Snel maatregelen tegen overlast in Badcentrum" n voor weeshuis Mashala Beach Hotel wil nu al uitbreiden r( ATWIJKSE POLITIECHEF DE JONG: Ambassadeur doopt tulp EHD ondergebracht bij ambulancebedrijf Corso-drieling presenteert zich QeidóaQowiont ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 15 'ERWOUDE— iRP De jaarlijkse ac- van de Zoeterwoudse ij javerweide School ten ite van het weeshuis n, ashala in Zaïre heeft /i steravond 1.200 gulden ot geleverd. Dit bedrag 'u as hoger dan verwacht. onderden belangstellen- n en waren getuige van de 0 ervelende playback- gjiow, die het geld in het «iadje bracht. Na rijp jury- beraad werden de Minis- tars met het Snoeplied tot winnaars uitgeroepen. Wekenlang hadden de kinde ren van de Klaverweide school toegeleefd naar de play back show. Na een serie voor ronden per groep, plaatsten zich 16 formaties voor de uit eindelijke show. De intensieve voorbereidingsperiode resul teerde in een bijzonder aan trekkelijke presentatie. De onderlinge verschillen wa ren erg klein en dat maakte het voor het jury-trio, Sandra de Vreede, Ada Buskermolen- Keijzer en Gerard van der Hoeven, er niet eenvoudiger op. Na veel wikken en wegen en speciaal lettend op de de tails werden de Ministars met het Snoeplied uitgeropen tot winnaars. Dit kwartet bestond uit Karina Gubbi, Maaike Hol ders, Fleur Pouw en Marloes Overvliet. Het juryrapport sprak van „een uitstekend verzorgde playback" en roem de de concentratie, die „tot het allerlaatste moment optimaal bleef. Het swingende nummer werd vlot gebracht en Maaike Holders vertolkte een een per fecte rol", aldus het oordeel van de jury. De tweede prijs was voor Jan- neke van Son en Daphne van der Zwan met het nummer Respectable van Mei en Kim. De derde prijs werd gedeeld door de zeer jeugdige groep Frizzle Sizzle met Talking Over en Kinderen voor kinde ren met Ha ha je vader. NOORDWIJK De funda menten van het nieuwe Beach Hotel Noordwijk zijn nog niet gelegd, of de initiatiefnemers zijn al druk bezig met uitbrei dingsplannen. Dat bleek gis termiddag bij de start van de bouw van het hotel aan de Ko ningin Wilhelminaboulevard. Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk liet de bouw officieel beginnen. Hij deed dat door een betonvloertje te storten. Het nieuwe hotel verrijst vlak in de buurt van de vuurtoren, op de plaats waar vroeger Ho tel Neerlandia en Casa Mara (de latere Beach Club) ston den. De ontwikkelaars van het hotel hebben hun oog laten vallen op twee gebouwen naast de bouwlokatie. Zo is men geïnteresseerd in restau rant De Wulk en het huis met het spitse dak naast de vuurto ren. Deze twee zouden moeten wijken voor uitbreiding van het Beach Hotel. Voorlopig wordt nu alleen ge bouwd aan het hotel, de aan nemer hoopt het gebouw bin nen een jaar op te leveren. Het uit vier verdiepingen bestaan de Beach Hotel krijgt 80 ap partementen, restaurants en vergaderruimtes. De 80 appar tementen zijn onderverdeeld in 40 studio's en 40 suites. Deze kunnen worden gekocht door particulieren en bedrijven. De eigenaren worden onderge bracht in een Vereniging van Eigpnaren en het hotel wordt geleid door een hotelmanage- ment. Dit management neemt in opdracht van de vereniging de verhuur van de suites en studio's voor zijn rekening. De eigenaar van een appartement heeft het recht vier weken per jaar in zijn eigendom te wo nen. Burgemeester Bonnike zei dat Noordwijk zeer blij is met de komst van het hotel. Hij stipte aan dat nu bijna alle gaten aan de Koningin Wilhelminabou levard zijn volgebouwd. „En het gat wat écht ergerde was dit", zei de burgemeester wij zend naar de bouwput van het Beach Hotel. ATWIJK Er moeten //Je 1 maatregelen komen jen de overlast die door ;eren wordt veroor- :t in het Badcentrum. zegt mr. P. de Jong, jschef van de Rat io ijkse politie. Politiek atwijk bezint zich op J aatregelen na een tl andbrief van bewoners 11 winkeliers. Zij klagen n een en been over de ferlast door jeugdigen, ie steeds vaker hun ver- er zoeken in dit nieuwe inkelcentrum. n inaf de week voor Kerstmis ?eft de Katwijkse politie het ezicht in de