Leidse huisartsen schorten acties op a ZeidU&QowuJvnt STAD OMGEVING eiden Culinair nieuw onderdeel Lakenfeesten Paasvakantie varieert per gemeente Congres over Duinbeheer Handig 'miniburo' WEE DAGEN ETEN OP PIETERSKERKPLEIN WOENSDAG 15 APRIL 1987 PAGINA 17 .eiden wil gesprek iet Shell over uid-Afrika ^IpEN Leiden heeft het initiatief ^"omen om met andere Nederlandse eenten te gaan praten met Shell de activiteiten van dat bedrijf in [-Afrika. Het college van B en W ft aan een groot aantal gemeenten brief gestuurd waarin gevraagd rdt om medewerking aan een derge- gesprek. De uitgenodigde gemeen- hebben in het verleden oproepen jcht aan het bedrijfsleven om de iden met Zuid-Afrika te verbreken, n aan dergelijke oproepen >r inhoud te geven is het vol om te komen tot een ge- lenlijk gesprek van onze ieenten met één bedrijf dat lel staat voor de steun van deel van het bedrijfsleven het Apartheidsregime, te en Shell", aldus B en W in brief. Het college wijst rbij op succesvolle acties en de verkoop van Kruger- ds door de NMB. Het ge- >k met de Shell zou plaats tten vinden op 21 mei in stadhuis van Leiden. Op 6 is er een voorbespreking de betrokken gemeenten. beide gesprekken zullen vertegenwoordigers van ^.Komité Zuidelijk Afrika ^ezig zijn. Inbraak in woning LEIDEN Bij een inbraak in een wo ning aan de Heren gracht zijn in de nacht van maandag op dindag een cas setterecorder, een printer, een perso nal computer, een portemonnee met 300 gulden, een rij bewijs en een aantal bankpasjes gestolen. Men was de woning binnengekomen door een niet afge sloten deur. Inwisselen van girokaarten mislukt LEIDEN Een 18-jarige Leidse is gis termiddag betrapt bij een poging gesto len girobetaalkaarten en cheques in te wisselen in een postkantoor in het win kelcentrum De Kopermolen in de Me- renwijk. De kaarten en cheques waren door een 25-jarige Leidenaar gestolen uit een kamer in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Totaal ging het om dertig kaarten die in een portefeuille zaten. De 25-jarige Leidenaar meldde zich gisteravond vrijwillig bij de politie nadat bleek dat het innen van de kaar ten was mislukt. De kaarten waren ei gendom van een 29-jarige vrouw uit Rotterdam. De portefeuille was eerder teruggevonden in de Ketelboetersteeg. Man verdacht van ontucht LEIDEN Een 65-jarige Leidenaar is gistermiddag in zijn woning in de Me- renwijk aangehouden op verdenking van ontucht met minderjarigen. De po litie kwam de Leidenaar op het spoor na telefoon tjes van ouders van kinde ren. Volgens de politie heeft de Leidenaar zeker twee meisjes van zeven en acht jaar oud meegelokt naar een schuurtje bij zijn huis, waar hij ontuchtige handelingen met ze pleeg de. Afscheidsreceptie Hoek van Dijke LEIDEN/DEN HAAG Het college van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Zuid-Holland biedt J. Hoek van Dijke (PvdA) op 28 april een re ceptie aan. Hoek van Dijke, sinds 1978 lid van Gedeputeerde Staten, heeft besloten zijn functie neer te leggen. Tegelijkertijd is er ook een afscheids receptie voor zijn partijgenoot J. Borg man, die ook niet meer terugkeert in het college van Gedeputeerde Staten. Borgman zal overigens helemaal uit de provinciale politiek verdwijnen. Hij is onlangs op een verkiesbare plaats gekozen voor de Eerste Kamer. De receptie wordt gehouden in het provinciehuis, Koningskade 1 tussen 16.00 en 18.00 uur. Eerste paal Educa Center LEIDEN Burge- meester C. Goe- koop zal maandag 27 april met de president- directeur van de KLM, de heer S. Orlandini de eer ste paal slaan voor het Educa Center aan het Schuttersveld in Leiden. De officië le handeling wordt verricht om half vier 's mid dags. skkelman ;rt niet terug