Meisje zwaar gewond bij brand in Bernhardstraat Rioolzuivering Zuid-West mogelijk in 1991 aangepakt Zeidte&OMMit STAD OMGEVING LEIDEN DOET GOOI NAAR VESTIGING JAPANSE SCHOOL SP: Hulp voor ouderen met teruggave belasting n Randstad r ntbreekt totaalvisie LEIDENAAR ZWAAR GEWOND BIJVAL MAANDAG 13 APRIL 1987 PAGINA 7 een ctificatie weekblad are i' PEN In het universi- j sblad Mare is geen rectifi- r je geplaatst over de demon- tie tegen de wet op de stu- I financiering. De Leidse 0 dentenbond (LSb) had dit ist, omdat in de vorige uit- j e van het blad onjuist hier- zou zijn geschreven, iralsnog heeft de LSb nog n gerechterlijke stappen Jjernomen, zoals men had gekondigd. LEIDEN Het raadslid voor de Socialistische Partij, C. Ver geer, wil dat de gemeente Leiden bejaarden gaat voorlichten' over hoe ze te veel betaalde belasting terug kunnen krijgen. Vergeer schrijft dat in een brief aan wethouder H. de la Mar en de commissie voor sociale zaken en maatschappelijke aan gelegenheden. Vergeer wijst erop dat sinds 1985 60.000 Ne derlandse bejaarden recht hebben op teruggave van belas tinggeld. Voor een echtpaar kan het invullen van een T-for- mulier 700 gulden opleveren en voor een alleenstaande 400. Vergeer wil dat met de directies van onder andere bejaar denoorden en gecoördineerd bejaardenwerk overlegd wordt hoe de ouderen geholpen kunnen worden met het invullen van een T-formulier. De SP wil haar brief bespreken tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken op 22 april. Fietser gewond LEIDEN Een 42-jarige fietser is zaterdagmorgen rond half twaalf gewond geraakt op de Kanaalweg. De man kwam op het fietspad ter hoogte van de Lorentzka- de door onbekende oorzaak te vallen en moest met een schedelbasis- fractuur worden opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. Incident bij VVV LEIDEN Enkele honderden popliefhebbers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag gewacht bij het VVV-kantoor om een kaartje te bemachtigen voor een van de concerten die David Bowie binnenkort in ons land geeft. Rond 02.00 uur kwam het tot een incident tus sen de wachtenden en een pas serende automobilist, die dicht langs de rij reed. Vanuit de rij werd vervolgens een leeg bier flesje naar de auto geworpen. Op het politie-bureau werd de onenigheid tussen de automo bilist en de popliefhebbers bij gelegd. Verder verliep de kaartverkoop ordelijk, SUPPORTER IS DE KLUTS KWIJT LEIDEN Een 54-jarige Britse supporter van een rugbyclub was in de nacht van vrijdag op zaterdag niet alleen de kluts 'maar ook de supporterbus kwijt geraakt. Hij had een stevige slok 'gedronken toen hij bij de sup- 'portersbus op het Stationsplein stond, klaar om weer terug naar Engeland te reizen. Toen hij bij de bus zijn pullover aantrok, was in de korte tijd dat de trui over zijn hoofd zat, plotseling de bus verdwenen. Dat vertelde hij althans aan de te hulp geroepen politie. Deze wist de supporters bus elders in Leiden staande te houden om de man alsnog in te laten stappen. Nieuwe directeur Hoogheemraadschap Rijnland LEIDEN De heer A.J.M. Overgaag is per 1 juli benoemd tot ingenieur-directeur van het Hoogheem raadschap van Rijn land. Hij volgt H. de Groot op, die in juni met de VUT gaat. De 42-jarige Overgaag leidt op dit moment de hoofdafdeling Che mische Afvalstofen op het ministerie van VROM. KRANT OVER RECREATIE LEIDEN De provincie Zuid-Holland brengt ook dit jaar weer de gratis krant „Vrije Tijd Zuid-Hol land" uit. Deze krant geeft informatie over de moge lijkheden voor