Autoverzekering speelt Nat. Nederlanden parten Beroeps Keuze 87 HBG ondanks lagere winst, weer tevreden Gist-brocades voorspelt aanhoudende druk op bedrijfsresultaat Dollar hoger, goud lager Hoger 7 Beurs van Amsterda Fusie reparatiewerven it Rijnmond van de baan ECONOMIE ficidócSomont DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGF DELFT De dalende marges en de ontwikkeling van de dollar koers zullen dit jaar zodanig blij ven, dat het bedrijfsresultaat van Gist-brocades in Delft onder druk kan komen te staan. Een lichte daling van de winst per aandeel in 1987 behoort tot de mogelijkhe den. In het vandaag gepubliceer de jaarverslag merkt het bestuur op dat de onderneming zich goed heeft kunnen handhaven on danks het feit dat de prijzen van de produkten zondanig onder druk stonden, dat een bevredi gend rendement niet altijd kon worden gerealiseerd. In het afgelopen jaar is de omzet bij Gist-brocades gedaald met 2,6 procent tot 1.803 miljoen. Het be drijfsresultaat daalde met 1,9 pro cent tot ruim 149 miljoen. De winst steeg met 10,9 procent tot 111 miljoen gulden. In percentage van het gemiddeld eigen vermo gen bedraagt de winst 12,5 pro cent, evenals in het vorige boek jaar. Met name de sector van de indus triële farmaceutische produkten, waaronder de buik-antibiotica verkochten bijzonder goed. De overige sectoren van de onderne ming, gist, industriële enzymen en farmaceutische specialiteiten had den het moeilijker. AMSTERDAM Op de wissel markt van Amsterdam heeft de dol lar gisteren het hogere peil dat dins dagavond in New York werd be reikt, kunnen vasthouden. De slot- koers kwam uit op 2,0550 gulden na 2,04 gulden op de dag ervoor. De bankadvieskoersen werden met een cent verhoogd tot 2,00 gulden (aan koop) en 2,12 gulden (verkoop). De goudprijs ging omlaag. In Zürich sloot het edele metaal op 445,50 dol lar per ounce (31,1 gram) na een slot- prijs van 452 dollar dinsdag. In Lon den stond het goud op het eind van de handel op 444,25 dollar. Staat leent weer tegen 6,25 procent AMSTERDAM De staat gaat opnieuw de openbare kapitaalmarkt op met een lening te gen een rente van 6,25 procent. De minister kondigde gisteren een staatslening aan met een looptijd van acht jaar. Zoals gebruikelijk wordt de uitgiftekoers op de datum van de inschrij ving vastgesteld op basis van de belangstelling voor de lening. De inschrijvingsdatum is 28 april. De lening wordt in haar geheel afgelost op 1 juni 1995; vervroegde aflossing is niet toegstaan. Het wordt de zevende lening in suc cessie die de staast uitgeeft tegen 6,25 procent. De vorige staatslening, waarop kon worden in geschreven op 31 maart, kreeg een uitgifte- koers mee van 100,8 procent. Ook deze lening had een looptijd van acht jaar. Nat. Nederlanden heeft nu geen belangen in Meneba DEN HAAG Het veree- keringsconcern Nationale Nederlanden heeft nu geen belangen in het meel-, veevoeder- en bak kerijconcern Meneba in Rijswijk en Leiden. Be stuurlid L. van Zwol van Nationale Nederlanden zei dat gisteren naar aanlei ding van berichten als zou Meneba met de verzeke raar onderhandelingen voeren over haar financie ring. Van Zwol wilde niet in gaan op die berichten. „Er is geen transactie met Me neba. Misschien zullen we er overige enige tijd één hebben, misschien niet", zo zei hij. Meneba is al enige tijd be zig aan een plan om haar voortbestaan te waarbor gen. Het bedrijf verkeert in moeilijkheden en moest over 1986 een verlies mel den van oihgeveer tien miljoen. Een toelichting