Geschiedenis in de knel Meer geld voor huisvesting in Derde Wereld Berging Britse veerboot hervat Aankoop Zonnebloemen was goed voor Japan" LERAREN LUIDEN DE NOODKLOK: weede huiszoeking naar CCC- contacten Drie jaar cel geëist voor bomaanslagen JNENLAND Ceidóe Commit DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA S Schoonmaak Militairen maken hun eigen oefen terrein schoon. In de komende we ken pakt de land macht de vervui ling van haar ter reinen In Noord- Brabant en Gel derland aan. De schoonmaak richt zich in de eerste plaats op afval dat achter blijft bij militaire oefeningen. In de praktijk blijkt echter 90% van het vuil afkomstig van recreanten. Gary Hart stelt zich kandidaat DENVER De voormalige se nator van Colorado, Gary Hart, momenteel favoriet onder de Amerikaanse Democratische kie zers, heeft in Denver zijn kandi datuur voor het Amerikaanse presidentschap van 1988 gesteld. De 50-jarige Hart heeft in 1986 niet meegedaan aan de senaats verkiezingen om zich geheel aan zijn presidentiële ambities te kunnen wijden. In 1984, toen hij nog nauwelijks bekend was, zorg de hij voor een geweldige verras sing door in de democratische voorverkiezingen oud-vice-presi- dent Walter Mondale bijna te verslaan. Nieuw onderzoek naar fraude van militairen ARNHEM De krijgsraad in Arnhem heeft vanmorgen de strafzaken aangehouden tegen vier beroepsmilitairen die worden verdacht van betrokkenheid bij een enorme fraude met taxfree- drank op het Navo-hoofdkwartier Afcent in Brunssum. President mr. J. Brada wil nieuw en nader onderzoek in deze geruchtmaken de zaak op grond van een daar over onlangs door de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst Fiod opgesteld rapport. Op basis daarvan is onder meer nieuw ver hoor van verdachten en getuigen noodzakelijk. De vier militairen worden verdacht van valsheid in geschrifte, omkoping en douane- en accijnzenfraude. Reünie na-oorlogse Denemarken - gangers ROTTERDAM Het Deens Ver keersbureau in Den Haag en de Deen se Zeemanskerk in Rotterdam organi seren 8 mei een reUnie voor de dui zenden mensen die in de jaren 1945 tot en met 1947 als kind in Denemar ken door pleeggezinnen zijn opgevan gen om op krachten te komen. Na de oorlog zette het Rode Kruis samen met de Deense organisatie Red Barnet (Red het Kind) deze actie op touw. Het ging om kinderen die destijds on geveer tien jaar waren. Ze werden per Deense visauto naar Denemarken vervoerd. De laatste groep, in de zo mer van 1947, bestond uit kinderen die in Nederlands-Indië in Jappen kampen hadden gezeten. derlandse gepen gaan «nieuw in Sankrijk iifenen HAAG Neder- se militairen zullen euw in Frankrijk oefenen. Minister Eekelen van defensie gisteren een aanbod zijn Franse collega ud aanvaard om een- n van bataljonssterk- de periode van 5 tot lecember gebruik te i maken van het oe rrein bij Mourmelon, uidoosten van Reims, j r zal worden overlegd gebruik van oefen- 5(inen bij Sisonne en i ly, in dezelfde streek. efenterrein bij La Courti- waar Nederlandse troepen het einde van de jaren oefenden, is voor de hui bataljons veel te klein. Ierland heeft per jaar onge- "1 oefenweken voor ba- nodig. Met de Franse a nen kunnen circa 17 we- vorden gedekt. i.OOO ha grote terrein bij melon zal worden ge il t, niet zo zeer voor schie- d lingen, als wel voor het ooien van brigade-geleide t ons, eenheden van circa man. Minister Van Eeke- Jdenkt m eerste instantie >de pantser-infanteriebri- a gelegerd in Oirschot, i van de rupsvoertuigen uein zouden kunnen wor- evervoerd. Nederland kunnen eigen- ialleen nog maar oefenin- op compagniessterkte n gehouden. In West- a land, dat de voorkeur omdat het ten slotte ook a Nederlandse operatieter- wordt alle beschikbare ite al gebruikt. eter Van Eekelen heeft r ijn Franse collega ook ge- en over Europese samen- aing bij het ontwerpen