„Ik eet alles wat God en de Hartstichting verbieden ^estolen fiets voor entje weer terug Vrouw jarenlang mishandeld door „sadistische tiran" Westduitse prijs voor hoogleraar cardiologie prof. Meijler lEUWi Tandprothetici mogen kunstgebit verzorgen Veel minder overbodige medicijnen ontwikkelen De Graaf maant werkgevers: neem werklozen aan ■sJNENLAND £eidóc6otnont VRIJDAG 24 APRIL 1987 PAGINA 3. 1ionale Fiets Registratie (NFR): Betaal een tientje en de kans is groot fiets na verloop van tijd vanzelf weer bij je Vanaf vandaag geldt die regel voor iedereen maakt van de mogelijkheid voor dat bedrag te laten registreren bij de Nationale Fiets Re- vfoie (NFR). Deze organisatie is een particulier initia- syaarin behalve „Stichting: Fiets!" ook de hele fiet- •anche en de verzekeraars samenwerken, ainisteries van binnenlandse zaken en van justitie ien het initiatief van ganser harte, reden voor minis- e^orthals Altes (Justitie) om gisteren als allereerste ftr zijn fiets in de RAI in Amsterdam te laten regis- nn. loop dat fietsendieven in ^tiand zullen denken: aan 'geregistreerde fiets heb je icf, zo zei de bewindsman 8 introductie van de NFR, ^ipp hij meteen zijn fiets JE aan het Leger des Minister Korthals Altes van justitie liet zijn rijwiel («Ët gisteren registreren en schonk het vervolgens aan het Leger des Heils. Cocaïne per rouwenvelop ASSEN - De politie van As sen heeft zeven aanhoudin gen verricht in verband met een vrij omvangrijke handel in heroïne, cocaïne en amfe tamine. De drugs werden in Amster dam opgehaald, maar ook wel per post naar Assen ge zonden. Daarvoor werden rouwenveloppen gebruikt. Dank zij de voorkeursbe handeling door de PTT van dergelijke post kwam de co caïne dan zonder vertraging bij de geadresseerden. Politie zoekt slachtoffers ROTTERDAM De Rotterdamse politie is op zoek naar mensen die de afgelopen tijd op metrostations zijn beroofd. Eerder deze week werden twee mannen gearresteerd die heb ben bekend zo'n 17 berovingen te hebben gepleegd. Nog niet in de helft van het aantal gevallen werd aangif te gedaan. Dit bevreemdt de politie daar de mannen hebben bekend dat zij hun slachtoffers bij de meeste be rovingen met stiletto's hebben gesto ken. De buit was meestal gering; het grootste bedrag was 135 gulden. Het duo kon worden aangehouden omdat één slachtoffer een goed signalement kon geven. DEN BOSCH Tegen de 41-jarige J. van de Oetelaar uit Netersel is gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist wegens schuld aan poging tot moord. De marl moest zich voor de rechtbank verantwoorden voor het jarenlang mishandelen van zijn vrouw. De officier van justitie in Den Bosch, mr. J. van Zon, noemde de verdachte „een eigenzinnige sadistische tiran" die „doelbewuste en plan* matige martelpraktijken" heeft uitgevoerd. In oktober vorig jaar diende de verdachte, daarbij geholpen door de kinderen, zijn vrouw stroomstoten toe: Een maand eerder overgoot de man zijn vrouw met spiritus en deed vergeefs een poging haar in brand te steken. Volgens van Zon zijn dit maar een paar feiten uit een veel groter en gruwelijker verband. De feiten tegen de kinde» ren, die hij ook mishandelde, waren hem niet ten laste gelegd. Psychiatrisch onderzoek wees uit dat het gedrag van de man voortkwam uit een psychische afwijking. Daartoe zou hij slechts gedeeltelijk toerekeningsvatbaar zijn. „Voor het gedeelte waar hij wel verantwoordelijkheid voor draagt moet hij echter het volle pond krijgen", vond mr. Van Zon. Naast psychische behandeling na zijn straf eiste de officier een voorwaardelijke TBR. Uitspraak op 6 mei. dee achter NFR is ingege- joor de onrustbarende