Acht Mei Beweging wil af van „anti-imago" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Yrijgemaakten hebben kritiek op IKON-uitzending Vroeg - christelijke vondst in Frankrijk Kerken willen geen „directe meting" in legerpastoraat ficicLcSotrtor' >weer '1 5 EeidacSoiruMit DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGIf Reünie voor 70-jarige Van Kilsdonk AMSTERDAM Ter gelegenheid van de 70e verjaardag van pater J. van Kilsdonk s.j., oud-studentenpastor in Amsterdam, wordt op zaterdag 16 mei in Amsterdam een reünie gehouden voor de vele duizenden personen die tussen 1947 en 1987 con tact met hem hebben gehad, 's Avonds om 20 uur is er een eucharistieviering in de Nieuwe Kerk, waarin Van Kilsdonk zal voorgaan. Een en ander wordt georganiseerd door een feestcomité, waarin onder anderen zitting hebben burgemees ter Ed van Thijn van Amsterdam, Jos van Kemenade, de voor zitter van het college van bestuur van de Amsterdamse univer siteit, rector Pieter Drenth van de Vrije Universiteit, deken Jaap Suidgeest van Amsterdam, Huub Oosterhuis, Sienie Strik- werda en Rob Tielman, voorzitter van het Humanistisch Ver bond. Onderscheiding voor RK Kerk van El Salvador NEW YORK De jaarlijkse onderscheiding van UNICEF is toegekend aan de Rooms-Katholieke Kerk van El Salvador voor haar onvermoeibare vredesactiviteiten en haar hulp aan de kinderen in dit Middenamerikaanse land. Aartsbisschop Ri vera y Damas zei bij gelegenheid hiervan dat de problemen in de dialoog tussen de regering en de rebellen te wijten zijn aan het streven van beide zijden zo gunstig mogelijke resultaten uit de onderhandelingen te slepen. Momenteel zijn beide partijen niet geïnteresseerd in een hervatting van de dialoog. De aarts bisschop toonde zich zeer bezorgd over de heropleving van ex treem rechts en de grote hoeveelheid wapens waarover deze guerilla's beschikken. Geen wind waait gunstig voor hem die niet weet welke haven te zullen aandoen Noors spreekwoord Stopzetten verspreiding van blad Goerees geëist ZWOLLE De homo seksueel F.J. van Zijl uit Amsterdam heeft woens dag voor de rechtbank te Zwolle stopzetting geëist van de verspreiding van nummer 17 van de het gospelblad Evan, getiteld „Sodom is Nederland" en de gelijknamige folder. „Ik wens niet vergeleken te worden met een moordenaar, want ik ben geen moorde naar," aldus Van Zijl tijdens een kort geding, dat hij tegen het echtpaar Lucas en Jenny Goeree heeft aangespannen. Volgens de Goerees laadt ie mand die homoseksualiteit bedrijft, net als een moorde naar bloedschuld op zich. Verder schrijven de Goerees daarin dat de ziekte aids de straf van God is voor de zon de die homoseksualiteit zou zijn, en dat bekering de enige kans op genezing is. Verder eist Van Zijl dat de Goerees in advertenties in drie landelijke dagbladen als mede de Gay Krant de onno dig grievende, beledigende en kwetsende uitlatingen in „So dom is Nederland" over ho moseksuelen rectificeren en dat de Goerees wordt verbo den zich in de toekomst op een dergelijke manier te ui ten. Van Zijl voelt zich als homo seksueel en als hoofdver pleegkundige in een Amster dams ziekenhuis direct be trokken bij het aids-vraag- stuk. Hij is van mening dat de Goerees valse hoop op gene zing geven. Lucas Goeree zei aan het eind van de zitting dat hij iemand die aids heeft en zich in Jezus' naam be keert. kan genezen. De advocaat van de Goerees, mr. E.N. Bouwman liet weten dat het echtpaar een eventue le veroordeling aan zijn laars zal lappen. „Zij zijn van me ning dat een vonnis van een wereldlijke