ierkiezingen in Indonesië •jieer vermaak dan democratie Hankcn nemen erk over van zwart (oorwegpersoneel President Sri Lanka stuurt aan op beslissend offensief „Volgende keer zullen wij het beter doen" VERKEERSLEIDERS SPANJE GAAN STAKEN jniENGE MAATREGELEN HOUDEN STEMMING RUSTIG Nederlanders willen weg uit Spaanse gevangenis FNV: Philips sponsort Pinochet TffËNÏ TENLAND foidbaGowuvnt DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 5 ■dreigen Warschau r spionage-zaak INGTON De VS vrezen dat de ar- "e van een hunner diplomaten in War- let herstel van de Amerikaans-Poolse kingen kan belemmeren. Dat heeft oordvoerder in Washington gezegd, lomaat, Albert Muller, werd het afge- I1 weekeinde zes uur lang vastgehouden e Poolse politie op beschuldiging van ge. Nadat hij was vrijgelaten is hij e VS vertrokken, maar volgens Was- 'n betekent dat geenszins, dat Muller linage bekent. Een Poolse woordvoer- "Vklaarde dat Muller vertrouwelijke re informatie en bijzonderheden over Hten van Solidariteit probeerde in te u Hij werd het afgelopen weekeinde kt tijdens een ontmoeting met een contactpersoon. Hongersnood bij vier miljoen Mozambiquanen NAIROBI De Voedsel- en Landbou worganisatie van de Verenigde Naties (FAO) verwacht dat het komend jaar vier miljoen Mozambiquanen extra voedselhulp nodig zullen hebben, omdat door de burgeroorlog in het land en de droogte de voedselproduktie is terugge lopen. Dit staat in een rapport over de vooruitzichten voor de voedselsituatie in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Mozambique, Angola, Bots wana, Ethiopië en Lesotho worden vol gens de FAO bedreigd door „uitzonder lijke voedseltekorten". Mozambique heeft van deze landen de grootste pro blemen. Een luchtbrug en het droppen van voedsel boven de meest bedreigde gebieden is noodzakelijk. NEGENJARIGE ALS HEROïNE-KOERIER Airport, de internationale luchthaven van New York, heeft een jongetje van negen jaar aangehouden. Het ventje, dat uit Nigeria kwam, had een koffer bij zich waarin heroïne bleek verstopt met een straatwaarde van 1,5 miljoen dollar. Het kind is niet in staat van beschuldi ging gesteld, omdat de politie ervan overtuigd is dat hij niet in de gaten had waar hij voor werd misbruikt. Het jon- Setje vertelde dat hij al twee keer eer- er een dergelijke reis had gemaakt. De politie zit inmiddels met het kind in naar maag, omdat men aan het ventje gehecht is geraakt en niet wil dat het in verkeerde handen valt. Zijn moeder heeft geweigerd hem te komen halen. Ontregeling toeristenverkeer verwacht MADRID De Spaanse luchtver keersleiders willen in mei verschillen de malen het werk neerleggen om de regering te dwingen hun arbeidsom standigheden te verbeteren. De ver keersleiders willen vermindering van de individuele werktijd en betere ziek tekostenvoorzieningen. De gisteren be kend gemaakte plannen voorzien in stakingen op 4-6 mei, 15 mei, 22-23 mei en 29-31 mei. Het departement voor de burgerluchtvaart verwacht dat de sta kingen het luchtverkeer van en naar Spanje op die dagen volledig stil zullen leggen. De aangekondigde staking zal een nieuwe zware slag toebrengen aan de Spaanse toeristenindustrie, die al ge troffen is door stakingen in de open baar-vervoerssector van werknemers van de luchtvaartmaatschappijen Iberia en Aviaco, de spoorwegen Renfe en de veerdiensten. Kissinger stuurde onderbroek naar Nationaal Archief WASHINGTON De voormalige Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger maakte zich ooit zo kwaad over het feit dat het Nationaal Archief al zijn documenten wilde hebben, dat hij zijn onderbroek naar het eerbiedwaardige insti tuut opstuurde. In 1977 kwam Kissinger met het Nationaal Archief in conflict over het beheer van zijn documenten, die uiteindelijk werden ondergebracht bij de Library of Congress. Tijdens één van de discussies zou Kissinger een medewerker van het Archief hebben toegevoegd: „Als ik het goed begrijp wilt U ook het ondergoed dat ik als minister van buitenlandse zaken heb gedragen". Waarop de man antwoordde: „Dat hangt er van af wat U erop heeft geschreven". >ie ifaj :h itè dllHAAG President spreekt van „een van de democra- aar een Indonesi- imbtenaar vergeleek tarlementsverkiezin- Jajan vandaag onlangs een songfestival: drie deelnemers zin- etzelfde liedje, al- iA|eder met een iets an- "ajmelodie". Indonesië he vandaag naar de an)us, maar een feit is oi de verkiezingspro- zafna's van de drie par- m|weinig of niets van IJT verschilden. 