"final* Frank Masmeijer is blij dat hij geen voetballer is geworden Wonen in een magnetron- oven ■CcidócGouwrvt ZATERDAG 11 APRIL 1987 nu doet. „Mijn leven is voor duizend procent veranderd. Achteraf ben ik ei genlijk heel büj dat ik geen voetballer ge worden ben. Voetballen is immers alleen maar interessant bij topclubs als Ajax en PSV. Als je bij een club als Go Ahead Eagles blijft, dan is dat natuurlijk ook niks. Leuk om bij te beginnen, maar een einddoel is zo'n club natuurlijk niet. Je hoopt dat je verder komt, dat een top club in je geïnteresseerd is. Dan moet je echter geluk hebben. Maar ik heb wel profijt van de ervaringen bij Go Ahead. Het was een harde tijd. De ene week speel je een prima wedstrijd, krijg je schouderklopjes en loop je met de borst vooruit. De week daarop maak je er niks van en dan zien ze je niet meer staan. Dat is hard, maar je leert ervan. Je leert te incasseren en te relativeren. Je leert klappen te krijgen en klappen te geven. En ik weet nu mijn mondje heus wel te roeren. Ik laat niet over me lopen". Het gesprek met Masmeijer vindt plaats tussen de repetities door. Frank treedt onmiddellijk aan als zijn aanwezigheid vereist is. Enerverend zijn ze bepaald niet, die repetities voor het tv-program- ma. Televisie is wachten en herhalen. Eindeloos wachten en eindeloos herha len. Frank Masmeijer gaat er niet onder gebukt. Onvermoeibaar doet hij zijn pre sentatie steeds weer opnieuw. Praat on derwijl met deze en gene en geeft zijn mening vrijuit en zonder schroom. Hij geeft blijk van een gezond gevoel van ei genwaarde. Treedt vol zelfvertrouwen op, zonder dat die zelfverzekerdheid irri tant is. Voelt zich overduidelijk als een vis in het water. „Een plezierige man om mee te werken", beaamt een NOS-tech- nicus. „Hij zeurt niet, is niet pedant en is altijd in voor een geintje". De „plezierige man" heeft weer even tijd voor het gesprek. Bekend zijn vind hij leuk. „Als ik in een restaurant achter een biefstukje zit en er komen mensen naar me toe dan leg ik gewoon even mijn vork neer. Dat hoort er nu eenmaal bij. Zeggen dat je het niet leuk vindt her kend te worden is gewoon gezeur. De meeste bekende Nederlanders kijken trouwens als ze ergens binnenkomen meteen om zich heen om te zien of ze wel herkend worden. Dat is toch ook leuk. Als mensen je herkennen, betekent dat dat ze naar je programma kijken. En dat is toch precies wat we willen". Fan mail krijgt hij ook, meestal van meisjes. Met geveinsde verbazing: „Ik weet ook niet hoe dat komt. O, vind je dat ik er goed uitzie. Nou, fijn, bedankt. Ik doe ook altijd wel mijn best om er goed uit te zien. Ben best een beetje ijdel. Wie niet ijdel is, ambieert ook niet een baan op de televisie, denk ik. Kleding is be langrijk, maar ik doe ook nog steeds aan sport. Ik, tennis bijvoorbeeld graag. En voetballen doe ik ook nog. Elke week, in het Los-Vast-voetbalteam". „Wat me trouwens streelt is dat de kijk cijfers van de Frank en Vrij show nog LONDEN - Microgolven zouden in de toekomst gebruikt kunnen worden voor de verwarming van huizen. Tenminste, die mogelijk heid wordt nu onderzocht. Het schijnt dat microgolven voor direc te warmte kunnen zorgen en dan nog wel voor een fractie van de kosten van de conventionele ver warmingssystemen. In de Verenig de Staten en Canada worden broedbatterijen en varkenshokken al op deze manier verwarmd. Bo vendien wordt geëxperimenteerd met de dieptewerking van de gol ven bij de behandeling van rheu- mapatiènten en bij de Amerikaan se marine wordt getest in hoeverre slachtoffers van onderkoeling ge baat zijn bij microgolf-verwarming. In het John B. Pierce Laboratprium in Connecticut heeft een menselijk proef konijn, dr. Eleanor Adair, enkele dagen doorgebracht in een volledig afgescherm de kamer gevuld met microgolf-energie om te onderzoeken hoe het menselijk li chaam hierop reageert. Zij beschreef haar ervaring als „verrukkelijk". Vol gens haar was het alsof ze op het strand in de zon lag, lekker in de frisse