VS zetten alle kaarten op Euroraketten en SDI Duikers sluiten laaddeuren Stoplichten in Madrid staken mee CeidaeSoiwtmt Monument voor Wallenberg in Boedapest Pleidooi voor „Open Muur Christen-democraten aan zet in Italiaanse kabinetscrisis Solidariteit stelt economische hervormingen voor BOTSWANA VERWACHT AANVAL ZUID-AFRIKA BUITENLAND ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 7 Complot tegen Lquino ontdekt NILA Filipijnse soldaten iden van plan zijn geweest •lingen en personeel van een jrnationale School in Manila je gijzelen en het aftreden van resident Corazon Aquino te ei- m. Volgens de Filipijnse gehei- ,e dienst zou de gijzelingsactie jel uitmaken van een meer om- •attend plan om president Aqui- voor de parlementsverkiezin- van 11 mei tot aftreden te dwingen. De staatsgreep had vol gens de geheime dienst gefinan cierd moeten worden door Fili pijnse zakenrelaties van ex-presi dent Marcos. Poolse partijkaders raken privileges kwijt WARSCHAU Duizenden Poolse apparats jiks zullen privileges zoals telefoons, dienstau to's en andere voordeeltjes moeten inleveren in ruil voor een strak aangehaalde broekriem. Minister van binnenlandse zaken generaal Czeslaw Kiszczak zei dat de partijleden meer tijd op kantoor door zullen moeten brengen om te werken aan het oplossen van klachten van burgers. Vorige maand riep president Jaruzels- ki op tot bezuinigingen binnen het overheids- en partij-apparaat. Minister Kiszczak kondigde onder meer aan dat bij overheidsdiensten en staatsbedrijven 120.000 telefoontoestellen zul len worden weggehaald en aan bejaarden en invaliden gegeven, die veelal jaren op een aan sluiting moeten wachten. BOEDAPEST - In de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt vol gende maand een monument onthuld ter nagedachtenis van de verdwenen Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg. Wallenberg was in de Tweede Wereldoorlog secretaris van de Zweedse ambassade in het door de nazi's bezette Boedapest. Hij redde duizenden joden van een zekere dood in vernietigingskampen door hun Zweedse paspoorten te verstrekken. In januari 1945 werd Wallenberg door de Russische bevrijders gearresteerd op beschuldiging van spiona ge. Er is nooit meer iets van hem vernomen. Geruchten dat hij nog steeds in leven is steken echter herhaaldelijk de kop op. In 1948 al wilde Hongarije Wallenberg herdenken met een standbeeld, maar het zag daarvan af om de Russen niet te schofferen. Maar de afge lopen twee jaar is in Hongaarse kranten herhaaldelijk op een mo nument voor de diplomaat aangedrongen en het lijkt erop dat de huidige Russische leiders onder Gorbatsjov niet meer zo allergisch voor de zaak-Wallenberg zijn als hun voorgangers. Draagmoeder mag Baby M bezoeken TRENTON De draagmoeder van Baby M, Mary Beth White head, mag haar kind dat zij voor 10.000 dollar ter wereld heeft ge bracht, weigerde af te staan maar van een rechter toch af moest ge ven, voorlopig blijven bezoeken. Dit heeft het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat New Yersey bepaald. De uitspraak van het hoogste gerechtshof van New Yersey komt tien dagen na dat een lagere rechtbank me vrouw Whitehead alle aanspra ken op ouderlijke rechten had ontnomen en het nu eenjarige meisje had toegewezen aan de biologische vader, William Stern. Oppositie in Egypte bijna verdubbeld KAIRO De parle mentsverkiezingen van afgelopen maandag in Egypte hebben de opposi tiepartijen flinke winst opgeleverd. De regeren de Nieuwe Democrati sche Partij (NDP) van president Hosni Moeba rak verloor meer dan 50 zetels in de 458 leden tel lende Volksassemblee, maar behoudt haar twee derde meerderheid. Deze uitslagen zijn gisteren be kendgemaakt door mi nister van binnenlandse zaken Zaki Badr. Radioactief lamsvlees VALENCE In monsters van lams