Arbeidsbureau: aantal vacatures stijgt flink a STAD OMGEVING xtra gedeputeerde 3vdA in college GS Uitgelezen opgeruimd *ïieuw onderzoek naar verkrachter Leidse Hout Uitwisseling Hardnekkige brug hindert verkeer DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA 9 jf Meibrug jesloten IDEN De Vijf ibrug over de ikvliet zal in de jht van woens- 15 op donder- 16 april open j. Tussen 1.00 en 6.00 uur rden werkzaam- ijen aan de brug richt waardoor verkeer een an- e route zal moe- kiezen. Op dins- zullen oorden nlen geplaatst de werkzaam- den aan te geven. KORTSLUITING OORZAAK BRAND BERNHARDSTRAAT LEIDEN Vermoedelijk is kortslui ting in een schemerlampje de oorzaak geweest van de brand van een woning in de Bernhardstraat, waarbij gister ochtend een 5-jarig meisje zwaar ge wond raakte. Dit is gebleken uit on derzoek van de technische recherche. Het lampie bevond zich op de slaapka mer van het meisje. Zij verklaarde dat zij het lampje, dat 's nachts altijd blijft branden, had zien flikkeren toen zij naar bed ging. Het meisje meende ech ter dat het niet nodig was haar ouders te waarschuwen en was gaan slapen. Het lampje wordt nog nader onder zocht op het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk. Verdachte brandstichting De Waard aangehouden LEIDEN De politie heeft gistermiddag een 27-jarige Leidenaar aangehouden die er van wordt verdacht zaterdagnacht een groothandel aan de Admiraal Banckertweg in brand te hebben gestoken. De schade aan het bedrijf op het industrieterrein De Waard bedroeg onge veer een miljoen gulden. De man was tijdens de brand gesignaleerd in de omgeving van het bedrijf dat in vlammen opging. De politie deed huiszoeking bij de man en trot diverse gestolen goederen aan, die overigens niet afkomstig wa-( ren van het bedrijf. De politie wilde niet zeg gen op welke gronden de Leidenaar van brandstichting wordt verdacht. Hij zit momen teel vast. Overigens is de politie er nog niet volledig van overtuigd dat de brand daadwer kelijk is aangestoken. Meisje breekt enkel LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiden heeft gistermiddag bij een val haar lin ker enkel gebro ken. Zij stond op een bankje in de Burgsteeg, toen zij door onbe kende oorzaak plotseling van het bankje viel. Zij is vervoerd naar het Acade misch zieken huis. Tentoonstellling over voedsel LEIDEN „Wel moge het u bekomen; feestmaal-dodenmaal-godenmaal". Dat is de titel van de tentoonstelling die van za terdag 20 juni tot en met zondag 30 augus tus wordt gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Er zijn voorwerpen te zien uit het Oude Nabije Oosten, uit Egypte en de Klassieke wereld, die betrekking hebben op het ver werven, bewaren en bereiden van voedsel. Tegenwoordig is een maaltijd iets vanzelf sprekends. De expositie leert dat dat vroe ger anders was. In tijden van hongersnood en voedselschaarste was de maaltijd een be langrijk aandachtspunt. Het had iets feeste lijks, en een het aanrichten van een feest maal getuigde van rijkdom, status en triomf over de natuur. Voor voorouders en boven natuurlijke krachten werden speciale offer maaltijden aangericht. Gestolen spullen weer terecht LEIDEN Een bewoner van de Groenesteeg had diverse gestolen spul len gisteravond weer in huis staan na dat zij even tevoren waren gestolen. Bij de man was rond half zes de voor deur ingetrapt en hadden vier dieven zijn videorecorder, portable radio en een fles drank weggehaald. Twee op lettende Leidenaren troffen in de Oos terkerkstraat even later vier jongens in de leeftijd van 17 tot 20 jaar aan die deze spullen bij zich hadden. Toen het tweetal hen vroeg hoe zij daaraan wa ren gekomen, sloeg het viertal op de vlucht met achterlating van de ge luidsapparatuur en de fles drank. De twee Leidenaren