IEk wil naar Seoul ptompwijkse Boys moet de aardappelkar op... EIDSE GEWICHTHEFFER DIO DEEGENAARS ERUG VAN (TWEE JAAR) WEGGEWEEST: ïmpwijkse Boys-trainer Hans van Rhijn: „Ik verheug me op de rae klasse". SaidóaOowumt ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 17 Dio Deegenaars: „Ik heb twee kwakkeljaren gehad, maar ik ben nu weer op de goede weg" 5JIIDEN Dio Deege- ars, de Leidse gewich- ►ffer, is na twee „kwak- Ijaren" weer op weg ar de wereldtop. Bij de rige maand gehouden iderlandse Kampioen- ïappen bleek uit zijn re- ltaten, hij verbeterde le drie de records, dat weer op de goede weg De Leidenaar is weer lop in training, met als langrijkste doel het ha- van de Olympische elen die in 1988 in oul gehouden worden. niet uitgezonden worden rj. ir de Olympische Spelen in >d- 14 in Los Angeles was voor lfto i een enorme teleurstelling, trainde keihard en hoorde ik, om naar de Olympische iitfclen te mogen, bij een aan- toernooien een resultaat lest maken, gelijk aan de itste tiende plaats van het uy Voor de grote evenemen- bereid je je drie maanden ir. Dat is een periode van *istante opbouw. De toer- lien waarop ik de uitzen- 13. g moest verdienen vielen die maanden van opbouw daarin is het leveren van '"J n prestatie onmogelijk, „^arom was het stellen door NOC van die kwalificatie- meter kleine ge weldenaar. Dio mocht dus niet naar Los Angeles en was daardoor enorm teleurgesteld. „Ik ben meteen gestopt met gewich theffen, want ik had er schoon genoeg van", vertelt het Spar taan-lid. „Het was alleen zeker niet zo dat ik helemóél niets meer deed hoor, maar toch ze ker veel minder dan daarvoor. Ik bleef zo'n twee keer per week bij Spartaan trainen, want ik was wel gewoon lid gebleven". Toch beviel deze rust de 25-jarige Leidenaar geenszins. Hij miste een doel om voor te trainen en vond ei genlijk dat hij zichzelf maar een beetje bezighield. „Ja, ik miste het heel erg om naar een belangrijk toernooi toe te wer ken. Ik trainde wel, maar ei genlijk nergens voor". Draad Vorig jaar nam Dio wel deel aan de Nederlandse kampioen schappen, maar dat was in de klasse tot 82 kilo. „Ik won wel, maar ik wist dat ik onder mijn kunnen presteerde. Nee, die kwakkeljaren waren eigenlijk niet zo leuk". In januari pakte hij de draad van zo'n acht jaar serieuze training weer resoluut op, want hij begon al op 15-ja- rige leeftijd met de krachts port. Dio: „Ik heb vroeger ge voetbald, gezwommen en toen ik tenslotte geen zin meer had in het waterpolo, ben ik met een paar vrienden meegegaan naar krachttraining. Lekker dikke armen krijgen, dót leek me op die leeftijd wel wat. Langzamerhand ben ik me toen steeds meer gaan toeleg gen op gewichtheffen". Deege naars had duidelijk zijn sport gevonden, qua resultaten, maar zeker ook wat betreft de lol die hij eraan beleefde. „Ik vind het trainen gewoon erg leuk en ik wil mijn sport niet halfbakken bedrijven. Om aan de top mee te kunnen draaien moet ik tien keer per week trainen, elke dag dus één twee keer". Deegenaars kan de dagelijkse training overi gens makkelijk combineren met zijn werk. Hij is als brand weerman in ploegendienst werkzaam op de marinekamp Valkenburg. „Op mijn werk heb ik spullen liggen, zodat ik daar in de garage kan trainen. Dat is, zeker als het vliegveld dicht is, helemaal geen pro bleem. En ook mijn kleding is, door medewerking van Pin- guin Sport waarvan ik shirts en schoenen krijg, geen pro bleem". Het vele trainen