rechter, waarin zij in hun evangelieverkondiging worden beperkt, voor hen geen rechtskracht heeft. In dien zij daarom gegijzeld zou den worden, zullen zij dit om Christus' wil dragen." De eisende partij heeft om gij zeling gevraagd als aanvulling op de te innen dwangsommen bij overtredingen van het vonnis. Rechtbankpresident mr. F.C. Fliek vroeg aan mr. Meijer, de raadsman van Van Zijl wat hij met die gijzeling beoogt. „Dat moet het ver spreiden van deze blaadjes voorkomen," antwoordde Meijer, hetgeen de weder vraag opleverde hoe lang de gijzeling dan moest duren. „Dat laat ik aan u over, edel achtbare," aldus mr. Meijer. Uitspraak over veertien da gen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Kethel en Spa- land, N.K. Mos te Hoenderloo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zweeloo, G.H. Olsman kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Rijssen deelgemeente Openhof: F.W. Verbaas, kandidaat te Amsterdam; te Doetlnchem: J.W.T. Cohen Stuart te Vreeswijk, deelge meente Dijkveld; te Ransdorp-Holys- loot en Durgerdam: H.P. de Roest, kandidaat te Leiden die dit beroep heeft aangenomen. Wies Stael-Merkx UTRECHT - „We willen wel eens af van dat anti imago. Steeds hoor je mensen zeggen: „De Acht Mei Beweging is tegen de gevestigde kerk en tegen de bisschoppen". Dat is niet waar; we zijn katho lieken die elkaar vinden op de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van het samen kerk willen zijn". Dat zei mevrouw Wies Stael- Merkx, voorzitter van de Acht Mei Beweging, gisteren op een persconferentie over de komende manifestatie, op 9 mei in Zwolle. Sprekend over het al lang voorgenomen gesprek met de bisschoppen zei mevrouw Stael dat de bisschoppen nog steeds niet precies begrijpen wat de intenties zijn van de Beweging. Behoefte om aan hen het predikaat „katholiek" te vragen zoals de Mariën- burgvereniging heeft gedaan is er ook niet. „Het behoort tot onze inzichten over wat de kerk van Jezus Christus is dat wij onszelf katholiek noe men". aldus mevrouw Stael. Zoals wij gisteren meldden is er bij de bisschoppen een groeiende onduidelijkheid over wat de Acht Mei Bewe ging nu precies wil zijn. Dat blijkt uit de recente brief van de bisschoppen aan de Bewe ging, ter voorbereiding van een gesprek tussen hen en de Acht Mei Beweging. Op z'n vroegst in juni is een ant woord te verwachten op de jongste brief van de bisschop pen. De Beweging, waarin zo'n ne gentig organisaties participe ren, heeft uitgesproken een katholieke organisatie te wil len zijn en blijven, met een uitnodigend karakter naar oe cumenische organisaties. Voor deze opstelling is bewust ge kozen tegenover de mogelijk heid een oecumenische orga nisatie te worden. Het open karakter wordt onder meer duidelijk door oecumenische organisaties de mogelijkheid te bieden in de Acht Mei Be weging te participeren. Kleinschaliger Het is nog niet zeker of er volgend jaar wel weer een grootscheepse manifestatie zal worden gehouden. De (finan ciële) inspanningen zouden weieens te groot kunnen wor den, zo werd gisteren in Utrecht gezegd. Wellicht dat volgend jaar wordt gekozen voor kleinschaliger evene menten, bijvoorbeeld rond de „geloofsbrieven-actie" die dit jaar is gestart. Hiermee wordt gedoeld op het samen komen van een groep katholieken om via het vervaardigen van een wanddoek uitdrukking te geven wat hen bezighoudt. Er zijn al zo'n honderdvijftig van zulke „geloofsbrieven" ge maakt. Ze zullen worden op gehangen in de IJsselhal in Zwolle, tijdens de manifesta tie. Uit reacties blijkt dat