Berging veerboot vertraagd na breken kabels m Franse Basken zitten klem tussen terrorisme en beleid van Chirac Joodse kolonisten koelen woede ïwee doden iioor vecht partij in (Amsterdam fr ZWARTE DOOS" TERUGGEVONDEN Veel jachten varen zonder betrouwbaar reddingsvlot Aanrijder en slachtoffer doen aangifte UIT PRAAG Versneld vertrek van Gorbatsjov TER/MO KOMFORT TNNENLAND/BUITENLAND CeidaeSoincmt MAANDAG 13 APRIL 1987 PAGINA 5 Maatregelen tegen relaties leraar-leerlinge )EN HAAG Minister Deetman (On- lerwijs) is „geschokt" door het feit dat ,p tameliik veel scholen leraren seksuele ■elaties blijken te hebben met meisjes die hen in de klas zitten. De Stichting „inden Thuis" heeft vorig jaar 325 oplachten gekregen van meisjes die zich n op deze wijze „misbruikt" voelden door neen docent. Minister Deetman zei dit n weekeinde voor de KRO-televisie dat dit ti voor hem een reden één of meer inspec- teurs aan te wijzen die zich speciaal met deze klachten gaan bezig houden. Ook j.jal het ministerie van onderwijs een i> voorlichtingsbrochure uitgeven, waarin onder meer staat hoe de schooldirectie r. poet handelen als er sprake is van dit ie soort (strafbare) relaties. Van der Stoel: klein duwtje helpt daklozen al DEN HAAG „Je hoeft geen huizen te bouwen voor de inwoners van krottenwij ken, dat doen ze zelf wel, en daar hebben ze alleen maar een klein duwtje voor nodig." Dat zei de voorzitter van de Nederlandse Habitat-commissie, M. van der Stoel, zater dag bij de opening van de Nederlandse ac tieweek voor de daklozen. De commissie coördineert alle activiteiten in Nederland in het kader van het Jaar voor de Daklozen 1987. Van der Stoel wees er op dat het pro bleem immens groot is. Per dag komen er 50.000 stedelingen bij. Daaruit blijkt ook de noodzaak om het probleem aan te pakken. „En dan blijkt ook wel dat je niet theore tisch in een Westers land kunt gaan zitten praten, maar dat je projecten moet ontwik kelen die aansluiten bij wat er in die plaat sen al in gang wordt gezet." Joodse kolonisten steken uit wraak een boomgaard van een Arabier in brand. ALFEI MENASHE Honderden Israëlische ko lonisten hebben gisteren Arabische sinaasappel plantages in brand gesto ken en hun woede ge koeld op huizen en auto's in een Palestijns dorp op de bezette westelijke Jor- daanoever. Israëlische mi litaire bronnen, ontken den berichten van Pale stijnse zijde dat de kolo nisten ongemoeid hun gang konden gaan. De woede-uitbarsting volgde na een Palestijnse bomaanslag, waarbij een Israëlische zwan gere vrouw om het leven kwam en haar man en vier kinderen gewond raakten. Het gezin was inkopen aan het doen voor het Joodse Paasfeest dat vandaag is begonnen. De daders vluchtten weg naar het naburige Palestijnse dorp Qal- qilya. Palestijnse rebellen heb ben in de omgeving van Kal- kilya al vaker brandbommen naar voertuigen gegooid. Maar voor zover bekend was het voor het eerst dat daarbij ie mand om het leven kwam. Razende Israëliërs trokken naar Qalqilya, waar zij vernie lingen aanrichtten aan zeker twintig huizen en zestien au to's. Zij riepen om de evacuatie van Arabieren van de West oever, zo meldde het Pale stijnse persbureau PPS. Israël veroverde de Westoever in 1967 op Jordanië en sindsdien hebben zich daar zo'n 30.000 Israëliërs gevestigd temidden van 800.000 Palestijnen. Minister van defensie Jitzhak Rabin maande de bevolking tot kalmte, maar verklaarde na een kabinetszitting dat Is raël „alle wettelijke middelen zal aanwenden om te waarbor gen dat iedereen vrijelijk en veilig in zijn auto kan rondrij den". Zeven gewonden na ongeluk in kerncentrale Pierrelatte-Tricastin is in de nacht van zaterdag op zondag een „kleine hoeveelheid" ura nium hexafluoride ontsnapt Zeven werknemers raakten licht gewond, toen zij bezig waren het lek te dichten. Vol gens de autoriteiten bestaat er echter geen enkel gevaar voor de volksgezondheid en heeft het beveiligingssysteem van de centrale perfect gefunctio neerd. De centrale is voor eni ge dagen stilgelegd. ^'AMSTERDAM Bij een '"vechtpartij in een flat in de ^Pijlmer in Amsterdam zijn in 'n e afgelopen nacht twee man en om het leven gekomen. &Hct ene slachtoffer, de 29-jari- e-ge B.S. trof de