Woningcorporaties woest over voorstellen Ruding Kabinet worstelt met probleem rond kerncentrale van Doel kabinet wil karakter l en 5 mei liet aantasten Aubade voor •jrinselijk paar EERSTE TESTCASE VOOR VOORSTANDERS KERNENERGIE Exploitatiekosten Borssele 5 min hoger T ÏNNENLAND EcidócSou/temt ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 3 i reen opheffing uishoudscholen üTWIJK Staatssecretaris Ginjaar-Maas n onderwijs doet niets met het advies van de jchting voor Onderzoek van het Onderwijs VO) de huishoudscholen op te heffen. Dit eft directeur-generaal Van Eijnthoven van l departement gisteren gezegd in Katwijk, jp iar de Protestants-Christelijke Onderwijsva- rganisatie (PCO) op de scholengemeenschap T nmond protesteerde en de topambtenaar het ij ste exemplaar gaf van een actiekrant. Eind rige maand rapporteerde SVO over de ar- jdsmarktsituatie van de mensen die van het 's er huishoud- en nijverheidsonderwijs HNO), de huidshoudscholen, komen. Op het vies kwam van vele kanten kritiek. Van Ei- hoven noemde de kritiek terecht. Nog geen verdere maatregelen tegen aids DEN HAAG Het kabinet vindt het te vroeg om te kunnen beoordelen of er nog meer gedaan moet wor den tegen de verspreiding van aids. Zolang de ziekte vrijwel geheel beperkt blijft tot enkele beperkte groe pen, die zich bovendien voornamelijk in Amsterdam bevinden, kan volstaan worden met goede voorlich ting over methoden om besmetting te voorkomen, al dus premier Lubbers gisteren na afloop van de weke lijkse ministerraad. Volgende week woensdag gaat in ons land een grootscheepse voorlichtingscampagne van start. Pas als zou blijken dat de ziekte echt epide mische vormen gaat aannemen, moet worden nage dacht over eventuele verdere stappen, bijvoorbeeld een verplichte keuring van in ons land arriverende buitenlanders. Dergelijke maatregelen zouden dan wel genomen moeten worden tezamen met andere landen, meent de minister-president. Horeca vraagt aandacht voor dieetmaalti jden NIJMEGEN Restaurants moeten meer aandacht besteden aan maaltijden voor mensen die op een dieet staan. Dat vindt het Bedrijfschap Horeca. Vol gens het bedrijfsschap is het overigens onvoldoende bekend dat er al veel horeca-gelegenheden in Neder land zijn die dieetmaaltijden verzorgen. Er wordt in elk geval weinig gebruik van gemaakt. Kennelijk moeten er nog wat drempels worden verlaagd, aldus het bedrijfsschap. Circa drie miljoen Nederlanders volgen een dieet. Bijna de helft doet dit om medische redenen maar er zijn ook veel mensen die een dieet volgen zonder een medische indicatie. In een bro chure geeft het bedrijfsschap een overzicht van de vier meest voorkomende diëten in de horeca: het zoutbeperkt, energiebeperkt/verrijkt dieet, vetbe- perkt en diabetesdieet. Prijsstijging in maart 0,2 procent DEN HAAG De kos- ten van levensonderhoud zijn tussen half februari en half maart met 0,2 procent gestegen, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral kle ding, autobenzine en ver se groenten werden duurder. Daartegenover stonden prijsdalingen bij koffie en autogas. Ten opzichte van maart vorig jaar zijn de prijzen met 1,1 procent gedaald, aldus het CBS. Maatregel afslanking ambtenaren vervroegd DEN HAAG Vanaf 1 juli 1987 kunnen de departementen de maat regelen toepassen die erop gericht zijn bij de afslankingsoperatie 1988- 1990 gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen. Oorspron kelijk was de ingangsdatum op 1 ja nuari 1988 bepaald. Eén van de maatregelen uit het flankerend be leid is de mogelijkheid van wacht geld over te gaan op vervroegde uit treding (vut). Dit moet bij wet wor den geregeld. De ministerraad is er gisteren mee akkoord gegaan de werkingssfeer van het wetsvoorstel uit te breiden naar de lagere over heden. Compensatie aow- premie oorlogsslachtoffers DEN HAAG Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een wets voorstel waarin voor vervolgings slachtoffers en burgeroorlogsslach toffers die oud-ambtenaar zijn een compensatie voor de aow-premie wordt geregeld. De compensatie be draagt 100 gulden per maand. In de praktijk betekent dit dat uitkerings gerechtigden, afhankelijk van de duur van de uitkeringsperiode, een bedrag ineens tot maximaal onge veer 15.000 gulden tegemoet kunnen