brachten de zaken naar het bureau, waar de gedupeerde juist aangifte kwam doen. Hij kon zijn spullen blij verrast meteen weer naar huis nemen. Freewave weer uit de lucht LEIDEN Ra dio Freewave is gisteren voor de 43ste keer uit de lucht gehaald door de Radio Controle Dienst in samenwer king met de Leidse politie. In een huis aan de Verdistraat werd een com plete zendinstal- latie in beslag genomen. Tegen de 34-jarige be woner werd proces verbaal opgemaakt. Japanse keramiek LEIDEN Keiko Hasegawa, een Japanse keramiste, zal van 15 april tot 21 juni haar werk tentoonstellen in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Deze tentoon stelling van moderne Japanse keramiek bevat een selectie van zestig vazen, theekom men, waterpotten en borden. Hasegewa werkt in een eigen atelier in Devon (Engeland). Haar ontwerpen zijn een men geling van traditionele volks kunst en experimentele gla- zuurtechnieken. Haar werk was eerder te zien in tal van andere landen. LEIDEN Het aantal vacatures in de regio's Leiden en Lisse groeit snel. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) werden in maart 426 vacatures gemeld en bij het Arbeidsbureau 142. In totaal kwamen er 91 vacatures meer bin nen dan in februari. Volgens de arbeidsbureaus is deze „flinke stijging" het ge volg van seizoensontwikke lingen in de bouwnijverheid en de horeca. Daarnaast is, zo meldt het arbeidsbureau, „wellicht ook sprake van economische groei". In maart werden 416 vacatures ver vuld. Er zijn nu 897 banen beschikbaar. Daarnaast be schikken de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse over 400 vacatures uit omliggende ge westen. Werkzoekenden Mannen Vrouwen Mrt. *87 Feb. '87 Mrt. '87 Feb. '87 Alkemade 130 144 63 69 Katwijk 585 614 177 178 Leiden 3884 3967 1953 2035 Leiderdorp 329 341 171 182 Oegstgeest 227 226 138 143 Rijnsburg 92 99 35 42 Valkenburg 27 30 12 13 Voorschoten 268 277 168 168 Warmond 57 62 23 25 Zoeterwoude 76 79 51 50 Hillegom 195 226 133 133 Lisse 213 219 135 131 Noordwijk 346 380 193 216 Noordwijkerhout 147 145 88 102 Sassenheim 142 143 116 101 Voorhout 80 85 41 39 Gevolgen ontslagen HCG vallen mee LEIDEN De ontslagen bij de vestiging van HCG in Leiden hebben maar weinig invloed op de werkloosheidscijfers in de regio's Leiden en Lisse. Dat zegt directeur C. Tib- be van het Leidse ar beidsbureau. Volgens Tib- be wordt dat onder meer veroorzaakt door de flin ke vraag naar personeel die in de metaalsector be staat. „Bovendien worden de ontslagen gefaseerd doorgevoerd. Dat leidt er ook toe dat de ontslagen bij HCG niet een plotse linge stijging van de werkloosheidscijfers tot gevolg hebben". HCG wil totaal 320 banen schrap pen en daarvoor zouden 200 gedwongen ontslagen nodig zijn. Een en ander is het gevolg van een con centratie van werkzaam heden in Schiedam. Dit staatje toont de ontwikkeling van de werkloosheid in de afgelopen maand. wordt dan ook aangeraden de afgelopen maand weer. In regelmatig de vacatureban- totaal vonden 238 mannen ken en de Lisser Banenlijn te een baan en 130 vrouwen, raadplegen. Het arbeidsbureau noemt de De werkloosheid daalde ook uitzichten voor schoolverla ters gunstig, vooral voor die genen die een beroepsoplei ding hebben gevolgd. Het ar beidsbureau heeft veertig leer- arbeidsplaatsen in voorraad. Toch is volgens het arbeidsbureau het aantal werkloze schoolverlaters re latief hoog: 221 jongens en 302 meisjes. Wel is de situatie voor schoolverlaters en jon geren tot 23 jaar de afgelopen twee jaar sterk verbeterd. Twee jaar geleden waren er 1606 jongeren onder 23 jaar werkloos, nu zijn dat er 930. Songfestival In de Leidse Schouwburg heeft op 13 juni een song festival plaats waarvan de opbrengst is bestemd voor bet ziekenhuis in Wenchi, Ghana. Iedereen