Bibliotheek in de knel a loidóaSowicmt Een vlindertje op zonne-energie ALLER LENDS) STAD OMGEVING eiden presenteert oeprand met pukkel Uitgelezen opgeruimd ïlp voor ouderen bij 'ugvragen belasting iderkomen voor JAC Provincie versterkt natuur waarden GEMEENTE WIJST VERHOGING TARIEVEN AF CcidócSomo/nt DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA 11 tificaat voor te diabetes- ileegkundigen WN Dertig verpleegkundigen van het AZL •wl morgenmiddag het diploma specialisatie di- nellitus. Prof. A. Schweitzer, directeur pa- •org van het AZL reikt de certificaten om ir uit in de restorette van de nieuwbouw, voor de eerste maal dat deze diploma's in and worden uitgereikt. De groep verpleeg- |en heeft in januari een week theorie ge- pver de begeleiding van patiënten met sui- ite. Zij hebben stage gelopen in het zieken- •n bij een kruisvereniging. De opleiding 'verzorgd door de European Association of ^s Educators (EADE). Tijdens de bijeen- fwordt vrijdag ook een aantal voordrachten (en. onder anderen door prof. dr. H. Krans, raar inwendige geneeskunde te Leiden. Leidse gewond WARMOND Een vrouw uit Leiden is gis teren gewond geraakt bij een aanrijding nabij het spoorwegviaduct in War mond. De vrouw fietste op de Van Wassenaar- straat en wilde de Padox- laan inrijden. Zij zag ech ter een auto op Heren weg over het hoofd, die werd bestuurd door een 50-jarige Hagenaar. De Leidse reed tegen de auto op en kwam te vallen. Zij is ter observatie overge bracht naar het Acade misch Ziekenhuis Lei den. Inbraak in reisbureau LEIDEN Bij een inbraak in een reis bureau in de Doezastraat is dinsdag avond tussen negen en elf uur 9000 gul den gestolen. Door het dakraam van het kantoor zijn de inbrekers binnengeko men en hebben vervolgens de brandkast opengebroken. Koe te water LEIDEN Door onbekende oorzaak is om half een gisteren bij de Vrouwenweg een koe in de sloot terecht gekomen. De eigenaar van het beest, een boer uit Zoe- terwoude, heeft met twee collega's de koe op het droge weten te krijgen. Vrouw zwaar gewond LEIDEN Een 61- jarige vrouw is gis termiddag op de Hoge Rijndijk door een bus aangereden en met een ernstige hersenschudding en een schaafwond in haar gezicht naar het AZL gebracht. Zij stak met de fiets aan de hand de weg over en liep door een stil staande file. Toen zij op de busbaan te recht kwam, werd zij door een snel nade rende bus geschept. Taxichauffeur beroofd LEIDEN Een 20-jarige taxichauf feur uit Leiden is vannacht om half twee door drie passagiers beroofd van zijn portefeuille met daarin 300 gul den. Bij een rit van de Toussaintkade naar de Hoge Woerd weigerde een van de drie passagiers zijn deel van de rit te betalen. Deze persoon stapte uit de auto waarna tussen de chauffeur en de andere twee passagiers een he vige discussie ontstond. De twee per sonen verlieten plotseling de taxi en ontnamen de chauffeur zijn porte feuille. Via de mobilofoon vroeg de chauffeur hulp van de taxicentrale. Deze schakelde de politie in, die op signalement van de taxischauffeur een 24-jarige Leidenaar wist aan te houden. Van de andere twee passa giers is nog niets bekent. Programma Vereniging van Huisvrouwen LEIDEN De afdeling Lei den /Oegstgeest van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen (NVvH) houdt don derdag 7 mei een jubileumpuz- zeltocht ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan. Woensdag 13 mei heeft een kennisma kingsochtend plaats voor (nieuwe) leden in Verenigings gebouw 't Pand aan de Caecili- astraat 18. Donderdag 14 mei wordt iets verteld over Jemen. Voor meer informatie over het programma en over de vereni ging: tel. 071-220467 en 071- 132036. Seniorenrestaurant voor Leiden Noord LEIDEN Het seniorenrestaurant 't Spoortje aan de Bernardkade 40 biedt vanaf maandag 27 