DEN/DEN HAAG Dr. Hekkelman (CDA) keert terug in het college van eputeerde Staten. De A krijgt de komende vier milieubeheer in porte- 11e en omdat Hekkelman alleen voor die post be- kbaar heeft gesteld, is hij !8 april geen gedeputeerde r. Hij blijft wel statenlid. LEIDEN De huisartsen in de Leidse regio hebben hun acties met ingang van vandaag opgeschort. Dit is besloten omdat volgens woordvoerder dr. R. van Velzen van de Plaatselijke Huisartsenvereniging (PHV) de medische facul teit de vakgroep huisartsge neeskunde toch wil behou den. Vrijdag is er overleg geweest tussen K. Cath, voorzitter het bestuur van de universteit, een afvaardiging van het be is naar voren gekomen dat sche faculteit dat het be- de plannen zoals ze er nu uit- 0f als verwijzing naar het ..„iroepsonderwijs in Leiden zien doorgaan, dan zullen we AZL medische noodzakelijk moet worden gehandhaafd, minister Deetman wordt De vakgroep zou voor 75 pro- voorgesteld de vakgroep met cent behouden moeten blij- onze acties definitief beëindi gen' was. Deze selectieve boycot leidde tot een patiëntenda ling van tien procent bij het De huisartsen voerden sinds AZL. Bovendien werden ver- tien procent in te krimpen, ven. Dit was voor de PHV Dat betekent dat er ruim een geen aanleiding om de acties december acties uit protest wijskaartentrager*~doorgè- formatieplaats verdwijnt. De stop te zetten. De faculteit tegen de voorgenomen op- stuurd en dat had financiële verwachting is dat de minis- wil nu ook twee formatie- ter met dit voorstel zal in- plaatsen voor wetenschappe- stemmen". Volgens Van Vel- lijk onderzoek behouden, en zen is een inkrimping van dat is voor het bestuur van tien procent voor de huisart- de PHV aanleiding geweest sen „in beginsel onaanvaard- om de leden te adviseren de baar, maar als compromis ac- acties op te schorten. Van- ceptabel". Volgens de Leider- dorpse huisarts wordt bezui- nigd op de basisopleiding en stuur van de medische facul- 0p de coördinatie van de be- t t m..ijr i prof. J. Mulder, hoog leraar huisartsgeneeskunde. Van Velzen: „Uit dit overleg daag hebben de leden van de PHV een brief in de bus ge kregen met het advies de ac ties op te schorten tot de le- roepsopleiding. „Maar dat is denvergadering op 7 mei. „Dan wordt een besluit geno men", zegt Van Velzen. „Als heffing van de vakgroep consequenties voor het zie- huisartsgeneeskunde bij de kenhuis. Later beëindigden medische faculteit van de de huisartsen ook hun mede- Liedse Universiteit. De huis- werking aan wetenschappe- artsen noemden het plan van Rjk onderzoek, en ze werkten de faculteit om de vakgroep niet meer mee aan nascho- te laten verdwijnen „een gro- lingsactiviteiten. Enkele we- ve miskenning van de studie- ken geleden besloten de huis richting voor de opleiding tot artsen hun contracten met de huisarts". De huisartsen be- Universiteit op te zeggen, zo- sloten geen patiënten meer te dat studenten geen co-schap- verwijzen naar het Acade- pen meer bij hen konden vol- misch Ziekenhuis, tenzij pa- een. tiënten daar zelf om vroegen .eidse singels en grachten zullen op 9 juli voor de tweede maal het decor vormen voor een Tijdens de Lakenfeesten worden er extra markten op zondag gehouden, rbakkentocht. Hier passeren de winnaars van vorig jaar de jury. IDEN Verschillende irgerechten proeven, heleboel toetjes achter aar opeten of een com- te maaltijd samenstel- Dat kan tijdens de nifestatie Leiden Culi- r, die als onderdeel i de Leidse Lakenfees- op zaterdag 18 en zon- 19 juli wordt gehou- i. Meer dan 20 promi se Leidse restaurants gen er dan voor dat het 'terskerkplein veran- t in een culinair plein. restaurants en eetgelegen- len verkopen een of meer- fe specialiteiten. Met