(Parkeer vergunningen (in Noordwijk aan Zee Huis ter Duin doet folders de deur uit andacht voor aard en ruiter BIJZONDERHEDEN Veiligheid Warmondse voetgangers ter sprake fIDEN OMGEVING QeidócQowuvnt DINSDAG 14 APRIL 1987 PAGINA 13 iordwijkerhout [jgt cadeau )RDWIJKERHOUT Het Leeu- iorst Congres Center doet de ge- jte Noordwijkerhout 6.000 gulden ju. Het geld moet worden gebruikt de aanschaf van één of meer kunst ig ken voor het gemeentehuis of De 0 elft Leeuwenhorst nam van oktober Adecember 1986 de exploitatie van het "jecagedeelte van het sport- en sociaal- £|ureel centrum De Schelft voor zijn •ning. Deze periode (die lag tussen vertrek van de vorige exploitant en K komst van de huidige) werd afgeslo- met een batig saldo van 6.000 gulden. 5 dank voor het vertrouwen dat rdwijkerhout in het Congres Center ji jde, doet Leeuwenhorst het geld ca- Wijkvereniging Duinpark haalt 400ste lid binnen NOORDWIJK De wijkvereniging Duin park in Noordwijk heeft haar 400ste lid ge boekt. Het is de familie Van Werkhoven uit de Van Beelenstraat. Op zaterdag 18 april om 14.00 uur, gaat de wijkvereniging de vierhon derdste officieel begroten. Behalve het be stuur en de leden van de wijkvereniging Duinpark zijn voor dit gebeuren uitgenodigd het college van burgemeester en wethouders, raadsleden, de sociaal-culturele raad en de be sturen van de plaatselijke zusterorganisaties. Plaats van samenkomst is het kruispunt Jan Cramerhof-Adiraan Dorsmanstraat (bij de te lefooncel). Het ligt in de bedoeling, dat aan nummer 400 van het ledenregister een atten tie wordt aangeboden. Verder maakte het Fanfarekorps Excelsior een rondgang door de wijk en wordt aan de familie Van Werkhoven een serenade gebracht. Aangehouden in gestolen auto WARMOND De poli- tie van Warmond heeft De man reed in een auto die in Diemen was gestolen. Tevens had hij zes kratten met lege bierflessen bij zien. Deze waren in War mond gestolen. De Am sterdammer, een drugs verslaafde, is een goede bekende van de War- mondse politie. VOORSCHOTENSE BRANDWEER RUKT VAKER UIT IN 1986 VOORSCHOTEN De vrijwillige brandweer van Voorschoten moest in 1986 ongeveer 100 keer uitrukken. Een aanzienlijke stijging in vergelijking met 1985, toen er 76 keer een beroep op de brandweer werd gedaan. Commandant J. Herpst meldt dit in het gecombineerde jaarverslag over 1985/1986. Herpst is sinds 1980 in Voorschoten werkzaam en één van de twee beroepskrachten binnen het 30 leden tellende korps van Voorschoten. Het aantal brandmeldingen liep van 30 in 1985 op tot 65 in 1986. Het aantal hulpverleningen bleef gelijk, ieder jaar 35. Onder die hulpverleningen valt onder meer het redden van vee uit sloten. Vijf brandweermannen verlieten de afgelopen twee jaar het korps. Drie omdat zij een werkkring buiten de gemeente Voorschoten kregen en twee wegens hun leeftijd. Er waren op volgers voorhanden, want is er nog altijd genoeg animo voor de brandweer op vrijwillige basis. Van de 30 brandweermensen wonen er 25 in de directe omgeving van de brandweerkazerne. In totaal 18 „spuitgasten" zijn ook overdag bereikbaar. De gemiddelde leeftijd is 27,6 jaar. Zowel in 1985 als in 1986 werd de brandschade geschat op 400.000 gulden. Deze schade werd veroorzaakt door brand in twee woonhuizen, de kantine van Sporthal De Vliethorst, buurthuis Bloemenwijk/ Boschgeest en een schuur. De brandweer moest in 1986 ook twee maal uitrukken omdat een vogel klem was komen te zitten in een schoorsteen. Vijf keer moest de brand geblust worden