zien. Het betreft de categorie oor logsslachtoffers die een uitkering ge nieten die is gebaseerd op een amb telijk inkomen over de uitkeringspe riode voor juni 1985. ld in 3 BILT De woning- ïlo uwverenigingen heb- ro n gisteren furieus gere- v eerd op voorstellen van nister Ruding van fi- nciën om voor honder- n miljoenen guldens ex- l0li te bezuinigen op de p. Ikshuisvesting. Volgens christelijke centrale n 350 woningcorporaties ts t NCIV, zijn Rudings a innen „in overtreffende v,ip onaanvaardbaar" en ;n rmen ze een „frontale nval op de essentie van het rijksbeleid: bescher ming van de zwakkeren op de woningmarkt". Het NCIV wijst erop dat de minister vari financiën wil dat zijn collega Nijpels volgend jaar de huren extra verhoogt, de sociale woningbouw extra vermindert, de stadsvernieu wing op een lager pitje zet en de beginhuren van nieuwe woningen verder verhoogt ten opzichte van dit jaar. De mi nisterraad moet nog over Ru dings bezuinigingsvoorstellen oordelen. Volgens het regeerakkoord van 1986 moet Volkshuisves ting dit jaar 700 miljoen gul den bezuinigen oplopend tot 1,7 miljard gulden in 1990, het laatste regeringsjaar van het kabinet Lubbers 2. Ruding vindt nu dat Nijpels veel meer moet bezuinigen omdat de wo ningbouwverenigingen bouw leningen bij Nijpels versneld hebben afgelost, waardoor het rijk rente-inkomsten derft. Vorig jaar hebben de corpora ties voor 13 miljard gulden aan leningen versneld afgelost. Volgens NCIV en Nationale Woningraad, de grootste cen trale van corporaties, levert hen dat ongeveer 450 miljoen gulden rentevoordeel op. Het ministerie van volkshuisves ting hield het er gisteren op dat dit jaar 1,4 miljard gulden aan rente wordt gemist. Een woordvoerder van het NCIV verklaarde dat het tijd wordt dat minister Ruding een oriëntatiecursus volkshuisves ting gaat volgen. „Dat willen wij dan wel voor hem beta len". Ook de bouwbonden van FNV en CNV hebben verontwaar digd gereageerd op de plannen van minister Ruding. Beide bonden vinden Rudings plan nen onaanvaardbaar. De Bouw- en Houtbond FNV vreest dat de individuele huursubsidie op de tocht komt te staan als Ruding zijn zin krijgt. De CNV-bond meent dat Ruding als een olifant door de porseleinkast banjert. Die bond wijst erop dat het minis terie van minister Nijpels (volkshuisvesting) qua bezui nigingen sinds jaar en dag al een van de koplopers is. Het ministerie van volkshuis vesting wil geen commentaar geven op de voorstellen van Ruding. Staatssecretaris Heer- ma, die in Kenia vertoeft, heeft ze nog niet gelezen. Zilveren troffel Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs poseert bij het metselwerkstuk van R. Stoffelsen uit Putten die daarmee de de zilveren troffel verdiende. Stoffelsen kwam als eerste voor de dag in de finale waaraan de beste jonge metselaars van ons land deelnamen. De wedstrijd werd afgelopen week in Waalwijk gehouden. li V at (Van onze parlementaire redactie) sfeN HAAG Het kabi- nj t wil het karakter van dodenherdenking en vrijdingsdag niet veran- ren. Zo is het nooit de doeling geweest de ee „dagen" samen te plegen. Er is alleen nage- cht over manieren om g gebeurtenissen op de irde en de vijfde mei eer met elkaar in sa- nhang te brengen, al- Jis premier Lubbers gis- Ten na afloop van de mi eter raad. toe wil het kabinet de slegging bij het nationale Liment op de Dam in Am- am tot centraal onderdeel en van de dodenherden- ig. Er zal bekeken worden, n lus Lubbers, of de vooraf- n inde bijeenkomst in de euwe Kerk niet soberder eg REUKELEN Prinses Juliana en prins Bernard krijgen op minginnedag, donderdag 30 april, ter gelegenheid van hun 50- 3t rig huwelijk een aubade aangeboden in de tuin van paleis vestdijk. De provincies en rijksdelen vaardigen in totaal 1.400 ensen af, die vanaf praalwagens gebeurtenissen uitbeelden uit ft huwelijk van het prinselijk paar. e paleistuin is niet, zoals bij de vroegere defilé's, toegankelijk 10 >or publiek. Om belangstellenden toch een blik op de hulde te "I innen, wordt voor het hek een videoscherm van 27 vierkante n' eter opgesteld, dat van een afstand van 200 meter nog duide- k de televisiebeelden weergeeft. De NOS-televisie doet zoals bruikelijk rechtstreeks verslag. Het comité nationaal geschenk f jopt zo n twee