jtidó&Sowux/nt Leidse kredietbank sluit steeds meer leningen af a Openbare bibliotheek krijgt niet meer geld Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Bloemencorso zorgt voor aangepaste busdiensten Kinderen spelen te veelop school Onderzoek vervuiling bij Van Leer fTplaatsing Rembrandt fiat op losse schroeven Provincie wil meer stations in Randstad CeictaeSoma/nt VRIJDAG 24 APRIL 1987 PAGINA 13 iloop in dse Hout EN De Leidse vormt zondag 26 jiet decor voor een Jp van de AV Hol- lEr kan gelopen tl over afstanden (l tot 14,4 kilome- ört en finish zijn op letiekbaan Leidse Inschrijven kan ur in de kan- Ie start is om elf elname kost 3,50 volwassenen en oor kinderen tot Er is kleedruimte Oranjetocht van Swifttoer LEIDEN De Leidse toerfiets- vereniging houdt zondag de jaar lijkse Oranjetocht. De te rijden af standen zijn 25 of 50 kilometer. In de route van 50 kilometer is hal verwege een rustpunt opgenomen. Voor de deelnemers die de tocht uitrijden is een medaille beschik baar. Start en inschrijving vinden plaats bij de kantine van Swift toer in het stadspark De Bult aan de Roomburgerweg. Kosten van deelname bedragen vier gulden voor volwassenen, drie gulden voor de jeugd tot 16 jaar. Deelne men met het hele gezin kost tien gulden. Er kan gestart worden tussen tien en twaalf uur. TURKSE EN MAROKKAANSE OUDERS: LEIDEN De meeste Turk se en Marokkaanse ouders vinden dat er in de kleuter groepen op school te veel wordt gespeeld en te weinig wordt geleerd. Dat blijkt uit een onderzoek van een werkgroep van de Leidse Universiteit naar verschillen en overeenkomsten in de op voeding van Turkse en Ma rokkaanse kleuters thuis en op school. Volgens de onderzoekers heb ben de ouders weinig oog voor de leereffecten van het spelen. De oüderè zouden liever zien dat kleuters leren rekenen, le zen en schrijven. Bijna alle ou ders stellen het op prijs dat hun kinderen het „Eigen Taal en Cultuur"-onderwijs volgen. Uit het onderzoek blijkt voorts dat de contacten tussen ouders en leerkrachten niet altijd naar wens vérlopen. De ge vonden verschillen in opvoe ding thuis en op school zijn kleiner dan de onderzoekers verwachtten op basis van lite ratuuronderzoek. Thuis wor den jongens en meisjes in de kleuterleeftijd wel al verschil lend opgevoed. Maar dit ver schil is geringer dan in de lite ratuur wordt verondersteld. Het onderzoek is verricht op twee basisscholen in Den Haag met een grote concentratie van Turkse en Marokkaanse kleu ters. De resultaten zijn geba seerd op gesprekken met ou ders en leerkrachten en op ob servaties thuis en op school. LEIDEN Er komt mo gelijk een onderzoek naar de precieze luchtvervui ling door emballagebe- drijf Van Leer aan de Hoge Rijndijk. Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen dat het bedrijf de wet telijke normen af en toe overschrijdt. Omwonenden van het bedrijf, dat zich bezig houdt met het bedrukken van blik, klagen al jarenlang over stankoverlast. Omdat de maatregelen van het bedrijf deze overlast niet ver minderden en het uit zichzelf niet van plan is nog meer aan passingen te doen, is de ge meente in de herfst van 1986 een formele procedure gestart om strengere voorschriften aan de hinderwetvergunning toe te voegen. Het bedrijf ver klaarde naar aanleiding daar van dat het vertrekt uit Lei den. Nu een onderzoek heeft uitge wezen dat het bedrijf niet al leen stankoverlast veroor zaakt, maar ook de lucht af en toe erger vervuilt dan is toege staan, wil de gemeente laten onderzoeken hoe ernstig die vervuiling precies is. Eerst moet echter worden vastge steld welke mate van vervui ling schadelijk is voor omwo nenden en werknemers. Deze waarden zijn bij het vorige on derzoek geschat. Een onderzoek naar bodem vervuiling staat vooralsnog niet op het programma. Vol gens wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) zal het bedrijf, als het daadwerkelijk uit Leiden vertrekt, een ver klaring moeten ondertekenen dat het de grond waarop het heeft gestaan, schoon achter laat. pELD WORDT VOORAL GEBRUIKT VOOR WONINGINRICHTING |EIDEN Steeds meer pensen sluiten een le utig af bij de Gemeen- ?jijke Kredietbank Lei- *in. Het aantal persoon- Jke leningen dat de 4idse gemeentelijke redietbank in 1986 |eft verstrekt, is met |im 13 procent geste- In ten opzichte van ■85. Het totale bedrag leningen bedroeg ïttto ruim 11,1 miljoen %ien, een stijging van 2J procent. Dat blijkt uit jaarverslag over 1986 gin de gemeentelijke Kredietbank. 1986 vroegen 3.974 men- i een persoonlijke lening ra. In 1976 waren dat er 88. Het aantal kredietver- ekkingen bedroeg 2.072, h jaar daarvoor werden '26 leningen verstrekt. Het gemiddelde kredietbe drag daalde. In 1986 werd gemiddeld 5.385 gulden ge leend, in 1985 was dat 5.424 gulden. Het méirèndeel van de mensen (1.363 van de 2.072) leende minder dan 5.000 gulden. Verreweg de meeste mensen, namelijk 841, gebruikten de lening om hun woning te verfraaien. Na woninginrichting was het belangrijkste doel van de lening een auto. Om een voertuig te kunnen aan schaffen leenden 386 men sen gemiddeld 9.177 gulden. Met als doel hun schulden af te lossen leenden 238 perso nen geld bij de Kredietbank, voor huishoudelijke appara tuur werden 220 leningen afgesloten. Bijna de helft van de kre dietnemers moest rondko men van een uitkering of pensioen. Zij leenden gemid deld 2.787 gulden. In parti culiere dienst waren 737 le ners werkzaam, 366 ambte naren en vier zelfstandigen sloten een lening af. Het overheidspersoneel leende gemiddeld 8.889 gulden. Het werkgebied van de Ge meentelijke Kredietbank Leiden omvat 40 gemeenten met in totaal 700.000 inwo ners. Van de 2.072 mensen die een persoonlijke lening afsloten, waren 1.336 afkom stig uit Leiden. Er werden 59 aanvragen van Leide- naars voor een schuldrege ling geaccepteerd, en 54 van inwoners uit andere ge meenten. In totaal kwamen 320 verzoeken om schuldre geling binnen, een meer dan het jaar daarvoor. Er wer den 113 verzoeken toegewe zen (twee meer dan in 1985). Het totale schuldenbedrag was vier ton lager dan in 1985: ruim een miljoen gul den tegenover bijna ander half miljoen gulden in 1985. De meeste verzoeken om schuldregeling werden afge wezen omdat de aanvrager niet beschikte over voldoen de mogelijkheden tot aflos sen van de schulden. Ook ontbrak in veel gevallen het vertrouwen in de aanvrager. Volgens het verslag is er de laatste jaren „een grotere voorkeur voor schuldsane ring (kredietverstrekking) ten opzichte van schuldbe middeling". Schuldbemidde ling wil zeggen dat er een regeling met schuldeisers wordt getroffen „met als doel het oplossen van een schuldsituatie, zonder tot kredietverstrekking over te gaan". Vorig jaar heeft de gemeente Leiden besloten jaarlijks twee ton te stoppen in het Schuldenfonds. Vijf tigduizend gulden daarvan komt terecht in een nood fonds. Door middel van gif ten uit dit fonds kunnen in dividuele schuldregelingen mogelijk worden gemaakt. In het zogenaamde borgstel lingsfonds wordt jaarlijks 150.000 gulden gestopt. Dit geld wordt gebruikt om risi co-volle leningen te kunnen afsluiten. Beide fondsen worden alleen voor Leide- naars benut. De Kredietbank meldt dat het beroep op het Schulden fonds in 1986 „beneden de verwachting is gebleven", onder andere door de onbe kendheid. Met het geld- aat vorig jaar is overgebleven, wil men een budget-voor lichter betalen. Voorlichting moet voorko men dat mensen in een pro blematische schuldsituatie terechtkomen. Bovendien kan de voorlichter helpen bij het veranderen van de maandelijkse uitgaven, een wijziging die nodig is na