Gezondheidszorgjmoet meer klantgericht werken Niet langer Mogelijk elk jaar nieuwe nummerplaten rjt'i ANDIJVIE EN HAMBURGERS inne Frank Stichting liet gediend van inzet deinzoon Seyss-Inquart PLEIDOOI VOORZITTER ZIEKENHUISRAAD: Medewerkers Martinair na lossen vliegtuig opgepakt op Tenerife TEGEN ONVERZEKERD, ONGEKEURD EN ZWART RUDEN Japan ontkent dumping chips Maandag 13 april 1987 78e jaargang no. 23780 Uilgave Westerpers, behorende tot Sijtholt Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Wolkenvelden en mogelijk wat lichte regen of motregen. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur rond 13 graden. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Zon op: 6.46; onder: 20.35. Scheveningen hoog water: 4.18 en 16.28; laag water: 12.24 en 0.40 uur. Ui MBJg» Inspectie erewacht Minister Van Eekelen (rechts) van defensie heeft vanmorgen zijn Franse collega Giraud met veel eerbetoon verwelkomd. De Fransman Inspec teerde op het Plein in Den Haag de erewacht. Het kamerlid Stemerdink (PvdA) vindt de onge bruikelijke ontvangst wat overdreven. Als het eerbetoon is bedoeld om de Franse bewindsman in te palmen, met het oog op het Nederlandse verlangen in Noord-Frankrijk te oefenen waar ^Frankrijk niet veel voor voelt is er volgens Stemerdink sprake van een „nogal doorzichtige truc". Reprimande voor koper dure Van Gogh TOKIO Yasuo Goto, de president-direc teur van het Japanse verzekeringsbedrijf dat Van Goghs „Zonnebloemen" voor 81 miljoen gulden kocht, heeft daarvoor een lichte re primande van het Japanse ministerie van fi nanciën gekregen. Het idee van de aankoop was niet slecht, meende men, maar de indruk is nu ook ge wekt, dat het verzekeringsbedrijf een hoop geld verdient. En dat is niet zo bést voor het imago van Japan. Een functionaris van het ministerie ver klaarde dat Goto was ontboden om „het be drijf bewust te maken van de invloed van dergelijk gedrag op het publiek". Monumentenprijs voor Rijnlandse Molenstichting DEN HAAG De prijs voor de monumentenzorg van het Prins Bernhard Fonds is toegekend aan de Rijnlandse Molenstich ting. De stichting houdt zich sinds 1959 bezig met de restaura tie van windmolens in het Zuid hollandse deel van het Hoog heemraadschap Rijnland. De stichting heeft inmiddels 37 mo lens in haar bezit. De prijs van 100.000 gulden zal voor ten min ste 90 procent aan projecten op het gebied van de monumenten zorg worden besteed. De prijsuit reiking vindt plaats op 5 juni. AMSTERDAM Het bestuur van de Anne Frank Stichting heeft woedend een stokje gestoken voor het inschakelen van de kleinzoon van Hitiers rijks commissaris in Nederland Seyss-Inquart bij de be strijding van het racisme in Oostenrijk, lelmut Seyss-Inquart, de kleinzoon van de oorlogs- Tiisdadiger (die in 1946 na de Neurenberg-processen ter dood werd veroordeeld en opgehangen), had ïichzelf aangemeld bij de internationale coördinator van de Anne Frank Stichting, nadat hij de Anne Frank-tentoonstelling in Oostenrijk had bezichtigd. Hij zou ingezet worden bij de voorlichting aan scho- ieren, zo was het plan. Helmut Seyss-Inquart is lienstweigeraar en leraar aan een gymnasium in alzburg. Na dit weekeinde spoedberaad over de zaak te heb- >en gepleegd, heeft het bestuur van de stichting de nzet van Helmut Seyss-Inquart verboden. „Er is een denken aan dat de naam Seyss-Inquart ver- onden wordt met de Anne Frank Stichting", zegt voorzitter Dick Houwaart. „Die naam is dermate be ast, dat wij er niets mee te maken kunnen hebben, latuurlijk, die kleinzoon moet doen en laten wat hij vil, laat hij het racisme maar bestrijden. Maar zo- ang er nog een Nederlander leeft die onder Seyss- Inquart