april mensen van 65 jaar en ouder uit de wijken De Kooi, Noord, Groenoord en Zeeheldenwijk de mogelijkheid goedkoop samen te eten. Het restaurant verzorgt tweemaal per week (op maandag en woensdag van 12.00 tot 13.00) een warme maaltijd. Dit projekt is voornamelijk opgezet voor mensen die slecht ter been zijn of door andere om standigheden zelf geen boodschappen kunnen doen. Bovendien is er de moge lijkheid dat de mensen door de Sterbus thuis gehaald en teruggebracht worden. Aanmelden: tel. 221742 en 218182 van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. itoirbanden met stevige pukkel worden geplaatst. TJW WAPEN TEGEN DE AUTO: SN Leiden heeft èuw wapen geïntro- *d tegen de parkeer- st. Gisteren werd Itoeprand met een el" aan den volke fd op de Beesten- door wethouder J. en ontwerper H. De stoeprand moet zorgen dat automo- hun auto niet >|op het trottoir par- ■A beklag over de „leide- Ü^s", de paaltjes die op de itaan en het parkeren to's verhindert, heeft de ite besloten het idee stoeprand met pukkel proberen. De paaltjes ^ur in aanschaf en on- d en staan bijna altijd waardoor zij het stads- niet echt verfraaien. Daarentegen kent de nieuwe stoeprand heel wat voordelen. Het trottoir wordt er niet smaller op, ze kosten veel minder en hebben minder on derhoud nodig. (Een paaltje kost ongeveer 150 gulden; de nieuwe band kost 75 gulden). En volgens wethouder Peters vallen ze nauwelijks op, waar door het stadsschoon niet wordt aangetast. Bij een bezoek aan Boedapest heeft wethouder Peters voor het eerst deze stoepranden ge zien. „Het verbaast mij dat er niet eerder iemand op dit idee is gekomen", vertelt Peters. „Eerder heeft men geëxperi menteerd met stenen ballen op de stoep op het Levendaal en De Hoge Woerd, maar ook deze maakten het stadsbeeld ér niet mooier op. Het inzetten van parkeercontroleurs, dus het in zijn geheel vermijden van paaltjes of andere opsta- kels, was ook geen groot suc ces". Zowel wethouder Peters, ontwerper Iestra als de fabri kant (beton- en tegelfabriek „de Cruquius" verwachten dat de „W.J.P. Pukkels" zoals de stoepranden gekscherend wor den genoemd, veel succes heb ben. De naam van de trottoir band refereert dan aan Wet houder Jit Peters, zoals vroe ger de palen ofwel Leidenaar- tjes werden genoemd naar de „uitvinder" van het Leidse pa- lenwoud wethouder C. Waal. Andere gemeenten, onder an dere Amsterdam, hebben reeds belangstelling getoond. „De stoepranden passen in het stadsbeeld. Ik denk dat het de mensen niet eens opvalt; dat is op zich al positief", aldus wet houder Peters. De gemeente wacht de reactie van de bevol king af. Wanneer de proef met de stoepranden slaagt, zal het idee op meerdere plaatsen worden toegepast. SN Alle ouderen jrblijven in een ver- ^shuis in Leiden, /n van de Gemeente- Sociale Dienst hun gaven van 1985 en ^en een T-formulier "estuurd. Dit gebeurt de bejaarden geld je belasting kunnen trijgen vanwege een ing van de wet op jaardenoorden. s wethouder H. de la ouderenbeleid) biedt de winkel hulp aan men- i het T-biljet zelf niet invullen. Hij zei dit Jrond tijdens de verga- Tvan de commisie socia- I ;n en maatschappelijke I igen heden waar een I an SP-raadslid C. Ver- L/er dit onderwerp werd ^eld. •aadslid M. Wijnbergen mee dat zij met onder n raadslid E. Kerck- hoffs (PvdA) een stichting in het leven wil roepen die de fi nanciële belangen behartigt voor ouderen. Volgens Wijn bergen komt het regelmatig voor dat ouderen worden „be stolen". „Als iemand voor lan gere tijd in het ziekenhuis heeft gelegen, gebeurt het dat zijn geld is verdwenen als hij weer thuiskomt. Dat is dan bij voorbeeld meegenomen door de sleutelbeheerder. Zelf ken ik gevallen van mensen die af schuwelijk gefopt zijn door mensen die ze vertrouwden". De stichting móet volgens