Onvrede onder militairen over optreden Bouterse I Onrust in Soweto door treinstaking Democraten in VS: meer kandidaten dan ideeën „Bezoek aan YS niet zomaar een wandeling" „Verhoogde straling niet uit Sovjet-Unie" UITENLAND ftzidaeSomont WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA 7 IDinka's in Soedan worden afgeslacht NAIROBI Meer dan duizend le ien van het Dinka-volk, dat in het tuiden van Soedan woont is afge slacht door een regeringsgezinde militie, die vooral uit Arabieren bestaat. Dat beweert de guerrilla beweging voor de Bevrijding van Soedan, SPLA. De autoriteiten in de hoofdstad Khartoum hebben het bloedbad bevestigd, maar zij spreken van honderd doden, aldus de SPLA. De beweging beschul digt de regering er verder van dat die toelaat dat leden van de militie Dinka-kinderen en -vrouwen ont voeren en hen „openlijk als slaven t/sjverkopen op een slavenmarkt in "i J de stad Meiram". I /120a Rome haalt 1000 uit fontein ROME Ambtenaren van de gemeente Rome hebben de af gelopen acht maanden voor zo'n ruim 120.000 gulden aan munten uit de Fontana di Tre- vi gevist. De geldstukken wa ren voornamelijk afkomstig van toeristen, die naar de overlevering wil een munt over de schouder heen in de fontein moeten gooien en zo garanderen dat ze nog een keer in de Eeuwige Stad te rugkeren. De munten zijn in 489 zakken aan het gemeente bestuur afgedragen, dat nu zal beslissen wat ermee te doen. Rijkswacht valt moskee binnen BRUSSEL De Belgische rijks wacht heeft zich grote woede öp de hals gehaald door maandagavond in Eisden een Turkse moskee binnen te vallen, toen daar een dienst aan de gang was. De rijkswachters, op zoek naar twee stakende mijnwerkers, verzuimden hun schoenen uit te trekken en verwondden bij hun actie de imam die de dienst leidde, en een journalist. Ook zouden ze schoenen van gelovigen op het dak van de moskee hebben gegooid. Volgens één van de stakingsleiders in Eisden, zou den de betrokken rijkswachters dronken zijn geweest. De rijkswacht zelf heeft een intern onderzoek aan gekondigd. MOSKOU De licht-verhoogde radioactiviteit in de lucht, die medio maart is gemeten in Fin land, Frankrijk, Oostenrijk, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland, was niet te wijten aan een incident in een Russische kerncentrale. Dit heeft woordvoerder Gennadi Gerasimov giste ren gezegd. Volgens de woordvoerder functio neert het waarnemingsnet voor radioactieve straling in de Sovjet-Unie goed en hebben de verschillende meetstations geen uitstoot van ra dioactieve stoffen in de atmosfeer geregistreerd hebben. BEVELHEBBER BLAFFENDE OF BIJTENDE WAAKHOND? PARAMARIBO „Er zijn twee manieren om Bouterse weg te krijgen. De ene manier is hem dood te schieten. De an dere methode is: verkie zingen. Wij houden niet zo van geweld, dus moe ten we wel gokken op de verkiezingen". De „oude" politieke leiders van Suriname hebben leger leider Bouterse zo ver gekre gen dat hij aanpassingen aan de ontwerp-grondwet toe stond én akkoord ging met verkiezingen, die een einde moeten maken aan de al ze ven jaar durende alleenheer schappij van de militairen. Het afgelopen weekeinde verraste Bouterse met de aankondiging dat hij een ei gen partij gaat oprichten. De vorming van die partij is ech ter vooral bedoeld om de groeiende onrust onder de aanhang van de bevelhebber in te dammen. Bouterse heeft zijn eigen toe komst inmiddels verzekerd. Ook wanneer hij geen presi dent wordt, houdt hij in het nieuwe staatsbestel behoor lijk wat macht over. Om pre sident te worden moet Bou terse een twee derde meer- lerheid verkrijgen in de iuwe, op 25 november te »n, Nationale Assemblee parlement). De kans dat daarin slaagt wordt in