geleden heeft, kunnen we ons niet met die naam verbinden". GOUDA De gezond heidszorg kan veel leren van de manier waarop in commerciële organisaties klantgericht wordt ge werkt. De voorzitter van de Nationale Ziekenhuis raad, prof. dr. G.M. van Veldhoven, zei dit van middag in Gouda op een bijeenkomst van de Pro vinciale Ziekenhuisraad Zuid-Holland over „com merciële intramurale ge zondheidszorg". Puur commercieel werken wees hij af, aangezien het om louter financiële redenen vergroten van de „produk- tie" door hulpverleners en instellingen in de gezond heidszorg geen doelstelling mag zijn. Ook op het gebied van de concurrentie is er volgens Van Veldhoven een belangrijk verschil met het bedrijfsleven. Op het mo ment dat iemand gezond heidszorg nodig heeft, ont breken vaak de omstandig heden voor rustig afwegen en vergelijken, terwijl dit bij het bedrijfsleven meestal wel mogelijk is. Meer markt- en klantgericht denken is in de gezondheids zorg wèl mogelijk. Van Veld hoven zei dat daarbij dan al lereerst moet worden geke ken naar de samenhang en toegankelijkheid van het „as sortiment' Op het ogenblik stuit de patiënt nog op tal van schotten: tussen klinisch en poliklinisch werk, tussen verschillende afdelingen en tussen afdelingen en onder steunende diensten. Het huidige systeem bestaat uit concentraties van min of meer op zichzelf staande eenheden, die vaak gericht zijn op bepaalde ziektebeel den, diagnoses en sympto men. In plaats daarvan zou de gezondheidszorg meer moeten worden afgestemd op patiënten en groepen patiën ten, waardoor het geheel soe peler zou kunnen werken en lange wachttijden bij voor beeld kunnen verdwijnen. Van Veldhoven noemde het ook van belang dat het pak ket compleet is. Nu moet een patiënt voor een bepaalde behandeling soms nog naar drie of vier adressen waar voor hij steeds aparte afspra ken moet maken en waar hij steeds hetzelfde verhaa moet vertellen. Het zou voor de patiënt veel gemakkelij ker zijn als bij voorbeeld de groepspraktijk van de huis arts, het kruiswerk, de fysio therapie, de praktijk van de medische specialisten en het laboratorium in hetzelfde ge bouw zouden zitten, aldus Van Veldhoven. Politie vindt drugs en wapens in Lelystad LELYSTAD Tijdens een luiszoeking bij een 40-jarige nwoner van Lelystad heeft de lolitie vanochtend dertig kilo lasj, een kilo amfetamine, twee geladen geweren, twee geladen revolvers, een gaspis- öol een namaakvuurwapen en munitie gevonden. De man was vrijdag aangehouden na dat hij in Almere zijn zoon met een van de wapens had iedreigd. In de auto trof de olitie toen een kleine hoe veelheid van de verdovende tiddelen aan. Dat was aanlei- ing om huiszoeking te doen. Tutu: Blijf lidden voor gevangenen 'RETORIA Geestelijken en lolitici lappen de nieuwe naatregel van de Zuidafri- iaanse regering, waardoor op een enkele manier mag wor- en gepleit voor de vrijlating ran bepaalde gedetineerden, an hun laars. Aartsbisschop )esmond Tutu is vandaag in Caapstad een dienst voorgaan waar in het bijzonder voor leze gedetineerden wordt ge leden. Verscheidene geestelij- cen en advocaten hebben ge- egd dat door de nieuwe maat- ■egelen het openbaar bidden voor de vrijlating van gedeti- ïeerden een misdaad wordt, leien Suzman van de Pro- essieve Federale Partij 'FP) zei dat ze zich niets van iet verbod zal aantrekken en gewoon doorgaat „met te zeg gen wat ik te zeggen heb." Pag. 4: Maatregelen Zuid- Af rika aan rechter voorge- Leiden is het af gelopen week einde opge schrikt door twee grote branden. Een bedrijfspand aan de Admiraal Banckertweg is geheel uitge- rand, de schade wordt geschat op een miljoen gul den (foto). Brandstichting wordt niet uitge sloten geacht. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Vanochtend ont stond brand in een woning aan de Bernhard- straat Een 5-ja- rig meisje raakte zwaar gewond. Zij is met ernsti ge brandwonden overgebracht naar het Brand wondencentrum in Beverwijk. FOTO: WIM VAN NOORT Pag. 7: Meisje zwaar gewond bij brand in Bernhardstraat LAS PALMAS Twee medewerkers van Martinair zijn vandaag op Tenerife (Canarische Eilanden) voor de rechter verschenen, omdat zij afgelopen zaterdag zonder werkvergunning van de Spaanse overheid bij de afhandeling van een Martinair-vlucht hielpen. De twee medewerkers waren meegevlogen naar Tenerife om de afhandeling van passagiers en bagage te verzorgen. Dat was no dig, als gevolg van de staking op de Spaanse luchthavens. Ter wijl zij bezig waren koffers uit het vliegtuig te laden verscheen de politie op het platform en arresteerde het tweetal. Twee me dewerkers van een Britse chartermaatschappij overkwam het zelfde lot. De vier worden beschuldigd van een poging de sta king te breken. Opvallend is echter dat andere (Nederlandse) luchtvaartmaat schappijen, die ook personeel hadden meegestuurd om te helpen bij het Iaden en lossen van de vliegtuigen, geen last hebben ge kregen met de politie van Tenerife. Op andere Spaanse vliegvel den, waar ook werd gestaakt, deden zich evenmin problemen voor. NEDERLANDERS IN BELGIË VERMOORD ANTWERPEN De politie van Kalmthout heeft zaterdagmid dag in een afgelegen villa in Heide-Kalmthout, bij de grens met Nederland, de lijken aangetroffen van het Nederlandse echtpaar Jean-Pierre Bosch (73) en Liliane Wieling (70). Uit de staat waarin de lijken verkeerden concludeerde de politie dat de twee mensen reeds een tiental dagen geleden om het leven moeten zijn gebracht Sporen van braak ontbraken, maar er waren di verse zaken verdwenen, zoals zilverwerk en de auto van het echtpaar. DEN HAAG De regering streeft naar een systeem waarmee in één oogopslag kan worden gecontroleerd of een automobilist zijn motor rijtuigenbelasting betaald heeft, of hij zijn voertuig ver zekerd heeft en of dit voer tuig gekeurd is. Misschien worden autorijders verplicht, net als in de Verenigde Sta ten het geval is, elk jaar een nieuwe nummerplaat aan te vragen waaraan de politie meteen kan zien of er aan alle verplichtingen is vol daan. De ministers Smit-Kroes (Verkeer) en Korthals-Altes (Justitie) willen het nieuwe systeem nog deze kabinetspe riode verwezenlijken. „Zoals het nu gaat, kan het niet lan- fer", aldus mevrouw Smit- Iroes gisteren voor de AVRO-radio. Zij wees erop dat er momenteel in ons land zo'n half miljoen auto's on verzekerd rondrijdt. Ook de verplichte autokeuring wordt op grote schaal ontdoken, doordat er valse keuringsrap porten en groene APK-stic- kers te koop zijn. Het betalen van motorrijtuigenbelasting laat ook veel te wensen over. Minister Smit-Kroes heeft er vertrouwen in dat binnen af zienbare tijd de maximum snelheid op autosnelwegen wordt verhoogd van 100 naar 120 kilometer per uur, zoals in het regeerakkoord is afge sproken. Volgens haar zijn de meningsverschillen met haar collega s Korthals Altes Nij- pels (Milieubeheer) vrijwel opgelost De verkeersveilig heid is naar de mening van minister Smit-Kroes ook ge diend met het bouwen van meer oeververbindingen (tunnels, bruggen) in het IJ- mond- en het Rijnmondge bied. Oliegigant Texaco wil uitstel van betaling NEW YORK Texaco, de op twee na grootste oliemaat schappij van de Verenigde Staten heeft surseance van betaling aangevraagd. Het bedrijf moet elf miljard dol lar betalen, na te zijn veroor deeld wegens inmenging in een voorgenomen fusie tus sen maatschappij Pennzoil en Getty Oil. Volgens de wet van Texas moet Texaco het geld storten voordat een be roepsprocedure kan begin nen. De maatschappij kan dat bedrag echter niet vrij maken zonder failliet te gaan. President-directeur Kinnear zei dat de leveran ciers contante betaling van Texaco eisen en dat de ban ken geen krediet meer wil len geven. De faillisements- procedure zal geen gevolg hebben voor het grote net werk van dochteronderne mingen en pomphouders, al dus Kinnear. Geen krant ontvangen 1 Bel tussen 16.