Wetboek ver achter met aanpak van computer- criminaliteit HP Htf uit de weekbladen deOHDENE Snënland Pleidooi voor onderzoek naar vrouwelijke dader 'ROF. MR. H. FRANKEN: Voorstel lesgeld 16-jarigen afgewezen Visserij-ambtenaren stonden erg dicht bij bedrijfsleven De Graaf: Spoed met herziening Arbeidswet EESEVIERS PE TIJD CeidóeOowiant DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 5 ~*bge Commissariaat: iede asielprocedure N HAAG Elke asielzoeker et in Nederland de kans krii- i zijn of haar verhaal te vertel- Er zouden geen groepen chtelingen bij voorbaat mogen rden uitgesloten van de proce- •e. Maatregelen om de huidige iblemen het hoofd te bieden l echter noodzakelijk en in het ang van de bonafide asielzoe- zelf. Dat is de mening van Hoge Commissariaat voor de jchtelingen van de Verenigde lies. De regering bleef gisteren j jiaar standpunt dat vluchtelin- I die door een ander westers U zijn gereisd, daar maar asiel eten aanvragen. Zij worden l in de procedure opgenomen. Emancipatieraad voor normale winkelsluiting DEN HAAG Als winkels tot ze ven uur 's avonds open zijn is dit nadelig voor vrouwen die in win kelbedrijven werken. Dit is het be langrijkste argument voor de Emancipatieraad om de staatsse- cretsaris van economische zaken te adviseren zes uur als sluitingstijd te handhaven. De grootst mogelijke minderheid van de raad is het hier niet mee eens. Nu er steeds meer in deeltijd wordt gewerkt is sluiting om zes uur min der een probleem voor de consu menten, vindt de meerderheid. Knellender dan de sluitingstijd is evenwel het gebrek aan kinderop vang en de beperkte openstelling van dienstverlenende instanties, al dus de Emancipatieraad. AMSTERDAM De Nederland se criminologie moet zich veel meer bezig houden met vrouwe lijke daders. Een systematische bestudering van deze groep ont breekt volledig en er is sprake van een flinke kennisachterstand. Dr. G. Bruinsma van de Universi teit van Twente uitte deze kritiek vanmorgen bij de opening van het tweedaagse congres „Vrouw en criminaliteit" aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De onderzoekers die zich bezig houden met vrouwelijke daders zijn volgens Bruinsma op de vingers van één hand te tellen. Toekomstig criminologisch onderzoek moet volgens hem vooral gericht zijn op de vergelijking van vrouwelijke daders onderling en van vrouwelijke daders met niet-criminele vrouwen. „Minder nadruk" moet in elk geval liggen op de vergelijking tussen mannen en vrouwen. De criminaliteit door vrouwen is nog uiterst gering, hoewel hun aandeel in de criminaliteit de laatste jaren wat sterker stijgt dan bij de mannen. De omvang van de criminaliteit vormt echter nog altijd „geen ernstig maat schappelijk probleem", aldus Bruinsma en „ook de aard van hun misdrijven bestaat al decennia lang vooral uit klei ne vermogensdelicten". Tijdens het congres aan de VU zal on der meer van gedachten worden gewis seld over de vraag waarom vrouwen zoveel minder „beroven, mishandelen, vernielen of inbreken". Slechts één op de 60 gevangenen is een vrouw. Mor gen wordt er gesproken over de vrou welijke slachtoffers. Daaraan wordt de laatste jaren veel meer aandacht be steed, met name ook door de overheid. EN HAAG Twee jon- ms van achttien jaar, fa- ^tieke computer-hobby- ten, hebben van een Innis het computerspel- Itje „King Kong" te leen •kregen. Na vele dagen oeteren slagen ze erin it spelprogramma met ihulp van hun eigen (ektronische machinerie II te maken. Knap werk, 1 menigeen denken, iemand komt op de ge- ichte het tweetal en- - ousiaste pubers te be- empelen als criminele juren. in bezigheden komen echter een ander daglicht te staan i zij het betreffende spelpro- amma vele malen kopiëren aan de man proberen te engen. Veel ernstiger nog |>rdt het als één van de jon- ins, werkzaam bij een bank, n technische vernuft ge- uikt om via de bankcompu- r geld te verduisteren en bij laten schrijven op een aarrekening die hij elders ieft geopend. it soort gevallen is samen te itten onder de noemer „com- itercriminaliteit", een term e nog maar een paar jaar oud