Langs ïtendrinkenbiljarten en hog veel meer in café Rijnegom Geavanceerde techniek waar de afnemer niets van merkt IdEN OMGEVING Qeid^OOWUWt VRIIDAG 24 APRIL 1987PAGINA 15 \EM EN RIET HEEMSKERK DOEN VAN ALLES IN HET ZILVER Op mijn omwegen' door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ,e week (ongeveer) sen Siem Heemskerk ï'n Riet Heemskerk- *der Hulst 25 jaar ge- |wd. Een glanzend punt in deze tijd van korte contractuele, een ja-woord be- jhtigde betrekkin- Bovendien runnen ie echtelieden al een irt eeuw lang hun e café-petit restau- Rijnegom langs de f files bejegende Zoe- foudse Hoge Rijndijk; loopvolle afwachting »de aanleg van rijks- i 11 „want die el- !e hier heeft al lang ieg geduurd", vinden p en talloze andere [dijkers. Dat zij bui- lien ook nog eens 25 Dlang abonnee van de waren, zal ik hen Jeuvel duiden; ik ben Jelfs dankbaar voor aandeel in mijn bete tds. ijlk geval werden deze lltepunten in een gezin parde werkers afgelopen ijsdag uitbundig gevierd ^en receptie voor zaken- jies en een gezellig avond J alle klanten. Siem en fin de schijnwerpers. Een ip op wat saamhorigheid D»ag Ivan de Rijndijkse in- ingen voor een lafenis jjjziging, voor een kaartje jfn of een redelijk opge- ^de serie caramboles het roemruchte Rijne- pi trekt, zegt steeds: „We even naar Siem". Dat is jnclusief Riet. Nog even, 1'em ziet Abraham. Trek Riet een redelijk aantal af en dan zit je ook Ze zijn beiden synonie- voor gezelligheid en [rijheid. i\ Heemskerk is een boe ion uit Rijpwetering die EJust gevoelde om in de sporen van zijn vader te f n.. daar nooit onder geleden. Daar zorgen we wel voor: het gezin komt op de eerste plaats". De piano staat klaar voor gebruik; ik zie albums van Satie en Debussy. Riet speelt piano en Siem slaat akkoorden aan op z'n gitaar. „Drie van onze kinderen spe len trouwens ook piano. En neem m'n vader nou eens, 78 jaar, maar veel beter thuis op de piano dan ik. Elke dag speelt hij". 's Middags, tijdens lunchtijd, komen de gasten binnen. „Veelal personeelsleden van de bedrijven hier op het in dustrieterrein aan de Rijn dijk. Lekker een potje biljar ten en een saté-tje eten, doodmoe van al die compu terschermen. Ja, de tijden zijn veranderd. Ze geven bij ons ook hun partijtjes, vieren er jubilea en houden recep ties. Wat de Heemskerken op Rij negom zoal te eten geven? Wel, de pot schaft er iets goeds. Ze voeren een kleine kaart, bijvoorbeeld verschil lende omelets met „iets lek kers" erin. Riet maakt het. Vindt ze leuk, zegt ze. „Ome- Iets ja, of lekkere biefstuk van de haas, of lekkere Leid- se kaas. Het eten wordt be reid met boerenboter. Dat is onze afkomst hè. Volkoren brood met komijnenkaas. Laatst was hier een Engelse directeur van Goodyear. Die wist niet wat ie proefde. Me vrouw, zei hij, in 't Engels, mevrouw, dit kan ik in het Hilton niet krijgen! Nou, dat was toch fijn om te horen nietwaar? Die verscheiden heid moet er gewoon wezen, vinden wij in Rijnegom". ï>rtzaal lm Op niet j-enoveren eMOND De gemeente ,ond voelt er weinig voor ertzaal Klim Op aan dc ellaan te renoveren, onderzoek is gebleken movatie van de zaal min den half miljoen gulden v;osten. En dan is er nog 'I van een zaal die te 4d binnen de gemeente- stemde gisteravond in let voornemen van het S om de mogelijkheid 'k bouw van een nieuwe '(al te onderzoeken. de Warmondse VVD k er bij monde van frac- 'Drzitter mevrouw C. Sa- .