94 miljoen Indonesiërs h hun stem uitbrengen 1 van de ruim tweeaui- ^andidaten die door de *epde Golkar-partij, de is- usjche Verenigde Ontwik- ïpartij PPP en de Chris ty telijk-nationalistische Demo cratische Partij van Indonesië PDI verkiesbaar zijn gesteld. Zij streden om 400 van de 500 parlementszetels. De overige 100 zetels worden bezet door afgevaardigden van de 400.000 man sterke Indonesische strijdkrachten (ABRI), die daarmee sterk vertegenwoor digd zijn in het parlement. Veel waarnemers vragen zich af of de Indonesische verkie zingen dit predikaat wel ver dienen. De stemmen moeten nog geteld worden, maar nu al staat de overwinning van de Golkar een afkorting van Golongan Karya ofwel Func tionele Groepen vast. Er is weinig twijfel dat de partij er in zal slagen haar stemmen percentage zoals voorspeld te verhogen van 64 tot 70 procent. De Golkar bezet op grond daarvan op het ogenblik 257 zetels, tegen de PPP 94 (28%) en de PDI 24 zetels (8%). De Indonesische autoriteiten hebben vrijwel niets aan het toeval overgelaten opdat de verkiezingen rustig zouden verlopen. Vandaar dat de par tijen niet als enige het verwijt kan worden gemaakt dat het de saaiste campagne is geweest sinds het begin van de Orde Baru (Nieuwe Orde), zoals de regeerperiode onder Suharto sinds 1966 wordt omschreven. De verkiezingscampagne liep vrijdag af en sindsdien geldt een afkoelingsperiode. Alle politieke activiteit was tot en met donderdag verboden. De andere maatregelen hielden in dat de duur van campagne werd beperkt tot 25 dagen, po litieke activiteit zoals optoch ten en openbare bijeenkom sten mochten alleen overdag plaatsvinden. Verder mocht de regering niet bekritiseerd wor den. Een PPP-politicus, Muchlis, merkte aan den lijve dat er niet te spotten viel met de richtlijnen. Hij kreeg begin deze maand na een verkie zingstoespraak in Midden- Ja va een spreekverbod opge legd, omdat hij was ingegaan op religieuze kwesties en be paalde personen met naam en toenaam had beschuldigd van corruptie. Kwesties als werk loosheid, inkomensverschillen en betaalbare huisvesting brandende zaken in het licht van de economische crisis in Indonesië kwamen amper aan de orde, zoals Astrid Su- santo van de Universiteit van Indonesia in Jakarta eind vo rige maand al voorspelde. De PPP en de PDI werden vooral gehandicapt door de in 1985 van kracht geworden wet voor de massaorganisaties (Or- mas), die alle politieke en maatschappelijke groeperin gen in Indonesië verplicht de staatsfilosofie Pancasila te aan vaarden als hun enige grond beginselen: democratie, sociale rechtvaardigheid, humanitair handelen, nationalisme en ge loof in één God. De wet maak te het naast de vastgelegde spelregels voor de twee partij en erg moeilijk zich tijdens de campagne te profileren op grond van etnische of religieu ze standpunten. De regering-Suharto wilde met deze voorzorgsmaatrege len naar eigen zeggen voorko men dat net als bij de vorige verkiezingen in 1982 geweld dadigheden zouden uitbreken. Destijds vielen bij incidenten, vooral in Jakarta, bijna 60 do den en tientallen gewonden. Voor zover bekend zijn tot dusver bij ongeregeldheden tussen aanhangers van de ver schillende partijen een dode en nog geen 30 gewonden ge vallen. De einduitslag van de verkiezingen wordt pas in mei of juni verwacht. i gezichten zagen voorbijgangers toe hoe de Zuldafrikaanse politie stakende spoorwe- b lijf ging. (Vervolg van lij de voorpagina) eb 1 I NNESBURG ;nden bewoners van d3arte woonstad Sowe- dj Johannesburg heb- ;ren gphoor gege- „n een oproep van ldknte groeperingen "Set naar hun werk in ,r(jinesburg te gaan. De 'djwas op touw gezet na itzettingen van zwar- iie sinds twee jaar (ren huur te betalen test tegen de onvol le voorzieningen in nstad. ü4 ïgfas voor de meeste inwo- ►pL