Krantelezers discussiëren vrijelijk over godsdienst „Christenen moeten Jom Hasjoah niet zich toeëigenen" Maria is meest gelief de naam voor r.k. kerken Goerees met dood bedreigd kerk wereld Paus wijst terloops op verdwijningen Voorlichting en moraliteit weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE Ccidóe Soutant MAANDAG 13 APRIL 1987 PAGI1 Katholieke school schorst Jehova-docent ENSCHEDE Een gymnastiekleraar van de rooms-kaftholie- ke MTS in Enschede wordt met ingang van 13 april geschorst omdat hij is overgestapt naar de Jehova's Getuigen. Bij zijn in diensttreding was hij rooms-katholiek en tekende toen een contract waarin hij de beginselen van de school onderschreef. Het bestuur van de MTS heeft de leraar lichamelijke opvoe ding ontslag aangezegd, omdat hij niet wil deelnemen aan schoolbijeenkomsten met een kerkelijke achtergrond. De uit' Groenlo afkomstige leerkracht zal het aangezegde ontslag aan vechten bij de beroepscommissie voor het rk onderwijs. Dekens willen hulp bij omgaan met documenten GRONINGEN De dekens van het bisdom Groningen heb ben de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving gevraagd in een handreiking aan te geven hoe pastores in hun directe pastorale werk om moeten gaan met de jongste Vaticaanse do cumenten inzake homoseksualiteit en genetische manipulatie. Mede wegens de nogal uiteenlopende commentaren daarop van (moraal)theologen, stuiten pastores bij de toepassing van deze documenten in de gewetensvorming van de gelovigen op pro blemen. Volgens secretaris dr. P.A. van Gennip van de Katho lieke Raad voor Kerk en Samenleving zal de raad zeker posi tief op het verzoek van de dekens reageren. ZWOLLE Het evan gelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree is het afgelopen weekeinde met de dood bedreigd. Er werden stenen door de ramen van hun huis gegooid in Zwolle. Uit voorzorg hebben de Goe rees nu hun ramen ge barricadeerd. De woedende reacties kwa men bij de Goerees binnen nadat de cabaretier Jos Brink vorige week in de tv-show van Ivo Niehe het blad van de Goerees had verscheurd, waarin aids een straf van God werd genoemd voor ho moseksuelen. Jos Brink stond samen met Sandra Reemer op de omslag van het blad af gebeeld, waarin fel werd uit gehaald naar de „Sodom en Gomorra"-praktijken in Ne derland. Al eerder hekelde oud-com missaris voor de kóningin in Gelderland, mr, W. Geertse- ma de Goerees en wenste hen zelf aids toe, nadat hij hun blad in de bus had ge kregen. Mensen die in Zwolle de naam Goeree dragen, maar geen familie zijn van de Goe rees worden geregeld lastig gevallen en uitgescholden. Bij het conciërge-echtpaar Bert en Eefke Goeree in Zwolle regent het telefoontjes van mensen die hard tegen hen willen optreden. Uitleg gen dat zij niets met het evangelistenechtpaar te ma ken willen hebben helpt niet. Meestal krijgen zij niet eens de kans te zeggen wie ze dan wel zijn of wordt er gedacht dat ze wel familie zijn van het evangelistenechtpaar. Ook contacten met officiële instanties verlopen niet altijd gladjes. Het echtpaar zegt geen gehem telefoonnummer te kunnen nemen omdat ze als conciërges van het plaat selijk conservatorium altijd bereikbaar moeten zijn. De „echte" Goerees hebben ove rigens wel een geheim tele foonnummer. Citaten Daly in nieuwe Communio GENT Kardinaal A.J. Si- monis heeft in het jongste nummer van het internatio naal katholiek tijdschrift Communio de vijf citaten van de Amerikaanse feminis tische theologe Mary Daly gepubliceerd die door hem in zijn artikel „Enige beschou wingen rond de feministische theologie" in Communio wa ren gebezigd. Daly had laten weten zich gegriefd te voelen door het citeren uit haar werk zonder vermelding van de bronnen en haar naam. De advocaat van de kardi naal had voorafgaande aan het kort geding dat een aan tal feministen in februari te gen hem had aangespannen, onder meer wegens het ano niem citeren uit andermans werk, aangeboden alsnog de bronnen te vermelden. Paus mogelijk naar Israël TEL AVIV Het gezagheb bende Israëlische dagblad Haaretz meldde gisteren dat paus Johannes Paulus II van plan is een bezoek te brengen aan