cSomo/nt^ Kabelabonnees Merenwijk tevreden met 13 kanalen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leids afval mogelijk afgevoerd naarAVR Gratis Den Os nieuwe voorzitter van 3 October- Vereeniging Leiden vordert van rijk 3 miljoen terug WEEK EINDE 9871 ZATERDAG 11 APRIL 1987 PAGINA 13 KABELNET OOK TE GEBRUIKEN ALS GASMETER EN INBRAAKBEVEILIGING LEIDEN Een overgro te meerderheid van de kabelabonnees in de Me renwijk wil geen uitbrei ding van het aantal tele visiekanalen tegen een hoger tarief. Dat is een van de uitkomsten van de in november vorig jaar gehouden enquête onder de kabelabonnees. De resultaten en conclu sies zijn vastgelegd in het rapport „De Kabel Beke ken". De Stichting Kabelnet Me renwijk (SKM) is van me ning dat de kabelexploitan ten die in de regio Leiden het aantal kanalen hebben uitge breid van 12 naar 18, voorbij gaan aan de andere mogelijk heden die de kabel biedt. De kabelabonnees in de Meren wijk zijn volgens de SKM „dik tevreden met 13 kana len. Daarom heeft de SKM volop de gelegenheid om bij het doen van investeringen in het kabelnet rekening te houden met alle mogelijkhe den die de moderne kabel voor de abonnee kan bie den". Een bedrijf uit Zwammer- dam presenteert deze moge lijkheden tijdens een bijeen komst van de SKM op vrij dag 17 april van 16.30 tot 18.00 uur in de sporthal aan het Broekplein. Dan worden ook de resultaten en conclu sies van het rapport „De Ka- Verwarming Volgens een vertegenwoordi ger van het Zwammerdamse bedrijf kan het kabelnet wor den gebruikt bij inbraak- en brandbeveiliging en bijvoor beeld bij de berekening van het gasverbruik in een flat woning, die is aangesloten op blokverwarming. Met behulp van het kabelnet kan een alarminstallatie in verbin ding worden gebracht met ,een centraal punt, zoals het politiebureau of een andere woning. Volgens de woord voerder wordt met deze me thode momenteel geëxperi menteerd in Zuid-Limburg. Volgens de zegsman heeft een bedrijf uit Zaltbommel een systeem voor ontwikkeld voor de berekening van het gasverbruik. In Rotterdam wordt dat al toegepast. Het gaat erom dat op elke radia tor een apparaatje wordt aan gebracht, dat via de kabel signalen doorgeeft naar een centrale computer. Deze computer rekent uit wat het verbruik is van elke verwar ming. In de woning wordt aangegeven hoeveel de radia tor verbruikt „Daardoor gaan de mensen zuiniger met energie om", denkt de woordvoerder. „Ze zien wat ze verbruiken, en weten wat ze moeten betalen. Ik denk dat ze dan eerder geneigd zijn de ramen of gordijnen dicht te doen". ■andweer- iderscheiding iop Westbroek imissaris B. Mark van de Ise brandweer heeft gister- lag een brandweeronder- iding uitgereikt aan sport- icteur Joop Westbroek, iet de vut is gegaan. De •scheiding werd tijdens ifscheidsreceptie in de ka- aan de Gooimeerlaan is gereikt „wegens langdurige trouwe dienst". Westbroek '9enild jarenlang de conditie van JJJJ Leidse brandweer (en poli- op peil. Dag in dag uit nd hij om half acht klaar om andweerlieden sportles te «n. Officieel is hij per 1 ok er met de vut gegaan, maar stbroek heeft het wfntersei- n afgemaakt en doorge- rkt tot 1 april. De scheiden- sportinstructeur geniet bij *1 Leidse bevolking grote be- l|pdheid, onder meer als or- lpisator van de Singelloop. Tel LEIDEN De gemeente Leiden gaat een rechtszaak aanspan nen tegen het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer. Leiden wil van het ministerie een bedrag van 3 miljoen gulden terug hebben, dat de gemeente in 1984 heeft verloren op de exploitatie van zo'n 70 wisselwoningen, ook wel units genaamd. B en W menen dat het ministerie zich in augustus 1984 akkoord heeft verklaard met de verkoopprijs van de woningen. Het ver lies dat de gemeente hierdoor