name verfijnde Hollandse en Inse keuken worden gepre- teerd. Ook wordt kaas, ir it, ijs en drank verkocht. i culinaire festijn wordt om- ;u met (jazz-)muziek en en- 3i iainment. Op het plein bij Pieterskerk komen terras- waar 500 mensen een sje kunnen vinden. De Inemende restaurants krij- een eigen kraam met oud- Hollandse geveltjes. Volgens de organiserende Stichting Evenementenfonds Leiden wordt een „sfeervolle ambian ce" geschapen op het plein. Leiden Culinair is geopend op zaterdag van 12.00 tot 22.00 uur en zondag van 12.00 tot 20.00 uur. De derde Leidse Lakenfeesten worden gehouden van donder dag 9 tot en met zondag 19 juli. De Stichting Evenementen fonds Leiden heeft „traditio nele" en nieuwe onderdelen opgenomen in het programma. Behalve de manifestatie Lei den Culinair wordt dit jaar voor het eerst een familieker- mis op de Garenmarkt gehou den (van 11 tot en met 19 juli) en een Nationaal Concours voor Straatmuzikanten (op 19 juli). Bekende onderdelen zijn de Lakenmarkten, de peur- bakkentocht, het Rembrand- tfestival en de theaterproduk- tie in de Pieterskerk. Vreemde bootjes De opening van de Leidse La kenfeesten heeft plaats op donderdag 9 juli. Dan wordt de peurbakkentocht gehouden onder auspiciën van de Leidse brandweer. Door de singels en grachten van de Leidse bin nenstad varen dan weer de meest vreemde bootjes. Dit jaar kunnen honderd deelne mers strijden om drie prijzen. Volgens de heer Goed van de Leidse brandweer zijn er nu al 25 aanmeldingen binnen. De peurbakkentocht start dit jaar waarschijnlijk bij de Turf markt. Deze plaats is gekozen om tegemoet te komen aan de wensen van de ondernemers aan de Beestenmarkt. Vorige jaren kwamen deze onderne mers met kritiek op de organi satie van de Lakenfeesten, omdat ze vonden dat ze niet genoeg bij de evenementen werden betrokken. „We moe ten alleen nog bekijken of deze startplaats verkeerstech nisch mogelijk is", aldus Goed. De Stichting Evenementen fonds Leiden heeft tevens ge probeerd de televisie-opnamen voor het Tros-programma „Hoog en Droog" op donder dag 2 juli te doen plaatsvinden nabij de Beestenmarkt. Maar de omroep gaf de voorkeur aan de Nieuwe Rijn, de lokatie die vorig jaar ook werd geko zen. De première van de theater- produktie over Lodewijk Na poleon is donderdag 9 juli. Het toneelstuk is de opvolger van de Elckerlyc, die tijdens de vo rige Lakenfeesten werd opge voerd in de Pieterskerk. Ruim 200 mensen werken mee aan de produktie, die 105.000 gul den kost. Het Rijk heeft een subsidie van 20.000 gulden verstrekt, de provincie draagt 10.000 gulden bij en de organi satie hoopt dat de voorstellin gen 40.000 gulden opleveren. Tot en met zaterdag 18 juli wordt het stuk dagelijks opge voerd om 22.30 uur, met uit zondering van zondag 12 en maandag 13 juli. De Lakenmarkten worden ge houden op zondag 12 en zon dag 19 juli in de binnenstad. Hiervoor hebben zich 130 deelnemers aangemeld. Veel kooplui bieden textiel, lappen en stoffen van de rol aan. Ook het originele Leidse laken is te koop. Op de eerste zondag, 12 juli, wordt een nationaal standwer kersconcours gehouden bij het Stadhuis. De Vereniging van Standwerkers selecteert hier voor tien deelnemers. Boven dien is er een verzamelaars- markt op de Steenschuur. Zo'n zeventig verzamelaars bieden allerhande goederen aan. Vuurwerk Vijftien juli, de datum waarop de schilder Rembrandt van Rijn werd geboren in de Leid se Weddesteeg staat in het te ken van het Rembrandtfesti- val. Er zijn speciale Rem- brandtwandelingen onder lei ding van een VVV-gids, de Leidse jeugd kan zich op het Stadhuisplein uitleven met la kens en verf en 's avonds wordt siervuurwerk afgesto ken vanaf de Burchtheuvel. Ook