titffïi ixmtmer in mmpwjl MW tymdMitfcP een vrouw om van te houden ünther Wallraff voert vendetta tegen staatsveiligheidsdiensten CFDESRELATIES EN EROTIEK IN NIEUWE ROMAN VAN MARION BLOEM MARION BLOEM LANGE REIZEN KORTE LIEFDES roman vereniging Ir. schroeder van der kolk muziektherapeut (m/v) ervaren werkvoorbereider BOXMEDEWERKERS m/v iOEKENEN PLATEN EaidóaQowuvnt ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 19 )e hoofdpersoon van de lieuwe roman van Marion jloem, „Lange reizen, korte iefdes" is een jonge vrouw,' ivi, die in een lange reeks fan zeer korte episodes' pordt geschetst in haar ont wikkeling en situatie. Daar- xe lij gaat het vooral om haar K iefdes-relaties. In een voor taarzelf en voor de lezer ook rerwarrend geheel wordt aar verhaal verteld, haar roei van meisje tot jonge rouw, die steeds meer le- enservaring opdoet, met iame door haar ontmoetin- en met mannen die zij lief- eeft gedurende kortere of jngere tijd. Soms zijn er ook -houwen. Het verhaal schiet een en weer door de tijd. leze Levi reist niet alleen in wereld. We horen van haar erblijf in Indonesië, Spanje, Ifrika, Bangkok, Bangladesj, York, Guatemala, zijn er andere man- n het eerste deel van »t verhaal worden de vier ilangrijkste daarvan voor- steld. Ewald, haar eerste innaar, was een school- iendje. Dan is er Iz, de in- llectueel, die het meest lor haar lijkt te betekenen. is een filmer; Len, de atste minaar, een acteur, jn namen beginnen met letters die samen de naam Levi opleveren; aan die be ginletters hecht Levi ook an dere betekenissen, symbo lisch. Die mannen wisselen elkaar af in haar leven, soms zitten zij elkaar in de weg, dan weer is er een tijd dat Levi zich geheel aan een van zij dan weer een ander van het vietal tegen. En dat is nog lang niet alles: „Er wa ren er meer, maar die gaf ze geer. naam". Veel tijd wordt doorgebracht met iemand die aangeduid wordt als „De Zwitser", maar hij blijkt niet genoeg de moeite waard om er echt bij te kunnen horen. In een totaal dat een zeer fragmentarische indruk maakt, schetst Marion Bloem het liefdesleven en de eroti sche ontwikkeling van haar hoofdfiguur. De episodes zijn vaak heel kort, pas in het tweede deel van de roman zijn er wat uitvoeriger ver haalde gebeurtenissen. „Ze was geen vrouw om van te houden", wordt ergens in het boek vastgesteld. Lang zamerhand blijkt dan ook dat er vraagtekens moeten staan bij de geschetste ge beurtenissen. „Ze weet wel vaker niet wat er gebeurd is en wat-ze verzint", staat er gens. En later: „Je leeft, of je fantaseert, vindt Levi. Alle bei tegelijk lukt niet zo goed. „Gevolgd door: „Elke liefde, denkt Levi, elke liefde was een reflectie van haar zelf". Gaat het om een verslag van gebeurtenissen, zoals aan vankelijk lijkt? Of moet de lezer de fictie gaan doorzien? Daarmee zou hij Levi als eerste hoofdpersoon ook in twijfel moeten trekken. Met die gedachte voegt Ma rion Bloem een literair ele ment toe, dat in feite enige afbreuk doet aan de roman. „Lange reizen, korte liefdes" is - ondanks de titel - een heel boeiend beeld van een bewust levende, vrije, voor haar keuzes opkomende he dendaagse jonge vrouw. Door deze toevoegingen van literaire aard (fictie-werke lijkheid, de verbeeldingswe reld van de schrijver als vormgever van de inhoud), tast Marion Bloem de over tuigingskracht, dan die haar verhaal meestal heeft. JAN VERSTAPPEN Marion Bloem: „Lange rei zen, korte liefdes", roman. Uitgave De Arbeiderspers. Prijs ƒ29,50. Dave Edmunds en Jimi Hendrix Twee live-albums om uw woonkamer eventjes in een swingende concertzaal te veranderen. Met I Hear You Rockin' (Arista 208 228) zal dat geen probleem zijn, want op dit album spelen Dave Ed