Pa- iaribo klein geacht. De nieuwe president wordt opperbevelhebber van het le ger, maar in de dagelijkse praktijk zal de bevelhebber in de kazernes de lakens uit delen. In die functie heeft Bouterse weliswaar geen di- rect-politieke macht. Maar als hoogste militair krijgt hij ook zitting in alle belangrijke staatsorganen. Hij houdt ten slotte de controle over de wa- Eens en in Zuid-Amerika omt de macht nog altijd uit de loop van het geweer. Lesje geleerd De toegevende houding van Bouterse lijkt op het eerste gezicht verrassend. De man die zich altijd tegen verkie zingen heeft verzet, lijkt nu de belangrijkste pleitbezorger van een stembusstrijd te zijn geworden. Maar de achter gronden voor deze koerswij ziging zijn duidelijk. Na zeven jaar heeft het Suri naamse volk de buik vol van de revolutie. Alles wat maar fout kon gaan, is fout gegaan. De economie is een puin hoop, bestuurlijk is het land een chaos, mensenrechten worden geschonden. Ook Bouterse heeft daaruit lering moeten trekken. En de oude politieke partijen heb ben daar handig op in ge speeld. Gebruikmakend van de zwakke positie van Bou terse (de acties van het Brunswijk en kritiek van Brazilië en de VS) hebben zij hem in de tang genomen. Natuurlijk hebben zij daar voor enig wisselgeld moeten betalen. Bouterse mag straks blijven, veilig in Suriname rondlopen en als een soort „waakhond" controle blijven uitoefenen op de gang van zaken. De toekomst zal leren in hoeverre de waakhond al leen zal blaffen, of ook gaat bijten. Gezien het verleden lijkt enige scepsis hier wel op zijn plaats. Slecht gevallen De verbeteringen in de ont werp-grondwet die de poli tieke partijen hebben afge dwongen zijn bij de achter ban van Bouterse slecht ge vallen. Binnen het leger on dervindt Bouterse grote op positie, vooral van luitenant Laurens Neede, de belang rijkste man van de Volksmi litie. De politieke partijen hadden Bouterse zo ver ge kregen dat hij deze gevreesde organisatie uit de ontwerp- -grondwet schrapte. Om Nee- de koest te houden promo veerde Bouterse hem vorige week tot kapitein. Dat vond Neede niet voldoende. Een dag later werd hij grootma joor. Een soortgelijk doekje voor het bloeden kregen Marcel Zeeuw, commandant van de al even beruchte Mili taire Politie, diens compaan Raymond Lee Jen Tai en majoor Doedel van de Natio nale Voorlichtingsdienst. Maar ook de niet-militairen in de 25 Februari Beweging voelen zich door Bouterse's concessies in de steek gela ten. Op dit moment maken veel VFB'ers nog de dienst uit in Suriname. Zo zijn pre mier Jules Wijdenbosch en Henk Herrenberg lid van deze beweging. Vandaar dat Wijdenbosch lijsttrekker mag worden van de nieuwe partij van Bouterse. In Paramaribo wordt om deze zet gegnuifd. Bouterse kan straks zijn handen in on schuld wassen. Als bij de ver kiezingen zou blijken dat de partij zelfs de kiesdeler niet haalt (zoals algemeen wordt verwacht), raakt Bouterse daarmee in een klap zijn niet-militaire lastposten kwijt. Brunswijk hebben genomen, blijft de kwestie-Brunswijk het heet ste hangijzer. Brunswijk is in staat de organisatie van de verkiezingen (en het referen dum over de grondwet dat daaraan vooraf moet gaan) in het binnenland onmogelijk te maken. In gesprekken met de „oude" politici wordt dui delijk dat zij bereid' zijn tot onderhandelingen met de jonge rebellenleider. Ook Bouterse zou daar niet afwij zend tegenover staan, alhoe wel hij in het openbaar gedwongen door zijn ach terban nog steeds roept dat hij niet met „terroristen" wil praten. Opvallend is dat de bereidheid tot onderhan delen zich beperkt tot Bruns wijk zelf. Geen van de Suri naamse politici voelt er ook maar iets voor een gesprek met