die een band heeft met de universi teit of het Academisch Zie kenhuis mag meedingen naar de Wenchi-wisselbo- kaal. Opgeven kan bij het informatiecentrum AZL, Leidse Plein, gebouw 1, tel. 262989. Wandelen De Wandelkring Leiden en Omstreken organiseert ook dit jaar weer een busreis naar de Luxemburgse Tweedaagse in Diekirch, die wordt gehouden op 13 en 14 juni. Er kan daar ge wandeld worden over 20 of 40 kilometer. De kosten be dragen 100 gulden per per soon, inclusief de busreis, overnachting, verzekering en inschrijfgeld. Er kan worden opgestapt in Lei den, Utrecht en Den Bosch. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar via telefoon- ummer 070-948402. Massage De Psychologische Praktijk Bos start zaterdagmorgen 25 april en maandagavond 27 april een achtwekelijkse cursus massage, respectie velijk van 9.30 tot 12 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. De cursus is bedoeld voor men sen die voor hun plezier willen leren masseren en daar weinig of geen erva ring mee hebben. De cursus wordt gegeven door drs. G.A.W. Bos, psycholoog en gediplomeerd masseur, in zijn cursusruimte aan de Morsweg 18. Nadere inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel. 071-140111. Rommelmarkt Vrijwilligers van het Dien stencentrum Binnenstad houden morgen een rom melmarkt en bazar aan de Hogewoerd 65. Een oude- rengroep heeft allerlei handwerk gemaakt voor de bazar. Er is ook een verlo ting van diverse zaken. Lezing De Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkun de houdt morgen in het rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 een lezing met dia 's over 'Veranderin gen in de Nederlandse flo ra'. Aanvang 20.00 uur. Spreker is dr. J. Mennema uit Voorschoten. Jamsessie Een drumstel, elektrische gitaar, basgitaar, keyboard en percussie staan morgen avond klaar in Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2. Het is de be doeling dat de bezoekers zelf muziek maken. Zelf in strumenten meenemen kan ook. De jamsessie begint om 19.30 en duurt tot 23.20 uur. De toegangsprijs is twee gulden. Lezing 'The unkown future of Bri tish rail' is de titel van een lezing die morgen door de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, afdeling Rijnland, wordt gehouden. Sprekers zijn J. Meara en S. Lam beek. Zij praten over recente ont wikkelingen bij de Britse spoorwegen zoals de aanleg van de Kanaaltunnel en de gevolgen van de bezuini gingen. De lezing wordt ge houden in het NZH-ont- spanningslokaal, Rijnsbur- gerweg 1, Leiden. Aanvang 20.00 uur. Toegang kost 2,50 1IDEN/DEN HAAG PvdA levert in het iuwe college van Gede- teerde Staten vier gede- teerden. De socialisten dden er drie. Het CDA udt er twee en het aan- VVD-gedeputeerden at terug van drie naar ee. Dat is de uitkomst n de onderhandelingen er de vorming van een luw college van gede- teerde staten in de pro- acie Zuid-Holland, die teravond nagenoeg zijn jerond. fracties van PvdA, CDA en ziin gisteravond in grote len akkoord gegaan met het ontwerp-beleidsprogramma zoals dat door de onderhande laars is opgesteld. Ook over de verdelmg van de acht plaatsen in het college van Gedeputeer de Staten zijn de partijen het eens geworden. De Partij van de Arbeid levert als grootste partij vier gedeputeerden en krijgt er derhalve een gedepu teerde-zetel bij. Ook de namen van de nieuwe gedeputeerden zijn sinds gis teravond bekend. Voor de Partij van de Arbeid komen J.H. Boone, J. van der Vlist, L.E. Stolker-Nanninga en E.P. van Heemst in het nieuwe col lege. Voor de VVD blijven Th.F.J. Jansen en mevrouw I. Günther gedeputeerden. Al leen bij het CDA bestaat nog onzekerheid over de kandida ten. De twee portefeuilles die het CDA krijgt, zullen zeer waarschijnlijk worden vervuld door H. van der Meer en