leed zou zij zelf niet hoeven te vergoeden. Later herzag het VROM haar mening en stelde dat de gemeente het verlies moest dekken met geld uit het stadsver nieuwingsfonds. Als argument voerde het VROM aan dat de wo ningen niet voor 1 september 1984 waren verkocht. Na die da tum kon het gemeente geen beroep meer doen op het rijk, dat de vergoedingsregeling inmiddels had gewijzigd. Het rijk had Leiden aanvankelijk toegezegd, dat zij tot 1 novem ber de tijd had voor verkoop van de 60 tot 70 wisselwoningen. Volgens B.L. van Zijll van de directie volkshuisvesting is Leiden „aan het lijntje gehouden. Steeds als wij met een voorstel kwa men over de verkoop van de units, moesten we maandenlang op een beslissing wachten". Uiteindelijk brachten ze totaal 100 tot 150.000 gulden op. Enige tijd geleden gaf de rechtbank Zaanstad gelijk in een ver gelijkbare zaak. let bijdragen van Paul van er Bijl, Willem Buijteweg, oza van der Veer en Frans leerts. oto: Wim van Noort. Commercieel (1) [roeger had elk huis zijn ei- en televisie-antenne. Die an- jnnes verdwenen toen werd §ruggegrepen naar het alou- le idee van de radió-distribu- en kabelnetten voor ra- en televisie-ontvangst erden aangelegd. Om het eheer van dat kabelnet te re- elen werd in de Leidse regio leen instituut in het leven ge- oepen, dat de veelzeggende Itel kreeg „Gemeenschappe- 'jke Regeling Antenne-ener- jevoorziening Leiden en om- éving". n die bestuurlijke organisatie Shien mensen uit de regio- ale politiek zitting onder oorzitterschap van de Leidse vethouder van economische aken mevrouw Jos Fase. Al ïerder gaven de bestuurste len blijk van het volslagen jebrek aan enig inzicht in de naterie waarmee ze geacht morden zich bezig te houden. Haar de ongeïnterresseerd- leid c.q.onwetendheid werd log nimmer zo duidelijk geë- aleerd als de afgelopen week oen het dagelijks bestuur van iet instituut met die hele lang laam, een voorstel openbaar- Ie om in Leiden en omgeving £n kabelkrant mogelijk te naken. Commercieel (2) Het voorstel bevatte een groot antal onzorgvuldigheden, lalve waarheden en zelfs hele eugens. Ook een echte stom- niteit, want zelden zal zo na- Irukkelijk en in alle onnozel- leid iets geopenbaard zijn wat igenlijk als een publiek ge- leim achter de gordijnen had noeten blijven. Dat betreft lan de (semi-)commerciële activiteiten van Omroep Rijn land, die bij de Omroepwet verboden zijn. En ook altijd )ij hoog en laag door de be stuurders van de regionale imroep worden ontkend, naar blijkens het voorstel wel lusdanig van aard zijn, dat ien afkoopsom van 12.000 [ulden per jaar betaald moet borden om met die bezighe den te stoppen. De zinsnedes over die com merciële, activiteiten van Om- mep Rijnland waren voldoen- le om Joop Walenkamp, be- lalve prominent lokaal CDA- toliticus ook voorzitter van .Omroep Rijnland, hoog in de gordijnen te jagen. In een brief op poten reageerde hij deze week op het voorstel van het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling. Hij maakte ernstig be zwaar tegen opmerkingen over de al dan niet aanwezige (semi-)commerciële activitei ten. Waar bemoeien ze zich mee, zal Walenkamp .hebben gedacht. Want die zinsnede kwam voor in een relaas over besprekingen die de omroep voert met de kandidaat-ex ploitant van de kabelkrant. Volgens het dagelijks bestuur zouden die besprekingen al tot een akkoord tussen beide hebben geleid, maar de direct betrokkenen zeggen nog van geen overeenkomst te weten. „We zijn nog in onderhande ling", aldus Joop Walenkamp. Commercieel (3) De inhoud van die onderhan delingen laat zich makkelijk raden: geld natuurlijk. De armlastige omroep heeft nu eindelijk eens de kans om ie mand een spreekwoordelijke poot uit te draaien en zal zich die mogelijkheid