si- op het gebied van fiet- efstallen. Jaarlijks wor maar liefst 600.000 a >^X) fietsen gestolen. Een ^aantal fietsen wordt ook )ll onbeheerd aangetroffen, ejrgelaten door iemand die ^rijwiel alleen even voor emak heeft meegenomen. ,pure diefstal dus, alleen men dat wel eens le- ii| zegt voorzitter J. van kkan het Centraal Bureau de Rijwielhandel, één 8e partners in NFR. „De e kan dikwijls van zo'n lehiet zien wie de eigenaar d^k al omdat vaak geen ^jttte wordt gedaan van de tal. Veel fietsen blijven lp het bureau, zonder dat )0nd ze komt ophalen. Dat we met de NFR veran- lal", aldus Van Zijp. eVlis ïrtnee wil doen, trapt naar nijwielhandelaar die (voor dat al niet is gebeurd) in tbuis onder het zadel de eVle en het huisnummer hje eigenaar graveert. Te- wordt een gele kunststof- bm diezelfde buis aange- II, waaruit moet blijken e fiets een NFR-karretje •rrnee hoopt men dieven lun daad af te houden, het invullen van een eldingskaart met postco- lyjframenummer, slotnum- ajdeur enzovoort wordt de l geregistreerd en opgeno- in het bestand van de -computer. Die staat weer nten telex in verbinding ^lle politiebureaus in Ne- rpd. Indien nu een fiets ,pt vermist moet een daar- Bper registratie verstrekte ingskaart worden inge- d. De Nationale Fietsen itratie gaat dan op zoek de fiets en vergelijkt Jij de aanmeldingen van öt|de politie gevonden of in g genomen fietsen. e^ijp verwacht dat lande- le.invoering van de NFR leel kan bieden voor alle en, behalve uiteraard ujdief en heler. Ook voor n ftsenbranche (fabrikanten e^andelaren) vormen de aantallen diefstallen een probleem. „Immers, wie laar keer tevergeefs naar liets heeft gezocht op de waar die was neergezet op den duur niet meer 6 lust om nog een nieuwe te 51». Vorig jaar werden in ^rland ruim 1,7 miljoen 5 jn verkocht, waarvan s liefst 43 procent tweede- 7 aldus Van Zijp. procent streven is er op gericht 5?n vijf jaar zo'n 70 pro- s van alle 13 miljoen Ne- jjjndse fietsen te hebben {istreerd. De schadeverze- ii irs hebben de Nationale s en Registratie onderdeel ?hun polissen gemaakt en u>etekent dat op dit ogen- ruim 1,2 miljoen fietsen in g computerbestand van de 3 zijn opgenomen". J als Van Zijp is minister 5 hals Altes tegen een wet- ii ie verplichting van de re- f itie. De bewindsman wees 3 e eigen verantwoordelijk- van de burger. „We heb- 5 gezien wat er gebeurt als j^'een die verantwoordelijk- 5 geheel op de politie Ojft. De criminaliteit is de te tien jaar flink gegroeid, moeten eerst de kraan draaien, zodat de politie gaan dweilen. Als een t van al de fietsenbezit- 'zijn rijwiel niet op slot te zetten, wordt het tijd dat eens wel gaan doen. imenleving is, dat zal ook met de NFR blijken, als il veel krachtiger dan de leid". ARJEN VAN DER SAR De Utrechtse hoogleraar cardiologie prof.dr. F.L. Meijler (61) heeft vandaag in Mannheim de Morawitz-prijs in ont vangst genomen. Deze Westduitse onderscheiding, ge noemd naar de internist die de voorloper van de hartka- theter ontdekte, onderstreept volgens Meijler vooral hoe het buitenland de cardiologie in Nederland waardeert. Zijn eigen rol daarin beschouwt hij niet als bijzonder, maar eerder als die van de eeuwige dissident: „Ik geloof niet op gezag". Meijler is ook directeur van het Interuni versitair Cardiologisch Instituut, een wetenschappelijk sa menwerkingsverband van acht universtiteiten. UTRECHT Met de vermoeidheid in de ogen, de neus verstopt en de treinreis naar Mannheim voor de boeg heeft prof. Meijler even moeite om los te komen. Even. Dan gaat hij er weer fel te genaan, als de meester in uitspraken waardoor hele groeperingen in de gordijnen