Wijnbergen a-politiek zijn en budgettair neutraal werken. „De stichting zou kunnen be staan uit bijvoorbeeld gepen sioneerde belastingambtena ren, bankmensen of verzeke ringsmensen. Zij kunnen een vraagbaak zijn voor andere ouderen". Wethouder De la Mar stond niet negatief tegen over het idee. „We moeten eerst onderzoeken wat de wensen zijn van de ouderen", aldus mevrouw Wijnbergen. IN Het Jongeren Advies Centrum (JAC) heeft in prin- ereenstemming bereikt met de gemeente over een nieuw pmen. Dat deelde wethouder H. de la Mar (sociale zaken) zond mee tijdens een commissievergadering. Volgens de ider gaat het om een pand „binnen de singels". Het pand gemeente 115.000 gulden. Als het JAC erin wordt ge it, moet er voor 35.000 gulden aan worden verbouwd, s De la Mar vormt het dak van het gebouw het enige pro- „Voordat het contract wordt getekend, wil het JAC zeker dat het dak in goede staat is, zodat ze niet over een jaar of 3or extra kosten komen te staan omdat het dak plotseling sken". Het JAC is nu gevestigd in de Witte Poortkazerne, e zomervakantie moet het centrum daaruit zijn omdat de gbouwvereniging Leiden er intrekt. De gemeente heeft Bnlang gezocht naar een geschikt onderkomen voor het LEIDEN Er komt een pro vinciale subsidieregeling om de ecologische infrastructuur in de provincie Zuid-Holland te versterken en een ecolo gisch infrastructuurplan van de provincie zal als kader die nen voor allerlei natuuront wikkelingsactiviteiten in Zuid- Holland. J. Borgman, gedepu teerde voor recreatie, natuur bescherming en landschaps- zorg, heeft deze twee nieuwe maatregelen vanmiddag aan gekondigd tijdens de studiedag voor ecologische infrastruc tuur in het provinciehuis. Het begrip ecologische infra- stuctuur werd enkele jaren ge leden geïntroduceerd om de negatieve gevolgen van ver snippering van natuurwaarden tegen te kunnen gaan. Doordat leefgebieden van allerlei plant- en diersoorten steeds kleiner worden en steeds geï soleerder van elkaar komen te liggen, neemt de kans toe dat sommige soorten uitsterven. Om dit te voorkomen is van daag in het provinciehuis ge sproken over de problemen en mogelijke oplossingen. Man aangereden LEIDEN Bij het plotseling oversteken van een zebra in de Stevenshofdreef is gisteren een 64-jarige Leidenaar aange reden. De 24-jarige automobi list, die de zebra naderde kon de man niet meer ontwijken. De voetganger is met een lich te schaafwond ter plekke door de GG en GD behandeld. LEIDEN De Leidse openbare bibliotheek heeft grote moeite met de bezuinigingen die de gemeente haar oplegt. Weliswaar blijft het budget van de biblio theek gelijk, maar de uitbreiding met een ves tiging in Stevenshof en de plannen tot automati sering van de admini stratie brengt directeur E.A.P. van Sprundel tot de uitspraak dat „de ge meente een hele klus van ons vraagt. En dan druk ik me nog maar heel voorzichtig uit". Het bestuur van de bi bliotheek voert in mei overleg met de gemeen te over de toekomst van de bibliotheek, die geen geld heeft om extra per soneel aan te trekken. Van Sprundel beklaagt zich met name over het verzoek van de gemeente om de ta rieven niet te verhogen. Na mens de gemeente nam wet houder F. Kuijers vanoch tend een onderzoek van de dienst Sociaal Wetenschap pelijk Onderzoek van de Leidse universiteit in ont vangst over het gebruik van de bibliotheek. Dit wees uit, dat het relatief lage tarief van de Leidse bibliotheek voor veel mensen een be langrijke reden is om lid te worden. Jeugd tot 18 jaar hoeft zelfs helemaal niets te betalen. „En juist de jeugd is voor ons van groot belang", aldus Van Sprundel. „We zullen er dan ook alles aan doen om hen te ontzien. Maar dat volwassenen meer gaan betalen, is haast onver mijdelijk". Volwassenen be talen nu nog 18 gulden per jaar. Dat