leidóe Qomwnt Leiden vindingrijk op het gebied van ruimtelijke ordening Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Nieuwe EBR-centrale in gebruik t Dodenherdenking weer in Marekerk Lezing over graf van Maya Tijdelijk beheer van uw huis? Jubileummanifestatie IVN in Leidse Hout ZATERDAG 2S APRIL 1987 PAGINA 13 urn Generale merikanisme Het Studium Je van de Leidse siteit houdt in sa cking met de Stich- "fakgerichte Belan- firtiging Historici irie lezingen over tanisme. De lezin- irforden zes weken o|ke maandagavond in Centrale Voorzie- ,|gebouw aan de Cle- sijplaats gehouden, jte lezing is op van- Am 20.00 uur en zal eVer „Het verwende jn de westerse we- LEIDEN De combina tie van electriciteitscen- trale en stadsverwarming levert de komende 25 jaar een besparing voor de landelijke aardgasvoor raad op die gelijk is aan het jaarverbruik van 2 a 300.000 gasverbruikers. Met deze getallen schetste directeur H. Brooshooft van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) gistermid dag in zijn openingstoe spraak het belang van de gerenoveerde electrici- teitscentrale van het EBR. Mevrouw J.G. Fase-Dubbel boer, voorzitter van het Colle ge van Beheer van het Ener giebedrijf Rijnland, stelde gis termiddag de gerenoveerde elektriciteitscentrale officieel in gebruik. Zij deed dat door een oude tien Kilovoltsschake- laar in werking te stellen. De centrale, die ook warmte voor stadsverwarming levert, draait al sinds eind vorig jaar. Directeur Brooshooft ging in zijn openingstoespraak nog even in op alle problemen die de bouw van die nieuwe cen trale met zich meebracht. Zo stelde het Hoogheemraadschap van Rijnland zware eisen aan het gebruik van koelwater door het EBR. Al met al is de gereedkoming van de nieuwe centrale, eigendom van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land (EZH) en in beheer bij het EBR, volgens Brooshooft niet alleen van belang voor de landelijke gasvoorraad, maar ook voor hele regio: „De cen trale maakt onze afnemers minder afhankelijk van elders geproduceerde energie en de aanvoer daarvan". De nieuwe centrale aan de Langegracht is wat betreft vermogen niet zo bijzonder, maar maakt wel gebruik van de modernste technologie op het terrein van electriciteits- winning door middel van gas en stoom. LEIDEN De Dodenherdenking wordt ook dit jaar weer op 4 mei in de Marekerk gehouden. Om 19.00 uur opent burgemeester C.H. Goekoop de bijeenkomst. De herdenkingstoespraak wordt ge houden door Marjan Schwegman, docente subfa culteit geschiedenis van de Rijksuniversiteit van Leiden. Zij is tevens een van de auteurs van het boekje „Ook in Leiden...", een boekje over ver zetswerk in Leiden tijdens de Tweede Wereldoor log. De muzikale bijdrage wordt geleverd door fluitiste Veronica Steinbach, organist Ben Feij en het Alma Materkoor. Aansluitend aan de herden king is er om 19.45 uur de Stille Tocht naar het monument voor de gevallenen tegenover molen De Valk. Daar zal twee minuten stilte in acht worden genomen. LEIDEN Dr. M.J. Raven, conservator van het rijksmuseum van Oudheden in Leiden, houdt dinsdag 28 april in het mue- seum een lezing over de opgravingen bij het graf van Maya. Raven maakte vorig jaar deel uit van de expeditie die in Egypte het graf van de eerste minister onder Toe- tanchamon ontdekte. Aan de hand van dia's zal de conservator ingaan op de inde ling van het bovengrondse deel van het graf, dat dit jaar werd blootgelegd. De toe gang is gratis. De lezing wordt gehouden in de Taffehzaal, bereikbaar via de ingang aan de Papengracht. iDEELNEMERS AAN SINGELLOOP laar gaat Kees. Hup tionele Singelloop werd gehou- Dergelijke kreten klon- den. Zo'n drieduizend atleten, teravond over de Leid- trimmers en