vliegen. En daarbij wenst hij zich niet te beperken tot zijn eigen vakgebied. „Juist als ik ergens weinig van af weet, klets ik er lustig op los. Daarom zeg ik ook dat het mij opvalt dat de mensen die tégen dierproeven zijn, meestal dezelfde zijn die vóór euthanasie zijn. Maar hoe meer kennis ik over een onderwerp heb, hoe ge nuanceerder ik word". Om kort daarna, met pretoogjes, te zeggen: „Ik eet, zoals u ook aan mij kunt zien, alles wat God en de Hartstichting heb ben verboden, maar ik heb een laag cholesterol gehalte". Hij heeft het allang opgege ven om zich te verzetten te gen tot dogma's verheven diëten en vergelijkbare bood schappen die ons allerlei enge ziekten zouden bespa ren. „Maar als ik dan weer ergens lees, dat ze mensen in een bejaardenhuis geen eitje bij hun ontbijt gunnen, dan ga ik dwars door de gordij nen". Wat doe je mensen aan, zo vraagt hij zich nog wel steeds af, door ze dingen te onthouden of iuist op te leg gen; wat blijft er dan nog over van het levensgeluk? „Natuurlijk doet de Hart stichting goed werk met zijn voorlichting, die de laatste ja ren aanzienlijk genuanceer der is geworden, en inder daad is het aantal sterfgeval len door hart- en vaatziekten afgenomen. Bravo. Maar wie bewijst mij dat' er een ver band tussen die twee zaken is? Ja, je kunt het vermoe den, maar het is wetenschap pelijk niet bewezen. Als twee verschijnselen tegelijk optre den, wil dat nog helemaal niet zeggen dat ze met elkaar te maken hebben. Als het meer regent, zal ik meer pa raplu's verkopen. Maar als ik meer paraplu's verkoop zal het echt niet meer gaan rege nen". Mayonaise „Ik heb er dus geen moeite mee dat men vanuit nobele motieven probeert de leefwij ze van mensen te verande ren, maar ik heb er wel moeite mee als dat leidt tot adviezen die het leven per individu gaan bepalen. Men sen gaan ook zeggen: jij hebt een hartaanval gekregen om dat je te veel roomboter hebt gevreten. Dat is toch om te gruwen. Bovendien is de cho- lesteroldrempel bij ieder mens verschillend, dus een algemene geldende regel kun je nooit geven. En ik betwij fel overigens of de leefge woonte van de Nederlander nou inderdaad zo is veran derd. Als ik zo op z'n tijd in een wegrestaurant kom, dan zie ik bijna iedereen achter de mayonaise zitten". „Maar ach, het interesseert me eigenlijk niet meer zo erg, ik vind het ook niet zo leuk meer om me hier mee bezig te houden. Ik heb een mooie foto van een orkest, waarin alle violisten met de strijkstok in de rechterhand spelen. Er zit één man tussen die de strijkstok links vast houdt. Als je naar die foto kijkt, zie je alleen die violist. Ik moet oppassen dat ik niet zo'n violist met de linker hand word". Welvaart De wetenschap boeit hem nog altijd mateloos, ook na ruim vijfendertig jaar. Hij ontdekte onder meer dat het menselijk hart vergeleken met alle soorten en maten zoogdieren als muizen, rat ten, olifanten en walvissen, precies een gemiddelde Prof. dr. Meijler: „Als ik dan weer ergens lees dat ze mensen in een bejaardenhuis geen eitje bij het ontbijt gunnen, dan ga ik dwars door de gordijnen". ment. Je kunt niet tegen kernenergie én tegen zure regen zijn". VANDAAGi IN HET grootte heeft. Daardoor hoe ven onderzoeken niet meer alleen te worden gedaan bij harten die kleiner zijn dan het onze, waardoor conclusies uiteindelijk een stuk juister worden. Als hij de Morawitz- prijs aan zichzelf had moeten toekennen, zou hij dat voor dit onderzoek hebben ge daan. Meijler is wetenschap leuk blijven vinden, volgens hem altijd een voorwaarde om iets goed te doen. Met een lichte triestheid in zijn stem, con stateert hij evenwel dat Ne derland