„Belang detailhandel niet overschatten" Roelofarendsveen schreeuwt om uitbreiding bedrijfsterrein Werkloosheid iets gedaald dagpuzzel Te veel aandacht voor tuinbouw Geluidsschermen langs rijksweg in Leidschendam LEIDEN OMGEVING CetdacOouAO/nt DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGIÏ Gestoofde vis in tomatensaus met sla en macaroni - bitterkoekjesvla Nodig voor twee: 300 g ka beljauwfilet, 1,5 lepel olie, 2 theelepels azijn, ui, knof lookzout, peper, suiker, pa prikapoeder, blikje tomaten puree, fdl water, 2 lepels ge raspte kaas; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 lepel olie, bieslook, radijsjes; 250 g macaroni, zout, 10 g margarine, peterselie; 4 bitterkoekjes, 2 lepels rum of water met rumessence, 2 lepels jam. 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 0 g suiker). Spoel de vis af met koud water en laat hem uitlekken. Klop olie. azijn, fijngesneden ui, ge perste knoflook, zout, peper, suiker en paprikapoeder door elkaar. Strijk het oliemengsel tje over het stuk vis en leg het in een ovenschaal. Zet de schaal met deksel of alumini umfolie twee uren koel weg. Schenk de met water verdun de tomatenpuree over de filet. Stoof de vis in een half uur gaar in een gesloten schaal, in een oven die op 4 of 175 staat. Bestrooi de gare vis met kaas Cn laat die in de open schaal in de oven ng even smelten. Maak de sla aan met een saus je van azijn, zout. peper, sui ker, mosterd, olie en fijnge knipte bieslook. Garneer de groente met radijsjes. Kook de macaroni volgens de gebruiksaanwijzing gaar en schep er in de schaal de mar garine en fijngeknipte peterse lie door. Snijd de bitterkoekjes in vie ren en zet de stukken een uur weg met rum of verdunde ru messence. Meng de meeste jam 'luchtig door de bitterkoekjes en bedek de massa met de vla. Gebruik de overgebleven jam als garnering. JEANNE dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 24 april waargenomen door apotheek Haven in Leiden en apotheek Hofland in Lei- ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. En degeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eer ste klasse: de gehele dag. Jelgers- makliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00-17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za.'zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot 21.00 u. met uit zondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Zieken huis: Voor alle patiënten (behalve kin deren) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling: voor ouders en fa milie is na overleg met patiënten doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektij den kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleegkundig hoofd. Voor an dere bezoekers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15-15.00 en 18.30-19.30. Oogheel kunde en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinder afdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. FIGUURPUZZEL TRAPPUZZEL In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 beugeltje met pin; 2 leer v.h. heldendicht; 3 zegelstempel; 4 kosthuis; 5 stukgeslagen keien; 6 stad in Spanje; 7 dichterbij; 8 gerecht van gepelde gerst. OPLOSSING 'IjoS g ijepeu l "opeioi g :0e|S|e>f S luoisued p :ieu6|s :401de z 'dsed i De Schakel wint voetbaltoernooi WETERINGBRUG Het gisteren gehouden paasvoetbaltoernooi op de SVWO-velden in Weteringbrug is bij de meisje gewonnen door het team van de Oude Weteringse school De Schakel. Bij de jongens won de Vossenschans uit Ter Aar. De sportiviteitsbeker, die negen jaar geleden door de gemeente Alkema de werd aangeboden, werd dit jaar gewonnen door het meisjesteam van De Regenboog uit Nieuwe Wete ring. Het toernooi trok vooral veel publiek door de komst van ouders. Tijdens het toernooi zijn in totaal 78 wedstrijden gespeeld en 127 doel punten gescoord. De winnaars gaan naar de streekfinale die op 6 mei in Noordwijk