sjokkers volbrach- 2ls, waar weer de tradi- ten de ruim zeven kilometer. De een fluitend, de ander kreu nend en steunend. Minstens evenveel toeschouwers bevolk ten de trottoirs langs het par (ADVERTENTIE) I u in het buitenland verblijft, moet u het beheer van uw huis noodgedwongen i anderen overlaten. Bel Eigen Haard om dat vakbekwaam voor u te laten llijelen. De afdeling Verhuur en Beheer is gespecialiseerd in het tijdelijk beheer t uw woning. Huurincasso, betalen kosten en lasten, verzorgen van het f jerhoud... u hebt er geen omkijken ir. Ook de verhuur van uw huis inen we regelen, gestoffeerd of neubileerd. koers om, genietend van het avondzonnetje, de sportieve meute gade te slaan en waar nodig aan te moedigen. De eerste deelnemer meldde zich na exact 18 minuten en 19 se conden al weer bij de finish aan de Witte Singel. De loop, georganiseerd door de Leidse Politiesportvereniging, verliep verder zonder enig wanklank. De opbrengst van de Singel loop is bestemd voor Gehandi captensportvereniging De Sleutels, de recreatiecommis sie Endegeest en Club '58, een organisatie die zich inspant voor recreatie voor verstande lijk gehandicapten. Op de foto passeert het peloton de Zijlsin gel, met op de achtergrond de Zijlpoort. SCHEIDENDE GEDEPUTEERDE BORGMAN PRIJST GEMEENTE: LEIDEN „Het stads bestuur van Leiden is zeer vindingrijk en be hoorlijk krachtdadig op het gebied van de ruim telijke ordening. Boven dien heeft het bestuur zich zeer vakkundig ge toond in het binnenhalen van subsidies". Dat zei de scheidende gedeputeerde drs. J. Borgman gister middag. Borgman bracht op zijn laat ste werkdag een bezoek aan Leiden om het Stadsvernieu wingsplan voor de Zeehel denbuurt te ondertekenen. Tevens opende de gedepu teerde twee trekkershutten in Polderpark Cronesteyn. Volgende week neemt Borg man officieel afscheid als lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Wethou der J. Peters van ruimtelijke ordening prees Borgman om zijn rol .juist bij het loskrij- ;en van subsidies" en omdat hij de gemeente een grote mate van vrijheid gaf bij het besturen. Borgman keurde namens de provincie het plan voor de Zeeheldenbuurt goed door zijn handtekening te zetten. Hij was hiervoor speciaal naar Leiden gekomen omdat dit plan niet alleen het eerste Stadsvernieuwingsplan is voor Leiden maar ook voor de gehele provincie Zuid- Holland. De uitvoering van het Stads vernieuwingsplan voor de Zeeheldenbuurt kost zo'n acht miljoen gulden. Het wordt uitgevoerd in de jaren '87, '88 en '89. Begonnen wordt met de aanleg van een wijkpark als buffer tussen woningen en bedrijven in het gebied. Voorts wordt de in frastructuur in de wiik ver beterd. Er wordt een fietspad aangelegd, en er komen par keerhavens. Ook wordt de bestrating verbeterd en de riolering vernieuwd. Er komt meer groen en er worden nieuwe woningen in de wijk gebouwd op plaatsen die oor spronkelijk voor bedrijven waren bestemd. Volgens een gemeentewoordvoerder is het voordeel van een Stadsver nieuwingsplan boven een be stemmingsplan dat de bewo ners een vinger in de pap hebben bij de verdeling van het geld. Met de boot voer Borgman vervolgens naar Cronesteyn waar hij de twee trekkers- hutten in gebruik nam door samen met de eerste twee gasten een eitje te bakken. Trekkershutten zijn voorzie ningen voor vier personen. De nutten zijn eenvoudig ge meubileerd en er is licht en water. Borgman verrichtte tevens de officiële opening van het toiletgebouwtje. Wet houder Peters: „De trekkers- hutten zijn een proef. Als die proef geslaagd is, dus als er voldoende belangstelling voor bestaat en als blijkt dat de directie groen de hutten goed kan beheren, dan zetten we er later nog twee hutten bij". De hutten