Iruijff-doctrine lonend .of voor Ajax, Leo Beenhakker zwaar bekritiseerd Leipzig kan niet imponeren EUROPA CUPI EUROPA CUP II UEFA CUP CcidocSouAont Basten voor afronding naar Milaan Real Madrid (Spa) - Bayern München (Wdl) 1-0 (1-0). 28. Augenthaler (eigen doel) 1-0. Scheidsrechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 100.000. Rode kaart: Augenthaler (Bayern). Gele kaart: Sanchez (Real). Eerste wedstrijd: 1-4. Real Madrid: Buyo; Chendo. Gallego. Vasquez (Pardeza). Camacho; Mi chel. Sanchis. Cordlllo; Butragueno. Sanchez. Santillana. Bayern München: Pfaff; Nachtweih. Augenthaler. Eder. Ptlugler. Winkel- hoter. Brehme. Kögl; Wohlfahrt. Hoeness. Lunde. Dinamo Kiev (Sov) - FC Porto (Por) 1-2 (1-2). 4. Celso 0-1. 11. Gomez 0- 2. 12. Mikhailis;enko 1-2. Scheidsrechter: Bridges (Wales). Toeschou wers: 100.000. Eerste wedstrijd 1-2. Dinamo Kiev: Sjanov; Bessonov. Baltasja. Koetsnetsov, Demlanenko; Rats. Jakovenko. Mikhailisjenko; Tsavarov. Belanov, Blosjin. FC Porto: Mlynarczyk; Pinto, Pereira, Celso. Luis; Andre. Magalhaes. Qulm: Madjer. Gomes. Futre. Finale: 27 mei in Wenen. Alax (Ned) - Zaragoza (Spa) 3-0 (1-0). 16. Van 't Schip 1-0. 72. Wltschge 2-0, 89. Rijkaard 3-0. Scheidsrechter Wöhrer (Oos). Toeschouwers: 55.000 (uitverkocht). Gele kaart: Blesa (Zaragoza). Eerste wedstrijd: 3-2. Lokomotiv Leipzig (Odl) - Glrondlns Bordeaux (Fra) 0-1 (0-1) na verlen ging. Lokomotiv wint na strafschoppen 6-5. 3. Vujovic 0-1. Scheidsrech ter: Courtney (Gbr). Toeschouwers: 73.000. Gele kaarten: Baum (Lok) en Girard (Bordeaux). Eerste wedstrijd: 1-0. Lokomotiv Leipzig: Muller; Kreer. ündner. Baum. Zötsche; Bredow. Mar- schall, Scholz (Altmann). Ueberts; Leitzke (Kuhn). Richter. Girondins Bordeaux: Dropsy; Thouvenel. Rohr. Roche. Zoran Vujovic; TT- iana. Girard. Ferreri (Vercruysse), Tourè; Fargeon. Zlatko Vujovic. ïnale: 13 mei in Athene. FC Tirol (Oos) - IFK Göteborg (Zwe) 0-1 (0-0). 72. Andersson 0-1. Scheidsrechter: Sanchez-Arminio (Spa). Toeschouwers: 20.000. Eerste wedstrijd 1-4. FC Tirol: Ivkovic; Strelter. Auer, Strobl. Koreimann; Steinbauer. Unzmai- er. Idl; Muller. Roscher. Pacult. IFK Göteborg: Wernersson; Carlsson. Hysèn. Larsson, Fredriksson; An dersson, Johansson, Tommy Holmgren; Tord Holmgren. Petterson. Nlls- son. Borussla Mönchengladbach (Wdl) - Dundee United (Sch) 0-2 (0-1). 43. Ferguson 0-1. 90. Clark 0-2. Scheidsrechter: Rosa dos Santos (Por). Toeschouwers: 34 500. Gele kaarten: Rahn (Borussla). Sturrock (Dun dee). Eerste wedstrijd: 0-0. Borussia Mönchengladbach. Kamps; Wlnkhold (Jung). Bruns, Borowka. Herlovsen; Rahn. Hochstatter. Lienen, Frontzeck; Thiele, Criens. Dundee United: Thompson; Holt, Hegarty. Narey. Mclnally; Bannon. Fer guson (Clark). Bowman. Kirkwoord; Sturrock. Redford. Finales: 6 en 20 mei. IERDAM Twaalf uur nadat Ajax let eerst in veertien jaar weer een jese bekerfinale heeft bereikt, is j van Basten in Milaan geland. De iese topscorer van het vorig seizoen ïdaag in Milaan proberen alle za te ronden die met zijn transfer te hebben. Besprekingen met Ajax hem duidelijk gemaakt dat de fi- !le aanbieding uit Amsterdam niet :haduw kan staan van de Milane- lan zal van de gelegenheid gebruik ma- Van Basten aan de pers voorstellen, lingen tussen AC Milan en mij", vertelde 6sten gisteren, „staan natuurlijk al vast. maar er moet ook nog een massa geregeld wor den. Wij gaan praten over allerlei dingen en het geld speelt daarbij vanzelfsprekend een be langrijke rol. Ik heb in het voetbal twee doelen, prestaties en verdiensten. De prestaties hebben ertoe geleid dat ik meer geld kan krijgen. Dat telt voor mij. Woensdagavond hebben wij met Ajax heel goed gepresteerd. Je realiseert je nog niet dat je finalist in een Europees bekertoer nooi bent. Dat komt later, misschien zelfs veel later pas. Ik vind dat de finale in dit toernooi- een logisch gevolg is geweest van ons spel. Je gaat de eerste ronde in met de wens de tweede te bereiken en zo gaat het verder. Wat de finale betekent is nu nog onmogelijk in te schatten. Het is één van de prestaties waar ik naar ver langd heb, maar ik denk dat in Milaan andere wensen in vervulling kunnen gaan". Basten pas- Fraile, ERDAM Op gol- in gespeeld en echt ïsiasme heeft Ajax [ederlandse voetbal Qet eerst in zes jaar t anonimiteit getild. 