Protestantse teleurstelling over bisschoppelijke oecumenebrief £eidóc6omair° kerk wereld Geen vakkenpakket tegen wil en dank brieven van leze GEESTELITK LEVEN/OPINIE Vrijspraak voor leider Satanskerk beroepingen Deining in Israël over Edith Stein Schoolvuijzer s ,tp £eidóe(2oma/nt VRIJDAG 24 APRIL 1987 PAG»- "Ml Don Camillo en Peppone leven nog CAGLIARI Wijlen Giovanni Guareschi's Don Camillo en Peppone zijn in Italië nog geen verleden tijd. Pastoor Martino Murgia van een kleine gemeente bij Cagliari op Sardinië heeft van een communistisch gemeenteraadslid geëist dat zij no tarieel vastgelegd haar ambt neerlegt, als zij bij een doop als meter aanvaard wil worden. De familie van de marxistische mevrouw Ignazia Pittau heeft gereageerd met een affiche-actie in de gemeente. Daarin heet het dat de meter-in spé gelovig is en "alle sacramenten heeft ontvangen". „Het geloof lijdt wel zeer wanneer het door geestelijken met zulk een bekrompen visie wordt uitgedragen, aldus de affiches. Edith Stein-college naar zaligverklaring DEN HAAG Dertig vertegenwoordigers van het katholieke Edith Stein College te Den Haag wonen volgende week de za ligverklaring bij van Edith Stein, door de paus in Keulen. De legaties van leerlingen, docenten, directie en curatoren ver trekken volgende week donderdag naar Keulen om vrijdag ge tuige te kunnen zijn van de plechtigheden in het grote stadion van de stad. De leerlingen van de scholengemeenschap zullen nog op eni gerlei wijze bezig gaan met persoon en werk van de patroon van de school: de ideeën van Edith Stein over minderheden en over de vrouw in de samenleving zijn zeer actueel, aldus de directie van de school. Modern is eergisteren O. Kokoschka AMSTERDAM De' rechtbank in Amsterdam heeft de leider van de Sa tanskerk, M.L. vrijgespro ken van het plegen van belastingfraude. Tegen de 40-jarige Magister Templi was twaalf maanden ge vangenisstraf geëist. Op een technisch punt echter een fout van de opspo ringsambtenaren moest de rechtbank de man en daarmee de Sa tanskerk vrijspreken. Tijdens een onderhoud met L. zouden de opsporingsambte naren niet duidelijk hebben gemaakt op welke manier de leider van de Satanskerk in formatie voor de belasting dienst verzwegen zou hebben. Enkele „broeders en zusters" van de Satanskerk, die we gens steunfraude terecht had den gestaan werden vrijge sproken, anderen kregen voorwaardelijke gevangenis straffen van een paar weken. Al jarenlang probeert het OM een vinger te krijgen achter de religieuze uitingen van Moeder-Overste en haar disci pelen in de rosse buurt van Amsterdam. Er was een uit spraak van de Hoge Raad no dig om het OM in staat te stel len tot vervolging over te gaan. Die kans is nu weer verspeeld. Oud-directeur Culturele Raad wordt priester ROTTERDAM De oud-di recteur van de Culturele Raad van Zuid-Holland, C.H.M. Sterk, wordt zaterdag 9 mei door bisschop R.Ph. Bör van Rotterdam priester gewijd in de Martinuskerk in Voorburg. Sterk (41), sinds 1985 werk zaam in de Adelbertparochie in Delft, heeft rechten en filo sofie gestudeerd in Amster dam en Nijmegen. Na zijn studie werkte Sterk achtereenvolgens als adjunct- conservator van het Stedelijk Museum en secretaris van de Raad voor de Kunst van het ministerie van WVC. Tot 1985 was hij hoofd van de sectie Kunsten bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Aan het Centrum voor Pries teropleiding op Rijpere Leef tijd in Antwerpen volgde Sterk naast zijn dagelijkse werk de opleiding tot priester. Nadarlandsa Hervormde Kerk Beroepen: te Ruinen, A. Forrer kan didaat te Emmen; te Meppel toezeg ging. Y.C. de Groot te Warffum- Breede. Aangenomen naar Bergen NH. (hervormde gereformeerde fede ratie). J.J.F. van Melle te Driebergen. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Vrouwenpolder, J. Bou wer, kandidaat te Blaricum die dit beroep heeft aangenomen; te Soest. J. van Veen, legerpredlkant In lang verband te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. LEUSDEN „Moet oe cumene er voor u toe lei den dat er uiteindelijk een katholieke kerk tot stand komt, waarvan het gezag moet berusten bij de bisschoppen onder lei ding van de bisschop van Rome?" Dit is een van de vragen die het Hervormd Beraad over de verhou ding tot de rooms katho lieke kerk en de taak groep Reformatie/Rome van de Gereformeerde Kerken stellen aan de rooms katholieke bis schoppen. De twee organen hebben een gezamenlijke reactie geschre ven op de bisschoppelijke brief „Onze oecumenische op dracht, een prioriteit", die in februari is verschenen. Het Beraad en de taakgroep missen in dit schrijven begrip voor de ernstige bedenkingen die alle niet-rooms katholieke kerken weerhouden zich on der het gazag van de paus te voegen. „Een pastoraal woord hierover zou ons des te meer welkom zijn geweest, daar het ons niet onbekend is hoezeer de eenheid in uw eigen kerk gemeenschap onder spanning is komen te staan door de wij ze waarop, zeker sinds 1870, de „Petrusdienst" gestalte heeft gekregen", schrijven zij in hun brief aan de bisschop pen. De twee colleges zetten hun vraagtekens bij het onder scheid dat wordt gemaakt tus sen reformatorische en ooster se geloofsmeenschappen. De reformatorische gemeen schappen kunnen niet zonder meer kerk genoemd worden vanwege „het tekort aan wij dingssacrament", waardoor ook de „authentieke en onge schonden werkelijkheid van het aucharistisch mysterie" werd aangetast. De oosterse geloofsgemeenschappen heten wel „kerk", want zij vieren „dankzij hun apostolisch ambt, de eucharistie". De protestantsen vragen zich af waarom het voor u als bis schoppen een onoverkomelij ke zaak is de kerken der re formatie waarmee u in over leg bent, als „kerken" te her-' kennen en te aanvaarden?" Eucharistie Een andere vraag betreft de eucharistische gemeenschap. De hervormde en gerefor meerde „Rome-kenners" be treuren het dat de grens van de samenwerking wordt ge trokken bij het sacrament van de eucharistie en bij de eucha ristische gemeenschap. Zij vragen de bisschoppen „of ge meenschappelijke gebedsdien sten, bijbelwerk, pastorale ac tiviteiten, gebruik van gebou wen, samenwerking op het gebied van opvoeding, niet ten diepste verbonden zijn aan het leven en het belijden van onze kerken, terwijl de institutaire eenheid van de kerken afwezig is. Al deze dingen zijn mogelijk, de eucharistische gemeenschap evenwel niet. Wat is de zin van deze scheiding? Is er niet een gemeenschappelijk geloven en een gemeenschap pelijk vieren van de maaltijd van de Heer mogelijk on danks de kerkelijke geschie- denheid? De twee organen vragen zich in hun reactie af of dit wel pastoraal verant woord is. In de bisschoppelijke brief wordt van protestantse zijde de vrouw in het ambt gemist. In de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken is de vrouw in het ambt van dia ken, ouderling en predikant een normaal verschijnsel ge worden, in de rooms