Stakingsacties in Spanje treffen nu ook toeristen Twijfels over haalbaarheid Star Wars Shultz maant Europa aanbod Gorbatsjov te accepteren Honecker: geen hervormingen a la Gorbatsjov ReidóaQowuvnt Duikers halen kunst schatten uit het wrak van de Medina TENLAND VKIIDAG 24 APRIL 1987 PAGINA 7 1st met namen nspatiënten zoek UlNGTON Ambtenaren in de Bcaanse stad Washington zijn Jichtig op zoek naar een lijst van n die een aidstest hebben onder- Qver de onderzoeksresultaten op de ordt angstvallig gezwegen. De lijst [sinds vorige week vrijdag vermist I kliniek voor alchol- en drugver- jn, er komen ongeveer 500 namen tr. De meeste mensen die in de kli- ijn onderzocht, behoren tot de lage- ènsgroepen en om die reden zou pssier waarschijnlijk niet kunnen n gebruikt voor chantage. Op de jat alleen of iemand sero-positief is, de onderzochte persoon werkelijk ps lijdt. SCHIPBREUKELINGEN OVERLEVEN OP ZEIL HONIARA Twee inwoners van Papua New Guinea zijn nog bijtijds gered van de zeilen van polystyreen, waar zij na een schipbreuk op heb ben rondgedobberd. Twee maanden geleden wa ren ze met een zes meter lange boot op reis ge gaan. Nadat de motor van het scheepje het had begeven, dobberden ze geruime tijd op zee rond. Toen op paaszaterdag het schip in ruwe zee brak, stapten de twee mannen over op het zeil, in de hoop dat het zou blijven drijven. De twee werden gered door een Japanse vissersboot. Ge durende hun schipbreuk verloren de twee man nen zeventig procent van hun lichaamsgewicht en zagen zij vijf metgezellen sterven. Zij hebben geleefd van rauwe vis en regenwater. De man nen bleken na hun redding ernstig te lijden aan uitputting en uitdroging, maar men verwacht dat ze het zullen halen. Greenpeace eist veertig miljoen van Frankrijk WELLINGTON De milieuorgani satie Greenpeace eist in totaal bijna veertig miljoen gulden schadevergoe ding van Frankrijk voor het tot zin ken brengen van het vlaggeschip Rainbow Warrior. Het schip werd op 10 juli 1985 in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland) door Franse agenten opgeblazen om te voorkomen dat het kon uitvaren om een vloot aan te voe ren, die wilde protesteren tegen Fran se kernproeven in de Stille Oceaan. Daarbij viel een dode, de Nederlandse fotograaf Pereira. De schadeclaim zal worden ingediend bij een internatio naal arbitrage-hof in Genève. LONDEN Uit het wrak van het Britse stoomschip Me dina, dat in 1917 in het Kanaal ten onder is gegaan, wor den momenteel door een team van duikers met de regel maat van de dag waardevolle kunstschatten en juwelen naar boven gehaald. Het 12.000 ton metende passagiers schip werd tijdens de Eerste Wereldoorlog door een Duitse onderzeeër getorpedeerd. Het is bekend dat de Medina destijds naar Engeland onderweg was met een schat aan giften van Indiase maharadja 's aan het Britse vorstenhuis. Ook vervoerde het schip juwelen en kunst schatten van sir Charles Carmichael Monro, destijds op perbevelhebber van het Britse leger in India. Tot dusver re zijn ongeveer 6.000 voorwerpen naar boven gebracht. eboorte van „tweeling" et pauze van 18 maanden tDEN Een Engelse vrouw van 38 jaar heeft met een intijd van 18 maanden een „tweeling"' ter wereld ge fit. Deze week kreeg Mary Wright in een ziekenhuis in ie-on-Trent een dochter, die zij net zoals de achttien hden eerder geboren tweelingzuster dankte aan kunst- ge bevruchting. In maart 1984 waren zes met het zaad de man bevruchte eicellen van de vrouw ingevroren, inuari 1985 werden twee eicellen in de baarmoeder in- acht. Negen maanden later zag de eerste dochter, f, het levenslicht. Mevrouw Wright werd in de zomer '86 opnieuw