(Bowuvnt Toeslag voor verzorging van kinderen Bon: Wraakacties na bloedbad Colombo Noordpool /LUSJbUM ADVIES AAN KABINET: slechts beperkte controle op bouwsubsidies nsecten eten helpt wegen ondervoeding Ereboog van Parijs in de steigers Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoil Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68.93, jaar f. 262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 pier mm. kleintjes f. 0.45 per mm. Woensdag 22 april 1987 78e jaargang no. 23787 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zonnig, in de vroege ochtend een enkele mistbank. Mini mumtemperatuur omstreeks 5, middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zwakke tot matige zuidoostenwind. Vrijdag loopt de temperatuur op tot 20 a 25 graden. Zon op: 06.27, onder: 20.51; hoog water Scheveningen: 12.24; laag water: 07.11 en 20.38. IIIIBIU met speciale A If Y Y Rv A rubriek ZIE PAGINA van deUIT-bijlage Bouw kronkelflats in duinen begin '88 van start DEN HAAG Begin volgend jaar wordt be gonnen met de bouw van drie flats die als serpentines door het duingebied van Scheve ningen gaan kronkelen. Hoewel er van ver schillende zijden bezwaren zijn gemaakt, heb ben de ambtelijke diensten van Den Haag po sitief gereageerd op dit „plan Vossendel", dat 350 woningen bevat. Wethouder Duivesteijn (Stadsvernieuwing) vindt dat de dynamiek van de zee en de duinen in de bebouwing te rugkomt. Het complex karakteriseert volgens hem een aanrollende en brekende golf. Er wordt ook een globaal duinenplan ontwik keld om de natuur rondom de flats beter te benadrukken en te beschermen. KOK TREKT CONSEQUENTIE UIT EVENTUELE NEDERLAAG DEN HAAG Als de PvdA bij de eerstvolgende Tweede- Ka merverkiezingen een flinke nederlaag lijdt of opnieuw in de op positie belandt, zal fractieleider Wim Kok zich bezinnen op de vraag of hij nog wel PvdA-leider moet blijven. Kok zegt dit deze week in een interview met het weekblad Vrij Nederland. Weliswaar dreigt Kok niet bij voorbaat met een vertrek uit de politiek, maar wel zegt hij dat hij de ontwikkeling van de PvdA in de komende jaren als een test voor zijn eigen functioneren ziet. „Als deze oppositieperiode buitengewoon slecht afloopt, dan ben ik daar niet ongevoelig voor. Dat zou ik mezelf aantrek ken", aldus de PvdA-fractieleider. „Ik voel mezelf niet te goed voor de oppositie, of het nu twee, vier of zes jaar duurt. Ik zit hier niet met een verwend gezicht de dagen op de kalender te tellen. Maar ik zie de komende jaren als een test voor mijzelf. Ik heb me heel bewust beschikbaar ge steld voor de politiek. Ik zal mijn best doen, maar wanneer blijkt dat mijn bijdrage niet zo geslaagd is, zal ik consequent zijn". Japanner op motor naar Noordpool TOKIO Een 36-jarige Japan ner heeft op een motorfiets de Noordpool bereikt. Shinji Kaza- ma ploeterde met zijn 200-cc-mo- tor 44 dagen lang door sneeuw en koude. Kazama, die een motorrij- wielrëparatiebedrijf heeft, werd vergezeld door twee landgenoten, een filmer en een alpinist, en twee eskimogidsen. Het viertal begeleiders bewoog zich per sneeuwmobiel en slee. Vijf jaar geleden eindigde Kazama als zes de in de 500cc-klasse van de rally Parijs-Dakar en in 1985 reed hij tot 6.000 meter hoogte tegen de Mount Everest pp. Tennisster Graf bijna vergiftigd BRÜHL De Westduitse tennisvedette Steffi Graf is bijna het slachtoffer ge worden van een poging tot vergiftiging. Een onbekende had via de post een pakket met een pot confiture laten be zorgen bij het ouderlijk huis van de ze ventienjarige miljonaire in Brühl. Steffi's vader vertrouwde de zaak niet en liet de jam onderzoeken in een labo ratorium. De analyse wees uit dat de confiture een dodelijke dosis bloeddruk- verhogend medicijn bevatte. De