munds en zijn band hun be kendste nummers op werve lende wijze en in hoog tempo. Girls Talk, Here Comes The Weekend en Edmunds oudste single-succes I Hear You Knocking worden aangevuld met prachtige werkjes als I Knew The Bride (Whe She Used To Rock 'n Roll) en Queen Of Hearts. Onmisbaar op uw maandelijke rock 'n roll-party. Iedere stap die Jimi Hendrix destijds zette wordt nu aan gegrepen voor het uitbrengen van een elpee, met doorgaans weinig of geen nieuw werk. Twintig jaar geleden was de meester-gitarist voor het eerst in ons land (en een paar manden later voor het laatst, helaas) en dus past het de platenmaatschppij goed om Band Of Gypsys 2 (Capitol Jimi Hendrix 064-26 1174-1) het licht te doen zien. Kant één bevat drie nummers van het nieuwjaarsconcert in de Fill more East, dat ook al op de elpee Band Of Gypsys is te horen en op de andere kant vinden we drie andere live- -uitvoeringen, met bekend werk als Voodoo Chile en Stone Free. We horen op nieuw de gitaarbeul, die Hendrix was, maar na al die tijd voegt deze plaat niets aan het bestaande oeuvre toe. schappij: over vijf jaar is het 25 jaar geleden dat Hendrix in ons land was.... GERT MEIJER M M e week is bij uitgeverij an Gennep in Amsterdam riet nieuwe boek van de -in jederland woonachtige- West- litse journalist Hans Günter allraff verschenen. In de op- Iger van het succesvolle „Ik, i" stelt hij -onder de titel Ipening van zaken"- de rkwijze van de Duitse staat- iligheidsdiensten aan de ak, zoals hij die vanaf 1970 lf heeft ondervonden. en boek dat overigens niet in schaduw kan staan van zijn arganger en veel wegheeft in een persoonlijke vendetta t gen elementen die hem het »rken de laatste jaren vrij wel onmogelijk hebben ge maakt. Vanwege het maatschappij- -kritische commentaar dat Wallraff in zijn boeken steeds geleverd heeft mag hij zich al enige tijd in de belangstelling verheugen van de Duitse staatsveiligheidsdiensten. Van af zijn eerste reportages werd hij al beschouwd als staatsvij and. Walraff werd aanvanke lijk bestempeld als „oostblo- k-agent" maar toen dat niet te bewijzen viel vooral als „terro risten-sympathisant". Indianenspelletjes De feiten die hij opduikelt ge ven een schrijnend beeld. De een gefrustreerde kleuterklas in bezigheidstherapie dan een efficient ambtenaren-apparaat en als de hele zaak niet zulke trieste gevolgen had, zou je er nog om kunnen lachen. Maar het lachen is Wallraff blijk baar al lang vergaan. Zijn ka rakterisering van deze dienst zegt alles. „Traditioneel zijn in de Bondsrepubliek deze appa raten meer dan gemiddeld be zet met conservatieven, reac tionairen, oude en neo-nazi's, en ook met mensen die zo vreemd in elkaar zitten dat ze geen normaal beroep uit kun nen oefenen, of die zich aan getrokken voelen tot geheim zinnige Indianenspelletjes en zich daar kunnen uitleven. Zij zijn eraan gewend hun vijand te zoeken, overal waar pogin gen, hoe zwak en schuchter ook, worden gedaan om maat schappelijke veranderingen van de heersende status quo op gang te brengen, tot en met jonge socialisten, actieve vak bondsmensen en linkse katho lieken. Het is voor hen dood gewoon, mensen te meten naar de cliché's die in hun hoofd rondspoken en hun „redenen tot verdenking" bepalen." Ik, Ali Naast zijn eigen opinie draagt Walraff ook een groot aantal op eigen ervaringen gestoelde feiten aan die zijn stelling -na melijk dat deze staatsveilig heidsdiensten een bedreiging zijn voor democratie, en dus dienen te verdwijnen- onder bouwen. Wallraff is er van overtuigd dat de nu gevolgde weg leidt naar een politiestaat. In de laatste hoofdstukken gaat hij uitgebreid in op de toestanden die zich rondom zijn persoon hebben afgespeeld na