zwanger, nadat een tweede zwangerschap rankelijk uitbleef en enkele ingevroren eicellen zonder Itaat waren ingeplant. De moeder had zich enkele ja- geleden laten steriliseren, nadat zij van haar eerste twee kinderen had gehad. In het tweede huwelijk 3 de wens naar nog meer kinderen echter zo sterk, dat paar tot kunstmatige bevruchting besloot. f van executies yacht in VS YORK In de Vere- F Staten wordt de komen- een golf van executies ;r dood veroordeelden »ht. nu het Opperste Ge- lof heeft geoordeeld dat irmoeden van discrimi- ij het toekennen van de Ipeen reden is om de |jaf te verbieden, ^at Bob Ravitz uit Okla- Bei in een reactie op de ak: „Nu gaan de sluis- open. Het zou mij niets en als we tussen nu en J td van het jaar 100 tot ïxecuties meemaken", i er nu geen enkele I rafzaak meer voor het ite Gerechtshof dient, 1 iets de autoriteiten meer -"l weg om honderden ünnissen te gaan uitvoe- Bleen in de staat Texas, ■inds 1976 22 executies tgevoerd, wachten 250 geelden op uitvoering Jn vonnis. k die door het Opperste Jtshof werd afgewezen gtrekking op een klacht m staat Georgia. De kla terden aan dat moorde- Hran blanke slachtoffers ïch gezien meer kans op de doodstraf dan 1/4enaars van zwarte i/4>ffers. Omdat discrimi- i/2|oor de grondwet wordt J'Jlen, vroegen zij het Hof adstraf strijdig met de 3/gVet te verklaren. In af- 3/ang van de uitspraak van 5'Böf, die negatief uitviel, en aantal executies in illende staten opge- tk CHAOS OP VLIEGVELDEN (Van onze correspondent Paul van de Voort) BARCELONA Neder landse toeristen dreigen de komende maand voor het eerst zware en langdu rige overlast te ondervin den van de slepende sta kingsacties bij het Spaanse luchtverkeer. De chaos dreigt ditmaal voor het eerst echt compleet te worden, omdat nu ook de luchtverkeersleiders heb ben aangekondigd dat er de komende maand gedu rende negen dagen niet zal worden gewerkt. De stakingsacties bij de lucht vaartmaatschappijen Aviaco en Iberia beperkten zich tot nu toe tot een deel van het grondpersoneel. Doordat de regering een programma van verplichte minimumdiensten had opgesteld ondervonden de meeste toeristen nauwelijks overlast. De meeste buiten landse luchtvaartmaatschap pijen losten de problemen op door extra personeel in te zet ten. De situatie zal echter radi caal verslechteren als ook de verkeerstorens zich aansluiten bij de nieuwe acties. De stakingsagenda van het Spaanse openbaar vervoer is de komende maand zeer druk bezet. De luchtverkeersleiders dreigen te staken op 4, 5, 6, 15, 22, 23, 29, 30 en 31 mei. Het grondpersoneel van Iberia en Aviaco op 20, 21 en 22 mei en op 4 en 5 juni. En ook de staatsspoorwegen gaan weder om voor een groot gedeelte plat op 30 april, en 18, 15 en 29 mei. De nieuwe stakingsgolf krijgt overigens vandaag al een voorproefje omdat het grondpersoneel van de Spaan se luchthavens voor onbepaal de tijd een stiptheidsactie be gonnen is. Tegelijkertijd wei gert het personeel overuren te draaien. Met de stakingen willen de vakbonden een hoger loon en betere werktijden afdwingen. De socialistische minister van economische zaken Carlos Sol- chada is van mening dat de lo nen niet meer mogen stijgen dan met gemiddeld vijf pro cent, hetzelfde percentage waarop de Spaanse inflatie dit jaar wordt geschat. De vak bonden eisen echter dat ook de arbeiders eindelijk in de vorm van koopkrachtstijging gaan meedelen in het duidelijk her kenbare herstel van de Spaan se economie. In de cao's voor de privé-sec- tor is de laatste maanden een gemiddelde loonstijging met 6,1 procent overeengekomen, dus voelt het luchtvaartperso- neel zich ernstig tekortgedaan. Maar in