in een papiercontainer, door baldadige jeugd in brand gestoken. Duiven openen strijd tussen bollendorpen SASSENHEIM „Bollendorpen in competitie", een meerdaagse wedstrijd tussen Sassenheim, Lisse en Hille- gom, is gisteravond in Sassenheim van start gegaan. Plaats van handeling was het clubgebouw van De Blauw- band. Daar werden 50 duiven uit Sassenheim, Lisse en Hillegom ingekorfd. De vogels werden gisteravond nog naar Roosendaal getransporteerd en daar vanochtend vroeg gelost. De eerste duiven zijn in de loop van deze ochtend bij hun eigenaars teruggekeerd. Vanavond staat voetbal op het programma. Op het veld van Ter Leede in Sassenheim gaat om half zeven een toernooi voor A- en B-junioren van start en op het veld van SIZO in Hillegom een toernooi voor de C- en D-jeugd. Ook hier wordt om half zeven begonnen. In „Bollendorpen in competitie" be strijden de drie plaatsen elkaar op diverse fronten. In de centra van de drie dorpen staan borden waarop de stan den worden bijgehouden. )M OVERLAST HORECA-BEZOEKERS TEGEN TE GAAN JORDWIJK In het I el van Noordwijk aan 'V dat te kampen heeft ;t overlast door avond- nachttoerisme zal bij n. fcjze van proef het be- l|; ighebbende parkeren irden ingevoerd. Dit udt in dat de bewo- rs van het uitgaans- jjntrum voor de vrijdag- zaterdag- en zondaga- nden een vergunning ijgen om te parkeren dat gedurende de tijd de vergunning geldt de plaats die aan de rgunninghouder is toe wezen, niemand an- rs zijn auto of ander itorvoertuig mag neer- tten. Gedurende de oefperiode zal het par iertarief niet in reke- ng worden gebracht. raadscommissie voor rkeerszaken sprak zich i-pteravond unaniem uit or een dergelijke Def. 11UURTPARK BIJDORP Verkeersschout Van Eek uit Leiden, die op verzoek van het gemeentebestuur de com missievergadering bijwoonde, zette een domper op het en thousiasme, waarmee het nieuwe parkeerplan werd be groet. Volgens hem bood de wegenverkeerswet en de daaruit voortvloeiende voor schriften geen mogelijkheden om motorvoertuigen, die zon der vergunning in het uit gaansgebied worden neerge zet, weg te slepen. Ook in specteur Schilperoord, waar nemend chef van het Noord- wijkse politiekorps, was niet onverdeeld positief. Hij liet de commissieleden weten dat de politie in de weekeinden meer zaken te doen had dan het uitoefenen van controle op het parkeren in het uit gaansgebied. Verder meende hij dat het opleggen van een geldboete van 35 gulden niets uithaalt, omdat de bekeuring door de inzittenden van de foutgeparkeerde auto vaak gezamenlijk wordt betaald. In de derde plaats zou het openbaar ministerie een nog groter aantal processen- verbaal niet kunnen verwer ken. „Een domper", was de reactie van J. Smit (VVD), die het niet kunnen toepassen van de wegsleepregeling zeer be treurde. In ae parkeerbon van 35 gulden zag hij geen heil, omdat de boete in veel gevallen gezamenlijk werd betaald. Toch dienden er naar de mening van de woordvoerder van de WD- fractie maatregelen te worden genomen om aan de overlast voor de bevolking in het uitgaangsgebied een eind te maken. Momenteel loopt ér een enquête onder de be woners. Smit wilde het resul taat van dit onderzoek af wachten. Hij bepleitte een uitbreiding van het vergun- ningengebied tot de Prins Bernhardstraat. Gelukkig was Smit met het feit, dat ge durende de proefperiode van de bevolking van het uit gaansgebied geen geld zou worden gevraagd. „Men kan moeilijk beweren, dat het profijtbeginsel op dit deel van de bevolking van toepas