en die in het strafrecht offi- iel nog helemaal niet be- lat. Op alle mogelijke vor- Bn van misbruik van compu- ^programma's en geautoma- leerde gegevens over zaken I personen heeft het Wet- Iek van Strafrecht nog geen twoord. Daar moet snel ver- idering in kqmen, vindt mi- ster Korthals Altes (Justitie), tint het wetboek loopt ver Kter bij de criminele praktij die op de golven van het computertijdperk onze maat schappij zijn binnengestroomd. Commissie Anderhalf jaar geleden stelde de minister een commissie in die onder voorzitterschap van prof. mr. H. Franken, lid van de Raad van State, adviezen zou moeten uitbrengen over de aanpak van computercrimi naliteit. Gisteren presenteerde de commissie-Franken een dik rapport met tal van voorstel len. Kernpunten daaruit zijn: computerbestanden moeten beter beveiligd worden (een taak van de eigenaren) en het Wetboek van Strafrecht dient te worden aangevuld met 29 nieuwe bepalingen over com putercriminaliteit (een taak van regering en parlement). Bij de overhandiging van het rapport aan minister Korthals Altes benadrukte prof. Fran ken dan ook herhaalde malen dat beveiligingsmaatregelen en strafbepalingen inzake computers hard nodig zijn. De commissievoorzitter voegde gisteren ook een nieuwe uit drukking aan de Nederlandse woordenschat toe: computer vredebreuk. Prof. Franken: „Vooropgesteld moet worden dat elke compu ter die belangrijke gegevens bevat, goed beveiligd moet worden door de eigenaar of beheerder van het systeem. Je zou dus kunnen spreken van een noodzakelijke inbraakpre ventie. Wie in zo'n beveiligde computer toch inbreekt en misbruik maakt van de gege vens, is strafbaar. In zo'n geval is er sprake van computervre debreuk. De vergelijking met huisvredebreuk ligt voor de hand. Is eeh informatiesy steem echter niét beveiligd, dan is een inbreker niet straf baar. De schuld ligt dan bij de eigenaar of beheerder". Als nu een computer-hobbyist per ongeluk een beveiligd sy steem kraakt....? Prof. Franken: „In principe moet dat natuurlijk niet meer mogelijk zijn. Een goed bevei ligd gegevensbestand zou toe vallig binnendringen onmoge lijk moeten maken. Maar als Prof. Franken (links) overhandigt het rapport aan minister Korthals Altes. het tóch gebeurt, zonder opzet en zonder dat er misbruik van de situatie wordt gemaakt, dan denk ik dat zo iemand niet strafbaar zou moeten zijn. Het zou te ver gaan, binnenkomen uit onachtzaamheid of onwe tendheid te bestraffen". Bloedgroep Enkele van de 29 nieuwe strafbepalingen, die door uw commissie zijn voorgesteld, spreken van opzettelijk knoei en met computergegevens. Waardoor lichamelijk letsel kan ontstaan bij derden ol waardoor zelfs de dood van een ander kan worden veroor zaakt. Om wat voor gevallen gaat het daarbij „Om ziekenhuisgegevens bij voorbeeld. Stelt u zich voor dat iemand het computerbe stand van een ziekenhuis weet binnen te dringen en daar al lerlei gegevens over patiënten tegenkomt. Zo iemand zou bij voorbeeld van het ene op het andere moment de bloedgroep van een patient kunnen ver anderen. Die patiënt kan dan op een dag verkeerd bloed krijgen toegediend, met alle gevolgen vandien". Het kan nog wel een jaar ol anderhalf a twee duren, eer het wetboek van Strafrecht met „computer-bepalingen" is aangevuld. Wetsvoorstellen hebben nu eenmaal een lange weg te gaan. Wat moet er in die tussentijd gebeuren? „Er is een uitspraak van het gerechtshof in Arnhem, waar in staat dat het kopiëren van een computerprogramma aan gemerkt moet worden als ver duistering. Volgens het Arn hemse gerechtshof zijn compu tergegevens te beschouwen als goederen. Onze commissie is het daar niet mee eens. Het is waar dat het Wetboek van Strafrecht het begrip „gege vens" nog niet kent, zodat het erg moeilijk is computercrimi naliteit te bestraffen. Daarom hebben wij ook al die nieuwe wetsartikelen voorgesteld". „Die uitspraak van Arnhem is een gelegenheidsoplossing en dus een slechte oplossing. Daar moeten we zo snel mogelijk van af zien te komen. Maar voorlopig kunnen we helaas nog niet zonder dit soort kunstmatige rechterlijke be slissingen, dat is waar. Ik kan op dit moment alleen maar zeggen: Korthals Altes, maak asjeblieft haast maakt met het indienen van de nieuwe straf bepalingen!" DICK VAN RIETSCHOTEN )(èisje overlijdt dval uit ringen MPEN Na een zeer on- -rfkkige val uit de ringen is M5-jarige Susanne Vrieswijk r Kampen gisteren in het i^lenhuis overleden. Ze viel ïns een ringoefening in de inastiekzaal van haar jol met het hoofd op de ld, waarna ze direct werd (gebracht naar het Sophia- lenhuis in Zwolle. 