Ruzie rond berging lichamen Curopa staat nog steeds machteloos bij nucleaire ramp reen plannen oor gesprek iet Dubcek Harm Dost waarschijnlijk spoedig uit Duitse cel £cidóc6otu<mt G-PARLEMENT KIEST VOOR KERNENERGIE Ongerustheid over kerncentralepark Doel Overlevenden en familie slachtoffers veerbootramp krijgen betere vergoeding -jNNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA IAATSBURG Het één opzicht waren de verschil- voor mens en milieu. De rap- gramma's. Bovendien kunnen genlijke argumenten te gebrui- U.Bloch von Blottnitz van de bracht De voorstellen van de rappor at in hot Furonpsp lende rapporteurs het met el- porteur van de commissie wij het de toekomstige genera- ken om hun standpunten te Regenboogfractie suggereerde teurs Seligman en Adam (bei f kaar eens: biina een iaar na de volksgezondheid eiste verder ties niet aandoen de olievoor- verdedigen. Zo meende me- anaerziids dat Europese kinde- Bij stemming over de verschil- den verklaard voorstande IAATSBURG Het at in het Europese lement over de gevol- van Tsjernobyl is ral een confrontatie orden tussen milieu- ialisten en energiedes- digen, tussen Franse Duitse afgevaardigden, ussen de liberale en ilistische fracties. On- deze meervoudige ïigheid werden soms aande voorstellen een veiliger energie- omst aangenomen, taal zes rapporten werden en aan het Europese ind pircus" (ditmaal in tsburg) voorgelegd. In één opzicht waren de verschil lende rapporteurs het met el kaar eens: bijna een jaar na de nucleaire catastrofe is er in de EG nog steeds geen sluitend actieprogramma. „Morgen kan zich opnieuw een ramp voor doen en dan zijn we net zo machteloos als een jaar gele den", zo vatte de Westduitse rapporteur G.Smid de huidige situatie krachtig samen. Maar wat de toekomst van kern energie in Europa betreft, stonden de opvattingen van de rapporteurs haaks op elkaar. In de rapporten van de milieu commissie wordt gepleit voor extra beveiliging en controle van alle Europese kerncentra les en zelfs het „geleidelijk verlaten" van kernenergie als energiebron, gezien de risico's voor mens en milieu. De rap porteur van de commissie volksgezondheid eiste verder bijzonder strenge Europese normen voor maximale stra- lingsdoses en een verplicht „besmettingsetiket" op alle voedingsmiddelen. De energiecommissie van het parlement bleef evenwel plei ten voor toepassing en zelfs uitbreiding van het kernener- gie-potentiëel in Europa. „Een Europa zonder kernenergie is eenvoudig niet denkbaar", vond rapporteur M.Seligman. „Los van wat wij hier beslui ten, gaan Frankrijk en Groot Brittannië, alsmede Japan, de Sovjet-Unie en China gewoon door met hun kernenergiepro gramma's. Bovendien kunnen wij het de toekomstige genera ties niet aandoen de olievoor raden in één keer te verkwan selen". Argumenten Ondanks de pijnlijke nalatig heid van de Europese institu ten na de kernramp en het be lang van het onderwerp pak ten de meeste parlementariërs hun koffers, toen het agenda- Eunt „Tsjernobyl" aan de orde wam. De voorzitter moest tot tweemaal toe om kalmte vra gen tijdens de massale uittocht van de afgevaardigden, die de discussie blijkbaar liever el ders wilden voeren. Het hand jevol overgebleven vertegen woordigers schroomde niet al lerlei versleten, en ook onei genlijke argumenten te gebrui ken om hun standpunten te verdedigen. Zo meende me vrouw U.Schleicher (CSU) dat afzien van kernenergie zoveel zou betekenen als de terug keer naar de olielamp in de zeilboot. Hoewel het Internationale Atoomagentschap, de IAEA, al lang geleden heeft toegegeven dat de RMBK-reactor in Tsjer nobyl technisch zeker niet on derdoet voor de Europese drukwatercentrales, vergeleek de Westduitse sociaal-demo craat B.Sölzer de Sovjet-cen trale met een wrakke brug. „Als in Siberië een houten overspanning inzakt, komen wij toch ook niet op het onzali ge idee alle Rijnbruggen te sluiten?" Parlementariër U.Bloch von Blottnitz van de Regenboogfractie suggereerde anderzijds dat Europese kinde ren nog steeds vergiftigd wor den, omdat regeringen uit eco nomische motieven zouden weigeren radio-actief voedsel uit de markt te nemen. „Er wordt nu nog poker gespeeld met onze gezondheid". Niet aan de grens Europees