kern van het .1 rp verscherpt. Voornamelijk lererend in burger, houden itiemensen een oogje in het De hoofdoorzaak van de rerlast is fout parkeren en luidsoverlast, aldus de Kat- ikse korpschef, die echter ik een duidelijke stijging van (j ndalisme waarneemt. „Het id ntrum is momenteel aan- skkelijk geworden voor oeperi jongeren, die zich rst elders in de gemeente ihielden en bekend staan om in vaak luidruchtige aanwe- [heid. We weten vaak wie zijn. Regelmatig sturen we dan ook weg als ze overlast egen, maar de mogelijkhe- m daarvoor zijn beperkt. Vijf inuten later kunnen ze al eer terug zijn", aldus De ing. Hij, vindt het tijd dat het meentebestuur duidelijk uit- reekt wat gewenst is. ilgens De Jong moet ook orden gekeken naar de mo- iijkheden voor tiener-op- ng en dergelijke. „Er zijn in atwijk veel te weinig moge- kheden voor jeugdigen om irtier te zoeken", aldus De Dng. Een woordvoerder van tt gemeentehuis deelt desge- 31 raagd mee, dat gewerkt ordt aan een geïntegreerde ti inpak van dit probleem. noniem it de woorden van bewoners van het Badcentrum en men sen die in een ring rondom de Taatendam en Badstraat wo nen, blijkt dat er veel irritatie leeft, maar dat men die niet onder de eigen naam naar bui ten durft te brengen. Vrijwel direct wordt er gewezen naar een steekpartij die recent heeft plaatsgevonden. De politie heeft inmiddels wel de dader gepakt, evenals de man die een putdeksel door een groot raam gooide. Toch blijft men liever anoniem. De meest voorkomende erger nis wordt veroorzaakt door het doelloos rondhangen van groepjes jongeren en de daar mee gepaard gaande herrie. Ook het rondrijden met brom fietsen door het wandelgebied en het staan kletsen, tot 'sa- vonds laat bij auto's waarvan de radio als stereotoren dienst doet, wekt wrevel. Dat doen ook de smakeloze viltstiftteke ningen, die echter geaccep teerd lijken te worden als he dendaags cultuurgoed. Alles bij elkaar blijkt de werkelijke overlast beperkt te zijn, zij het dat het voor een aantal bur gers al veel te ver gaat. De jongeren zelf verwijzen naar het gebrek aan alterna tieven om zich te vermaken. Eén van hen, gezeten op één van de banken waar de jonge ren tot 20 jaar zich vaak neste len, zegt over deze zaak: „In Katwijk valt niets te doen. Al leen hier is tenminste nog iets te beleven". Over het optreden van de politie moet de in zwart namaakleer gestoken jongen lachen. Het enige dat hij serieus neemt zijn de poli tieberichten in de krant, zo be weert hij. „Even controleren of we er dan in staan", verdui delijkt hij zijn interesse. Drugs Hun optreden in en rondom het centrum wordt aangeduid met de niets aan duidelijkheid overlatende term „verbou wen". Een activiteit die een enkele keer uit agressie of drankgebruik wordt gepleegd. Behalve de overlast veroor zaakt door drankgebruik spreekt de De Jong ook over het drugsgebruik. Naast het roken van softdrugs is het ge bruik van cocaïne bekend. „In Katwijk kennen we een groep van circa tweehonderd gebrui kers van cocaïne en dergelijke. Handel is er echter niet", be nadrukt de korpschef. „Men moet het zien als een gebruik in bepaalde kroegen, waar naast net potje bier wat ge- snuifd wordt ter ontspanning. Maar ook daardoor, door de overmoed, ontstaat overlast", aldus De Jong. Overlast met name voor de be woners van het centrum, die in de ogen van De Jong aan de bel moeten blijven trekken. Het opmaken van de balans leert echter dat de in Katwijk voorkomende problemen ze ker niet uniek zijn. Het win kelend publiek ervaart weinig van de hinder die er zo nu en dan in het centrum is. Toch blijkt uit de brief van sommige bewoners aan onder andere de fractievoorzitter van de SGP, dat men bepaalde zaken zat is en oplossingen wenst. Het ant woord is nu aan het gemeente bestuur. AAD VAN DUYN De Oostenrijkse ambassadeur in Nederland, Dr. Heinrich Pfusterschmid Hardtenstein, heeft gisteren in hotel Huis ter Duin een tulp gedoopt. De bloem kreeg de naam Huis ter Duin, dit ter ere van het 100- jarig bestaan van het hotel. Het bleef niet bij één officiële handeling. De ambassadeur opende tevens de „Heurigen Stüberl", een restaurant met Oostenrijkse specialiteiten. Het Noordwijkse hotel staat tot en met maandag 20 april In het teken van de Oostenrijkse keu ken. Voorts onthulde de heer Pfusterschmid Hardtenstein een kunstwerk, gemaakt door zijn landgenoot Peter-Paul Kottek. Energieke leraren vervangen „bruin" „Dit kan bruin niet trekken", hebben drie energieke leerkrachten van de basisschool De Over plaats in Sassenheim wellicht gedacht toen ze gisteren de paardekrachten vervingen om met man kracht hun collega Lenny Braas en bruidegom Nick van der Vlugt langs Sassenheims dreven voort te trekken. Een ver doorgevoerde bezuinigingsmaatregel van minister Deetman? Niet in 't minst. Gewoon een collegiale grap die het bruidspaar en de ruim 200 leerlingen van deze basisschool nog lang zal heugen. LEIDEN De Eerste Hulpdienst (EHD) van de gemeente Lei den zal ingepast worden in het ambulancebedrijf van de Ge broeders De Jong. Het personeel van de EHD zal wel in dienst blijven van de gemeente Leiden, maar wordt organisatorisch on dergebracht worden bij het Leidse ambulancebedrijf. Dat is een van de voorstellen die het coUege van B en W aan de raad zul len doen in het kader van de grootscheepse bezuinigingsoperatie die tot 1993 zo'n tien miljoen besparingen moet opleveren. De integratie van de EHD in het particuliere ambulancevervoer zal zo'n twee ton aan bezuinigingen moeten opleveren. Dat be drag komt voor een belangrijk deel voort uit het feit dat de EHD voortaan niet louter naar spoedeisende gevallen hoeft te rijden. Vaak blijkt het alarm loos te zijn, hetgeen uiteraard voor verlie zen zorgt. De ritten op bestelling zijn lucratiever. Een andere voorgestelde bezuinigingsmaatregel is de privatisering van de Stichting Welzijn in Leiden. De stichting heeft eerder al aange geven dat ze het nut van een dergelijke maatregel betwijfelt, maar is bereid er over te praten. Het college heeft gisterochtend de voorstellen voor bezuinigings maatregelen globaal vastgesteld. Komende dinsdag zal het plan in alle details worden gepresenteerd. Dan zal ook duidelijk wor den welke belastingmaatregelen er genomen zullen worden. Tussen de VVD en de twee andere collegepartijen PvdA en Links Leiden is lang gestreden over de verhoging van de onroe- rend-goedbelasting. Die zou met name ten .koste gaan van be drijven en huurders van duurdere woningen. Op de definitieve voorstellen kan tot 1 juni kritiek geleverd worden, waarna B en W en de raad tot een definitieve bezuinigingsoperatie zullen be sluiten. LISSE Onder veel waarde ring van het publiek hebben zich gisteravond de drie vrou wen gepresenteerd, die bij het 40ste Corso van de Bollen streek de plaatsen Lisse, Sas senheim en Hillegom verte genwoordigen. Deze „Corso- drieling" neemt zaterdag 25 april niet alleen plaats op de praalwagens die meerijden in de tocht door de Bollenstreek, maar treedt ook bij andere evenementen op ter promotie van de drie dorpen. De vertegenwoordigster van Sassenheim is de 22-jarige Jac queline Tukker. Zij werkt voor diverse promotiebureaus en neemt plaats op de praal wagen Saskia. Op Lisa (Lisse) is de 19-jarige telefoniste/re ceptioniste Erna van Rooijen te bewonderen en Resi Siebelt (22) zetelt namens Hillegom op Hilda. Ook zij houdt zich in het dagelijks leven bezig met promotie-activiteiten. De samenwerking van de drie bollendorpen had voor het eerste plaats in 1960, maar hield niet langer stand dan twee jaar. Volgens de redactie van het „Geïllustreerd Zondagsblad", editie zaterdag 11 april 1925, werd in die dagen „ontstellend veel geschreven en gepraat over kunst". Het Zondagsblad vond dat geen goed teken: .Kunst is ten slotte een ar- lidsproduct, dat aan de ge- eenschap ten goede moet ko len en nu weten we dit wel ■heel zeker: waar veel gepraat wordt, daar wordt weinig ge werkt en zijn dus ook de resul taten gering. De wereld is vol van proefstukken van druk doende leerlingen, maar aan Wezenlijke meesterstukken is een groot gebrek. Als men vele schrijvers geloo- ren mocht, dan zou men den- len dat er in onze jaren een opleving in de kunst haar wer