wordt gespeeld. Plantemm in Veense veiling ROELOFARENDS- VEEN Veiling EMM in Roelofarendsveen opent maandag 27 april om 11.00 uur een cash- and carry-bureau voor potplanten. Het bureau gaat draaien onder de naam Plantemm en is be doeld voor groothandela ren. Veiling EMM gaat partijen planten waar op dat moment minder aan voer van is, op die ma nier van de hand doen. Het bureau draait al eni ge tijd in een kleine op zet op proef. Vorstenhuis te kijk in Ter Aars museum TER AAR Ter gelegenheid van Koninginnedag en wegens het éénjarig bestaan van het Histo risch Museum in Ter Aar, is er momenteel een tentoonstelling over het Nederlandse vorstenhuis in Ter Aar te zien. Het thema van de expositie die nog tot eind mei te bezichtigen is, luidt; „Het vor stenhuis in de meest ruime zin van het woord". Behalve veel fo tomateriaal en boeken, zijn er ook borden, bekers, kopjes, lepeltjes, trommels en tegels te zien. Het museum is geopend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur en op koninginnedag van 10.00 tot 16.00 uur. Zwembad De Hazelaar krijgt opknapbeurt HAZERSWOUDE Het terrein van zwembad De Hazelaar wordt, als de gemeenteraad daar vanavond mee ak koord gaat, ingrijpend opgeknapt. In totaal wil het college van B en W 75.000 gulden in deze opknapbeurt in vesteren. Het karwei moet voor 15 mei klaar zijn; op die dag wordt het zwembad geopend. De sloot tussen de noordelijke zonneweide en het bassin wordt gedempt en op die plaats wordt een doorwaadbak aangelegd. Op deze wijze ontstaat een rechtstreekse ver binding tussen zonneweide en zwem bad. Verder wordt onder meer een Afrikaans feest in Hazerswoude HAZERSWOUDE De Stichting Projectkop peling Hazerswoude-Derde Wereld houdt don derdag 30 april een Afrikaanse middag met als thema „Feest in Afrika". De festiviteiten spelen zich af in De Stek. Vanaf half twee speelt de band Jacques le Jeune et ses amis muziek met Afrikaanse invloeden. Vanaf half drie wordt er een culturele speelfilm over Afrika gedraaid en vanaf half vier speelt Jacques le Jeune et ses amis weer tot kwart over vier. Voor kinderen tot vijftien jaar wordt er vanaf half twee een overdekte Afrikaanse markt ingericht waar zij zelf hun koopwaar kunnen aanbieden aan het publiek. Aan het kind dat zich op de meest Afrikaanse manier presenteert, wordt een prijs uitgereikt. Kinderen tot vijftien jaar kunnen bovendien van half drie tot half vier onder be geleiding straattekeningen maken. De meest originele tekening wordt beloond. Nationaal geschenj in Leidschendam LEIDSCHENDAM Leidsche mers die willen bijdragen aan hetg naai geschenk ter gelegenheid vj gouden huwelijksfeest van prins$f ana en prins Bernhard kunnen dw via giro 1997161 of banknu, 127671013 ten name van: pennina ter Oranje Vereniging Wilh&j Leidschendam onder vermelding tionaal geschenk". De helft van schenk wordt besteed aan pr£ voor gehandicapten en de anderi, voor een project in Nederland vrj Wereld Natuur Fonds. De confer van Nederlandse OranjevereniL, heeft de leden gevraagd de inza^f te organiseren. Donateurs worden,t roepen naast de donatie een extia drage te leveren. ALKEMADE Roelofa rendsveen heeft drin gend behoefte aan uit breiding van zijn be drijfsterreinen. Binnen twee jaar zal Roelofa rendsveen het zonder re serve aan bedrijfsterrein moeten stellen. De thans op Industrieterrein De Lasso en elders in Roelo farendsveen gevestigde bedrijven hebben mo menteel een urgente uit breidingsbehoefte van 2, 3 hektare. Roelofarends veen kan na Alphen worden beschouwd als de meest ontwikkelings- waardige kern van de oostelijke Rijnstreek. De meerderheid van de be drijven in Roelofarends veen ervaart haar vesti gingsplaats zeer positief. Dat geldt voor de ligging ten opzichte van toeleve rende bedrijven en cliën ten en vooral ook voor de arbeidsmarktsituatie en de nabijheid van Schiphol. Dit zijn enige conclusies uit een onderzoek dat de Kamer