een beetje anti-we tenschap aan het worden is. „Ik vind het uitstekend als mensen niet klakkeloos din gen aannnemen, zo ben ik zelf tenslotte ook. Maar ik vind wel dat je moet kiezen, want je kunt niet duwen en trekken op hetzelfde mo- Logica De interne logica in het standpunt dat iemand in neemt, intrigeert Meijler het meest. „Als je tegen kern energie bent, moet je ook niet klagen als je straks per zeil boot de oceaan over moet. Als je de economie wilt ver sterken en de werkloosheid wilt bestrijden, moet je geen nieuwe ontwikkelingen te genhouden. Want daarop is economische groei nu een maal gebaseerd. Ben je tegen dierproeven? Heel mooi, kan ik me emotioneel zeker bij inleven, maar dan moet je niet zeuren als we nooit een middel tegen bijvoorbeeld aids ontdekken". Dus mogen wetenschappers de hoofden van twee apen overzetten? Meijler: „Dat kan ik zo niet beoordelen. Weten schappers zoeken naar teke nen in de hersenen waardoor je schizofrenie zou kunnen vermijden. Als je daar door dit soort proeven in slaagt, dan vind ik ze gerechtvaar digd. Ik heb geen enkel pro bleem met toezicht op proe ven, integendeel. Maar met het beperken of zelfs hele maal afschaffen van dier proeven berokken je de we tenschap enorme schade. We realiseren ons veel te weinig dat we onze hele volksge zondheid en onze welvaart volledig te danken hebben aan de wetenschap". Emotioneel „En wat zie je dan op televi sie? Een geëmotioneerde anti-wetenschappelijke serie van de VPRO over geneti sche manipulatie. Het is vol strekt te veroordelen als mensen met een vooringeno men standpunt informatie gaan uitdragen. Het respect dat je zelf wilt krijgen, moet je ook een ander gunnen. Hetzelfde met euthanasie. Ik ben niet tegen euthanasie, maar wel tegen de propagan da ervoor door mensen die er zelf niet over zouden pein zen. Euthanasie in stilte en discretie is al zo oud als de geneeskunde. Maar nu gaan mensen zichzelf op het Leidsplein op de borst staan slaan en uitroepen dat ze eut hanasie hebben gepleegd. Daardoor ontstaat het gevaar van te veel euthanasie, en dat is groter dan het gevaar van te weinig euthanasie". Met* z'n jas al bijna aan en drie tassen om de nek, komt hij nog even terug op waar hij het meest verstand van heeft, het hart. „Ik heb het idee", zegt Meijler, dat er iets is wat we nog niet kunnen zien. Dan doel ik op arterios- clerose, het dichtslibben van de aderen. Dat is in de wes terse wereld de belangrijkste oorzaak van hart- en vaat ziekten. We denken dat er maar één vorm van arterios- clerose is, maar het zou me niet verbazen als er meerde re vormen zijn. In de Middel eeuwen waren er ook dok ters, maar die konden geen onderscheid maken tussen tyfus en cholera, omdat ze de middelen niet hadden. Ik heb het idee dat we vanuit een dal naar een bergtop kijken, waarop we twee poppetjes zien. We weten niet meer dan dat het twee mensen zijn. Maar gebruik je een ver rekijker, dan kun je ontdek ken dat het een man en een vrouw zijn. En die verrekij ker hebben we nou net nog niet. Want we zeggen wel: minder vet eten en zo, maar daarmee doen we of we het begrijpen. Terwijl het pro bleem echt nog niet is opge lost". DICK HOFLAND (ADVERTENTIE) Met zorg geselecteerde meubelen uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Klokken met garantie. Kleingoed voor mensen met smaak. MARTEN BOOIJ ANTIQUAIR NIEUWEWEG 58a - POELDIJK Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Tandprothetici krijgen de wettelijke mogelijk heid om bij volkomen tandelo ze mensen een kunstgebit te verzorgen. Bij halve prothesen (waarbij een deel van het na tuurlijke gebit nog in de mond aanwezig