de in Nederland wonen de Surinaamse verzetsleiders. ROB RUGGENBERG ARCHIE SUMTER Chirac bezoekt kampen vluchtelingen Suriname PARIJS Premier Jacques Chirac van Frankrijk vertrekt morgen voor een tweedaags bezoek aan Frans-Guyana, het Franse overzeese departement dat aan Oost-Suriname grenst. Hij brengt daar onder meer een bezoek aan de meer dan 8.000 Surinaamse vluchtelingen, van wie de meesten zijn onderge bracht in de buurt van Saint-Laurent-du-Maroni, het stadje aan de grensrivier de Marowijne. Behalve Saint-Laurent be zoekt Chirac in Frans-Guyana ook de ruimtevaartbasis van Kourou. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse staatsvervoers- maatschappij heeft de 13.000 zwarte spoorwegstakers be schuldigd van brandstichting in forensen-treinen. In totaal zouden 29 treinstellen in vlammen zijn opgegaan. De bond van spoorwegpersoneel heeft de beschuldiging veront waardigd van de hand gewe zen. Door de brandstichting is het treinverkeer van en naar Soweto stilgelegd en vervan gen door bussen en taxi's. Het spoorwegpersoneel ging op 13 maart in staking, uit pro test tegen het ontslag van een collega; deze werknemer is in middels weer aangenomen, maar de bond heeft nu geëist dat de gestaakte tijd wordt doorbetaald. Volgens een woordvoerder van de spoor wegen is het arbeidsconflict inmiddels geleid tot „burgerlij ke onrust", waartegen „krach tiger optreden" is geboden. President Pieter Botha heeft gisteravond een verzoek ver worpen de maatregelen in te trekken waarmee het wordt verboden op enigerlei wijze op te roepen tot vrijlating van de gevangenen. Wel is gisteren het verbod ingetrokken voor kerkdiensten of juridische ac ties. Het financieel economi sche dagblad Business Day schreef: „Ofwel de regering is incompetent, of zij heeft haar verstand verloren," aldus de krant, „Voordat de wet op een nog meer bizarre manier ver andert grijpen we de gelegen heid aan om de willekeurige gevangenneming ronduit te veroordelen als een barbaars verraad aan de waarden waar voor de vrije mens de afgelo pen 1.000 jaar heeft gevoch ten". De Canadese premier Brian Mulroney wil dat zeven Wes terse landen (Canada, Groot- Brittannië, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, Japan en de Verenigde Staten) een delega tie van 'hoge functionarissen naar Zuid-Afrika sturen die in het land moet praten over een vreedzame oplossing voor het apartheidsprobleem. Het plan lijkt op een missie van leden van het Gemenebest, die ech ter op een mislukking uitliep. Door het stilleggen van het treinverkeer komen zeker twee mil joen forenzen van en naar Soweto in de problemen. Extra zorg voor reizigers naar Spanje SCHIPHOL De Neder landse luchtvaartmaat schappijen KLM en Mar tinair hebben extra maat regelen genomen om va kantiegangers naar Spanje ondanks de staking die daar heerst optimaal van dienst te kunnen zijn. Martinair, waarvan deze week twee personeelsleden werden aangehouden omdat ze zonder werkvergunning in Spanje een helpende hand boden, zegt „alle maatregelen" te hebben genomen „om het ongerief tot een minimum te beperken". Volgens een woordvoerder, die niet op details in wil gaan, is de „bemanning geïnstrueerd welke procedure gevolgd moet worden om het in- en uitladen soepel te laten verlopen, zon der in conflict te komen met de autoriteiten" en gaat er ex tra personeel mee. Overigens verwacht Martinair niet dat er het komende paas weekeinde nog gestaakt wordt in Spanje. Dan zullen tiendui zenden Nederlanders naar Mallorca, de Spaanse kust en de Canarische Eilanden ver voerd worden. Bij Martinair zijn geen annuleringen binnen gekomen. De KLM heeft besloten het vervoer van post en vracht op Spanje te staken, om