Commissaris Clinton Davis bestreed dat het dage lijks bestuur van de EG te lang heeft getalmd met het nemen van maatregelen. „Al een dag na de ramp waren we aan het evalueren", aldus Davis. Een opmerkelijke constatering, aangezien de Sovjet-Unie het Westen pas een week na de ramp officiëel op de hoogte Bij stemming over de verschil lende voorstellen bleken de grootste fracties hopeloos ver deeld. Franse parlementariërs die in hun moederland weinig oppositie tegen kern energie ontmoeten stemden in het algemeen voor handha ving van de Europese nucleai re doelstellingen. Duitse afge vaardigden namen de kern ramp analoog aan de hefti ge reactie van de publieke opi nie thuis daarentegen meestal hoger op. Maar hoe vurig en energiek de discussie in het Europese Parlement ook was, aan de Europese energievoorziening zal ze voorlopig niet veel verande- De voorstellen van de rappor teurs Seligman en Adam (bei den verklaard voorstander van kernenergie) werden met kleine meerderheid van stem men aangenomen. Restte de aanbeveling aan de Commissie de Europese richtlijnen voor stralingsnormen nog eens te bekijken en te komen tot nieu we veiligheidseisen voor Euro pese centrales. Bovendien zou den lidstaten inspraak moeten krijgen over vestiging van alle kerncentrales binnen 100 kilo meter van de landsgrenzen. Gezien eerdere verklaringen van de Raad van Ministers is het nog maar de vraag of deze krachtige aanbevelingen in beleid worden omgezet. PAUL KOOPMAN (Vervolg van voorpagina) lAG Het is nooit de bedoeling geweest dat Sovjetpartijlei- Gorbatsjov tijdens zijn bezoek aan Tsjechoslowakije een on- oud zou hebben met de vroegere partijleider Alexander leek. Dat heeft een Tsjechische woordvoerder in Praag ge- p Gorbatsjovs bezoek afgelopen zondag plotseling werd ver ken, werd gespeculeerd over de mogelijkheid dat Moskou Praag ruzieden over plannen van Gorbatsjov voor een onder- p met Dubcek. Dubcek was de drijvende kracht achter de Igse Lente, waaraan het Warschau Pact in 1968 een einde kte. rragen of een overeenkomst bestaat tussen Dubceks en Gor- ovs hervormingen zei Sovjet-woordvoerder Gerassimov, dat nu een andere tijd is. Over het programma van Gorbatsjov, :ijn vrouw Raisa bij zich heeft, wilde Gerassimov niet veel en, behalve dan dat hij vrijdag een belangrijke rede zal hou- Daarin zal hij waarschijnlijk een vermindering aankondi- van de Sovjettroepenmacht in Tsjechoslowakije. 1-jubileumzegel niet tijdig klaar (Van onze correspondent) 'SSEL De Europese Commissie heeft noodgedwongen een e kans moeten laten liggen om luister bij te zetten aan het Karig bestaan van de Europese samenwerking. Het was de ing een gezamenlijke Europese postzegel uit te geven met op de beeltenis van Robert Schuman, een van de grondleg- van de EG. Maar helaas bleken de posterijen van de twaalf [aten niet in staat om een dergelijke operatie te voltooien ten de twee jaar die zij daarvoor de tijd hadden gekregen. De jcommissie geeft overigens de moed nog niet op, want in 1 is het honderd jaar geleden dat Jean Monnet werd geboren, andere grondlegger van de Europese gedachte. STRAATSBURG Neder landse en Belgische Europarle mentariërs van vrijwel alle po litieke gezindten hebben tij dens de debatten in Straats burg hun gr'te verontrusting uitgesproken over de nu al drie weken durende staking in het kerncentralepark in Doel. De drie reactoren daar worden sedert de staking bemand door circa een zevende deel van de originele bezetting, en dat vond het merendeel van de parlementariërs „volstrekt on verantwoord". PvdA-afge- vaardigde Alman Metten zei dat de Belgische overheid blijkbaar niets van de kern ramp in Tsjernobyl heeft ge leerd. „Als het in Doel fout gaat, moet de bevolking in de driehoek Antwerpen-Amster- dam-Aken geëvacueerd wor den met alle catastrofale ge volgen vandien". „Radioactieve"hazen en eieren HAMBURG De overheid van Hamburg heeft beslag laten leggen op de chocolade hazen en eieren die met Pasen van dit jaar uitgedeeld zouden worden op de 189 openbare kleuterscho len in de stadstaat. Het snoepgoed zal worden vernietigd of aan de groothandelaren teruggegeven worden. De gezondheidsauto riteiten hebben bij drie steekproeven waarden van 14,4 tot 45,2 