1 deed de toen nog i7 hetende UEFA irtegenwoordiger lislukte poging voor van vele miljoe- opese televisiekij- ternationale erken- if te dwingen. De harders faalden, om- in de uitwedstrijd het Ipswich Town krnold Mtlhren en Thijssen nog in iemming verkeerden het drie dagen eer- »haalde landskampi- ïap. Een forse, niet jte overbruggen ne ig was het resultaat. fex van Arnold Mühren i die mentale ballast dit en last hebben als op 13 Athene wordt aangetre- ien Lokomotiv Leipzig. Is doordat de landstitel lijnlijk naar Eindhoven fi aan de andere kant t de Amsterdammers els onder leiding van Cruijff geestelijk zo ver ie zijn dat zelfs een niet rerwachte apotheose in land de aandacht nau- van het doel zal kun- jen afleiden. Want nu oor het eerst in veertien eer een Europese eind- leeft bereikt mikken de •dammers op niets meer jer dan de vierde Euro- teven dat overigens de vanzelfsprekender met zien bekroond dan de |en zelf. Want de coulis- de perfecte grasmat in Iden eerder zo kermi- ■je Olympisch Stadion peravond in alle opzich- Üjk van een onwankel- Sertrouwen in de ploeg *uijff. Die zelf later toe- i t zijn spelers voor het i leel van nervositeit op »n hadden gestaan vóór j na werd betreden. „Al- i iühren was tamelijk on- laan", vertelde de tech- lirecteur. „Maar die had zoiets al eens eerder (naakt". jgering s dan ook niet gering S|ee jonge knapen als en Witschge en op dit onervaren figuren als (n en Wouters werden Bonteerd. De voor de J keer dit seizoen volge- ^etonnen bak van direc- j'Jtto Roffel vormde een \i)nde heksenketel, waar t/dit Mexico overgewaaide 1/4" uitgroeide tot een Mhijnlijk nimmer eerder Jlke omvang geëtaleerd (/Jvan lotsverbondenheid i/libliek met spelers. Een stratie tevens van èen i/fgebrek aan twijfel over de afloop van de veer- jrder in Zaragoza onder Vi omstandigheden inge- |iopmars naar Athene, «optimisme in die mate tt werd gedeeld door de i van Ajax. Woordvoer- deze, Arnold Scholten: varen er helemaal niet i overtuigd dat het een zou worden. We had- eerwacht dat die Span- p voor hun laatste kans Doelman Cedrun staat op het punt te worden gepasseerd door Rob Witschge (niet zichtbaar). Ajax leidt met 2-0. zouden strijden. Maar daar is niets van terecht gekomen. Kennelijk hadden ze er geen enkel vertrouwen meer in na die 2-3 in Zaragoza. En toen we dat na een kwartier, twin tig minuten in de gaten kre gen ging het ook beter lopen". Ajax, en dat is waarschijnlijk toch óók een gevolg van de Cruijff-doctrine, mocht dan ietwat onzeker uit de start blokken zijn geschoten, timide opereerden de Amsterdam mers geenzins. Goed, er school wat slordigheid in de hoofdste delijke linies (Rijkaard), maar dat werd door inzet (Winter, Scholten, Boeve) voortreffelijk gecompenseerd. En vanaf het moment dat de treffer van Van 't Schip de marge Real Zaragoza op twee had gebracht verdween de nervositeit als sneeuw voor de zon. En groei de Ajax uit tot een formatie, die inderdaad met recht aan spraak kan maken op een Eu ropa Cupfinale. Waarbij tevens werd afgere kend met de „smet" dat men slechts zo ver had kunnen rei ken dank zij de inderdaad be paald niet imponerende reeks opponenten als Bursaspor, Olympiakos en Malmö FF. Nu de balans bijna kan worden opgemaakt wilde Cruijff in elk geval niet weten van een for tuinlijke loting. „Met zo'n jon ge ploeg