CcidócSoirtcm Nieuwe afspraken over begrip «.katholieke scholen" Forse kritiek hervormde kerkvoogden op overheid Amerikaanse rabbijnen reiken elkaar de hand kerk wereld Aanraking GEESTELIÏK LEVEN/OPINIE fi&tdaegoutmit ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGII WASHINGTON De drie grote organisaties van conservatie ve, liberale en orthodoxe rabbijnen in de Verenigde Staten hebben in een gezamenlijke verklaring opgeroepen een einde te maken aan de onderlinge strijd en meer met elkaar samen te werken. De verklaring komt na een jaar vergaderen van de drie voor zitters in een poging de soms bittere polarisatie tussen de joodse gemeenschappen te boven te komen. Er bestaan onder de Amerikaanse joden scherpe tegenstellingen over de vraag wie jood is en over de wijding van vrouwen tot rabbijn. Veel on enigheid is ontstaan door het besluit van de liberale joden een kind van een joodse vader en een niet-joodse moeder als joods te erkennen zonder het bekeerd moet worden. „Als joden zijn wij verbonden in geloof in God. Weliswaar lo pen onze interpretaties over de Torah sterk uiteen, maar dit mag ons niet weerhouden van dialoog en samenwerking." De rabbijnen tonen zich diep bezorgd over de polarisatie onder de joden in de gehele wereld. Niets is on verkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een bekrompen geest. Walter Bagehot Paus in Latijns Amerika De grote stromen mensen die de afgelopen weken opl paus zijn afgekomen hebben opnieuw duidelijk gemaakt I irga hoog de verwachtingen zijn die de Latijnsamerikaanse v inIT keren koesteren van de leider van de rooms-' KP kerk. In Chili was dit het duidelijkst, maar ook in Urug en Argentinië bracht de paus weer grote mensenmassa's )er de been. hn vie Een niet onaanzienlijk deel van de Latijnsamerikaaf10 kerk heeft zich van een sterk behoudende macht de la; decennia ontwikkeld tot een instantie die op het sociale een voorhoederol vervult. En dat is niet verwondt Waarschijnlijk nergens anders ter wereld heeft de ongeli economische ontwikkeling en de daarmee gepaard gaat vergroting van de verschillen tussen rijk en arm tot zu scherpe geweldsreacties geleid als juist in Latijns Ameri Militaire dictaturen probeerden die spanningen op geweld dige wijze te beteugelen, maar moesten met uitzondering die in Chili het veld ruimen. Zij zorgden slechts voor grotere stagnatie en onheil. Wat is het antwoord van de paus daarop geweest? Het 1 tijnsamerikaanse continent is ontzaglijk belangrijk voor katholieke kerk. Meer dan een derde van het totale aarr katholieken woont op dat continent. Het Vaticaan heeft in E zien dat het op straffe van een ernstig verlies van geloiin waardigheid niet de hoop kan veronachtzamen van de m n sa's die van de kerk een verbetering van hun positie vee wachten. Het Vaticaan heeft daarom een milde vorm van (mi vrijdingstheologie toegestaan. EVENZEER is het echter duidelijk dat de officiële rooi* katholieke kerk zich niet wil vereenzelvigen met een bepa de doctrine en zeker niet een die nota bene is geïnspirei op het marxisme. Zij heeft immers haar eigen leer. Het4 n wordt volgens deze overtuiging niet op de eerste plaats deze wereld verwacht, maar in de komende, ook al net411 dat niet weg dat er een sterke, nog steeds aan kracht w 'P nende stroming binnen de kerk groeit die dit heil wil ven F1 zenlijken in deze wereld. VANUIT deze basisopvatting bezien is het logisch paus niet de kant kiest van enerzijds dictator Pinochet en derzijds de Vicaria de Solidaridad, de invloedrijke mens L rechtenorganisatie van de rooms-katholieke kerk in Chili principe geldt de door de rooms-katholieke kerk bemidde genade voor beiden. De paus houdt de kerk dus in het m den. Wel heeft dat de paus duidelijk gemaakt dat