Becquerel cesium per kilo chocola gemeten. Zij vinden een waarde van 20 tot 25 Becquerel per kilo de grens van het aan vaardbare. De chocoladeprodukten worden uit melkpoeder ge maakt. Volgens de wet wordt in de Bondsrepubliek kindervoe ding pas uit de handel genomen wanneer zij met meer dan 370 Becquerel per kilo is belast. „TEN ONRECHTE VEROORDEELD" (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het Landesge- richt (rechtbank) in Dlls- seldorf heeft op 21 augus tus vorig jaar de Arnhem mer Harm Dost ten on rechte veroordeeld. Het Bundesgerichtshof in Karlsruhe, de beroepsin stantie in Duitsland, heeft het vonnis opgeheven. Dost zit een gevangenis straf van tien jaar uit, hem opgelegd omdat hij in Arnhem soft drugs heeft verkocht aan Duitse staatsburgers. De officier van justitie in Düs- seldorf staat nu voor de keus de zaak bij een andere strafka mer van het Landesgericht aan te brengen dan wel van verdere vervolging af te zien en Dost vrij te laten. Het Bun desgerichtshof adviseert dat laatste. Het openbaar ministerie houdt, aldus Dosts advocaat mr. Gregorius uit Essen, nog maar weinig gronden over om een nieuwe veroordeling van Dost te kunnen vragen. Het Bundesgerichtshof heeft na melijk vastgesteld dat grote delen van het bewijs waarop Dost werd veroordeeld buiten beschouwing hadden moeten worden gelaten. Het gaat met name om de in Nederland op gestelde protocollen, die vol gens het Bundesgerichtshof volkenrechtelijk illegaal in handen zijn gekomen van de Duitse justitie. Juist die proto collen waren het belangrijkste bewijsmiddel voor het open baar ministerie. Het Bundesgerichtshof wijst in zijn advies op het feit dat Dost ook in Nerderland al was ver oordeeld voor dezelfde feiten en op het politieke stof dat de zaak intussen heeft doen op waaien. „Als nu de Nederland se regering druk uitoefent op de justitiële autoriteiten in Noordrijn-Westfalen. zal dat zeker bijdragen aan het afzien van verdere vervolging", meent mr. Gregorius. „Dan moeten ze vanuit Nederland niet in Bonn zijn, maar in Düs- seldorf. Dat is de beste manier om Dost snel op vrije voeten te •krijgen". VBEGRIP BIJ MARINE OVER HAAST SMIT-TAK Jf (Vervolg van de $a voorpagina) "jVan onze correspondent tl Frans Boogaard) /EBRUGGE - Rond de i ging van de lichamen de voor de kust van •brugge rechtgezette Irboot Herald of Free ijerprise is gisteren een Te ruzie uitgebroken s^en de marine en de ggers. Spanning tussen ^ftwee partijen bestond sdag al, toen tijdens de iteloperatie van het ip de eerste lijken itbaar werden. De ber- S wisten de autoriteiten ■■toen van te overtuigen het grote risico's zou en de operatie stop te en. «ren doemde de vraag of berging van het schip dan de verdere berging van li- men voorrang moest krij- opnieuw op, nu met als in de beslissing of de duikers de Belgische en Britse ma rine ook vandaag nog in de ge legenheid moesten worden ge steld dieper gelegen lichamen te bergen. „Wat mij betreft wèl", reageerde de comman dant van de duikers, Willy Herteleer, op de vraag of het bergen van lichamen prioriteit moet houden. Woordvoerder Walenkamp van Smit-Tak omzeilde de vraag: „We heb ben goed overleg". In het tussen Zeebrugge en Blankenberge ingerichte pers centrum De Duinse Polders werd gisteren al de conclusie getrokken dat de Westvlaamse gouverneur Vanneste, die dinsdag buiten de altijd vrij kritiekloze BRT de pers ont liep, die gemakzuchtige hou ding met opzet heeft aangeno men om het sluimerende con flict tpssen de duikers en ber gers te verbergen. Een openlij ke ruzie zou ook op zijn bla zoen van daadkrachtig en alert bestuurder een smet zijn. Van neste zelf zei, dat overleg tus sen alle betrokkenen noodza kelijk zal zijn als een belan genconflict over de berging van de lichamen zich concreet manifesteert. De vraag wie uiteindelijk bepaalt wat er ge beurt is juridisch niet moeilijk: Vanneste zelf heeft dan als provinciale autoriteit het laat ste woord. Overigens werkten, voorzover het tij dat toeliet, de duikers van de Belgische en Britse ma rine en bedrijfsduikers van de bergers gisteren en vandaag koortsachtig door. Meer of minder Townsend-directeur Peter Ford, geconfronteerd met de oplopende dodencijfers, gaf geen