«nig voor om geld uit te «aan een sporthal: „Zoals Q gaat praten wij onszelf 'porthal aan. Willen wij ijk wel een sporthal in ond. De animo voor de ort loopt terug. Straks ii wij met een hal opge- i#t die noodgedwongen '/andere dingen gebruikt /gaan worden". De VVD e aan op het gebruik i //aanwezige gebouwen in «ond, maar daar zag het geen mogelijkheden, ^inpassing van een sport- etn behoorlijk formaat in fepskern werden wel pro- Iji voorzien. Ook de fi- ?iring is nog niet duide- e Progressief Warmond e, voor het geld van het >pen zandwinningsbedrijf fuiken. et beheer van het recre- land Koudenhoorn zijn ■edelijk grote bedragen lid. Het maaien en het pinden van het riet blijkt as 30.000 gulden te kos- "ils strenge winters lang lfjfen en het riet niet van ijs kan worden bijge- kunnen die kosten >t 55.000 gulden per jaar i. Progressief Warmond ^gisteravond aan op de iing van de uitgaven het riet. Het CDA kon tel vinden in het stellen en maximum van 30.000 r(i, de VVD voelde niets '3ie suggestie. De libera- Jbngen nog aan op het re- A houden met meer toe- ^meer uitgaven voor het ^houden en meer par- ^>orzieningen bij Kou- "orn in de toekomst. Dit :et oog op de te verwach- 'Aeloop van recreanten. Eenhoorn mag geen 'worden voor de eigen ;(ers", stelde mevrouw "Burgemeester mevrouw indrickx stelde niets te voor meer parkeer- Siem en Riet Heemskerk in de zilveren setting van hun stemmig en blinkend café Rij negom aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. treden. Een echt vrolijke gast die destijds in een bandje speelde. Gitaar speelde ie doet ie trouwens nog steeds. Op zo'n avond met vertier was ook eens Riet van der Hulst uit Oud Ade. Nou, toen Riet dan na afloop op de laat ste bus stond te wachten, kwam Siem „off duty", langs met z'n voiture en bood haar, zonder veel omhaal van woorden, een lift aan. „Zo is het dan gekomen", herinnert Riet zich nog als was het gis teren. Ze verkeerden enige tijd, huwden eerzaam, en er kwamen mooie kinderen van: twee zoons en twee dochters. De Rip en Oud Ade, en het is toch niet mis gegaan. Komijnenkaas Siem Heemskerk, de boeren zoon, had zich verslingerd aan de horeca. Hij kelnerde enkele jaren in het Noord- wijkse Hof van Holland en leerde daar het vak ten voe ten uit. „Hij zou er ook nooit meer uit willen", weet zijn vrouw beslist. Riet daarente gen bleef, als jonge deerne, de boerendochter spelen. Ze woonde in het Lage land en stond elke ochtend om half 4 op om Leidse komijnenkaas te maken: „Ja, dat was vroeg op. Tegenwoordig komen we pas 's avonds op slag en is het laat naar bed. Dat is wel heel wat anders geworden". Acht jaar lang heeft Riet van der Hulst bij haar ouders die Leidse komijnenkaas ge maakt. „Er zit nu ook weer meer leven in die kaasmake rij, na een inzinking op de markt en personeelsgebrek. Het is een leuk bedrijf ge worden thuis. M'n vader verft op z'n 78ste die kazen nog elke dag rood; dat oude handwerk doet ie nog met veel liefde". Sinds haar trouwen staat Riet Heemskerk-v.d.Hulst nu ach ter de tap; schenken en ser veren. „En in de keuken", vertelt ze, „ik ben overal in zetbaar. Als je niet zo'n grote zaak hebt moet je veel alle maal zelf doen". Zo'n open boek als z'n Riet is (ze zou op maat gesneden zijn als p.r.vrouw), zo vriendelijk ka rig met woorden is manager Siem. Elke dag (behalve op woensdag, dan rusten de Heemskerken uit) doet hij om 12 uur de deuren en gor dijnen open. Hij kan nauwe lijks bij dit .jubileumgesprek je" aanwezig zijn; steeds die nen er zich weer nieuwe be sognes aan. Zie hem sjouwen en af en aan draven, terwijl Riet van het praten niet moe wordt: „Ik