1 krant ontvangen Bel tussen tt en 19.00 uur. zaterdags tussen P en 15.00 uur, telefoonnr.071- |48 en uw kfant wordt nog dezelf- Vond nabezorgd. TWEEDE KAMER DEN HAAG - Een ka mermeerderheid van CDA en PvdA wijst de voorstellen van minister Deetman om voor leerlin gen vanaf 16 jaar in het voortgezet onderwijs 1030 gulden lesgeld per jaar te vragen van de hand. Alleen na een zeer ingrijpende bijstelling van de voorstellen kan de nieuwe regeling op 1 augustus a.s. van kracht wor den, zo blijkt uit een eerste kritische reactie van fracties pecialisten. Uit ramingen van het ministe rie blijkt dat sommige gezin nen er in de nieuwe regeling 700 gulden per jaar op achter uit kunnen gaan. In totaal moeten 378.000 leerlingen de 1030 gulden betalen. Dat be drag wordt in het komende schooljaar voor 178.350 leerlin gen vrijwel geheel vergoed krachtens de Tegemoetko mingsregeling studiekosten. Pas met ingang van 1 januari 1989 zal voor 211.650 leerlin gen vrijwel volledige compen satie gelden krachtens de rui mere studiefinancieringswet. In een door de Kamer opge vraagd voorbeeldje berekent de minister dat een gezin met een belastbaar inkomen van veertig mille en twee thuiswo nende kinderen van 15 en 17 jaar op vwo en mavo, inclusief twintig kilometer aan reiskos ten, 343 gulden per jaar meer moeten betalen in het interim- jaar dan daarna. Ook na dat interimjaar wor den de kosten veel hoger als de voorstellen onverkort van kracht worden. Hoe meer kin deren, die liefst nog buitens huis wonen, en hoe groter de reiskosten, hoe minder gevol gen. Maar kleine gezinnen kunnen er voor belastbare in komens vanaf veertig mille fors op achteruit gaan. Een gezin met een 16-jarige havo-scholier die thuis woont, gaat er met een belastbaar in komen van veertig mille 331 tot 421 gulden per jaar op ach teruit en met een inkomen dat nog eens vijf mille hoger ligt, 551 tot 671 gulden. Zowel het CDA als de PvdA vinden die efecten veel te fors. MINISTER BRAKS: DEN HAAG Ambtena ren die op het ministerie van landsbouw en visserij belast waren met zee- en kustvisserij stonden zeer dicht bij het bedrijfsleven. Zij dachten heel erg met het bedrijfsleven mee. Daarbij is een sfeer ont staan waarbij de ambtena ren begrip hadden voor de problemen die de vis sers hadden met een be leid dat erop was gericht hen aan bepaalde vangst quota te houden. Minister Braks heeft dit giste ren gezegd in zijn gesprek met de kamercommissie die de be trokkenheid van het ministe rie bij het ontduiken van vanstquoteringen onderzoekt. Braks was tussen maart 1980 en september 1981 minister van Landbouw en Visserij. Dat werd hij ook weer vanaf november 1982. Tussendoor trad minister De Koning op. Ook hij verscheen gisteren voor de commissie. Minister Braks noemde het ontstaan van de door hem ge schilderde sfeer tussen ambte naren en bedrijfsleven „begrij pelijk". Hij wilde echter niet zo ver gaan te stellen dat de ambtenaren daarbij gegevens over het ontduiken van vangstquota bewust onder zich hielden of met de mantel der liefde bedekten. „Die constate ring vind ik zeer vergaand", aldus Braks. Tijdens de gesprekken met beide ministers bleek dat top ambtenaren in 1980 en 1981 voorstelden om vangstgege- vens bewust met grote vertra ging aan de EG te verstrek ken. Zo moest verbloemd wor den dat de vissers de hen toe gestane quota al lang hadden opgevist. De Koning en Braks hielden de commisie voor door middel van maatregelen ge probeerd te hebben iets aan de ook bij hen bekende grijze vis markt te doen. JSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij/Wa