SIRE: ffeef stotteraars even d< Lubbers pleit voor hogere straffen ZILVEREN KNIP" VOOR STICHTING IDEËLE RECLAME f J Makro bereid detail verkoop te beteugelen Marine gezien als minst noodzakelijke deel krijgsmacht Lerarenopleiding volgend jaar op nieuwe leest WENLAND GeidwQowuvnt DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA j fjelkpoeder uit Mozambique ruggehaald HAAG Het ministerie voor ontwikkelings- iwerking heeft 285 ton melkpoeder die als '"liulp bestemd was voor zuigelingen in Mozam- i uit dat land terug laten halen. Een gedeelte le partij met een waarde van drie miljoen gul- dijkt „mogelijk niet helemaal oké", aldus een jvoerder van het ministerie. Wat er precies Ie poeder aan de hand was weet de woordvoer- jn ontwikkelingssamenwerking niet te vertel- .,Maar het woord salmonella-bacterie wil ik geniet in de mond nemen". Het ministerie had de tfel gekocht bij Nutricia in Zoetermeer, die na n lieu we test een nieuwe partij voor Mozambique izorgen. Panda - evenement begint op 21 mei HILVARENBEEK Prins Bernhard, beschermheer van het Wereldnatuur- fonds, zal op 21 mei het panda-evene ment op de Beekse Bergen in Hilvaren- beek openen. Vanaf die dag tot medio september zijn twee Chinese pandaberen te bezichtigen door het publiek. De reu- zenpanda's, symbool van het Wereldna- tuurfonds, komen al op 7 mei naar het safaripark. Het project kost de Beekse Bergen zo'n anderhalf miljoen gulden. Daarvan gaat 300.000 gulden naar het Wereldnatuurfonds voor de instandhou ding van de bedreigde reuzenpanda's. Aan alle bezoekers zal een vrijwillige bijdrage worden gevraagd van een gul den: de „pandapiek". De Beekse bergen verwacht 200.000 extra bezoekers. MEER NIET- NEDERLANDERS DEN HAAG Op 1 januari van dit jaar woonden er in Nederland 565.000 mensen met een andere dan de Neder landse nationaliteit, tegen 553.000 een jaar eerder. Dit komt neer op bijna vier procent van de totale bevolking van Nederland, zo meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De stijging is veroorzaakt door een geboorte-over schot van 9000 personen en een buiten lands migratie-overschot van 26.000. Naturalisaties en zogenoemde „admini stratieve correcties" hebben het aantal niet-Nederlanders met 23.000 mensen verminderd. De Turken zijn met 162.000 personen de grootste categorie niet-Nederlanders, gevolgd door de Ma rokkanen (123.000), Westduitsers, Brit ten, Belgen, Spanjaarden en Italianen. Acht gezinnen dakloos na brand ROTTERDAM Een fel- le uitslaande brand in het Zwaanshals in Rotterdam- Noord heeft gisteravond negen woningen verwoest. Hierdoor zijn acht gezin nen dakloos geworden. Volgens de Rotterdamse politie wordt de schade op meer dan een miljoen gul den geschat. Het vuur ont stond, door nog onbekende oorzaak, in een achter de woningen gelegen houten loods. Niemand raakte ge wond. Rekenkamer moet paspoortkwestie onderzoeken DEN HAAG Staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) heeft de Algemene Rekenkamer ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de in voering van een nieuw fraudebesten dig paspoort De staatssecretaris vraagt om spoed omdat het nieuwe paspoort al per 1 januari 1988 inge voerd wordt. Twee weken geleden wijdde de Tweede Kamer een uitvoe rig debat aan de al twee jaar slepende paspoortkwestie. Het gaat in deze zaak onder meer om vragen als: wie gaat het nieuwe paspoort uitgeven en hoeveel mag het kosten? Consumentenbond keurt drie condooms af DEN HAAG Naar aanleiding van een onderzoek van de Consumentenbond naar de kwaliteit van in Nederland verkochte condooms heeft de NVSH drie soorten condooms onmiddellijk uit de markt geno* men. Deze condooms hebben van de Consumenten» bond het predikaat „slecht" gekregen. Het gaat om de merken „Concep Slow", „Concep Groen" en „Fun". Mensen die in het bezit zijn van deze soorten kunnen ze bij de NVSH inwisselen tegen andere. Een woordvoerder van de Consumentenbond ver-* wacht nog meer negatieve uitslagen van het nog lo pende onderzoek. „De kwaliteit van de in Nederland verkochte comdooms baart ons grote zorgen". De be langstelling voor condooms is toegenomen door dq angst voor de ziekte aids. De NVSH had overigens zelf bij de Consumentenbond op een dergelijk onder zoek aangedrongen en gaat nu de fabrikant voor de schade aansprakelijk stellen. if j 'e JSTERDAM Kun- snelle, commerciële amejongens zich ictureel en langdurig ;tten voor een ideaal? f nog belangeloos ook? vat kan. De laatste twin- i jaar zijn er tal van fatieve geesten geweest de» zich voor de verande- er|g eens een tijdje niet h$ig hielden met het rkjtaald) bedenken van /eflameslogans voor cho- »asta of waspoeders. Ze leerden op uitnodiging iaji de Stichting Ideële jplame (SIRE) teksten „Vaak zit er slechts 3 muurtje tussen een- ,etp zijn of samen naar ,ijj zwembad" en „Kan iemand met epilepsie top- infer van het jaar wor- js^i? Jazeker, als-ie maar [s meeste goaltjes „akt". Voorzitter Ed aafuw van SIRE kreeg t )daag in de RAI in e isterdam voor al het e rk van de stichting de veren Knip, een on- •scheiding van de orga- —&toren van de Huis- ■idbeurs. ■prijs wordt jaarlijks gege- aan een persoon of instel- die zich verdienstelijk "jft gemaakt voor de Neder- nüse consument in het alge meen. „Algemener dan bij SIRE kan het bijna niet, want anders dan bij de gebruikelij ke reclamebenadering kiezen wij geen doelgroep uit de be volking", vertelt Blauw. „Wie willen iedereen benaderen en aanspreken op zaken van het algemeen belang". Hij be schouwt de Zilveren Knip als een beloning voor iedereen in de wereld van reclame en de media die de laatste twintig jaar zijn steentje heeft bijge dragen. „Voor al die mensen en organisaties is het een ere zaak geweest om aan deze welzijnsreclame mee te wer ken. Bij velen bestaat de be hoefte om naast het dagelijkse commerciële werk ook eens iets sociaals te doen. En wat kun je dan beter doen dan je talenten gebruiken?". Dat is dan ook sinds 1967 in ruime mate gebeurd. Ruim vijftig campagnes zijn er ge weest; de eerste had mede menselijkheid als thema. In april 1967 verscheen in een aantal dagbladen de eerste ideële advertentie: „Man lag vijf dagen dood in woning". Daarna volgden media-acties tegen onder meer vervuiling van straten en stranden 1968), tegen kindermishande ling (1978), tegen geslachts ziekten (1985), en voor ge boortebeperking (1972), aardig zijn voor buitenlanders (1974) en „Epilepsie is niet zo gek als het er soms even uit ziet" (1983). Blauw maakt van de gelegen heid van de Knip-uitreiking gebruik om de nieuwste SIRE-campagne te lanceren: „Geef stotteraars even de tijd". „In Nederland hebben 150.000 tot 200.000 mensen last van stotteren, van wie tien procent zeer ernstig. Deze mensen hebben dagelijks spreekcontacten die zeer ge brekkig verlopen. Ze krijgen last van spanningen of schaamte, waardoor ze na verloop van tijd met niemand meer durven spreken en in een sociaal isolement terecht komen. Typisch een onder werp voor SIRE, want het gaat om de verbetering van het leefklimaat in ons land, voor het welzijn van zeer veel mensen". Blauw vervolgt: „Het welsla gen van campagnes als deze hangt behalve van reclame- SIRE-voorzitter Ed Blauw: „Als wij het niet doen, doet niemand het". klagen. Voor de reclamespot op televisie, waarin quizmas ter Fred Oster het probleem van een stotteraar voor een breed publiek toegankelijk maakt, heeft de STER al vijf tien keer een blokje van 35 seconden beschikbaar ge steld". moeten ervoor voelen om van tijd tot tijd deze niet-commer- ciële reclame de ruimte te ge ven. Wij