openluchtrecreatie in de provincie. Daarbij gaat het niet alleen om recreatie in het lande lijk gebied, maar vooral om recreatieve mogelijkhe den in de buurt van de grote steden. „Vrije Tijd Zuid- Holland" besteedt aandacht aan onder meer wande len, fietsen, trekkershutten, plankzeilen, kanoën en zwemmen. In het midden van de krant is een over zichtskaart met 34 recreatiegebieden opgenomen. Elk gebied wordt in het kort beschreven. In de krant staan ook adressen waar men meer „recreatie-infor matie" kan krijgen. Daarnaast geeft de krant het pro vinciale programma voor recreatieve activiteiten in 1987. De krant „Vrije Tijd Zuid-Holland" is binnen kort gratis verkrijgbaar bij gemeentehuizen, VVV- kantoren, bibliotheken, ANWB-kantoren en enkele belangrijke toeristische trekpleisters in de provincie. De krant kan ook worden aangevraagd bij bureau voorlichting van de provincie, tel.: 070-116622. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Een 5-jarig meisje is vanmorgen zwaar gewond geraakt bij een uitslaande brand in een woning aan de Ber nhardstraat. Bij de uit slaande brand op het in dustrieterrein De Waard, in de nacht van zaterdag op zondag, raakte nie mand gewond. De brand in de Bernhard straat ontstond vanmorgen tussen zeven uur en kwart over zeven op een slaapkamer op de eerste verdieping. De bewoners, een echtpaar met drie kinderen, lagen nog te slapen. De ouders die sliepen aan de straatzijde op de eerste verdieping, werden wakker toen zij de kinderen hoorden gillen. Zij konden allen het huis uitkomen. Het meisje dat ook op de eer ste verdieping sliep, moest met ernstige brandwonden en snijwonden worden overge bracht naar het Brandwon dencentrum in Beverwijk. De brand is vermoedelijk in of bij haar slaapkamertje ontstaan. De tweede andere kinderen, jongens van 3 en 8 jaar, kon den met de ouders tijdig het pand verlaten. De jongens lie pen ook wat snijwonden op aan de voeten. Zowel de ou ders als de twee jongens zijn Een 5-jarig meisje raakte vanmorgen zwaar gewond bij een brand in haar ouderlijke woning aan de Bernhardstraat. Hier bekijkt een brandweerman de restanten van de slaapkamer. met rookvergiftigingsver schijnselen vervoerd naar het AZL. Hoe de brand in de eengezins woning is ontstaan, is niet be kend. De kamer waar de brand is begonnen en twee andere kamers liepen zware roök- en waterschade op. De zolderverdieping is volgens de brandweer geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op vijftigduizend gulden. Industrieterrein In de nacht van zaterdag op zondag rond een uur kreeg de Leidse brandweer een mel ding binnen van een brand bij de firma F. de Rooij, een groothandel voor bakkerijpro- dukten en snackbar-artikelen aan de Admiraal Banckerweg op het industrieterrein De Waard. In het pand waren enkele tonnen frituurvet aan wezig. De brandweer werd gewaarschuwd door mensen die aanwezig waren in een bedrijfspand tegenover het gebouw van de firma De Rooij. Zij zagen vlammen uit het dak komen. Toen de Leid se brandweermannen bij het pand arriveerden, had het vuur zich al dusdanig ver spreid, dat de brandweer niet kon voorkomen dat het pand geheel uitbrandde. De groot ste zorg voor de brandweer mannen waren de bedrijfs panden in de omgeving. Deze panden werden nat gehouden en zo werd voorkomen dat andere bedrijven schade op liepen. De brandweer was de brand kort na drie uur mees ter maar had daarna nog en kele uren nodig voor het na blussen. Er waren drie brand weerauto's en een ladderwa gen ter plekke. Bij de blus