van Koophandel van Rijn land met de gemeente Alke made heeft ingesteld naar de economische wenselijkheid en de politieke haalbaarheid van een uitbreiding van het bedrijfsterrein De Lasso in Roelofarendsveen. Voorzitter A. Koningsveld van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland in Lei den maakte deze bekend tij dens de gisteren door de Stichting Stibela georgani seerde Ondernemersdag in Restaurant De Woelige Ba ren in Oude Wetering. In dit onderkomen aan de oevers van het Braassemer- meer waren gisteren hon derdtien plaatselijke onder nemers bijeen om zich nader te oriënteren op de lokale en regionale economische groei en werkgelegenheid. Ko- ningveld somde diverse loka- ties in Roelofarendsveen op, waar uitbreiding van be drijfsterreinreserve op lange termijn denkbaar is. Een anderhalve hectare is vol gens hem op betrekkelijk korte termijn te realiseren. Hierbij doelde hij op het „derde" veld van DObR en het daarachter gelegen volk stuincomplex. Qua ligging en ontsluiting ziet de Kamer van Koophandel goede in dustriemogelijkheden voor de strook van vierenhalve hektare agrarische grond ge legen tussen De Lasso en het Westeinde. Het 25 hectare grote terrein langs de Rijks weg zuidelijk van het West einde, waarvan ruim negen hektare reeds in eigendom van de gemeente Alkemade is (land van Bontje), biedt eveneens goede mogelijkhe den als bedrijventerrein. Wel erkent de Kamer dat een aanzienlijk deel dan zou moeten worden gereserveerd voor de verbreding van de Rijksweg en voor een te ver beteren bereikbaarheid. Uit het onderzoek van de Kamer van Koophandel blijkt dat de ontwikkeling van een nieuw industrieterrein ter grootte van vijf hectare in Roelofa rendsveen haalbaar moet zijn. Om die reden wordt aanbevolen om zo spoedig mogelijk over te gaan tot rea lisering van de kleine be drijfsterreinuitbreiding op het derde veld van DOSR en het volkstuincomplex. Hier mee kan de periode dat Roe lofarendsveen zonder be drijfsterrein komt te zitten worden bekort, maar niet ge heel voorkomen. Het terrein tussen het West einde en de Alkemadelaan ter hoogte van De Lasso als mede het gebied ten zuiden van het Westeinde zouden zo snel mogelijk moeten worden bestemd voor bedrijfsmatig gebruik. Een andere conclu sie in het gisteren gepubli ceerde rapport is dat een vol waardige aansluiting van de Alkemadelaan op Rijksweg A4 van zeer grote betekenis is voor het Alkemadese bedrijfsleven en voor de kwaliteit van het nog te ont wikkelen bedrijfsterrein. ALKEMADE „De persoonlijke verhoudijt gen tussen de raadsleden in Alkemade zij! goed, maar er is te weinig contact in de infoi mele sfeer tussen de raadsleden van de vei schillende partijen. Hierdoor komt het zogSI noemde „wandelgangenwerk" in Alkemadi minder goed tot zijn recht". Dat is een van dit ervaringen die burgemeester Meerburg van Ale kemade heeft. Tijdens de gisteren gehouden one dernemersdag deed hij verslag van zijn eerstij indrukken van en in Alkemade. Hij vroeg iic het algemeen begrip voor de door onderbezeti ting geplaagde afdeling financiën van de gei meente Alkemade. Meerburg vindt dat dk angst voor ambtelijke machtsuitoefening ovetr dreven en veelal ongegrond is. Hij vroeg zieke openlijk af hoe het komt dat sommige raadsld den ondernemers, bestuurders van verenigin gen en instellingen zo af en toe het vage gevoe bekruipt dat in Alkemade de ambtenaren d dienst uitmaken. Hij zei zich wel eens af te vran gen of de positie van de tuinbouw in Alkemadi niet wat al te sterk wordt benadrukt. „Somt lijken tuinbouwbelangen per definitie vooi" rang te krijgen boven andere belangen" aldi(r' Meerburg. u, ALKEMADE „Het be lang van detailhandel in Alkemade is het feit dat de winkels gezamenlijk in grote mate het verzor gingsniveau, en daarmee voor een belangrijk deel het woon- en leefklimaat in Alkemade bepalen". Deze conclusie trok A. Berkhout, algemeen se cretaris van de