kan nu eenmaal niet anders. Het is een uit drukking ook van mijn be trokkenheid bij dit familiebe drijf. Ook als ik klanten aan een tafeltje bedien, moet ik even een praatje kunnen ma ken". Biljarten Een grote geoccupeerdheid bij Siem is de zorg voor het biljartmateriaal: twee smette loze tafels met bijbehoren. Elke dag maakt hij dat pluis schoon. Een verzorging die door de geachte clientele zeer gewaardeerd en op prijs ge steld wordt, 's Zondags gaat de „tent" om 2 uur open. Riet Heemskerk: „Elke dag gaan we door tot 24.00 uur, mid dernacht heet dat. Maar dan begint het soms bijna eigen lijk pas, maar niet officieel. We hebben hier nooit contro le of narigheid, maar de bur gemeester zou niet mogen weten dat er op dit plekje van zijn gebied een beetje de hand gelicht wordt met het sluitingstijdenbesluit. Nog maals: alles verloopt rimpel loos, maar het zou toch wel fijn zijn als we in Zoeterwou- de ook een vrije sluitingstijd hadden, zoals in Alkemade, waar dat prima gaat". Voordat het echtpaar Heems kerk aan de Hoge Rijndijk Rijnegom overnam, was het een hotel-restaurant onder meneer Smit. Nou ja, hotel, het had in elk geval vier ka mers waar je als gast de nacht kon doorbrengen. Ver der is deze horeca-vestiging al oud. Riet: „We zijn in de geschiedenis teruggegaan en ontdekten dat in 1896 Rijne gom al bestond als „verver singsplaats". Nu is hier het parkeerterrein. Bijna 10 jaar geleden hebben we ver bouwd en uitgebreid en de slijterij werd bij het café ge trokken. Die verkoop gaat nu over de toonbank. Nog tot het begin der jaren '70 heb ben wij dit hotelletje gehand haafd. Daar zijn we toen mee gestopt omdat de kinderen, twee zoons en twee dochters, groter werden en een eigen kamer wilden hebben". Krakers Rijnegom is ook befaamd als hoofdkwartier van de en thousiaste biljartvereniging Rijnegom. Siem is er de top- speler van deze grote club die ongeveer 80 leden telt. Dat is erg flink voor een biljartver eniging. Het is er elke dag en altijd biljarten. Ook Riet Heemskerk, als enige vrouw van de club, doet mee: „Ik speel dus ook. Niet zo goed hoor, maar toch. Ik vind het leuk. Ik ben ook districtsar biter van de bond Veen en Rijnstreek. Een paar keer in de week hebben we wedstrij den, met Siem als de grote stimulator. En een kaartje leggen hè, dat wordt bij ons ook trouw ge daan. We hebben „krakers" in huis, zeggen we dan. Kra ken is een soort plaatselijke klaverjasvariant. Een potje dammen of schaken kan na tuurlijk ook altijd. We leiden een heel gevarieerd leven, maar de kinderen hebben DE NIEUWE ELEKTRICITEITSCENTRALE VAN HET ENERGIEBEDRIJF RIJNLAND: Het reilen en zeilen van de centrale en de electriciteits- voorziening in het EBR-gebied wordt door middel van moder ne computertechnologie in de gaten gehouden. Rijnland en de gemeente Lei den verklaarden zich in prin cipe akkoord en het EBR ging met behulp van adviseurs aan de slag om plannen te ontwik kelen. Bij die studies kwam ook de mogelijkheid naar voren om niet alleen elektriciteit, maar ook warmte te gaan produce ren. De gemeente Leiden ging akkoord met het stadsverwar mingsproject en in december 1982 werden aan de Lange- gracht de champagneflessen opengerukt: de nieuwe centra le kon er komen. Het zou een zogenaamde STEG-eenheid worden, een SToom En Gas installatie. De restwarmte die zou vrij komen bij het opwek ken van elektriciteit zou wor den benut voor stadsverwar ming. Hindernissen Voordat die nieuwe centrale eind vorig jaar in gebruik kon worden genomen, moest het