Israël. De krant schreef dat het bezoek is gearran geerd door de Newyorkse kardinaal John O'Connor die daarover overleg heeft ge voerd met een invloedrijke joodse leider in New York. O'Connor was zelf in januari in Israël waarbij hij weigerde met Israëlische leiders te pra ten in hun bureau's te Jeru zalem. Het volk houdt van hen die het vermaken, en vergeeft hun die het laten lachen. Guy de Maupassant IN RUSLAND MOSKOU De Russisch orthodoxe kerk maakt zich op voor het aller grootste religieuze feest sinds het bestaan van de Sovjet-staat: volgend jaar wordt de duizendste ver jaardag van het christen dom in de Sovjet-Unie gevierd. In het kader daarvan worden Sovjet burgers uitgenodigd deel te nemen aan een open bare discussie in de me dia over de invloed van de godsdienst op jonge ren en over de vraag of oude kerken bewaard moeten blijven. Als onderdeel van de ver jaardagsfestiviteiten mag de kerk een klooster in Moskou heropenen en dat wordt het eerste klooster dat weer opengesteld wordt na de re volutie. Het millenium wordt bovendien vergezeld door di verse boeken en opstellen van gevestigde Sovjet-schrij vers, die daarmee de spiritue le behoefte van het land wil len benadrukken. Komsomolskaja Pravda, het orgaan van de communisti sche Jeugd Liga, publiceerde onlangs een serie ingezonden brieven die felle kritiek uit ten op de dichter Jevgeni Jevtoesjenko voor zijn aan deel in de campagne om de oude nog overgebleven ker ken te behouden. Hij onder streepte dat het Paasfestival van de Russisch Orthodoxe kerk en andere rituelen een belangrijk deel uitmaakten van het culturele erfgoed. Jevtoesjenko's bewondering voor religieuze tradities wordt hem niet door ieder een in dank afgenomen. Een brievenschrijver vindt de grote Meiparade of de vie ring van de Oktober Revolu tie veel belangrijker dan de Rusosch-orthodoxe viering van de Goede Week. Een an dere briefschrijver schrijft i dat Jevtoesjenko vergeet wat voor stemming er heerste in de jaren twintig en dertig en wat voor dreiging volgens hem de kerk toen betekende voor het proletariaat. Een paar jaar geleden zou de verschijning van dit soort brieven in de Sovjet-pers nogal wat pijnlijke gevolgen hebben gehad voor een be kende figuur als Jevtoesjen ko. Maar nu, dank zij het be leid van openheid in de me dia lijkt een openbare discus sie juist aangemoedigd te worden. Brieven die pleitten voor Jevtoesjenko werden trouwens ook afgedrukt. In de inleiding maakte de re dactie van de fel atheïstische Komsomolskaja Pravda dui delijk dat ze probeerde te on derzoeken waar die her nieuwde belangstelling voor het geloof vandaan komt. Vervolgens spraken ze hun waardering uit voor die le zers die zich kritisch hadden uitgelaten over het feit dat „veel auteurs de marxistische definitie van de reactionaire rol die het geloof speelt ver gaten". Afgelopen herfst bekritiseer de Jegor Ligatsjev, die mis schien wel de op één na be langrijkste man van het Po litburo is, de manier waarop een aantal vooraanstaande Sovjet-schrijvers religieuze en spirituele thema's in hun boeken uitdiepten. Het Beuls- blok van Ginghiz Aitmatov bijvoorbeeld was de sensatie van vorig jaar door de onver bloemde beschrijvingen van de drug-cultuur in de Sovjet- Unie en de daarmee gepaard gaande corruptie, maar daar naast is het boek een krach tig relaas van een jongeman die op zoek is naar het ware geloof. Wat in de brieven-discussie ook naar voren komt is een vrij gevoelig liggende kwes tie, namelijk dat van staats wege geprobeerd wordt jonge mensen op Paasnacht van de kerk weg te houden door op die tijd een spectaculair pop concert uit te zenden over de radio of op de televisie. De aard van de huidige poli tiek in de Sovjet-Unie sluit in ieder geval uit dat deze dis cussie uitgelegd wordt als een teken dat de partij nog niet voor zichzelf heeft uitge maakt of religie of popmu ziek de voorkeur heeft. Het beleid lijkt er nu op gericht te zijn openbare discussies vrijelijk toe te staan. MARTIN WALKER Copyright The Guardian BUENOS AIRES Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn achtste reis naar "Latijns-Amerika be ëindigd. Zondag vloog hij