de actie op bijzondere wijze aan slaat: de gesprekken die voor en tijdens het maken van de kleden worden gevoerd, heb- De aanmeldingenstroom voor de manifestatie komt goed op gang: al bijna de helft van de tienduizend plaatsen zijn ge reserveerd. Ook financieel lijkt de zaak gezond te zijn; er is al een flink deel van de be grote 280.000 gulden binnen. Met veel zorg hebben de orga nisatoren gewerkt aan pro gramma-onderdelen die jon geren zullen aanspreken. Het aantal jeugdigen dat de voor afgaande manifestaties (Den Haag en Den Bosch) bezocht, was betrekkelijk gering. Door tijdiger inschakelen van jeugdorganisaties voor wer ving en een speciale program mering hoopt men dat nu meer jongeren de weg naar de bijeenkomst zullen vinden. SPAKENBURG Tij dens de openingszitting van de synode van de Ge reformeerde Kerken vrij gemaakt, die in Spaken burg bijeenkomt, heeft ds. K. Folkertsma uit die plaats kritiek geuit op de IKON-uitzending, afgelo pen vrijdag, over de vrij- gemaakten. Ds. Folkertksma riep de syno deleden op „hun werk te doen bij een open bijbel en het goe de voor de kerk te zoeken naar de norm van het Woord". Dat geeft vrijmoe digheid, ook tegenover de buitenwacht „die nog onlangs smaad heeft uitgegoten over de Gereformeerde Kerken en één van haar voorgangers". Hiermee doelde hij op het IKON-programma „Hete hoofden, koude harten" over enkele familieleden van wij len prof. dr. H.J. Schilder, die allen de Vrijgemaakt Gerefor meerde Kerk hebben verla ten. De synode van deze kerk komt elke drie jaar bijeen. De laatste keer was dat in 1984 te Heemse. Hoewel deze synode van Spakenburg pas de twin tigste is sinds de Vrijmaking in 1944, spreekt men van de veertigste synode omdat men telt vanaf 1892. LYON Twee onderzoe kers in Lyon hebben na vijf jaar speuren de fun dering gevonden van de grootst bekende doopka pel in het christelijke Gallië, in de vijfde eeuw gebouwd in ondergrondse ruimten in het centrum van de stad Vienne in het zuidoosten van Frankrijk. Volgens de oudheidkundigen zal de ontdekking waardevol le informatie verschaffen over het tijdvak van de vroegste middeleeuwen, een nog grotendeels onbekend terrein voor de geschiedkun digen. De kapel werd gebouwd door de aartsbisschop van Vienne, Saint-Avit (H. Alcimus Ecdi- cius Avitus (494-518)), die wil de wedijveren met de kerk van Arles. Zij werd gebruikt om de menigten te dopen door onderdompeling, in na volging van Jezus' doop in de Jordaan. Het baptisterium was oor spronkelijk 33 meter breed en 28 meter hoog. Het maakte deel uit van een geheel dat bestond uit gewijde gebou wen, een marktplein, een ge rechtsgebouw en een bis schoppelijk paleis. De muren van de ronde doop kapel hebben naar de blootge legde fundering te oordelen een dikte van 2.40 meter ge had. Militairen op oefening: volgens de kerken kennen militairen bij het begin van hun dienstplicht het eigensoortige karakter niet van het krijgsmachtpastoraat, samenhangend met de specifieke om standigheden in het leger. LEUSDEN De Neder landse kerken vinden een voorstel over de ver deling van het aantal geestelijke verzorgers in de krijgsmacht onaan vaardbaar. Volgens het voorstel van de commis- sie-Hirsch Ballin wordt de verdeling van de for matieplaatsen bepaald door het meten van de individuele behoefte bij beroeps- en bij in dienst tredende dienstplichtige militairen. Het voornaamste bezwaar van de kerken is dat de voorge stelde behoefte-peiling geen rekening houdt met de vraag of groepen van burgers in ge wone omstandigheden be hoefte blijken te hebben