Kamer van Koophandel gisteren tijdens de ondernemers- dag in zijn inleiding over „De plaats van de detail handel in Alkemade". Zeventien procent van het totaal aantal bedrijven valt onder de sector detailhandel. De grootste sector is de zake lijke dienstverlening met on geveer 29 procent van alle bedrijven. Qua werkgelegen heid neemt de detailhandel slechts een bescheiden plaats in met ongeveer tien procent van de totale werkgelegen heid in Alkemade. In de oos telijke Rijnstreek is ongeveer negentigduizend vierkante meter verkoopvloeropper vlakte aanwezig. Meer dan de helft daarvan is in Alphen aan den Rijn. Van de rest maakt Alkemade deel uit met tienduizend vierkante meter verkoopvloeropper vlakte. Zeventig procent hiervan is in Roelofarends veen. De winkels in Alkema de vinden nagenoeg alle koopkracht in de zogenaam de dagelijkse goederensector. In de niet-dagelijkse goede rensector zoals schoenen en textiel vindt afvloeiing van koopkracht plaats, vooral naar Leiden. De problematiek van de de tailhandel in Alkemade om schreef Berkhout als „kleine kernen problematiek". De oostelijke Rijnstreek omvat in totaal niet minder dan 24 sterk verschillende kleine kernen, waarvan meer dan de helft van de totale bevol king van de streek woont. Hun overeenkomst is dat zij alle moeite hebben om hun detailhandelsvoorzieningen op peil te houden. Van be lang voor de ontwikkeling van de detailhandel vond de heer Berkhout niet alleen het functioneren van bestaande en nieuwe bedrijven in ande re sectoren dan de detailhan del, maar ook de ontwikke ling van de bevolking en de kwaliteit van de onderne mers. Het toerisme noemde hii zelfs een essentiële faktor. Aan winkeliers in de kleinste kernen van Alkemade, advi seert de Kamer van Koop handel een versteviging van de buurtfunctie door toevoe ging van andere activiteiten of branches. Specifiek voor Oud Ade adviseert de Kamer een mobiel voorzieningen- centrum met bijvoorbeeld een postkantoor, kapper en een tandarts. De beste kan sen hebben enerzijds de win keliers die mikken op een breed assortiment, weinig service en lage prijzen en an derzijds de winkeliers die een exclusief assortiment met veel service bieden. Stimule ring van toeristische ontwik kelingen in Alkemade zal ge middeld een maand omzet extra betekenen voor detail handel en horeca, aldus Berkhout. Essentieel is een goede be reikbaarheid en voldoende parkeeraccommodatie. Het gemeentebestuur moet zorg dragen voor een goede be reikbaarheid van de winkels vanaf het water. Vanuit toe ristisch oogpunt kan de door- vaarbaarheid van waterlopen van groot belang zijn, meen de de secretaris. Tijdens de Ondernemersd^g werd ook een forum gehouden met vlnr: de secretaris van de Kamer van Koophandel A. Berkhout, zijn voorzitter A. Koningsveld en burgemeester A. Meerburg, wethouder L. Beelen, ir. L. Gijsbers van het consu lentschap van de tuinbouw en wethouder W. Nugteren. LEIDSCHENDAM De bewoners van de wijken in Leidschendam-Zuid krijgen op dinsdag 19 mei informatie over het aan brengen van geluidsscher men langs rijksweg A4. Twee jaar geleden is een projectgroep ingesteld, be staande uit vertegenwoor digers van de inspectie Milieugygiëne, Rijkswa terstaat, omwonenden, Adviesbureau OD205, ge meentewerken en de af deling voorlichting van de gemeente, nadat gebleken was dat subsidie voor de schermen beschikbaar zou komen. Voornaamste moeilijkheid voor de gemeente was dat de geluidsschermen aanwezig moesten zijn voordat aan de bouw van net woonwagencen trum aan de Kostverlorenweg kon worden begonnen. In eer ste instantie haa het rijk pas in 1990 geld beschikbaar. Nader overleg leerde dat dit terugge bracht kon worden tot eind volgend jaar. Het gemeentebe stuur besloot daarop de kosten, ruim 2.500.000 gulden, te voor financieren wat Leidschendam circa 300.000 gulden aan rente lasten zou kosten. Hierbij werd niet alleen aan het woonwa gencentrum