is vier gulden lager dan het landelijk gemiddel de. Hoewel de bibliotheek de buikriem moet gaan aanha len, staan er nog enkele be langrijke wensen op het ver langlijstje voor de toekomst: automatisering van de admi nistratie en de komst van een fonoteek. Deze laatste, vooral bij de jeugd zeer po pulaire voorziening, zou ech ter wel eens het kind van de rekening kunnen worden. „Het zijn allemaal mooie za ken, maar we moeten keuzes maken", verklaart Van Sprundel. Stimuleren De bibliotheek start in het najaar een promotiecampag ne. Onderdeel hiervan is be zoek aan ouderen en een uit breiding van het zogenaam de klassenbezoek op scholen. Het onderzoek van de uni versiteit heeft uitgewezen dat er veel mensen zijn die wel gebruik maken van de faciliteiten van de vijf vesti gingen in Leiden, maar dat velen (nog) geen lid zijn. Op dit moment zijn 35.000 men sen aangesloten bij de Leidse bibliotheek. Ook zijn veel mensen niet op de hoogte van de mogelijkheden die de bibliotheek biedt. Naast het lenen van boeken kan men er bijvoorbeeld ook dia's en cursussen op video lenen. De bibliotheek gaat contact zoe ken met docenten om het gebruik hiervan te stimule ren. Verder wordt de collectie per vestiging aangepast aan het publiek. Dat verschilt in Leiden vrij sterk per filiaal. In Leiden Noord bijvoor beeld zijn veel meer ouderen lid, die een andere interesse hebben dan de jeugd uit de Merenwijk of de studenten uit de binnenstad. De bedoe ling is dat alleen in de cen trale vestiging aan de Nieuwstraat een grote col- Het onderzoek, waaraan ruim 3.500 mensen deelna men, heeft uitgewezen dat de gebruikers van de biblio theek zeer tevreden zijn over de service, de werkwij ze, de inrichting, de ope ningstijden en de bejegening door het personeel. Minder te spreken was men over het gebrek aan parkeergelegen heid bij de Centrale aan de Nieuwstraat. „Maar daar kunnen wij nu eenmaal niets aan doen", veront schuldigt Van Sprundel zich. Ontspanningslectuur is bij de gebruikers duidelijk favo riet. Voor cursussen op vi deo, diacollecties, geluidscas settes, Franse en Duitse ro mans en specialistische boe ken is de belangstelling daarentegen gering, wat ook te maken heeft met de onbe kendheid van deze zaken. Twee mede werkers van de milieuwin kel aan de DE HOORN VERKOOPT MILIEUBEWUSTE PRODUKTEN: LEIDEN Een vlindertje dat zijn vleugels beweegt door een motortje dat werkt op zonne-energie staat in de etalage. Een loofah-washand gemaakt van een gedroogde komkommerachtige plant. Wel tien soorten shampoo waar geen diertje voor heeft moeten sterven en vreemd soortige stoelen die prima „zitten" en bovendien erg goed zijn voor je rug. Dat al les is te zien en te koop in de eerste winkel in Nederland die zich heeft gespecialiseerd in milieuvriendelijke pro- dukten, materialen en ge bruiksvoorwerpen. Agaath Arends, een van de oprichtsters van deze winkel, vertelt dat de derde golf op het gebied van de milieu vriendelijke produktie en consumptie gaande is. De eerste golf bracht de reform winkels met zich mee en de tweede golf de alternatieve winkels. „Het komt echter steeds op hetzelfde neer. Het gaat erom dat de mensen be wuster omgaan met gezonde, goede en milieuvriendelijke produkten", aldus Agaath Arends. In de winkel in de Morsstraat 41, die vorige maand is geo pend, verkoopt de stichting De Hoorn produkten, materi alen en gebruiksvoorwerpen die absoluut zonder toevoe ging van schadelijke stoffen voor het milieu zijn vervaar digd. De winkel is de eerste in Ne derland die zich specialiseert op de verkoop van milieu vriendelijke gebruiksvoor werpen en materialen. „An dere alternatieve winkels zijn gespecialiseerd in milieu vriendelijke levensmiddelen en hebben maar een klein as sortiment gebruiksvoorwer pen", aldus Agaath Arends. Zij