hebben 6.000 gulden per stuk gekost. De inventaris kwam op 500 gul den. Gasten kunnen maxi maal drie nachten achter el kaar in de hut slapen. Ze be talen veertig gulden per overnachting. De eerste twee gasten die dit weekeinde in de hutten overnachten zijn deelnemers aan het Leids Cabaretfestival, afkomstig uit Maastricht. „Voor het vol gend weekeinde hebben Fransen geboekt", aldus een woordvoerder van de ge meente. De trekkershutten zijn enke le jaren geleden in Nederland geïntroduceerd. In Zuid-Hol land staan nu 32 trekkershut ten. De Leidse hutten kun nen worden gereserveerd bij de directie groen van de ge meente. Bij de VVV en ANWB is een folder ver krijgbaar met informatie over de hutten in Nederland. In het Polderpark is ook plaats voor tien tentjes. „Het is een natuurcamping. Heel eenvoudig, zonder elektrici teit en dergelijke", aldus wet houder Peters. 5' bijdragen van Willem leiteweg, Pieter Evelein ti<yiarcei Gelauff. ^skoppig(l) —is de overeenkomst tus- Rembrandt van Rijn en Boeren-Leidse kaas? s niet zo moeilijk: zowel hilder als het zuivelpro- Ais afkomstig uit Leiden. Hit subtiele verschil, dat ;n al jarenlang niet meer en het andere juist v leven wordt ingebla- fDat is te zeggen, als de len van Cees Hugens |aan. De directeur van de ■M vindt dat Leiden in de r wel wat toeristische op- ïrtjes kan gebruiken en daad, wie 's zomers door in wandelt, kan zich niet het idee onttrekken dat oortdurend zondag is. oek naar zomers vertier nen Cees Hugens en de uit bij de Leidse kaas. ïn-Leidse wel te ver- Kaas die ooit door zo'n agrariërs uit Leiden en ving werd gemaakt. Dat J is inmiddels geslonken ïgeveer 20, maar de kaas >g altijd wereldwijd be- „In het centrum van York is die zelfs te krij- aldus Hugens. iskoppig (2) helemaal origineel, maar wel aardig, was het idee je VVV deze kaas in de rmaanden weer in Lei- te wegen. Zoals dat tot legin van de zestiger ja- gebeurde: de agrariërs nen met hun kaas naar Taag, waar hij werd ge- n op een zogenaamde lie, een speciale weeg- il. Een ceremonie die laar nog altijd geen win- en legt, dus waarom niet Sleutelstad? ter nog, aldus Hugens: ei- jk is het maar een nde zaak dat dat nog niet sr aan het brein van deze ene is ontsproten. „Ty pisch Leids", noemt hij het. „We hebben hier genoeg leu ke dingen waar we niets mee doen. Denk maar aan Rem brandt van Rijn. Die heeft hier jaren gewoond, maar dat buiten we helemaal niet uit". Een, blijkbaar zeldzaam, hel der moment van de VVV, heeft hier wat de kaas betreft dan toch enigszins revanche genomen en geleid tot eerher stel van de historische cere monie. Met boerenkarren, zo is het plan, wordt de kaas over de marktenroute naar de Waag gebracht. Na weging zorgen schepen voor afvoer. Afvoer naar nergens, aldus de toelichting van Hugens, want het gaat alleen maar om het wegen. Kaaskoppig (3) De Leidse middenstand ziet het allemaal wel zitten. Lei den Promotion, Leiden Leeft, iedereen vindt het mooi. De 50.000 gulden die dit plannetje van Hugens c.s. jaarlijks gaat kosten, zullen er dus wel ko men. Alleen de kaas: hoe komt die naar Leiden? Eén van de 20 agrariërs heeft al laten weten dat het wat hem betreft allemaal niet zo nodig hoeft. T.P. Warmerdam, voor zitter van de Vereniging van Boeren-Leidse kaas denkt vol afgrijzen terug aan de par keerbonnen die de voorruit van zijn auto in de jaren zes tig sierden, nadat zijn kaas was gewogen. Want dat heeft allemaal nogal wat tijd nodig. Vandaar dat de agrariërs zo'n 25 jaar geleden besloten om de Leidse binnenstad te laten voor wat hij was en te kiezen voor de ruime kaasmarkt in Bodegraven, waar het ver schijnsel „parkeerwachter" nog moet worden uitgevon den. Cees Hugens denkt koppig dat het allemaal