zeker niet laten ontnemen. Die twaalf mille per jaar is kennelijk niet voldoende. En door dat ondoordachte voorstel ligt*dat allemaal op straat. En natuurlijk ook in de Merenwijk, waar het minister Elco. Brinkman c.s. nu wel heel moeilijk wbrdt gemaakt om alles maar door te vingers te zien. In de brief van Wa lenkamp wordt het dagelijks bestuur nog even minzaam gewezen op een zinnetje in het voorstel om de onbenutte zendtijd op' het betreffende kanaal te gebruiken voor za ken als een programma-over zicht en de doktersdiensten. Walenkamp verwijst naar de Mediawet, die zulks verbiedt en schrijft: „Met verbazing hebben wij kennis genomen, dat u enerzijds (onjuiste) me dedelingen doet over ander mans omroepzaken waarover u in het geheel geen discretio- naire bevoegdheid en o.i. evenmin deskundigheid bezit en anderzijds de aan u als Gemeenschappelijke Rege ling door de wet opgelegde beperkingen zelf niet in acht neemt". In minder diploma tieke bewoordingen: het be stuur van de kabelclub blinkt andermaal uit in ondeskundig en onnozel optreden. Lijntje (1) Pettenkwesties vieren links en rechts hoogtij in de Leidse politiek. VVD-wethouder Fred Kuiiers werd enkele we ken geleden niet meer serieus genomen, toen hij als voorzit ter van de Streekmuziek- school een brief aan zichzelf schreef, waarin hij zijn poli tieke alter ego verzocht om het culturele bolwerk aan het Rapenburg toch vooral te ont zien bij de bezuinigingen. De eigenaar van deze auto heeft het slim bekeken. Zijn voertuig staat al dagenlang op de Boommarkt bij een lege parkeermeter, maar de ruiten wissers bleven gevrijwaard van gele prenten. Hij of zij is daarmee een van de weinige autobezitters die kunnen reke nen'op het mededogen van de doorgaans strenge Leidse Kuijers oogstte irritatie bin nen het college en gegniffel in de raad. Ook Links Leiden-raadslid Rob van Lint dreigt in de knel te komen door zijn ne venfuncties. Behalve fractie voorzitter is Van Lint namens de Leidse raad ook lid van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland, het EBR. En dat college van beheer heeft zich de woede op de hals gehaald van het perso neel en de ambtenarenbon den. De werknemers eisen be tere arbeidsvoorwaarden, het college van beheer zegt niets te kunnen doen door de stren ge richtlijnen van het minis terie van binnenlandse zaken. Het personeel is daar niet van overtuigd en legde afgelopen dinsdag uit protest het werk een uur neer. Tijdens de pro testbijeenkomst werd een ver klaring van Links Leiden voorgelezen, waarin steun met de actie van het perso neel werd betuigd. Steun dus ook van Rob van Lint voor een actie tegen zijn eigen be leid. Lijntje (2) Van Lint voelt inmiddels ook aan dat hij als vertegenwoor diger van een partij die zich nauw verwant voelt met de vakbeweging in een wat lastig parkeerwachters. Die zijn niet gevoelig voor „ik was even aan het uitladen". Een diepe sleuf voor een PTT-kabel maakt wel indruk. Aan de „truc" om gratis te parkeren parket begint te komen. In net jongste nummer van De Krant, het blad van Links Leiden, probeert hij zijn ach terban de situatie uit te leg gen. „Houdt onder andere Links Leiden de vakbonden aan het lijntje?", is de vraag waar Van Lint antwoord op tracht te geven. De Links Leiden-voorman doet duidelijk zijn best om die suggestie tegen te spreken. De frustaties bij de ambtenaren zijn volgens Van Lint zeer be grijpelijk omdat ze al jaren gepest worden door het CDA/VVD-kabinet. Maar vervolgens schermt Van Lint met dezelfde argumenten waar het personeel en de bon den zo giftig om worden: het college van beheer kan er niets aan doen. De Links Lei- den-fractievoorzitter besluit met de wens dat er toch voor al weer overlegd zal worden tussen bonden en college. Een