aan structurele geestelijke verzor ging en bereid blijken daar aan bij te dragen. Bruikbare criteria zijn vol gens de kérken: het aantal le den van een (kerkgenoot schap, het aantal geestelijke verzorgers dat die genoot schappen (zonder subsidie) in dienst hebben en de eigen bij dragen van leden aan de ex ploitatierekeningen van de genootschappen. De kerken wijzen er in hun brief op dat de overheid door subsidiëring de uitoefening van andere grondrechten (vrijheid van drukpers, on derwijs en kunst) mogelijk maakt, zonder daar het crite rium van de individuele be hoefte te laten gelden. Als zwakke punten in het voorstel merken zij aan: het moment van indiensttreding als peildatum, de onbekend heid bij de geënqueteerden met het eigensoortige krijgs machtpastoraat en de gelijk stelling van behoeften bij dienstplichtige^ en beroeps militairen. Voorts vinden zij dat de toepassing van het cri terium individuele behoefte onaanvaardbare consequen ties heeft in geval van crisis- en oorlogsomstandigheden, als ook reserve-personeel en groot-verlofgangers onder de wapenen komen. Bij doorvoereing van het ad vies zullen naar verwachting de kerken een aantal forma tieplaatsen moeten inleveren ten gunste van de humanisti sche geestelijke verzorging. De huidige verdeling is 209 geestelijke verzorgers vanuit de kerken en 33 vanuit huma nistische kring. Het Humanistisch Verbond is blij met het advies: Het Ver bond is al langer van mening dat moet worden uitgegaan van de behoeften van de mili tairen. Liberale eensgezindheid Hoewel wij het beiden niet op onze weg vinden liggen pu bliekelijk te reageren op alle mogelijke geheel of ten dele maar meestal wel groten deels onjuiste geruchten over onze persoonlijke betrok kenheid bij al dan niet ver meende tegenstellingen bin nen onze partij, menen wij toch met klem de bewering in uw hoofdartikel onder de kop „Verdeeldheid binnen de VVD" te moeten tegenspreken dat in het kabinet figuren als Nijpels en Korthals Altes nog steeds als kemphanen tegen over elkaar staan. Wij stellen er beiden prijs op te verklaren dat de ministers in het kabinet Lubbers/De Korte goed en met de vereiste homogeniteit met elkaar samenwerken en dat in het bijzonder de liberale ministers onder leiding van de vice-minister-president De Korte eensgezind opereren. Ook als er zakelijke proble men dreigen te rijzen door de in het verleden ontstane, maar pas in de huidige kabinetspe riode bekend geworden pro blematiek bij de Rijksgebou wendienst, die onaanvaardba re gevolgen dreigde te hebben voor een spoedige uitbreiding van de penitentiaire capaciteit, blijkt het mogelijk in goed on derling overleg en met steun in de rug van de Kamerfrac ties van de beide regeringspar tijen (getuige de motie-Voor hoeve/B. de Vries ter zake, Kamerstukken, Tweede Ka mer 19 895, nr. 18 van 12 maart jl.) tot een constructieve oplossing te komen. F. Korthals Altes, Ministerie van Justitie. E.H.T.M. Nijpels, Minister van V olksh uisvesting, Rechtop Onder de kop „Rechtop" geeft de heer Marinus van den Berg een uiterst sentimentele be schouwing over het paasfeest, die de ware betekenis van dit feest volledig kromtrekt en kant noch wal raakt met wat 2000 jaar historie over dit feest leert. Pasen is als feestdag in navolging van het joodse paas feest door de rk Kerk inge steld. Zij uit op dit feest haar geloof in de Verrijzenis van Christus uit het graf en daar mee de voltooiing van de Ver lossing. Dit geloof is gebaseerd op historische feiten, die door een eenstemmige overlevering van de eerste leerlingen