vlees uit het Franse departement Drö- me (zuidoosten) is een verhoogde dosis radioactiviteit aangetroffen. In sommige gevallen was deze veel hoger dan de Europese norm, die is vastgesteld op maximaal 600 becquerel per kilo. De hoogste dosis was 1.248 becquerel. Na de ramp in de kerncentrale van Tsiernobyl vorig jaar zijn in de Dróme veel aroma tische planten besmet, met name thijm. In november werd er bovendien een zeer hoge mate van radioactiviteit gere gistreerd in hooi en in ingekuild vee voer, soms tot 7.200 becquerel per kilo. Officieel was men er toen van uit ge gaan dat er geen probleem bestond voor de volksgezondheid en werd gezegd dat vlees en melk geschikt waren voor con sumptie. Gorbatsjov en delessen van de Praagse lente PRAAG „Begrijpt u wat er momenteel alle maal in de Sovjet-Unie ge beurt?" vroeg Sovjet-leider Gorbatsjov aan een ar beidster, gisteren tijdens een bezoek aan een Praag se compressorfabriek. „Niet alles", zei de vrouw, „maar dat zal nog wel ko men, denk ik". „Nou", zei Gorbatsjov, „wij begrijpen het zelf ook niet allemaal". Tijdens zijn rondtocht door de fabriek zei hij over de Praagse lente: „Ik moet zeggen, dat u in Tsjechos- lowakije na 1968, na die moeilijke tijd, over veel dingen heeft nagedacht. 1968 Kwam niet zomaar uit de lucht vallen. De problemen in de maat schappij hadden zich als maar opgestapeld, zonder dat iemand er wat aan deed. U bent met vernieu wing gestopt in de jaren zestig, terwijl wij in de ja ren zeventig zijn gestopt, waardoor we nu in de pro blemen zitten...Het was een moeilijke tijd, zowel voor u als voor ons. Maar u heeft sindsdien veel ge daan, u heeft de lessen van die tijd begrepen en veel bereikt". Later op de dag, in zijn toespraak in het Praagse Cultuurpaleis, legde Gor-. batsjov uit hoe hij de rela tie tussen de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije ziet op het gebied van politieke, sociale en economische hervormingen. Hij legde er de nadruk op, dat elk land „onvoorwaardelijk" het recht heeft zijn eigen problemen op te lossen, maar dat vooruitgang in de communistische landen niet mogelijk is „zonder respect voor vrienden en bondgenoten en zonder het noodzakelijke respect voor eikaars belangen' In zijn toespraken kwam Gorbatsjov met een reeks heldere voorbeelden van wat er allemaal niet deugt in de Sovjet-Unie, van te kortkomingen in de ge zondheidszorg tot en met de slechte kwaliteit van consumptie-artikelen. Hij prees de leiders van de Tsjechoslowaakse partij, omdat zij volgens hem erin zijn geslaagd een rela tief hoge levensstandaard te handhaven en voor sta biliteit hebben gezorgd. PRAAG/WASHINGTON Twee dagen voor het begin van de uiterst cruci ale gesprekken in Moskou tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn Rus sische college Sjvardnad- ze, vliegen nog nieuwe ontwapeningsvoorstellen heen en weer over de De Amerikaanse regering heeft alle kaarten gezet op een akkoord over de afschaffing van de kernwapens voor zo wel de korte als de middellan ge afstand, alsmede op het in stand houden van het onder zoek naar een defensie-sy steem in de ruimte (SDI). Dat is althans de conclusie in Was hington, nadat bekend was ge worden met welke instructies minster Shultz vandaag naar Mosku is vertrokken. Bij besprekingen in het Witte Huis zou de meer gematigde Shultz het hebben moeten af leggen tegen de havikken van het Pentagon. Met als voor naamste gevolg, dat president Reagan de Amerikaanse standpunten op het gebied van de ontwapening heelt verhard. Zo hebben de VS enige voor stellen teruggenomen die vorig jaar oktober tijdens de top in Reykjavik op tafel werden ge legd. Een van die voorstellen be treft de periode dat de VS be reid zijn zich te houden aan een uitgebreide versie vanhet ABM-verdrag ter voorkoming van ruimtewa