Verandering seksueel gedrag wezenlijk voor indammen aids Pastorale benadering heeft voorrang „Schreeuw om leven" gaat zestigduizend kruisjes plaatsen £eicUc d GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld BISSCHOPPEN: Ter Schure waarschuwt pastores voor „extreme" bewegingen binnen kerk beroepingen De prijs van veiligheid weer CeidócSomrwit WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA Kleine reformatorische kerken tegen Samen op Weg Frank Chikane opvolger Beyers Naudé HILVERSUM De kleine reformatorische kerken voelen er niets voor onder de huidige omstandigheden betrokken te ra ken bij het proces van Samen op Weg. Dit blijkt uit reacties van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Nederlands Gereformeerde Ker ken. Afgelopen zaterdag riep de algemeen secretaris van de hervormde kerk, ds. mr. J. Haeck, deze kerken op mee te doen aan het herenigingsproces. „Pas als de hervormde kerk terug keert tot de dienst des Heren, zullen wij daar graag weer tot hereniging komen, maar dat zie ik niet officieel gebeuren", re ageerde de vrijgemaakt gereformeerde dominee De Vries uit Zwolle. De andere twee kerken reageerden in soortgelijke zin. JOHANNESBURG De 36-jarige dominee Frank Chikane uit Soweto zal dominee C.F. Beyers Naudé opvolgen als secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Dat heeft de Raad van Kerken gisteren in Johannesburg bekendge maakt. Chikane is leider van het Verenigd Democratisch Front (UDF) in de provincie Transvaal. Met 15 andere vooraanstaan de activisten tegen de apartheid stond hij in 1985 terecht we gens hoogverraad, maar na een proces van zeven maanden werd hij vrijgesproken. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken is vooral de laatste jaren op de voorgrond getreden als centrum van oppositie tegen de regering. Beyers Naudé zal in juli aftre den. Wat wij gewoon zijn bescheidenheid te noemen, is vaak vermomde eigenliefde. Baron de Stassart Overdracht aids avondmaalsbekers uitgesloten AMSTERDAM Het is uit gesloten dat het aids-virus wordt overgedragen bij een malig contact via avond maalsbekers of kelken, zoals die bij de avondmaals- of eu charistieviering gebruikelijk zijn. De GG en GD heeft dit ?eantwoord op een desbetref- ende vraag van de Hervorm de Raad voor de Herderlijke Zorg. Ds. W.G. Overbosch, secreta ris van het Samenwerkingsor gaan voor de Eredienst van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland, schrijft in het blad „Eredienstvaar dig" dat de oude vraag naar de besmettelijkheid zich nu in een nieuwe gedaante voor doet. Met grote beslistheid kan nu geantwoord worden dat over dracht van het aids-virus langs deze weg onmogelijk is, aldus Overbosch na consulta tie van de GG en GD. AMERSFOORT De rooms-katholieke bis schoppen van Nederland pleiten in een verklaring over aids voor een funda mentele herbezinning op de beleving van de seksu aliteit. Seksuele omgang met wisselende partners is volgens de bisschoppen de voornaamste oorzaak voor de snelle versprei ding van aids. Een verandering van dit sek suele gedrag zou een wezenlij ke bijdrage kunnen -beteke nen aan het indammen van deze ziekte, die niet voorko men kan worden door een campagne over het gebruik van condooms. Het is altijd de leer van de kerk geweest dat de beleving van de seksuali teit dient plaats te vinden bin nen het huwelijk. Propaganda voor het gebruik van con dooms als middel om aids te voorkomen doet vooral aan de ethische aspecten van aids tekort. De bisschoppen die zich giste ren op hun tweemaandelijkse vergadering in Amersfoort beraadden over het aids- vraagstuk, zeggen zich zeer bezorgd te tonen over de mas sale en snelle verspreiding van aids. De overheid heeft een eigen verantwoordelijk heid voor de gezondheid van de burgers, maar de geloofs gemeenschap heeft ook we zenlijk een eigen taak ten aanzien van aids. Deze pasto rale taak heeft betrekking op zowel degenen die al aan aids lijden als degenen die met het aids-virus zijn besmet maar nog niet ziek zijn (de zoge naamde seropositieven) en hun verwanten en vrienden. Pastorale zorg De taak van de kerk ligt in de eerste plaats bij de pastorale zorg, aldus de bisschoppen. Zij keren zich tegen discriminatie