hij blind kan zijn voor alle onrecht en geweld in Latijns Ami! ka. Dat is immers strijdig met de rooms-katholieke leer. Vi de paus is er dus reden voldoende welwillend te staan jegi diegenen die een meer aardse interpretatie van het evanj huldigen De paus heeft ook een waakzaam oog voor het feit dat kerkelijke organisatie door de heftige polarisatie in Lati Amerika zwaar op de proef wordt gesteld. De eenheid de kerk gaat voor alles. Binnen die context moet men ook zijn felle afwijzing zien van de Latijnsamerikaa volkskerk waarin de bevrijdingstheologie op een naar mening al te uitdagende vorm is geconcretiseerd. Om dezl de reden kan hij niet instemmen met de rol van die priesl die in de eerste plaats politiek willen handelen. Zij brenj t immers de eenheid van de kerk in gevaar. HeT optreden van de paus is dus tot nu toe in hoge i constant gebleven. Deze reis bevestigt dit. Het is echter verwonderlijk dat de paus dubbelzinnigheid verweten wor niet in de laatste plaats door vele geëngageerde katholiek in wier ogen hulp aan verdrukten de allereerste evang sche plicht is. Bedekt hij niet alles gelijkelijk met de mar der liefde Daarom blijft de paus achter bij de gerezen wachtingen, hoezeer hij ook duidelijk heeft gemaakt dat de dictatuur verwerpt. De positie van maatschappelijk derdrukten en armen bleef daarbij vergeleken jamn15 genoeg wat onderbelicht. 'H DE BILT (KNMI) Boven Ierland is gistermiddag een depressie tot ontwikkeling ge komen. De invloed daarvan is vandaag in ons land goed te merken. Het centrum van de depressie trekt namelijk net ten noorden van onze Wad deneilanden naar het oosten. Vooral in het noorden van het land is het daardoor tamelijk buiig weer. De meeste zon krijgen de Zeeuwse eilanden. Morgen is het weer in het hele land wat vriendelijker, de westenwind neemt in kracht af, een enkele bui valt er mis schien nog wel, maar de zon nige perioden gaan overheer sen. De middagtemperaturen liggen in het weekeind rond de 10 graden. Begin volgende week zijn de neerslagkansen klein. Bij de temperatuur mag dan een paar graden worden opgeteld. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Skandinavië: In zuid west-Zweden en zuidwest- Noorwegen veel bewolking en vooral morgen wat regen, meer naar het noorden zonnig. Middagtemperatuur 5-10 gra den, meer naar het noorden 's nachts nog lichte vorst. Denemarken: Veel bewolking. Voornamelijk morgen af en toe regen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Op maandag iets hoger. Britse EilandenMorgen in het westen en noorden, op maan dag in het oosten en zuiden veel bewolking en enige re gen. Overigens perioden met zon. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Duitsland: Morgen op veel plaatsen buien, maandag afne mend buiig en meer zon. Mid dagtemperatuur op zom j rond 11 graden. Op maanij iets hoger. Benelux: Af en toe vooral morgen nog plaatse buien, vooral meer land I waarts. Middagtemperati ongeveer 11 graden. Frankrijk: Morgen noordoosten nog enkele bui overigens vrij zonnig. Ma dag perioden met zon maar het noordwesten enige reg I Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden in het zuiden. Alpengebied: Morgen in oostelijke deel nog regen boven 1200 meter ook sneei Maandag vrij zonnig, dengrens tussen 1500 me hoogte in het noorden en meter in het zuidwesten. M den in het zuiden. Weerrapporten 10 april 20 uur. Mallorca Malta Moskou W door Marinus van der Berg „Wat betekent de aanraking voor een demente bejaar de?" vroeg iemand. „Dat kan heel verschillend zijn, zoals voor ieder mens", antwoord de ik. Aanraking heeft ver schillende betekenissen. Aan sommige mensen zie je hoe ze opleven en genieten van een aanraking, een knuffel, een zoen, een arm om hen heen, een warme