^oordwijks strand nog oor de Pasen puinvri j Derde opgravingsseizoen Valkenburg ingeluid met Romeinse demonstratie BIJZONDERHEDEN Sassenheimse duiven slaan eerste slag Bezwaren tegen uitbreiding kas nj(positie op uinrell geopend Nog geen busdienst op westelijk Lisse {B-posten eerden orlopig ^geknapt as jubel rd Lisse Noordwijkerhouters brengen bloemen koel naar Rome IDEN OMGEVING CeidócSotviaitt WOENSDAG IS APRIL 1987 PAGINA 19 JENAAR Met het openknippen van twee in Mexi- ee' lolven „bollen" openden de burgemeesters drs. P.H. >e^° jte (Wassenaar) en W. Tuik (Giethoorn) gisteren de itie van kristallen en edelstenen en daarmee het toe- he seizoen van Duinrell. Tot het einde van het toe- he seizoen zal deze exposititie te bezichtigen zijn in ell. De kristallen en edelstenen zijn afkomstig van Giethoorn gevestigde mineralogisch museum „de Aarde". Op de expositie valt ook een gigantisch ll€* vogelei te bewonderen en enkele fluorescerende enen. Volgens de eigenaar en directeur van Duinrell Graaf van Zuylen van Nijenvelt belooft het toeris- seizoen beter te worden als het vorige, omdat tot nu I 20 procent meer reserveringen en boekingen zijn y ngekomen als vorig jaar om dezelfde tijd. 'Ri Rampenoefening in Lisse LISSE De brandweerkorp sen van Lisse, Lisserbroek en Hillegom hebben gisteravond een grote oefening gehouden bij de firma Eduard Nieuwen- huis aan de Heereweg in Lisse. Doel van de oefening was om uit te vinden hoe de diverse korpsen met elkaar zouden functioneren ingeval zich gro te calamiteiten voordoen en men op eikaars inzet is aange wezen. Aan de oefening werd ook deelgenomen door de EHBO van Lisse. Bij de oefe ning waren meer dan 100 mensen betrokken. EHBO-diploma's in Sassenheim SASSENHEIM In de kantine van de voetbalvereniging Teylingen vond gister avond de jaarlijkse uitreiking plaats van diploma's aan de geslaagden van de EHBO-cursus, 18 dames en 13 heren, door wethouder Maris. Hierna werd door dis trictbestuurder G. H. Riem het EHBO-lid R. Duiker gehuldigd die 25 iaar zich op al lerlei terrein verdienstelijk maakte. Na waarderende woorden reikte de districts bestuurder namens het hoofdbestuur van de EHBO, de heer Duiker de dr. C.B. Tila- nus-draagmedaille uit. Voorzitter Lam- booy overhandigde een cadeau-bon. Hier na was het verbandmeester Van Beek die door de voorzitter werd bedankt voor zijn inzet gedurende 25 jaar. LISSE Het westen van Lisse zal het vooralsnog zonder bus verbinding moeten. Wethouder mevrouw J. Meulemans maakte dit gisteravond bekend in de vergadering van de commissie openbare werken en naar aanleiding van het overleg dat men over deze zaak met de NZH heeft. De vervoersmaatschappij tracht een oplossing te vinden naar aanleiding van het verzoek van het gemeentebestuur van Lisse om een busverbinding voor het gebied waar een winkelconcentratie is en bejaardencentra gevestigd zijn, maar men is er nog njet uit. Eéü en ander kan wellicht gevonden worden in het verleggen van de Voute van de lijnen 92 en 94 via de Nassaustraat naar de Westelijke Randweg. Ook ten aanzien van lijn 51 en 52 houdt men' de route in de gaten, want wellicht dat een van deze lijnen in de riaasté toe komst de snelbusdienst van lijn 88 gaat vervangen en dan tevens gaat rijden op het nieuwe woongebied Poelpolder Zuid II. Kurvers nieuwe pastoor Goede Herder parochie WASSENAAR Mgr. R.Ph. Bar zal pastoor R.G.A. Kurvers benoemen tot pastoor van de parochie van de Goede Herder in Wassenaar. De heer Kurvers blijft ook pastoor in de St. Willibrordusparochie. Ge zien het aantal beschikbare pastoors in het bisdom van Rotterdam, waar Wassenaar onder valt, is dit de meest voor de