Proces dreigt voor Medi-Centers Bon: Kip met jubileumkorting. Smeer &KIV*4.98 Voorzichtig optimisme bij besprekingen in Moskou MINISTERIE STELT ONDERZOEK IN Toetreding van tlurkije tot EG |vergt vele jaren Holland International en De Jong willen busreizen bundelen ';De Koning blijft bij 800 miljoen voor ambtenaren 0ornci/nt Dinsdag 14 april 1987 78e jaargang no. 23781 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoii Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1.0,64 per mm. kleintjes i. 0,45 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt. In de nacht plaatselijk mist en mini mumtemperatuur ongeveer zes graden. Later op de dag moge lijk wat regen. Temperatuur omstreeks veertien graden. Wind uit westelijke richtin gen, zwak tot matig. Zon op: 06.44; onder: 20.37. Hoog water Schev.: 03.51 en 16.04; laag w.: 11.59. [leuter overleeft i ijskoud water IINNEAPOLIS De driejarige oseph Keiler heeft vijfenzeven- g minuten in zes graden koud rater van een meer bij Minnea- olis gelegen en heeft het over- >efd. Jaar de politie gisteren meedeel- e, ademde het jongetje al niet aéer toen duikers hem uit het lodderige water haalden. In een iekenhuis hernam het hart weer ,jjn normale ritme. Volgens de ■handelende arts kan rustig van ■n wonder gesproken worden, ngezien het ijskoude water irmaal gesproken al binnen een ■artier tot onderkoeling en itilstand leidt. Uniek manuscript Mozart op veiling LONDEN Meer dan drie miljoen gulden verwacht het veilinghuis Sotheby's in Londen volgende maand te krijgen voor een manuscript met negen in Mozarts eigen handschrift opgete kende symfonieën, de nummers 22 tot 30. „Dit manuscript heeft zijn weerga niet in de veiling geschiedenis," zei dr. Stephen Roe, muziekex- pert van Sotheby's. Hij voegt hieraan toe, dat de opbrengst veel hoger kan zijn, omdat er geen vergelijkingsmateriaal voorhanden is. Het manuscript van 510 bladzijden is naar alle waarschijnlijkheid samengesteld en gebonden door Leopold Mozart, de vader van de compo nist, tussen 1780 en '90. Men verwacht dat mu sea en bibliotheken onder de actiefste bieders op 22 mei zullen zijn. Wat de afkomst van het Mozartmanuscript aangaat kan Sotheby's alleen onthullen dat de verkoper niet Brits is. Op één deel na zijn alle symfonieën in Mozarts hand schrift. Het lijkt kladschrift, omdat er veel is De beginmaten van symfonie nr. 29, in Mozarts handschrift, geschrapt en veranderd. Arrestatiebevel tegen F1-coureur Nelson Piquet BRASILIA De Braziliaanse politie heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de formule 1-coureur Nel son Piquet. Piquet wordt ervan be schuldigd een cameraman van de Braziliaanse televisie te hebben aan gevallen toen deze opnamen maakte bij een rechtbank Waar Piquet was om de echtscheiding van zijn eerste vrouw Maria Clara te regelen. De Braziliaanse politie zal de in Mon te Carlo woonachtige Piquet, die af gelopen zondag tweede werd in de Grote Prijs van Brazilië, verhinderen het land te verlaten totdat hij zich bij de autoriteiten heeft gemeld. HILVERSUM De historicus dr. L. de Jong vindt dat de Anne Frank Stichting Helmut Seyss-Inquart, kleinzoon van de oor logsmisdadiger Arthur Seyss-Inquart, „een klap in het gezicht heeft gegeven" door te weigeren van zijn diensten gebruik te maken. Volgens De Jong, die gisteravond in het Vara- televisieprogramma Achter het Nieuws re ageerde op de weige ring, had de Anne Frank Stichting de hulp van de Oostenrij ker Helmut Seyss-In- HISTORICUS DR. L. DE JONG: „Anne Frank Stichting geeft Seyss-Inquart klap in het gezicht" quart goed kunnen ge bruiken. Vooral omdat Oostenrijk traditioneel besmet is met anti-se- mitisme (het land tel de zelfs meer leden van de nationaal-soci- alistische partij dan Duitsland) had de kleinzoon, „een moe dig man", van grote waarde kunnen zijn in de strijd tegen het ra cisme, aldus De Jong. Pag.3: „Hij had zich toch Seissy kunnen noemen?" DEN HAAG Het is niet uit gesloten dat het ministerie van volksgezondheid een pro ces aanspant tegen de Nij meegse uroloog dr. Boerema, vanwege zijn Medi-Centers (privé-klinieken). Staatsese- cretaris Dees heeft de inspec teur voor de volksgezondheid gevraagd te onderzoeken of Boerema de wet overtreedt door klinieken te exploiteren zonder vergunning. Zodra de inspecteur proces-verbaal heeft opgemaakt zal, zo nodig, de officier van justitie worden ingeschakeld. De staatssecretaris blijft van me ning dat er voor de Medi-Centers een vergunning nodig is op grond van de wet ziekenhuisvoorzienin gen. Dat zegt hij in een brief aan de Tweede Kamer. Boerema