lucht. De omringende lucht blijft namelijk koel; de golven verwarmen alleen het li chaam en daardoor kun je een heel be haaglijk gevoel krijgen zonder het be nauwd te hebben. Dit experiment maakt deel uit van een langlopend onderzoekprogramma dat ge richt is op de ontwikkeling van een pro totype voor een volledig „gemicrogolf- de" woning, oftewel een huis met micro golf-generatoren of „magnetrons" inge bouwd in muren en plafonds. Deze creëren een energieveld van microgolven in elke ruimte en zorgen er voor dat de bewoners het lekker warm krijgen. De wanden mpeten gestoffeerd worden met behang dat aan de binnenkant voorzien wordt van een metaalfilm, zodat de gol ven gereflecteerd worden. Alle hoeken dienen rond gemaakt te worden voor een gelijkmatige verspreiding van het warmteveld. De belangrijkste drijfveer voor het ge bruik van microgolven is het lage ener- stralen en dringen de huid slechts tot op een halve millimeter binnen. Dat bete kent dat de mate waarin zij het lichaam binnendringen honderd maal zwakker is dan van de microgolven met lange golf lengte die gebruikt worden voor het be reiden van voedsel. De Amerikaanse onderzoekers van het John B. Pierce Laboratorium zeggen dat deze golven met een lage intensiteit geen schadelijk gevolgen hebben voor de ge zondheid, zelfs niet na langdurige bloot stelling eraan. En om hun vertrouwen in het systeem aan te tonen hebben ze de microgolfverwarming op zichzelf uitge test. Critici menen echter dat er nog vele ja ren overheen zullen gaan voordat deze vorm van venvarming door het publiek wordt aanvaa'rd. Wetenschappelijk on derzoek zou het tegendeel bewijzen, maar zij beweren dat zelfs microgolven van een laag niveau elektrische impulsen in het lichaam veroorzaken die verande ringen in de gemoedstoestand tot gevolg kunnen hebben; dat zij kunnen leiden tot geïrriteerdheid en vermoeidheid. De onderzoekers geven toe dat de intro ductie van microgolfverwarming op eni ge weerstand kan stuiten bij het publiek. Daarom lijkt het hen een goed idee de microgolven op een indirecte manier hun intrede te laten doen. In de vorm van heetwatervoorziening bijvoorbeeld. Dr. Ashley Lane van de Potterton Ener gie Ontwikkelingen in Warwick zegt: „Mensen hebben in het algemeen geen problemen met het gebruik van micro golven voor het verhitten van water. De snelheid waarmee water tot het kook punt gebracht kan worden is een belang rijk voordeel". De onderzoekers twijfelen er niet aan dat microgolven in de toekomst een gro te rol gaan spelen in de verwarming van woningen. Wanneer de eerste magne tronverwarming in gebruik zal worden genomen valt echter nog niet te zeggen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Verenig de Staten de pnmeur hebben. In elk ge val is daar één persoon, dr. Eleanor Adair, die ervan overtuigd is dat binnen tien jaar de microgolfverwarming Vele huizen veroverd zal hebben. NICK RUFFORD Copyright The Guardian Met zijn vijfentwintig jaren is Frank Masmeijer de jongste televi siepresentator van Nederland. De vijf miljoen televisiekijkers ge ven hem een dikke zeven voor zijn Frank en Vrijshow, waarmee hij eens in de vier weken op donderdagavond op het NCRV-scherm te zien is. Overigens is hij bij toeval in de televi siewereld beland. Want eigenlijk wilde hij profvoetballer worden. In Oss, tussen de repetities voor zijn show door, vertelt hij hoe dat zo gekomen is. steeds stijgen. De laatste keer keken er zo'n vijf miljoen mensen en die gaven een waardering van ruim zeven. Dat is veel. We zitten met de show immers op een wat ongelukkig tijdstip. Op de don derdagavond tussen acht en negen uur. Net als half Nederland koopavond heeft. Dan streelt 't toch je ijdelheid als er zo veel mensen thuisblijven voor jouw show". Frank Masmeijer is niet bang voor de toekomst. „Ik weet niet hoelang ik met dit programma in deze opzet blijf door gaan, maar ik heb heel veel ideeén. Ik werk eraan om allround te worden. Ik zit bijvoorbeeld al weer een poosje op zangles. Zingen is