politie zwaar r- gewond op het maaiveld voor ie flat aan. De man bleek van "de negende etage naar bene den te zijn gevallen. Volgens getuigen zou hij zijn geduwd. lij bezweek enige tijd later in iet ziekenhuis. Het tweede n-jiachtoffer bleek met een kar- epanzwaard, een Indisch a-fcwaard, te zijn bewerkt. Uit eljiet onderzoek bleek dat de it-twee mannen bij een vecht- ïdiartij, waarbij ongeveer der- leuen mensen aanwezig waren, arfcetrokken waren geweest. Het leietrof hier allen Indieërs. Zij laakten bij hun strijd gebruik _van Indische kromme karpan- iwaarden. De daders van de noord op het tweetal zijn nog liet bekend. krant ontvangen Bel i 18.00 en 19.00 uur, za- erdags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde vond nabezorgd. De „Herald of Free Enterprise" maakt sinds za terdagnacht niet 5 maar 15 gra den slagzij door dat de storm alle kabels heeft la ten knappen waarmee de Brit se veertboot was vastgemaakt aan een bergings schip. ZEEBRUGGE Alle ka bels waarmee de veerboot Herald of Free Enterpise aan een bergingsschip was bevestigd zijn door de storm in de nacht van za terdag op zondag gebro ken. De veerboot staat nu volledig los op de zeebo dem bij Zeebrugge en maakt 15 graden slagzij, maar gevaar voor omslaan is er nauwelijks. De ber gers hadden .de slagzij van net schip in de afgelopen week juist teruggebracht van 105 tot 5 graden. Dat alles is een aanzienlijke tegenslag voor de bergers, wier werk nu met enige dagen is vertraagd. Het dodental van de scheeps ramp is inmiddels opgelo pen tot 174, nadat afgelo pen weekeinde nog twee lichamen werden gebor gen. Koersrecorder De kapitein van de veronge lukte Britse veerboot, David Lewry, heeft vlak voor het ongeluk nog geprobeerd terug in de haven van Zeebrugge te komen. Dat blijkt uit gegevens die in de koersrecorder van het schip, een registratiesy steem vergelijkbaar met de „zwarte doos" in vliegtuigen, waren opgeslagen. De koersre corder werd afgelopen dinsdag tijdens de berging van het au- toveer al teruggevonden, maar pas afgelopen weekeinde werd aan die vondst ruchtbaarheid gegeven. Volgens de vaargege- vens stonden de motoren op volle kracht achteruit op het moment dat de veerboot zijn fatale kantelbeweging maakte. Duikers van Smit-Tak zijn er inmiddels in geslaagd de bin nenste garagedeuren dicht te maken, zodat binnenkort een begin kan worden gemaakt met het leegpompen van het schip. Tijdens de werkzaamhe den hebben zich drie ongeval len: voorgedaan. Van één van de bergers van Smit Tak werd een vinger afgerukt. Twee duikers van de zeemacht lie pen eveneens verwondingen op, respectievelijk aan de ogen en aan het hoofd. Al eerder werd verondersteld dat Lewry, nadat hij had ge constateerd dat het schip, wa ter maakte doordat niet alle ballasttanks leeg waren en de boegdeuren van de carferry nog open stonden, een poging heeft gedaan terug te varen- Vorige week nog werd van of ficiële zijde nog ontkend dat de veerboten van Townsend Thoresen met iets als een zwarte doos zouden zijn uitge rust (Van onze correspondent Bob van Huët) BAYONNE „KGB is zijn zanger en gitarist kwijt. Luis werd naar Spanje uitgewezen en Francois, bijgenaamd Pantxa, werd gearres teerd. Waarom?" In het centrum van de Zuid- franse stad Bayonne hangen veel affiches met deze tekst. Luis Maria Ruiz Sainz, werk loos electriciën en zanger van de lokale Baskische rock- ..KGB" was de 46ste ik die wegens vermeende terroristische activiteiten door Frankrijk aan Spanje werd uitgeleverd. Gitarist Francois Angevin (19) wordt ervan verdacht uit protest hiertegen een molotov-cock- tail naar het huis van een po- litie-agent te hebben gesme ten. In een bar van Petit Bayon ne, de pittoreske volkswijk van de oude havenstad zeg gen twee kornuiten er niets van te begrijpen. „Luis is een muzikant en geen terrorist. Het is politiek. Voor hun staatsbezoek aan Madrid had den Mitterrand en Chirac een cadeautje nodig en dat was Luis." Een dag later zou den opnieuw twee Spaanse Basken door Parijs worden uitgeleverd. Sinds de rechtse premier Chirac vermeende activisten van de afscheidingsbeweging ETA in serie over de grens zet (volgens een uit 1945 da terende „absolute spoedpro cedure" wegens