hebben daarover vooralsnog gelukkig weinig Miljoenen Volgens een schatting van SIRE is in de twintig jaar van het bestaan van de stichting door allerlei media voor meer dan 35 miljoen gulden belan geloos aan reclameruimte be schikbaar gesteld. Zouden de kosten van het bedenken en opzetten van de campagnes door gewone commerciële in stellingen in rekening worden gebracht, dan zou de nota van twintig jaar vermoedelijk op enkele miljoenen guldens uit komen. Zo kostte de nieuwe reclame over stotteren al ruim een ton. SIRE kreeg het voor niets. Blauw zegt niet ge hinderd te worden door de af hankelijkheid. „Het is mis schien wel heel goed dat de medewerking aan SIRE-re- clame op basis van vrijwillig heid gebeurt. Komt er een maal geld aan te pas, dan wordt de motivatie van de mensen die zich voor de ideële reclame sterk maken heel anders. Wie pro deo werkt, houdt het doel van z'n arbeid beter in het oog. Om dat wij niet met het grote geld werken moeten we veel har der knokken om ons doel te bereiken. Dat scherpt de crea tiviteit ook aan", redeneert Blauw, die erop wijst dat SIRE-reclamemakers het in een ander opzicht weer iets makkelijker hebben: in de re clame voor verbetering van het welzijn van de mens be staat geen concurrentie op le ven en dood, zoals dat in de commerciële reclame meestal wel het geval is. „Als wij het niet doen, doet niemand het". De manier waarop SIRE strijdt voor het welzijn van de mens was de organisatoren van de Huishoudbeurs een Zilveren Knip waard. In de woorden van het juryrapport: „De SIRE-campagnes zijn soms controversieel en door breken taboes. Normen wor den verlegd en trends ingezet. SIRE toont hoe de consument als mondige burger benaderd kan worden. Waar andere or ganisaties en instellingen af haken, maakt SIRE duidelijk op welke wijze de Nederlan der kritisch de waarheid ge zegd kan worden". ARJEN VAN DER SAR In het Limburg se Velden is èèn van de twee beuken omge zaagd die vijftig jaar geleden ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bern- hard werden geplant. „Bern hard" moest wijken omdat op die plek vijf- tien bejaarden woningen wor den gebouwd. Volgens een woordvoerder v van de gemeen te was „Bern- hard" er het slechtst aan toe. Wat er met „Juliana", de andere beuk, gaat gebeuren is nog niet be kend. DEN HAAG Staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) heeft van het groothandelsbedrijf Makro een aantal voorstellen ontvangen om de verkoop aan particulieren te beteugelen. De inhoud van de Makro-voorstellen wil hij nog niet bekend ma ken, omdat de betreffende plannen nog nader bestudeerd moe ten worden. De Tweede Kamer heeft al enkele malen bij het kabinet aange drongen de detailhandelsfunctie van de Makro-vestigingen te verminderen. In principe mogen alleen bedrijven en instellin gen bij de Makro goederen en levensmiddelen tegen een lage prijs kopen. Dat kan alleen op vertoon van een speciale Makro- pas. In de praktijk blijkt echter dat deze pasjes veelvuldig door parti culieren worden gebruikt, zoals gezins- en familieleden van on dernemers of mensen die de pas van iemand hebben geleend. Zo is de Makro langzamerhand een geduchte concurrent geworden voor warenhuizen en detailhandels. Staatssecretaris Evenhuis heeft de Kamer beloofd zo spoedig mogelijk bekend te maken welke maatregelen de Makro in petto heeft, hoe hij daar tegen over staat en welke afspraken met het groothandelsbedrijf zul len worden gemaakt. "iderwijsraad I voor misvorming 1 jaar ^trekken Ml HAAG - De onder- gtaad verwacht dat tier vlot lerende kin zin problemen zullen M»|en als zij bij een drie- je basisvorming niet jer dan vijf jaar over Seerste fase van het ïgezet onderwijs mo- S doen. Dit blijkt uit Mvies dat de raad aan ïdster Deetman heeft ^bracht. Zit wordt de maximale lijfsduur op zes jaar te "jn, zodat een grote groep, «ngen de mogelijkheid de eerste fase met een ibaar diploma af te slui- iVordt de voorgestelde vijf gehandhaafd dan voorziet ïaad dat veel leerlingen jji wal en schip zullen val- ,f\ geen diploma zullen ha- !