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Japanse onder- nael Shinji Fu- TOKIO minister van hanc kukawa wijst de Amerikaanse beweringen van de hand dat Japan computerchips heeft ge dumpt op de markt voor min- kio over zou gaan tot tegen- onderminister in strijd met de maatregelen als de VS nun internationale handelswetten, plannen doorzetten sancties in In een brief staat dat de Ja- te voeren. De plannen om vol- panse regering gelooft dat het gende week „discriminerende valselijk wordt beschuldigd tarieven" op Japanse elektro- het halfgeleidersakkoord niet nica te heffen is volgens de uit te voeren' Ajax weer op kop in eredivisie DEN HAAG Ajax heeft weer de leiding in de eredi visie. Het beeld is echter vertekend omdat de Amster dammers twee wedstrijden meer hebben gespeeld dan titelhouder PSV, dat in de uitwedstrijd tegen Feye- noord een punt moest inle veren (1-1). Ajax staat op 45 punten uit 27 wedstrijden, PSV op 44 uit 25. Feyenoord verstevigde zijn derde plaats mede doordat FC Den Bosch op eigen terrein een punt aan Excelsior moest laten. De acht eredivisiewedstrij den van het weekeinde, PEC - Den Haag werd vrij dag al gespeeld, trokken 61.500 toeschouwers. De meesten van hen zaten bij Feyenoord - PSV (25.500). De scheidsrechters trokken acht gele kaarten en een rode. Het rood was weer eens voor David Loggie (AZ). Eric Vanderaerden, Miloslav Mecir en Alain Prost waren de winnaars van andere gro te sportevenementen afgelo pen weekeinde. Vanderaer- w den zegevierde in de wieler klassieker Parijs-Roubaix, Mecir versloeg John McEn roe in Dallas in de WCT-fi- nale en Prost won de eerste Grand Prix formule I, die gisteren in Rio de Janeiro werd gehouden. Ander opvallend feit uit de voetbalwereld was de loting voor de KNVB-beker. On der het toeziend oog van competitieleider Jan Huy- bregts koppelde spitsspeler Leen van der Weel van DS '79 FC Den Haag aan de winnaar van het komende woensadag te spelen duel FC Den Bosch-DS '79. Ajax treft FC Groningen in de andere halve finale. Marco van Basten staat op het punt te worden onderuit ge haald door Bert Wieblng van SC Veendam, dat met 4-0 in De Meer zou worden geklopt. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees In de aanbieding Andijvie, 1 A Q 500 gram l.H-O Hamburgers ongepaneerd, 100gW9l2911 QH kilo 1330 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. beurt. De zijreflectie is nog maar net op het gros van de fietsen aangebracht of van hogerhand wordt weer iets nieuws bedacht om leven in de verkeers- brouwerij te houden. Nu moet er een systeem ko men waarmee men in één oogopslag kan zien of ie mand zijn motorrijtuigenbelasting heeft betaald, of hij zijn voertuig verzekerd heeft en of dat ook ge keurd is. Net als in de Verenigde Staten moet men dan elk jaar een nieuwe kentekenplaat aanvragen. „Zoals het na gaat, kan het niet langer", zegt de minister. Om al die veranderingen bij te kunnen houden is een abonnement op de Leidse Courant noodzakelijk. Zoals het nu bij sommigen nog zon der dat gaat, kan het echt niet langer. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1