wel voor elkaar en naar Leiden komt. Hij ver geet alleen dat (kaas)boeren nog koppiger zijn dan hij. Want wat de boer niet kent dat vreet 'ie niet, maar wat 'ie weet, vergeet 'ie niet. Achterdeurtje Puistjes (1) Jit Peters, de Leidse wethou der van verkeerszaken is al tijd een beetje jaloers geweest op zijn illustere voorganger Cees Waal. Dat was nog eens een politiek dier, die in zijn Leidse politieke loopbaan zijn tentakels dermate ver wist uit te spreiden dat op den duur niemand meer om hem heen kon. Wat moet je doen als je financiële steun wordt wegbezuinigd? Voor dat probleem stonden en staan de redacteuren van het in Leiden verschijnende Marokkaans-Nederlandse maandblad Al Mizan. Het ministerie van Sociale Zaken geeft met ingang van 1988 geen geld meer en de redacteuren hebben nu hun hoop gevestigd op het ministerie van WVC, dat per slot van rekening heel wat te maken heeft met de pluriformiteit van de pers. Een geluk bij een ongeluk is dan natuurlijk, dat de eerste man van dat ministerie in de Leidse Merenwijk woont. De jeugdige re dacteuren pakten vorige week de koe metterdaad bij de horens en zochten minister Brinkman op om hem thuis op de behoefti ge omstandigheden te kunnen wijzen. Dat deed men niet via de voordeur, want men wist niet waar de bewindsman precies woonde. De redactieleden liepen daarom langs de tuinen langs de Zijl en troffen daar een nijver klussende Elco Brinkman aan. De minister heeft een uitbouw aan zijn huis laten optrekken en heeft nu zelf de spade ter hand genomen om de tuin weer te fatsoeneren. De redactieleden kwamen derhalve niet alleen fi guurlijk maar ook letterlijk via de achterdeur binnen. Hoewel het figuurlijke element natuurlijk nog zal moeten blijken, als de bewindsman met de financiële steun over de brug komt. Hij heeft in elk geval toegezegd snel te zullen reageren. Met de portefeuille verkeer in zijn beheer wist hij een bij zonder dominerende positie in te nemen in het toenmalige gemeentebestuur. En niet al leen in de politiek was Waal heer en meester. Ook elke burger heeft met zijn daden drang kennis gemaakt. Dat was dan door de plaatsing van vele duizenden paaltjes in Leiden, sinds enige tijd offi cieel als „leidenaartjes" aan gemerkt, maar in de volks mond nog steeds beter bekend als de zogenaamde Waal-pa len. Het is Jit Peters altijd een doorn in het oog geweest, dat hij altijd in de schaduw van zijn illustere voorganger heeft moeten opereren. Maar daar heeft hij nu wat op gevonden. Aan de hand van uitvinder Frans Iestra werd deze week een alternatief voor de Waal- paal ten tonele gebracht: een trottoirpand met een pukkel tje. Puistjes (2) Nu is het woord pukkel wat bezijden de waarheid. De stoeprand met uitstulping heeft meer weg van een op Madurodam-schaal uitgevoerd onderdeel van een vesting muur, maar het doel is be kend. De stoeprand moet net als de Waal-paal een obstakel vormen tegen lastig gepar keerde auto s. Een groot voor deel heeft de stoeprand wel, want zo op het eerste gezicht zal een aanrijding met het stoepje wat minder schade op leveren dan een confrontatie met de Waal-paal. Maar daar staat als nadeel tegenover, dat de stoeprand minder snel op valt. Voor wethouder Jit Pe ters zal dat van minder be lang zijn. Voor hem telt voor al de naam die aan de kan- teeltjes is gegeven: de W.J.P.- of Peters-pukkels. Nu zal eerst gedurende een proefperiode bezien worden of de pukkels aan hun doel beantwoorden. Of de automo bilist inderdaad wordt afge schrokken en het aantal ge wonden in de vorm van strui kelende voetgangers binnen aanvaardbare grenzen blijft. Lukt de proef, dan zullen de W.J.P.