^ad vindt overigens dat de Vorming niet drie maar jaar zou moeten duren, piedt de scholen de moge- ïid binnen de huidige jtuur van het voortgezet 'frwijs leerlingen voor een 'pd diploma (lbo/mavo) op ziden. Ook wordt als voor gezien dat doorstroompro- ima's en allerlei indivi- f programma's en vrijstel- n niet meer nodig zijn. De ig gaat bij die kortere ha rming direct door naar lerde leerjaar lbo, mavo, of vwo, aldus de onder- Fatale botsing Een 25-jarige Westduitser is gisteravond op slag gedood toen hij met zijn vrachtwagen te gen een viaduct over de A2 in de buurt van het Limburgse plaatsje Echt botste. De wa gen vloog in brand en het vi aduct stortte in. De brokstukken versperden tot laat vandaag beide rijbanen. DEN HAAG Als van wege bezuinigingen één van de drie krijgsmacht delen zou moeten worden opgeheven, dan komt vol gens Nederlandse bevol king de marine daar het meest voor in aanmer king. Dit blijkt uit de re sultaten van een NIPO- enquête die eind vorig jaar is gehouden in op dracht van de stichting Maatschappij en Krijgs macht. Van de 867 ondervraagde per sonen noemt 31 pet. de marine als eerste op te heffen krijgs machtdeel. De landmacht wordt door 29 pet. genoemd en de luchtmacht door 25 pet. De gedachte om de marine op te heffen leeft het meest onder CDA- en VVD-kiezers. De grootste aanhangers van de marine blijken zich te bevin den onder degenen die PvdA of D66 stemmen. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat 77 procent van de ondervraagden de krijgs macht betitelt als „zonder v meer nodig" of als „een nood zakelijk kwaad". Op de vraag of men vreest voor het uitbre ken van een oorlog tussen oost en west, antwoordde 85 pro cent dat de kans daarop klein is. Dit aantal „optimisten" blijkt de afgelopen jaren aan zienlijk te zijn gegroeid. In 1982 zei bij een soortgelijke en quête nog maar 59 procent dat men de kans op oorlog klein achtte. Irt 1983 liep dat percen tage op tot 62 procent, en in 1985 tot 76 procent. Bijna 30 procent van de deelnemers aan de enquête van eind vorig jaar meent dat het uitblijven van oorlog „hoofdzakelijk is te danken aan het bestaan van kernwapens" en 34 procent denkt dat de vrede „enigszins aan kernwapens te danken is". Benzine één cent goedkoper ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat morgen met één cent per li ter omlaag. De prijsverlaging is een gevolg van de interna tionale prijzen en de dollar koers. Verdubbeling specialistische verrichtingen UTRECHT Hoewel het aantal ziekenfondsverzeker den en het aantal verwijs- kaarten tussen 1975 en 1983 (recentere cijfers zijn er niet) nauwelijks zijn gestegen, is het aantal specialistische ver richtingen in die periode meer dan verdubbeld. De be dragen die de specialisten bij de fondsen declareerden ste gen in die jaren van 579 tot 909 miljoen gulden. Het gaat hierbij louter om „zelfstandig declarerende" specialisten en niet om specialisten die in dienstverband in het zieken huis werken. P.M.W. Starmans, medisch adviseur van de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen, schrijft het sterk groeiende aantal verrichtin gen onder meer toe aan al lerlei technologische ontwik kelingen die op een gegeven moment routine worden en het steeds meer en vaker in schakelen van hulpperso neel. De specialist krijgt daardoor tijd voor nieuwe onderzoeken en behandelin gen. De ervaring heeft ge leerd dat er nauwelijks spra ke is van vervanging van oude onderzoeken en behan delingen, aldus Starmans in