vanuit de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires terug naar Rome. Bij het afscheid op de luchtha ven van Buenos Aires zei de paus dat hij had kun nen constateren dat alle Argentijnen streven naar nationale verzoening. Hij zei dat te beschouwen als het meest positieve punt van zijn bezoek aan Ar gentinië. Op de laatste dag van het be zoek oefende de leiding van de Argentijnse kerk in een ontmoeting met de paus voorzichtig enige zelfkritiek uit wat haar houding tijdeps het gewezen militaire bewind betreft. Kardinaal Raul Francisco Primatesta, voor zitter van de bisschoppencon ferentie, bekende dat de kerk fouten heeft gemaakt en zich soms zwak heeft getoond. De paus week vervolgens van de voorbereide tekst van zijn re devoering af en maakte voor het eerst terloops melding van de verdwijningen en grootscheepse schendingen van de mensenrechten. Hij verklaarde op de hoogte te zijn van alle inspanningen en zorgen in die moeilijke tij den, waarin geweld, pijn en dood de boventoon voerden. Hij wees er tijdens een ont moeting met de Argentijnse bisschoppen op dat de katho lieke kerk tijdens de militai re dictatuur levens heeft ge red. De paus zei dat de kerk vele documenten en verkla ringen heeft uit doen geven waarin dit geweld werd ver oordeeld en oproepen tot ver zoening werden gedaan. Mensenrechtengroeperingen, onder wie de Dwaze Moeders van het Plaza de Mayo, toon den zich uiterst teleurgesteld over het tweede bezoek van de paus aan Argentinië. On danks herhaalde verzoeken kregen ze niet de gelegen heid de paus te ontmoeten. „Hoe eerder de paus weggaat. hoe beter," zei Hebe de Bona- fini, voorzitster vah de Ma- dres, die al tijdens de dicta tuur op het plein voor het presidentiële paleis demon streerden voor terugkeer van hun zonen en mannen en voor berechting van de ver antwoordelijke militairen. Volgens Aldolfo Perez Esqui- vel, winnaar van de Nobel prijs voor de vrede, hadden de Argentijnse bisschoppen „slechts een mooi toeristisch uitstapje" voor de paus geor ganiseerd. Vooral president Raül Alfon- sin heeft volgens waarne mers in Buenos Aires baat bij de oproepen tot verzoening van de paus. Eind vorig jaar deed Alfonsin het voorstel een punt achter de processen tegen de generaals te zetten. Ondanks heftig verzet van de organisaties voor mensen rechten ging het parlement hiermee akkoord. Nadat de ontvangst de eerste dagen bijzonder koel was vergelijkbaar met de ont vangst in Nederland zoals een prelaat in het gevolg van de paus opmerkte was er in het afgelopen weekeinde weer sprake van groot en thousiasme. Een ontmoeting met ruim een half miljoen jongeren liep zaterdag uit op een grootscheeps feest, giste ren waren ongeveer even veel Argentijnen aanwezig op de Avenido 9 de Julio, om er met de paus Palmpasen te vieren. Het was voor het eerst sinds de pauselijke ballingschap van Avignon dat een paus Palmpasen buiten Rome vierde. Onderscheiden De Academie Fran^aise heeft paus Johannes Paulus II on derscheiden met haar „grote medaille in goud" wegens het feit dat de paus zeer vaak ge bruik maakt van de Franse taal en daardoor het Frans als kerkelijke taal in ere houdt". Een delegatie van de „onsterfelijke" leden van de Academie zal de medaille binnenkort aan de paus in het Vaticaan overhandigen. Ook Pius XII en Paulus VI hebben de medaille ontvan gen. Palmzondag in Jeruzalem Een Palmpasentocht trok gisteravond tegen de achtergrond van de Olijfberg vele honderden gelovigen en toeristen naar een buitenwijk van Jeruzalem. Een priester en koorjongens leidden de stoet. HARDENBERG Christenen kunnen de Dag der Verdelging (Jom Hasjoah, de her denking door de joden van de slachtoffers van de holocaust) niet naas ten. „Als christenen heb ben wij die niet doorge maakt. Eerder hebben wij er de vruchtbare voe dingsbodem voor toebe reid." De joden hebben êr recht op daarover niet te worden lastiggevallen zeker niet door goed willende priesters en predikanten. Daarom zal stilstaan in christelijke kring bij de Jom hasjoah nauwelijks een gezamen lijk gedenken kunnen zijn. „Wij hebben dan ook de neiging om een, op het eerste gezicht aan trekkelijke