een hobby van me en het is hartstikke leuk dat die zangles nu vruchten begint af te werpen, want te genwoordig zing ik in mijn programma ook. Ik kreeg daar heel leuke reacties op. Ik zing nu duetten met mijn gasten en dat gaat echt leuk". „Het is een grote wens van me om een plaat te maken. En het zit er in dat die wens uitkomt. Er zijn plannen in die richting. Het gaat dus waarschijnlijk ge beuren, die plaat komt er denk ik wel. En dan is het voor mij natuurlijk heel wat gemakkelijker om die plaat in Hil versum gedraaid te krijgen dan voor een onbekend talent. Mijn naam is bekend en dat scheelt een heleboel. Dat besef ik heus wel". NOLLY SPEIJERS OSS - Wie tien jaar geleden aan Frank Masmeijer gevraagd had wat hij wilde worden, had ten antwoord gekregen: „Profvoetballer". Daar had hij op dat moment alles voor over. „Logisch", vindt hij zelf. „De droom van ieder jon- fetje dat gek is op voetballen". Voor rank Masmeijer leek die droom werke lijkheid te worden. Luuk Bijker, scout van de Deventer profclub Go Ahead Eagles, liet een welgevallig oog op het fa natieke voetballertje van SEC uit Soest vallen en hij mocht een proefwedstrijd komen spelen. De toen nog maar zeven tienjarige Frank werd goed genoeg be vonden voor het C-elftal van de Deven ter club, het team dus van de betaalde jeugd waarop de eredivisieclub de hoop voor de toekomst had gevestigd. En hij deed het zo goed dat er al snel werd ge sproken over een contract. „Maar ja, toen zat het een beetje tegen. Ik kreeg een liesblessure, was een tijdje uitgeschakeld en deed zich bij Go Ahaed Eagles bovendien een wisseling van de wacht voor. Nico van Zoghei deed zijn entree. En helaas, wij konden het hele maal niet met elkaar vinden". Frank Masmeijer gaf er na twee seizoe nen betaalde jeugd de brui aan. Hij ging terug naar Soest en gooide zijn carrière over een heel andere boeg. Hij volgde een managementopleiding in Amersfoort en ging daarna economie studeren. „Maar dat had ik op een gegeven mo ment ook wel gezien. Dat was het ook niet voor mij en toen ik dan ook in de krant een advertentie zag staan van een grote hotelketen in Spanje die entertai ners zocht, heb ik meteen gesolliciteerd. Het ging namelijk vooral om sportieve bezigheden en dat leek me wel wat. En zo zat ik korte tijd later op Mallorca. Ik moest de hotelgasten aangenaam bezig houden met allerlei spelletjes, 's Mor gens een beetje trimmen voor het ontbijt en zo. Ik had er echt lol in. En van het een kwam het ander. Beperkten mijn be zigheden zich eerst vooral tot het spor tieve gedeelte overdag, langzaam maar zeker werd ik ook 's avonds steeds meer ingeschakeld bij de presentatie van mo deshows en dergelijke. Mijn ouders von den het ook geinig. Die kwamen op va kantie naar dat hotel om te zien hoe ik het er van afbracht. Nou dat ze enthou siast waren, bleek kort na die vakantie wel. Mijn vader belde op. Hij vertelde me dat de NCRV auditie hield. Volgens hem moest ik een kansje wagen. Dus ik terug naar Nederland. Ik deed auditie en vertrok weer naar Spanje. Maar niet voor lang, want tot mijn verrassing kreeg ik een contract aangeboden. Dat was voor de Helemaal alleen in je eentje show. Samen met Leontien Ceulemans. Zij verzorgde de presentatie binnen en ik deed met de kandidaten sportieve spelletjes buiten". Helemaal alleen „Bleken de kijkers eigenlijk alleen dat buitengebeuren leuk te vinden. Jammer voor Leontien, zij verdween van het to neel. Neen, dat heeft ze me niet kwalijk genomen, 't Is gewoon een prima meid en ja, zo is het leven nu eenmaal. Het jaar daarop heb ik die show ook echt he lemaal in mijn eentje gedaan. Deed ik zowel binnen als buiten. En dit jaar voor het eerst de Frank en Vrijshow". „Wat zeg je? Lijkt dat op de Ted-show? Neen, dat vind ik niet. Zijn show was ook een spelletjesprogramma, maar daar houdt de gelijkenis op, vind ik. Volgens mij zeggen de mensen dat alleen maar omdat mijn show ook NCRV is. Ja, let terlijk ben ik natuurlijk de opvolger van Je behaaglijk warm