hand liggende oplossing. Kurvers volgt in de parochie van de Goede Herder pastoor L.J.F. Grijpink op die in verband met zijn leeftijd en gezondheid zijn functie wil neerleggen. Het afscheid van Grijpink en de installatie van Kur vers vinden plaats tijdens de Eucharistieviering op zaterdag 23 mei om 17.00 uur. De installatie wordt verricht door Deken J.M. Schlatmann uit Leiden. Pastoor Grijpink zal als emeritus-pastoor voorlopig nog assistentie blijven verrichten in de Eucharistie vieringen. RDWIJK Het aan_ irsbedrijf Duijndam uit Noordwijkerhout it vandaag met het in van puin op het iwijkse strand. Eerst D t de in het zicht lig- ate rommel opgeraapt n gevoerd. Daarna gaat Z over tot het omwer- er^an het strand tot een van zo'n dertig cen- er en het verwijde- van het daarbij te ïlle hr IDWIJK De posten I en. de vuurtoren) en II (aan at Juindamseslag) van de est wijkse Reddingsbrigade n ren in een slechte staat, gh inging is dringend nodig, inlen waarop de bouwsels ud i, zijn volgens de rappor- vei ran de dienst gemeente- Cl ïn van de gemeente atiilwijk dermate gescheurd, t niet langer verant- is om daarop een met bemand gebouw te la- Stïen te werken heeft reeds len !an tot vernieuwing inge- De kosten daarvan wor- eraamd op 32.000 gulden 0.000 gulden geraamd, recent ingekomen brief het Hoogheemraadschap Rijnland gooide echter in het eten. Het hoog- raadschap meldde daar- Oi t het een principieel uit- r z punt van haar beleid is 'e lewering geheel vrij te pjn van vaste bebouwing. ve, tijdelijk te plaatsen I seis dienen vijf a zes me- rhe in de duinvoet gesitueerd rden. Voor burgemeester al ethouders was het schrij- vejvan Rijnland aanleiding te stellen de beide NRB- een opknapbeurt te ge- n na het seizoen te bekij- if vervanging kan plaats- n, deelde wethouder Ad- ll gisteravond in de com- openabre werken mee. ou dan wel voor 15 mei ).jj!n gebeuren, lieten de "bestuurders De Jong en vanaf de publieke tribu un eten. Uiteindelijk ging de r(j lissie akkoord met de on- yyj ludsbeurt voor het ko- ïn, e seizoen. S Het parkeerterrein aap Kooy's Tuincentrum plaats waar op Eerste ag (19 april) de eerste ubel van Lisse wordt ge in. Van half zeven tot acht 's ochtends wordt met samenzang de nieu- ig begroet. Vanaf zes uur koffie bruin en staan de '«bollen klaar. Gelovigen inl Uerlei pluimage zijn wel- rei aasjubel is een initiatief Dütde Hervormde Gemeente i, isse. De initiatiefnemers geïnspireerd door de ma- 'waarop in andere landen i wordt gevierd. Zo staan flovigen in Oost-Europa Jag vroeg op om elkaar bij pgaan van de zon te be- >men met de uitroep „De <g is waarlijk opgestaan". In erenigde Staten wordt op rdtoan plaatsen de Easter gehouden. De Christe- «komen voor dag en dauw en zingen lofliederen, diverse kerken uit de 'ing van Lisse is een J ubelcomité gevormd 4comité had de Paasjubel m !_in het centrum van Lis- féillen houden, maar de selijke politieverordening -^at niet toe. voorschijn komende puin. Nog voor Pasen zal het strand weer het normale aanzien krijgen. Wethouder Admiraal liet dat gisteravond weten tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken. Om vandaag nog aan de slag te kunnen gaan, moest Duijndam B.V. gisteren voor 21.00 uur zekerheid hebben of het werk hem werd gegund. Daarom werd het als eerste agenda punt behandeld in afwijking van de oorspronkelijke volgor de. Het ligt in de bedoeling om na het inleidend karwei, het strand met een rooimachine van fijn puin te zuiveren. In een volgende fase gaat men spitten of ploegen tot een diep te van vijftig centimeter. Ook dan wordt het puin dat boven komt, opgeruimd. Uiteindelijk blijft er een halve