is) blijft het aanme ten van een kunstgebit voor behouden aan tandartsen en artsen. Verder komt er een wettelijke regeling voor de op leiding van tandprotheticus, 'KNOLLEN die moet uitmonden in een be schermde beroepstitel. Dit is de kern van het wets voorstel dat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Kamer heeft in 1983 reeds aangedron gen op een wettelijke regeling van het beroep tandprotheti cus. Naar schatting geschiedt nu reeds in 25 procent van de gevallen de toepassing van ge bitsprothesen buiten tandarts om. Bij de tandartsen zijn de voor stellen in het verkeerde keel gat geschoten. Hoofdbestuur der A. Heyboer van de tan dartsenorganisatie NMT ver klaarde dat de patiënten de dupe dreigen te worden. De tandartsen zullen via het par lement proberen te bereiken dat het aanmeten van een kunstgebit in alle gevallen de taak blijft van de tandartsen. De NMT yindt de plannen des te onbegrijpelijker gezien het feit dat er onder de duur opge leide tandartsen nu al een efBorme werkloosheid is van rond 10 procent. Combinatie PhilipsAT T mist grote Franse telefoonorder PARIJS De Hilversum- se telefoon- en communi catie-onderneming APT (Philips en het Ameri kaanse AT T) grijpt naast de lucratieve over name van het Franse staatstelefooncoomunica- tiebedrijf Compagnie Gé nérale de Constructions Téléphoniques (CGCT). Na maandenlang onder handelen maakte de Franse economie-minister minister Gérard Longuet is de Eduard Balladur gisteren keuze °P economische en tech- twee miljard gulden. Ericsson zal de Franse di gitale telefooncentrales le veren en kan daarmee re kenen op opdrachten van honderden miljoenen gul dens per jaar gedurende vele jaren. Ondanks bemiddeling van de Nederlandse premier Lubbers en minister Van den Broek en het „beste aanbodpakket" dat ATP zou bieden is de order uiteindelijk niet naar Hilver sum gegaan maar naar Stock holm. Volgens de Franse PTT- bekend dat CGCT voor 170 miljoen gulden zal nische gronden bepaald. Erics son zou misschien niet de bes te. maar in elk geval heel de- worden verkocht aan de gelijke telefooncentrales leve- Zweeds-Franse combina- ren en vooral de aantrekke- tie Ericsson-Matra, die Üjkste compensatie-orders bie- daarmee beslag kan leg- den Daarnaast was de samen- inrn° werking van belang tussen gen op 16 procent van de Ericsson en het Franse Matra Franse telefoonmarkt. In bij de ontwikkeling van een in g^ld uitgedrukt is dat een h^el Europa bruikbare draad- marktaandeel van zo'n loze telefoon. Volgens de Nederlandse Bond tot Bestrijding van Vivisectie? (NBBV) sterven jaarlijks 314.000 dieren aan proeven. BOND TEGEN VIVISECTIE OP WERELD-PROEFDIERENDAG: AMSTERDAM Zo lang de totale afschaffing van dierproeven nog op zich laat wachten, zouden we er in Nederland goed aan doen wat minder medicij nen te produceren. Min der medicijnen betekent minder onderzoek naar het effect van bepaalde stoffen en dat betekent weer dat er meer proef dieren in leven kunnen blijven. Met dat doel be gint de Nederlandse Bond tot Bestrijding van Vivi sectie (NBBV) vandaag, Wereld-proefdierendag, de landelijke campagne „Dierproeven en medicij- Volgens een onderzoeksrap port overlijden jaarlijks naar schatting 314.000 dieren bij on derzoek naar nieuwe medicij nen. Voor elk nieuw genees middel worden gemiddeld 7000 stoffen getest op hun werking, waarna er na de eer ste testfase nog ongeveer twin tig overblijven. Maar liefst 95 procent van de dieren sterft in deze eerste fase, zegt drs. P. Overvoorde van de NBBV, die het rapport heeft opgesteld. De Veterinaire Hoofdinspectie schiet volgens de NBBV te kort. De hoofdinspectie regis treert