zo ver komen en alle tegenstanders thuis met zulk ruim verschil verslaan zegt toch wel iets. Ik vind dan ook dat deze groep heeft bewezen al weer een stuk verder te zijn dan een jaar geleden". Welke constatering overigens zeer relatief is, want op natio naal niveau zal Ajax ook dit in elk geval financieel gezien ge slaagde jaar PSV weer voor rang moeten verlenen. Maar kon Cruijff misschien wel aan geven of dit Ajax net zo ver is als HET Ajax in het jaar dat voor het eerst een Europa Cupfinale werd' bereikt? „Dat kan ik niet beoordelen", ver klaarde de chef, die het beter kan inschatten dan wie ook, maar zijn huidige ploeg gister avond kennelijk niet wilde op zadelen met een „minderwaar digheidscomplex". Waaraan in het duel met het zéér tegenvallende Real Zara goza overigens niemand leek te lijden. Ook Boeve niet, de linksachter die het gehele sei zoen vrijwel tot toekijken was veroordeeld. Aan zijn attentie was het in de beginfase te dan ken dat het toen nog ietwat zoekende Ajax zonder kleer scheuren bleef. Later, toen de ploeg van Cruijff ging „draai en" ging Boeve „onder" in het geheel, dat zelden eerder dit competitiejaar zo gretig, arro gant, energiek en zelfbewust aan een vooraf toch als rede lijk zware klus beschouwde partij begon. Waarbij Scholten eveneens de frustraties van zich afspeelde. „Dit is natuurlijk waar ie het hele seizoen van droomt'ver klaarde de van FC Den Bosch overgenomen maar tot voor kort tot bankzitten gedoemde middenvelder. „Het is natuur lijk bepaald niet prettig om vrijwel voortdurend buiten de basis te blijven. Vanavond heb ik geprobeerd dat volledig van me af te gooien en ik geloof dat ik daar wel in ben ge slaagd. Maar ik wil verder. Ik wil gewoon in de basis staan". Ajax wil ook verder, waarbij Athene de eerste halte is van wat een nieuwe succesreis kan gaan worden. Hoewel het de vraag is in hoeverre Cruijff het verlies van Van Basten zal kunnen opvangen. Voor het oog van ook de Spaanse pers leverde de aanstaande spits van AC Milan een topprestatie af, die slechts werd ontsierd door soms iets te zelfzuchtige activiteiten en een te geringe schotvaardigheid. De na zijn rustpauze van afge lopen weekeinde ongekend scherpe Van Basten had wel een zeer belangrijk aandeel in de totale produktie door eerst Van 't Schip te bedienen, ver volgens de inleiding te verzor gen voor de treffer van Witschge en tenslotte Rijkaard in scoringspositie te brengen. Wat dat betreft toont Van B ten zich dit seizoen ondanks een enkeloperatie evenwichti ger dan zijn komende ploegge noot in Italië, Gullit. Maar be wees hij eens te meer dat zijn wegvallen bij Ajax een niet ge ring gat zal achterlaten, omdat zijn beoogde opvolger, de gis teren afwezige Bosman, toch een klasse minder is. Vooralsnog maken Ajax, Cruijff en het weer meer dan ouderwets te keer gaande pu bliek zich daar nog geen zor gen om. Het enige vuilbe op de bereikte Europa Cupfinale is dat deze oorspronkelijk in Rotterdam had zullen worden gespeeld. Maar een beslissing van burgemeester Peper haal de daar op een moment dat Ajax zo ver nog lang niet was een streep doorheen. „In Rot terdam was het voor ons een thuiswedstrijd geweest", wilde Cruijff over deze achteraf zeer betreurde keuze van Peper kwijt. En wat dat betekent kon gisteravond in het Olym pisch Stadion worden ervaren. FRANK WERKMAN Ajax: Menzo; Silooy, Winter, Rijk aard, Boeve; Wouters, Scholten, Miihren; Van 't Schip, Van Basten, Witschge (74. Bergkamp). Zaragoza: Cedrun; Casuco, Blesa, Fraile, Garcia Cortes; Juan Carlos, Senor, Casajus; Roberto (74. Ayneto), Mejias (69. Abad), Pineda. Arnold Scholten kopt in, maar de bal zal over doel man Cedrun en het doel van Real Za ragoza gaan. Foto's Tjerk Heringa. epn onze correspondent fjPaul van der Voort) %CELONA Leo nhakker is de enige *erlandse