en isolering van aids-patiën- ten. Het ligt geheel in de lijn van het eVangelie de lijders aan aids nabij te zijn, zodat dezen niet in eenzaamheid en verlatenheid hun ziek-zijn en sterven hoeven door te ma ken. Het past een christen bo vendien niet een ander te veroordelen, aldus de bis schoppen. Daarom roepen zij de gehele katholieke geloofs gemeenschap op om hen die met „deze vreselijke ziekte" geconfronteerd worden, bij te staan. De bisschoppen achten speci fieke toerusting van allen die in hun pastoraal werk gecon fronteerd worden met men sen die besmet zijn met aids of eraan lijden, van groot belang. Deze toerusting kan het best door de kerken gezamenlijk ter hand worden genomen. De bisschoppen verwijzen in dit verband naar de besloten consultatie die de Raad van Kerken eind maart heeft ge houden. Ook in de toekomst moeten de kerken zich geza menlijk beraden hoe ze opti maal vorm kunnen geven aan hun pastorale verantwoorde lijkheid, zo zeggen de bis schoppen in hun verklaring over aids. De woordvoerder van de rooms-katholieke kerkprovin cie zei desgevraagd dat de na druk van de bisschoppen op de pastorale aspecten van aids ook betekent dat de bisschop pen aids-patiënten het sacra ment der zieken niet zullen onthouden. Enkele bisschop pen hebben de afgelopen tijd gezegd dat homoseksuelen die met een partner samenwonen of op een andere wijze sek sueel actief zijn, niet waardig zijn de communie te ontvan gen. De Amerikaanse aartsbis schop James Hickey ging gis teren in de St. Mathew's ka thedraal in Washington voor in een rouwdienst voor de 44- jarige pater Michael Peter son. Hickey had op verzoek van Peterson afgesproken dat de waarheid omtrens diens ziekte bekend zou wor den gemaakt. De 44-jarige Michael Peterson was behal ve priester ook psychiater. Hij was directeur van een op vanghuis voor priesters die aan alcohol of drugs ver slaafd zijn. Bisschoppen tegen anti-joodse opvattingen Goerees AMERSFOORT De Ne- derlandse bisschoppen heb ben zich in navolging van een aantal protestantse ker ken nu ook onomwonden uit gesproken tegen de opvattin gen van het evangeliste nechtpaar Goeree over de jo den. In een brief aan het OJEC, het overlegorgaan van joden en christenen, dat om een duidelijke afwijzing van die opvattingen had ge vraagd, wijzen zij erop dat het Tweede Vaticaanse Con cilie twee hardnekkige my then duidelijk heeft veroor deeld: dat de joden Jezus hebben vermoord en dat het joodse volk door God ver vloekt zou zijn. Het OJEC had een duidelijke afwijzing door de kerken van de op vattingen van de Goerees ge vraagd. „Datgene dat tijdens het lij den van Christus werd be dreven, kan noch alle toen levende joden zonder onder scheid, noch de joden van onze tijd worden aangere kend," aldus het Tweede Va ticaans Concilie, dat vervolgt: „alhoewel de kerk het nieu we woord van God is, mogen de joden toch niet als door God verworpen noch als ver vloekt worden voorgesteld alsof dit uit de Heilige Schrift zou volgen". De bisschoppen hopen niet alleen dat alles wordt verme den dat joden en christenen tegenover elkaar plaatst, maar bovenal dat de gene genheid zal groeien zoals dat passend is tussen hen die we ten dat zij kinderen van de zelfde God zijn, aldus de brief van de bisschoppencon ferentie aan het OJEC. HERVORMDE EN GERFORMEERDE KERKEN: LUNTEREN Aids moet voor kerk en sa menleving aanleiding zijn voor bezinning op waar den en normen met be trekking tot seksualiteit, maar deze bezinning moet niet op aids worden toegespitst. De Gerefor meerde Kerken sluiten zich bij de nationale aids- campagne aan, waarbij ze de nadruk geven op de pastorale en diaconale as pecten van het vraagstuk. Aldus verwoordt ds. H. Kuyk, beleidsmedewerker van de Gereformeerde Kerken in Nederland, de houding van dit kerkgenootschap tegen over het aids-vraagstuk. Hij verwijst naar de recente con sultatie van de Raad van Ker ken, waar ook de nadruk op de pastorale aspecten werd gelegd. Kuyk verwacht dat de Gereformeerde Kerken zich geheel zullen kunnen vinden in de aanbevelingen, die de DEN HAAG De organisa tie „Schreeuw om leven", die ijvert tegen abortus en eutha nasie, wil op 28 april zestig duizend houten kruisjes in het Haagse Zuiderpark