en Ven- dex, dat ongeveer dertig miljoen gulden in de klinieken investeert, zijn van mening dat een vergun ning niet nodig is. De Groningse hoogleraar bestuursrecht Schelte- ma heeft beiden geadviseerd dat ze zonder problemen met de privé- klinieken konden beginnen. Boere ma trok daarop zijn lopende aan vragen voor vergunningen in. Voor de kliniek in Nijmegen was die toen al al geweigerd. Boerema opende onlangs zonder vergunning in Den Haag een kliniek en wil binnen een jaar nog in vier andere plaatsen beginnen. Gedeputeerde Staten van Gelder land onderzoekt op dit moment met toestemming va'n de staatsse cretaris of er behoefte is aan een experiment met een Medi-Center in de regio Nijmegen. Aan even tueel meer experimenten heeft Dees voorlopig geen behoefte. Hij vindt het daarom ook niet goed dat het Antonius-ziekenhuis in Nieu- wegein zijn poliklinieken wil pri vatiseren. Het ziekenhuis overwoog dit te doen in samenwerking met Boerema en Vendex. VANDAAG OFFICIËLE AANVRAAG Is »e le (Van onze correspondent) tifeRUSSEL De Turkse :n inderminister voor Euro- Jj >ese zaken, Bozar, heeft n] ranmorgen namens zijn ègering officieel het üG-lidmaatschap aange vraagd. Hij diende het 11 rerzoek in bij de Belgi- "J che minister van buiten- andse zaken, Leo Tinde- »o nans. België is momen- 'o eel voorzitter van de Ge- 'P neenschap. Jaar verwachting zal het ig toch nog vele jaren vergen er ;er Turkije als dertiende idstaat tot de EG kan toe den. Bij de EG zijn de evolgen van de toetre- - ling van de laatste twee lidstaten, Spanje en Portu gal, nog lang niet ver werkt. Bovendien is Grie kenland weinig enthou siast over een Turks EG- lidmaatschap en hebben verschillende andere lid staten overwegende be zwaren tegen de Turkse staatsstructuur en de schendingen van de men senrechten. Turkije is ech ter vastbesloten het lid maatschap te verwerven. Het baseert zich op het Verdrag van Rome waarin staat dat elke Europese staat het lidmaatschap kan aanvragen. Pag.4: Turkse ambassa deur Birsel: EG pas com pleet als Turkije er lid van is. (ADVERTENTIE) Als u deze week een kip koopt bij de 100-jarige Albert Heijn, krijgt u een jubileumkorting Oftewel een kilo kip van f 6.98 voor f 4.98. Dus smaakt-ie nog lekkerder. Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 18 april a RIJSWIJK De Jong Intra- tours in Ridderkerk en Hol land International in Rijswijk voeren besprekingen om te komen tot een volledige sa menwerking op het gebied van busreizen. De bedrijven verwachten dat met ingang van volgend jaar zomer de nieuwe onderneming kan draaien. De Jong en Holland Interna tional zijn van mening dat zij door de mogelijke bundeling van krachten beter in staat zijn de consument „een hoog waardig busprodukt te bie den". Bij overeenstemming krijgt de nieuwe onderneming de naam De Jong Intra/Hol- land International Busvakan ties. Gezien de huidige omvang en activiteiten van de twee zal de nieuwe onderneming met on geveer 180.000 passagiers en 350 bussen de grootste bustou roperator van Europa zijn. De omzet zal ongeveer 130 mil joen gulden bedragen. Volgens de nieuwe formule krijgt De Amerika. Door de combinatie Jong een meerderheidsaan- van de 400 opstapplaatsen van deel, aldus Dorhout. Intratours en de 240 van Hol- Het aanbod van busreizen op land International onstaat het de Nederlandse markt zal bij- volledigste netwerk van ver- na alle Europese bestemmin- trekplaatsen in Nederland, al gen beslaan, alsmede enkele in dus Dorhout. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Texaans hof onthoudt zich van uitspraak over Texaco HOUSTON Een hof van be roep in Houston, Texas, heeft zich gisteren onthouden van een uitspraak over de borgsom die Texaco moet betalen om in beroep te kunnen gaan tegen een vonnis waarin de olie maatschappij tot een boete van 10,2 miljard dollar is veroor deeld. Rechter James Warren was van mening dat een uit spraak geen zin had nadat Texaco zondag heeft besloten uitstel van betaling aan te vra gen. Volgens Warren moet de zaak nu door de faillissements- rechter worden behandeld. Texaco heeft uitstel van beta ling aangevraagd om te voor komen dat zij een borgsom moet betalen die net zo groot is als de boete waartoe de olie maatschappij is veroordeeld. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEftS Verhuur van lui* auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP TO. 071-894040 'Geen krant ontvangen Bel tussen M.