hand. Bij anderen is afweer te merken en zelfs agressie. Ze lijken te zeggen: „Blijf van me ^f". Door deze vraag ging ik weer nadenken over de ervaring van de aanraking. Ik moest denken aan iemand die tegen haar wil aangeraakt was. Met een gewelddadig maar wel precies gekozen woord heet dat „verkracht". Iemand had haar met geweld weerloos gemaakt. Dit gebeurt niet al leen in vormen van sexueel geweld. Dit gebeurt ook wan neer je iemand dwingend jouw wil oplegt. De vrouw aan wie ik dacht, kon jarenlang geen aanraking meer verdra gen. Met name van mannen niet. Elke aanraking herinner de haar aan dat gewelds-mo- ment. Iedere mens heeft een ge schiedenis van de aanraking. Die geschiedenis heeft veel te maken met wat je thuis hebt ervaren. Het is een misver stand om te denken dat men sen die elkaar niet aanraken geen steunende relatie met elkaar hebben. Gebaren, aanrakingen kunnen ook zon der inhoud zijn en dan zijn ze al gauw opdringerig en te na bij. De aanraking en zeker de meest intieme aanraking ver onderstelt, vertrouwen, veilig heid en wederzijds respect. Een fijnzinnige aanraking laat ook weer los. Je kunt in je le ven ook door een woord of door een mens „geraakt" worden. Een woord kan je ra ken, verwarmen, goed doen, hoop geven en aanmoedigen. Een woord kan je zelfs in vuur en vlam zetten. Als er van een mens gezegd wordt: „die is licht geraakt", dan zegt dat iets over de weder kerige relatie. Je kunt een woord van iemand om rede nen niet verdragen. Je wordt door een woord positief ge raakt, als het je iets te zeg gen heeft, als het je aantrekt. Wie door een woord wordt geraakt, wordt door een mens geraakt. Woorden zijn van mensen. Je kunt geraakt worden door iemands wijze van zijn. Door iemands wijze van doen. Dit geraakt worden door een mens kan een ver andering en zelfs een wen ding brengen in je leven. Zo een mens krijgt dan iets te zeggen in ons leven. Krijgt gezag, niet gebaseerd op angst maar op waardering en liefde. Voor een werkelijk ge raakt worden is het gevoel nodig dat je niet alleen veilig bent maar ook vrij. Je kunt en mag ook nee zeggen. Je hoeft je niet te laten inpal men. Maar je kunt zo geraakt zijn dat je je graag léat inpal men. In de zesde overweging „op weg naar Pasen" ontmoeten we langs de Kruisweg een vrouw. De mannen overheer sten tot nu toe nogal. Terwijl vrouwen zo dadelijk de eer sten zullen zijn die het ver haal van de Opstanding door vertellen. Maria Magdalena is een vrouw op zoek naar een leven waarin ze niet meer „verkracht" wordt, maar waarin ze zichzelf kan wor den. Ze zoekt naar een aan raking waarin zij niet een be zit is van een heerser, maar ze zoekt naar een aanraking die haar zo goed doet dat ze vrij wordt. De ontmoeting met Jezus is voor haar de aanra king waar ze naar op zoek is. Zij weet zich door Hem ge kend en. aangesproken, déar waar ze Maria, de mens die zoekt naar echte en niet naar valse liefde, mag zijn. De aan raking van Jezus is een kijken naar mensen die door het donkere en het oppervlakkige heenziet. Jezus ziet dat men sen leven willen en daarom zijn tot op deze dag mensen zo door Hem geraakt dat ze niet alleen mensen langs de weg maar ook mensen-van- -de-weg willen zijn. DISCUSSIE BISSCHOPPEN EN ONDERWIJSORGANISATIES ARNHEM Binnen af zienbare tijd gaan de Ne derlandse bisschoppen en de Nederlands Katho lieke Schoolraad (NKSR) nieuwe afspraken maken over wat nu eigenlijk een katholieke school is. De bisschoppen gaven in het verleden de NKSR, waarin alle katholieke onderwijsor ganisaties samenwerken, de bevoegdheid een school het predikaat katholiek te geven. Op verzoek van de bisschop pen en van de NKSR werd een commissie ingesteld die een nieuwe omschrijving moest geven van „de reli gieuze identiteit van de