Latrines La Courtine waren abominabel Ik kan de polio krijgen. Massons advocaat eist vrijspraak wegens gebrek aan bewijs DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. iiidCf Brinkman noemt Mediawet intermezzo Van der Reijden tijdelijk directeur Leyenburg CNV-voorzitter: oudere werknemers ontzien JNENLAND CeicLeSoutont WOENSDAG IS APRIL 1987 PAGINA 3 inderen komen om brand in caravan EELOO De 14-jarige Astrid Dobben iaar 11-jarig broertje Han zijn vanmor- vroeg bij een brand in een stacaravan jweeloo om het leven gekomen. Hun arige vader werd in zorgwekkende itand opgenomen in het brandwonden- trum van het ziekenhuis in Gronin- De brand werd omstreeks drie uur 0 nacht ontdekt door mevrouw Dobben. werd in haar slaap gewekt door een itige rookontwikkeling. Amper nadat it bed was, stond de caravan al in lich- tc| aaie. Het lukte haar man nog net om pandende caravan te verlaten. Het ge- Pobben woonde tijdelijk in de caravan r rerband met een verbouwing van hun ling. De caravan stond naast het huis. Informatie openbaar vervoer straks via één computer UTRECHT Nog voor 1990 kan iedereen bij één centrale computer de vertrek- en aankomsttijden van het openbaar vervoer opvragen. Onder meer via de telefoon heeft de consument dan toegang tot een landelijk reisinformatiesysteem voor trein, tram, bus, metro en veerpont Dit venvachten de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer (AGV), het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer (EBW), de Verkeers- en Vervoersgroep van TNO en uitgeverij Tele Atlas. Zij presenteerden hun plannen vandaag in Utrecht. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen verwacht dat het nog veel langer zal duren voordat het spoorboekje kan worden afgeschaft „Maar we zijn wel geïnteresseerd". Overheidsaccountants willen verzelfstandiging DEN HAAG De Vereniging van Over heidsaccountants (VOA), aangesloten bij de Centrale van Middelbare en Hogere Amb tenaren (CMHA), is van mening dat de ac countantscontrole op de overheidsontvang- sten en -uitgaven moet worden verzelfstan digd. Dat zei VOA-voorzitter M.A. Clariis vandaag in zijn jaarrede in Den Haag. Vol gens Clarijs lijkt dit de enige mogelijkheid een eind te maken aan de uittocht van er varen rijksaccountants naar het beter beta lende bedrijfsleven. In 1986 ging het om 150 man op een totale personeelsbezetting van 750. De VOA-voorzitter had weinig goede woorden over voor wat hij noemde de schamele pogingen van de overheid eni ge verbeteringen in de rechtspositie van de accountants aan te brengen. Abvakabo dreigt met acties na mislukken overleg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dreigen stakingsacties nu de vier centrales van overheidspersoneel net vanmorgen in het overleg met minister De Koning van binnenland se zaken niet eens zijn geworden over de arbeidsvoor waarden. Volgens de grootste ambtenarenbond AbvaKabo (240.000 leden) zullen de eerste acties al eind mei plaatsvinden. De overige bonden beraden zich de ko mende weken met hun achterban over de te volgen strategie. Minister De Koning liet de bonden vorige week al weten dat hij van het kabinet voor het ar beidsvoorwaardenbeleid niet meer geld zou krijgen dan de 270 miljoen gulden die voor dit doel gereser veerd is. Zelf wil de minister ook 1988 bij het overleg betrekken en voor beide jaren in totaal 800 miljoen uittrekken. Ook dat bedrag bleek voor de bonden, die voor dit jaar alleen al 970 miljoen vragen, te weinig. DEN HAAG Oud-staatssecretaris Van der Reijden zal voor lopig het Leyenburg ziekenhuis leiden nu directeur dr. J. de Boer zijn functie heeft neergelegd. Het Haagse college van B en W ontkende dat De Boer vertrekt omdat het Leyenburg zie kenhuis het afgelopen jaar enige keren in opspraak is geraakt. Niet alleen zouden drie vrouwenartsen betrokken zijn bii het verwaarlozen van een foetus die als gevolg daarvan overleed, ook bestuurlijk klopte het een ander niet. In september 1986 trok de gemeente Van der Reijden aan als interim-manager. Hij moest orde op zaken stellen. Verantwoordelijk wethouder C. Martini liet toen weten dat De Boer de komst van de oud- staatssecretaris niet als een motie van wantrouwen moest zien. Gisteren verklaarde Martini, dat De Boer om persoonlijke re denen ontslag heeft