schuldsanering. Het perso neelsbestand van de Kre dietbank is in 1986 uitge breid met full-time mede werkster. De huisvesting in het Stadhuis is volgens de Kredietbank „qua ligging en grootte" niet ideaal. De bank gaat dan ook verhuizen naar de Breestraat 24. Daar is ook ruimte om uit te breiden. LEIDEN De openbare bibliotheek Leiden hoeft er niet op te rekenen dat zij extra geld krijgt van de gemeente, al nemen de werkzaamheden toe.. Dat zei wethouder F. Kuijers gistermiddag bij de ont vangst van het eerste exemplaar van een onder zoek naar het gebruik van de bibliotheek. Deze voert overleg met de Universi- teits Bibliotheek over sa menwerking. Directeur E. van Sprundel had laten weten dat de bibliotheek binnenkort in de knel dreigt te komen. Er komt begin -1988 een nieuw filiaal in het wel zijnsgebouw in Stevenshof. Er is echter geen geld voor extra personeel of uitbreiding van de collectie boeken, cassettes en andere zaken die bij de bi bliotheek kunnen worden ge leend of gelezen. Volgens Kuijers zijn er „nog geen tekenen die er op wijzen dat de bibliotheek in de pro blemen komt" als het nieuwe filiaal in Stevenshof klaar is. Hij voegde daar aan toe dat de gemeente de bibliotheek al ontziet door er niet op te be zuinigen, zoals op andere openbare voorzieningen. „Het heeft bovendien al moeite ge noeg gekost om het geld voor die nieuwe vestiging bij elkaar te krijgen", vond Kuijers. „het •JEN Het is nog niet zeker dat het i.oeeld van Rem it van Rijn wordt '-.Ratst van de Witte y naar de gerestau- 4 molen De Put bij ^tembrandtbrug. De ^issie ruimtelijke or- verklaarde zich Lpvond massaal voor herplaatsing naar het jjrandt park. <*W hadden voorgesteld •>eld naar molen De Put ■"plaatsen. Wethouder J. onthulde gisteravond ^•en van dit voorstel: het u staat nu op een plaats ïhet Leiden slecht kan ^en. „Toeristen die het 'Ij willen fotograferen, 3jjiit met gevaar voor ei- i. Bovendien valt het ^iaar nauwelijks op", fj de ene helft van het de benodigde 30.000 gulden be ter aan iets anders kon wor den besteed, kwam burge meester C. Goekoop met het ideq van verplaatsing naar De Put. „Omdat de molen en het beeld precies op één foto pas sen", verklapte Peters het ar gument van Goekoop gister avond. „Een goede fotograaf krijgt zelfs de Rembrandtbrug nog op die plaat", zou de bur gervader hebben beweerd. De commissieleden brachten gisteravond reëlere argumen ten naar voren. Acht van de tien leden alleen C. Vergeer (SP) was voor de locatie bij molen De Put kozen voor een nieuwe plaats in het Rem- brandtpark „omdat die het beste bij Rembrandt past". Van J. Laurier (Links Leiden) en J. Hoekema (D66) mocht het beeld vanweg de kosten ook wel blijven staan aan de Singel. Hoekema bepleitte het zoeken naar een sponsor, als de verplaatsing doorgaat. „Zijn naam zouden we discreet op het beeld kunnen vermelden' stelde hij voor. iisen Japanse School stijgen |N De kansen dat er een Japanse school voor middel- ilderwijs in Leiden wordt gevestigd, zijn gestegen. De bin- *dse concurrenten zijn afgevallen, verklaarde wethouder Srs gisteravond. „Het is nu meer een internationale strijd len". Voornaamste concurrent zou West-Duitsland zijn. is op zoek naar een locatie voor een middelbare school t niveau HAVO/VWO, waar kinderen van Japanners die :rland werken, terecht kunnen. >Jsus Leidse Volkshuis houdt Wursus voor mensen die Je hebben met lezen en lijven. Op een aantal Udagavonden tot de zo- vakantie worden van ycht tot tien uur bijspij- Cursussen gegeven. De r4n zijn 1,50 per keer. tingen: Leidse Volks- Apothekersdijk 33, tel: ISO. vragen naar Diana 'illigers Leidse Nicaraguacomité J zoek naar vrijwilligers willen deelnemen aan rprojecten in de Nicara guaanse stad Juigalpa. De stad heeft een stedenband met Den Haag en om die re den gaan