gedacht maar ook aan de bewoners van Leid- schendam-zuid bij wie al jaren verwachtingen in die richting zijn gewekt. Nieuwe moeilijkheden ont stonden toen de plannen van rijkswaterstaat over de verbre ding van de rijksweg tot twee keer drie rijstroken met een extra „rand" voor later vier rijstroken bekend werden. Als nog langer met de geluids schermen werd gewacht zou de bijdrage voor de Stomp- wijkse kant van de rijksweg wel eens ter discussie kunnen worden gesteld. Daar zou na melijk een aantal geluidgevoe lige woningen gesloopt moeten worden. Aan beide zijden van de rijksweg komen over een lengte van enkele honderden meters grenenhouten scher men met daarop groeischer- men van veldesdoorn tot een totale hoogte van vijf tot zeven meter. Tegelijkertijd worden het viaduct Kostverlorenweg en de duiker in de Starrevaart aangepast en verbreed. PROFVOETBALLERS BIJ BERNARDUS Voor de tweede maal in successie Is gisteren door bekende voetballers training gegeven aan de jeugd van Bernardus. Hoewel Gerald Vanen burg afwezig was, werd het mede door het schitterende weer, een geslaagde dag. Al vroeg in de morgen hadden zich ruim 90 kinderen van 8 tot 12 jaar verzameld op het sportpark van de Sweelincklaan. 's Middags hadden zich nog eens 60 kinderen van 13 tot 18 jaar naar de Bernardusvelden begeven. Door onder anderen Willie (foto) en René van der Kerkhof en trainer Jo Jansen van Helmond Sport, werd de jeugd de grondbeginselen van het voetbal bijge bracht. Zij werden hierin bijgestaan door de trainer van Bernardus en verschillende jeugdlei ders. Jan van Goozen, de organisator van het evenement sprak van een zeer geslaagde dag al leek het op het laatste moment niet door te gaan. Afgelopen maandag hadden de PSV-spe- lers Gerald Vanenburg en Willie van der Kerk hof afgezegd wegens een ingevoegde wedstrijd, die hun club morgen speelt. Na een telefoontje met Guus Hiddink, trainer van de Eindhovense club, mocht Willie toch komen. Hoewel leden werving op de achtergrond meespeelt, is de ac tie vooral bedoeld om wat extra's te doen voor de jeugd van Hazerswoude. H ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal werklozen in d<\ Alphen aan den Rijn is-in de maand maart iets teruggelopi blijkt uit de werkloosheidscijfers van 1 april 1987. jp In totaal stonden 1251 mannen en 898 vrouwen als werkz(n den bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alphen ingescfcL Het totaal van 2149 werkzoekenden komt neer op 5,4 p van de beroepsbevolking. Het aantal werkloze mannen r£ met 75. Daarentegen steeg het aantal werkloze vrouwei met 9. De werkloosheid in de Rijnstreek ontwikkelde zich in de pen maand als volgt: j ■D Mannen Vrouwen mrt.'i feb. '87 mrt. '87 feb. '87 Alphen a/d Rijn 849 812 599 Hazerswoude 109 105 62 Koudekerk 40 37 26 Leimuiden 30 26 22 Nieuwkoop 115 108 60 Nieuwveen 21 16 14 Rijnsaterwoude 15 15 09 Ter Aar 60 46 45 Woubrugge 47 44 10 Zevenhoven 16 18 11 2Lv 6J is, Plan voor viskwekerij in Hazerswoi HAZERSWOUDE De gebroeders H., W. en L. Vermeil" Hazerswoude hebben bij de gemeente een plan ingediel-! twee woningen en een viskwekerij te bouwen aan de El 259/259a. Het is hun bedoeling om op het achter de woni gende poldergrasland een park met een grote waterpartij fc, liseren. De waterpartijen zullen dienen als kweekvijver vr, panse karpers. De vissen zouden van daaruit geimportee| kweekt en verhandeld kunnen worden. Het plan is gistei besproken in de vergadering van de raadscommissie ruim, ordening van Hazerswoude. Op het perceel rust deels de bestemming bedrijven en" agrarische doeleinden met hulpgebouwen. Probleem is dr| de te bouwen woningen het doorzicht op het polderlandsd het open gebied belemmerd wordt. Een eerder plan om Rijndijk 237 een woning te bouwen is om die reden afge. Tegen het parkplan met groenbeplanting en een grote vij\ r. geen bezwaren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12