sing is". Ook A. van Rijnberk (Noord- wijks Belang) bleek somber gestemd. Zonder controle zou de voorgenomen maatregel naar zijn mening geen effect hebben. Voor de controle is mankracht nodig. Als de po litie daarover onvoldoende beschikt, dan diende men volgens Van Rijnberk het te controleren gebied en de tijd waarin gecontroleerd rnoet worden beperkt te blijven. „Jammer, dat bij overtreding de wegsleepregeling niet van toepassing is, zei Willms (CDA). Ook volgens hem had de proef alleen kans van sla gen als er maatregelen kon den worden genomen. Of er later onkosten in rekening moesten worden gebracht, wilden het CDA, de PvdA en Noordwijks Belang op een la ter tijdstip bekijken. In de discussie over het aan- vangstijdstip van het belang hebbenden-parkeren, deelde wethouder Salman mede, dat de wijkvereniging had ver zocht dit op 18.00 uur te stel len. Willms (CDA) meende dat aan deze wens kon worden voldaan. Eventueel zou de aanvangstijd later nog bijgesteld kunnen worden. Unaniem tenslotte sprak de verkeerscommissie zich uit tegen het eventueel parkeren in het „Gat van Palace". J SE De ponyclub lway en de landelijke erijvereniging St. Hu- a1us houden zaterdag 18 maandag 20 april de "jkse verenigingsda- Tijdens deze dagen m paard en ruiter in middelpunt van de angstelling. De toegang het ruitercentrum in Poelpolder is gratis. zaterdag wordt van half sn tot vijf uur dressuur r alle categorieën paarden wny's gehouden. De twee- verenigingsdag, maandag 20 april, begint om tien uur met het springen voor paarden en pony's. Om twaalf uur is er dé Voltige wedstrijd eerste deel, het optreden van de ba- zuinblazersgroep onder leiding van John van Kooperen om half één, de spelen voor de pony-jeugd om kwart voor één, om kwart voor twee de Voltige 2e deel, om half drie equipe springen en om vijf uur de grote parade. Het equipe springen is een spannend spel, waarbij een groep van vier ruiters ieder hun parcours af moeten leggen. Faalt er eentje halverwege, dan moet num mer 2 dat parcours eerst afma ken en daarna dat van hem zelf. eisje gevallen Phen aan den rijn 16-iarig Alphens meisje op de bromfiets over het pad langs de President medylaan reed, viel gister- ftd om half negen door on- snde oorzaak. Het meisje "d naar Rijnoord vervoerd nog onbekend letsel. De tie stelt een onderzoek in de oorzaak van de val. Auto in sloot LISSE Een 41-jarige auto mobilist uit Lisse, die even niet goed op de weg lette, be landde gistermiddag om kwart over vijf in de sloot langs de Stationsweg. De man pakte tij dens het rijden iets van de pas sagiersstoel en kon daardoor zijn auto niet goed door de bocht in de Stationsweg stu ren. Hij botste tegen een paar verkeersborden en een licht mast. In de sloot kwam de wa gen tot stilstand. De auto was geheel vernield, de bestuurder wam met schrik vrij. Luxe klimrek in park Bijdorp Eén van de opvallendste elementen in het nieuwe wijkpark Bij dorp in Voorschoten is het luxueuze klimrek. Het zal morgenmid dag om twaalf uur door wethouder J. Visser officieel in gebruik worden genomen. Het rek, dat bij het Buizerderf verrijst, biedt de Jeugd van Bijdorp een hoeveelheid klim- en klautermogelijkheden waar een sergeant van een militaire stormbaan jaloers op zou worden. Glijbaan en schommel maken ook deel uit van het ge heel. Het nieuwe park heeft overigens ook veel te bieden voor de meer bezadigde bezoekers: wandelpaden, bruggetjes en zitban ken op plaatsen met een fraai uitzicht. Ook is er een trapveld met doelpalen