dit jaar is er weer een schilderwedstrijd. Werkstuk ken met „Leiden" als onder werp kunnen tot 1 juli bij de VV V-Leiden worden ingele verd. De ingezonden werken worden tijdens de Lakenfees ten tentoongesteld in de Hoog landse Kerk. Deze kerk is tij dens het feest dagelijks te be zichtigen. Van maandag- tot en met zaterdagmiddag wor den dan ook korte orgelcon certen gegeven in de kerk aan de Haarlemmerstraat. Ook be spelen verschillende beiaardie ren het carillon van het Stad huis. Voorts wordt straatthea ter gebracht en treden diverse musici en orkesten op. De bedoeling van de Leidse Lakenfeesten is toeristen naar Leiden te halen. „De Laken feesten zijn uit economisch oogpunt van betekenis voor de stad", zei wethouder J. Fase van economische zaken gister middag tijdens de presentatie van het programma. Ze over handigde een cheque van tien duizend gulden aan voorzitter F. Portheine van de Stichting Evenementenfonds Leiden. De bijdrage is eind vorig jaar ge schonken door een bedrijf, dat zijn 10-jarig jubileum vierde. Ook veel andere bedrijven en de gemeente Leiden sponsoren het evenement dat in totaal ongeveer twee ton kost. Ex '85 Ex '85, centrum voor hulp en bewustwording aan de Kop- penhinksteeg 15, organiseert ^eer verschillende activitei ten. Op vrijdag 17 april om 20.00 uur wordt de video „De lijkwade van Jezus Christus" vertoond. Zondag 19 april houdt S.N. Goenka om 20.00 uur een videolezing over Vo- passana-Meditaite. Een bij eenkomst over Kundalini- meditatie wordt dinsdag 21 april gehouden, de aanvang is 17.30 uur. De entree be draagt steeds f 5. Water en Brood eenkomst Op Water en Brood in de kapelruimte van Verbum Dei, Plantage 16. Centraaj staat de problema tiek van vluchtelingen en mensen die ter dood veroor deeld zijn. Er wordt gevast, gebeden en gepraat. Er is muziek, er worden gedichten voorgedragen en met elkaar wordt water en brood ge deeld. Inlichtingen: tel. 071- 120070. Het Jongerenpastoraat Lei- HortUS den houdt op Goede Vrijdag van 17.00 tot 22.00 uur de bij- Madame Wang Güixin, am bassadrice van de Volksrepu bliek China, opent Tweede Paasdag 20 april de Chinese Bonsai Show/Beurs in de Hortus Botanicus aan het Ra penburg. De show is 20 april van 14.00 tot 17.00 uur geo pend voor het publiek, en 21 en 22 april van 9.00 tot 17.00 uur. Unicefloop In het sportpark Leidse Hout en directe omgeving wordt derde maal de Unicefloop ge houden. 100 basisscholen uit Leiden, Leiderdorp, Zoeter- woude, Warmond, Oegstgeest en Rijnsburg zijn uitgenodigd om aan deze loop mee te doen. Het is de bedoeling geld in te zamelen voor po- liobestrijding. De loop vindt plaats tussen 10.00 en 16.00 uur. Snuffelmarkt In de Groenoordhal wordt zaterdag 18 april en maandag 20 april de Zuidhollandse snuffelmarkt gehouden. Aan vang zaterdag om negen en maandag om tien uur. De snuffelmarkt 'sluit op beide dagen om vijf uur 's middags. Op de snuffelmarkt, die elk half jaar wordt gehouden, staan ruim 300 kramen met tweedehands artikelen. De toegangsprijs is 4,50Kinde ren tussen 6 en 12 jaar en 65- plussers betalen drie gulden. WEINIG KLACHTEN OVER SPREIDING LEIDEN/REGIO De paasvakantie in de ge meente Leiden en in de regio valt dit schooljaar in verschillende weken. In sommige gemeenten heb ben de schoolkinderen deze week vrij, terwijl in andere gemeenten de schooldeuren de week na Pasen gesloten blijven. Gevolg daarvan is dat ou ders met kroost op de ba sisschool en het voortgezet onderwijs, zowel de week voor als de week na Pasen kinderen thuis kunnen hebben. Toch zijn op de diverse gemeentehuizen weinig klachten binnen gekomen van ouders waarvan de kinderen op verschillende tijdstippen vakantie hebben. In Leiden zijn door