het blad van de VNZ. EDE Minister Deetman (Onderwijs) verwacht dat vol gend jaar augustus al kan wor den begonnen met de invoe ring van enkele essentiële ver anderingen bij de opleidingen voor leraren aan het voortge zet onderwijs, de NLO's. In plaats van in twee vakken zul len de NLO-studenten dan nog maar in één vak op tweede graads niveau worden opge leid. De derdegraads bevoegd heden, die in het onderwijs nauwelijks nog worden ge waardeerd, zullen dan geheel gaan verdwijnen. Minister Deetman liet gisteren in Ede tijdens een congres over de nieuwe NLO-struc tuur met zoveel woorden we ten dat hij het advies van de commissie-Hanselman in grote lijnen zal opvolgen. Dat advies houdt in dat studenten nog maar voor één tweedegraads bevoegdheid zullen worden opgeleid, maar wel zodanig dat zij voldoende vakbekwaam heid bezitten voor alle school soorten in het middelbaar on derwijs. Het advies vormt de reactie op een vorig jaar uitgebrachte nota van Deetman zelf: daarin stelde hij voor beide vakken op de NLO-opleiding naar het tweedegraads niveau te tillen. Eén van de vakken zou mede moeten voldoen aan de be kwaamheidseisen voor docen ten in het mbo, het andere zou louter de bevoegdheid geven voor het lesgeven in de lagere klassen van het voortgezet on derwijs. De commissie-Hansen kwam echter tot de conclusie, dat de tweevakkige structuur niet houdbaar is, tenminste als men het niveau van de lerarenop leiding wil verbeteren. Vooral vanuit ,het mbo is steeds weer geklaagd over het feit dat NLO-afgestudeerden te weinig startbekwaamheid bleken te bezitten. Deetman zei gisteren dat hij snel knopen wil doorhakken om de NLO's aan te passen aan de hoge eisen die aan lera ren worden gesteld. De be windsman liet voorts weten dat hij nog vóór de zomer een meer uitgewerk standpunt zal uitbrengen over de herstructu rering van de lerarenopleidin gen. DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren op nieuw gepleit voor verho ging van minimum- en maximumstraffen voor veel voorkomende over tredingen. Twee weken geleden deed hij ook al suggesties in die richting in een toespraak te Noord- Scharwoude. Gisteren borduurde hij daarop voort tijdens een bijeen komst van de Harmonisa- tieraad Welzijnsbeleid in het gebouw van de Eerste Kamer. Hogere straffen kunnen vol gens de premier bijdragen aan verbetering van het normbesef. „Er zijn mensen die zeggen dat het opleggen van straffen in de eerste plaats een taak van de rech ter is. Dat is waar, maar waarom zou ik als mede-wet gever niet mogen meeden ken over de invoering van hogere strafminima en - maxima?", aldus Lubbers. „Bovendien is het beter deze kwestie open te bespreken dan haar in de taboesfeer te laten". Volgens de premier leven wij momenteel in een „over belaste democratie". Ken merken daarvan zijn onder meer dat er te veel regels zijn, te veel ambtenaren, te veel subsidies en te veel mo gelijkheden om ongestraft te frauderen en andere overtre dingen te begaan. „Dit laat ste leidt tot normvervaging", aldus Lubbers. „De burgers houden zich steeds minder aan allerlei normen en daardoor wordt de geloofwaardigheid van die normen aangetast. Dit leidt dan weer tot een nóg grotere ontduiking van nor men en regels. Deze vicieuze cirkel moet worden doorbro ken. De overheid moet dui delijk zijn over wat ze wel en niet accepteert. Er moet een betere preventie komen te gen overtredingen van regels en normen, de rechterlijke macht moet worden ontlast en bepaalde straffen moeten worden verhoogd. Daarbij komt ook nog dat het aantal gevangeniscellen dient te worden uitgebreid - daar wordt al aan gewerkt - en dat het aantal strafzaken dat niet wordt vervolgd tenmin ste met de helft moet worden teruggebracht".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3