houdt zich al enkele jaren bezig met milieuvriendelijke projecten. Het plan om een stichting in het leven te roe pen, die het ideële bedrijfs leven en het natuur- en mi lieubehoud dichter bijelkaar brengt, heeft zij dit jaar met nog vijf andere initiatiefne mers ten uitvoer gebracht. Energiebezuiniging, grond- stoffenbesparing en minder vervuiling ziin drie belangrij ke zaken aie de stichting door middel van relatief mi lieuvriendelijke produkten, materialen en gebruiksvoor werpen tracht te bewerkstel ligen. Zowel de winkel in Leiden als de postorderorga nisatie „De Hoorn" zorgen voor de distributie van de produkten. „Wij zijn een gewone win kel", vertelt Agaath. „Aller lei mensen komen bij ons om informatie en advies over de produkten. Het gaat ons niet alleen om de verkoop. Be langrijk voor de mensen is dat zij dichter bij het produk- tieproces staan en zich be wust zijn van wat er in de produkten is verwerkt". Een ruim assortiment milieu vriendelijke gebruiksvoor werpen is in de winkel aan wezig zoals dierproefvrije cosmetica, milieuvriendelijke lijmen, verven en wasmidde len, biologische bestrijdings middelen, windenergiesyste men, zonne-natuurlijke grondstoffen en daaruit ver vaardigde produkten zoals wol en katoen. „Er is het vooroordeel dat deze voor werpen en produkten erg duur zouden zijn. De stich ting tracht door een directe verkooplijn de prijzen rela tief zo laag mogelijk te hou den. Wij importeren zelf de produkten uit onder andere Engeland, Duitsland en Egypte", vertelt Agaath Arends. „De produkten moe ten echter wel de concurren tie met andere aankunnen. Op dit moment werken wij met vrijwilligers, maar wij streven ernaar dit werk be taald te maken. Net zoals in iedere andere winkel moet dat ook in onze winkel moge lijk zijn". Dit laatste toont nog eens aan dat de winkel niet als „alternatief" bestem peld hoeft te worden. Zowel jonge mensen die bewust deze produkten kopen als ou deren voor dat potje groene zeep, komen de winkel bin nen. Het is in de eerste paar weken nog niet voorgeko men, dat het koperspubliek zich verdrong voor de kassa, maar ontevreden is Agaath niet. Zij spreekt van „een re delijke belangstelling". JULIA VAN BOHEMEN Heempark Onder leiding van natuurgid- sen kunnen elke zondag rondleidingen worden ge maakt door het Heempark aan de Oegstgeesterweg. Zondag 26 april om 14.00 uur en verder elke laatste zondag van de maart worden de wandelingen, die ongeveer vijf kwartier duren, gehou den. Het park is op werkda gen geopend van 8.30 tot 17.30 uur en op zon- en feest dagen van 14.00 tot 17.oo uur. Natuur „Wat zie je om je heen ver weg en dichtbij". Dat is het onderwerp van de lezing die de heer Van Wijck uit Lei derdorp houdt op zondag 26 april tijdens de laatste bijeen komst op zondagochtend van dit seizoen van werkgemeen schap De Ratel. In het Volks huis aan de Apothekersdijk praat Van Wijk vanaf 10.30 uur over de natuur. Ook worden dia 's vertoond. De toegang bedraagt een rijks daalder. Ruilbeurs De Postzegelvrienden, de Leidse Postzegelvereniging en het comité Tuinstadwijk- /Staalwijk houden een ruil beurs voor de jeugd op maan dag 27 april in getouw De Linde aan de Herenstraat 64. Jonge verzamelaars van post zegels, munten en dergelijke zijn welkom vanaf 19.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkestein, Acaciastraat 14, tel. 071-123692. Bingo In de speeltuin Morskwartier aan de Lage Mors weg 14a wordt donderdag 30 april een Koninginne-Bingo gehouden. De aanvang is om 20.00 uur, de toegang is gratis. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketj van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog kosteloos - aan ons op. Noi I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar. Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11