werkzaamheden heeft de brandweer veel gebruik ge maakt van schuim, vanwege het frituurvet. Brandend vet kan niet worden geblust met water. Volgens de brandweer loopt de schade tegen de miljoen gulden. De waarde van de in ventaris wordt geschat op vier ton, de waarde van het ge bouw op zes ton. De oorzaak van de brand is niet bekend. Brandstichting wordt niet uit gesloten geacht. Daarom vraagt de politie eenieder die iets verdachts heeft gezien in de omgeving van het pand zich te melden. In de nacht van zaterdag op zondag was er een kleinere brand in een woning aan de Bernhardkade. Daar was de bewoner het pand uitgegaan zonder de televisie uit te doen. In de loop van de nacht ontstond er kortsluiting in het toestel. De kort na vier uur door omwonenden gewaar schuwde brandweer kon het vuur snel blussen. FOTO'S: WIM VAN NOORT omotie 'P! Vijg promoveerde afgelo- f -n vrijdag aan de Leidse diversiteit tot doctor in de meeskunde. Vijg werkt op et Instituut voor Experi- entele Gerontologie TNO. ij schreef een proefschrift iar de mogelijke relatie messen de snelheid van het rouderingsproces en de 97 ate waarin de lichaams- llen in staat zijn beschadi- ngen in het erfelijk mate- ial, het DNA, te herstel- aasvakantie (1) buurthuis Op Eigen Wie- ?n Valkenpad 2, zijn in komende paasvakantie tiviteiten voor kinderen, insdag is om 13.30 uur een \askn u tselm idddag. Toe ing kost drie kwartjes. Op april is er een kinderbin- om 14.00 uur. Toegang ,50. Op 15 april is er een Traf/s excursie naar het po- mebureau. Vertrek om p.OO uur vanaf het buurt- ilis. Op 16 april is er een eldag in de 3 oktoberhal >or kinderen vanaf 6 jaar. irtrek om 10.00 uur vanal 't buurthuis. Deelname wf 2,50 Paasvakantie (2) In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar tijdens de paasva kantie meedoen met allerlei activiteiten. Morgen begint om half twee de paashazen- jacht. Meedoen kost een gulden. Op 15 april worden vanaf half twee taarten versierd voor een gulden en op donderdagmiddag wor den tussen elf en half drie spelletjes gedaan in de 3 ok tober sporthal. Vertrek om tien uur bij buurthuis Pan crat. Toegang kost/2,50. Paasvakantie (3) Kleuters kunnen woensdag terecht in buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk 33. Daar worden spelletjes ge speeld in de grote zaal. Meedoen kost een gulden. Aanvang half twee 's mid- Uitwisseling Leerlingen van de Jugend- musikschule Freiburg ge ven vanavond met Leidse muzikanten. Aanvang 20.15 uur in de Taffehzaal, mu seum van oudheden, Ra penburg. De toegang is gra tis. Ruilen De maandelijkse ruil-, con tact- en veilingavond van de Postzegelvrienden wordt vanavond gehouden in het restaurant aan de Wasse- naarseweg 1. Vanaf 19.30 uur is de zaal geopend. Voor inlichtingen: tel. 071- 765828. Lezing Dr. A. Niwinski uit War schau houdt morgen om 20.00 uur een lezing over Egyptische graven, mum- miekisten en dodenpapyri in het Rijksmuseum van Oudheden. De (Engelstali ge) lezing wordt gehouden in de Tafféhzaal van het museum. De ingang is aan de achterzijde van het ge bouw (Papengracht 29). Le zingen in Oudheden zijn voor iedereen vrij toegan kelijk. LEIDEN In 1991 wordt mogelijk begonnen met uitbreiding en aanpassing van de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Leiden Zuid-West. Het Hoog heemraadschap van Rijn land, verantwoordelijk voor de installatie, laat momenteel onderzoek verrichten naar de moge lijkheden tot uitbreiding en vernieuwing. Ook wordt er gestudeerd op maatregelen die stank overlast van de installatie