vindt de geblokte Leidenaar hele maal niet erg. „Ik heb steeds een doel voor ogen en omdat ik in de training merk dat ik sterker word, is dat een moti vatie om voluit door te blijven trainen". Vruchten De training werpt bij Dio al vanaf het begin vruchten af, hij haalde in de loop der jaren een flink aantal titels. „Het ging vanaf het begin vreselijk goed. Toen ik voor het eerst, een beetje voor de gein eigen lijk, meedeed aan het Neder lands Kampioenschap haalde ik gelijk de titel en verbeterde ik drie records. En toen kreeg ik er natuurlijk plezier in vertelt hij lachend. De titels stapelden zich met het verstrij ken van de jaren op, want hij werd vijf keer jeugdkampioen van Nederland en vier maal was de seniorentitel voor hem weggelegd. In 1984 haalde hij brons op de EEG-kampioen- schappen op het onderdeel sto ten en stond hij ongeveer 12de op de wereldranglijst. Hoewel hij pas sinds januari weer serieus bezig is met de gewichten, boekte de beschei den Leidse krachtpatser al weer aansprekende resultaten. Drie weken geleden werd hij eerste op de Nederlandse kam pioenschappen, waarbij hij en passant alle drie de nationale records verbeterde. Het record stoten verbeterde Dio met 2,5 kilo naar 182,5 kilo, terwijl hij het record trekken met zijn 145 kilo vijf kilo omhoog- schroefde. „Ik was erg gespan nen bij de Nederlandse Kam pioenschappen", laat hij we ten, „Ik was dus erg blij met de titel en de records. Hele maal tevreden was ik toch niet, want in de training had ik al meer kilo's gemaakt. Maar ja, de spanning van de wedstrijd hè". Het afgelopen weekeinde heeft hij aan de EEG-kampi- oenschappen in Athene deel genomen. Dio hechtte echter niet veel waarde aan dat toer nooi. „Dit evenement zat veel te dicht achter de N.K. van vier weken geleden, waardoor topprestaties van mijn kant niet te verwachten waren. Ik zag het toernooi in Athene dan ook vooral als een mogelijk heid weer wat wedstrijderva ring op te doen", aldus Deege naars, die in Athene als vijfde van de twaalf deelnemers in zijn klasse eindigde. Toekomst Dio is duidelijk weer toe komstgericht met zijn sport bezig. „Ik ben eigenlijk nog maar pas in training, ik werk dan ook toe naar grote toer nooien die wat verder weg lig gen. Ik kijk erg uit naar die EEG-kampioenschappen van volgend jaar", meldt hij. „Die worden in Maastricht gehou den en daar wil ik, voor eigen publiek graag een goede pres tatie neerzetten". In Maas tricht hoopt Dio een prestatie te leveren die voor de heren van het NOC voldoende is om hem naar de Olympische Spe len, die in 1988 in Seoul wor den gehouden, uit te zenden. „Want", zo zegt hij, „Ik heb ei genlijk alles al meegemaakt, behalve Olympische Spelen. En die wil ik in 1988 toch wel meemaken". ERIK HUISMAN LEIDEN Het ziet er naar uit dat Stompwijkse Boys morgen het kampi oenschap van de Afdeling Leiden èn de promotie naar de vierde klasse KNVB zal kunnen vieren. Bij winst op Leidse Boys blijft het gat met naaste concurrenten MMO en Oranje Groen, met nog twee wedstrijden te gaan, minimaal vijf punten, waardoor de Stompwij- kers onbereikbaar worden voor de twee achtervol gers. „Het wordt in Stompwijk dan echt feest. Stompwijkse Boys verlaat dan voor het eerst in haar veertig jarig bestaan de Leidse bond", vertelt Stompwijkse Boys-trainer Hans van Rhijn enthou siast. „Ik verheug me erg op het volgend seizoen in de vierde klasse". De competitie in de zondag eerste klasse van de Leidse