politie in Brühl, een plaatsje bij Keulen, ont ving een cassette waarop werd gedreigd dat meer aanslagen zouden volgen. De politie vermoedt dat afpersing het mo tief is voor de intimidaties. Steffi Graf ontving al eerder dreigbrieven. "jwerpaanstekers utoweg door Europoort was gisteren urenlang versperd door n. In een container van een oplegger was brand uitgebroken lading van 15 ton wegwerpaanstekers. Ze vlogen letterlijk eur van de container uit. De brandweer had uren werk aan a ilussen, omdat water van ver moest komen. EXICO CITY Onderzoekers van de universiteit van djexico menen dat insecten een vast bestanddeel moeten orden van het dagelijks menu, om het tekort aan hoog- aardig eiwit in het voedselpakket op te heffen. Dit tekort oorzaak van wijdverspreide ondervoeding in zeker 24 an de 32 Mexicaanse deelstaten. De onderzoekers hebben -lhstgesteld dat het land bijna 2.350 insecten kent die bruik- naar zijn voor het doel. Daaronder bevindt zich de termiet, pdaarvan „de calorische waarde viermaal zo groot is als die s)an rundvlees". Insecten waren onderdeel van de oude In- Haanse dieten en gelden nog steeds als delicatesse in enke- pT zuidelijke deelstaten. Men eet daar ook rupsen, mieren nh sprinkhanen samen met maïstortilla's, pepersaus en ci- Idroen. Maar soortgelijke gerechten met kaas en wormen 'illen het nog steeds niet erg goed doen4n de hoofdstad en idere grote steden van het land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ouders van jonge kinderen (tot 18 jaar) moeten naast de kinderbijslag een aparte verzor gingstoeslag krijgen. Het geld daar voor kan grotendeels worden opge bracht door bepaalde financiële voordelen van alleenverdieners (werkenden met een niet-werkende partner) te verminderen. Dit heeft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) aan het kabi net geadviseerd in een zojuist gereedgeko men rapport over de kosten van kinderen. Bovendien komt binnenkort de Gezins raad met eenzelfde advies. Het idee van een verzorgingstoeslag sluit aan bij het voorstel dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer volgende week wil doen tijdens j een debat over herziening van het belas tingstelsel. De fracties van PvdA en VVD voelen er vooralsnog niet veel voor. In het WRR-rapport over de kosten die de opvoeding en verzorging van kinderen met zich meebrengen wordt geconstateerd dat de overheid tot nu toe nauwelijks i kening heeft gehouden met de enorme omvang van die kosten. In een vraagge sprek met dagblad Trouw zegt drs. Roel Jansweijer van de WRR dat ouders gedu rende de eerste achttien jaar van hun kin deren minimaal 100.000 per kind uitge ven. Voor het eerste kind kunnen de kos ten zelfs oplopen tot een miljoen gulden. Volgens Jansweijer dekt de kinderbijslag maar een schijntje van de kosten: met de bijslag voor een baby kunnen bijvoorbeeld net de wegwerpluiers worden betaald. N HAAG - Als het aan itssecretaris Heerma Volkshuisvesting ligt, n bij verreweg de ;te premiehuurwonin- Nederland niet i^den gecontroleerd of veel subsidie is be- ajd aan de eigenaren, amelijk pensioen- Isen en stichtingen. ;ens Heerma zou dit veel te veel geld kosten. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de staatsse cretaris dat hem is gebleken dat de pensioenfondsen de dossiers van premiehuurwo ningen van vóór 1975 in ze ventig procent van de geval len al niet meer hebben, en dan valt er volgens hem niet veel meer te controleren. Uit een steekproef is naar voren gekomen dat het mi nisterie in het eerste subsi diejaar naar schatting 6,3 miljoen gulden te veel heeft uitgekeerd aan eigenaren van premiehuurwoningen die na 1975 gebouwd zijn. Die steekproef omvatte elf procent van de in totaal 1.531 woningcomplexen die het departement