katholie ke kerk is de situatie geheel anders. „We zullen ons moe ten bezinnen", aldus de her- vormd-gereformeerde reactie, „op een eeuwenoude traditie, waarvan wij ons afvragen of deze geworteld is in het Nieu we Testament of dat deze an dere ontstaansbronnen heeft"' Na lezing van de bisschoppe lijke brief moet het hervorm den en gereformeerden van het hart dat de bisschoppen „zo weinig perspectief bieden voor de groepen in nood, waarover wij in Rome samen hebben gesproken. Vanuit het pastorale gezichtspunt hadden wij meer van u verwacht". FRANKFURT In Is rael is deining ontstaan over het voornemen van paus Johannes Paulus II om tijdens zijn vijfdaagse bezoek aan de Bondsre publiek de in een concen tratiekamp omgekomen karmelietessenzuster Edith Stein zalig te ver klaren. Stein werd als joodse geboren in het tegenwoordige Wro claw in Polen, maar in haar jeugd viel zij al snel van haar geloof af om in haar studen tentijd uitgesproken atheïsti sche ideeën aan te hangen. Als gevolg van haar schok kende ervaringen als ver pleegster aan het front gedu rende de Eerste Wereldoorlog keerde zij terug op het pad van de religie en werd zij in 1922 op 31-jarige leeftijd ge doopt als lidmaat van de rooms-katholieke kerk. Elf jaar later trad zij toe tot de orde van de karmelietessen onder de naam Teresia Bene- dicta a Cruce. Op 9 augustus 1942 overleed zij, 50 jaar oud, in een gaskamer in Ausch witz. In de discussie staat vooral de vraag centraal of de nazi's haar hebben omgebracht om dat zij haar ondanks haar toe treding tot de katholieke kerk nog altijd als een jodin be schouwden. Maar uit de laat ste wilsbeschikking van Stein in 1942 blijkt dat zij haar jood se achtergrond betreurt en daarin vraagt zij God om ver giffenis voor de „zonden van het ongelovige joodse volk". Het Israëlische parlementslid Schulamit Aloni van de link se oppositiepartij. Beweging voor Burgerrechten, noemt het besluit van de paus een „belediging van de joden". „Wij beschouwen het als een provocatie en een belediging, omdat in Auschwitz 1 miljoen kinderen zijn gestorven," be toogt Aloni. „En nu nemen ze uitgerekend een vrouw die katholiek is geworden om za lig te verklaren. Het is op zijn minst ironisch en een duide lijke aantasting en vernede ring van de joden." Volgens de joodse auteur Ja mes Baaden, die een biografie heeft geschreven over Edith Stein, tast men in het duister over de redenen waarom de nazi's haar hebben vermoord. Volgens sommigen was haar dood een gevolg van het straf fere optreden van de nazi's te gen de katholieke kerk, om dat deze kritiek begon te ui ten op de wreedheden van Hitiers Derde Rijk. Maar Baaden houdt het erop dat Stein nog altijd werd be schouwd als een jodin. De na zi's waren uit op de uitroeiing van alle joden, ongeacht of zij later tot een andere religie waren overgegaan, meent hij. Tullia Zevi, leidster van de joodse gemeenschap in Italië, is het met Baaden eens en zij ziet in de zaligverklaring een daad van „christelijke triomf zucht" die niet te rijmen is met de onlangs door het Vati- caan geuite wens om een dia loog tot stand te brengen met het jodendom. Naar de mening van kardi naal Hoeffner van Keulen, waar de zaligverklaring op 1 mei zal worden afgekondigd, is Stein vanwege haar katho lieke geloof gestorven. Hij wijst er daarbij op dat de jo- Een niet gedateerd portret van Edith Stein als karmelietes. den die zich tot het protestan-. tisme bekeerden door de na zi's