bond is erg spannend geweest. Drie ploegen voerden de rang lijst aan in de race naar het toegangsbewijs voor de KNVB. „We zaten erg dicht bij elkaar, doordat de ploegen elkaar in sterkte niet veel ontlopen", laat de in Zoetermeer wonen de Van Rhijn weten. „Wil je in deze klasse meedoen in de strijd om het kampioenschap, dan is het zaak ongeslagen te blijven, want in de afdeling maken de ploegen elkaar af. Nou, we bleven tot nu toe on geslagen, dus Het was voor de Stompwijkers overigens geen peuleschil om constant te presteren. „Veel mensen vergeten nu het goed gaat, dat we dit seizoen nogal door blessures geteisterd zijn. Theo van der Bos brak al vroeg in de competitie zijn scheenbeen en Hans Dussel- dorp ben ik ook bijna het hele seizoen kwijt geweest", laat van Rhijn weten. „Maar ik moet ook toegeven dat we dit jaar in de wedstrijden regel matig het geluk aan onze kant hebben gehad". Ideeën De Stompwijkers zijn, onder de leiding van de automatise ringsdeskundige Van Rhijn, in de afgelopen twee jaar een stuk beter gaan voetballen. „Het klikt al twee jaar prima tussen de groep en mij", ver telt de 36-jarige oefen meester. „De ideeën die ik heb over het voetbal worden door de jon gens opgepikt. Ik begon met een groep technisch bekwame voetballers, maar het was ei- fenlijk geen team en het ont- rak de spelers aan karakter. Ik heb dan ook geprobeerd er een echt team van te maken, dat bereid is voor elkaar en de overwinning te knokken. De resultaten kwamen daarna vanzelf". Hans van Rhijn vindt de kop positie en de aanstaande pro motie van de Boys naar de vierde klasse zeer terecht. Hij verduidelijkt „We hebben te gen de concurrenten MMO en Oranje Groen gelijk gespeeld. Verder hebben we ons nooit laten inpakken door een ploeg. Als we op achterstand kwa men, zoals tegen Oranje Groen, bleven we rustig spe len. Het team had genoeg zelf vertrouwen en wist dat de achterstand weer weggewerkt kon worden. Daardoor verlo ren we maar weinig punten". Als Stompwijkse Boys morgen het kampioenschap in de eer ste klasse van de Leidse bond behaalt, betekent dat dat de Stompwijkers voor het eerst in het veertig jarig bestaan de Leidse bond verruilen voor de KNVB. Een mijlpaal? Hans van Rhijn lachend: „Zeker, dit is voor het dorp echt een mijl paal. In de zeven jaar dat ik bij Stompwijkse Boys trainer ben (Voor hij hoofdtrainer werd was hij al vijf jaar als jeugd trainer actief bij de Boys. E.H.) merkte ik dat de hele vereni ging enorm uitkijkt naar de promotie naar de KNVB. Het dorp zal morgen dan ook wel uitlopen voor de wedstrijd te gen Leidse Boys". Honkvast De succesvolle trainer bena drukt enkele keren dat al ze ven jaar bij Stompwijkse Boys werkt en het er zeer naar zijn zin heeft. In de tijd waarin hij als speler op de velden actief was, blijkt hij al even honk vast te zijn geweest. „Ik kom oorspronkelijk uit Den Haag en heb twintig jaar bij VUC gevoetbald", vertelt hij. „Ik ben er pas weggegaan op het moment dat vrijwel alle oude maten niet meer in het eerste speelden. De jonge gasten waarmee ik toen in het veld stond vond ik veel te eigenwijs en ik had het eigenlijk niet meer zo naar mijn zin. Ik ben toen naar SVLV gegaan, om er voor mijn plezier een beetje recreatief te spelen". Na twee jaar bij de Voorschotenaren gespeeld te hebben („In die pe riode heb ik mijn trainersdi ploma gehaald") kwam hij als jeugdtrainer bij zijn huidige club terecht. Ondanks zijn honkvastheid en het