ka tholieke school". Binnenkort worden de gesprekken over het inmiddels verschenen rapport tussen de NKSR en de bisschoppenconferentie afgerond. Een en ander bleek uit de openingstoespraak van drs. A.M.A.J. Janssen, voorzitter van de Bond KBO, de vere niging voor schoolbesturen voor katholiek basis- en spe ciaal onderwijs, die vandaag in Arnhem haar jaarvergade ring houdt. van ouders, besturen en centen, anderzijds is er de bisschop van Roermond die meent „dat het merendeel van de katholieke scholen eerder een waarheids onge trouw beeld geeft van chris tendom en kerk dan een cor- rectg". Janssen meent dat bisschop Gijsen hiermee uit drukking geeft aan een wijze van denken die niet goed te begrijpen is in een kerkbe grip waarin de beweging kenmerkend is: „het op weg zijn", „het streven naar" en „het uitgroeien tot". Onderwijs vernieuwing De Bond KBO presenteerde in Anrhem een ambitieus on derwijskundig plan voor de drieduizend aangesloten scholen. Onder het motto: „School, maak je eigen be leid" worden scholen opge roepen zelf een duidelijk on derwijskundig beleid te gaan voeren. Volgens de Bond KBO schiet het vernieu wingsbeleid van de overheid tekort: het is eenzijdig van boven af opgelegd en het is te grootschalig. Bovendien heb ben scholen en besturen door een lawine van overheids maatregelen van de afgelo pen jaren nauwelijks tijd ge had hun eigen beleid te for muleren en uit te voeren. Het wordt daarom tijd dat het ka tholiek onderwijs „z'n eigen plan trekt". Pas dan kunnen besturen de verantwoorde lijkheid voor de vernieuwing van het onderwijs in hun scholen blijven dragen", al dus de Bond KBO. De plannen voorzien in een vernieuwingsplan voor iede re school voor een periode van vijf jaar. Op basis hier van worden wensen tot de benodigde begeleiding en na scholing geformuleerd, even tueel met scholen in de regio. De rijksoverheid zou deze ei gen verantwoordelijkheid van scholen tot uitgangspunt van haar beleid moet maken, meent de Bond KBO en daaraan ook financiële conse quenties moeten verbinden. Het eigen beleid van de over heid zou wat betreft de ver nieuwing van het onderwijs op deze wijze aanzienlijk be scheidener kunnen worden. Tevens vond in Arnhem de presentatie plaats van een automatiseringsproject: een landelijk computer-netwerk voor administratie, manage ment en onderwijskundige hulp voor leerlingen. Volgens de plannen moeten binnen drie jaar alle bij de Bond aan gesloten scholen in het net werk zijn opgenomen. Mr. Struik ridder in orde van St. Gregorius DEN HAAG Mr. L.A. Struik is vrijdag bij zijn af scheid als directeur van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs en alge meen secretaris van de Ne derlandse Katholieke School raad benoejnd tot ridder in de Orde van de Heilige Gre gorius de Grote. De versier selen die bij deze hoge pause lijke onderscheiding behoren, werden hem overhandigd door kardinaal Simonis. De Utrechtse aartsbisschop prees de verdiensten die Struik voor het katholiek on derwijs heeft gehad. Hij noemde hem „een geënga geerde heer, met alle vezels betrokken bij het katholiek onderwijs". Kardinaal Simonis feliciteert de heer Struik, naast deze mevrouw Struik. UTRECHT De kerken in Nederland mogen er niet in berusten dat de overheid zich steeds meer van haar verant woordelijkheid jegens de ker ken wil ontdoen. In politieke kring weet men vaak niet beter of de overheid heeft niets meer met de kerken te maken, zij het dat de gods dienstvrijheid natuurlijk moet worden gewaarborgd. Deze woorden kwamen uit de mond van mr. J.A. van Riessen, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdij en in de Nederlandse Her vormde Kerk. Deze houdt vandaag (zaterdag) in Utrecht haar jaarvergade ring. De kerkvoogden voeren het