very Productions DEN HAAG Minister De Graaf (Sociale Zaken) wil spoed betrachten bij de algehe le herziening van de Arbeids wet 1919. Hij zegde dat giste ren toe in een mondeling overleg met leden van de Emancipatiecommissie uit de Tweede Kamer. Op het depar tement is een speciale project groep gevormd die zich met deze herziening bezighoudt. Een aan de Stichting van de Arbeid gevraagd advies op dit punt wordt voor de zomer ver wacht. De Graaf zal ook de vernieuwde taakstelling van de vrouwenemancipatiebu reaus met de Emancipatieraad bespreken. Volgend vooijaar komt hij met een evaluatie rapport over de problematiek rondom de nachtarbeid voor vrouwen. (ADVERTENTIE) 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON „Ik heb al jaren niet meer warm gegeten Op zoek naar enkelen van de 700.000 allerarmsten die Ne derland volgens ATD Vierde Wereld telt, stuitte Elseviers Magazine op een vrouw van 59, die van de bijstand leeft. „Ik leef in armoede", zegt ze, „Ik heb al jaren niet meer warm gegeten. Ik weet dat niemand dat gelooft, maar schrijft u het toch maar op. Er zijn een heleboel vrouwen die niet voor hun armoede durven uitkomen, maar daar heb ik geen problemen mee. Weet u wat ook armoede is? 's Avonds langs die verlichte etalages lbpen en weten dat je het toch niet kunt kopen. En die reclamespots op de tv, die doen gewoon pijn Na jaren met kanker te heb ben geleefd, maar met inmid- delks weer hoopgevende con clusies van zijn artsen, durft Peter Oosthoek weer vooruit te kijken. De artistiek leider van toneelgroep Centrum, bezig aan zijn laatste voor stelling, gaat aan het einde van dit seizoen spelen bij het nieuwe toneelgezelschap Amsterdam. Hij constateert dat het theater wreder is ge worden. Een conclusie die wellicht werd ingegeven door de ervaringen tijdens zijn ziekte. „Toen ik ziek werd merkte ik hoe snel mensen je vergeten kunnen zijn. Je hebt jarenlang met een grote groep mensen ge werkt, het was een club, je voelde je een soort vader. Tussen hier thuis en het the ater was bijna geen verschil. Als je weg bent, niet meer dagelijks betrokken, zie je de meesten niet meer. Daar ben ik een tijd heel cynisch van geworden. Als je niet meer functioneert, als je niet meer de man bent die het karretje trekt, is de aanhang snel weg". van een heel duidelijke gene ratie, die van de jaren zestig. Zij zegt: „Wat ik ook zal doen in mijn leven, ik weet zeker dat ik mezelf niet in een situ atie zal manouvreren waarin er voor cultuur geen plaats is en ik alleen nog maar werk. Dat komt de kwaliteit van je werk niet ten goede, je wordt er saai en monomaan van en beslist geen aardiger mens. In die valkuil trap ik dus niet". Ischa Meijer stopte bij Vrij Nederland, omdat hij er geen zin meer in heeft en ook geen tijd meer. Hij gaat nu vooral toneelspelen en af en toe lezingen houden. Onder tussen schreef hij ook een boek: Interviewen voor be ginners. Tegenover Guus Vleugel zegt Meijer dat hij al les durft. „Ik was al heel bru taal als jongetje". Maar hij heeft de makke dat hij te hoog is opgeleid voor zijn ni veau. „Ik heb het niveau van een mulo-leerling en ben op geleid als briljant gymnasiast. Mijn studie rechten heb ik daarna meteen al niet ge kund. Veel te moeilijk. Mijn psychiater was ook veel te intellectueel voor mij, al heb ik er een heleboel aan gehad. De meeste boeken snap ik niet en ik lees nooit meer, vroeger wel maar nu vind ik het walgelijk. Veel mensen denken dat ik ontzaglijk ge compliceerd ben en ik laat het erbij, maar ik ben dóóds impel". VRIJ MlOmULMP Vrij Nederland loopt voor uit op de overweging van het kabinet de 4-meiherdenking over enkele jaren af te schaf fen. De dodenherdenking en bevrijdingsdag worden ge combineerd tot wat voortaan vrijheidsdag zal heten. Het kabinet praat hier morgen over aan de hand van een rapport van een speciale werkgroep. Volgens VN zal in 1995 de Tweede Wereld oorlog nog één keer expliciet worden herdacht. Dan is het echt afgelopen. Het financiële wonderkind van de PvdA, Hans Kom brink, is niet onder de in druk van kritiek van partij genoten dat