bedreiging van de openbare orde) lijken de Basken uit het noorden te berusten in het lot van hun Spaanse neven. Velen heb ben de buik vol van bommen en bloed. „De Franse Basken zijn de Spaanse niet", zegt Bernard Marie, burgemeester van Biarritz en partijgenoot van Jacques Chirac. „Een kwestie van rekenen", meent hij. In de drie Frans-Baskische provincies Soule, Basse Na varre en Labourd wonen 240.000 mensen tegen 2,5 mil joen in de vier Spaanse pro vincies. Slechts 60.000 Baski sche Fransen spreken het Euskera, de oude taalder Basken. Het Spaanse kamp is in meerderheid voor onaf hankelijkheid en overtuigd nationalist De Franse familie haalt wat dat betreft niet eens vijf procent Die moeilijkheden begonnen tien jaar geleden toen presi dent Giscard d'Estaing niet langer duldde dat ET A-terro risten vanuit Frans Basken land opereerden. Na de dood van dictator Franco en het herstel van de democratie in Spanje kon Parijs steeds min der begrip opbrengen voor de bloedige onafhankelijkheids guerrilla van de ETA. Baski sche vluchtelingen werden voortaan uit de buurt gehou den van de Spaanse grens en „verbannen" naar noordelij ker streken van Frankrijk. ETA-leiders, onder wie de onlangs in Algerije veronge lukte Txomin, wees men uit naar Afrika of Zuid-Ameri- ka. Maar met de komst van de duistere anti-ETA-groep GAL vloeide er toch bloed. De GAL-moordenaars zou den in de onderwereld van Bordeaux en Marseille zijn gerekruteerd en hun orders krijgen van de Spaanse ge heime dienst. Drie jaar lang werd vrijwel elke ÉTA-aan slag in Spanje door de GAL gewroken met een moord in Frankrijk. Meer dan twintig, voornamelijk Spaanse Bas ken werden doodgeschoten. Na in februari van het vorig jaar „per ongelux" een meisje en een bejaarde boer te heb ben gedood heeft de GAL zich koest gehouden. Aanhangers van premier Chirac zijn onlangs in Sain- t-Etienne-de-Baigorry langs geweest en hebben duizen- en Franse vlaggetjes op straat gegooid met daarop de tekst: „ETA weg uit Frank rijk." „Ze zijn 's nachts met een vrachtwagen door het dorp gereden en hebben hun materiaal haastig verspreid", zegt een jonge Bask. „Een open gesprek met de bewo ners durven ze blijkbaar niet aan." Dat de wind in Parijs is ge draaid ondervinden ook de vrije Baskische scholen Ikas- tola. Volgens Gexau Alfaro, voorzitter van de onderwij sorganisatie Seaska (Baskisch voor wieg) wordt de subsi diekraan dichtgedraaid. „Door ons nu rigoreus de Franse onderwijswet op te leggen kunnen we ons pri maire doel niet meer berei ken en dat is het handhaven van onze eigen taal." De Ikastola, die door de socialis ten werden erkend zitten met een schuld van één mil joen gulden. De negentien onderwijzers hebben in fe bruari slechts de helft van hun salaris gekregen. Alfaro weet niet hoe het verder moet. De meeste inwoners van deze door de natuur gezegende zuidwest-hoek van Frankrijk lijken daarvan echter niet wakker te liggen. Bernard Marie is niet alleen als hij zegt dat er veel sympathie is voor de vreedzame Baskische tradities als volksdansen en het balspel pelote, maar niet voor „politiek militantisme". Over de Frans-Baskische ter reurgroep Iparretarrak (Die van het noorden) praat men liever niet. De organisatie is beduidend minder actief dan de ETA, maar heeft sinds 1982 toch drie gendarmes vermoord. Vorig jaar werd een gerechtsgebouw in Bay onne met machinegeweren beschoten. „Ik verdedig het geweld niet, maar zie het als een logisch vervolg", zegt Michel Ber- gouignan. Hij is lid van Herri Talde, dat weieens is aange duid als het legale gezicht van Iparretarrak. „Ik denk dat de uitwijzingen binnen kort zullen stoppen. Het va kantieseizoen komt eraan en de regering zal in die periode geen moeilijkheden willen". UIT ONDERZOEK BLUKT: HINDELOOPEN Slechts één op de tien zee gaande jachten in Neder land heeft een opblaas baar reddingvlot aan boord. Bovendien is het met de betrouwbaarheid van die reddingsmiddelen ronduit droevig gesteld. Deze alarmerende conclu sie kan worden getrokken uit een onderzoek dat het Nederlands Keuringsinsti tuut voor Pleziervaartui gen (NKIP) te Lemmer heeft gehouden. Neder land heeft naar schatting 25.000 zeegaande jachten in de vaart. twee