er vanaf half juni twee of drie Haagse bouw- ploegen naar Midden-Ameri- ka. Ook Leidenaars kunnen mee. De kosten bedragen on geveer 2100 gulden en 7,50 per dag. Het verblijf duurt minimaal vier weken. Aan meldingen: 125548 en 121225 ('s avondsen 254765 (over dag). Ruilclub Verzamelaars van bijvoor beeld postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifer- merken of sigarenbandjes kunnen vrijdagavond 1 mei terecht op de ruilavond van Ruilclub Koningskerk. Tus sen 19.QQyen 22.00 uur is de aula van de Dr. Van Voort- huysenschool aan de Marnix- straat 104 beschikbaar voor verzamelaars. Entree voor niet-leden 1,50 en voor de jeugd tot en met 16 jaar 1. Inlichtingen: 071-312513. Gerard Joling bij opening Stevensbloem LEIDEN Het winkelcen trum Stevensbloem in de Stevenshof wordt zaterdag 9 mei officieel door wet houder J. Fase geopend voor het winkelende pu bliek. Tussen 10 en 16.30 uur hebben diverse activi teiten plaats. Zo treedt de zanger Gerard Joling op tussen 11.30 en 12.30 uur. Hij zingt enkele hits en presenteert de Vliegshow, •waarin 40 mensen een rondvlucht van een half uur met een Fokker Friendship van de NLM kunnen winnen. De win naars vertrekken dezelfde dag nog om 13.00 uur naar Schiphol. De bouw van het centrum heeft twee jaar geduurd en kost 19,2 miljoen gulden. Belegger is Philips Pensi oenfondsen en aannemer, was de firma Noorlander. Het complex bevat twee supermarkten en 26 win kels. Daarnaast zijn er 96 huurwoningen in opgeno men en twee kantoorlagen. BOLLENSTREEK/LEI DEN Het Bloemencor so van de Bollenstreek, dat morgen door de streek rijdt, zorgt ervoor dat een aantal busdiensten moet worden aangepast. Zo is voor een groot gedeelte van de dag de verbinding Haarlem-Leiden verbro ken en vallen 's avonds in Noordwijk diensten uit. Het schema ziet er voor zater dag zo uit: lijn 50-51, vanuit Leiden wordt tot 09.39 uur naar Haarlem gereden. Van 09.56 t/m 10.09 tot Benne- broek, van 10.26 t/m 12.39 tot Hillegom (Weeresteinstraat), van 12.56 t/m 14.39 tot Lis&e (Vreewijk). De ritten 14.56, 15.26 en 15.56 vervallen, de overige riten rijden tot Sasen- heim (Warmonderweg), tussen 14.56 en 16.39. Vanaf 16.39 uur wordt vanuit Leiden weer naar Haarlem gereden. Tussen 17.30 en 20.45 uur wordt de Maandagsewetering in Noordwijkerhout niet meer aangedaan door bussen. Gedu rende deze tijd rijden lijn 60 en 90 via de Kerkstraat of Provinciale weg. Tijden Kerk straat, lijn 60 vanuit Leiden: 17.55, 18.25 en 18.55, vanuit Noordwijkerhout: 17.36, 18.06, 18.36, 19.06. Lijn 94 vanuit Sas senheim: 18.13. Vanuit Noord wijkerhout: 18.41. Tijden Pro vinciale weg, lijn 60 vanuit Leiden: 19.25, 20.09. vanuit Noordwijkerhout: 19.36, 20.05. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Lijn 94 van Sassenheim 20.06. Van Noordwijkerhout 20.41 uur. Lijn 90 van Haarlem naar Den Haag rijdt tot en met 09.52 uur normaal en vanaf 11.22 rijdt lijn 90 ook weer de normale route. De om 19.32 en 20.32 vanuit Haarlem vertrekkende bussen rijden in Noordwijker hout een andere route (Victo- rieberg rechtsaf Schulpweg- linksaf Duinweg, rechtsaf Quarles van Uffordstraat. In Noordwijk wordt tussen negen uur en half elf 's avonds voor alle lijnen een andere route gereden. Ook vallen bussen uit. Dit geldt voor de lijnen 40, 42, 90 en 92. Lijn 90 van Den Haag naar Haarlem rijdt tot en met 09.52 normaal. De om ,.19.22 en 20.22 uit Den Haag vertrekkende bussen rijden tot Noordwijk (Quarles van Uf- fordtsraat) normaal. De bus van 19.22 gaat linksaf de Vic- torieberg op, die van 20.22 rijdt van de Schulpweg rechts af via de Gooweg naar de 's GraVendamseweg. alternatief was geweest dat er überhaupt geen filiaal in Ste venshof was gekomen en dat wilde niemand". Kuijers benadrukte nog eens dat de tarieven van de biblio theek niet