plaatsen. „Die staan voor de veertigdui zend ongeborenen en de twin tigduizend mensen die voor hun tijd sterven," zegt de voorzitter van de stichting, L. P. Dorenbos. Minister Brinkman van WVC heeft be dankt voor de uitnodiging het laatste kruisje te plaatsen. Kardinaal Simonis is ook ge vraagd een kruisje te plaatsen, maar heeft de organisatoren verwezen naar zijn Rotter damse collega Bar. De kruisenmanifestatie is be doeld om te herdenken dat zes jaar geleden de Eerste Ka mer het abortuswetsontwerp aannam. Daarna is Nederland op een glijdende schaal te rechtgekomen, waarbij na de abortuswet gestreefd wordt naar een euthanasiewet, vindt Dorenbos. Hij ziet overeen komsten met het Duitsland vap de jaren dertig. „Moeten eerst de tehuizen worden leeggemoord voor minister Brinkman iets kan doen?", vroeg de voormalige directeur van de EO zich af. Hij voor ziet een discriminatiegolf voor de overblijvende gehandicap ten, die het gevoel zullen krij gen dat ze vanwege hun kos ten economische paria's wor den. „Deze demonstratie is een op roep om terug te keren naar de normen zoals God die in de bijbel heeft gegeven," zei Do renbos bij de aankondiging van het programma. Om over twee weken zestig duizend doodstekens te plaat sen zijn volgens het „Schreeuw om leven"-be- stuurslid G. de Jong honderd vrijwilligers nodig, die in de nacht voorafgaande aan de manifestatie daarmee zullen beginnen. Vanaf het middaguur zal rond het veld met fakkels worden gewaakt. In een tent, met filaats voor vijfhonderd be angstellenden, vertoont de stichting video-films tegen abortus en presenteren zich verschillende organisaties. Van tien tot twaalf uur 's avonds houdt „Schreeuw om leven" een stille nachtwake rondom het met kruisen be plante terrein. DEN BOSCH De leiding van het bisdom Den Bosch heeft de medewerk(st)ers en pastores van het bisdom opge roepen geen steun te geven aan uiterst conservatieve en progressieve bewegingen bin- newn de kerk. Bisschop J.G. ter Schure en zijn vier vica rissen delen in een perscom muniqué mee dat zij zich met geen enkele „extreme" rich ting onder de gelovigen wil len en kunnen identificeren en menen dat zij hetzelfde kunnen en moeten vragen van hun medewerk(st)ers en de pastores. Óe leiding van het bisdom heeft zich de afgelopen we ken uitvoerig beziggehouden met de deelneming en de steun van medewerk(st)ers van de diocesane diensten en instellingen aan bewegingen, verenigingen of groepen waarvan „de leden door hun kritische opstelling, speciaal ten aanzien van de leiding van de kerk, een negatieve invloed uitoefenen op het le ven van onze kerkgemeen schap". De woordvoerder van het bis dom ontkende desgevraagd dat de oproep van de staf van het bisdom vooral is gericht op de Acht Meibeweging en de Mariënburgvereniging die ijveren voor voortzetting van de vernieuwing in de rooms- katholieke kerk. Volgens hem heeft het communiqué be trekking op groeperingen die „niet midden in de kerk staan". Zijns inziens is het de leiding van het bisdom vooral te doen om de communicatie met de medewerk(st)ers en de pastores. Maar er zijn bewust geen namen van organisaties genoemd. „Wie de schoen past trekke hem aan", aldus de woordvoerder. Cursus Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch heeft bezwaren te gen de cursus „Ontwikkelen in geloven" van het pastoraal centrum (DPC) van zijn bis dom. Volgens de bisschop gaat de cursus te veel uit van het dagelijks leven van de cursis ten ten koste van de geloofs belijdenis van de kerk. De cursus „Ontwikkelen in gelo ven" is volgens directeur drs. L.C.J. Verreyt van het DPC bedoeld voor volwassenen die nooit in aanraking zijn ge weest met de oude catechis mus en daarom weinig be kend zijn met allerlei termen en geloofsopvattingen van de kerk. Vrouwelijke boetelingen klaar voor processie Vrouwelijke boetelingen mochten gisteren voor het eerst in de Spaanse stad Valladolid aan een Goede Week-proces- sie deelnemen. Tot nu toe waren die processies alleen aan mannen voorbehouden. De processies vinden traditiege trouw in de lijdensweek plaats, waarbij lange mantels ge dragen worden met hoge punthoeden. Raad van Kerken in mei zal bespreken. Aan de consultatie namen vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke, Hervorm de en Gereformeerde Kerken deel, alsmede medewerkers van het landelijk coördinatie- team aids-slachtoffers. De deelnemers aan de consultatie beklemtoonden dat kerken niet in de eerste plaats moe ten spreken over schuld en zonde, maar over pastoraat en diaconie. „Eerst dient men naast de patiënt te gaan staan, later komt de ethiek wel", zo constateerden zij. Ook in de Nederlandse Her vormde Kerk zullen de aan bevelingen van de Raad op een goed onthaal kunnen re kenen. Dat maakt de secreta ris van de Raad voor de her derlijke zorg, ds. Th.M. Loran, duidelijk. De pastor moet vol gens Loran naast de mensen staan en hoeft niet altijd een mening te geven. Voorts acht hij het van belang dat door betere informatie de paniek als gevolg van de snelle ver spreiding van het aids-virus wordt weggenomen. Wijzen de drie grote kerken (RKK, NHK, GKN) in de eer ste plaats op de pastorale as pecten van het vraagstuk, daarentegen legde prof.dr. J. Douma, hoogleraar ethiek aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt, onlangs voor de EO-microfoon de na druk op de ethische aspecten. Hij zei zich niet voor te kun nen stellen dat een predikant een goed woord over heeft voor andere seksuele contac ten dan die tussen man en vrouw in het huwelijk. „Er is een duidelijk bijbelse bood schap tegen de zonde en voor de zondaar, zodat het flagrant in strijd met die boodschap moet worden geacht zich over te geven aan homoseksueel verkeer of contact te zoeken met heroïne-prostituees", al dus Douma. Hij erkende dat de kerk ge roepen is pastorale hulp te verlenen aan mensen die aan aids lijden of met het x zijn besmet, „zoals zij er altijd op uit moeten zijn de zwakke en hulpbehoevende bij te staan". Maar naar zijn opvat ting ligt dat bij homoseksue len al moeilijk en is het bij aids „nog moeilijker". Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Epe, buitengewone wijkgemeente (Sionskerk), dr.C.A- .Tukker te Urk; te Akker- en Mur- merwoude toezegging, G.J.van Beu- sekom te Oostwold (Gron.). Aange nomen naar Den Haag, B.PIeisier, eervol ontheven predikant, wonen de te Scherpenzeel (Gld); naar Lel den. A.AIblas te Amsterdam-Water- graafsmeer, die bedankte voor Amersfoort: naar Meeuwen, R.W.van Mourik, kandidaat te Berg ambacht: naar Beverwijk, toezeg ging. D.Fisser te Eefde. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Barendrecht, J.de Kie vit te Schiedam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Arnhem Jan Kruidhof te Drachten-noord, die dit beroep heeft aangenomen. Op de kop af een jaar na de ramp in Tsjernobyl staat ke energie weer middenin de belangstelling. Verschillende o nai wikkelingen en wetenschappelijke overwegingen hebl alle reden gegeven voor nieuwe zorg. Allereerst is er de ruim drie weken durende staking in Doel. Gelukkig heefts! exploitant van het centralecomplex gisteren uiteindelijk t< besloten twee van de vier reactoren stil te leggen. Het is e 3ra dent dat die beslissing alles te maken heeft met reeds Dc staande spanningen en vermoedheidsverschijnselen onder ver kleine groep nog werkende personeelsleden. Volgens de o ,in ciële lezing zou daar nog geen sprake van zijn geweest en i de exploitant slechts het geringere stroomverbruik in paasvakantie hebben willen benutten. ZOALS premier Lubbers terecht heeft opgemerkt is echter op zijn minst twijfelachtig dat ingehuurd personeel ploegendiensten van „twaalf uur op en twaalf uur af" deze de alertheid en veiligheid zou kunnen garanderen als vaste personeel onder normale omstandigheden. Het Interi tionaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) normaal sproken niet rap met kritiek op de kernindustrie had directie van het complex in Doel niet voor niets al op de gers getikt. Het mag duidelijk zijn dat elk compromis met de veill heid van kerncentrales onaanvaardbaar is omdat de risic nauwelijks te overzien zijn. De trieste praktijkervaring Tsjernobyl heeft eigenlijk nog maar een zeer globale indi J gegeven van de mogelijk catastrofale gevolgen van een torbrand. Zo heeft de Vereniging Milieudefensie maant vastgesteld dat de drinkwatervoorziening als gevolg van kernsmelting in of nabij Nederland