EG pas compleet als Turkije lid is Gratis. Maar niet zomaar 'n weggevertje. Franse kweekreactor blijft kuren vertonen TURKSE AMBASSADEUR BIRSEL: Stafchef Witte Huis: goede kans op akkoord We zien u graag terug. „Militairen voorkwamen raciale strijd in Suriname" Shultz viert Pasen met „refuseniks" BUITENLAND £etdóc(3outfmt DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA 4 Honecker niet naar feest West-Berlijn BERLIJN De Oostduitse par tijleider Erich Honecker zal op 30 april niet aanwezig zijn bij het begin van de feestelijkhe den rond het 750-jarig bestaan- van West-Berlijn. Honecker was door de Westberlijnse burge meester Diepgen uitgenodigd, op voorstel van bondskanselier Kohl. De autoriteiten in West- Berlnn menen dat Honecker on der druk van de Sovjet-Unie af ziet van het bezoek. Tijdens het bezoek zou Honecker waar schijnlijk president Von Weiz- sacker en bondskanselier Kohl hebben ontmoet. Referendum over misbruik genetica BERN Tegenstanders van genetische manipulatie eisen dat de Zwitserse regering een referendum uitschrijft over een voorstel dat erop is gericht „misbruik van genetische tech nologie" te verbieden. Het tweemaandelijkse tijdschrift Schweitzerischer Beobachter heeft de regering 129.173 hand tekeningen overhandigd waar mee het voorètel wordt ge steund en dat is voldoende voor het houden van een volksuit spraak. Het duurt nog enkele jaren voor het referendum wordt gehouden. ANC-er ter dood veroordeeld na bomaanslag PIETERMARTIZBURG Het ge rechtshof in de Zuidafrikaanse stad Pietermaritzburg heeft gisteren een lid van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) ter dood veroordeeld we gens een bomaanslag bij een café aan de boulevard van Durban, waarbij drie doden vielen. De verdachte, Ro bert McBride, verklaarde voor de rechtbank dat hij lid is van Umkhon- to we Sizwe, de gewapende arm van het ANC. Hij had de bomaanslag ge pleegd na de afkondiging van de noodtoestand, die hij beschouwde als een „oorlogsverklaring aan de zwar ten". Kerkdiensten vrij van protestverbod JOHANNESBURG Het ver- bod van de Zuidafrikaanse re gering op protesten tegen het gevangenhouden van mensen is niet van toepassing op kerk diensten of op politieke rede voeringen. Dat heeft het hoofd van de Zuidafrikaanse politie Johan Coetzee gisteravond gezegd in een reactie op een kerkdienst in Kaapstad, waar aartsbisschop Tutu verklaarde het verbod te negeren. Onder de ruim veer tienhonderd bezoekers van de dienst was ook de ambassadeur van de Verenigde Staten Ed ward Perkins. Een Israëlische soldaat houdt de wacht bij drie gearresteerde Palestijnse studenten. Israëlisch leger schiet op studenten JERUZALEM Israëlisch troepen hebben gisteren he •vuur geopend op demonstreren de Palestijnse studenten bij d Bir Zeit universiteit op de be zette westelijke Jordaanoeve Het plaatselijke ziekenhu meldde dat een demonstrai was doodgeschoten, er ware zeker vijf gewonden. In hc hele gebied hebben zich feil botsingen voorgedaan tussen 1 ger en joodse kolonisten ene zijds en Palestijnen anderzijd Er werden meer dan hondei mensen gearresteerd, sedert i bomaanslag op een Israëlisch vrouw afgelopen zaterdag. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Helemaal zonder problemen zal de Turkse toetreding tot de Europese Gemeenschap niet verlopen. Maar over alle eventuele geschil punten kan onderhan deld worden. Dergelijke gesprekken gaan onge twijfeld jaren duren. Maar uiteindelijk kan er geen twijfel over bestaan dat Turkije heeft gekozen vóór Europa. De Europe se Gemeenschap Is eigen lijk pas compleet, als ook Turkije er lid van is. Zo luidt, kort samengevat, de opvatting van de Turkse am bassadeur in Den Haag, Ismet Birsel (53) over de „Europese toekomst" van zijn land. De vandaag officieel ingediende Turkse aanvraag voor het EG-lidmaatschap is bepaald geen opwelling, zo legt am bassadeur Birsel uit. Turkije heeft sinds de oprichting van de EG altijd nauwe contacten met Europa onderhouden. Zijn land is momenteel geas socieerd met de gemeenschap, maar deze samenwerking is op papier veel fraaier dan de werkelijkheid. Ambassadeur Birsel: „Als de EG het associatie-verdrag zou naleven, zou er al veel verbe teren. Maar ook dan zit je niet aan de grote EG-tafel, je blijft een buitenbeentje". Het Turk se lidmaatschap van de EG, zo is de conclusie van de ambas sadeur, zou de beste oplossing zijn, ook voor Europa. Tegenstand De meeste Europese regerin gen lijken er vooralsnog wei nig voor te voelen om Turkije als dertiende lid van de ge meenschap te verwelkomen. In Brussel weerklinkt een hele reeks bezwaren. Zo is de EG nog bezig de entree te verwerken van Griekenland, Spanje en Portugal; moet eerst orde op zaken worden gesteld in de financiële chaos, voordat ook maar aan uitbrei ding kan worden gedacht; is Griekenland vierkant tegen Turkse toetreding, is Turkije niet democratisch genoeg en hoort Turkije, als islamitisch land, toch eigenlijk meer in het Midden-Oosten thuis dan in Europa. Een week geleden drong mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek er tijdens een bezoek aan Ankara op aan, dat Turkije de aanvraag zou uitstellen. Hij kreeg nul op het request. De Turkse minis ter van buitenlandse zaken, Vahit Halefoglu, noemde het „ondenkbaar" dat Turkije Seen deel zou uitmaken van e Europese politieke en eco nomische eenwording. Am bassadeur Birsel licht dat „on denkbaar" nader toe. „Turkije verkeert in een an dere positie dan de meeste Europese landen. Wij zitten Ambassadeur Birsel: „We willen af van onze dubbele identiteit. Een grote meerderheid van de Turken kiest voor Europa". op de grens van twee werel den. We zijn onmiskenbaar een islamitisch land met een islamitische cultuur. Turkije is lid van de Islamitische Con ferentie. We hebben goede banden met de landen in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd is Turkije echter een westers land. We vervullen een zeer belangrijke rol in de NAVO en zijn lid van de Raad van Europa en de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Van die dubbele identiteit willen we af. Een grote meerderheid van de Turken kiest voor Eu ropa". Zo'n duidelijk uitgesproken voorkeur voor Europa bete kent overigens niet, dat Tur kije de banden met de islami tische wereld doorsnijdt. Vol gens ambassadeur Birsel zou den de nauwe contacten tus sen Ankara en de meeste hoofdsteden in het Midden- Oosten juist een pré kunnen zijn bij de beoordeling van de Turkse aanvraag. „Het is voor de EG toch een groot politiek voordeel wanneer een van de lidstaten zulke goede betrek kingen onderhoudt in het Midden-Oosten?". Ook de economische toekomst van Turkije zou, zo blijkt uit het relaas van ambassadeur Birsel, voor de EG reden moeten zijn Turkije met open armen te ontvangen. „Ons land heeft een enorm econo misch potentieel. De economi sche groei bedraagt ruim acht procent per jaar met veel aan dacht voor irrigatie en indus trialisatie. Het is zoals premier özal heeft gezegd: Geen land heeft de toetreding tot de EG beter voorbereid dan Tur kije". De ambassadeur heeft ook een oplossing voor de angst van veel Europese landen dat zij, als Turkije ooit EG-lid wordt, overspoeld