-pukkels binnen enkele jaren van heel Leiden een au tovrije maar voor wandelaars levensgevaarlijke stad maken. En misschien nog wel buiten de gemeentegrenzen ook, want blijkens mededelingen van de gelukkige Peters is van verre al belangstelling getoond. Mislukt de proef, dat zal de pukkel in de geschied schrijving worden bijgezet als het W.J.P.-jeugdpuistje, dat gelukkig in de puberale fase bleef steken. Matras Je bent jong en je wilt wat. De club die al jarenlang de Leidse radiopiraat Freewave draaiend houdt, doet zijn ui terste best in de voetsporen van de grootste piraat aller tijden Radio Veronica te tre den. Zo Veronica aanvanke lijk tegen wil en dank maar inmiddels geheel overtuigd van de aangename kanten er van zich neervlijde op de Gooise matras, zo probeert Freewave nu aan te schuiven bij Omroep Rijnland. Toen Freewave enkele weken gele den door een grootscheepse politie-actie een deel van de administratie en een complete studio kwijt raakte, zeiden ze het al en deze week werd het in een officiële brief aan Rijn land herhaald. Omroep Rijn land werd gevraagd zendtijd ter beschikking te stellen. De piraat motiveerde dat ver zoek met de zinsnede dat men nimmer op de illegale manier zal kunnen voldoen aan de ei sen die ze zelf stelt aan jonge- renradio. Freewave liet Om roep Rijnland alvast weten geen genoegen te nemen met maar enkele uurtjes zendtijd per dag. „Gezien de hechte band, die wij met onze doel groep hebben opgebouwd door 24-uurs-uitzendingen en het maandelijkse jongerenma gazine Wave ligt het voor de hand deze service te continue ren", aldus de brief van Free wave. Waarom voor een maandelijks magazine meer dan een paar uur zendtijd per dag nodig is, bleef daarbij on duidelijk. Omroep Rijnland blijkt niet te zitten wachten op die vrije iongens van Freewave. Wel licht dat Rijnland een sluipen de paleisrevolutie door Free wave in de lucht ziet hangen, want afgaande op de reactie zal er over het verzoek van Freewave niet eens worden gepraat. De heren moeten maar gewoon lid worden en Freewave afzweren, dan mo gen ze misschien en keertje bij Rijnland een microfoon vasthouden. Daar kwam de boodschap zo ongeveer op neer. Freewave werd ook nog even als pesterijtje voorge houden, dat „Omroep Rijn land meer oud-piraten in de gelederen heeft". „Dat zijn uitstekende, loyale medewer kers. We zouden er best nog enkele kunnen gebruiken". Hoe nu verder met Freewa ve? Dat is voorlopig in nevelen gehuld. De enige conclusie die uit de brief aan Omroep Rijn land getrokken kan worden, is dat de voortdurende acties van de Leidse politie en de Radio Controle Dienst blijk baar toch effect hebben. LEIDEN De afdeling Lei den van het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie viert zondag 17 mei het 10-ja- rig bestaan met een manifesta tie in de Leidse Hout. Het mot to luidt „Natuur, muziek en mensenwerk". Om kwart voor tien begint het feestprogram ma met de eerste excursie door de Leidse Hout. Er wordt ge start vanuit het theehuis. Ook om twaalf uur, een uur en twee uur zullen er excursies worden gehouden onder lei ding van natuurgidsen. Om elf uur opent wethouder F. Kuil ers de jubileummanifestatie of ficieel. Tot half vier is er een doorlopend programma van activiteiten op de speelwei, zo als spelen en opdrachten over vogels, diersporen en bomen. Ook zijn er diverse concerten en om half vier geeft de caba retgroep Kringloop een voor stelling in het openluchtthea ter. Seze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Neu Noteer ais nieuwe abonnee ingaande Naam Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor conlrule bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar. Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ^VNZl £eidóe(Boma/nL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13