de overheidssector houden de verantwoordelijke bedrijfsleiders in opdracht van economie-minister Solchada voorlopig nog voet bij stuk. Het leeuwedeel van de stakin gen speelt zich momenteel dan ook af in overheidsbedrijven zoals de gezondheidssector, Iberia en de nationale spoor wegmaatschappij. Volgens het Spaanse ondernemersverbond CEOE zijn er tot nu toe alleen al in de eerste drie maanden van het jaar bij maar liefst 834 verschillende stakingen in to taal 42 miljoen arbeidsuren verloren gegaan. Het is overigens nog onduide lijk of de stakingsagenda voor de komende maand ook volle dig zal worden afgewerkt. De laatste dagen zijn er duidelijke signalen die erop wijzen dat de socialistische regering haar standpunt wil versoepelen. Zo verzekerde economie-minister Solchade dat de richtlijn van maximaal vijf procent loonstij ging nooit een „bevel" maar slechts een „aanbeveling" was. En vice-premier Alfonso Guerra verzekerde deze week tijdens een vraaggesprek dat een top van 5 procent flexibel moet worden geïnterpreteerd. Iberia heeft haar aanbod in middels opgeschroefd tot 5,5 procent, maar de kloof met de 7 procent die de vakbond eist is voorlopig nog onoverbrug baar groot. De Spaanse toeristensector is ondertussen in rep en roer. Zij verzekert dat met name op de Balearen-eilanden Mallorca en Ibiza al honderden miljoenen guldens verlies is geleden om dat met name buitenlandse toeroperators besluiten hun reizigers naar andere gebieden te vervoeren. Die alarmerende berichten worden door de Spaanse overheid sterk over dreven genoemd. De situatie kan echter sterk veranderen nu ook de machtige bond van luchtverkeersleiders zich in de strijd geworpen heeft. OOST-BERLIJN De Oostduitse partijleider, Erich Honecker, heeft duidelijk gemaakt dat er in de DDR geen hervor mingspolitiek a la Gor batsjov te verwachten valt. In zijn rede tot het congres van de Oostduitse vakbonden, de FDBB, week Honecker niet af van de orthodoxe econo mische en politieke paden, die Moskous trouwe bond genoot de afgelopen jaren heeft gevolgd. „Geen veranderingen," was de teneur van Honeckers rede, terwijl twee weken geleden de eveneens als orthodox bekend staande partijleider van Tsje- choslowakije, Gustav Husak, op een vergelijkbare bijeen komst in Praag liet weten de hervorming in de Sovjet-Unie als een „model" te beschou wen. De 74-jarige partijleider en president besteedde een groot deel van zijn toespraak aan het opsommen van de economi sche sucessen die de DDR heeft behaald. Honecker liet doorschemeren dat de hervor mingen die in de Sovjet-Unie plaatshebben in de DDR al zijn gerealiseerd. „Wij willen deze koers blijven volden met nog meer succes sen aldus Honecker. „Demo cratie en een open discussie zijn al een feit binnen de partij en de vakbonden. Het recht op arbeid wordt in de DDR gega randeerd en zonder dat recht kan er van vrijheid al hele maal geen sprake zijn". De DDR, die volgende maand opnieuw wordt bezocht door de Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov, kent de sterkste economie van heel Oost-Europa, maar de autori teiten staan tegelijk bekend om hun strakke greep op het culturele leven en het onder drukken van het debat binnen de communistische partij en de media. E EN WISKE DE JOLIGE JOFFER 3 Uitgeveri|/Wavery Productions Stemmen op ziekbed Zoals verwacht heeft de Golkar Partij van president Soeharto een enorme overwinning geboekt in de algemene verkiezingen van Indonesië. In de 27 provincies van het land konden gisteren meer dan 94 miljoen mensen meedoen aan de verkiezingen. Ook in de ziekenhuizen (foto) kon worden gestemd. Hoewei de officiële uitslag nog