op de verdere gang van za ken werd enige weken ge leden afgelast en vooruit geschoven naar 29 april. Bedrijf betaalt 35.000 gulden voor goed idee WEERT Drukkerij Konink lijke Smeets Offset te Weert heeft gisteren een bedrag van 35.000,- uitbetaald voor een idee van een drukker. Door middel van de ideeënbus zond rotatiedrukker F. Lenders een oplossing in voor een tech nisch probleem bij de drukper sen. Daardoor is het voortaan mogelijk sneller en met een meer gelijkmatige kwaliteit te drukken. Het bedrijf denkt met het idee jaarlijks twee ton te besparen. Directeur H. Ei lander benadrukte bij het overhandigen van het geldbe drag het belang dat werkne mers blijven meedenken over de verbetering van hun eigen werk. Het bedrag is het hoog ste dat sinds de invoering van de ideeënbus werd uitgekeerd. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD - Aanvoer 1.944.000 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: wit: 60-61 gram 12,83- 12,86; bruin: 50-51 gram 10,00-10,02, 55-56 gram 11,50-11,52, 60-61 gram 12,60-12,68, 65-66 gram 13,71-13,85. KAASMARKT WOERDEN - De aange voerde 10 partijen brachten een prijs op van f 7,10-7,40 per kg. Leise kaas f 10,00 per kg. De handel was kalm. LEIDEN Groente- en fruitveiling, 22 april: aardappelen: 10-24; snijbonen: 750-810; prei: 105-130; spinazie: 54- 107; champignons-bakje: 123-125; uien: 20-56; witlof: 111-174; bloem kool 6 per bak: 325-460; sla: 43-77; peterselie: 73-101; raapstelen: 27; ra dijs: 31-45; selderij: 81-110; paksoi: 75; amsoi: 25-38; komkommmer l 90/: 100, 76/: 102-103, 60/: 86-91, 50/: 75-77. 40/: 65-66. 35/: 57-61, 30/: 45-48, 25/: 27. krom: 71-77; komkommmer II 40/: 64; tomaten I a: 1680-1770; b: 1840; c: 1530; ar: 1680-1860; br: 1880; cr: 1560-1580. HOGERE PREMIES OP AUTOVERZEKERING EN ZIEKTEKOSTEN DEN HAAG Afgezien van valuta-invloeden die het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden vorig jaar parten hebben gespeeld, was de autover zekering de voornaamste spelbreker van het scha de bed rijf. In totaal leed de verzekeraar daarop een verlies van f 151 miljoen. Daarvan kwam f 77 mil joen voor rekening van Noord-Amerika, f 33 mil joen voor Nederland, f 32 miljoen voor Australië en f 9 miljoen voor de overi ge landen waar Nationale Nederlanden werkzaam is. Bestuurslid J.J. van Rijn zei gisteren bij de presentatie van het jaarverslag te verwachten dat wel een verbetering zal optreden, maar dat de auto verzekeringen voorlopig nog verlies zullen geven. Boven dien is er vermoedelijk ook volgend jaar niet te ontkomen aan verhoging van de premie, aldus Van Rijn. Over premie verhogingen voor andere ver zekeringen zei Van Rijn dat er wellicht aan het einde van dit jaar een verhoging van de ziektekostenverzekering in het verschiet ligt. Winst Nationale Nederlanden ver wacht dat de winst in het lo pende jaar zal stijgen met 4 procent. Uitgaande van de ge bruikelijke keuzedividenden komt dat neer op een onge veer gelijke winst per aandeel. Bestuursvoorzitter T.C. Braak man wees er gisteren op op dat In het gebouw van Nationale Nederlanden in Den Haag had gisteren de presentatie plaats van het jaarverslag 1986. Op de foto mr. O. Hattink (I). vice-voorzitter van de raad van bestuur en drs. T.C. Braakman, voorzitter van de raad van bestuur. deze voorspelling staat of valt met de ontwikkelingen rond valutakoersen en rentepeil. Als hierin verdere dalingen optreden, kan de winst van Nationale Nederlanden lager uitvallen. Braakman stond uitvoerig stil bij de invloed