meter dikke laag schoon zand over. Inclu sief het vlak schuiven van een ongeveer tachtig meter lang strandgedeelte komt de pui- nopruimerij de gemeente op een bedrag van ongeveer 12.000 gulden te staan. Wethouder Admiraal legde uit, dat op het strandgedeelte tussen het Oranjebad en de Vuurtoren na een harde storm veel puin en andere rommel te voorschijn was gekomen. Wij- nands (CDA) wilde weten of er contact was geweest met Van der Putten, die gewoon lijk met de strandreiniging is belast. Volgens adjunct-direc teur J.B. Haman van gemeen tewerken, was er geen sprake van rivaliteit. In principe dient de vervuiler te betalen, merkte B. Prins (PvdA) op. Het Hoogheemraadschap van Rijnland had er naar zijn me ning op moeten letten, dat geen puin naar het strand werd afgevoerd. Volgens de wethouder wees Rijnland de aansprakelijkheid van de hand. Uit de reacties van de commissieleden bleek dat men voor de houding van het hoog heemraadschap geen waarde ring had. Uiteindelijk ging men met het verstrekken van het krediet akkoord. VALKENBURG/DEN HAAG Of het lekker zat is de vraag, maar de Romeinen hebben rond de eeuwwisseling met hun uitrustingen wel raad ge weten en een wereldrijk gesticht. Maar comforta bel of niet, voor mensen uit de twintigste eeuw was het gistermiddag leuk om te zien in welke kleding de beruchte Romeinse veldheren ten strijde zijn getrokken. De demonstra tie werd verzorgd door le den van de Ermine Street Guard, een groep Britse amateur-archeologen. de opgravingsseizoen in het tracé van de provinciale weg S4 bij Valkenburg. Sinds 1985 vinden hier opgravingen plaats door de Stichting On derzoek Romeinse Bewoning Valkenburg, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, het Instituut voor Pre- en Protohistorie van de Universiteit van Amster dam en het Anatomisch Em bryologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit in Leiden. Het opgravingswerk in Val kenburg levert steeds weer nieuwe gegevens en verrassin gen op. Een groot probleem vormde in 1986 vooral de per sonele bezetting in continuïteit en kwaliteit. Eind vorig jaar heeft de stichting goedkeuring gekregen voor het zogenaam de terugploegproject. Via dit project subsidieert het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid dertig mens- iaren. De provincie Zuid-Hol land heeft een bedrag van 625.000 beschikbaar gesteld. In de Romeinse tijd liep de Rijn in het zuidelijk deel van het tracé. In de Romeinse Rijnbedding zijn bij de mon ding van een zijriviertje be schoeiingen en een zware strekdam gevonden waaraan schepen konden afmeren. In deze omgeving zijn vele meta len voorwerpen gevonden. Verrassend waren ook de vondsten op de afzettingen van de Rijn die op deze Ro meinse overblijfselen lagen. Hier is een uitgebreide neder zetting uit de middeleeuwen (zevende tot tiende eeuw) op gegraven. Tot de bijzondere vondsten behoren hier een gouden muntje van de munt meester Madelinus uit Dore- stad en een zilveren muntje van de Britse koning Offra (757-796). Ook het onderzoek naar de Romeinse burgerlijke en mili taire nederzetting en het graf veld heeft veel neiuws opgele verd. Er zijn honderden gra ven aangetroffen. Gebleken is, dat het aambeeld, een enkele milimeters groot botje uit het middenoor, vaak bewaard is gebleven bij de crematie. Op grond hiervan kan een betere schatting worden gemaakt van het aantal personen in het grafveld. De verwachting is, dat het onderzoek, dat dit jaar verder gaat in de richting van het dorp, en dus het Romeinse fort, nog veel nieuw materiaal zal opleveren. SASSENHEIM Sassenheim heeft zijn eerste slag geslagen in de dorpenontmoeting „Bol- lendorpen in