administratief heeft verwerkt. Niet bekend is hoeveel subsidie te veel is uitbetaald in daaropvolgende subsidiejaren. Ook zijn er premiehuurwoningen die nog niet administratief ver werkt zijn in Den Haag, maar die wel al jaren worden .bewoond. Bij deze categorie gaat het om 3.500 complexen woningeh, waarvan Heerma er 1.348 laat controleren. Bij honderd van deze ruim 1.300 complexen ziet het er naar uit dat de door de eigenaren opgegeven stichtingskosten niet kloppen. De vorige staatssecretaris, mr G. Brokx, schreef de Kamer in oktober 1986 nog dat hij alle 3.500 complexen zou la ten controleren. Brokx, die de onderzoeken in gang heeft gezet, moest kort daar na aftreden door het subsi dieschandaal. Pag. 3: Heerma nog niet ze ker over terugvragen bouwsubsidies hjwart miljoen "gen ffiti 'NINGEN Groningen een kwart miljoen gulden ;kkeh voor de krijgen panden die veel len beklad een schoon- sbeurt, waarna er een be- lend laagje wordt aan dacht. Gisteren is in Gro- ie gemeentelijke ffiti-lijn" van start gegaan. 1 dit telefoonnummer kan irmatie verkregen worden r verwijdering van graffiti, vijl particulieren en bedrij- i via dat nummer ook graf- kunnen aanmelden. De onmaakbeurt is gratis on- ie voorwaarde dat schoon- kbedrijf een onderhouds- ract afsluit met de ge- nte. PARIJS Toeristen die dit voorjaar bij een be zoek aan Parijs de legen darische Are de Triomp- he willen bezoeken, zul len lelijk op hun neus kij ken. Het honderdtachtig jaar oude bouwwerk is namelijk van top tot teen in netten ingepakt. Het betreft hier geen nieuwe stunt van de kunstenaar Christo, maar noodzake lijke veiligheidsvoorzie ningen tegen vallend ge steente. Het trotse monument, dat door de netten grotendeels aan het oog is onttrokken, is dringend aan restauratie toe. De man die de laatste vijftien jaar belast is met het bran dend houden van de eeuwige vlam heeft al zo'n vijftig brokstukken van de Are ver zameld, waarvan sommige stukken meer dan drie kilo wegen. Zure regen, ernstige luchtvervuiling en trillingen van de metro zijn de boosdoe ners voor de snelle aftakeling van het kolossale bouwwerk uit de Napoleontische tijd. De kosten van restauratie worden door de toeziend ar- chitekt geschat op ruim tien miljoen gulden. De Are de Triomphe Greenpeace: Onherstelbare vervuiling dreigt voor Noordzee LONDEN De Noordzee dreigt de komende vijf jaar onher stelbare schade op te lopen, als met name Groot-Brittannie na laat scherpere maatregelen te nemen tegen de watervervuiling. Dat staat in een vandaag uitgebracht rapport van de milieube weging Greenpeace, dat is gebaseerd op vertrouwelijke informa tie van alle landen die aan de Noordzee liggen. Greenpeace heeft de hand weten te leggen op deze rapporten, die verleden jaar werden opgesteld. Groot-Brittannie is het enige land dat nog steeds rioolafval in de Noordzee stort en zal in 1990 het eni ge land zijn dat nog het dumpen van industrie-afval toestaat, al dus het rapport (ADVERTENTIE) PIMPERNEL houdt grote opruiming Schouwmodellen t/m 25-4 Denneweg 69a, Den Haag Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vol afschuw grijpt deze man naar zijn hoofd, terwijl hij zich afkeert van de plaats waar door een bomexplosie zeker 115 mensen om het leven kwamen. ZEKER 105 DODEN EN HONDERDEN GEWONDEN COLOMBO Woedende Sighalezen zijn gistermid dag en vanmorgen door de straten van Colombo getrokken om wraak te nemen op de Tamil-min derheid na de bloedige bomaanslag gisteren in het centrum van Colom bo. Inderhaast opgetrom melde veiligheidstroepen konden bloedvergieten voorkomen. Het Srilankaanse regeringsle ger is intussen een groot scheeps offensief begonnen te gen de twee belangrijkste Ta- mil-guerrillagroeperingen die verantwoordelijk worden ge steld