pracht van een open deur, waarmee je niet alleen de bonden maar ook je eigen achterban mooi aan het lijntje houdt. Toekomst (1) Vier dagen lang zal voor scholieren op een manifestatie de „Toekomst Te Kijk" wor den gezet in de Leidse Groe- noordhallen. Pas over een kleven echter wat bezwaren. De eigenaar komt zelf nog wel over de diepe sleuf heen, maar zijn vehikel zal daar meer moeite mee hebben. Overigens kunnen automobi listen In dergelijke gevallen re kenen op hulp van een takel wagen, zo laat een woord voerder van de politie weten. Ook gratis. half jaartje overigens, want de organisatie bestaat voorlopig alleen nog op fraai bedrukt papier. Afgelopen woensdag werden met veel aplomb, maar zónder initiatiefnemer minister Deetman, de plannen voor zo'n manifestatie gepre senteerd. Blijkbaar wil de mi nister niet langer achterblij ven bij de solo-publiciteitsac tie die zijn staatssecretaris Ginjaar onlangs onder het motto „Kies Exact" ontketend heeft. Want hoe valt anders te verklaren dat vanuit het niets ineens een soort tijdelijk on- derwijs-Cosmocenter in Lei den moet verrijzen? Organisatie en financiering ervan zijn nog niet eens rond, wèl het plan om voor veel voorpubliciteit te zorgen. Het bedrijfsleven zelf is, als de spreekwoordelijke suikeroom, gisteren pas voor het eerst be naderd met een verzoek om financiële en materiële mede werking aan de manifestatie. De vijfhonderd belangrijkste bedrijven en instellingen heb ben van de projectgroep „Toe komst Te Kijk" (TTK) een nogal knullige videoproduktie toegezonden gekregen, waar op een keurig gekapte minis ter Deetman, verkleed als Kees van Kooten, niet zozeer de toekomst maar vooral zich zelf te kijk zet. Toekomst (2) De video-kijker wordt per soonlijk met „u" aangespro ken en het aangeschreven be drijf, van Rank Xerox tot Lu cas Bols, wordt vriendelijk doch dringend verzocht me dewerking te verlenen aan de TTK-manifestatie in Leiden. Deetman: „Het bedrijfsleven heeft er zelf belang bij dat jongeren duidelijk wordt ge maakt dat ze voor techniek kiezen". En: „Ik hoop dat u als leiding van het bedrijf het enthousiasme door kunt geven aan uw medewerkers, zodat er een enthousiaste actie richting jongeren zal ont staan". Een vluchtige straat enquête onder drie of vier jongeren moet blijkbaar aan tonen dat vrijwel niemand weet wat het woord technolo gie inhoudt. Kosten van de video-mailing: 20.000 guldens. Wat de kosten van TTK be treft wil Deetman sam-sam doen met de bedrijven. Het ministerie staat garant voor een basisbedrag van 3 tot 4 ton en de bijdrage van het bedrijfsleven is begroot op 2 tot 3 ton, plus aanlevering, presentatie en demonstratie van hoogstandjes in technolo gische innovatie. De organisa tie van TTK is „door gebrek aan mankracht op het minis terie" uit handen gegeven aan een pr-bureau, dat minimaal één ton zal opstrijken voor de verleende diensten. Toekomst (3) Manifestaties en publiciteit sacties gaan steeds meer deel uitmaken van het onderwijs beleid, zoals minister Deet man dat uitdraagt. Bij „Kies Exact" en nu bij „Toekomst Te Kijk" ligt het accent zeer zwaar op marktgericht onder wijs: Het onderwijs moet leve ren wat het bedrijfsleven vraagt en datzelfde bedrijfs leven moet er dan ook maar actief voor zorgen dat het on derwijs levert wat wordt ge vraagd. En dat zijn: hoger op geleiden in de technische be roepen en de informatica. „De bedrijven zitten om mensen te gillen", zegt de vertegenwoor diger van het organiserend pr-bureau. Nu wel, maar hoe ziet het er over vijf tot tien jaar uit, als de huidige genera tie scholieren de arbeidsmarkt betreedt? Sceptici herinneren daarbij aan het „schreeu wend' tekort van verpleeg kundigen in de zeventiger ja ren, de daarop volgende wer vingscampagne, die