miljoen gulden aan prinses en prins te kunnen i inbieden. Zij willen dit bedrag besteden aan gehandicaptenzorg i een voorlichtingsproject van het Wereldnatuurfonds. e koninklijke familie bezoekt 30 april 's ochtends het Utrechtse vhdje Breukelen. kan zijn of wellicht zelfs hele maal achterwege kan blijven. De kranslegging dient bij voorkeur 's ochtends te ge schieden, zodat de mensen die daarbij aanwezig zijn, 's avonds in hun eigen woon plaats de gevallenen kunnen herdenken. Wat betreft de viering-van be vrijdingsdag op 5 mei wil het kabinet afstappen van de rondgang door de provincies en de viering concentreren op een nationaal herkenbare plaats. Daarbij denkt men al weer aan Amsterdam. Voor een wijziging van de naam be vrijdingsdag in vrijheidsdag voelt het kabinet niets. Of 5 mei niet alleen voor ambtena ren maar ook voor de andere werknemers een vrije dag is, hangt af van het overleg tus sen werkgevers en vakbonden. Volgens Lubbers moet het mo gelijk zijn „één van de vele roostervrije dagen op de vijde mei te laten vallen". evoegdheden Ombudsman niet uitgebreid EN HAAG Het kabinet is niet van plan op korte termijn de voegdheden van de Nationale Ombudsman uit te breiden. Dat «ft premier Lubbers gisteren meegedeeld. De scheidende Om- idsman dr. Rang heeft jarenlang aangedrongen op meer be- «gdheden. Bij het aantreden van de Nationale Ombudsman is wet geregeld dat de Ombudsman in eerste instantie alleen achten met betrekking tot de politie en de rijksoverheid zou ïhandelen. In een later stadium zouden de bevoegdheden wor- tn uitgebreid met klachten over lagere overheden als gemeen- n, provincies en waterschappen. Volgens een woordvoerder in de Ombudsman heeft slechts een handjevol gemeenten een »de klachtenregeling voor burgers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim een week geleden verklaarde premier Lubbers na af loop van het kabinetsbe raad dat er heel even ge praat was over de situatie rond de Belgische kern centrales in Doel (bij Ant werpen). Centrales die wegens een arbeidscon flict bemand worden door ongeveer 100 in plaats van de gebruikelijke 800 man. De premier deed het probleem met twee zinnen af, als be stond er geen enkel gevaar voor ongelukken met de cen trales. Ook de Nederlandse burgers hoefden niets te vre zen, zo leek de premier te wil len zeggen. Vreemd genoeg meldde zijn milieu-minister Nijpels twee dagen later voor de radio iets heel anders. Nij pels zei zich ernstig zorgen te maken over de situatie in Doel. Namens het kabinet had hij de Belgische staatssecreta ris voor Volksgezondheid Smet, en de Vlaamse milieu minister Lenssens van die zorg op de hoogte gesteld. Nijpels wees in het programma na drukkelijk op de effecten die de situatie in Doel voor de burgers hier kon hebben. Tot zover leek er niets aan de hand. Dat de uitlatingen van Nijpels verder gingen dan die van premier Lubbers viel im mers gemakkelijk te verklaren uit het feit dat hij coördine rend minister voor kernener gie is en tevens de milieube langen dient te behartigen. Bo vendien werden zij gedaan, twee dagen nadat de premier had gesproken. Drastisch Dit beeld veranderde de afge lopen dagen echter drastisch. Bij afwezigheid van minister Nijpels (die was in Limburg) diende premier Lubbers afge lopen dinsdag in de Kamer te verschijnen om vragen van het kamerlid Tommei (D66) over Doel te beantwoorden. Alhoewel de premier stelde al zijn informatie van VROM te hebben was zijn verhaal toch beduidend milder van toon dan de uitspraken van Nijpels zelf. De eerste minister ver klaarde kort en goed dat de veiligheid bij Doel gewaar borgd was en niemand zich zorgen hoefde te maken. Er kwam voldoende informatie uit België en de situatie werd van dag tot dag gevolgd. Stakers trachten bij de ingang van de Belgische kerncentrale in Doel werkwilligen te bewegen zich bij hen aan te sluiten. De indruk die een buiten staander aan de opmerkingen van de premier kon overhou den was er een van: er is niets aan de hand. Vreemd dan dat minister Nijpels nog geen twee dagen later persoonlijk in de Kamer komt melden dat hij een brief aan het Belgische ka binet heeft geschreven. Daarin uit Nijpels twijfels over de vei ligheid van Doel. Volgens de minister raakt het personeel dat de