W.H.M. Aalbers. J.W. Hekkel- man, nu nog gedeputeerde voor milieuzaken, komnt ver moedelijk niet terug omdat niet het CDA maar de PvdA milieuzaken onder beheer krijgt. Vanavond praten de onder handelaars verder over de preciese invulling van de por tefeuilles. Zo streeft men er naar de taken van de gedepu teerden aan te passen aan de onlangs afgeronde reorganisa tie van het provinciale ambte narenapparaat. Zijn er nu nog drie gedeputeerden met elk een onderdeel van het ruimte lijke ordeningsbeleid, in het nieuwe college zullen dat er twee worden. Ruimtelijke or dening zal worden onderge bracht bij de PvdA en VVD. Muzikanten van de Jugend Musik Schule uit Freiburg waren gisteravond te gast bij de Streekmuziekschool. De twee groepen muzikanten concerteerden in de Taffeh- zaal van het museum van Oudheden aan het Rapen burg. Hoogtepunt was het gezamenlijke optreden onder leiding van dirigent Henning Nordmeyer, directeur van de Duitse school. Daarin werden werken gespeeld van onder anderen Bizet, Mendelssohn en Dvorak. In de herfst waren muzikanten van de Streek muziekschool al op bezoek geweest in West-Duitsland. Burgemeester C. Goekoop sprak lovende woorden over de samenwerking van beide scholen. :n haag/leiden Haagse rechtbank ift een nieuw psyehia- ch onderzoek bevolen ar de psychische ge ldheid van de 19-jarige idenaar die een aantal •krachtingen in de idse Hout heeft ge- egd. De rechtbank be dde vanmorgen dat de verkrachter van de idse Hout" door het iter Baan Centrum on- rzocht moet worden en (ADVERTENTIE) Wijziging ophalen huisvuil i.v.m. Goede Vrijdag. )e mlnicontainer wijk van vrijdag 17 april (Goede Vrijdag) wordt opgehaald op donderdag 16 april. Leiden op z'n Paasbest; met uw hulp lukt het. dat een vonnis in de zaak tegen de Leidenaar daar om met onbepaalde tijd is uitgesteld. De rechtbank hoopt dat uit het onder zoek blijkt in hoeverre de Leidenaar tijdens het be gaan van de misdrijven toerekeningsvatbaar was. Tegen de Leidenaar was twee weken geleden 3,5 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering (tbr) geëist door officier van justitie mr. I. Klopper. De Leidenaar heeft bekend in 1985 en 1986 een aantal ver krachtingen te hebben ge pleegd of pogingen tot ver krachtingen op zijn geweten te hebben. Dat gebeurde steeds in of rond het park de Leidse Hout. Vooral verpleegsters die naar hun werk fietsten, waren het slachtoffer van de man. Hij dwong de vrouwen te stop pen, of achtervolgde hen op zijn racefiets. Soms bedreigde hij zijn slachtoffers met een mes. De Leidse politie heeft in totaal 1500 uur besteed aan het onderzoek naar de man. De rechtszaak bij de meervou dige kamer van de Haagse rechtbank diende twee weken geleden. Slechts een verkrach ting werd de man toen ten las te gelegd, omdat hij de andere misdrijven pleegde toen hij nog minderjarig was. Uit rap porten van een psychiater en maatschappelijk werkster bleek dat de Leidenaar ver minderd toerekeningsvatbaar was op het moment dat hij de misdrijven pleegde. Deskundi gen concludeerden dat de man een verstoord mensbeeld heeft, waarbij alles om hem zelf draait. Om te voorkomen dat de man weer verkrachtingen gaat ple gen, achtte de officier van jus titie een psychiatrische behan- delijk noodzakelijk. Door de voorwaardelijke tbr wordt de Leidenaar in feite gedwongen een behandeling te ondergaan. De officier van justitie hield bij de eis rekening met de jeugdige leeftijd en de psychi sche gesteldheid van de Leide naar, maar ook met de ernst van de misdrijven en het leed dat hij de slachtoffers, die nog onder behandeling zijn, heeft aangedaan. De advocaat van de Leidenaar betoogde dat zijn cliënt niet is gebaat bij een lange gevangenisstraf. Hij pleitte tijdens de zitting voor opname in een inrichting. De veroordeelde