definitief moeten beper ken. De aanpak van de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Zuid-West staat niet in de zogenaam de top-tien van werken die het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft samengesteld. Projecten op die voorkeurslijst zul- vertraging in de uitvoe ring oplopen, waardoor andere werken eerder aan de beurt komen. Het Hoogheemraadschap acht het daarom mogelijk dat al in 1991 met de installa tie in Zuid-West wordt begonnen. De verouderde rioolzuive ringsinstallatie in Zuid-West zorgt al vele jaren voor stank overlast. Het Hoogheemraad schap is aan het experimente ren met enkele voorzieningen, maar die blijken niet even adequaat of leveren technische problemen op. Zo kan afdek ken van de bassins beschadi ging opleveren van de beton nen wanden door de inwer king van gas. Het Hoogheem raadschap blijft echter zoeken om wat aan de stankoverlast te gaan doen. Men denkt daar bij ook aan het gebruik van chemicaliën. De rioolwaterzuiveringsinstal latie langs de Voorschoterweg is lange tijd ook overbelast ge weest. Met de ingebruikname van de nieuwe installatie in Leiden-Noord zijn die proble men grotendeels verholpen. Met het steeds verder volbou wen van de Stevenshof dreigt echter opnieuw overbelasting te ontstaan voor de installatie in Zuid-West. Een ingenieurs bureau uit Amersfoort heeft daarom vorig jaar opdracht ge kregen om de mogelijkheden voor uitbreiding en moderni sering te onderzoeken. De modernisering van de in stallatie in Leiden Zuid-West staat echter niet in de top-tien van werken die de komende tien jaar aangepakt zullen worden. Die top-tien staat in het Waterkwaliteitsbeheers plan dat het Hoogheemraad schap vorig jaar heeft vastge steld. In een aantal gevallen kunnen beroepsprocedures te gen bestemmingsplanwijzigin gen echter roet in het eten gooien bij het realiseren van die projecten. Die komen dan op een zijspoor terecht. Ande re projecten, zoals de installa tie in Zuid-West, worden dan naar voren geschoven. De regionale inspecteurs van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne in Zuid- en Noord-Holland lieten in reac tie op het Waterkwaliteitsbe heersplan weten dat het Hoog heemraadschap te weinig in het werk stelt om bestaande knelpunten op te lossen. Daar bij gaat het behalve om de in stallatie in Zuid-West onder andere ook om de installaties in Alphen aan den Rijn. Door een te beperkte capaciteit ont staan daar problemen met de waterkwaliteit in de Zeger- plas. De inspecteurs adviseer den Gedeputeerde Staten van beide provincies dan ook om hun goedkeuring aan het plan te onthouden. Hoogheemraad A.J.O baron Van Wassenaer van Catwijck heeft aan de verenigde verga dering van het Hoogheem raadschap laten weten dat in een gesprek met de betrokken gedeputeerden en inspecteurs de zaken nog eens duidelijk besproken zijn. „Men had ken nelijk de indruk dat we het plan wilden vertragen. Dat idee is vermoedelijk ontstaan omdat we de verontreinigings heffing met maar 2,5 procent verhoogden in plaats van de voorgenomen 4,5 procent. Het leek alsof we er minder geld voor wilden vrijmaken dan we konden. Die extra financiële ruimte komt echter uit de re serves". Volgens de hoogheemraad zijn niet financiële maar organisa torische beperkingen de oor zaak van de vertraging in het oplossen van knelpunten. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft al de nodige projec ten lopen. „We trekken de kar zo snel we kunnen, maar we lopen wel eens vast". ÜOFESSOR KL A ASSEN: DEN „Het heeft in de Randstad tot nu toe vooral ont- en aan totaalvisie". Dit zegt prof. dr. L.H. Klaassen in aprilnummer van „Bedrijvig Beleid", het economisch alblad voor de provincie Zuid-Holland. Klaassen is ur van het Nederlands Economisch Instituut in Rotter- gaat me te ver om te zeggen: de Randstad is de motor de Nederlandse economie. Er zal, als de Randstad econo- gezien in de markt wil blijven, veel aandacht geschon- moeten worden aan zaken als criminaliteit, de kwaliteit het onderwijs, de reinheid van de steden en dergelijke", jvig Beleid geeft iedere drie maanden informatie over provinciaal economisch beleid. In het jongste nummer artikelen over kustuitbreiding, arbeidsmarktbeleid en thavens. Het blad wordt onder meer toegezonden aan ntebesturen, werkgevers- en werknemersorganisaties dere instanties die in de provincie Zuid-Holland werk- zijn op economisch terrein. Hema tijdelijk naar Botermarkt LEIDEN Tijdens de bouw van het nieuwe Hema-pand aan de Haarlemmerstraat zet het warenhuis zijn bedrijf voort in het voormalige pand van C&A aan de Botermarkt. De onderhande lingen met de eigenaar, projectontwikkelaar Erica, zijn met suc ces afgerond, al moet de raad van bestuur van het warenhuis de overeenkomst nog officieel bekrachtigen. Volgens een woor- voerder huurt de Hema het pand van Erica „zolang de nieuw bouw duurt". De bouw van het nieuwe pand aan de Haarlem merstraat moet na de bouwvakvakantie beginnen en gaat onge veer een jaar duren. LEIDEN Een 42-jarige ders hem ter hoogte van de Leidenaar heeft zaterdagoch- Lorentzkade onderuit zagen tend een schedelbasisfrac- gaan. De oorzaak van zijn tuur opgelopen bij een val val is onbekend. De man is van zijn fiets. De man reed voor behandeling naar het op de Kanaalweg richting ziekenhuis vervoerd. Hoge Rijndijk toen omstan- LEIDEN De gemeente Leiden doet een gooi naar de vestiging van een Japanse middelbare school. Deze zou in het gebouw van de voorma lige stadstimmerwerf aan het Galgewater kunnen komen. In samenwer king met de Haagse pro jectontwikkelaar Erica is hiervoor een plan inge diend bij het ministerie van economische zaken, dat behalve Leiden ook aan Amsterdam, Rotter dam en Utrecht verzocht heeft een plan in te die nen. Het ministerie over legt over de plannen met Japan, dat in juli beslist welke stad de school kan gaan bouwen. Het ministerie heeft de vier plaatsen verzocht een plan in te dienen omdat de aanwe zigheid van een Japanse school voor een Japans be drijf een belangrijke reden kan zijn om zich wel of niet in een bepaalde stad te vesti gen. Leiden is, aldus me vrouw S. Groene wegen van de directie economische za ken, om die reden „bijzonder geïnteresseerd. Met name voor de ontwikkeling van het Bio Science Park is de komst van een Japans bedrijf welkom". De Haagse projectontwikke laar Erica heeft zijn oog laten vallen op de voormalige stad stimmerwerf aan het Galge water. Erica wil het pand ko pen van de gemeente, zodra zeker is dat de school in Lei den kan worden gebouwd. De kosten van het project, in clusief de noodzakelijke ver- bouwings- en sloopwerk zaamheden, bedragen 9 mil joen gulden. Volgens Groenewegen is „nog lang niet zeker dat de school naar Leiden komt. De plannen verkeren nog in een pril stadium. Het enige dat wij weten is dat Japan geïn teresseerd is in de komst van een middelbare school van het niveau HAVO/VWO. Welke eisen zij daaraan stelt, weten wij niet". Er is al een lagere scnool voor Japanse kinderen in Amsterdam.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7