niet bekend is, is duidelijk dat de partij van Soeharto ongeveer zeventig procent van de stemmen heeft gekregen. Het nu gekozen parlement zal Soehar to volgend jaar opnieuw tot president benoemen. Alofs en Arafat PLO-voorzitter Jasser Arafat hield gisteren triomfantelijk de arm omhoog van de Nederlandse verpleger Ben Alofs. Alofs bracht een bezoek aan de zitting van de Palestijnse Nationale Raad, het Palestijnse parlement in ballingschap, dat momenteel in Algiers vergadert. De verpleger werd gehuldigd voor zijn maandenlange werk onder zeer moeilijke omstandigheden in een Palestijns kamp bij de Libanese hoofdstad Beiroet. Arafat kende Alofs de hoogste Palestijnse onderscheiding toe. Vorige week keerde de verpleger uit Beiroet terug in Nederland. AMERIKA'S KNAPSTE KOPPEN IN RAPPORT: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Er zijn nog minstens tien jaar van extra onderzoek nodig om te kunnen vaststellen of een nucleair verdedigingsschild in de ruimte (SDI of Star Wars) haalbaar is. Dat schrijft het Amerikaans Genoot schap voor Natuurkunde in een 424 pagina tellend rap port. Aan het diepgaand onderzoek van het genoot schap hebben de meest prominente laserdeskundigen uit de VS deelgenomen. Volgens de deskundigen kan op z'n vroegst in het midden van de jaren negentig definitief worden besloten of „Star Wars" echt kan worden ontwikkeld. Maar het is ook zeer wel mogelijk, dat een dergelijke beslissing pas na het jaar 2000 kan worden geno men. Overigens wordt in het rapport van het Amerikaans Ge nootschap voor Natuurkunde niet gezegd dat president Reagans SDI-plannen volstrekt onhaalbaar zijn. Maar de twijfels van de geleerden die aan het onderzoek hebben deelgenomen is zeer groot. Bovendien hebben die geleerden slechts een beperkt aspect van het SDI bestudeerd. Zo zijn de computersystemen die voor het beheersen van de SDI-wapens nodig zijn niet in het onderzoek betrokken. Volgens veel deskundigen zijn dergelijke systemen met de huidige technische kennis niet te maken. In feite hebben de onderzoekers zich alleen maar beziggehouden met de vraag of het mogelijk is lasers en deeltjessstralen te ontwikkelen, waarmee op de VS gerichte ruimteraketten kunnen worden vernietigd. Bij het maken van het rapport is het Amerikaans Genootschap voor Natuurkunde bepaald niet over een nacht ijs gegaan. Het rapport, dat door topdeskundigen (onder wie enkele Nobelprijs winnaars) werd samengesteld, is later door een afzonderlijke groep van geleerden opnieuw bekeken en getoetst. Opmerkelijk is ook dat geleerden die voor de Amerikaanse regering onder zoek doen naar nieuwe wapensystemen, eveneens hun bijdrage aan het rapport hebben geleverd. De Amerikaanse SDI-organisatie, die het Star-Warsonderzoek op dit moment leidt, zegt dat de conclusies van het Genootschap voor Natuurkunde „niet objectief en onnodig pessimistisch" zijn Het rapport is echter een klap voor tal van leidende Amerikaan se politici, onder wie minister van defensie Caspar Weinberger, die zo snel mogelijk met het testen en plaatsen van de bij het SDI behorende systemen willen beginnen. Sovjet-economie blijft achter MOSKOU De economie in de Sovjet-Unie is er in het eer ste kwartaal van dit jaar niet in geslaagd tegemoet te komen aan het gestelde plan, alle her vormingen van paryijleider Gorbatsjov ten spijt. Volgens een regeringsrapport is deze ontwikkeling vooral te wijten aan een combinatie van wan beleid en slecht weer. De ar- beidsproduktiviteit, waaraan het succes kan worden afge meten van Gorbatsjovs streven naar een meer doelmatige eco nomie. steeg in het eerste kwartaal met 2,6 procent: vooral de machinebouw