moeten stijgen, zelfs al lopen de kosten noog op. „De drempel moet zo laag mo gelijk blijven", zei hij. Van Sprundel liet echter weten dat de drempel om de bibliotheek binnen te stappen zó laag is, dat het aantal vernielingen en diefstallen van boeken de spuigaten uitloopt. Vooral in de Centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat vallen w.c.'s, het leescafe en de jeugdhoek re gelmatig ten prooi aan verniel zuchtige jeugd. „We willen de bibliotheek niet dicht timme ren, maar er moet wat aan worden gedaan. Zelfs als de bibliotheek daardoor minder uitnodigt om naar binnen te stappen". De bibliotheek voert overleg over samenwerking met de Universiteits Bibliotheek (UB). Volgens Van Sprundel „voelt de directie daar wel wat voor". Het idee is dat de UB haar poorten ook openstelt voor an dere groepen dan studenten, bijvoorbeeld scholieren. De openbare bibliotheek is op haar beurt zeker niet van plan de service voor studenten te verbeteren. Dit gaat wel ge beuren voor ouderen. LEIDEN Er moet een aan tal nieuwe stations in de Randstad komen. Leiden-Me- renwijk, Sassenheim, Voor hout, Den Haag-Moerwijk en Leizo zijn noodzakelijk. De Randstad moet worden aange sloten op het Europese net van hoge-snelheidsspoorlijnen. De lijn moet niet door het Groene Hart worden aangelegd, maar er moet zo veel mogelijk ge bruik worden gemaakt van de bestaande spoorbaan Brussel- Rotterdam-Den Haag-Amster dam (via Schiphol). Verder moet de directe treinverbin ding tussen Den Haag CS en Amsterdam CS worden her steld. Dit staat in het beleidspro gramma van de provincie Zuid-Holland voor de jaren 1987-1991. Het beleidspro gramma „Basis voor het beleid 1987-1991" is opgesteld in overleg met alle provinciale staten-fracties. De fracties van de PvdA, CDA, VVD en D66 hebben zich aan het beleid sprogramma gebonden. Het nieuwe college van Gedepu teerde Staten wil nog voor de zomer met bezuinigingsvoor stellen komen voor 30 miljoen gulden. Bij deze bezuinigingen zullen milieu, recreatie, natuur en landschap en ouderenbeleid zo veel mogelijk worden ont zien. De provincie wil intiatieven tot vermindering van de hoe veelheid te verwerken afval stimuleren. Vuilverbanding moet op procinciale schaal worden georganiseerd. Verou derde en milieubelastende in- stalaties dienen zo snel moge lijk gesloten te worden. De provincie wil daarom de vuil verbrandingsinstallaties van zowel Den Haag als Leiden nog voor 1991 sluiten. In Leid- schendam en Voorburg moe ten maatregelen worden geno men om de dorpskern te ont lasten van het doorgaand ver keer. Brug tussen Stevenshof en Morswijk LEIDEN Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van een brug over de Rijn tussen de Stevenshof en het Morskwartier. De brug wordt gebouwd ter hoogte van de Turkooislaan en is be stemd voor openbaar vervoer en (brom)fietsers. Auto's worden in geen geval toegelaten, ook niet tijdens de werkzaamheden aan de spoorlijn Leiden-Den Haag ter hoogte van de Vink. Het verkeer is daar dan gestremd. De commissie ruimtelijke ordening koos gisteravond voor een brug die aan de zijde van de Stevenshof bestaat uit een aarden oprit met taluds, terwijl aan de kant van het Morskwartier de oprit van beton zal zijn. Deze brug is 500.000 gulden duurder dan een brug met aan beide zijden aarden opritten. Dat de commissie toch voor de deze variant heeft gekozen komt omdat de gemeen te zich nu veel andere kosten kan besparen. Het betreft dan kos ten van herhuisvesting en van onteigening. De kosten van de nieuwe burg zijn nog onbekend, omdat er nog geen tekeningen van bestaan. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:— Adres:. Postcode/plaats: Telefoonjvoo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). s*6

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13