zullen wor den door Turken op zoek naar werk. „Het vrije verkeer van mensen is inderdaad een groot obstakel. Dat is het nu ook al. Volgens het associatie verdrag zou er al vrij verkeer moeten zijn, maar daar komt in de praktijk niets van te recht. Maar als de economi sche groei doorzet, zal Turkije de mensen in de toekomst zelf hard nodig hebben. Overigens kun je over dergelijke proble men natuurlijk onderhande len. Het laatste wat we willen doen, is de overige EG-lidsta- ten schade berokkenen". Op termijn In Europese kringen in Brus sel wordt benadrukt dat het indienen van de aanvraag geenszins, betekent, dat Tur kije nu ook binnenkort lid van de EG wordt. Ambassa deur Birsel, die in zijn loop baan veel te maken heeft ge had met de betrekkingen tus sen zijn land en de EG, is ech ter optimistisch. Ook al geeft hij toe dat een volledig Turks EG-lidmaatschap nog wel een jaar of vijftien op zich kan la ten wachten. „Er zullen ongetwijfeld be zwaren rijzen en de beslissing is uiteindelijk aan de twaalf lidstaten. Maar Turkije kan op den duur niet meer buiten de EG worden gehouden, want ook op het terrein van de democratiseringen, de mensenrechten en de vak bondsrechten wordt vooruit gang geboekt, al is er nog een weg te gaan". Over de mogelijkheid dat de twaalf lidstaten van de EG toch besluiten de Turkse aan vraag af te wijzen en met het Griekse verzet is die kans erg groot wil de ambassa deur zich eigenlijk niet uitla ten. „Het kan niet dat ons verzoek wordt afgewezen". Na enig aanhouden voegt hij daar aan toe: „Wij willen de EG niet onder druk zetten. Maar een afwijzing van ons verzoek zou niet te overziene gevolgen kunnen hebben. Het islamitische fundamentalisme bijvoorbeeld en andere groe pen die niets willen weten van het EG-lidmaatschap zijn in opmars. Die stromingen zouden zich gesterkt kunnen voelen als de EG ons verzoek afwijst. Maar nogmaals, ik wil niet dieper ingaan op de ge volgen van een eventuele ne gatieve beslissing. De Turkse bevolking is voor aansluiting bij de EG. Ons land heeft Eu ropa veel te bieden. Inder daad, zonder Turkije is de EG niet compleet". JOS TIMMERS FOTO: CEES VERKERK DISCUSSIE WEER OPGELAAID (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De krachtige Franse snelle kweekreac tor „Superphenix", bij Creys-Malville op vijftig kilometer ten oosten van Lyon, zal in werking blij ven ondanks een nog steeds niet gevonden na- trium-lek. Dat heeft de Franse minister van in dustrie, Alain Madelin, gisteren gezegd. Daarmee werd volgens hem geen risico genomen en liep de bevolking ook geen enkel gevaar. Vijftig experts van Framato- me, de bouwer van de centrale en van het staatselectriciteits- bedrijf EDF, de exploitant, zoeken nu al drie weken naar een mysterieus lek, waardoor inmiddels zo'n twintig ton vloeibare natrium terecht is gekomen tussen een stalen op slagtank en de betonnen om- manteling daar omheen. Spe ciale, door het buizencircuit geleide miniatuurcamera's hebben het gat niet kunnen lo kaliseren. Natrium wordt in snelle kweekreactoren gebruikt als koelmiddel. De stof heeft de gevaarlijke eigenschap te ont branden in contact met lucht, wat de noodzakelijke reparatie bij voorbaat tot een hachelijke onderneming maakt. De reac torkern bevindt zich op slechts luttele afstand van het defecte natriumreservoir. „Maar Su perphenix heeft niets te ma ken met Tsjernobyl", zo zei gisteren een woordvoerder van EDF. Aan de vooravond van de eer ste veijaardag van de ramp in Tsjernobyl is niet iedereen in Frankrijk gerust op wat de techneuten afdoen als „een in cident". De oppositie