feit dat het prima gaat bij Stompwijkse Boys, heeft de Zoetermeerder zijn contract onlangs met slechts één jaar verlengd. „Ik vind het in prin cipe niet goed je als trainer voor meer dan een jaar aan een club te binden", meent Van Rhijn. „Kijk, ik kan het nü wel naar mijn zin hebben bij Stompwijk, maar hoe is dat over een jaar? Er treedt vaak een gewenning op, maar als trainer moet je wel boven de groep blijven staan. Als ik zou merken dat mijn overwicht op de groep zou afnemen, dan denk ik dat het tijd is om plaats te maken voor een an der. Natuurlijk heb ik mijn contract dat afliep verlengd. Het gaat nu erg goed. Én het volgend seizoen in de vierde klasse wil ik natuurlijk mee maken". „Leidse" Rijksambtenaar Van Rhijn hoopt erop dat zijn ploeg vol gend jaar in de „Leidse" vier de klasse wordt ingedeeld. „Het zou voor het hele dorp en de spelers erg leuk zijn om te gen al die ploegen uit Leiden en de regio te spelen. Dan staan er veel derbies op het programma en die lijken me erg leuk". Van Rhijn treft regelmatig mensen die de kansen op be houd voor de Stompwijkers in de vierde klasse niet hoog in schatten. „Vaak hanteren die mensen het argument dat wij teveel werkvoetbal spelen en daardoor in de vierde klasse technisch tekort zouden ko men", aldus de Zoetermeerse oefenmeester. „Ik ben het met die kritiek niet eens. Het spe len in de afdeling brengt met zich mee dat er enorm gebik keld moet worden en dat de techniek wat minder op de voorgrond staat. Maar dat wil niet zeggen dat we geen tech niek in huis hebben. Volgend jaar wordt dat duidelijk, want dan komen we waarschijnlijk meer toe aan het spelen op de techniek die we in huis heb ben". Volgens Van Rhijn handhaaft zijn formatie zich het volgend jaar dan ook zeker in de vierde klasse. „We heb ben in het verleden vaak te gen vierdeklassers geoefend en dan konden we goed mee. Ik maak me dus over de mo gelijkheid om meteen weer naar de afdeling te degraderen geen zorgen". Eerst echter kijkt Hans Van Rhijn uit naar de wedstrijd van morgen en, bij winst op Leidse Boys, hetgeen erna gaat gebeuren. „Geloof me, het hele dorp loopt morgen uit, want iedereen leeft heel erg mee met de club. Als we win nen wordt het een gekkenhuis en moeten we de aardappelkar op voor een rondrit door Stompwijk, Daar is geen ont komen aan, want daar hebben ze het hier al jaren over". ERIK HUISMAN Onder redactie van Gert-Jan Onvlee lelofte Achend loste hij zaterdagmid- lag (zie foto Van Onderen) het startschot van de 25e n 1'tie van de Zilveren Molen- th oop van „zijn" Bataven Lei- Han Kulker. Het lachen de 1500. meterloper van A vereldklasse zo denken Wij y 'an Hutspo(r)t echter nog ra vel vergaan, als hij zich zon- n Ier pistool aan de start van de w nolenloop meldt. En dat zal 1 een belofte in die geest Ieed de Europees Indoorkam- afgelopen zaterdag im- ners in de deur van de Leidse Courant promotiecaravan. En dat zijn opmerkingen die ons van Hutspo(r)t natuurlijk niet ontgaan. Bij deze houden wij hem dus reeds aan de gedane belofte. Overigens: voor 1988 zal de naam van Kulker niet op de deelnemerslijst prijken. De Olympische Spelen van Seoel hebben vooralsnog (niet onbe grijpelijk, denken wij) zijn voorkeur... Aanpakken Wat is dit nu? Een waterkanon op een hockeyveld? Steekt het vandalisme ook in deze schijn baar zo beschaafde sport nu al de lelijke kop op? Zijn de uit Aanpakken... Midden Noord gezette rad draaiers het voetbal zat en zijn