vervol gens leidde tot een jammerlijk overschot. Minister Deetman had zich wellicht eens kunnen afvra gen, of er geen betere metho den zijn om de studiekeuze van scholieren te beïnvloe den. Voor die 700.000 gulden had men een ook een om vangrijke en meer succesvolle voorlichtingscampagne direct op de scholen kunnen richten. LEIDEN/WASSENAAR De Gevulei, het samenwerkingsver band van gemeenten die de Leidse vuilverbranding beheren gaat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) om een offerte vra- verbrandinginstallatie in de Leidse wijk Groenoord eerder ge sloten kan worden. Zo als de zaken er nu voor staan gaat die pas in de jaren negentig dicht, hetgeen zeer tegen de wens is van de omwonenden die klagen over overlast Die omwonenden stuurden de Gevulei afgelopen week een brief, waarin erop werd aangedrongen om opnieuw de mogelijk heid te bekijken om vuil af te voeren naar de AVR. Volgens eerdere onderzoeken zou die oplossing te duur zijn, maar de AVR is inmiddels van plan de prijzen te verlagen. Het algemeen bestuur besloot gisteren tijdens een vergadering in Wassenaar om die mogelijkheid opnieuw te bekijken. Gevuiei-voorzitter F. Kuijers heeft in het verleden overigens al eens laten weten niet veel in afvoer naar de AVR te zien. Behalve gering financieel voordeel wees hij daarbij op het feit dat het personeel van de vuilverbranding op straat zou komen te staan en de vestiging van overslagplaatsen voor extra milieu-overlast zou zorgen. Over de problematiek van de vuilverwerking in de loop van de jaren negentig dus op langere termijn zal een stuurgroep zich gaan buigen. Kuijers zei te verwachten dat er in september duidelijkheid komt. De stuurgroep zal onder meer bekijken waar er een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie gebouwd kan worden. Ook wordt de mogelijkheid bekeken om ook op langere termijn vuil af te voeren naar de AVR. Die AVR zit overigens momenteel overvol, een probleem waar ook de vuilverbranding in Leiden mee te kampen heeft LEIDEN Dr. D.P. den Os, secretaris van de Leid se universiteit, wordt de nieuwe voorzitter van de 3 October- Vereeniging. De huidige voorzitter, prof. dr. A. Rörsch heeft zijn aftreden aangekon digd. Hij is tien jaar be stuurslid geweest van de vereniging, waarvan hij in mei 1980 voorzitter werd. baan niet langer kan combine ren met het voorzitterschap. Rörsch is lid van de Raad van Bèstuur van TNO. Op de le denvergadering van 8 mei zal hij kenbaar maken met on middellijke ingang te willen aftreden. De leden moeten dan een nieuw bestuurslid benoe men. Het bestuur van de vere niging is statutair bevoegd de taken binnen het bestuur on derling te verdelen. Secretaris J. Karstens van de 3 October-Vereeniging roemt vooral de „inspirerende wer king" die Rörsch had op de voorbereiding van de jaarlijkse viering van Leidens ontzet. „Hij had een grote mate van fantasie en kon ontzettend hard werken", zegt Karstens. „Bovendien was hij in staat om een groot spektakel daad volle Postkoetsen race werd geopperd in een bestuursver gadering. Rörsch was de man die zo'n idee kon uitwerken en tot leven kon brengen". Secretaris Karstens vindt niet dat het beleid van de vereni ging is veranderd onder het voorzitterschap van Rörsch. Hij verwacht ook niet dat dat zal gebeuren onder de nieuwe voorzitter Den Os. Over de nieuwe praeses zegt Karstens. „Het is plezierig dat Den Os al enige jaren ervaring heeft op gedaan in het bestuur, waar van hij al vijf jaar lid is. Ook in zijn werk doet hij grote be stuurlijke ervaring op. Boven dien zit hij natuurlijk door zijn werk- en woonsituatie aan Leiden gebakken". Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Vooi Adres:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13