EBR nog heel wat hindernis sen nemen. De oude installatie werd gesloopt, maar de leve ring van stoom aan onder meer het Academisch Zieken huis (die stoom gebruikt voor verwarming en het steriliseren van apparatuur) mocht niet stagneren. Een nauwkeurig opgezet werkplan waarbij de werkzaamheden in fases wer den uitgevoerd en de aanschaf van drie nieuwe stoomketels konden dat probleem oplossen. Vervolgens bleek dat de grond in de omgeving van de oude gasfabrieken vrij ernstig ver vuild was. Het afgraven en allé voorbereidingen namen ettelijke maanden in beslag. De volgende hindernis werd daarna opgeworpen door het Hoogheemraadschap van Rijn land. Die was in eerste instan tie akkoord gegaan met toe zeggingen van het EBR ten aanzien van het koelwater van de centrale dat op het opper vlaktewater geloosd zou wor den. De temperatuur van het water in de grachten en sin gels zou niet meer stijgen dan ten tijde van de oude centrale. Nadat alle ontwerpen voor de nieuwe centrale gereed waren, kwam het Hoogheemraad schap echter met aanvullende, strengere voorwaarden. Een beroep bij de Raad van State mocht niet baten, het EBR moest voor enige miljoenen extra voorzieningen treffen om aan die eisen te voldoen. Een veranderde stroomrich ting van het koelwater hield niettemin gedurende de vorst periode een deel van het water in de Leidse wateren open, iets waarvoor het EBR zich met verantwoordelijk acht. Plastic schermen van de gemeente moeten de schade voor de schaatsers in de toekomst be perken. Bij het proefdraaien van de centrale bleken vorig jaar tot slot de generatoren behalve stroom ook een hinderlijke brom te produceren, een euvel waarvoor eveneens een oplos sing werd gevonden. Vergeten Aan de Langegracht is men inmiddels alle problemen goeddeels vergeten. De centra le, die inclusief de voorzienin gen voor stadsverwarming bij na 190 miljoen gulden heeft gekost, draait op volle toeren en tot ieders tevredenheid. Twee gasturbines vormen het begin van het elektriciteitsop- wekjcingsproces. Het mengsel van lucht en aardgas dat daar in tot ontploffing wordt ge bracht zet twee generatoren in werking. Deze twee groot uit gevallen dynamo's wekken stroom op. Ze zijn goed voor ongeveer twee derde van het elektrisch vermogen van de centrale, in totaal 80 mega watt. De hete verbrandingsgassen uit de turbines worden vervol gens opgevangen en in de zo genaamde afgassenketel ge bruikt voor de vorming van stoom en warm water voor de stadsverwarming. Onderin de afgassenketel loopt een bui zenstelsel waardoor water stroomt. Door de hitte ontstaat er stoom, dat wordt afgevoerd naar een stoomturbine. De hieraan verbonden generator onderdeel van de oude cen trale is goed voor nog eens een derde van het elektrisch vermogen van de centrale. Een gedeelte van de stoom wordt afgevoerd naar afne mers als het Academisch Zie kenhuis, het Diaconessenhuis, verpleegtehuizen en het slachthuis. Ook in het boven ste gedeelte van de afgassen ketel zit een buizenstelsel, waarin water voor stadsver warming wordt opgewarmd. Dat water loopt verder via goed geïsoleerde leidingen naar de aangesloten woningen en gebouwen. Het hele proces wordt gecon troleerd vanuit de W-wacht, waarbij de W staat voor werk tuigbouwkundige. Door mid del van geavanceerde compu tertechnologie wordt van daaruit het functioneren van de centrale in de gaten gehou den. Vanuit een andere con troleruimte, de E(lektriciteits)- wacht, wordt de elektriciteits voorziening in het afnemers- gebied gecontroleerd. In