of zelfs .ver plichte', gezamenlijkheid te ontraden." Dit schrijven een aantal ver tegenwoordigers van de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in een nota die is opgenomen in het biad Eredienstvaardig. De nota is een reactie op een suggestie van dr. Hans Jansen in zijn boek „Christelijke theologie na Auschwitz", waarin wordt voorgesteld dat de kerken een liturgische herdenking van de „Verdelging" moeten instellen. Jom naSjoah staat op de joodse kalender inge brand bij 27 niesan, dat is dit jaar op 26 april. weg van Jezus onafscheide lijk verbonden met de doods nood van het volk waaruit Hij is voortgekomen. „Daar om is het volstrekt ongeoor loofd om het lijden van Jezus te plaatsen tegenover de ver drukkingen van Israël of zelfs te suggereren dat de .vernietiging' der ioden het gevolg is van het feit dat zij A DEN HAAG Hoe kan het ook anders. Maria blijkt het geliefdst te zijn bij het geven van een naam aan een rooms-ka- tholieke kerk in Neder land. Van de 1716 ker ken hebben er 286 te maken met de moeder van Christus. Mogelijk heden genoeg zo blijkt, want in ons land alleen al zijn 34 verschillende 'Maria-namen' voor kerkgebouwen. Maria Hemelvaart of Tenheme lopneming blijkt met 69 kerken het meest in trek te zijn. Daarna volgen Maria Onbevlekt Ont vangen en Maria van Al tijddurende Bijstand. Niet altijd spelen theolo gische motieven een rol bij de naamgeving. Zo heet de rooms-katholie- ke kerk in de Zuidhol landse badplaats Noord- wijk aan Zee Maria ter Zee. Een en ander is terug te vin den in het onderzoek naar ti tels van kerken in Nederland dat C.P. van Dam heeft pu- bliceerd. Niet dat hij niets te doen heeft als pastoor van het Zuidhollandse dorpje Nieuwveen, maar Van Dam is gewoon geïnteresseerd in de rooms-katholieke gebrui ken en historie. Tussen alle parochiewerkzaamheden door heeft hij daarom onder zocht welke kerknamen het meest voorkomen in Neder land. Eerder boog de pastoor zich al eens over de vraag hoeveel Latijnse woorden rooms-katholieke gelovigen nog kennen. Honderdvijfenveertig kerken verwijzen in hun naam naar Christus. Daarvan zijn er 46 aan het H. Hart en 21 aan de Goede Herder toegewijd. Van de heiligen blijkt Jozef het meest in trek. In de „top tien" van Nederland staat hij bovenaan met yi kerkgebou: wen. Willibrord, de apostel van de Friezen en patroon van de Nederlandse r.k. kerk, volgt op de tweede plaats. Zijn naam siert 75 kerken. Twee kerken minder dragen de naam van de heili ge Martinus. De bekende volksheilige Nicolaas staat op de tiende plaats met 36 ker ken. Een wat vreemde plaats neemt de heilige Johannes de Doper in onder de kerkna men, ontdekte Van Dam. Van de 77 kerken die zijn naam dragen, hebben er ne gen betrekking op zijn ge boorte en tien op zijn overlij den: Johannes' Onthoofding. „Merkwaardig", schrijft Van Dam, „want dat laatste is niet zo'n aantrekkelijk onderwerp van viering". Er zijn tientallen heiligen aan wie slechts een kerk is toegewijd. Onder hen zijn heiligen als Aloysius, Bene- dictus, Cunera, Felicitas, Ma ria Goretti, Petrus Canisius en Ursula. •edtw zij/ DEZE week begint het ministerie van volksgezondheid 32 ons land een grootscheepse voorlichtingscampagne over ai en over de manieren en mogelijkheden om besmetting ij e| het virus te voorkomen. Ongetwijfeld een goede zaak, nu o a( land op dit moment ruim tweehonderd aidspatiënten ttu een aantal dat zich binnen het jaar kan verdubbelen terwijl tot nu toe al 126 mensen aan de ziekte zijn overlei Het aantal landgenoten dat het virus inmiddels met draagt zonder nog door de ziekte zelf te zijn getroffen seropositieven is vele malen groter. AFSCHUWELIJKE feiten, te meer daar er vooralsnog g< hoop op genezing bestaat, omdat de wetenschap tot vergeefs heeft gespeurd naar medicijnen waarmee patiënt afdoende kunnen worden behandeld. Een aidspatiënt 1 doorgaans niet veel langer dan een jaar te leven en los de zware psychische belasting waaronder de zieke gebi |j gaat, is het lichamelijk lijden ook bijzonder groot. HOEWEL onderzoek heeft uitgewezen dat vrijwel ied< e Nederlander het bestaan van de ziekte kent valt er nog hi a wat voor te