de publikatie van „Ik, Ali". Huiszoekingen, afgetapte tele foons en intimidatie-praktij ken hebben er toe geleid dat Wallraff momenteel in Neder land woont, waar hij onge stoord kan werken en zijn anonieme bronnen -waar hij grotendeels van afhankelijk is- beter kan beschermen. Vanuit ons land bereid Wall raff een nieuwe grote „under cover" rol voor. Eerst gaat hij echter bezig met het vervolg op „Ik, Ali", waarin hij de dui- hij naar aanleiding van zijn boek heeft ontvangen. JOOST GALEMA Günter Wallraff: „Opening van zaken". Uitgeverij Van Gennep, Amsterdam. Prijs ƒ14.50 ittuut voor psychosociale dienstverlening Onze Vereniging exploiteert o.a. dagverblijven voor verstandelijk gehandikapten. De doelstelling is de integratie en sociale redzaamheid van de geplaatste kliënten te bevorderen en te behouden. Ten behoeve van drie van deze dagverblijven zoeken wij een voor 9 uur per week De werktijd is van 09.00 tot 12.00 uur. Het gaat dus om 3 uur per dagverblijf. In een later stadium is een eventuele uitbreiding naar totaal 12 uur mogelijk. Taak: Het geven van muziek aan verstandelijk gehandikapten. individueel als wel in groepsverband, al dan niet samen met de groepsleiding. Functie-eisen: Benoembaar is degene die in het bezit is van één van de hier onder genoemde diploma's of getuigschriften: - diploma Kreatief therapeut, specialisatie muziek, behaald aan het Instituut Middeloo; - akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer met specialisatie muziek; Tevens zijn benoembaar groepsleiders ingedeeld in salaris schaal 6 met VSID, onderwijzers, en kleuterleidsters die zich later gespecialiseerd hebben in de muziek door het volgen van opleiding van voldoende omvang (duur 1 a 2 jaar met wekelijkse lestijd is miniem) zoals: Gehrels diploma; diploma Ward- of Lennards Instituut; voortgezette (2e of 3e jaar) opleiding B(eweging) en M(uziek) (op) (Orthopedagogische grondslag), ook genoemd opleiding Gretener; tweejarige applicatiecursus muziek van Kopse Hof; Kursussen Vereniging voor Muziekrytmische opvoeding (MRO). Ervaring in de zwakzinnigenzorg strekt tot aanbeveling. Van sollicitanten wordt verwacht woonachtig te zijn in de regio Den Haag (binnen een straal van 25 km); zij worden verzocht binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te reflekteren. Telefonische informaties worden gaarne verstrekt door de heer J. van der Kruk (Hoofd Personeelszaken), telefoon 070 - 687470, toestel 38 Uitsluitend schriftelijke sollicitaties gelieve u te richten aan de Algemeen Direkteur van de Vereniging Dr. Schroeder van (tor Kolk, Postbus 47930,2504 CE Den Haag. UlllllllllillllllllllllllllllllH Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! NISSAN AUTO HEEMSKERK B.V. NISSAH DEALER receptionist plm. 25 jaar Profielschets: Een dienstverlenende instelling Branche-ervaring Commerciële eigenschappen Goede contactuele vaardigheden Organisatie-/lmprovisatievermogen MAGAZIJNBEDIENDE plm. 25 jaar Profielschets: Een commerciële Instelling Ervaring in het autobedrijf Zelfstandig kunnen adviseren en verkopen Hoge mate van accuraatheid Systematisch kunnen werken EERSTE AUTOMONTEUR of studerende hiervoor Profielschets: Nette persoonlijkheid Gevoel voor serviceverlening Vlot en zelfstandig kunnen werken Interesse in elektronica BOEKHOUDER plm. 25 jaar die na ruime inwerkperiode zelfstandig de gehele ad ministratiekan verzorgen, in overleg met de register accountant. Profielschets: In bezit van M.B.A.