en de produktie van consumptiegoe deren leverden problemen op. WASHINGTON Vol gens de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken George Shultz moe ten de Westeuropese lan den niet bang zijn in te stemmen met wat in feite hun eigen voorstel is, om de kernwapens voor de middellange afstand in Europa te vernietigen. Shultz, die door Westeurope se verslaggevers werd onder vraagd via een trans-Atlanti sche uitzending van Worl- dnet, ontkende echter dat de VS ongeduldig worden over het Europese dralen. „Het voorstel is destijds ingediend na lang nadeken en rijp be raad. Als we dan zien dat ze kans maken te worden aan genomen, moeten we daar niet bang voor zijn", aldus Styultz. Uitvoering van het voorstel zou Europa volgens hem niet onverdedigd laten, omdat de VS nog altijd een indrukwekkende kernwa pencapaciteit overhouden. Maar als een akkoord in houdt dat niet alle middel- lange-afstandsraketten en korte-drachtwapens uit Eu ropa verdwijnen, moet Euro pa volgens de Amerikaanse minister bereid zijn om wa pens bij te plaatsen. Dwingen In de VS zelf heeft het Huis van Afgevaardigden een mo tie aangenomen, waarmee de regering-Reagan wordt ge dwongen zich te houden aan het niet geratificeerde raket- tenverdrag SALT-2 en een vrijwel volledig verbod op kernproeven. Het Huis, waar de Democratische Partij net als in de Senaat in de meer derheid is, trok zich niets aan van het feit dat presi dent Reagan de motie scherp had ontraden. De Ameri kaanse regering is altijd fel tegen wapenbeheersingsiniti- atieven van het Congres, om dat zij vindt dat zij de vrije hand moet hebben bij onder handelingen met de Sovjet- Unie. Als de motie wordt aangenomen in het Huis en later ook in de Senaat, heeft Reagan overigens altijd nog de mogelijkheid om gebruik te maken van zijn vetorecht. Afgelopen november zegde Reagan eenzijdig Salt-2 het verdrag ter beperking van strategische wapens op, na de Sovjet-Unie ervan beschuldigd te hebben dit herhaaldelijk te hebben ge schonden. Salt-2 is nooit ge ratificeerd door de Ameri kaanse Senaat, maar van zo wel Washington als Moskou wordt aangenomen dat zij zich in het algemeen hebben gehbuden aan de bepalingen van het verdrag. De andere bepaling die is aanvaard door het Huis zou de financiering van kern proeven met een lading van meer dan één kiloton verbie den, zolang Moskou dat ook doet. Amerikaanse kernproe ven hebben altijd lading die sterker is dan één kiloton. Het besluit van het Huis komt er derhalve op neer dat alle kernproeven worden verboden. Uitnodiging De Verenigde Staten hebben een Sovjet-delegatie uitgeno digd om Amerikaanse instal laties te bezoeken waar che mische wapens worden ver nietigd. Behalve deze instal laties in Tooele, in de staat Utah, kan de delegatie ook een bunker bekijken waar dergelijk wapens zijn opge slagen. Het Sovjet-antwoord is nog niet bekend. Hoofd Britse veiligheids dienst was homofiel LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft gisteren ver klaard dat wijlen Sir Mau rice Oldfield, die in de ja ren '70 aan het hoofd stond van de Britse gehei me dienst MI6, homosek suele relaties had. Zijn privéleven heeft echter nooit een gevaar voor de veiligheid betekend, aldus de Britse premier. Thatchers verklaring in het Lagerhuis volgde vier dagen nadat een Brits tijdschrift had femeld dat Sir Maurice Old- ield regelmatig contact had met mannelijke prostitués. De vrijgezel Oldfield stierf in 1981 op 65-jarige leeftijd. Hij genoot bekendheid omdat hij model heeft gestaan voor George Sgüley, een meesterspion in de boeken van John le Carré.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7