genomen. De voormalige directeur blijft in dienst van de gemeente. Hij gaat zich bezighouden met de ram- penbestrijding. bataljonsoefening. Met pijn en moeite kon je er ook nog een gevechtsoefening hou den. De gevechtsgroep kon zelfstandig opereren, want er zaten ook een tankbataljon en een artillerie-eenheid. Toen de tweede troep uit Ne derland kwam fungeerden wij als tegenstander. De con ditie van de manschappen toen was goed, was mijn in druk". Wat was echt anders in Frankrijk, behalve het ber- gachitige terrein? „De latrines op het Franse oefenterrein troffen we in abominabele conditie aan. Meer dan verschrikkelijk, want wij Nederlanders zijn nogal precies. Daar hebben we snel het mes ingezet. En zo groeven we zelf voorbeel dige latrines die aan alle ei sen voldeden. Dus met ge blust kalk erin, niet in de zon enzovoort. De Franse militai ren vonden dat heel vreemd, want die hadden al tachtig jaar lang geen klacht ge hoord. Ook de keuken was een ontiegelijke rotzooi en ook die hebben we zelf maar verbouwd en van binnen en van buiten gepoetst tot alles glom". Waarin versehilde de eerste oefening in La Courtine met de tegenwoordige oefenin gen? „Hoe de oefeningen nu zijn, heb ik geen idee van. Des tijds deden we veel te voet. Maar de huidige infanterist loopt niet meer. Die rijdt. Het karakter van de troep is an ders, het gebruik en de inzet zijn anders. Ik ben een echte infanterist. Ik wandel ook nu nog erg veel. Ik ben vroeger ook op oefening in Duitsland geweest. Daar was je meer thuis dan in Frankrijk, want de terreinen waren vlak". Geen militaire oefening schijnt zonder echte slachtof fers te kunnen verlopen. Wat ging er bij die eerste oefening in La Courtine mis? „Er is toen één militair over leden. Die verongelukte door eigen schuld met een auto waar nog meer militairen in zaten. Hij was een zoon van ERSTELING LUITENANT-KOLONEL b.d. •AN AALST (74) OVER 1959: ENLO Luitenant- Dlonel b.d. M.P.L. van alst (74) uit Venlo heeft steren na het nieuws it Nederlandse militai- ;n weer gaan oefenen Frankrijk (bij Mour- lelon) met veel plezier Diruggedacht aan de al- reerste oefening bij de tansen, in het veelbe- >ngen La Courtine. e wc's deugden niet en de ranse taal was voor velen te oeilijk, maar het werd een ■oot succes. „Ik was bij de rste gevechtsgroep die in 59 vanuit Grave naar La ourtine ging. Het was een ivechtsgroep van de 7 De- imber Divisie en ik was als ifdofficier toegevoegd aan commandant, kolonel ïwman. Die kende ik pd, want we hadden samen Duitsland in krijgsgevan- enschap gezeten. Hij leeft ouwens ook nog", vertelt fan Aalst op gezellige toon zijn woning in Venlo. j Courtine ligt loodrecht ver) onder Parijs, tussen Li- joges en Clermond-Ferrand, ir hoogte van Lyon. Overste 'an Aalst en de paar duizend lanschappen waren er in de iloedhete maanden juni, juli n augustus. „Maar we zaten p 800 meter, dus 's nachts ras het koud. In dat kamp Luitenant-ko lonel b.d. M.P.L. van Aalst (74): „Ik dacht dat de knullen het wel lollig vonden". was al van alles geweest, hè: Russen, Duitsers, Engelsen. De eerste week dat wij er waren was er nog een contin gent Fransen, daarna bleef alleen een Franse majoor met een klein „stafje" over voor alle besognes. Zijn kapitein sprak redelijk Nederlands, want die kwam uit Duinker ken". Hoe verliep het transport en wat waren de eerste indruk ken van het oefenterrein bij La Courtine? „Alles en iedereen werd van uit Nederland over de weg vervoerd. We waren eigen lijk nooit verrukt geweest van ons rollend materieel, maar toch ging het geweldig. En dat deed me erg goed. Dat was al een erg nuttige erva ring. Latere gevechtsgroepen zouden steeds slechts zes we ken in La Courtine oefenen, in groter verband. Wij als eersten bleven er drie maan den en oefenden in kleiner verband om aan het nieuwe terrein te wennen. Het oe fenterrein was maar net groot genoeg voor een goede if in graan irmindert uchtbaarheid ÏTERDAM De Ver- rsbond FNV is gealar- ';rd door een Deens onder- waaruit volgens de bond bleken dat de vruchtbaar- onder havenwerkers iri graansector afneemt door aanwezigheid van land- wgif in de granen die zij andelen. Het onderzoek is icht in opdracht van de nse zusterorganisatie van Ifervoersbond FNV. De uit- isten van het onderzoek volgens Sussie Handberg