competitie". De postduiven van Wim van Harskamp en Jan Hoogen- boom waren verantwoordelijk voor de overwinning in deze wedstrijd tussen Sassenheim, Lisse en Hillegom. De derde plaats was voor een duif uit Lisse. De duiven, die een ge middelde snelheid van 60 kilo meter per uur bereikten, wer den gisteren overigens gelost in Dordrecht en niet in Roos endaal zoals de bedoeling was. Het traject werd wegens de mist ingekort. De junioren van Lisse wonnen gisteren het toernooi voor A- junioren, terwijl de overwin ning bij de B-jeugd naar Hille gom ging. In A eindigde Sas senheim als tweede en Hille gom als derde. Bij de B-junio- ren was Lisse tweede en Sas senheim derde. De uitslagen van het voetbaltoernooi in Hil legom waren vanochtend nog niet bekend. Vanmiddag vanaf vier uur spelen de E- en F-ju- nioren een voetbaltoernoi op het veld van FC Lisse. De meisjes beginnen vanavond om half zeven op hetzelfde terrein aan een voetbaltoer nooi. In het clubhuis van FC Lisse begint om acht uur een schaaksimultaan, terwijl de Voorhof in Lisse vanaf acht uur het decor voor de sjoel wedstrijden is. m Alex van der Slot is vandaag weer naar Rome vertrokken. Vrijdagochtend hopen hij en Gé Hoogeveen daar te arriveren. „Hoe gaat het met jou, jon gen?" Noordwijkerhouter Alex van der Slot was stom verbaasd toen dit vorig jaar in Rome in gebroken Neder lands aan hem werd ge vraagd. Op zich is zo'n vraag geen reden voor grote verba zing, ware het niet dat in dit geval Paus Johannes Paulus II de vragensteller was. Daarbij, de audentië bij de Paus was ook al een verras sing, zodat Alex van de ene verbazing in de andere viel. Vandaag is Alex van der Slot, leerling van een MTS, weer naar Rome vertrokken. Evenals vorig jaar behoort hij tot de bemanning van de vrachtwagencombinatie die een slordige 30.000 bloemen naar Rome vervoert. De Leidse bloemisten Van der Voort gebruiken deze bloe men om het Pietersplein, waar de Paus zondag de Hei lige Mis opdraagt, te versie ren. In de Leidse Courant van dinsdag 7 april werd hieraan al aandacht besteed. Noordwijkerhout Noordwijkerhout spreekt ook een aardig woordje mee in dit project van het Bloemen bureau Holland, het Interna tionaal Bloemencentrum in Lisse en Plant Propaganda Holland in Boskoop. Zo zijn de tulpen, hyacinten, tulpen en blauwe en witte druifjes door kweker Henk Tulen uit Noordwijkerhout in bloei ge trokken en wordt het trans port naar Rome verzorgd door vervoerder Krijn van der Slot, vader van de 19-ja- rige Alex. „De bollen zijn in januari geplant", weet Krijn van der Slot. „Vorige week zijn ze een beetje gaan bloei en". Een andere Noordwijker- houtse bijdrage wordt gele verd door de scouts uit dat dorp. Zij hebben de 100 me ter bloemenslingers geregen en zo wat geld voor hun club verdiend. Deze slingers wor- Bijdrage: Kees van Herpen Foto: Henk van den Ende den aan de muren van de kerk gehangen. Al het fleuri ge materiaal wordt in koel wagens vervoerd, bij een constante temperatuur van twee graden celcius. Overi gens, wanneer bij aankomst in Rome blijkt dat de bloe men nog niet genoeg in bloei zijn, dan wordt de kachel even opgestookt. Dan func tioneert de vrachtwagen als broeikas. De bloemen en het uit het Westland afkomstige perk- goed (zoals violen, gerani ums, sierheesters en bomen zijn vanochtend geladen en vanmiddag zijn Alex van der Slot en Gé Hoogeveen gaan rijden. Via West-Duitsland en Zwitserland hopen ze vrij dagochtend in Rome te arri veren. Zaterdag wordt het Pietersplein versierd. Krijn van der Slot hoopt dat de Ita liaanse douane niet al te moeilijk doet. „Die bloemen zijn een gratis geschenk en daar kunnen ze geen invoer