-diploma Bereidheid tot verdere studie Duidelijke telefoonstem Verzorgd handschrift AUTO PLAATWERKER plm. 25 jaar Profielschets Ruime ervaring Vlot en zelfstandig kunnen werken Nette persoonlijkheid Bij een gerichte studie zijn wij bereid (onder soepele voorwaarden) deze te financieren. Uw eigenhandig geschreven sollicitatiebrief, voorzien van uw ervaringen, kunt u richten aan Auto Heems kerk bv. Postbus 1028, 2302 BA Leiden. Hollandsche Beton Groep nv (HBG], internationaal werkend, is in staat iedere bouw opdracht te realiseren. De Groep bestaat uit zelf standig opererende werkmaatschappijen, elk weer met eigen dechterondernemingen èn eigen specialismen. In de Holding van HBG te Rijswijk is het Diensten Centrum Automatisering gevestigd. Dit Diensten Centrum Automatisering [DCA) speelt een belangrijke rol bij de zich in hoog tempo door zettende informatisering binnen het concern. Het DCA treedt op als adviseur voor de Groep en haar werkmaatschappijen, zowel voor technische als administratieve en bestuurlijke toepassingen van de computer. Deze afdeling neemt een belangrijk deel van de ontwikkeling en verzorging van de informatieverwerking voor zijn rekening. Het Centrum telt 55 medewerkers In het Diensten Centrum Automatisering staat een IBM 4381-Q14 opgesteld. De computer is opgenomen in een zeer modern netwerk van satelliet computers en terminals verspreid over het gehele land. Ter beschikking slaan verschillende applicatie pakketten, zoals de financiële pakketten van MSA en software tools, bijvoorbeeld het database management systeem IDMS. Op het gebied van Computer Aided Design en Computer Aided Manufacturing is het systeem CADAM geïnstalleerd Ook op het gebied van micro computer en tekstverwerkers adviseert het Diensten Centrum. Ter versterking van de afdeling Computer Services zoeken wij een Deze functionaris zal werken in een twee ploegendienst (07.30 -16.00 uur en 15.00-23.30 uur). In deze functie wordt de voorbereiding getroffen voor de verwerking van de binnengekomen opdrachten op de computer Daarnaast vereist de zorg voor het goed functioneren van de gehele installatie en het netwerk veel aandacht. Vereisten voor de functie zijn: - VWO met wiskunde - technisch gerichte studie op HBO-niveau - enkele jaren ervaring in een VM/MVS omgeving. Een psychologische test kan deel uitmaken van de selectieprocedure Als u belangstelling heeft voor deze functie, kunt u uw sollicitatie richten aan het Hoofd Personeels zaken van Hollandsche Beton Groep nv. Generaal Spoorlaan 489,2285 TA Rijswijk. CENDICO B.V. Service maatschappij voor de verkoopmaatschappijen: Alpha Cosmetics B. V. Becadis B. V. Cencido B. V. Met vestigingen te Nieuw-Vennep, welke suksesvolle cosmetische produkten verko pen zoals: Revlon, Charlie, Balmain, Flex Vraagt i.v.m. de sterke groei van de onder neming een HOOFD DEBITEUREN ADMINISTRATIE m/v. Dié rechtstreeks rapporteert aan de finan cieel direkteur. Tot zijn of haar werkzaamheden behoren o.a.: Leiding over de dagelijkse gang van zaken op de afdeling debiteuren administratie; zoals controle boekingen, kontakt klanten en kredietbewaking. Voor deze veeleisende funktie gaan onze gedachten uit naar een kandidaat met minstens MEAO niveau studerend voor M.B.A. ervaring in soortgelijke funktie leeftijd 25 tot 35 jaar. Uw sollicitatie kunt u richten aan de heer J. H. Dauve, financieel direkteur van Kenma Holding B.V., Haverstraat 7, 2153 GB Nieuw-Vennep, telefoon 02526-87371. HOLLAND BLOEMEN EXPORT BS is een van de grotere expor teurs van bloemen en planten in Nederland. Ter versterking van ons team zoeken wij enkele Uw werkzaamheden zijn het verzendklaar maken van onze produkten. Voor uw sollicitaties kunt u, liefst telefonisch, contakt opnemen met de heer H. A. Hogen- boom onder nummer 02977-20050 dagelijks tussen 07.00 uur en 17.00 uur. LDat zoeken we even op. - In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19