king doet. Zeker is het, dat met oude werkwijzen wordt gebro ken en vele oude, eens bewon derde en gediende denkbeel den thans voor ketterijen worden uitgemaakt. Ongetwij feld is er bij vele kunstenaars van den nieuweren tijd een streven naar meerdere waar achtigheid en geestelijke ver dieping, die zuiverend kunnen werken. Jammer genoeg blijkt menigmaal, dat hun talent minder groot is dan hun bezie ling en daardoor loopen ze kans, dat hun ideeën reeds ZITA (links): „Ex- keizerin Zita van Oostenrijk- Hongarije, die nog steeds als bannelinge met haar kinderen in Spanje verblijft, en de hoop niet heeft opgegeven, dat haar oudste zoon Otto nog eenmaal den koningstroon van St.Stephanus zal innemen". Zestig jaar later mocht ze (nog eenmaal) de Oostenrijkse grens over, voor een bezoek. Otto is inmiddels bejaard en lid van het Europees parlement (of zoiets), voor de Duitse bondsrepubliek, als Ik mij wel herinner (T.P.). weer door nieuwere verdron gen worden, voor en aleer zij in staat zijn geweest beteeke- nisvolle werken te scheppen, die aan hun eigen hooge aspi raties beantwoorden". Het Zondagsblad (dat reageer de op de op gang zijnde afreke ning met de 19e eeuwse opvat tingen) heeft het over „erger lijke smakeloosheden, die door z.g. kunstfabrieken onder de menschen worden gebracht. Dat deze uit onze huizen, open bare gebouwen en zeker uit de kerken gaan verdwijnen, moet als een winst van het nieuwe re, betere inzicht worden be schouwd. 't Zou echter verkeerd zijn, als de strijd te gen minderwaardige kunstpro ducten ging ontaarden in een zekere beeldstormerij vooral in een tijd, waarin men er nog niet volkomen in slaagt de bij het volk geliefde „kunstvoor werpen" te vervangen door andere, schoonere, die even zeer voldoen aan de redelijke en prijzenswaardige behoefte om zijn nuchtere omgeving op te sieren met dingen die het oog streelen en het hart bevre digen". Als een voorbeeld werd het schilderij „Vriendelijke daad" van Georg Dekker op de voor pagina geplaatst. Commentaar: „Tien tegen één, dat de artiest van onze dagen met 'n enkel heftig gebaar deze prent von nist en naar den brandstapel verwijst. Van kunst, in hoogere be teekenis, mag hier ook niet gesproken worden. Het is een met gemak, handig, maar niet smakeloos gepenseeld tafereel tje, dat een aardige kennis van het vak verraadt, maar ook, door zijn zoetelijkheid, een ge dwee meegaan met een weinig ontwikkelden kunstsmaak. Het blijft een „plaatje", 't wordt nooit: een stuk leven, gezien door het oog van een waarach tig kunstenaar. En toch steekt dit werk voeten hoog uit boven de platen en afbeeldingen, die nog zooveel wanden „versie ren". Heeft men er iets beters voor in de plaats? Het volk gooit geen oude schoenen weg vóór het nieuwe heeft, en deze schoenen moet het volk mooier vinden dan de afgedragene!" Even afreageren: „Een repor ter, die den moord op den wel bekenden Jorkins moest be schrijven, gaf o.m. het volgen de aan zijn blad: „....De moor denaar zocht klaarblijkelijk naar geld, doch gelukkig had mijnheer Jorkins den dag te voren al zijn fondsen in de Bank gedeponeerd, zoodat ZEd. niets anders verloor dan zijn leven". „Hoe komt het toch, dat ik jouw naam nooit in de krant lees?", vroeg mijnheer Sietse Jansen aan zijn volle neef Bengt Jansen, die al tien jaar lid van den gemeenteraad was. „Laat jij je dan nooit eens in den Raad hooren?" „Waarach tig wel", luidde het antwoord, ,je ziet in de courant toch dik wijls genoeg: „Algemeene hila riteit"? Nou, daar ben ik altijd bij". „Loslippige dame tot een op pervlakkige kennis: „Ik heb de gewoonte elk jaar een portret van mij te laten maken". Heer, onbedacht: „Wat moet u dan reeds een massa portretten in uw bezit hebben!" KUNSTFILM (boven): „De kruisdood van Christus; een breed opgezet en aangrijpend tooneel uit de kunstfilm I.N.R.I." rechts: „Buitenman Baikweg (na een kwartier kijken): „Ik snap de bedoeling niet van die standbeelden op het dak van dat gebouw!" Stedeling Happert: „Stand beelden? Dat zijn geen standbeelden, dat zijn leidekkers!"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15