rechten op heffen. Dat vin den ze jammer". De trans portondernemer verwacht geen moeilijkheden van de Zwitserse en Duitse douane. Vaticaan Hoewel Krijn van der Slot niet meerijdt naar Rome, is hij met Pasen toch in deze fraaie stad te vinden. Met zijn vrouw en het echtpaar Tulen vliegt hij vrijdag naar Italië. Het gezelschap ver blijft, op uitnodiging, in het Vaticaan. Alex van der Slot en Gé Hoogeveen niet, die slapen in de cabine van hun vrachtwagen. De twee chauf feurs blijven in totaal acht dagen van huis. Ze rijden te rug via Napels, daar wordt een fustvracht opgepikt. Want transportondernemer Krijn van der Slot zou het jammer vinden als de wagen leeg zou terugrijden. „Na onze eerste reis hebben we in Napels een lading bevroren rabarber opgepikt", weet hij nog. Zijn vrachtwagens ver voeren op de heenreis meest al bloemen, maar gaat de reis weer richting Noordwijker hout, dan is de lading vaak heel anders van samenstel ling. Zo werd een koel combi natie in Zweden vol keelpas- tilles (Vicks Bluegeladen en in Frankrijk vol sinaasappels. Of er komend weekeinde weer een audiëntie bij de Paus inzit, weten vader en zoon Van der Slot niet. De ontvangst van vorig jaar was ook niet van tevoren aange kondigd. We hoorden het pas na de mis", zegt Alex. Het bezoek aan de leider van de katholieke kerk heeft gro te indruk op hem gemaakt. „Je weet in het begin niet hoe je moet staan. De Paus heeft zeker tien minuten met ons gepraat". Afgezien van het ene Nederlandse zinnetje („Hoe gaat het met jou, jon gen?") sprak Johannes Pau lus II Duits met de gasten uit Nederland. Alex, die een ro zenkrans en fraaie foto's aan de audiëntie overhield, ver wacht toch geen tweede be zoek. „Zoiets zal de Paus niet elke keer doen", veronder stelt hij. VALKENBURG De Val kenburger J. Strik is tegen de bouw van een kas door Van der Meij b.v. aan de Luit. Kantlaan in Valkenburg. Strik maakte gisteravond aan de commissie ruimtelijke orde ning duidelijk dat het even wicht tussen natuurgebied en kassengebied in die omgeving dreigt verstoord te wordert. De wandelaars hebben weinig mogelijkheden over om van dit kleine beetje natuur te ge nieten. Tpvens is Strik vang dat door de kassenuitbreiding grond wordt bespoten met gifstoffen. De vertegenwoordiger van Van der Meij B.V. J. van der Meij voerde aan dat de bewus te grond indertijd is aange kocht aan als uitbreiding no dig zou zijn. Die uitbreiding is nu noodzakelijk. Bovendien is het plan ingediend conform het bestemmingsplan. De plan nen liggen klaar en bij verwe zenlijking zullen er naast de 55 medewerkers nog 10 mensen kunnen worden aangetrokken, aldus Van der Meij, die het zou verbazen als de gemeente Val kenburg het goed zou keuren dat een dergelijk bedrijf zou overstappen naar een andere gemeente. Wat de aangevoer de gifstoffen betreft, verwees Van der Meij naar de geldende voorschriften waar het bedrijf zich strikt aan houdt. De com missie zal zich binnenkort over de bezwaren uitspreken. Aardappels schillen voor Guinness Book of Records WASSENAAR Om een plaatsje in het Guinness Book of Records te bemachtigen zal de 27-jarige Nico Dijkhuijsen van 7 tot 9 mei in het recrea tiepark Duinrell ruim tweeën- eenhalve ton aardappelen gaan schillen. In de 72 uur zal hij na elk uur schillen telkens een kwartier rusten. Dijkhuij sen is kok in het pannekoek huisje van Duinrell en wordt bij zijn recordpoging gesteund door chipsfabrikant. De ge schilde aardappelen zullen op Duinrell worden verwerkt worden tot patat De berg aardappelschillen worden ge voerd aan varkens tot in de wijde omgeving van Wasse naar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19