namelijk wel de mate van ongerief en pijn die de dieren ondergaan, maar nog niet in de eerste, levensver- slindende fase van het onder zoek. „Onze conclusie is heel simpel: hoe minder medicijnen er worden gemaakt, hoe beter". Volgens Overvoorde zou de Nederlandse bevolking ruim genoeg hebben aan vijf pro cent van het totaal aantal ge neesmiddelen dat nu op de markt is. „De medicijninnova tie die door de industrieën wordt bedreven is in feite geen innovatie. Het gaat meestal om het bedenken van de honderdste pijnstiller of de tweehonderste bloeddrukver- lager". De Bond heeft wat dat betreft weinig goede woorden over voor de Commissie ter Beoor deling van Geneesmiddelen, die de aanvragen voor regis tratie onderzoekt. „Die regis treert de medicijnentoevloed kennelijk niet goed genoeg, iets waar we ook het ministe rie van WVC op zullen aan; spreken", zegt Overvoorde „De commissie is al jaren overbelast. De afwikkeling van de aanvragen duurt lang Indien de commissie de aan vragen voor de niet werkelijk innoverende, „me too-produk; ten" niet of met een veel lager re prioriteit in behandeling zou nemen, mag worden ver wacht dat de ontwikkeling van die geneesmiddelen af: neemt. Dit zal de commissie veel tijd besparen. Maar waar het ons om te doen is: het za- veel dierenlevens sparen. Eer initiatief dat nog effeetievei zal zijn als het ook internatio-; naai wordt overgenomen". Alternatieven De overheid doet, zo stelt de NBBV, te weinig aan het sti muleren van onderzoek naai alternatieven voor dierproef ven. Ook de farmaceutische industrie stelt mondjesmaat geld beschikbaar voor dt speurtocht naar alternatieven; „maar alleen als door andere methoden tijd- en geldbespa ring zou ontstaan", aldus Overvoorde. Volgens zijn rapport steldé Duphar in 1985 150.000,- ter beschikking voor dat doel. ter wijl Organon de hand op dt knip hield. „Dat staat in schril contrast met het totale bedrag dat in dat jaar aan medicijn-in novatie werd uitgegeven, na-' melijk 288 miljoen". Volgens hem bestaat er onder de onderzoekers in de farma ceutische industrie een soort traditie om via dierproeven kennis te vergaren op het ge bied van medicijnen. „Ieder een weet dat het anders kan, maar niemand geeft de aan zet". Alternatieven zijn er volgens de dierproefbestrijders wel de gelijk, in de vorm van weefs elkweken, computermodellen en dummies, radio-immunoas.- say, planten en lagere organs- men en geavanceerde methe- matische en chemische metho den. De NBBV gaat. met de uitein delijke afschaffing van dier proeven voor ogen. de komen de maanden het land in om de campagne te ondersteunen. Daarbij zal naast het inrichten van marktkramen met infor matie ook getracht worden in gesprek te komen met politici, medici en fabrikanten van ge neesmiddelen. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG Minister De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid heeft de werkgevers aangespoord zich meer te richten op de bestrijding van de werkloosheid. „In de mate waarop het niet lukt langdurig werklozen aan werk te helpen, krijgt u toch zélf de rekening gepresenteerd", zo zei de bewindsman gisteren in Den Haag op de jaarvergadering van de Algemene Werkge vers Vereniging (AWV). Door werklozen in de bedrijven aan te nemen krijgt de overheid meer financiële ruimte, die Jtan wor den aangewend voor lagere premies en belastingen. De Graaf wees erop dat dit jaar de loonkosten voor de werkge vers zullen stijgen met ruim drie procent. „We moeten alles in hef werk stellen om een herhalirg van deze loonkostenstijgin gen te voorkomen", aldus De Graaf.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3