pens. Verder heeft Shultz op dracht gekregen het Russische voorstel voor beperkingen op kernproeven af te wijzen en een ander voorstel voor het halveren van de strategische raketarsenalen op de lange baan te schuiven. West-Europa Voor wat betreft een akkoord over de afschaffing van de ra ketten voor de middellange af stand in Europa, lijken de VS en de westerse bondgenoten hun zin te krijgen. Volgens Sovjet-verklaringen in Praag en Bonn streeft het Kremlin er nu naar om ook alle kernwapens voor de korte afstand in Europa (SRINF) te vernietigen, zodra een INF- akkoord tot stand is gekomen. Het gaat daarbij in elk geval om raketten met een bereik van 100 tot 1.000 kilometer. Het Westen vreest de over macht van het Sovjet-blok aan deze wapens. De Britse pre mier Thatcher, die eind vorige maand besprekingen voerde met Gorbatsjov, heeft gezegd dat de verhouding in wapens voor de korte afstand 9 tegen 1 in het voordeel van het oost- blok is. Een ander bezwaar van West- Europa is de conventionale overmacht van het Sovjet blok. In zijn toespraak in Praag leek Sovjet-leider Gor batsjov voor de eerste keer openlijk te erkennen, dat zijn land een overwicht heeft op het terrein van de conventio nele bewapening en troepen sterkte in Europa. „Wij zijn voorstander van het opheffen van de ongelijkheid die in en kele onderdelen is ontstaan, maar niet via het opvoeren door de partij die achter is ge bleven, maar door het beper ken van de aantallen door de partij die er een overwicht in heeft", aldus Gorbatsjov. Reacties In enkele Westeuropese lan den is voorzichtig gereageerd op de nieuwe voorstellen van Gorbatsjov. Bonn liet weten de nieuwe ideeën „zorgvuldig te bestuderen" met de bondgeno ten. Een woordvoerder van de NAVO verklaarde dat Shultz moet afwachten wat de Sovjet- Unie formeel aan de Verenig de Staten zal voorstellen. „Wat er ook wordt voorgesteld, het moet zeer nauwgezet worden bekeken. Alles wat leidt tot een grotere evenwichtigheid op een lager niveau van bewa pening moet worden verwei- De Britse regering zal naar wordt verwacht met uiterste voorzichtigheid reageren, al dus officiële zegslieden. Vol gens hen lijkt de Sovjet-Unie erop uit Europa verder de weg naar nucleaire ontwapening op te sturen dan het Westen lief is. Groot-Brittannië vreest, evenals zijn bondgenoten, dat het weghalen van de korte-af- standsraketten West-Europa kwestbaar maakt voor het overwicht van de Sovjetunie aan conventionele en chemi sche wapens. Premier Marga ret Thatcher heeft gezegd voorlopig een minimale nucle aire paraplu in Europa achter te willen houden. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Carrington, rea geerde enthousiast op de be kendmaking van Gorbatsjov dat de Sovjet-Unie de aan maak van chemische wapens heeft gestopt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie zei dat de regering vernieti ging van chemische wapens door de Sovjet-Unie een stap in de goede richting zou vin den. Hij beklemtoonde dat ook Frankrijk alle chemische wa pens uit de wereld wil hebben, hoewel de regering pas beslo-, ten heeft eveneens een af- schrikkingspotentieel op te bouwen gezien de chemische bewapening van andere lan den. OOST-BERLIJN Een Oostberlijnse dominee, die zich her- p«haaldelijk heeft ingezet voor de mensenrechten, heeft er bij de oi eiding van de DDR en westerse politici op aangedrongen de be- ..re ^egingsvrijheid tussen de twee helften van Berlijn te verrui gde fnen. Als aanleiding noemt hij het feit dat de stad dit jaar 750 nko aar bestaat. Rainer Eppelmann heeft zijn verzoek gedaan in brieven aan president Erich Honecker van de DDR, burgemees- di ter Eberhard Diepgen van West-Berlijn, bondskanselier Helmut dKohl van West-Duitsland en dë ambassadeurs van de vroegere typ westerse geallieerden (Frankrijk, Groot-Brittannië en de Vere-, oeg figde Staten) in Oost-Berlijn. Alleen Francis Meehan, de ambas- wa sadeur van de Verenigde Staten, heeft gereageerd op de brief. icft lij schreef wel te voelen voor meer vrijheid van beweging tus- ne en Oost- en West-Berlijn, die hermetisch van elkaar gescheiden urlu ijn sinds de DDR in 1961 de Muur bouwde om een eind te ma ya iep aan de vluchtelingenstroom in westelijke richting. ZEEBRUGGE Duikers van de Belgische en Britse marine zijn er in geslaagd de laaddeuren te sluiten, die zo'n grote rol hebben gespeeld bij de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise. Doordat de deuren dicht zitten, kan verder worden ge gaan met de pogingen het schip weer drijvende te krijgen. Intussen blijven de duikers in de puinhopen van het schip lijken van slachtoffers vinden. De werkzaamheden worden echter bemoeilijkt doordat de modder die boven water uit steekt hard begint te worden. Het totale dodental van de ramp is intussen op 172 geko men. Er zouden nog zo'n 20 li chamen in de veerboot liggen, waarvan enkele in de minst toegankelijke ruimten die nog onder water liggen. Alle slachtoffers zouden Britten zijn. Van de zeventig stoffelijke overschotten waarvan de jden- titeit volledig vaststaat is giste ren een aantal per boot naar Engeland gebracht. De lijken worden in Engeland tijdelijk geplaatst in het Buckland zie kenhuis in Dover. Nadat de autoriteiten daar nog enkele formaliteiten hebben vervuld, worden de doden voor de na bestaanden vrijgegeven om te worden begraven of gecre meerd. De bergers van Smit Tak zijn intussen bezig met een aantal voorbereidingswerken om het schip geheel waterdicht te ma ken. Patrijspoorten, vensters en andere openingen zullen in de eerstkomende dagen wor den gedicht. Nadien zal het wrak worden leeggepompt. Dit werk zal een tiental dagen in beslag nemen. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER De Italiaanse kabi netsformateur Seal- faro. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse rege ringscrisis sleept zich voort. lio Andreotti, gedurende twee weken de breuk in de coalitie te lijmen. Van Scalfaro is bekend dat hij De christen-democratische mi- een van de weinige christen- nister van binnenlandse za- -democraten is die een goede ken, Oscar Luigi Scalfaro, relatie met Craxi heeft. Wan- heeft gisteravond de opdracht neer het hem niet lukt de vijf gekregen een regering te vor- partijen weer op een program men. ma te verenigen, zijn ver- Scalfaro .moet proberen de vroegde verkiezingen onver- zware strijd te sussen tussen de twee grootste regeringspartij en, de christen-democraten en de socialisten van de afgetre den premier Bettino Craxi. De kansen van Scalfaro worden niet hoog ingeschat. Daarvoor zijn de tegenstellingen tussen de christen-democraten en de socialisten te groot geworden. Eerder al probeerde de chris ten-democratische minister van buitenlandse zaken, Giu- mijdelijk. In dat geval zal Scal faro vermoedelijk proberen een voorlopige regering te vormen die boven de partijen staat en die op zo kort mogelij ke termijn nieuwe verkiezin gen uitschrijft. Waarschijnlijk acht president Cossiga de mi nister van binnenlandse zaken de meest geschikte man om die operatie uit te voeren. Overvolle straten In Madrid. Door de staking van het openbaar vervoer ontstond In alle Spaanse steden een enorme verkeers chaos. PASSAGIERS MOETEN ZELF KOFFERS SJOUWEN MADRID Zelf je koffers dragen was gisteren het devies voor toeristen die per vliegtuig naar Spanje reisden, voor zover hun vluchten tenminste doorgingen. Want door stakingen op onder meer de vliegvelden en bij het openbaar vervoer lag Spanje gis teren grotendeeld stil. Treinen en metrostellen stonden bewegingloos langs de perrons, vliegtuigen bleven aan de grond en enorme verkeersopstoppin