verwijt de regering de Fransen niet voldoende te informeren over de mogelijke gevolgen van het lek. Volgens de socialistische vakbond CFDT dient de pro- duktie in Superphenix onmid dellijk te worden gestaakt om een „serieuze diagnose" te kunnen stellen. Maar waarne mers achten dat niet waar schijnlijk omdat Frankrijk plannen heeft voor een hele nieuwe generatie Superphe nix. Wel tijdelijk stopgezet is de produktie in de uraniumver- rijkingsfabriek in Pierrelatte, nabij Grenoble. Daar raakten dit weekeinde zeven werkne mers licht gewond toen giftige uranium-hexafluoride uit een kraan ontsnapte. Een onder zoek naar de precieze oorzaak van het ongeluk is gisteren be gonnen. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER rif votiuiDi noKin. Utrd eens wakker. Visht... Hemel, lwr bei is met beslapen1. (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) SANTA BARBARA/MOS- KOU De stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, houdt er rekening mee dat de gesprekken van minister Shultz in Moskou overeen stemming zullen opleveren over een nieuwe topontmoe ting van Reagan met Sovjet- partijleider Michail Gorbats- jov. Ook zei Baker dat er een gerede kans is op een akkoord inzake wapenbeheersing. Uit Amerikaanse bron is ver nomen dat de VS een verbod willen van alle raketten voor de middellange afstand. In Reykjavik was nog overeen gekomen dat beide partijen honderd kernkoppen zouden mogen behouden. Maar de VS hebben liever dat alle INF- wapens worden afgeschaft „omdat dat de controle zal vergemakkelijken". Terwijl Shultz vandaag ge sprekken voert met onder an deren Gorbatsjov, houden ex perts op het gebied van wa penbeheersing van beide lan den afzonderlijk ontmoetingen over ruimtewapens, middel lange afstandswapens en stra tegische wapens. 5RATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT Mn JFORMATIEOVER FILMS. MUZIEK HEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Voor 6 spaarkaarten met BP Premie-punten deze elek tronische parkeer timer gratis. Winkelwaarde f 22,20. Een prima hulp om uw parkeer tijd niet te vergeten Han dig formaat: hij kan zó aan uw sleutelbos. Als u hem niet als parkeeralarm gebruikt, kunt u er op zien hoe laat het is. Natuurlijk zit het batterijtje erbij. Ga dus tanken bij BP en pak de folder met alle BP Premie-artikelen BP Premie-pompen herkent u aan het spandoek Martinair-medewerkers op Tenerife weer vrij SCHIPHOL De twee medewerkers van Martinair, die vrijdaj door de politie op het Spaanse eiland Tenerife werden gearres teerd, zijn weer op vrije voeten. Zij zullen donderdag met een vlucht van Martinair naar Nederland terugkeren. De twe« moesten gisteren voor een rechter verschijnen omdat zij zondei werkvergunning bij de afhandeling van een Martinair-vluchi hadden geholpen. Zij waren met de Airbus van hun maatschap pij meegevlogen omdat het Spaanse afhandelingspersoneel vrij dag voor 24 uur het werk had neergelegd. PARAMARIBO Na zeven jaar militair bewind in Suri name verschijnen dezelfde politici op het toneel die in 1980 naar huis of naar de ge vangenis werden gestuurd. Zij maken zich op voor de verkiezingen op 25 novem ber, terwijl in het land nog steeds een guerilla-oorlog wordt gevoerd en de econo mie al maar slechter wordt. Bij de Nederlandse ambassa de liggen stapels visumaan- vragen. De vraag rijst wat de verdiensten van de militai ren zijn geweest. Minister van buitenlandse za ken Henk Heidweiller: „De militairen hebben één grote verdienste gehad en die staat nog steeds overeind. Zij heb ben voorkomen dat het in Su riname tot een raciale explosie