ners van Soweto overigens toch al moelijk om op het werk te komen. De busonder neming Putco, die zorgt voor het vervoer tussen Soweto en Johannesburg, staakte gisteren de diensten pmdat van veel bussen de ruiten waren inge gooid. En als gevolg van de staking van spoorwegperso neel functioneert het treinver keer nog maar voor 50 pro cent. De spoorstaking begon op 13 maart als protest tegen disci plinaire maatregelen tegen een personeelslid, dat van verduis tering werd verdacht. Later werd aan de actie de eis ver bonden dat de spoorwegdirec tie de als links beschouwde bond van transport- en haven arbeiders SARWHU zou er kennen, hetgeen door de di rectie van de hand is gewezen. Door de spoorwegstaking, die op 13 maart begon, is er in de omgeving van Johannesburg een grote achterstand ontstaan bij het lossen van containers; de spoorwegen hebben tijdelijk blanken in dienst moeten ne men om de plaatsen van de stakers op te vullen. Bij twee grote goudmijnen van Consolidated Investments uit Johannesburg, de Randfon- tein-mijn en de West Areas- mijn, zijn gisteren in totaal 24.000 zwarte mijnwerkers in staking gegaan uit protest te gen het ontslag van 1.800 col lega's. De directie noemt de staking illegaal omdat de sta kers zich niet hebben gehou den aan de ingewikkelde ver zoeningsprocedures die de Zuidafrikaanse arbeidswet eist. UIT ANGST VOOR AIDS-BESMETTING MADRID Vijf Nederlanders die in de Carabanchel- gevangenis van de Spaanse hoofdstd Madrid gevangen zitten wegens drugssmokkel, hebben de Nederlandse ambassade gevraagd vaart te zetten achter hun uitleve ringsprocedure. Ze zijn bang dat ze in de gevangenis aids zullen oplopen. Dat meldde gisteren de Spaanse krant El Pais. Ook andere bui tenlandse gedetineerden zouden hun ambassade gevraagd hebben te zorgen dat ze zo snel mogelijk worden uitgeleverd. Er zitten in de Carabanchel-gevangenis 2.200 gedetineerden, van wie 70 buitenlanders. Volgens verschillende berichten is homosexualiteit en drugsgebruik in de doorgaans overvolle Spaanse gevangenissen wijd verbreid. Volgens officiële gege vens van de Spaanse Raad voor het Gevangeniswezen is der tig procent van de Spaanse gevangenen drager van het aids- virus; het is niet bekend hoeveel gevangenen er werkelijk aan de ziekte lijden. Auto te water De 70-jarige Joseph Gammon uit het Amerikaanse Memphis kan zijn wagen naar de schroothoop brengen. Maar zelf kwam hij er vrijwel ongedeerd vanaf. Op een parkeerplaats vloog Gammon met wagen en al uit de bocht, regelrecht een kreek in. De brandweer was snel ter plaatse om de be jaarde man uit zijn auto te helpen. BURGEROORLOG WEER OPGELAAID COLOMBO Met twee bombardementen in het noorden van Sri Lanka heeft het leger de tegen aanval ingezet op Tamil- opstandelingen die ver antwoordelijk worden ge acht voor de bloedige reeks aanslagen van de afgelopen dagen, waarbij meer dan 200 Singhalese burgers om het leven zijn gekomen. Als gevolg van de acties van regerings troepen en rebellen wer den meer dan bij honderd slachtoffers bijgeschreven op de dodenlijst die in zes dagen tijd tot bijna 400 is opgelopen. De aanvallen volgden na een bomaanslag op het busstation van Colombo die dinsdag min stens 115 doden en 295 gewon den heeft geëist. De regering maakte bekend dat bij de luchtaanval op posities van Tamilstrijders 80 doden waren gevallen. Het leger zei dat bij nieuwe aanslagen door rebel len 36 soldaten en politieagen ten waren gedood, evenals acht rebellen. Waarnemers verwachten dat president Jayewardene de aanzet poogt te geven tot een „beslissend offensief", nu de bemiddelingspogingen van In dia en een recent eenzijdig be stand op niets zijn uitgelopen. De militaire vergeldingsactie van het leger van Sri Lanka in het noorden van het land met name op het schiereiland van Jaffna zou volgens des kundigen de Tamil-opstande- lingen zware verliezen kun nen toebrengen. Het leger is de laatste tijd extra bewapend met gevechtsvliegtuigen, snel le vaartuigen, pantserwagens en moderne wapens. Ook zijn de soldaten beter getraind. De Tamil-opstandelingen daaren tegen zijn verzwakt, niet in de laatste plaats omdat zij zelf een