van Christus zijn doorgegeven. De verrijzenis is niet gebaseerd op een hallucinerend heimwee van de vroege Kerk om een gestorven wereldhervormer onder de toekomstige genera ties levend te houden. Ook de eerste getuigen van de Verrij zenis hadden moeite om het feit van de Verrijzenis te aan vaarden, zoals te lezen valt in de laatste hoofdstukken van de vier evangeliën. Daarom is de jaarlijkse viering van het paasfeest voor de Kerk en de christenen niet louter een her innering aan een historische gebeurtenis, maar ook een geestelijke kracht om in dit le ven „rechtop" te lopen, dat wil zeggen te leven en te sterven zoals Christus dat gedaan en geleerd heeft. Dit „rechtop" lopen in dit leven zou zonder de Verrijzenis zinloos, zo niet onmogelijk zijn. Het zou er dan niet toe doen of iemand „krom" of „rechtop" loopt, het zou één pot nat zijn. k J.E. Renaud, DELFT. Slachtoffers Een complete TV avond is be steed aan AIDS, de slachtof fers en de bedreiging van de volksgezondheid. Heel terecht dat deze ziekte terug wordt ge drongen. Evenwel: er is een bedreiging die veel groter is, al vele tientallen jaren tiendui zenden dodelijke slachtoffers maakt en honderdduizenden gewonden en levenslang ver minkten: het verkeer! Dat ver slindt dagelijks het geluk van velen, lees maar in de krant. De gevolgen van deze onbe schrijfelijke en beschamende wanorde in stad en land kun nen alleen in miljarden wor den berekend. Is die anti- AIDS-propaganda soms een welkome afleiding van het veel grotere, maar sinds 1945 sluipend naderbij gekomen verkeersprobleem, omdat aan het verkeer zo veel geld wordt verdiend? Oplichterij Veronica-tv heeft groot gelijk dat ze de rechtstreekse televi sieregistraties van belangrijke wielerwedstrijden niet volle' dig uitzendt maar alleen een kleine samenvatting. Meer dan genoeg, zeker na de dubieuze praktijken van Criquillon in de Ronde van Vlaanderen, Vanderaerden in Parijs-Rou- baix en ga zo maar door. Wie lerwedstrijden hebben de tele visie nodig om de sponsors in beeld te brengen, maar om nu net als in België twee k drie uur lang er naar te kijken is toch wel iets te veel van het goede. Rechtsstaat ter discussie p H premier Lubbers heeft gisteren opnieuw een pogin! daan het functioneren van onze rechtsstaat ter discus( stellen, daarmee voortbordurend op het thema dat langs in Noord-Scharwoude aansneed en dat nogal wal tiek heeft losgewoeld. Wij delen die kritiek niet. I slechts toe te juichen dat de premier voortgaat op de i ingeslagen weg, want het gaat onmiskenbaar de verkl kant op met onze samenleving. De tolerantie die tege| eind van de jaren zestig is ontstaan, leidt de laatste tijel een situatie die Lubbers met recht omschrijft als „een lie belaste democratie". Een verloedering waarvan voorf2' zwakken in de samenleving het slachtoffer worden. r_ :id en iijr „Ze" \l en bij v( HET probleem schuilt in de rol van de overheid gene wat de burger van die overheid verwacht, pen het wel op, „ze" regelen het wel, is voor velen bij alles het uitgangspunt, waarbij alle zicht is verloren t verantwoordelijkheid die ieder heeft voor het function van het geheel. Daardoor komt het ook dat velen hel echt schandalig vinden als iemand die anonieme ove^ een beentje licht, bijvoorbeeld door publieke eigendorr te vernielen, maar ook door te sjoemelen met subsidies lingen en uitkeringen. ONS land is hard toe aan maatregelen, waardoor eeij zich weer verantwoordelijk gaat voelen voor zichzelf eigen omgeving. Alleen dan kan een oplossing voor de uc hand lopende problemen worden gevonden. In