die de dollar koers heeft op zijn organisatie. De nettowinst zou zonder de koersdaling van de Ameri kaanse en Australische dollar en het pond sterling 31 miljoen gulden hoger zijn geweest dan de 635,5 miljoen gulden die Nationale Nederlanden, zoals eerder bekend werd, vorig jaar heeft verdiend. Omzet De omzet viel door valutada lingen 1,9 miljard lager uit 17,3 miljard). Bijna de helft daarvan werd veroorzaakt door de dochtermaatschappij en in Noord-Amerika. Zonder valuta-invloeden en een aantal wijzigingen in de consolidatie (twee Amerikaanse maat schappijen kwamen er gedeel telijk bij en de RVS-bedrijven in Frankrijk en Italië plus het kantoor in Denemarken wer den afgestoten) zou de netto winst een stijging met 15 pro cent te zien hebben gegeven. Een goed resultaat, gezien de gemiddelde winststijging met 14 procent over de afgelopen tien jaar, maar, aldus Braak man, we hebben te maken met absolute cijfers en we zijn dan ook niet tevreden met de in 1986 bereikte winstgroei van 5,3 procent. In Noord-Amerika en Austra lië verwacht Nationale Neder landen dit jaar een verbete ring, maar nog geen winst. Al met al zullen de verliezen dit jaar nog omvangrijk blijven en pas volgend jaar is het mis schien mogelijk quitte te spe len. Van de totale omzet van Na tionale Nederlanden wordt 50 procent behaald in Nederland en 21 procent in Noord Ameri ka. De bedrijfswinst komt ech ter voor 79 procent uit Neder land en voor 19 procent uit Noord-Amerika. In de overige landen blijft de bedrijfswinst achter bij de omzet. Structuurbeleid Het structuurbeleid, dat de grenzen bepaalt tussen verze keringsmaatschappijen en banken, moet blijven zoals het is, meent Nationale Nederlan den. Nu mag in grote lijnen een verzekeraar niet bankie ren en een bank mag geen verzekeraar spelen. Maar als het veranderen moet, dan dient er een totale liberalise ring te komen en geen aanpas singen in stapjes. In het laatste geval zouden banken door hun sterk verbreide kantorennet in het voordeel zijn ten opzichte van verzekeringsmaatschap pijen, zo legde Van Rijn uit. Óp den duur kunnen verzeke raars voor bankzakan die zij bij een volledige liberalisering zouden willen aanvangen de klant wel bereiken via hun tussenpersonen, maar dat kost tijd. In geval van wijziging van het structuurbeleid wQ Nationale Nederlanden daar om een volledige liberalisering met een voorbereidingstijd. IMF voorspelt minder economische groei WASHINGTON Het Inter- nationaal Monetair Fonds ver wacht dat de economische groei in de grote industrielan den aan het begin van de jaren negentig beperkt zal blijven tot luttele procenten. De schat tingen van het IMF voor de periode tot 1995 zijn gisteren bekendgemaakt. Wel zullen de economische verrichtingen over het algemeen beter zijn dan in de jaren van 1974 tot 1985. Het rapport bevat geen gedetailleerde voorspellingen voor de arme landen in de we reld. Er wordt slechts gecon stateerd dat de economische problemen van de afgelopen jaren op veel gebieden tot ach teruitgang hebben geleid. Zaterdag 16 mei verschijnt bij deze krant de bijlage Beroepskeuze'87. Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob de Kleijnen,bereik baar onder nummer 071-122244. Cöiclóe (Bouxa/nt Dompelverzinklijn De dompelverzinklijn bij Hoogovens In IJmuiden in aanbouw. Naar verwacht zal deze installatie eind 1988 in bedrijf worden genomen. Met deze nieuwe fabriek, die een investering van 185 mil joen gulden vergt, speelt het staalbedrijf in op de vraag naar corrosiebestendig staal. RIJSWIJK Hollandsche Be ton Groep (HBG) heeft in 1986 een 21 procent lagere winst baggerconcern „relatief tevre den Voor het lopende boek jaar kan namelijk op stabilisa tie van winst en omzet (3 mil jard) gerekend worden en 'dank zij de grote spreiding in landen en soorten activiteiten beschikt het concern over een sterke (financiële) toekomstpo sitie. Tijdens een toelichting op het jaarverslag gisteren noemde president van de raad van be stuur ir. J.J. Endtz dit een hele I prestatie. „Het gaat immers nog onverminderd slecht in de internationale aannemerij. Alle bedrijven werken in de zelfde gebieden met uiterst smalle marges. Door spreiding van onze activiteiten kunnen we ons terugtrekken daar waar het slecht gaat en ons deel nemen waar het goed gaat. Daarom zeggen we nu dat we het relatief tevreden zijn, al moet het veel te lage rendement' van zeven procent hoe dan ook omhoog". Endtz erkende dat de onder neming al gedurenden enkele jaren achtereen met een der gelijk ogenschijnlijk saai beeld naar buiten treedt. „Inder daad, wij nemen geen werken aan van vier miljard. Maar als je ziet hoeveel van onze grote collega's in de afgelopen jaren het loodje hebben gelegd, komt ons beleid toch al in een heel ander daglicht te staan". De staalsector van HBG was in '86 verliesgevend. Het Belgi sche bedrijf leed ook verlies, maar de andere Westeuropese bedrijven deden het goed. Na de verliezen van de afgelopen jaren van het Engelse bedrijf Nuttall werd daar vorig jaar een positief resultaat bereikt. Bij de Hollandse Constructie Groep (HCG) was het resultaat negatief als gevolg van verlie zen op offshore-projecten. Voor 1987 wordt hier een be scheiden positief resultaat ver wacht. De bedrijven in Nederland hebben weer belangrijk tot de winst van 45 miljoen gulden netto bijgedragen. In volume werd een absolute vooruitgang geboekt van zeven procent bij een teruglopende markt. Ne derland blijft voor HBG van hoge importantie, „omdat we alleen willen exporteren wat we in Nederland onder de knie hebben". Voorlopig gaat het dan om utiliteitsbouw en aanpassing van wegen en der gelijke. Endtz verwacht niet dat binnen enkele jaren op dracht gegeven zal worden voor grote openbare werken als de Markerwaard, plan Lie- vense, een Westerschelde oe ververbinding en een Van Brienenoordbrug. Opdrachten voor het vervangen of repare ren van rioleringen in binnen- en buitenland (een miljarden- markt, aldus Endtz) liggen weliswaar eerder in het ver schiet maar laten wegens geld gebrek bij de overheden voor lopig nog op zich wachten. Op internationale markten buiten Europa verwacht HBG op korte termijn stabilisatie of zelfs afname van de activitei ten. „Op de Europese markten daarentegen zien we nog mo gelijkheden die we zeker zul len exploiteren", zei Endtz, al wilde hij alleen kwijt dat het zal gaan om activiteiten die liggen in de lijn van de inter nationale aannemerij. HBG is overigens in de run ning voor de aanleg van ha vens en steigers in Saoedi- Arabië. De orders hangen sa men met de omvangrijke or ders voor de bouw van drie onderzeeërs voor Saoedische marine waarvoor Nederland zich sterk maakt. De waarde van de orders die HBG in de wacht tracht te slepen, beloopt 400 tot 600 miljoen gulden. HENK ENGELENBURG AMSTERDAM Op het Beursplein werden gisteren de koersverliezen van dinsdag meer dan goed gemaakt. Bij een hogere dollar en onder in vloed van een hoger Wall Street lieten de meest verhan delde en internationaal geno teerde aandelen