werd dinsdag 30 december 1986 aangehou den door de Leidse politie. Hij bekende toen dat hij in 1985 drie verkrachtingen in en rond het park Leidse Hout had gepleegd. De politie besteedde in totaal 1500 uren aan het on derzoek naar de verkrachter. Politiemannen postten in de bosjes bij de Leidse Hout en er werd uitvoerig buurtonder zoek gedaan. Een nylonkous bleek aan het eind van vorig jaar fataal voor de verkrachter. Leidse agen ten zagen in de namiddag van de avond voor oudjaar een man in de fietsenstalling van het Diaconessenhuis. Juist op het moment dat de agenten voorbijreden trok hij zich te rug. Toen de agenten hem aanspraken, bekende hij een autoradio te hebben gestolen. Behalve de gestolen auto had hij ook een nylonkous bij zich. Die kous was voor de politie een belangrijke aanwijzing om de man ervart te verdenken dat hij iets met de verkrach tingen te maken zou hebben. De „verkrachter van de Leid se Hout" had namelijk altijd een nylonkous om zijn hoofd. Omwille van het onderzoek had de politie dit gegeven nooit bekendgemaakt. De man voldeed bovendien aan het signalement van de verkrach ter. Hij werd meegenomen naar het politiebureau. Daar besloot de politie de man te confronteren met de slachtof fers van de verkrachtingen. Zij werden in allerijl opge haald en herkenden de man. De Leidenaar gaf toen de ver krachtingen toe. De man bekende in de och tend van 21 juni 1985 een 33- jarige verpleegster te hebben verkracht. Dat gebeurde op de Johan de Kosterweg, een fiets pad door de Leidse Hout. De tweede verkrachting had ruim een week later plaats, op za terdag 29 iuni. Óm tien voor half acht fietste een 21-jarige verpleegster door de Leidse Hout. Zij werd door een man die haar tegemoet fietste onder bedreiging van een mes de bosjes ingetrokken, waarna de fietser zich aan haar vergreep. Op zaterdag 31 augustus werd een 22-jarige vrouw verkracht op een speelweide naast het fietspad bij de Leidse Hout. De Leidenaar bekende voorts dat hij zondag 27 oktober 1985 heeft geprobeerd een 28-jarige vrouw uit Leiden te verkrach ten op een fietspad in de Me- renwijk, ter hoogte van de Broekweg. De zondag voor zijn aanhouding heeft de man een 16-jarig meisje uit Rijns burg aangerand. Hij wachtte haar 's ochtends op bij de fiet senstalling van het Diacones senhuis, waar het meisje werk te. Ze werd onzedelijk betast en gedeeltelijk ontkleed. SASSENHEIM Een hard nekkige brug heeft gister avond voor een grote chaos gezorgd op de rijksweg A44 bij Sassenheim. De brug over de Ringvaart werd rond zeven uur geopend en een gedeelte van deze brug wilde vervolgens niet meer dicht. Het verkeer in de richting Amsterdam kon weer doorrijden, maar de rijbaan in de richting Lei den was tot bijna half negen gestremd. Er ontstond een grote chaos toen automobilisten via de vluchtstrook achteruit in de richting van de afslag Abbe- Het was daarom gisteravond nes/De Kaag reden. De poli- ongewoon druk in het cen- tie heeft het verkeer uit de trum van Lisse. Volgens een richting Amsterdam via Ab- woordvoerder van Rijkswa- benes, Lisserbroek en Lisse terstaat is de Oorzaak van de omgeleid. mechanische storing niet be kend. De stremming heeft zo lang geduurd omdat men de brug met de hand heeft moeten dicht draaien. Vol gens de politie Sassenheim zijn er wel vaker problemen met de brug, maar de woordvoerder van Rijkswa terstaat ontkent dat. „Ge lukkig niet. We hebben de brug vorig jaar nog hele maal gereviseerd". Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: iïdrcs: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voor, Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer "1, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ter I JNZl CeidaeSounwnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9