een aani" cente CDA-publikaties is duidelijk uitgewerkt welke st$j, daartoe moeten worden ondernomen. Op die CDA-visié^ premier Lubbers gisteren nader in, maar hij deed dat ljg, niet al te helder. Zijn betoog bleef steken in een analysj, de situatie. Wat de eventuele oplossingen betreft kwa^ niet veel verder dan het plaatsen van vraagtekens. >a Het is uiterst belangrijk dat het probleem aan dei 2 wordt gesteld, maar vervolgens mag meer worden veng van de praktische uitwerking. De premier, en met h?ij politiek als geheel, kan het niet bij wat losse opmerkjti laten. Er dient een vervolg te komen, een discussie ovejU crete oplossingen die moeten worden nagestreefd. jja DAARBIJ moeten de politici zich wat ons betreft maaj1 te veel aantrekken van de kritische geluiden die tot rP zijn geuit. De premier zou zich volgens die critici op ge lijk terrein hebben begeven door vraagtekens te plaats? de strafmaat. Wat een onzin. De premier is medewetp die betrokken is bij zowel de totstandkoming als de wiji van wetten. Waarom zou hij zich niet mogen bemoeieA® de maatschappelijke effecten van zijn eigen wetgeving interpretatie van de wet, het maken van een keuze tuss1- door de wet vastgestelde hoogste en laagste straffen, is j waar de verantwoordelijkheid van de rechterlijke n3 Maar de inrichting van onze samenleving blijft de taalu de twee wetgevende instanties: regering en parlement. ?c instanties hebben niet alleen het recht maar zelfs de P voortdurend en publiekelijk te discussiëren over de M schappelijke gevolgen van hun wetgeving. v' Warmer DE BILT (KNMI) Morgen wordt het opnieuw zonnig weer met wat hogere tempera turen dan vandaag. Het kwik loopt op tot omstreeks 20 gra den. In gebieden met aanvoer over het koude water blijft de temperatuur steken op onge veer 16 graden. De wind is zwak tot matig uit het zuidoos ten. Voor de komende dagen is er echter wel enige verande ring in zicht. Het hogedrukge- bied boven midden-Europa trekt verder naar het oosten en het weer in ons land onder vindt dan invloed van zwakke storingen uit het zuiden en westen. Dat brengt dan meer bewolking met zich mee en mogelijk een bui, tijdens het weekeinde met een kleine kans op onweer. V wordt het koeler. selijk regen en onweL vooral in het binnenlan^, Ier. Alpengebied: Merendeeb- nig. Vrijdag droog, zateii het westen kans op een of onweersbui. Nulgi grens overdag rond 3(1 Middagtemperatuur in J len van 18 tot 23 grader. Spanje en PortugalVer? lijke bewolking en enk< gen- of onweersbuien. zuidoosten vrij zonnig, dagtemperatuur van 17 h in het noordwesten tot'" het zuidoosten. Italië en Adriatische Overwegend zonnig. M temperatuur 19 tot 24 gti d WEERRAPPORT HEDENMORClf Amsterdar Weer Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Droog en zonnig. Middagtemperatuur 10 tot 16 graden. Denemarken: Droog en zon nig. Middagtemperatuur 15 tot 18 graden. Britse Eilanden: Eerst flinke perioden met zon, zaterdag meer bewolking en in zuid- Engeland een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot 19 gra den in zuid-Engeland. Duitsland, Benelux-. Vrijwel overal zonnig. Middagtempe ratuur van 18 graden in noord-Duitsland tot 24 graden plaatselijk in het zuiden. Frankrijk: Vrijdag zonnige pe rioden en bijna overal droog, middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Zaterdag plaat- ibew. De Bilt Eelde Den Helder 1 bew. Rotterdam onbew. Twente I bew. Vlissingen onbew. Zd Limburg onbew. Aberdeen "zw bew. sr. «.bew. 26 l«a bew. 24 li- SET Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2