gen zorgden voor chaos in de steden. Zelfs de stoplichten in de hoofdstad Madrid deden het onregelmatig als gevolg van een werkonderbreking bij een van de twee bedrijven die belast zijn met hun functioneren. Met name de toeristen-industrie heeft, zo kort voor de drukke paasvakantie, veel te lijden van de acties. De staking van giste ren zou een schadepost van tientallen miljoenen guldens hebben opgeleverd. Ook passagiers van de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen KLM, Martinair, Transavia en Air Holland ondervonden veel hinder van de stakingen. Omdat er bijvoorbeeld geen bagage werd behandeld, zetten de maatschappijen eigen personeel voor de afhandeling in. Passagiers moesten in de meeste gevallen zelf hun koffer van en naar het vliegtuig dragen, terwijl ook het in- en uitstappen langer duurde dan anders. Het doel van de Spaanse stakers is de socialistische regering van premier Felipe Gonzalez op de knieën te krijgen. Het kabinet heeft de loonsverhoging in de publieke sector voor het jaar 1987 op vijf procent vastgesteld, terwijl de vakbonden zeven procent eisen. Behalve de publieke sector hebben de stakingen ook de bouw sector getroffen, de staalsector, de auto-industrie en de volksge zondheid. Boeren in het noorden van het land wilden niet ach ter blijven en blokkeerden het verkeer door met hun tractoren de wegen te versperren. In verscheidene Spaanse steden zijn de monstraties gehouden. WARSCHAU Het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft de regering een reeks voorstellen gedaan om de Poolse economie te hervor men. Solidariteit wil dat de staatseconomie wordt omgebo gen naar een gemengd sy steem, waarin meer ruimte zal zijn voor het particulier initia tief en arbeiders-zelfbestuur. De voorstellen zijn vervat in een 24 bladzijden tellend docu ment, dat is ondertekend door Solidariteit-voorzitter Lech Walesa en dat werd opgesteld met hulp van enkele econo men. De publikatie houdt ver band met de komst van de „tweede fase" van het econo misch hervormingsprogramma van de regering, dat volgens Solidariteit tot nu toe „een mislukking" is geweest. In het document wordt gezegd dat burgers het recht dienen te hebben zelf bedrijven te be ginnen in alle sectoren van de economie. Naar het oordeel van Solidariteit zou de werk gelegenheid in Polen met vijf tien procent verminderen, als alle overbodige arbeidsplaat sen in de industrie zouden worden geschrapt. Volgens de vakbond moeten de ontslagen arbeiders een herscholing krij gen voor de dienstensector. „Solidariteit voelt zich niet al leen verantwoordelijk voor de lonen en de levensstandaard, maar ook voor de toekomst van Polen," aldus de vakbond. Hoewel enkele regeringsplan nen in de lijn van de voorstel len van Solidariteit liggen, hebben de autoriteiten al laten weten niet met de verboden vakbond over economische hervormingen te willen pra- GABORONE Een woeden de president Quett Masire van Botswana heeft de een miljoen inwoners van zijn land opge roepen waakzaam te zijn na een bomaanslag, waarbij don derdag drie mensen om net le- vqu kwamen. Het ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat Botswana mogelijk een militaire aanval van Zuid- Afrika te wachten staat. Het ministerie reageerde hiermee op uitlatingen van de Zuidafri kaans minister van buiten landse zaken Roelof Botha. Deze zei dat het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) bezig is zijn strijders in de buurlanden van Zuid-Afri- ka samen te brengen om de aanstaande verkiezingen voor blanken te verstoren. Volgens he£ ministerie van buitenland se zaken in Botswana zijn be richten als van Botha in het verleden steeds voorbodes ge weest van militaire acties van Zuid-Afrika tegen buurlanden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7