en huw van helikopters. Ne- ii nd,- dat in de jaren negen- 'n zestig helikopters zal n aanschaffen waar- twintig voor tankbestrij- overlegt met Enge- Italië en Spanje over sa- 6 verking. Staatssecretaris Houwelingen, die is belast materieelkwesties, zal r binnenkort met zijn e ambtgenoot Chevalier in in hoeverre Nederland iunnen deelnamen aan ventueel Frans-Westduit- oject. Margriet opent In de Jaar- te Utrecht een symposium over irsvoorzleningen voor gehandl- Doel van dit symposium I? de eitsproblemen van mensen «n handicap onder de aandacht ngen en aan te geven wat daar- edaan kan worden. NIJMEGEN De parate kennis onder de Neder landse bevolking van feiten uit de geschiedenis van binnen- en buiten land valt niet tegen. Uit een enquete, uitgevoerd door de Universiteit van Nijmegen, blijkt het me rendeel van de onder vraagden goed op de hoogte te zijn van de loop van de historie. Zes tig procent van hen be antwoordt de zeven vra gen geheel of gedeelte lijk goed. Daarbij komen jongeren iets beter uit de verf dan ouderen, al kunnen die laatsten naar verhouding wat meer jaartallen opdreunen. De jongeren hebben echter weer meer oog voor de manier waarop de ge schiedenis zich ontwik kelt. Hoewel uit het onderzoek ook naar voren komt dat maar weinig mensen zich aan historische figuren spiegelen, vindt toch biina iedereen ge schiedenisonderwijs „belang rijk". Een opsteker voor de onderzoekers, die de enquete in opdracht van geschiede nisleraren uitvoerden. Op een congres over de toekomst van het geschiedenisonder wijs dat vanmiddag in Den Haag werd gehouden, kon den ze zelfs melden dat ruim de helft van de ondervraag den meer zou willen weten over het verleden, vooral als daar in de alledaagse praktijk aanleiding toe is. Wanneer leefde Mohammed, de man die de Islam stichtte? Wat was Bonifatius ook al weer van plan te doen, toen hij in 754 in Dokkum ver moord werd? Met dergelijke vragen zijn inwoners van Nijmegen (model staand voor de gemiddelde Nederlanders) aan de pols gevoeld over hun historische kennis. De ant woorden stellen niet teleur. En ook de grote belangstel ling voor hun vak moet de onderzoekers goed hebben gedaan. Toch luidden histori- Prof. L. de Blois: „Als leerlingen in de eerste jaren op school weinig geschiedenisonderwijs gevolgd hebben, zullen zij het vak niet zo snel in hun eindexamenpakket kiezen". ci vandaag in Den Haag de noodklok. Zij vrezen dat ge schiedenis als schoolvak meer en meer in de knel komt. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid heeft de minister van onderwijs voorgesteld in het nieuwe voortgezet basis on derwijs (de eerste drie jaar van het voortgezet onderwijs) minder uren voor hun vak beschikbaar te stellen. Vakkenpakket De Nijmeegse hoogleraar oude geschiedenis De Blois, één van de organisatoren van het congres, vindt het hard nodig alarm te slaan: „In de plannen zoals die nu circule ren dreigt het aantal uren ge schiedenis in de lagere klas sen minder te worden. Dat heeft gevolgen voor de keuze van het vakkenpakket van de leerlingen in de hogere klassen. Als zij in de eerste jaren op school weinig ge schiedenisonderwijs gevolgd hebben, zullen zij het vak niet zo snel in hun eindexa menpakket kiezen. Dat leidt er toe dat de scholen leerlin gen afleveren, die nauwelijks over historische kennis be schikken". Volgens De Blois ligt het be slist niet aan de kwaliteit van het onderwijs dat het vak in de verdrukking komt: „Ge schiedenis wordt echt niet slecht gegeven. Er is de laat ste jaren veel werk gemaakt van de verbetering van het schoolvak geschiedenis. Al leen voor het basisonderwijs is nog weinig goed lesmateri aal beschikbaar. Wel is door de vermindering van het aantal lesuren het aantal on derwerpen dat behandeld kan worden beperkt. Daar door gaat de grote lijn helaas verloren". Veel mensen herinneren