voor het bloedbad. Bij bombardementen op doelen in het noordelijke deel van het land zijn volgens een woord voerder vanmorgen zeker 80 Tamil-strijders gedood of ge wond. Woordvoerders van di verse Tamil-afscheidingsbewe- gingen ontkenden echter elk aandeel in de aanslag. Het aantal dodelijke slachtof fers van de bomexplosie in de zakenwijk Petah is volgens de laatste berichten opgelopen tot 115, terwijl enkele tientallen gewonden in levensgevaar verkeren. Ruim 200 mensen worden verpleegd aan ernstige verwondingen, meestal het ge volg van rondvliegend glas. De regering kondigde na de aanslag een uitgaansverbod af van acht uur 's avonds tot vijf uur in de ochtend. Via de tele visie werden bloeddonoren op geroepen. Pag.7: Regering Sri Lanka bewapent dorpelingen Voetbal op tv Nederland 2 (20.10 uur): A|ax-Real Zaragoza. Aansluitend samenvatting Leipzig-Bordeaux. 23.15 uur: Studio Sport met sa menvatting Real Madrid - Bay- ern München. Duitsland 2 20.05 uur: Borussia Mönchen Gladbach - FC Dundee, 21.45 uur Real Madrid - Bayern Mün chen. Balgit Nederland 2 20.55 uur Real Madrid - Bayern München. Choreograaf Antony Tudor overleden NEW YORK De Britse bal letdanser, choreograaf en pe dagoog Antony Tudor is op 79- jarige leeftijd in New York aan een hartaanval overleden. Hij schreef in de jaren dertig en veertig een reeks balletten die nog tot het standaardreper toire van vele gezelschappen behoren, zoals „Jardin aux Li las", „Dark Elegies" en „Un dertow". over een jeugdige moordenaar. Hij doceerde aan de balletschool van de Metro politan Opera en de danssectie van de Juilliard School of Mu sic in New York. In 1974 werd hij een van de artistieke direc teuren van het American Bal let Theater. Alternatieve genezer verdacht van sexueel misbruik LEIDEN Een 47-jarige alternatieve genezer uit Leiden wordt ervan verdacht een vrouw sexueel misbruikt te hebben. De 20- jarige Leidse vrouw heeft woensdag 15 april een klacht inge diend bij de politie. Zij voelt zich lichamelijk misbruikt door de genezer, omdat zij zich bij het eerste bezoek aan de man geheel moest ontkleden en het lichamelijk onderzoek volgens haar op een zodanige wijze plaats had, dat zij daardoor geheel overstuur raakte. De vrouw heeft al geruime tijd lichamelijke klachten. De behandelingen die zij onderging bij meerdere artsen zijn alle maal zonder resultaat gebleven. Zij wendde zich daarom tot een alternatieve genezer, waarvan zij verwachtte een „kruiden- drankje" te krijgen in plaats van een zodanig onderzoek. De po litie heeft contact opgenomen met de genezer. De man is vrijwil lig naar het bureau gekomen en heeft zijn verklaring afgelegd. De man zegt bij het onderzoek alleen die handelingen te hebben verricht die bij een medisch onderzoek noodzakelijk zijn om een juiste diagnose te stellen. De man is niet ingesloten. „Ik voel me geweldig. De zon schittert me tege moet". Historische woorden van de eerste mens, die gistermorgen om 05.00 uur, onze tijd, per mo torfiets de Noordpool bereikte. Hij zei dat op een moment, dat u zich en wij ons nog even omdraai den. Onwetend van de prestatie die op dat moment was geleverd door een 36-jarige Japanner, die de naam Shinji Kazama draagt. Hij was met zijn 200- cc'er vierenveertig dagen lang door sneeuw en ijs geploeterd om in de krant te komen. Hij werd ver gezeld door twee landgenoten, een filmer en een al pinist, maar hij moest het zelf alleen op de motor doen. Hij staat dan ook vandaag in de Leidse Cou rant. De krant bij het lezen waarvan u zich om meer dan een reden natuurlijk „geweldig" voelt, al beloven we niet dat de zon u elke dag tegemoet schittert. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidóc Soutcuvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1