beheer over geld en goe deren van de plaatselijke hervormde gemeenten. Van Riessen had diverse ar gumenten voor zijn klacht: het voorstel om dienstplichti ge militairen voortaan zelf te laten bepalen of en welke geestelijke verzorging zij no dig hebben, in plaats van de kerken de mogelijkheid te bieden hun pastorale taak in het leger uit te oefenen. „De overheid handelt zo niet in haar cultuur-politiek. Want dat zou wel eens het einde kunnen betekenen van de Bond: Vloeken neemt ongehoorde Enthousiasme Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn rondreis door Argentinië gisteren in Buenos Aires een stadion vol geestelijken toegesproken. Bij binnenkomst in het sta dion kreed de kerkvorst een uiterst enthousiast onthaal (foto). In een preek riep de paus zijn toehoorders op zich te verzetten tegen de druk van de seculiere maatschap pij. „Wij leven in een maat schappij die soms elk gevoel voor zonde lijkt te hebben verloren, omdat het de waar den van de geest heeft verlo ren," aldus de paus. Tijdens een ontmoeting met de paus hebben Argentijnse joden de kerkleider gevraagd de staat Israël „de jure" te erkennen. De paus heeft hierop geen duidelijk antwoord gegeven. De joodse gemeenschap in Argentinië is de grootste in Latijns-Amerika en heeft tot op de dag van vandaag te lij den onder antisemitische aanvallen. „POLITIEK KENT (FINANCIËLE) VERANTWOORDELIJKHEDEN NIET" gesubsidieerde theaterstoel", aldus Van Riessen. Een ander punt van kritiek is de zorg voor de monumen tale kerkgebouwen. Steeds minder zijn plaatselijke ge meenten in staat de enorme bedragen op te brengen die nodig zijn voor restauratie en onderhoud van dergelijke cultuurmonimnenten. De overheid laat de zorg voor het nationaal cultuurbezit over aan de „gratis" ter be schikking staande kerkelijke beheerders. Daarmee wordt onvoldoende vorm gegeven aan haar eigen, historisch be paalde verantwoordelijkhe den. Van Riessen herinnert ook aan de motie-De Visser (PvdA) die in de Tweede Ka mer is aangenomen. Hierdoor wordt het de kerken finan cieel onmogelijk gemaakt een adequaat systeem voor lede nadministratie op te bouwen, als straks in de bevolkingsre gisters niet meer automatisch de kerkelijke gezindte wordt gemeld. Dit is des te erger, aldus Van Riessen, omdat met het kabinet duidelijk an dere afspraken waren ge maakt Naar zijn oordeel moeten de kerken „hun gevoelens dui delijker naar kabinet en Ka mer overbrengen. Gaan wij akkoord met de stapsgewijze afbraak van in het verleden terecht toegekende rechten aan de kerkgenootschap pen?". „We moeten voortdu rend aangeven dat de uit miljoenen leden bestaande kerkgenootschappen grond wettelijk verankerde rechten doen gelden op een gods- dienstvrijheid-waarborgend en bovendien bevorderend overheidsbeleid", aldus Van Riessen. vormen aan VEENENDAAL Het mis bruik van Gods naam via ra dio en tv en in de pers heeft ongehoorde vormen aange nomen. Omroepverenigingen die zich schuldig maken aan het misbruik van Gods naam trekken zich over het alge meen niets aan van de pro testen van de Bond tegen het Vloeken. Dit zegt de Bond in een verklaring. Als echter de naam van een machtig per soon in het geding is, kan er blijkbaar nog wel het een en ander worden bereikt, meent de bond. Ze verwijst naar de dreigementen van Iran, die zelfs de Vara weerhielden een omstreden persiflage over ayatollah Khomeini uit te zenden. „De naam van de Ayatollah boezemt blijkbaar meer ontzag in dan de naam van de Almachtige." De Bond werd 70 jaar gele den opgericht. Inspiratiebron daarbij was het bijbelwoord: „Gij zult de naam van de Heere Uw God niet ijdel ge bruiken, want de Heere zal niet onschuldig houden wie Zijn naam ijdel gebruikt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2