het pas sagiersvervoer vrij baan te ge ven. De passagiers moeten zelf hun koffers uit de toestellen halen. Volgens een woordT voerdster is niet bekend of er reizen zijn afgezegd. Transavia-directeur P. Legro zegt dat er bij zijn maatschap- {>ij geen enkele reis geannu- eerd is. Transavia, die van daag zo'n 1500 mensen naar Spanje heeft gevlogen, heeft geen extra maatregelen geno men. Volgens Legro is dat niet nodig. „We hebben totnutoe geen vertraging van betekenis opgelopen. De bemanning en de passagiers zelf helpen met uitladen en op die manier loopt alles prima. We hoeven geen extra mensen mee te stu ren". Ook VS-mariniers in Wenen verdacht WENEN Vijf mariniers van het contingent dat de Ameri? kaanse ambassade in Wenen bewaakt zijn naar de Verenig de Staten teruggestuurd, om dat ze ervan verdacht worden verboden contact te hebben gehad met plaatselijke burgers toen zij voorheen dienden in landen van Oost-Europa. De maatregel is een gevolg van het recente schandaal in Mos kou waar mariniers, die rela ties hadden met Russische vrouwen, KGB-agenten in de ambassade toelieten. (Van onze correspondent :ÉjL Jo Wijnen) WASHINGTON Met Gary Hart heeft een van de belangrijkste kandi daat-opvolgers van presi dent Reagan zich in de slopende Amerikaanse verkiezingsstrijd gestort. Hart is de meest kansrijke Democratische kandidaat. Maar dat betekent niet dat hij onkwetsbaar is. Een van zijn voornaamste pro blemen wordt het grote aantal Democraten dat een gooi gaat doen naar de kandidatuur. Daarmee biedt de partij, zeker bij de eerste voorverkiezingen, een versplinterd beeld. Behal ve Hart hebben negen andere min of meer prominente De mocraten zich kandidaat ge steld of zullen dat binnenkort gaan doen: senator Paul Simon (Illinois), senator Albert Gore (Tennessee), gouverneur Mi chael Dukakis (Massachusetts), gouverneur Bill Clinton (Ar kansas), afgevaardigde Ri chard Gephardt (Missouri), do minee Jesse Jackson (South Carolina), senator Joseph Bi- den (Delaware) en gouverneur Bruce Babbitt (Arizona). Bo vendien is het niet uitgesloten dat senator Sam Nunn (Geor gia) zich alsnog kandidaat stelt. Het probleem van tiert kandi daten is dat ze weliswaar be kwame, doorgewinterde politi ci zijn, maar weinig nieuwe ideeën en uitgesproken opvat tingen hebben. Het is (nog) niet duidelijk waar ze precies voor staan. Het moet Gary Hart worden nagegeven dat hij zich tot dus ver als de meest ideeënrijke Democraat heeft gepresen teerd. De 50-jarige Hart heeft de afgelopen jaren zijn politie ke opvattingen duidelijk op een rijtje gezet. Hij heeft een boek geschreven waarin hij een totaal andere benadering van Amerika's militaire en strategische problemen bepleit. Hij wil dat Amerika's zich minder op de Sovjet-Unie richt en meer op de Derde Wereld die, volgens Hart, de toekomst heeft. Zijn politieke programma verschilt zeer dui delijk van dat van Reagan, of schoon hij tegelijkertijd niet als een echte „liberaal" mag worden gekwalificeerd. Hart maakte naam tijdens de voorverkiezingen in 1984, toen hij het zijn Democratische te genstander Walter Mondale bijzonder moeilijk maakte. Net als vier jaar geleden zal Hart zich niet concentreren op het verkrijgen van brede steun van de Democratische kop stukken, maar zal hij zich rechtstreeks tot de kiezers wenden die hem, tijdens de voorverkiezingen, aan een royale voorsprong op alle an dere kandidaten moeten hel pen. Het lijkt alsof de man op deze foto in de lucht tuurt, op zoek naar bijzondere vogels. In werkelijkheid bestudeert hij zeer aandachtig een deel van de beroemde Stefansdom in Wenen, om te zien of stenen naar beneden dreigen te vallen. De kathedraal heeft enorm te lijden onder