voelen in een kamer waarin de lucht lekker fris is. Dat zou het effect zijn van wonen in een magnetron. gieverbruik en de daarmee uiteraard ver bonden kostenbesparing. Microgolven verwarmen voorwerpen (en dat geldt ook voor mensen) door de daarin aan wezige watermoleculen te activeren, zon der dat de lucht de warmte geleidt. De lucht binnenin een magnetronoven blijft dan ook koel, terwijl de gerechten gloei end heet worden. Doordat de lucht niet verwarmd hoeft te worden en omdat geen warmteverlies optreedt via muren, ramen, plafonds en vloeren wordt enorm veel energie (tot 75 procent) be spaard. Het zou zelfs nog zuiniger kun nen als de lucht niet gedeeltelijk ver warmd moest worden om condensatie te voorkomen. Volgens de voorstanders van deze vorm van verwarming vormen de golven geen gevaar voor de gezondheid. Zij wijzen erop dat de mens eigenlijk altijd al bloot staat aan natuurlijke microgolven in de vorm van zonnestralen. Ze ontkennen dat de bewoners van de magnetronwo ning in geval van een technisch manke ment inwendig gestoofd worden. Vol gens David Sales van een firma in Sur rey die deelneemt aan het project, is „deze angst gebaseerd op het fabeltje dat microgolven tot het binnenste van een gerecht doordringen en het van binnen uit gaar maken. Maar in feite is de wer king hetzelfde als bij een elektrische warmtebron en dringen de stralen ge woon via de oppervlakte door. Alleen komen ze bij microgolven van alle kan ten tegelijk". Het verschil met andere verwarmings systemen is dat een microgolfbron met gereguleerd kan worden door middel van een centrale wandthermostaat. Aan gezien microgolven alleen het lichaam verwarmen en niet de ruimte zouden de bewoners eigenlijk een soort thermostaat op de blote huid moeten dragen; ook (Baukneiht zou een afstandsmeter mogelijk zijn die automatisch de lichaamstemperatuur af leest en die weer terugstuurt naar het centrale regelmechanisme van de mag netrons. Goedaardig Voor huisverwarming, zo zeggen des kundigen, dienen microgolven gebruikt te worden met een korte golflengte en een lage intensiteit. Deze golven van de zogenaamde „goedaardige variëteit" lig gen op hetzelfde niveau als infrarode Ted de Braak. Maar ik doe echt niet mijn best om op hem te lijken. Dat kan ook niet". Spijt van het stoppen met de voetballerij heeft Frank Masmeijer tot op de dag van vandaag niet gehad. „Ik ben er voor me zelf van overtuigd, dat ik het had ge kund. Ik heb er gewoon niet genoeg voor over gehad. Maar er knaagt niets aan me als ik hoor dat een man als Ruud Gullit zeventien miljoen gulden opbrengt. Ben je gek. Ik vind het fantastisch voor die jongen en gun het hem van harte. Maar ik denk nooit dat ik dat misschien ook wel had kunnen bereiken. Want dat is natuurlijk zeer de vraag. Neen, ik ben ontzettend tevreden met wat ik nu doe. Dit is een fantastisch vak. Ik heb vrij heid, kan mijn creativiteit kwijt en het levert me nog bekendheid op ook. Ik word nu voor van alles en nog wat ge vraagd in het land. Zaken openen, mo deshows of feestavonden presenteren. Heel druk en heel leuk. Ik ben eigenlijk geen weekeinde meer thuis. Neen, dat le vert geen problemen op met het thuis front. Mijn vriendin danst en zingt bij Cayenne, je weet wel, die groep die aan de show meedoet van Eddy Becker. Ze zit dus in hetzelfde vak en begrijpt daar om prima waar ik mee bezig ben. Ik ben overigens niet voor alles te porren. Ik heb ook mijn principes. Wat ik niet zou doen? Nou, ik zou bijvoorbeeld niet in een STER-spot willen voor condooms. En ik zou ook geen show presenteren in Yab-Yum. Neen, dat heeft niets te ma ken met de NCRV. Ik zit gewoon toe vallig bij deze omroep omdat het nu eenmaal een auditie was van de NCRV. Maar ik voel me bij deze omroep wel zeer thuis. Er werken fijne mensen en er heerst een fijne sfeer. Neen, het bevalt me hier best. Ik ben ook niet van plan hier zo één, twee, drie weg te gaan". Masmeijer geniet van het werk dat hij

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26