de scholen en de gemeentelijke afdeling onderwijs centrale afspraken gemaakt over de paasvakantie. Voor zover het de gemeente Leiden bekend is, zijn alle Leidse scholen deze week dicht. C. Klein van de afdeling onderwijs van de gemeente Leiden: „In 1982 hebben we besloten dat de datum waarop Pasen valt, bepaalt of we voor of na het Paasfeest vakantie houden. Daarmee waren wij van de jaarlijkse stoelendans om een vakantieregeling vast te stellen, af. Wij proberen op deze wijze de vakanties zo goed mogelijk te spreiden. Bij een late Pasen, zoals dit jaar, valt de vakantie in heel Lei den in de week voor de feest dagen". Ook de examentijden bij het voortgezet onderwijs probeert de gemeente Leiden een rol te laten spelen. Dit blijkt moeilijk te zijn „De el lende is dat het examenrooster pas laat bekend is. Wii hebben de vakanties dan al lang ge-' pland", zegt Klein. Scholen zijn niet verplicht een bepaalde periode als paasva kantie aan te wijzen. De ge meenten kunnen dat wel op leggen aan het openbaar on derwijs maar de bijzondere scholen zijn vrij zelf de vakan- tietijd vast te stellen. In de praktijk blijken in veel ge meenten de scholen onderling overleg te plegen om de va kanties op elkaar af te stem men. De gemeente is daar lang niet altijd direct bij betrokken. In Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest wordt, voor zover bij de gemeenten bekend, de week voor Pasen vakantie ge houden. Deze drie gemeenten volgen daarmee de stad Lei den, dat het vakantierooster naar de omliggende gemeen ten stuurt, omdat veel kinde ren daar voortgezet onderwijs volgen. De scholen in de ge meente Alkemade daarente gen vieren een week vakantie na het Paasfeest. Ook de scho len in Alphen aan den Rijn zijn dan dicht. In de Bollen streek varieert de paasvakan^ tie per gemeente. Zo zijn de scholen in Noordwijk en Noordwijkerhout de week na Pasen dicht en in Sassenheim zijn de schooldeuren op dit moment dicht In Lisse zijn de basisscholen de week na Pasen door vakantie gesloten. De scholen voor het voortgezet onderwijs in deze Bollenplaats wijken af want drie scholen hebben een week vrij voor het Paasfeest LEIDEN Er komt een internationale organisatie voor het be houd van de kustduinen in Europa. De oprichting wordt bekend gemaakt tijdens het congres over duinbeheer, dat in de week van 7 tot 11 september wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het congres wordt georganiseerd door de Stichting Duinbehoud die/dit jaar tien jaar bestaat, en door de Internationale Vereni ging Voor Landschapsecologie. Deskundigen uit tien Europese landen wisselen informatie uit over het beheer van de Europese duinen. Er worden lezingen, excursies en discussiebijeekomsten gehouden. Een van de deel nemers aan het symposium op vrijdag is minister G. Braks van landbouw en visserij. Maandag 7 september worden lezingen gehouden over de na tuurlijke processen in de duinen en dinsdagochtend staat het ge bruik van de duinen centraal. Deze lezingen zijn, net als het symposium dat op vrijdag plaatsheeft, voor iedereen toeganke lijk. De voertaal is Engels. Voor 1 juli kunnen belangstellenden zich aanmelden door 35 gulden over te maken op giro 3505200, ten name van Stichting Duinbehoud te Leiden, onder vermel ding van „Congres maandag en dinsdag" of „congres vrijdag". Deelname aan het programma op maandag, dinsdagochtend en vrijdag kost 55 gulden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via tel. 071-131800. Ge^!c nt on,van9en Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon.fvoo' controle bezorging, Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). "1 ftzidóc Somo/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17