ongemoeid werden gela ten. Ze moet dan ook worden gezien als een martelaar van de katholieke kerk, meent de Keulse kardinaal. Medeverantwoordelijk De voorzitter van de Katho lieke Raad voor Israel, pastor J.M.E. Keet zegt te hopen dat de medeverantwoordelijkheid van de RK Kerk voor het on heil dat in de loop der eeuwen de joden is aangedaan, bij de zaligverklaring van Edith Stein niet wordt verduisterd. De RK Kerk mag zich haar dood niet toeëigenen, maar moet zich medeschuldig ach ten aan haar sterven, gezien de geschiedenis van de ver houding tussen de Kerk en het jodendom. Hij voegt eraan toe dat er voor. de RK Kerk geen enkele aanleiding is „triomfalistisch" te doen over de marteldood van Edith Stein. „Het gaat niet aan om een lid van de kerk te prijzen om het leed waaraan we zelf mede-schuldig zijn", aldus de voorzitter van de Katholieke Raad voor Israel. Keet meent dat de zaligver klaring de RK Kerk een unie ke gelegenheid biedt tot een uitspraak over het antisemi tisme waarin geen ruimte meer is voor onduidelijkheid. Het Secretariaat van het R.K. Kerkgenootschap in Neder land heeft een themanummer uitgegeven van het Bulletin 1- 2-1 over Edith Stein. Daarin wordt het verhaal van haar leven verteld, aangevuld met beschouwingen over de bete kenis van haar. Besteladres: 030 - 334244; prijs ƒ2,50. Paus als schietschijf op affiches in Keulen KEULEN Zeven dagen voor het pausbezoek aan de Bondsrepubliek zijn in Keulen op diverse plaat sen affiches aangetroffen waarop de paus staat af gebeeld, kijkend in de loop van een geweer. On der de foto staat de tekst „Zalig zijn zij die het Ko ninkrijk der Hemelen binnengaan". De affiches, die in de nacht van dins dag op woensdag moeten zijn aangebracht, zijn di rect door de politie ver wijderd. De aartsbisschop van Keulen heeft de affi ches scherp veroordeeld en gezegd dat ze een „op roep tot moord" inhou den. Het aanplakbiljet is voorzien van de tekst: „Want alleen hij is gezegend, die het konink rijk der hemelen binnen gaat". Deze schijnbare bijbel tekst wordt gevolgd door de aanduiding: Joh. 47.11. Dat is de afkorting voor Johannes (het bijbelboek) hoofdstuk 47, vers 11. Dat bijbelboek telt echter maar 21 hoofdstukken; „47.11" komt wel voor op de verpakking van het bekend ste merk Keuls Water. Een woordvoerder van de po litie zei niet te geloven dat de groep die de posters heeft ver spreid echt van plan is een aanslag te plegen. „Als dat zo was, zouden ze het niet aan kondigen. Deze actie getuigt vooral van een zeer slechte smaak". Veel leerlingen in het voortgezet onderwijs staan momenteel voor een keuze. Ze moeten een pakket kiezen, dus de vakken waarin zij over één of meer jaren eind examen moeten doen. Dat kiezen is soms een heel lastige opgave omdat er nogal wat tegengestel de motieven zo'n keuze kunnen bepalen. Zelfs de staatssecretaris van on derwijs bemoeit zich er al mee („Kies exact"). Als een leerling eindexamen wil doen in het voortgezet on derwijs, in het vwo - havo - mavo, maar ook in het be roepsonderwijs dan moet hij of zij van te voren een exa menpakket kiezen, een be perkt aantal vakken, waarin examen moet worden afge legd. Er is daarbij natuurlijk wel enig verschil tussen het havo-vwo en het beroepson derwijs. In de laatste school soort heeft men in zekere zin al wat gerichter gekozen. Daarom ontleen ik mijn voor- beeldefl vooral aan het havo- vwo, maar de achterliggende gedachten zijn op het gehele voortgezet