hij „net Lubbers lijkt". En dat omdat hij tegen de opvattingen van het ver kiezingsprogramma, de par tijtop en de achterban ingaat. „Taktisch zijn is niet mijn sterkste kant. Ik houd niet uit taktische overwegingen mijn mond. Natuurlijk, mijn argumenten komen groten deels overeen met het CDA, maar dat is toch geen reden om ze achter mijn kiezen te houden. Het is levensgevaar lijk als er een kloof is tussen wat je als partij wilt en wat je kunt realiseren. De leden in de afdelingen hebben eerder in de gaten wat zich in de sa menleving afspeelt dan som mige bestuurders van de par tij. Misschien moeten we wel meer naar de buurtkroeg. In de (vernieuwde) kleuren- bijlage een aangrijpend dag boek over de Aids-kliniek, waarin vooral de patiënten nu eens aan het woord ko men. Ze krijgen één zeker heid: „Ondraaglijk lijden is niet nodig. En het leven rek ken ook niet". Volgens de socioloog Karl Mannheim kan men pas van een generatie spreken wan neer een leeftijdsgroep blij vend wordt beïnvloed door een gebeurtenis van mondia le omvang. Voor de mensen die nu tussen de twintig en dertig zijn, is dat niet het ge val. Ze maken dus deel uit van een generatie die geen feneratie is, stelt de Haagse 'ost. Op zoek naar sporen van die non-generatie stuit HP onder meer op Adeline van Lier. „Natuurlijk is geld wel belangrijk", zegt ze, „maar het is nog belangrijker dat je probeert de ambities die je hebt te verwezenlijken, ook al moet je daardoor fi nancieel een stapje terug doen". En Joost Zwagerman concludeert: „De identiteit van deze generatie is buig zaam en integer tegelijk". De nieuwbakken PvdA- voorzitter Marjanne Sint is Kan de bureacratie een leven werkelijk vernietigen, vraagt De Tijd zich af. Het blad komt met een case-story van de Marokkaan Driss Hamdi, die door een schier eindeloze strijd tegen vooral de ge meenschappelijke medische dienst en de bedrijfsvereni ging op de rand van de af grond balanceert. Hij werd door een ongeval arbeidson geschikt en is met toestem ming van de instanties terug gegaan naar Marokko. Na vier jaar werd hij weer ar beidsgeschikt verklaard en kwam weer naar Nederland om te werken. Van de vreemdelingendienst kreeg hij echter te horen dat zijn recht op verblijf in Neder land was verlopen. Hij werd meteen weer teruggestuurd naar Marokko. Daar zit hij nog steeds, soms in een psy chiatrische kliniek. Hij slikt pillen en wacht vertwijfeld of hij ooit nog naar Neder land kan komen. Staatssecre taris De Graaf gelastte een onderoek. Conclusie: Hamdi is niet goed voorgelicht. Maar hij mag ons land niet meer in. Dat GPV en PvdA het heel goed met elkaar kunnen vin den, bewijst de gemeenteraad in het Groningse Ten Boer. PvdA-wethouder Cornelis over die unieke combinatie: „We zijn ons hier wat meer in elkaar gaan verdiepen. En dat is al heel wat". Zdenek Mlynar, ooit een van Dubceks medestrijders, zegt in De Groene, dat hij een krachtig verzet tegen de her- vomingspolitiek van Gor- batsjov vreest binnen de machts-elite. De hervormers moeten opschieten, denkt Mlynar, want een lange overgangsfase tussen oude en nieuwe structuur kan ge vaarlijk zijn. Hij wijst erop dat de hervormingen vanuit de basis, die-Gorbatsjov voor staat, maar langzaam op gang komen. De elite die tegen de hervormingen is, kan dan voorkomen dat bestaande structuren worden veran derd. Na vele jaren anonimiteit spreekt Simon Jelsma weer eens tot het volk. Niet als pa ter op het Plein in Den Haag of voor de radio, zoals vroe- §er, maar in Hervormd Ne erland, in zijn hoedanig heid als oprichter van de No- vib. Politieke of maatschap pelijke organisaties op kerke lijke grondslag vindt hij on- tegen de gedachte: Gij zijt het zout der aarde. Het moet niet gaan klonteren, want dan werkt het zout niet. Ik blijf het ideaal vinden, vanuit een wezenlijk evangelische ge- dachtengang, dat je zoveel mogelijk samendoet. Je moet je zo weinig mogelijk afzon deren. Natuurlijk heeft de kerk ook een missietaak, maar breng die dan niet on der een noemer met ontwik kelingssamenwerking". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5