groot aantal van de gematigde Tamils om het leven hebben gebracht. Hierdoor is de „buf fer" tussen leger en opstande lingen aanzienlijk kleiner ge worden. Rollen omgekeerd In elk geval lijkt volgens waarnemers de burgeroorlog op Sri Lanka op een nieuw - en mogelijk beslissend - hoog tepunt te komen. Het ver moorden van ongewapende burgers, zoals in de afgelopen dagen, is daarbij niet nieuw. Wel zijn voor een deel de rol len omgekeerd: de opstand van Tamils is in 1983 onder andere uitgebarsten als vergel ding voor de moord door Sing halese bendes op bewoners van de Tamil-minderheid, in het zuiden van het eiland Sri Lanka. De afgelopen vier jaar zijn bij talrijke gevechten al meer dan 5.000 slachtoffers gevallen. Ruim 100.000 Srilankanen zowel Tamils als Singhalesen hebben elders hun heil ge zocht, voor het merendeel in het buurland India. Ook in Nederland zijn tientallen ge vluchte Tamils ondergebracht. De strijd tussen Tamils en Singhalesen speelt zich met name af op het noorden en een deel van het oosten van het eiland. De Tamils vormen 13 procent van de 15 miljoen inwoners op Sri Lanka. Zij ei sen van de regering volledige zelfstandigheid en eigen be stuur in een deel van het land. Volgens de opstandelingen dis crimineert de Singhalese over heid de Tamil-minderheid en stelt zij haar achter op gebie den als onderwijs, werkgele genheid en verdeling van de grond. Verder dan een gedeeltelijke autonomie voor het noorden en oosten wenst president Jay ewardene niet te gaan. Wel is de hulp ingeroepen van India om in het conflict te bemidde len. UTRECHT Volgens de FNV sponsort Philips het TV-station van de Chi leense dictator Pinochet. De Nederlandse multina tional zou geld steken in TV-kanaal 7: één van de belangrijkste spreekbui zen van het regime. In ruil daarvoor krijgt het concern een grote tv-spot met het beeldmerk van Philips, die na de nieuw suitzending over de volle breedte van het scherm verschijnt. Een woordvoerder van Philips noemde de beschuldiging gis teren onzin. „Het betreft hier gewone reclame, die we ook op de twee overige zenders maken. We betalen daarvoor de gewone tarieven en van sponsoring geen spral Het maakt niet de modder tot deze vader en uit wat voor weer het is. En zelfs als het regent en je enkels staat, kun je volop plzier maken, zoals zijn twee-jarig zoontje laten zien. WALESA IN AUTOBIOGRAFIE: PARUS Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, spreekt in zijn vandaag in Parijs verschenen autobiografie over zijn angst te worden vermoord. In het voorwoord van het 600 pagi na's tellende boek „Het pad van de hoop" schrijft Wa lesa: „Het lot is mij enige tijd gunstig gezind geweest, maar alles kan veranderen. Ik weet niet of er ooit ie mand opduikt die mij in mijn hoofd schiet of wurgt". Hetzelfde onderwerp roert Walesa aan als hij verhaalt over de staking van augustus 1980 op de Lenin-scheepswerf in Gdansk, die de communistische autoriteiten dwong in te gaan op de eisen van de stakers. „Als zij de scheepswerf bestormen, zullen zij mij niet missen een ongeluk of een andere oplossing zij zullen mij weten te vinden". Walesa schrijft in het boek over zijn jeugd, zijn werk als electri- cien op de Lenin-scheepswerf, en zijn rol als leider van het eer ste onafhankelijke vakverbond van Oost-Europa. Het boek ein digt in 1984 met de moord op de dissidente priester Jerzy Popie- luszko door officieren van de Poolse politieke politie. Walesa zegt er vaak over na te denken om zijn post aan de top van Solidariteit op te geven. „Ik heb die beslissing uitgesteld tot het moment waarop wij het gevoel hebben weer vaste grond on der de voeten te hebben. Ik ben benieuwd hoeveel opvolgers er dan klaar zullen staan, maar op het moment staat nog niemand te dringen". Walesa waarschuwt de communistische autoriteiten dat zij ge confronteerd zullen worden met een nieuwe arbeidersopstand, net zo als in 1981, indien de veranderingen in Polen te langzaam worden doorgevoerd. „Maar de volgende keer zullen wij lering hebben getrokken uit het verleden en zullen wij het beter doen." aldus Walesa.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5