de controleruimten staan zoge naamde „touch-screens", beeldschermen die met een vinger aangeraakt kunnen worden om informatie over een bepaald deel van het pro ces op te roepen. Trots Adjunct-directeur De Boer is duidelijk trots op „zijn" cen trale. Maar laat ook meteen weten dat het geen speeltje of prestige-object is. „Onze sector zegt niet; kijk, er is wat leuks op de markt, dat moeten we hebben. Het gaat ons er om voldoende elektriciteit tegen een zo voordelig mogelijk prijs te leveren. Een kwestie van rendement dus". En wat dat betreft loopt de Leidse centra le met een rendement van on- gevee'r 85 procent voorop. Volgens De Boer kan de stroomvoorziening de consu ment niet veel schelen, als het licht maar blijft branden en het niet te veel geld kost. „Wij moeten het verder dan maar uitzoeken. Maar als we een nieuwe centrale nodig hebben mag het geen kerncentrale worden, een kolencentrale zorgt voor zwavel en gassen, dus dat mag ook niet en liever ook geen gascentrale, want aardgas moet voor de huishou dens bewaard blijven". De elektriciteitsbedrijven moeten een zekere overcapaci teit hebben, om ook in tijden van grote vraag naar stroom met name in de winter aan de behoefte te kunnen voldoen. Ieder risico wordt daarbij gemeden; de elektrici teit kan niet gewoon even „op" zijn. De Boer: „Een cen trale van 24 jaar oud is dan ook net zo betrouwbaar als een centrale van twee jaar oud. Continuïteit, daar draait het om. 'We zien wel' is een hou- duig die we ons niet kunnen VCTWïrloven". PAUL VAN DER BIJL LEIDEN Slechts de klant van het Energiebe drijf Rijnland die 's win ters graag schaatst op de Leidse grachten zal het hebben gemerkt: het EBR heeft een nieuwe elektri citeitscentrale. Sinds eind vorig jaar wordt Leiden en wijde omgeving van elektriciteit voorzien door twee Rolls Royce-gastur- bines en een stoomturbine met bijbehorende genera toren. De renovatie van de centrale aan de Lange gracht heeft behoudens de kwaliteit van het ijs in de Leidse grachten echter geen merkbare gevolgen voor de consument. Maar om de voortdurende elek triciteitsvoorziening in het noordelijk deel van Zuid- Holland veilig te stellen was een nieuwe centrale noodzakelijk. „Continuï teit is het belangrijkste dat we kennen", aldus ad junct-directeur G.H. de Boer van het EBR. Van daag is de centrale offi cieel in gebruik genomen. Het EBR heeft met de huidige elektriciteitscentrale de mo dernste van Nederland. Nog even tenminste, want als de nieuwe centrale in Almere klaar is, zal die het predikaat „meest geavanceerd" mogen dragen. Op de aloude stek aan de Langegracht staat een vol ledig computergestuurde ener giecentrale, die niet alleen elektriciteit, maar ook stads verwarming voor de Stevens hof en stoom aan onder meer het Academisch Ziekenhuis le vert. De vorige centrale da teerde uit 1953 en sprong de laatste jaren alleen nog bij als de elektriciteitsvoorziening in Zuid-Holland zijn top dreigde te bereiken. Die elektriciteitsvoorziening in deze provincie is in handen van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, de EZH. Die kwam in 1975 tot de conclusie dat er in het noordelijk deel van de provincie de daarop volgende jaren een tekort zou kunnen ontstaan. Een nieuwe centrale moest de nood lenigen en Leiden was een van de kandidaten voor de vestiging. Het Hoogheemraadschap van Eéh gedeelte van de nieuwe centrale van het EBR, met rechts de door stalen platen afgeschermde stoomturbine.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15