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen {14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-: 022248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Koning van binnenlandse za ken heeft er bij het kabinet op aangedrongen hem alsnog de ruimte te bieden om een twee jarige overeenkomst met de ambtenarencentrales te kun nen afsluiten. De Koning wil een bedrag van 800 miljoen uittrekken voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de jaren '87 en '88. Binnen het kabinet, die zich vandaag over deze kwestie be raadt, bestaat nogal weerstand tegen het voorstel van De Ko ning, zeker nu minister Ru- ding heeft voorspeld dat zich* volgend jaar mogelijk nieuwe tegenvallers zullen aftekenen. Bovendien strookt het bod van De Koning niet met de oproep aan werkgevers en werkne mers om de lonen dit jaar te matigen. Minister De Koning heeft het eerdere bod van 270 miljoen gulden voor '87, dat voor de ambtenarencentrales niet aan vaardbaar was, als zodanig la ten vallen. In plaats daarvan wil hij een gecombineerde overeenkomst over twee jaar, waarvoor hij een ruimte van 800 miljoen wil aanbieden. In het beraad in het kabinet heeft hij zijn collega's voorgehouden dat het naast de 270 miljoen niet gaat om extra financiële ruimte, maar om de ruimte die het regeerakkoord biedt; daar in is voor de gehele regeerpe riode een bedrag van 600 mil joen gulden voor verbetering van arbeidsvoorwaarden voor zien. Het kabinet beraadt zich nog op deze kwestie en zal vrijdag in kleinere kring hierover verder praten. Als zijn voor stel niet wordt gedwarsboomd, wil minister De Koning vol gende week woensdag in het georganiseerd overleg met de ambtenarencentrales proberen overeenstemming te bereiken over de tweejarige overeen komst. Automobilist (20) in Stompwijk verongelukt De 20-jarige G.J. Kre- mers uit Sneek is giste ren om het leven geko men bij een aanrijding op het Oosteinde in Stomp wijk. De brandweer had drie kwartier nodig om het slachtoffer, dat toen nog in leven was, uit te zagen. Kremers werd daarna overgebracht naar het Westeinde zie kenhuis in Den Haag met onder meer een gebro ken nek en zwaar inwen dig letsel. Een paar uur later overleed. De jeugdige vertegen woordiger uit Sneek reed vanuit Stompwijk met zijn auto in de richting Zoe- terwoude, toen hij bij een bocht rechtdoor reed en op de linkerweghelft te recht kwam. De bestuur der van een tegemoetko mende vrachtwagen, een 28-jarige inwoner van Leiderdorp, kon hem niet meer ontwijken. Bij de fa tale botsing schoof de personenauto onder de containerwagen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De ministers Shultz en Sjevardnadze bij het begin van een van hun drie gespreksrondes. Brief van Reagan voor Gorbatsjov MOSKOU/SANTA BAR BARA De Amerikaan se minister van buiten landse zaken Shultz heeft de Russische partijleider Gorbatsjov vanmiddag een persoonlijke brief overhandigd van presi dent Reagan. Over de in houd van het schrijven is officieel niets bekendge maakt, maar aangenomen wordt dat Reagan Gor batsjov opnieuw heeft uit genodigd voor een top in Washington. De kansen daarop zijn toege nomen, gelet op het voorzich tige optimisme na de eerste dag van besprekingen van Shultz in Moskou. De Ameri kaanse minister heeft gisteren bij elkaar ruim acht uur ge sproken met zijn Russische collega Sjevardnadze. Op het programma stonden twee ge spreksrondes, maar gister avond werd onverwacht een derde ontmoeting belegd, die tot diep in de nacht voortduur de. Hoewel Shultz de recente spio- nage-kwestie en de mensen rechtensituatie in de Sovjet- Unie bovenaan de agenda had geplaats, gingen de besprekin gen vooral over de wapenbe heersing. Over de inhoud van de gesprekken werden geen mededelingen gedaan. Morgen wordt een persconferentie ge houden. Voor zijn ontmoeting met Gor batsjov had Shultz vanmorgen eerst nog een ontmoeting met de Russische premier Nikolai Rizjkov; daarbij kwamen voor al economische onderwerpen ter sprake. Het begint met een snoepje en het eindigt met gro te geldbedragen. U weet waar we het over hebben: smeergeld. De Nederlandse ambassade in Parijs weet er alles van af. De vrachtwagenchauffeurs moeten sinds kort zelfs meer betalen, omdat de Franse douaniers hun speciale „tarieven" hebben verhoogd. Ze willen nog gauw, alvorens de grenzen ook voor goederenvervoer open gaan, hun slag slaan. Sommige douanebeambten vragen wel hon derd gulden om de wachttijd wat te bekorten. We kunnen overigens gerust zijn: „De zaak heeft onze aandacht", leest u vandaag in de Leidse Courant. De krant die u, na een veertien dagen durend gra tis smeerabonnement, vast en zeker voorgoed wilt blijven lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1