jaar vakkundig moeten worden gekeurd. Gebeurt dat niet dan is automatisch de be trouwbaarheid in het geding. Desondanks negeert 67 pro cent van de bezitters van die vlotten deze vuistregel. Het keuringsinstituut heeft ten behoeve van dit onderzoek 150 vlotten bezichtigd. Die waren allemaal geplaatst op of af komstig van zeegaande jach ten. De uitkomsten waren schrikbarend. Jaarlijks wor den slechts 600 tot 800 vlotten ter keuring aangeboden. Uit het onderzoek is gebleken dat 5 tot 7 procent in een noodge val zeker onbruikbaar was ge weest De aanschaf van een opblaas baar vlot wordt meestal ach terwege gelaten in verband met de prijs. Een goed uitge rust jachtvlot kost al gauw 5.000 6.000 gulden. Voor een gedegen keuring door een er kend keuringsstation is men gemiddeld 400 tot 500 gulden kwijt Kamerlid mevrouw A. Jorrits- ma-Lebbink (VVD) heeft in middels over de uitkomsten van het onderzoek vragen ge steld aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat Zij wil onder meer van de minis ter weten of zijn, in aanslui ting op de wettelijke bepalin gen voor de beroepsvaart, nor men vast wil stellen ten aan zien van de fabricage en keu ring van jachtreddingvlotten. (ADVERTENTIE) Kijk vanavond om 2318 uur naar VARA-televisie Nederland 1 DIT IS EEN PUBLICATIE VAN DE NEDERLANDSE HABITAT COMMISSIE. POSTBUS 20951.2500 E2 DEN HAAG iUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER wet zo onnozel en doe die rommel uefJij maakt er t een rouuhapel ven 1 flih. hom eem hier. tril rut een verhlaarbare reden wr het wcfblyren ran tante en uy jaan dat uit zoehen Komaan UTRECHT De 48-jarige C. de B. uit Utrecht is vannacht als verdachte van een poging tot doodslag ingesloten toen hij bij.de politie aangifte kwam doen van een door een 20-jari- ge Utrechter veroorzaakte deuk in zijn auto. De politie was al naar hem op zoek, om dat de jongeman nad verteld dat De B. hem expres had ge schept. Dat gebeurde nadat een nacht daarvoor op de Ou degracht een kleine file zich in beweging zette. De B. reed plotseling hard achteruit, daarbij de auto achter hem be schadigend. De 20-jarige man stapte uit en vroeg hem waar om hij dat deed. Hij ging voor de auto staan omdat De B. wil de doorrijden, maar de man gaf toch gas. De jongeman kwam op de motorkap terecht BRATISLAVA Dezelf de onduidelijkheid die vo rige week hing rond zijn komst naar Praag, omgaf afgelopen zaterdag ook het vertrek van Sovjet- partijleider Gorbatsjov uit Tsjechoslowakije. Zonder opgaaf van redenen ver trok hij een dag eerder dan de bedoeling was te rug naar Moskou Volgens sommige diplomaten had de Sovjetleider meer tijd nodig om zich voor te bereiden op de besprekingen met de Amerikaanse minister Shultz. Andere speculaties luiden dat Gorbatsjov volledig was uitge praat met de Tsjechoslowaakse partij en -staatsleider, Gustav Husak. Bij het afscheid op het vliegveld in Bratislava toon den beide leiders weliswaar hun voldoening over de resul taten van het bezoek, dat een „belangrijke gebeurtenis" werd genoemd. En in een gis teren uitgegeven verklaring zegt Praag steun toe aan de hervormingen in de Sovjet unie. Maar er werd geen en kele toespeling op gemaakt dat Tsjechoslowakije dat voor beeld zal volgen, terwijl Gor batsjov de Tsjechoslowaakse leiders er juist op heeft gewe zen dat hij van hen meer ver wacht dan een verbale steun voor zijn politiek. Extra geld voor bodemvervuiling DEN HAAG Minister Nij- pels van milieu stelt extra geld beschikbaar voor de sanering van de bodemverontreiniging in de Kempen. Hij heeft dit meegedeeld in een brief aan het college van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, zo maakte het ministerie van mi lieubeheer zaterdag bekend. De Brabantse gedeputeerde van milieu, H. van Lieshout, reageerde uitermate verheugd op de beslissing van de minis ter. Hij ziet daarin een erken ning dat het gebied ernstig is vervuild. De totale kosten van de bodemssanering in de Kempen zijn door Van Lies hout eerder geraamd op 300 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) Hoeft niet meer. Bel TermokomforL uw dealer De Groot en Visser b.v. Zoetermeer 079-411711 A

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5