en een speel- en ligweide. Vijftigste uitgaansdag Valkenburgse senioren VALKENBURG Voor 150 Valkenburgse senioren is het dinsdag 2 juni weer uitgaans dag. Op die dag wordt tevens een jubileum gevierd. Een hal ve eeuw geleden werd door de heren Joh. Rhijnsburger en A. van der Zwart de eerste uit gaansdag voor de Valkenburg se bejaarden georganiseerd. Mevrouw T. Scnellingerhout- Jansen, werkzaam in de ver pleging, werd gevraagd voor de hulpverlening op zulke da gen. Op die eerste dag gingen slechts 25 ouderen uit het Rijndorp op reis. Ieder jaar werd dit aantal uitgebreid. Momenteel geven 150 senioren zich op voor deze gezellige dagtocht en starten er drie touringcars vanaf het Castel- lumplein. Vele jaren waren de heren C. Ouwersloot en C. van der Zwart de organisatoren. Tegenwoordig is de organisatie in handen van 6 comité-leden. Zij bezoeken van 13 tot 27 april de bewoners van Valken burg en de bedrijven, die de ouderen elk jaar een dagje uit aanbieden. De electronische commu nicatie rukt op. Informa tiebronnen als viditel, ka beltekst, videotex en tele tekst produceren, gehol pen door het onmisbare beeldscherm, een niet af latende stroom gegevens. De stroom wordt steeds breder want op tal van plaatsen ontspringen nieuwe bronnen. Zo ook in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin. Daar voor ziet sinds kort het nieuwe systeem Hoteltex de gas ten van informatie. Of wel, de papieren folder heeft plaats gemaakt voor de televisie, heeft moeten buigen voor de electroni sche communicatie. Hoteltex is een kabelkrant, die door de hotelgasten op de eigen kamer kan worden ge lezen. Het systeem is te verge lijken met het nieuws voor doven en slechthorenden dat op de Nederlandse televisie wordt uitgezonden. Er zijn echter twee grote verschillen: Hoteltex draait 24 uur per dag en de pagina's worden opge luisterd met kleurtjes, illus traties en een muziekje. In to taal worden door een rotor telkens 60 pagina's een voor een op het beeldscherm geto verd. Daarna wordt weer van voren af aan begonnen. De kabelkrant geeft informatie die varieert van de openings tijden van de sauna tot de cocktail die in de bar wordt geschonken. Zo is momenteel de Ruanda-cocktail in de aan bieding. De pagina waarop dat wordt gemeld, is verluch tigd met een grote olifant Idee De Noordwijker Ronald Cra- ma is bedenker van Hoteltex. Hij stapte met zijn idee naar het bedrijf Pressofoon in Heemskerk en daar zag men er wel wat in. Hoteltex werd ontwikkeld en Huis ter Duin was bereid te fungeren als „proefkonijn". Het systeem draait nu sinds de kerstdagen, eind vorige maand werd het officieel in gebruik genomen. Naast Holiday Inn in Londen is Huis ter Duin de enige ge bruiker in Europa. Volgens Crama zal dat echter nog maar even duren. „Er is al veel belangstelling van ande re hotels", zo laat hij weten. Crama geeft uitleg bij het „ze nuwcentrum" van Hoteltex. Het is gevestigd in een kan toortje achter de balie van het Noordwijkse hotel. Op een ta fel staat een toetsenbord dat is gekoppeld aan een plat kastje met elektronica (telebase) en een kleurenmonitor. Deze drie heten samen de Ediset In een kast in de hoek van de kamer staat een kast met daarin de Hoteltex Generator. Deze generator, die de rotor bevat, fungeert als een tv-sta- tion. De pagina's worden via het reeds bestaande kabelnet van de televisie naar de hotel kamers getransporteerd. „Er komt gewoon een extra liintje bij", legt Crama uit. „De kwa liteit van beeld en geluid zijn net zo