vier kerncentrales be dient oververmoeid. Boven dien wordt er geen onderhoud meer aan de centrales gedaan, functioneren ondersteunende diensten niet meer en is er geen reservepersoneel voor het geval dat er een ongeluk gebeurt. In zijn brief herinnert Nijpels de Belgische regering aan af spraken die na de kernramp in de Sovjet-Unie, april 1986, zijn gemaakt. In Wenen kwa men de Westerse landen over een de veiligheid van kern centrales altijd optimaal te waarborgen. Bovendien sloten Nederland en België nog een aparte overeenkomst over het uitwisselen van informatie. Het is waarschijnlijk juist de kernramp in de Sovjet-Unie die gezorgd heeft voor de ver schillen in toonzetting tussen premier Lubbers en minister' Nijpels als zij over Doel spre ken. Direct na de ramp ver klaarde de eerste minister dat er een jaar pauze ingelast moest worden om na te den ken over het besluit drie nieu we kerncentrales in ons land te gaan bouwen. Dat jaar is nu bijna om en voor de premier lijkt het, als voorstander van kernenergie, nu de tijd maar weer eens aan de nieuwe kerncentrales te gaan denken. In die houding past het opspe len van de gevaarlijke situatie rond Doel niet. Het is koren op de molen voor de tegenstan ders van kernenergie, een groep die eind .1985 en begin 1986 zover op de achtergrond was gedrongen dat zelfs de Kamer in meerderheid ak koord ging met de bouw van drie nieuwe kerncentrales. Tot de ramp in de Sovjet-Unie uit voering van dat besluit blok keerde. Het is niet voor niets dat ook op het ministerie van econo mische zaken, waar men altijd voorstander is geweest van de bouw van meer kerncentrales, de potloden alweer aan het slijpen is om het besluit uit 1986 alsnog gerealiseerd te krijgen. Voor minister Nijpels liggen die kaarten heel anders. Deze milieu-minister heeft er alle baat bij de milieubeweging (vaak ook de anti-kernener- giebeweging) te vriend te hou den. Deze bewindsman kan het vanuit zijn milieu-verant woordelijkheid niet maken om nu al, voordat allerlei studies die na de ramp in de Sovjet- Unie werden gestart zijn afge rond. pro-kernenergieverha- len te houden. Het was ook premier Lubbers die er in de Kamer op wees dat het in Doel om een ar beidsconflict gaat waarin het kabinet niets te zeggen heeft. En het was ook de premier die erop wees dat België 66 pro cent van de stroom uit kern energie verkrijgt, waarvan de helft uit Doel. In ons land wordt maar 6 procent van de stroom door kernenergie ge maakt, aldus Lubbers, daar mee aangevend dat hier heel gemakkelijk besloten kan worden kerncentrales stil te leggen. Allemaal uitspraken die minister Nijpels zorgvuldig achter de kiezen heeft gehou den. Het beeld lijkt duidelijk. Over de rug van Doel worden in ons land de eerste voorposten-ge- vechten al geleverd rond het besluit om drie nieuwe kern centrales te bouwen. Formeel moet dat bésluit begin 1988 vallen. De race is echter nu al begonnen. CAREL GOSELING IE KNOLLEN een cceo ioee vaw je, BRcecee, die eeyWiOEMC yM BORSELE De exploitatie kosten van de kerncentrale Borssele komen voortaan vijf miljoen gulden per jaar hoger uit als gevolg van de aanvul lende maatregelen die de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij de PZEM, eige nares van de kerncentrale, op advies van het Osar-controle- team van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen heeft getrof fen. Als gevolg van die controle werden door het Osar-team 47 aanbevelingen en suggesties gedaan. Al deze maatregelen kosten de PZEM per jaar zo'n vijf miljoen gulden meer, waardoor de totale jaarlijkse exploitatiekosten op 275 mil joen komen. Het Osar-team dat gisteren de hercontrole van alle aanbeve lingen afsloot, toonde bij mon de van voorzitter J. Solymossy van het team grote bewonde ring voor het tempo en de zorgvuldigheid waarmee alle korte termijnaanbevelingen zijn uitgevoerd. (advertentie) BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het sluitings tijdstip voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze editie van ZATERDAG 18 APRIL geldt als uiterste inlevertermijn vrijdag 17 april 's morgens 10.00 uur. Voor onze editie van DINSDAG 21 APRIL geldt als inlevertermijn vrijdag 17 april om 12.00 uur v.m.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3