is gekomen. Dat is een enorme prestatie in een land met zo veel verschillende rassen". Daarentegen wordt in brede kring getwijfeld aan de juist heid van de officiële bericht geving over (raciale) botsingen tussen het leger en de rebelle rende bosnegers. Zo ziet de politie zich genood zaakt in te gaan op de geruch ten dat drie politiemannen op 20 maart in het plaatsje Ta- manredjo niet door de groep- Brunswijk, maar door militai ren zijn vermoord. Die „leuge nachtige en tendentieuze be richten" willen dat de politie mannen Blackgrove, Panday en Olieberg door of in op dracht van militairen zijn ver moord. Zij zouden bezig zijn geweest met een onderzoek naar drugshandel, waarbij de lijnen in de richting van het leger liepen. Om de affaire af te dekken zou het drietal door een moordcommando om het leven zijn gebracht. Rouwplechtigheid Paramaribo wordt veelvuldij geconfronteerd met de gevol gen van het geweld. Kranter brengen alleen de overheids berichten over de strijd tegei Brunswijk. Militairen die „oj wrede wijze door de terroris ten zijn vermoord", wordei met veel eerbetoon begraven Uitgebreide televisieverslagei brengen de rouwplechtighe den in de huiskamer. In d« kerken pleiten predikante! voor het uitbannen van he geweld uit de Surinaamse sa menleving. Onder de voorstanders vai verkiezingen zal Brunswijk e niet populairder op worden all hij doorgaat met zijn strijd „Indien Brunswijk blijft aan vallen, dan kan hij niet mee zeggen dat hij strijdt voor de mocratie", zegt een jong VHP-er. De Surinaamse auto riteiten doen in ieder geva hun best om het Jungle Cora mando van Brunswijk zo on gunstig mogelijk af te schilde ren. De verwachting in Paramai bo is dat het grootste deel v; de stemmen bij verkiezingei van eind november gaat naai de twee partiien die het polij tiek leven vóór de revolutie a| beheersten: VHP en NPS. Beij de partijen hopen dat hun lei ders nog steeds aanzien hel ben, ook onder de jongere kit zers. Verder wordt aan de vei kiezingen deelgenomen di de Javaanse partij KTPI vj W. Soemita en de nog op richten Arbeiderspartij vi vakbondsleider Fred Derbj De nieuwe partij van legerlei der Bouterse gaat mikken o| de grote groep Surinamers onj der de 31 jaar die nog niet eei der naar de stembus is ge weest. Minister Shultz in gesprek met refusenik Slepak. MOSKOU Een veertigtal „refuseniks", Russische joden die van de autoriteiten geen uitreisvisum krijgen, hebben gisteren in Moskou geprotesteerd tegen het emigratie-beleid van de Sov jet-regering. De betogers werden ongemoeid gelaten. Optreden tegen hen zou vrijwel zeker gevolgen hebben gehai voor het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlands! zaken George Shultz aan Moskou, die gisteren de gelegenheid te baat nam om de „refuseniks" een hart onder de riem te steken Voor dat doel was in de residentie van de Amerikaanse ambas sadeur Matlock een paasviering belegd, waarvoor enige tiental len Russische joden waren uitgenodigd. Onder degenen die d< bijeenkomst bijwoonden waren onder anderen de in februari ui' een werkkamp vrijgelaten Josif Begoen en Boris Slepak. Tijdens de joodse bijeenkomst zei Shultz dat de Verenigde Staten hun actie voor Sovjet-joden die willen emigreren „nooit zullef opgeven". „Jullie zijn aanwezig in onze geest en in ons hart, wi; denken aan jullie en bidden voor jullie", aldus Shultz. De minis ter gaf Boris Slepak, die al in 1970 een verzoek tot vertrek in diende, foto's van zijn kleinkinderen die in de Verenigde Stater wonen en die hij nog nooit heeft gezien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4