goed als die van de Ca- sema", verzekert de Noord wijker. Hotels die het systeem willen aanschaffen, moeten dus niet alleen over televisie op de kamers beschikken, maar er moet ook al een ka bel liggen. Is dit het geval, dan vergt Hoteltex een inves tering van 15.000 gulden, zegt Crama. „Zonder hak en breekwerk", voegt hij daar voorzichtigheidshalve aan toe. Ediset Terug naar de Ediset, de ap paratuur op de tafel naast de genera tor-kast. Hierin zit een archief van 99 pagina's, 60 hiervan zijn kopieën van de pagina's die in de generator meedraaien. Met behulp van het toetsenbord en de monitor kunnen de pagina's worden gewijzigd, aangepast of hele maal worden veranderd. Via een telefoonlijn, kunnen de pagina's van de Ediset naar de generator worden gestuurd. Het systeem kan ondertussen gewoon doordraaien. Af en toe loopt Dick Bogers, manager of operations van Huis ter Duin, binnen. De be snorde Bogers is de beheerder van het systeem. Hij zorgt er voor dat de kabelkrant actu eel blijft Zo moet hij elke dag het weerbericht aanpassen, de wisselkoersen wijzigen en an dere zaken veranderen. Bo gers vindt het duidelijk leuk om met de computer te spe len, met enige gretigheid neemt hij plaats achter het toetsenbord om een letter een ander kleurtje te geven. Volgens Crama is het voor deel van Hoteltex dat de werknemers van het hotel het zelf kunnen bedienen. „Een dag instructie is voldoende", zegt hij. Dick Bogers beaamt dat. Het maken van eenvou dige illustraties kan ook met Ronald Crama bij de Ediset; de monitor toont de pagina met de Ruanda cocktail. „Veel hotels hebben belangstelling voor Hoteltex". het toetsenbord worden ge daan. maar voor de meer in gewikkelde tekeningen kan een beroep worden gedaan op Pressofoon, zo laat Crama zien. Met de Ediset belt hij naar de hoofdcomputer in Heemskerk en vervolgens kan hij op het beeldscherm in Noordwijk laten zien wat er in Heemskerk in voorraad is. Reclame Het systeem kent ook andere toepassingen. Zo bevat de Edi set de telefoonnummers van alle personeelsleden van Huis ter Duin. Een opdracht aan de computer en het gewenste personeelslid wordt gebeld. Ook is het mogelijk de kabel krant te gebruiken voor de vele congressen die in het ho tel worden gehouden. Dat kan gaan om gegevens over het programma, maar volgens Crama is het ook denkbaar dat via Hoteltex samenvattin gen van lezingen worden uit gezonden. De congresganger kan dan later op zijn gemak bekijken of hij het allemaal wel goed heeft begrepen. Een andere, voor het hotel niet te versmaden toepassing is het laten meedraaien van advertenties. Dick Bogers meldt dat verschillende Noordwijkse ondernemers al belangstelling hebben getoond voor ruimte in de kabelkrant. De manager zegt dat er ook zeker advertenties zullen worden opgenomen. Zelf heeft hij een reclamebood schap voor Coca Cola ge maakt en in de rotor gestopt En dan te bedenken dat Huis ter Duin uitsluitend Pepsi schenkt. ,Ik vond het kleurtje zo mooi", zegt Bogers veront schuldigend. Bijdrage: Kees van Herpen Foto: Wim van Noort WARMOND De fractie Progressief Warmond houdt morgen een thema avond waar de vraag „Is Warmond veilig voor voetgangers" centraal staat. Vanaf acht uur zal er in Hotel de Zon onder meer worden gesproken over: 30-kilometerzones, woonerven, schoolroutes, het afsluiten voor snelver keer van de Dorpsstraat en verkeerslichten op de Herenweg. Eén van de aandachtpunten zal de oversteekplaats voor voetgangers bij de Bisschops laan zijn. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie openbare werken werd vorige maand voorgesteld om het ze brapad iets te verleggen en be ter zichtbaar te maken. Dat voorstel werd gedaan omdat de oversteekplaats aan de He renweg daar niet als veilig wordt ervaren door de vele ouderen die vanuit Mariën- weide, Mariëngaerde en de wijk Endepoel II naar de Dorpsstraat willen. Sommige ouderen vinden het overste ken van de Herenweg zo'n ris kante onderneming dat zij er vanaf zien om zelfstandig boodschappen te doen of het postkantoor te bezoeken. Via de bewonerscommissie van Mariënhaven, Mariën gaerde en Mariënweide werd verzochtom de oversteek plaats te beveiligen met ver keerslichten. Volgens deskun digen is de oversteek-intensi- teit echter onvoldoende. Auto mobilisten zouden de ver keerslichten negeren als er niet echt vaak zou worden overgestoken. Daarop werd voorgesteld om een vluchtheuvel in het mid den van de Herenweg aan te brengen. Volgens berekenin gen van de dienst gemeente werken zou daarvoor echter te weinig ruimte zijn. De hekken van Mariënhaven en de bijbe horende pilaren zouden dan moeten worden verplaatst en die operatie werd te kostbaar geacht. Tenslotte kwam men uit op het beter zichtbaar maken van de oversteekplaats. De leden van de raadscommissie open bare werken toonden zich niet gelukkig met de oplossing, maar zagen geen betere op dat moment. Het CDA-raadslid C. van Schie vroeg tijdens de laatste raadsvergadering aan dacht voor een zebra en kwam met cijfers waaruit bleek dat OOSTERGEEST VERHUIST WARMOND Het grootste deel van de basisschool Oostergeest in Warmond zal morgen tijdelijk verhuizen naar de Leerhoeve aan de Endepoellaan. Tijdens de fikse verbouwing die de school aan de laan van Oostergeest zal ondergaan, zullen 98 leerlingen van de christelijke basisschool onderdak vinden in de leegstaan de lokalen van de r.k. basisschool. Als alles volgens plan ver loopt zal de verbouwing direct na de zomervakantie zijn vol tooid en kunnen de leerlingen terug naar hun eigen school. Ook de eerste groepen die nu nog in de Triangel vertoeven zullen dan een plaats vinden in Oostergeest. De Triangel komt dan vrij en kan een andere bestemming krijgen. De bibliotheek en de peuterspeelzaal hebben al belangstelling getoond voor het vrij komende gebouw aan de Laan van Oostergeest De tijdelijke verhuizing krijgt woensdag een feestelijk tintje. Alle leerlingen zullen lopend iets vervoeren van de school Oostergeest naar de Leerhoeve. In een optocht worden dan dozen, kaarten en pak ken naar de tijdelijke behuizing gebracht. een zogenaamde middengelei der zonder verplaatsing van het grote hek toch gerealiseerd zou kunnen worden. De heer Den Ouden (CDA) heeft de plannen tot op de centimeter nauwkeurig uitgewerkt en het past precies. Volgens het CDA kunnen er twee rijstroken van drie meter en vijfentwintig centimeter, een middengeleider (vlucht strook) van één meter tachtig en aan weerskanten een trot toir van één meter vijfentach tig aangelegd worden. Het CDA heeft het college van B en W verzocht bij de Directie Verkeersveiligheid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat advies in te win nen over de bestaande en eventueel te wijzigen situatie aan de Herenweg. Wellicht is een betere oplossing dan het verplaatsen van de zebra denkbaar. Verder wil het CDA beslist niet wachten met het veiliger maken van de oversteek totdat de doorgaan de route aan herbestrating toe

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13