lichten. Over de manier waarop je de ziekte kt e oplopen bestaat nog veel onduidelijkheid. Een wijd verbri j( misverstand is bijvoorbeeld dat aids uitsluitend via homose fc suele contacten verspreid zou kunnen worden. Hoewel kringen het aantal aidsgevallen verreweg het grootst tc wordt de ziekte ook bij bepaalde heteroseksuele contact a overgedragen. Daarnaast is er nog de risicogroep van dry j verslaafden die niet-steriele injectienaalden en spuiten bruiken. Voor het ministerie van WVC is er dus alle aanliu ding ook in ons land een voorlichtingscampagne te beginm [fl ZOALS in andere landen al is gebleken kunnen zulke ca e" pagnes op zeer uiteenlopende manieren worden gevoerd. I ti kend is de aanpak van een Amerikaanse dominee, die na loop van de zondagsdienst de gelovigen gratis condooms at bood om verspreiding van aids onder de gemeenteleden voorkomen. Zo ver gaan de officiële landelijke campagi le niet, hoewel wederom vooral in de VS, menige condoom ji brikant er grof zakelijk op inhaakt. Al die voorlichtingscampagnes maken zich echter vrijv g zonder uitzondering schuldig aan een betreurenswaard eenzijdigheid. Organisaties van ouders in het onderwijs h(u ben er al bezwaar tegen gemaakt dat zij nauwelijks bij de u menstelling van de campagne zijn betrokken, hoewel zij t< op de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het wel; van hun kinderen. Terwijl vaststaat dat wisselende seksuele relaties voornaamste oorzaak zijn van de verspreiding van de ai besmetting wordt bij de voorlichting slechts aangedrongen „veilig" seksueel verkeer door middel van condoomgebn ei Het aanmoedigen daarvan zal voor mensen, bij wie een n male seksuele moraliteit ontbreekt, ongetwijfeld de mt J doeltreffende, zo niet de enige aanpak kunnen zijn. Dat neemt echter niet weg dat in een algemene voorlif tingscampagne niet zou mogen ontbreken, dat op die man de grondoorzaak van aids niet wordt aangepakt. Dat kan leen gebeuren door een seksuele moraal aan te moedigen toe të passen, die de partner respecteert en waarbij derhaljr; de contacten zich tot die ene partner beperken. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied bij de Azoren heeft zich in de richting van ons land uitgebreid. Tussen een lagedrukgebied bij IJsland en het genoemde hogedrukge- bied wordt met een westelijke stroming warmere lucht naar Europa gevoerd. De begren zing van deze warmere lucht bereikt morgen ons land. Dit gaat gepaard met wolkenvel den en mogelijk wat lichte neerslag. Van veel betekenis zal deze echter niet zijn. Mor gen loopt de temperatuur iets hoger op dan vandaag, tot om streeks 13 graden. In de ko mende dagen wordt het aange namer weer en de temperatu ren lopen geleidelijk op tot on geveer 18 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinvië: Op woens dag voornamelijk in west- Noor wegen ragen. Elders op klaringen en droog. Middag- temperatuur morgen rond 8, woensdag ongeveer 10 graden. Denemarken: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur omstreeks 11 gra den. Britse eilandenAf en toe zon, vooral in het zuiden, woensdag in het noordwesten regen. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Benelux, Duitsland en noord- Frankrijk: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur 11 tot 15 graden. Midden- en zuid-Frankrijk: Zonnig en droog. Middagtem peratuur tussen 15 en 19 gra den. Alpengebied: Aan de noordzij de van de Alpen bewolking en mogelijk wat regen of sneeuw boven 1200 meter. Aan de zuidzijde vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur in de da len aan de noordzijde om streeks 14, aan de zuidzijde rond 18 graden. Nul-graden- grens eerst ongeveer 1500 ter, later stijgend. Spanje en Portugal: Zonnig droog. Middagtemperat a van 17 graden in het noon i tot 24 in het zuiden. Italië en Joegoslavische k In midden- en zuid-Italië langs het zuidelijkste deel de Joegoslavische kust rag of onweersbuien, vooral in middag en avond. In het no den perioden met zon droog. Middagtemperat rond 17 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Casablanc Cyprus Istanbul GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2