verklaring, maar stelde alleen dat „ik altijd al gezegd heb dat het er een paar meer of minder konden zijn". Ter verontschuldiging wees hij op de chaotische toestanden de eerste uren na de ramp, toen ook de hulpverleningsdiensten in België niet over concrete gegevens beschikten. „Wij hebben een etmaal na de ramp een lijst overlegd in de weten schap dat die niet perfect was. Maar er kon mee worden ge werkt", aldus Ford, die zich verder verdedigde met het ge- Met behulp van een kraan wordl prise gehaald. geven dat in het begin ook taalmoeilijkheden een rol speelden en „zelfs bij vlieg tuigongelukken exacte aantal len moeilijk meteen te geven zijn, laat staan bij een schip". Ford en provinciegouverneur Vanneste roemden overigens de inzet van alle betrokkenen bij de berging. Uitermate te vreden over net verloop van de berging toonde zich Smit een aluminium doodskist van -Takwoordvoerder Walen kamp, die zei goede hoop te hebben de „Herald" binnen twee weken in de Zeebrugse haven te kunnen brengen. Zij wordt daar eerst studie-object van de gerechtelijke diensten. Duikers van de bergers onder zochten gisteren opnieuw de romp, zonder op ernstige be schadigingen te stuiten. van de Herald of Free Enter- Van groot belang is nu of de open boegdeuren, die aan de basis lagen van de scheeps ramp, kunnen worden geslo ten. Alles onder het E-dek moet immers dicht ziin voor dat het schip kan worden leeg gepompt. Maar met het recht op zetten van de veerboot bin nen 34 dagen toonde Walen kamp zich alvast zeer tevre den: „Dat is zeer aanvaardbaar voor dit deel van de wereld". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ongunstige reacties in de kranten hebben de machtige Brit se rederij P&O, de moe dermaatschappij van Townsend Thoresen, ge dwongen haar tactiek in zake de schadeclaims van de honderden slachtoffers van de ramp met de Her ald of Free Enterprise en hun familie grondig te herzien. Als gevolg hier van zullen de individuele schadeloosstellingen min stens 80.000 pond (265.000 gulden) bedragen, in plaats van hooguit 38.000 pond. P&O en TT zijn kennelijk ook diep onder de indruk van het feit, dat het aantal dodelijke slachtoffers van de ramp in derdaad ongeveer 200 zal be dragen, een mogelijkheid die door Townsend Thoresen in Londen tot op het laatste mo ment werd ontkend. Geconfronteerd met de harde werkelijkheid had Townsend Thoresen ook gisteren geen aanvaardbare uitleg voor deze „vergissing", die duidelijk was geïnspireerd door haar afde ling public relations, met het doel de ware omvang van de tragische scheepsramp bij Zee- brugge zo lang mogelijk ver borgen te houden voor het grote publiek. Deze gok is fa liekant mislukt. De bestuurscomissie van advo caten van de slachtoffers en hun familie vergaderde dins dag in Londen voor het eerst sinds de tragedie met de assu radeurs van Townsend Thore sen. De dag vóór deze bijeen komst was door die eigen ver zekeringsmaatschappij nog ge zegd, dat de individuele scha deloosstellingen het door de Coventie van Athene in 1974 bepaalde maximumbedrag van 38.000 pond niet zouden over schrijden. De advocaten van de slachtoffers reageerden heftig en eisten minstens tweemaal zoveel. De advocaten vertrouwden erop dat in geval van een rechtszaak zeer hoge bedragen zouden worden toegewezen aan alle slachtoffers en hun familie. P&O kwam gisteren al tot inkeer. De advocaten menen dan ook niet langer, dat een proces no dig zal zijn om de hoogst mo gelijke vergoedingen te kun nen afdwingen. Zij geloven P&O op haar woord en nemen vrede met de belofte dat de uiteindelijke beslissing inzake de omvang van de schadeloos stellingen zal worden overge laten aan het Britse departe ment van verkeer. Verwacht wordt dat dit minis terie spoedig duidelijke cijfers openbaar zal maken. De rege ring van Groot-Brittannië was trouwens al sinds geruime tijd van oordeel dat het maximum bedrag van 38.000 pond als schadeloostelling voor dodelij ke ongevallen op zee moest worden opgetrokken tot 80.000 pond. De Britse families van TT-slachtoffers zullen boven dien worden geholpen door het Rampenfonds van Dover dat hiervoor al meer dan 3 miljoen pond heeft ingeza meld.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7