flinke stijgin gen zien. Kon. Olie won 8,30, Unilever f 8, Philips 0,60, KLM zelfs f 1,20, Hoogovens 0,60, Akzo ƒ1,20. Bij een stabiele obliga- tiemarkt lieten ook de andere aandelen overwegend stijgin gen zien. Bij de hoofdfondsen vielen CSM uit de toon met la gere noteringen en ook Ned- lloyd, dat in afwachting van de bekendmaking van de jaar cijfers 1,40 prijsgaf. Kon. Pa pier maakte melding van een goede gang van zaken in het eerste kwartaal en steeg een rijksdaalder. Die stijging paste echter in het vriendelijke beeld, dat de industriële fond sen lieten zien. Wessanen maakte eveneens melding van een goed verlopen eerste kwartaal en haalde het divi dend van 0,20 en 2 procent in aandelen geheel in. Op de lokale markt stegen de niet royeerbare certificaten KBB ƒ3. Burgman Heybroek steeg 150 door naar een koers van 7 3500. Ook Landré en Glinaerman en Nederlandse Apparaten lieten aardige stij gingen zien. Op de parallelmarkt noteerde Infotheek, die melding maakte van een hogere omzet in dit iaar, 0,90 hoger op 18. Text- lite won een rijksdaalder op f 16,50. Op de optiebeurs bestond be langstelling voor Kon. Olie, Philips, Gist-brocades en Hoogovens, maar ook voor Nedlloyd en bij dit scheep vaartfonds was vooral vraag was naar put opties. De optie- beleggers namen winst in de calls en kochten put-opties om zich in te dekken tegen verde re dalingen. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 29530 - 30030- 28650 - 29150; onbewerkt bewerkt 31630 30750 bewerkt Opgave: drijfhout, A'dam 41 1/4 403/4 1163/4 1131/2 89 7/8 871/2 85 3/8 843/4 106 1/8 104 89 1/8 873/8 23 3/8 233/4 53 1/4 523/4 60 5/8 601/2 57 1/2 547/8 34 1/8 341/8 46 3/4 451/2 105 7/8 1021/4 21 1/8 203/4 mobfl corp 48 1/( santa fe sears roeb stdoioN 121 1/4! 40 1/*1 531/4 70 5/lh 30 7/V, 6» 5 501/^ ROTTERDAM De fusie van de reparatiewerven Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen Oost is definitief van de baan. Vlaardingen Oost ziet meer perspectief in samenwerking met de Schiedamse werf Wil ton Fijenoord. In de voorziene combinatie zouden twee dok ken en drie kranen van de in middels failliet verklaarde werf Boele in Bolnes worden ingebracht. De curator van Boele heeft het afspringen van de fusie, mede namens Niehuis en Van den Berg, gisteren be kendgemaakt. Enige weken geleden hebben de werven met het oog op de fusie nog een plan op tafel ge legd bij minister De Korte van economische zaken. Daarin werd voor het realiseren van de samenwerking een achter gestelde lening van 15 miljoen gulden gevraagd van de over heid. Bij de nieuwe combinatie zouden een kleine achthon derd mensen aan het werk kunnen. Enige tijd na het indienen van het fusieplan bij De Korte werd bekend dat Vlaardingen Oost toch weer in gespr^ met Wilton Fijenoord,E ook in het verleden al t, val was geweest, voort andere samenwerking f was. Het voordeel van de fus het kapitaalkrachtige I zit volgens bestuurder 1 van de Industriebond F het feit dat nu de herstel ciering van Vlaardingel sneller geregeld kan v dan wanneer gewacht worden op steun uifl Haag. Het afspringen van de werking tussen Niehu Van den Berg en Vlaarj Oost heeft volgens Berj gevolg dat 110 werkr van de failliete werf Boe bij de nieuw combinatj het werk kunnen. Bov| zal Niehuis en Van de| nu een plan moeten mal zelfstandig te kunnen I ven. In gesprekken bond daarover al met de tie van de werf heeft ge gebleken dat ruim 20 a plaatsen van de 320 moeten vervallen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6