zij nu van plan de accommoda tie van het Voorschotense Fo- rescate onveilig te gaan ma ken? Hoe dan ook: het is goed dat deze eerste vandaal-in-de-dop onmiddellijk hard wordt aan gepakt. We bedoelen maar: in de voetbalwereld komt zo'n met lucht gevulde bal slechts in incidentele gevallen echt hard aan. In de hockeysport wordt met een heel ander balletje ge werkt. Een stuk harder, een stuk gevaarlijker. En dan praten we nog niet eens over die sticks. Nee, aanpakken nu het nog kan. Verreweg het beste... Tjoek Hoe gevoelig de verhoudingen wel liggen tussen de Zoeter- woudse voetbalverenigingen Meerburg en SJZ bleek vorige week weer eens. Amper was bekend geworden dat de Rijn dijkers de beschikking gaan krijgen over een heus kunst grasveld, of de Dorpers beleg den een bijeenkomst waarop de eigen mogelijkheden tot vernieuwende acties werden doorgenomen. En ja hoor: het antwoord op het Meerburgse kunstgras liet niet lang op zich wachten. Op woensdag twee april werd het apparaat in het dorp offi cieel in gebruik genomen: de „Tjoek". Een door oud-Volen- dam keeper Frans Hoek ont worpen attribuut dat de kee perstraining op eenvoudige wijze een stuk intensiever en aantrekkelijker maakt. PS: we houden u op de hoogte van de verdere ontwikkelin gen in deze tweestrijd. Voor zover nu bekend heeft het be raad binnen Meerburg tot nu toe nog geen duidelijke reactie op de „Tjoek" opgeleverd. m wc Aanwinst... Aanwinst De korfballers zijn de zaal weer uit en hop, het is direct weer de echte familiesport zo als wij die allemaal kennen. Suggestie voor foto-onder schrift: Jeugdige Pernix-aanwinst ver dedigt eigen korf. Ellende Wij van Hutspo(r)t geven het onmiddellijk toe: we hebben geen verstand van basketbal. Tenminste, niet zo veel als de ware kenner. Want enig in zicht kan ons natuurlijk niet worden ontzegd. We hebben per slot van rekening in Lei den jaren kunnen zien hoe het spelletje (goed) gespeeld dient te worden. Maar goed: voor het gemak houden we het er maar op dat het stuiterbalspel voor ons een gesloten boek moet worden genoemd. Vanwaar nu deze algemene inleiding? Welnu, dat zullen wij u zeggen. ,We verhullen bewust al onze basketbalken nis om, als complete leken, te kunnen stellen dat we zo lang zamerhand toch absoluut niet meer begrijpen waar BS Lei den-coach Frans Broekhof nu mee bezig is. Eerst besloot hij, enkele weken terug, zelf als speler binnen de lijnen te ver schijnen. Wel veel trainende spelers op de bank laten en zelf zonder nu op dat ni veau tot de hoogvliegers te be horen het veld intrekken? Ellende (2) Kon die spelerswissel er bij ons dus al niet in, de actie die Broekhof het afgelopen week einde pleegde, vonden wij zo mogelijk nog merkwaardiger. Op een trainingsavond twee ploegen samenstellen en ver volgens aankondigen dat de winnende ploeg de basis (de „starting five") vormt in de eerstvolgende competitiewed strijd; dat is vragen om ellen de. Ellende die in het duel met Rotterdam Zuid al direct zicht baar werd: zelden werd Luba zo afgedroogd als in Rotter dam het geval was. Ellende die zich in de nabije toekomst ook wel eens zou kunnen openbaren in de vorm van een voortijdig afscheid van Broekhof bij Leiden. En eerlijk gezegd: wij zouden een dergelijke ontwikkeling niet echt als onbegrijpelijk ervaren. Want, zelfs wij als leken be grijpen dat met spelers sollen, hetzelfde is als smeken om el lende...

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17