onderwijs van toe passing. Stel iemand zit in de derde klas van een havo en hij moet z'n zes examenvakken kiezen. Dan kun je dus altijd van ten minste twee verschillende ge zichtspunten uit redeneren. Je kunt zeggen: in die bepaalde sector wil ik ongeveer m'n be roep kiezen, dus ik zoek vak ken die daar zoveel mogelijk op voorbereiden. Dat betekent, dat je ook wel eens een vak kiest dat je niet zo ligt, maar dat je gewoon kiest omdat je het noodzake lijk acht. Dit kan soms heel vervelende gevolgen hebben, n.l. dat je blijft ziten of zakt voor je eindexamen vanwege dat noodzakelijke vak (of vakken) waar je (te) veel moeite mee hebt. Maar, door zetten is ook belangrijk, zal menigeen zeggen. Een andere mogelijkheid is dat een leerling gewoon voor zichzelf vast stelt: in welke vakken ben ik goed, van wel ke vakken houd ik? welnu, die kies ik dan. Als er dan straks een beroep of een stu die moet worden gekozen, dan past men die keuze aan bij het pakket, dat men des tijds gekozen heeft. Daarbij is er natuurlijk wel het gevaar dat men straks een bepaald beroep niet kan kie zen. Anderzijds kan men dan stellen, dat men een opleiding heeft gekozen die zo goed mo gelijk aanslaat bij aanleg en belangstelling. Eenzijdigheid? Velen proberen aan het bo vengenoemde dilemma te ont komen, door een compromis te sluiten. Dat is vaak moge lijk. De tijdgeèst, de trend heeft echter in de loop der tijd nogal wat invloed uitgeoefend in dezen. We hebben in de ja ren zeventig een tendens ge had in de richting van een steeds vrijere pakketkeuze. Ook de overheid schreef steeds minder voor. Zo wer den b.v. in het VWO de A- en B-richtingen vervangen door ongedeeld VWO. Momenteel gaat de tendens in tegenovergestelde richting. Mevrouw Ginjaar-Maas wil bijvoorbeeld wiskunde in het hele avo-vwo verplicht stel len. Er is nog een andere tendens. Die is, dat men het onderwijs zoveel mogelijk wil laten aan sluiten op de maatschappelij ke behoefte. Concreet: nu er vele minder werkeloosheid is onder afgestudeerden van de h.t.s. of de h.e.a.o. dan onder abuturiënten van sociale aca demies of kunstacademies, moet worden bevorderd, dat meer leerlingen zich aanmel den voor eerstgenoemde scho len. En ze zouden daar met hun pakket-keuze rekening mee moeten houden. In de lijn van het bovenstaan de moet men ook zien de actie van staatssecretaris Ginjaar- Maas met als slogan „Kies exact": men zou vaker wis kunde moeten kiezen, en vooral meisjes zouden dat moeten doen. In al die aandacht voor wis kunde zit zeker een gefor ceerd element. Hoewel mijns inziens de beruchte „wiskun deknobbel" niet bestaat is het ook bij dit vak natuurlijk zo dat er altijd leerlingen zullen zijn, die bijvoorbeeld heel goed in talen zijn en slecht in wiskunde. Maar, toegegeven, dat geldt zowel voor jongens als meisjes, en zeker niet zo eenzijdig voor meisjes als sommigen meenden. Sommige meisjes mogen daar best eens extra op worden geatten deerd. Maar, alsjeblieft geen kiezen tegen wil en dank. En laat men voorzichtig zijn met te veel verplichtingen voor wis kunde. Er was eens iemand die aar zelde tussen het kiezen van Boekhouden of Muziek. En hij had enige voorkeur om la ter bij een bank te gaan wer ken. Navraag bij de bank leerde, dat men toch adviseer de om Muziek te kiezen (uit gaande van de belangstelling van de leerling). Want zo zei men, we hebben behoefte aan mensen met een brede ont wikkeling, en Boekhouden le ren wij ze wql(!) In