de Deense vervoersbond merend. Zij wijst er op dat onderzoek onder slechts 26 inwerkers is verricht. Zij niettemin dat de gecon- eerde verminderde vrucht- rheid, de afwijkingen van èn een verlaag- van de alledrie sterk ijkend zijn in vergelijking een controlegroep van 26 man, die allen in werkzaam zijn. „Er geen andere oorzaak zijn landbouwgif, al zijn we er niet achter welk", aldus idberg. Wat wij elkaar in Nederland wel ns toewensen, is realiteit voor Saidon. Hij woont in West-Afrika. Daar. waar kinderen nog écht de polio krijgen. Of tyfus, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef gaan daar samen iets aan doen met een groot vaccinaticprojccL Dat lukt ons alleen met uw hulp. Geef,en laat Saidon niet de polio krijgen. Help Het inentingsproject van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef. Giro 604020. T® Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Sochting \ocr Leprabestrijding Amsterdam Wibautstraat 13S. 1097 DN Amsterdam lil 020-9389 73 Ida de Leeuw-van Rees, die kent u wel. Zij gaf op de ra dio knipcurssussen. Het is nog een heel probleem ge weest om zijn stoffelijk over schot naar Nederland te krij gen". Hoe was het met de gezellig heid in La Courtine gesteld? „Ik dacht dat de knullen het wel lollig vonden. La Courti ne was maar een klein plaatsje met een paar kroe gen. Er was niet veel contact met de plaatselijke bevol king, hoewel die ons altijd heel enthousiast tegemoet trad. Maar er zijn zover ik weet geen huwelijken uit voortgekomen. Het leger zorgde voor veel amusement. Daarvoor kwamen ook ar tiesten over uit Nederland. Gekke dingen gebeurden er niet. Toen was iedereen nog netjes. Ik ging in 1971 met pensioen en nog geen jaar la ter liepen er soldaten met lange haren rond. Ik was er dus net op tijd uit. Maar nu is dat haar er weer af, geloof ;ik". HERMAN JANSEN MAASTRICHT Officier van justitie mr. Laumen krijgt op 28 april de kans nog een keer te reageren op het verhaal van mr. Pfeil, de advocaat die zo als bekend gisteren acht uur lang pleitte voor vrij spraak van zijn cliënt mr. ars. A.J.M. Masson. Twee weken later komt de raadsman nog eeen keer aan bod en dan krijgt Masson het laatste woord. Eind mei ver wacht de rechtbank vonnis te kunnen wijzen. De uitspraak in de zaak Van Zon, die aan gehouden werd omdat de rechtbank nog nadere infor matie nodig had uit het bui tenland, wordt later verwacht De geëiste gevangenisstraf te gen Masson, de 64-jarige hoofdverdachte in de ABP- steekpenningenaffaire, is be spottelijk en kenmerkend voor dit politieke, oneerlijke proces, zo zei mr. Pfeil gisteren. Vier weken geleden eiste Laumen 4,5 jaar gevangenisstraf, een boete van 100.000 gulden en teruggave van een deel 233.000 gulden van de steekpenningen die Masson ontvangen zou hebben via zijn toenmalige zakenvriend ir. J. van Zon. „Die straf komt neer op vijf jaar cel, want Masson heeft geen cent en zou in plaats van de boete nog een extra half jaar moeten uitzit ten. Bespottelijk voor een bijna 65-jarige man die al negen maanden in isolatie doorbracht in het voorarrest, gevolgd door een jaar huisarrest", aldus Pfeil. „Zijn baan als directeur beleggingen van het ABP, zijn inkomen en zijn huis moest hij prijsgeven. En waarvoor? Om als voorbeeld gesteld te wor den in een politieke zaak". De dagvaarding tegen Masson telt drie beschadigingen: vals heid in geschrifte, het aanne men van 1,2 miljoen gulden aan steekpenningen als direc- Irs. A.J.M. Masson en zijn raads- teur beleggingen van het pen sioenfonds, waarmee hij zijn ambtsplicht zou hebben ge schonden, en oplichting van het ABP bij de transactie rond het Weena-gebouw in Rotter dam. Advocaat Pfeil meent in de eerste plaats dat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard zou moeten worden. „De fundamentele beginselen van een goede procesorde zijn in deze zaak geschonden. Er is doorlopend obstructie gepleegd iegens de verdediging, die wel bewust buiten sommige verho ren is gehouden en niet alle stukken op tijd kreeg. Nog tij dens het proces, dat in oktober 1986 begon, ging het onder zoek door in de vorm van het aandragen van indirect bewijs materiaal. Een dossier van 225.000 pagina's kén de verde diging onmogelijk op dezelfde manier behandelen als het Openbaar Ministerie. Daarmee wordt een