voetbal-VIP j vandaag door de rfnse sportpers zwaar tidt bekritiseerd. Want oéijl het voltallige elftal inclusief tech- vh direkteur Johan JïKf hoog de hemel in- (ezen wordt, krijgt de der van landskampi- le Real Madrid, uitge beld door Bayern *\chen, er ongenadig De enorme lofprijzingen voor Ajax tonen onomwonden aan dat ook de Spanjaarden goede verliezers zijn, en vinden dat Ajax de zege op Zaragoza ook echt heeft verdiend. „Ajax heeft aangetoond dat het ook op een droog veld de sterren van de hemel speelt", zo be gint het Barcelonese dagblad La Vanguardia haar verslag. „Het aanvalstrio Van 't Schip, Witschge en Van Basten speelde briljant. Maar dit drietal was slechts het puntje van de ijsberg, genaamd Ajax, rond het schip Zaragoza dat zo hard stuk liep dat het bin nen de kortste keren zo lek was als een zeef". „We weten niet hoe de ko mende finale met Lokomotiv Leipzig af zal lopenzo ver zekert El Mundo Deportivo, de meest serieuze voetbal krant van het land: „maar we weten wel dat dit Ajax mo menteel het beste team is dat er rondloopt in de internatio nale toernooien. Het herboren Ajax vertoont een perfekte harmonie tussen de indivi duele kwaliteit van haar spe lers, de teamgeest van haar individuen en de voetbal wijs heid van Johan Cruijff. Het resultaat is werkelijk specta culair kijkspel voor het pu bliek. De uitschakeling van Zaragoza is helemaal geen drama, want de ploeg is ten onder gegaan tegen de meest machtige ploeg van dit toer nooi. De finale op 13 mei zal bewijzen dat de Spaanse ploeg ten onder is gegaan tegen de ware kampioen Het enthousiasme was heel wat minder voor Real Madrid dat in het eigen Bernabeu-sta- dion niet verder kwam dan een ontoereikende 1-0 tegen Bayern München, dat de ploeg van Beenhakker veer tien dagen eerder met 4-1 van het veld had geveegd. „Bay ern maakte een einde aan een lange reeks van successen waarin Real Madrid vijftien maal achtereen de volgende ronde van een Europa Cup toernooi had bereikt", zo schrijft El Pais. „Bayern be dank zij Leo Beenhakker, die weer aan het team begon te sleutelen toen het net in vorm was geraakt", aldus het gezag hebbende Madrileense och tendblad. dat een venijnige kruistocht tegen de Nederlan der begonnen lijkt te zijn. „Precies op het moment dat Real Madrid goed begon te spelen, besloot Beenhakker in de 59e minuut de uitstekend spelende Martin Vazquez te vervangen door Pardeza. Elke verandering in het team was op dit moment simpelweg een excentrieke streek, want het team speelde goed en dan kun je er het best met de vingers afblijven... Het team van Beenhakker behoort wat be treft de individuele kwalitei ten van haar spelers nog steeds tot één van de beste ploegen van Europa. Maar wat de Nederlandse coach er van maakt, is onder meer het slechtste wat je bedenken kunt". Beenhakker zelf toonde zich na het resultaat teleurgesteld, maar was nog lang niet volle dig gefrustreerd: Het is jam mer dat we zijn uitgeschakeld. Maar het seizoen is nog lang niet verloren. We zijn nog in de race voor de nationale be ker en het landskampioen schap. En op die twee fronten valt er nog van alles te doen DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 7 Heiko Scholz, één van de aanstaande tegenstanders van Ajax, schermt met succes de bal af terwijl hij wordt omringd door drie spelers van Bordeaux. LEIPZIG Ajax krijgt op 13 mei in Athene te ma ken met de op papier minst aantrekkelijke te genstander in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars. Het Oostdüitse Lokomotiv Leipzig is te vens het elftal dat de' plaats in de eindstrijd minder verdiende dan te genstander Girondins Bordeaux. De Fransen hadden gister avond duidelijk het beste van het spel, maar slaagden er niet in te ontkomen aan de thrille rachtige ontknoping in Leip zig. Daar viel de