het voortgezet onderwijs, ook in de examenperiode dient met name in het avo/ vwo de brede algemene vor ming voorop te staan. Im mers, de eerste twee doelstel lingen zijn daar persoonlijke ontplooiing en opleiding tot dienstbaar en verantwoorde lijk gedrag. De beroepsvoor bereiding komt pas op de der de plaats. Ik kan slechts enkele facetten aanstippen, maar wil toch ook nog op het volgende wijzen. Toen de overheid zo'n twintig iaar geleden bepaalde, dat in het voortgezet onderwijs het eindexamen zou worden be perkt tot zes a zeven vakken, werden voor alle vakken ba sistabellen vastgesteld. Dat zag men als een garantie, dat in de vakken die een leerling niet koos voor z'n eindexa men, ook een bepaald niveau werd bereikt. Als iemand voor z'n vwo-examen geen Frans koos, had hij toch vier door drs. K. de Jong Ozn. jaar Frans gehad. Men heeft toen zelfs overwogen aan het eind van 4 vwo toetsen voor de verschillende vakken af te nemen. Dat is niet doorge gaan, omdat men het contro leren van een bepaald niveau voor alle vakken aan de school wilde overlaten. Een extra verantwoordelijk heid voor de scholen dus. Ma ken ze die waar? Merkwaardige stellingnan BI Er zijn zaken misgegaan bij het verstrekken van subi op premie-huurwoningen, maar van een massale en sysffE tische fraude door beleggers, woningbouwvereniging6 stichtingen en aannemers is sinds 1C75 geen sprake gev^1 Aldus de deze week bekendgemaakte voorlopige contear) uit een onderzoek dat het ministerie van volkshuisv&tje met medewerking van een aantal externe accountants paa uitgevoerd. fan un AT len IN A alle deining die vorig jaar over de bouwsubsidie^or stond is dat toch wel een verrassende constatering, lfcr ontdekking van de onfrisse affaires bij het Algemeen|i- gerlijk Pensioenfonds en het Bouwfonds Nederlandse meenten, waarnaar het gerechtelijk onderzoek ook nij.^ gaande is, werd min of meer de indruk gewekt dat Uen land vrijwel geen belegger en geen aannemer zijn ha', nog in onschuld zou kunnen wassen. De nu gehouden s ir proef heeft als eerste indruk opgeleverd dat er van sjoerpP op grote schaal geen sprake is geweest; als verder onde|k dit bevestigt, kunnen we daar slechts blij om zijn. ye( loc HET lijkt echter niet onverstandig deze voorlopige ccf 0 sie nog met enige voorzichtigheid te hanteren. Weliswf^ er geen reden te twijfelen aan de integriteit van de eigehQ derzoekers van het ministerie, maar het parlement za|aj eindelijk toch moeten beoordelen of het onderzoek volj oi de grondig is geweest. Bovendien zal de vorig jaar ingejrg' parlementaire enquêtecommissie pas in het najaar metriJv getuigenverhoren beginnen. De kans blijft aanwezig (F™ dan zaken aan het licht komen, die nu nog onder taffy gebleven. Daarom wekt het bevreemding dat het mini| 2 nu reeds doet alsof de affaire een zeepbel is die gemakVa kan worden doorgeprikt. ie MERKWAARDIG is eveneens dat staatssecretaris Hsii< van volkshuisvesting nu al tot de slotsom is gekomen ds»k sluitende controle op de subsidie niet alleen vrijwel onijft* lijk is, maar in elk geval ook te kostbaar zou zijn in 1 ding tot de eventueel te bereiken „besparing". Zijn vo* ger Brokx was eveneens deze mening toegedaan, hetgqi 1 oktober mede diens politieke val tot gevolg heeft gehai", OVER de vraag of er wel of niet gecontroleerd moet den zal het parlement na afsluiting van het onderzoeïU] de enquêtecommissie het laatste woord moeten hebberig lijkt nu al op z'n minst politiek