juridische strijd ge voerd met ongelijke wapens", aldus Pfeil. Uitermate gedocumenteerd met jurisprudentie, arresten en zelfs citaten van schrijvers als Shakespeare en Multatuli liep Pfeil acht uur lang de punten op de tenlastelegging na. Steeds kwam hij tot dezelfde conclusie: vrijspraak voor Masson wegens gebrek aan be wijs. Alle beschuldigingen zijn volgens de raadsman geba seerd op laster en leugens van anderen. SER bepleit ruimer gebruik niveaus in basisvorming DEN HAAG De Sociaal- twee niveaus waarop alle Economische Raad (SER) scholen bij invoering van de vindt dat met de voorgestelde basisvorming in het voortgezet DEN HAAG Minister Brinkman van WVC acht voor de langere termijn een ont wikkeling naar een zoge noemd „duaal" bestel (een commerciële zender naast twee publieke zenders) een passender antwoord op „de si tuatie waarin het huidige om roepbestel zich bevindt Zijn wetsontwerp Mediawet om schreef hij als „een noodzake lijk intermezzo". Brinkman zei dit gisteren in de Eerste Kamer waar het wetsontwerp Mediawet met grote meerderheid van stem men werd aangenomen. Hij hield in zijn antwoord aan de senaat vast aan zijn voorkeur voor 1 januari 1988 als datum van inwerkingtreding van de wet. In het „gedachten-experi ment" van de bewindsman over een toekomstig duaal be stel zouden de publieke om roepen „als absolute voorwaar de staat kunnen maken op langjarige concessies en op een wettelijk verzekerde financie ring. Daarmee zouden de om roepen in belangrijke mate verlost kunnen worden van de voortdurende jacht op hoge kijkcijfers en meer leden. Voorts zouden de twee publie ke netten beter gevrijwaard kunnen worden van commer ciële invloeden". Verder ging de minister ook nog in op de aanvragen van de Avro en de Tros om respectie velijk deel te mogen nemen aan een Europees satellietpro gramma en een experimenteel commercieel programma te mogen brengen. Wat de Tros betreft zei Brinkman dat noch de Omroepwet, noch het Me- diawetsvoorstel mogelijkheden bieden voor dergelijke experi menten. Wat betreft de aanvraag van de Avro zei Brinkman dèt er geen sprake kan zijn dat deze omroep de plaats van de NOS zal kunnen innemen. Alleen op basis van co-produkties en via de NOS als het legitieme gezamelijkheidsorgaan, kan onder voorwaarden worden samengewerkt met satellie tomroepen. onderwijs les zouden moeten geven, onvoldoende recht wordt gedaan aan de indivi duele verschillen tussen leer lingen. De voorkeur van de SER gaat uit naar een niveau- differentiatie per vak. Bepaal de vakken zouden dan op één niveau kunnen worden onder wezen, andere op meer ni veaus. Dit blijkt uit het ontwerp-ad- vies van de SER-Commissie Onderwijszaken op de voor stellen die minister Deetman (Onderwijs) heeft gedaan tot invoering van de algemene ba sisvorming in de eerste drie jaar van het voortgezet onder wijs. De Raad schrijft het in beginsel met de voorstellen eens te zijn. De voorgestelde basisvorming bestaat uit een gemeenschap pelijk pakket van veertien vakken voor alle leerlingen van 12 tot 15 a 16 jaar, waarbij op twee niveaus (het algemeen streefniveau en een hoger ni veau) wordt les gegeven en geëxamineerd. De vakken ne men 80 procent van het les rooster in beslag. De resteren de 20 procent kan de school; vrij gebruiken. UTRECHT Voor oudere werknemers, vanaf ongeveer 50 jaar, zijn speciale maatregelen nodig. Via afspraken in de cao's en in het personeelsbeleid moeten oudere werknemers worden ont zien bij bijvoorbeeld zwaar werk en onregelmatige werktijden. Voorts zouden voor deze groep kortere werktijden kunnen gel den. Dit betoogde CNV-voorzitter Henk Hofstede in een toe spraak voor het Nederlands Studiecentrum in Utrecht. Hofstede pleitte voor afspraken over een seniorenstatuut. „De oudere werknemer zal nodig zijn in de bedrijven, uit sociaal en economische oogpunt", aldus Hofstede. De CNV-voorzitter zette een aantal mogelijke maatregelen ten aanzien van senioren- werknemers op een rij. Voor deze groep is een betere sociaal- medische begeleiding tijdens ziekte nodig, evenals een periodiek medisch onderzoek. Voorts zouden bedrijven oudere werkne mers op grond van hun ervaring kunnen inzetten bij de scholing van anderen, bijvoorbeeld als mentor.- KNOLLEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3