voor tientallen jaren één klap uitgeschakeld kan raken. Al eerder is voorspeld de exportgevoelige Nederlandse economie bij een erni besmetting van landbouwarealen totaal ineen kan stort De medische gevolgen en genetische schade van Tsjerno worden ons waarschijnlijk pas over vele tientallen jaren delijk. IN dit licht is de verontrusting over de Franse Superphei g kweekreactor, die ondanks een natriumlek gewoon dc^ draait, zeer reëel. Ook hier dringt de conclusie zich op dal verantwoordelijke heren het met de veiligheid niet zo n; nemen. Uiteraard is zowel in Doel als bij de Franse kwi reactor sprake van vérgaande veiligheidsvoorzieninj Maar evenals in de luchtvaart (waar ook vele mensenlevf op het spel staan) dient in de kernindustrie het principe gelden dat „gewoon veilig" niet veilig genoeg is. Er dient i j maximaal haalbare veiligheid te worden nagestreefd. 0 daarmee kan geen lekkend primair koelcircuit bedoeld w a den en ook geen controlepersoneel dat met slaap in de o|jj drie weken lang ploegendiensten draait. De directie van Dg mag dankbaar zijn dat in die periode geen ernstige brokl zijn gemaakt. li DAT het zo lang geduurd heeft voor twee centrales in Dpi werden stilgelegd heeft veel te maken met het economis dilemma dat inherent is aan grootschalige energie-opw'r king. Onmiddellijke sluiting van het gehele complex centrales) zou behalve economische schade ook een gebr kige energievoorziening voor bedrijven in de wijde omt t met zich mee kunnen brengen. De Franse overheid staatr zijn beurt niet te trappelen om twijfel te zaaien over de ju J heid van de miljardeninvesteringen in de kweekreacto? perphenix. Na Tsjernobyl is het een wrange constateris maar ook (kern)veiligheid heeft blijkbaar zijn prijs. eil - sit J v J Droog weer DE BILT (KNMI) Een zwakke storing trekt de ko mende nacht van Schotland naar Denemarken. Voorname lijk in het noorden van het land kan dan mogelijk wat re gen of motregen vallen. Plaat selijk vormt zich dan ook mist. De minimumtemperatuur ligt rond de 5 graden. Na het pas seren van de genoemde storing komt de kern van een boven noord-Frankrijk en zuidwest- Engeland aanwezig hogedruk- gebied geleidelijk dichterbij. Bij een zwakke tot matige van noordwest naar zuidwest draaiende wind wordt op mor gen droog weer verwacht. In de ochtend komt nog laaghan gende bewolking en plaatselijk mist voor. Vooral in de mid dag breekt plaatselijk de zon door. De meeste zon wordt in het zuiden verwacht. De mid- dagtemperaturen varieren op donderdag van 12 graden bij zee tot 16 graden in het zuiden van het land. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Skandinavie: Voorname lijk in west-Noorwegen regen. Elders opklaringen en droog. Middagtemperatuur van 8 gra den in het westen tot om streeks 12 in het oosten. Denemarken: Zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur omtrent 12 graden. Britse eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Benelux, Düitsland en noord- Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur morgen rond 16 graden, vrij dag omstreeks 19. Midden- en zuid-Frankrijk: Zonnig en droog. Middagtemperatuur op lopend tot 20 a 24 graden. Alpengebied: Morgen aan de noordzijde bewolking en mo gelijk wat regen of sneeuw bo ven 1500 meter. Vrijdag min der bewolking en nagenoeg droog. Aan de zuidzijde vrij zonnig en droog. Middagtem peratuur in de dalen aan de noordzijde eerst omstreeks 16 graden, aan de zuidzijde rond 20. Vrijdag vooral aan de noordzijde iets hoger. Nul-i den-grens stijgend van 3 meter naar ongeveer 2500 1 Spanje en Portugal: Mor zonnig en droog, vrijdag i west-Portugal veel bewolk: en een bui. Middagtempij tuur van 20 graden in noorden tot 25 in het zuid« Italië en Joegoslavische k In zuid-Italië morgen plaa lijk nog een regen- of weersbui, overigens peria met zon en droog. Middagtr peratuur rond 18 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam mist 10 3 De Bilt mist 12 4 Eelde zw.bew. 9 4 Eindhoven zzw bew. 11 5 Den Helder mist 9 3 Zd. Limburg zw bew. Malta Moskou München inbew. 18 1 v.bew. 18 10 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZÜ THEATER, RECREATIE, EXPOSITIJ EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2