de gevolgen van ouderdom en luchtvervuiling. In een nationale actie is geld ingezameld voor de restauratie. Zoeken naar stenen - (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Er bestaan jrote twijfels over het - verloop van de besprekin gen in Moskou tussen de Amerikaanse minister Shultz en zijn Russische - unbtgenoot Sjevardnadze. Een Russische woordvoer der sprak gisteren van de „gunstige sfeer". Maar de bon van het uitvoerige rass-bericht over de nieu we voorstellen van Gor- batsjov liet doorscheme ren dat ten aanzien van de ïesproken onderwerpen weinig vooruitgang is ge boekt. Op zich was het Tass-bericht al opvallend. Shultz en Sje vardnadze waren overeen ge komen dat voor het einde van de besprekingen in Moskou niets naar buiten zou worden gebracht. Het gedetaillerde verslag van Tass leek een in breuk op deze afspraak. Van daar ook, dat er geen snelle Amerikaanse reactie was te verkrijgen. Van Amerikaanse zijde wordt verwezen naar de persconferenties van Shultz in Moskou (vandaag) en in Brus sel (morgen). Volgens Tass gaan de laatste voorstellen van Gorbatsjov verder dan de ideeën die de partijleider vorige week in Praag ontvouwde. De toezeg ging van Gorbatsjov dat hij ook de raketten voor de korte afstand wil ontmantelen, is voor de NAVO inderdaad van groot belang. Deze SRINF-ra- ketten (bereik 500 tot 1000 km) vormen immers de grootste hinderpaal op weg naar een akkoord over de verwijdering uit Europa van alle raketten voor de middellange afstand (bereik 1000 tot 5000 km). Het Westen vreest dat het verdwij nen van deze INF-wapens West-Europa kwetsbaar maakt voor het overwicht van de Sovjet-Unie op het gebied van de korte-afstandswapens. Gor batsjov toonde zich volgens Tass ook bereid alle kernra ketten voor het „slagveld" te elimineren. Deze zogeheten tactische wapens hebben een bereik tot 500 km. SDI De verzachting van het Russi sche anti-SDI standpunt (meer onderzoek toegestaan) is vol gens deskundigen niet vol doende om dè Amerikaanse regering te vermurwen inzake het SDI. De Amerikanen eisen het recht om SDI-systemen niet alleen op aarde te beproe ven maar ook in de ruimte. Daar wil het Kremlin niet aan. De Amerikanen er tot nu toe van uit dat Gorbatsjov het onderzoek strikt binnen de vier muren van het laborato rium wilde houden. Dat hij er kennelijk een ruimere opvat ting op nahoudt, lijkt neer te komen op een versoepeling van zijn standpunt, al gaat die voor de andere partij nog niet ver genoeg. Gorbatsjov is volgens Tass be reid tot een nieuwe topont moeting met Reagan, mits er bij die gelegenheid een INF- akkoord kan worden onderte kend en er beginselovereen komsten kunnen worden ge sloten over de strategische be- Shultz (links) overhandigde Gortbatsjov een brief van president wapening, anti-raketsystemen en kernproeven. Die beginse lakkoorden zouden dan later moeten worden uitgewerkt in volledige vèrdragen. Toen Gorbatsjov en Shultz el kaar gisteren ter begroeting de hand schudden, werd de Sov jet-leider door een journalist gevraagd of hij van plan was dit jaar naar Washington te gaan. „Dat is precies waar we het over gaan hebben," ant woordde hij. „We moeten de discussie voortzetten en kun nen dan uw vraag beantwoor den". Nadat Shultz een brief van president Reagan had overhandigd antwoordde de Sovjet-leider, dat hii over het algemeen nergens heen gaat „zonder reden". „Ik denk dat ik goede hoop moet hebben en dat het gewoon onmogelijk is dat ik Amerika bij mijn reizen zou overslaan. Maar over het algemeen ga ik nergens zonder reden heen, vooral naar Ame rika. Dit is niet zomaar een wandeling". fCJMJjOWI. vixvou*. ÜEEM STV_

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7