zich ...j_ geschiedenis als een droge sen in staat tot relativering opsomming van jaartallen en en doordenking van de maat- wat terug te draaien. Sommi ge leraren vinden dat het ge schiedenisonderwijs ook aan een exotische belangstelling voor vreemde landen en cul turen tegemoet moet ko men". Evenwicht De Blois waarschuwt ervoor dat het evenwicht tussen praktisch toepasbare en alge meen vormende vakken in het onderwijs verloren gaat: „Algemene vorming is in een samenleving met veel vrije tijd erg belangrijk. Geschie denis levert een bijdrage aan een creatieve invulling van die vrije tijd. Het stelt men- feiten. „Dat verwijt is niet meer terecht", zegt De Blois. „Het is begrijpelijk dat oude re mensen nog zon beeld van het vak hebben. Maar tegen woordig is het geschiedenis- schappelijke werkelijkheid". Mensen die beweren dat ge schiedenis geen economisch nut heeft, worden door De Blois in het ongelijk gesteld: „Ik sprak onlangs op een onderwijs veel praktischer en congres met een bestuurder op inzicht gericht. Er worden Van Hoogovens. Hij vertelde thema's behandeld, waarbij mjj dat met een betere ken- veel aandacht wordt besteed nis van het verleden van aan de actualiteit. Het vak is Duitse bedrijven en vakbon zo praktisch geworden dat er den, de fusie van Hoogovens zelfs stemmen opgaan om dat en een aantal Duitse staal producenten (gefuseerd on der de naam Estel-red.) niet had hoeven te mislukken. Kennis van de cultuur van een land leidt trouwens tot meer aanzien, waardoor het gemakkelijker wordt zaken te doen. Mensen die met Ja pan handelen hebben iets aan kennis van de Japanse cultuur. Je wordt gezien als een gentleman. Eén van mijn studenten oude geschiedenis is momenteel secretaris van een plantage in Libië. Zijn studie zal er zeker toe bijge dragen hebben dat hij in die vreemde cultuur kan functio neren". Staatsinrichting Momenteel worden de lessen staatsinrichting binnen het vak geschiedenis verzorgd. De Blois zou het een bijzon der slechte zaak vinden als men het vak staatsinrichting van geschiedenis zou losma ken en aan maatschappijleer koppelen. „De staatsinrich ting is historisch gegroeid en niet op een willekeurig ogen blik als geheel uitgedacht. Die historische achtergrond is niet weg te wissen, wan neer je staatsinrichting aan maatschappijleer koppelt, worden zaken nog slechts op hun actuele waarde bekeken. Leerlingen krijgen niet meer mee dan een aantal wetens waardigheden voor aan het loket. Staatsinrichting moet in werkelijkheid kennisma king met de historisch ge groeide, Nederlandse identi teit zijn. Als je het vak zo be nadert, stijgt de waardering door de leerlingen". De Blois is van de waarde van zijn vak overtuigd. Wordt zijn boodschap ook be grepen door de politiek? „Door middel van onze bij eenkomst in Den Haag wil len wij de aandacht vestigen op de moeilijke positie van het vak geschiedenis". Dat lijkt te zijn gelukt; de kamer leden Van Leijenhorst, voor zitter van de vaste commissie voor onderwijs, en vertegen woordigers van VVD en D66 waren op de bijeenkomst aanwezig. De Blois consta teert verheugd: „De belang stelling voor ons vak is zeker nog niet dood". FRANK DE KLERK DEN HAAG Het is onjuist dat het Nederlandse ont wikkelingsbeleid nauwelijks oog heeft voor de huisves tingsproblemen in steden in de Derde Wereld. Maar de moeilijkheden daar zijn zo groot, dat de overheid er veel meer aandacht aan moet schenken. Dat schrijft de Adviescommissie voor Ontwikkelingssamenwerking (NAR) vandaag in een brief aan minister Bukman. De NAR wijst erop dat Nederland „armoedebestrijding" centraal heeft staan in haar beleid, maar dat de enorme groep armen die in krottenwijken wonen dreigt te worden vergeten. De advies commissie vindt het nodig dat de regering meer projecten gaat steunen op het gebied van huisvesting, zoals verbetering van