onverkoopbaar de conjÜ? van de staatssecretaris te volgen. Na alle rumoer roiu subsidieverlening en de wel degelijk aangetoonde gey,^ van misbruik is het niet aanvaardbaar dat alles nu toch|e bij het oude wordt gelaten. w< DE BILT (KNMI) Een bo ven midden-Europa aanwezig hogedrukgebied verandert het komende etmaal weinig van plaats. Een storing boven de Golf van Biscaje trekt sterk in betekenis afnemend in onze richting. In eerste instantie re sulteert dit in een weertype dat nauwelijks van dat op vrij dag zal afwijken. Er blijft wei nig bewolking. Bij een matige, 's nachts in het binnenland tot zwak afnemende zuidoosten wind, daalt de temperatuur in de nanacht tot rond 8 graden. Overdag warmt het aan tot tussen de 18 graden in het Waddengebied en 23 graden in het oosten en zuiden. In de na middag kan het vooral in het zuidwesten van het land bij wind van zee wat afkoelen. Zondag passeren mogelijk en kele wolkenvelden. Tijdelijk is het dan iets koeler. Maandag en dinsdag wordt echter een zomers weertype verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: In west- Noorwegen wolkenvelden en wat regen, elders vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur 11 tot 16 graden. Denemarken: Zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur 15 tot 18 graden. Britse eilanden: Wolkenvelden en een enkele bui, in het noordwesten af en toe regen Middagtemperatuur van 12 graden in het noordwesten tot 17 in zuid-Engeland. Duitsland, Benelux: Perioden met zon en vooral zondag een bui. Middagtemperatuur zater dag rond 20 en zondag onge veer 18 graden. Frankrijk: Veranderlijke be wolking en plaatselijk een re gen- of onweersbui. MIL® temperatuur van 15 grar' het noordwesten tot 22 Be zuiden. Alpengebied: Perioden'®1 zon. Zaterdag in het 4", kans op een regen- cPc weersbui, zondag droogf gradengrens op 3000 m,P( dagtemperatuur in de van 17 tot 21 graden, Spanje,Portugal: Verandt.f bewolking en enkele reg^l onweersbuien. Middagt*" ratuur van 17 graden 8j noordwesten tot 25 in he£' oosten, plaatselijk in hej11 nenland nog iets hoger. ie' et Italië, Joegoslavische kui^ rioden met zon, ook een'^ le lokale regen- of onwee13 Middagtemperatuur 19 ;a graden. f >a (it Las Palmas l.b 19 10 i 19 10 20 10 s Helsinki 1 bew. 12 5 ,n Innsbruck onbew. 20 3 'V Klagenfurt onbew 17 1 {1! Kopenhagen zw.bew. 16 3 Lissabon h bew 22 lldI Locarno onbew 21 5 ei Londen l.bew 21 7 h Wenen onbew. 15 21 Zurich mist 21 5 gt Casablanca regenbui 24 15-e Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten. Uitstel, afstel De Haagse PvdA-wethouder Duivesteijn zal hoe dan ook zijn stadhuisplannen in hoog tempo door de raad jagen. Of die nu wel of niet de goedkeu ring van CDA en/of VVD kunnen wegdragen. Gelijk heeft hij. Want hoe langer er op die plannen wordt gestu deerd, hoe meer euvelen er aan het licht kunnen komen. De Haagse Gemeentelijke So ciale Dienst heeft dat bewezen, door er achter te komen dat het plan een verlies van acht endertig banen bij alleen al die dienst tot gevolg zal hl- Nee, stelde de wethoudi ook terecht, geen gezeur| van nog meer uitstel ka stel. Maar desondanks I die vermaledijde CDA'l, VVD'ers maar vragen over dat stadhuisplan. Zr er zelfs antwoord op. w mene streek. Want zo 7 een wethouder die een ment voor zichzelf wil ten wel gedwongen zijn i selen over democratisch sluitvorming te verloof en de potentaat uit te hi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2