beslissing na 120 minuten meestal matig voetbal en een toegift van veertien extra strafschoppen, nadat de thuisclub dertien mi nuten voor het verstrijken van de verlenging een dergelijke mogelijkheid op de gelijkma ker al om zeep had geholpen. Zoran Vujovic, de ene helft van de Joegoslavische eeneiige tweeling bij Bordeaux, miste knullig vanaf elf meter, waar na doelman René Muller de emoties bij 73.000 uitzinnige toeschouwers hoog deed op laaien. Niet onbegrijpelijk, want Lokomotiv had het grootste succes uit zijn historie te vieren. Tot nu toe was de in eigen land plotseling zeer po pulaire club niet verder geko men dan de halve finale van het toernooi om de UEFA Cup toen Tottenham Hotspur te sterk bleek. Bijgeloof Lokomotiv Leipzig, dat zich eerder dit toernooi ontfermde over achtereenvolgens Glento- ran Belfast, Rapid Wien en FC Sion, mag zich nu gaan richten op Ajax. Redenen van bijge loof hadden trainer Hans-Ul- rich Thomale er tot nu toe van afgehouden de Amsterdam mers te bekijken. „Want ben je daarmee voorbarig, dan zul je altijd zien dat het misgaat Voorlopig ben ik alleen maar heel blij, dat we het toch gered hebben. Het is trouwens toch al geen alledaags gebeuren om een Europa-Cupfinale te berei ken, dus dat moeten we even op ons laten inwerken. Aan Ajax beginnen we pas morgen te denken. Ik weet dat het fy siek net zo sterk is als wij, dat het vroeger een begrip was in het voetbal en dat het hard op weg is dat weer te worden. Maar finales zijn ook altijd een verhaal apaTt, waarin de kan sen gelijk liggen. Ik waag me trouwens nooit aan progno ses". Zijn onrustige voorgevoel voor de return met Bordeaux bleek gisteren zeker niet misplaatst De Fransen hadden veel meer te bieden dan de vertegen woordigers uit de Democrati sche Republiek, die al na drie minuten niet meer wisten hoe ze het hadden toen Zlatko Vu jovic de door Bordeaux in ei gen huis opgelopen achter stand ongedaan maakte. Vanaf dat moment kon Leipzig, dat nog nooit kampioen van de DDR werd, en vorig jaar voor het eerst de beker in ontvangst mocht nemen, geen moment kon imponeren en niet de in druk wekte straks een waar dig finalist te zijn. Maar inplaats van Bordeaux, dat de liefhebber van tech nisch voetbal veel meer te bie den heeft en in de laatste 24 uur voor het duel in Leipzig nog Leonard Specht en Pa trick Battiston moest vervan gen, mag wel degelijk naar Athene. De Fransen zagen onthutst toe, hoe de behendige José Touré in extra speeltijd na een vorstelijke actie de paal trof en profiteerde vervolgens niet van een behoorlijke men tale opdoffer bij de Oostduit sers die in de persoonk van Uwe Zötzsche een strafschop, een cadeautje van de Engelse scheidsrechter George Court ney (volgende week ook aktief bij Nederland-Hongarije), niet wisten te verzilveren. Hard werken Maar voor Bordeaux was het dus uitstel van executie omdat Zoran Vujovic tenslotte zijn zenuwen niet in bedwang kon houden en René Mtlller dat twee keer kort achtereen wel deed. En daarin schuilt in feite het enige echt grote gevaar voor Ajax. Met pure voetbal middelen zijn de Amsterdam mers aanzienlijk beter uitge rust dan de opponent over drie weken, die het vooral van hard werken moet hebben en geen uitblinkers telt. Van achteruit (laatste man Frank Baum, gisteren ook met geel bestraft) is de opbouw zelfs uitgesproken traag en steriel. En omdat het midden veld, Matthias Liebers een en kele keer uitgezonderd, ook amper tot creatieve dingen in staat is, komt ook de aanval maar zelden goed in stelling. Aangezien Ajax betere spitsen heeft dan Bordeaux, moeten de pupillen van Johan Cruijff Nederland voor het eerst sinds 1978 (PSV, Uefacup) weer een Europese beker kunnen bezor gen. Mits ze wakker blijven en geduld kunnen opbrengen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7