krottenwijken en het bevorderen van de bouwactiviteiten. Behalve de vier procent die Nederland momenteel in directe huisvestingsprojecten steekt, gaat zeventien procent van de ontwikkelingsgelden naar aanverwante projecten zoals drinkwatervoorzieningen en riolering, infrastructuur en verbetering van werkgelegen heid. Daarentegen gaat 59 pro cent van de gelden naar het platteland. Die verhouding zal in de toe komst evenwichtiger worden, aldus het ministerie van ont wikkelingssamenwerking in een reactie op het NAR-ad- vies. Maar de grootste priori teit verschuift minister Buk man naar de middelgrote plat telandscentra. Daarmee wil hij tegengaan dat nieuwe metro polen ontstaan of verstedelijk te gebieden nog verder uit- Minister Bukman groeien. Minister Bukman had eerder gesuggereerd op de lijn van zijn voorganger Schoo te zitten. Zij liet de Tweede Kamer in maart vorig jaar weten dat „het tegengaan van de migratie naar de ste den en het verbeteren van de omstandigheden op het platteland de beste maatregel vormt ter voorkoming van verder verpaupe ring in de grote steden". Nu blijkt dat Bukman een tussenoplos sing heeft bedacht waarmee zowel de grote steden als het platte land gebaat zouden zijn. Het NAR-rapport is geschreven op verzoek van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking in verband met het huidige Jaar van de Daklozen. Volgens cijfers van de NAR is de huis- vestings- of Habitatproblematiek in absolute zin op het platte land nog het grootste. Maar daar komt snel verandering in. Het aantal mensen dat in steden in de Derde Wereld woont zal tot het jaar 2000 groeien van 830 miljoen tot maar liefst 2.150 mil joen. Dat betekent dat het armoedeprobleem van het platteland naar de stad verschuift. JOOS PERSOON ZEEBRUGGE De berging van de Britse veerboot Herald of Free Enterprise, die in de nacht van zaterdag op zondag als gevolg van storm moest worden afgebro ken, is gisteren door Smit Tak hervat. Intussen zijn ook al circa 90 van de 113 in de afgelopen week geborgen slachtoffers van de ramp met de Herald definitief geï dentificeerd. Het officiële dodental is nu 174. Veron dersteld wordt dat zich op de autodekken nog enkele tientallen lijken bevinden. Deze zullen pas geborgen worden als het schip waterdicht is gemaakt en leegge pompt. Uit een duikersinspectie is inmiddels gebleken dat de Herald geen extra schade heeft opgelopen door gebroken kabels. Wel is is de boot anderhalve meter dieper weggezakt in de zeebodem. Het maakt 15 graden slagzij. De rechtstreekse NOS-uitzending van het rechtzetten van de Herald of Free Enterprise werd op dinsdag 7 april door zeven miljoen Nederlanders bekeken. Gemiddeld keken ze 2 1/2 uur. De kijkdichtheid bedroeg 23 procent, aldus een telefonische en quête van de NOS. Van de ondervraagden stelde 73 procent de uitzending op prijs. Van de kijkers had 11 procent bezwaar tegen de uitzending en van de niet-kijkers 26 proeent. TOKIO De president van de Japanse verzeke ringsmaatschappij Yasuda heeft aan het Japanse mi nisterie van financiën la ten weten dat zijn bedrijf bijna 40 miljoen dollar heeft betaald voor het Zonnebloemen-schilderij van Vincent van Gogh, in de overtuiging dat de aan schaf op lange termijn zo wel de maatschappij als het land ten goede zal ko- Volgens de verklaring van Ya suda ging president-directeur Yasuo Goto vorige week don derdag uit eigen beweging naar het ministerie om uitleg te geven. Voor die stap be stond voor het bedrijf geen en kele verplichting, maar men had daartoe besloten in het licht van de publiciteit rond de aankoop. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat een hoge amb- op had gewezen dat koop van een schilderij voor een dergelijk bedrag schade lijk kon zijn voor het imago van Japan. Een woordvoerder zei dat het ministerie hoopte „de maatschappij bewust te maken van de invloed van zulk gedrag op het publiek". Volgens de zegsman had men Goto verteld dat de aankoop op zich geen slecht idee was, maar dat het „bezorgdheid zou kunnen wekken dat het be drijf een hoop geld verdient". ECHTPAAR IN APELDOORN LDOORN De poll man Apeldoorn heeft, eerst nu bekend is aakt, zaterdag huis ing verricht in de wo- van een echtpaar uit stad, dat vorige week telgië werd gearres- d in het bezit van pro- ndamateriaal van de dende Communisti- Cellen (CCC). Eerder verrichtte de politie in Groningen al huiszoeking in de woning van redacteur Paul Moussalt (27) van de Groning se Knipselkrant. Moussault,1 die zichzelf „freelance-journa list" noemt, zei gisteren geen idee te hebben waarom de na men van het Apeldoornse echtpaar in „zijn" proces-ver baal worden opgevoerd. „Mis schien zijn het abonnees", al dus de redacteur. Het CCC-materiaal of ander mate riaal van extreem-linkse groe peringen dat in de Knipsel krant wordt afgedrukt komt volgens hem via het postbus nummer binnen. Moussault: „We leven in een situatie van oorlog. En in een oorlog neem je stelling. Wij doen dat via de Knipselkrant De Knipsel krant wordt in een geheime oplage („tussen de 0 en de 10 miljoen") internationaal ver spreid, vanuit Groningen, zegt Moussault. Moussault zegt wel vaker last te hebben gehad van bijvoor beeld inlichtingendiensten. Zo zegt hij ooit benaderd te zijn door de Duitse inlichtingen-, dienst om binnen de RAF te infiltreren. Vorig jaar mei werd hij nog aangehouden in verband met de arrestatie van een Japanner die „een kilootje TNT" Nederland binnen pro beerde te smokkelen. Mous sault werd na 19 dagen voor arrest vrijgelaten. (ADVERTENTIE) Meer informatie bij bibliotheek en postkantoor DIT IS EEN PUBLICATIE VAN DE NEDERLANDSE HABITAT COMMISSIE. POSTBUS 20951.2500 EZ DEN HAAG Onderzoek moord op journalisten niet heropend DEN HAAG— Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken ziet voor alsnog geen aanwijzingen om het Nederlandse on derzoek naar de dood van vier Nederlandse journa listen in El Salvador, vijf jaar geleden, te herope nen. Hij antwoordt dat op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Ter Beek. Ter Beek vroeg om een nader onderzoek naar de dood van onder anderen Koos Koster naar aanleiding van een zeer recente IKON-uitzending. Daarin werd gemeld dat twee Amerikaanse militaire advi seurs in de onmiddellijke na bijheid van het treffen hadden verkeerd waarbij de vier Ne derlanders de dood vonden. De minister wijst erop dat ge gevens uit een vertrouwelijk Amerikaans rapport werden verwerkt in de eindconclusies van het eigen onderzoek. nogwez'. jyf ROTTERDAM Het openbaar ministerie, de binnenlandse veiligheids dienst (BVD) en de cen trale recherche informa tiedienst (CRI) waren al maanden op de hoogte van de activiteiten van het uit drie leden bestaan de Rood Revolutionair Front (RRF). Dit voerde advocaat mr. G. de Jonge gisteren voor de Rotter damse rechtbank aan tijdens de behandeling van de zaak tegen twee leden van het RPF, de 23-jarige M. de G. en de 25- jarige P. t H. Door niet in te grijpen is het openbaar minis terie volgens de advocaat mede-verantwoordelijk voor de aanslagen vorig jaar op het gebouw van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond in Den Haag en op het kantoor van American Ex press in Rotterdam. Mr. De Jonge vindt dat het openbaar ministerie niet ont vankelijk moet worden ver klaard. Dat de leden van het RRF niet eerder werden opge pakt komt volgens hem omdat justitie wilde onderzoeken of er bindingen waren met ande re groeperingen en hoopte op een grote „vangst". Voor het plegen van de twee ten laste gelegde bomaansla- §en eiste de ofiicier tegen t H. rie jaar gevangenisstraf en tegen De G. drie en een half jaar. Uitspraak 27 april.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5