„Als ik deze maand beslis, krijg ik nog tien jaar n half procent rente extra.' „Iedereen lijkt er zijn eigen gang te kunnen gaan" Kinderen kiezen vrienden ook op huidskleur VERNIETIGEND RAPPORT OVER SCHEVENINGSE GEVANGENIS Ruding wil extra bezuinigingen op volkshuisvesting Aantasten uitkeringen oorlogsslachtoffers is nog niet aan de orde Gedetineerden desnoods laten rouleren 375, 299.- J Wie voor 30 april 1987 een Amro Vaste Looptijd "Rekening opent, krijgt bij een looptijd van 2,3,4,5 of 6 jaar 4/Wo rente extra. En bij de maximale looptijd van 10 jaar zelfs Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedu- rende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6%. En als u nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus 10 jaar lang /^(V 1/ 0/ Een bijzonder aantrekkelijk spaar- v' 0 T /2/0 aanbod dus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende ment oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan 'snel langs bij de Amro Bank in uw buurt. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. •E KNOLLEN AMSTERDAM Kinde ren letten bij de keuze van vrienden en vriendin nen wel degelijk op huids kleur en afkomst. Dat blijkt uit het proefschrift van drs. H.G. Dors, waar mee hij morgen promo veert aan de Universiteit van Amsterdam. Aan het onderzoek deden ruim 1500 leerlingen en 164 leerkrachten van basisscholen mee. In de schoolklassen kwa men vier etnische categorieën voor: Blank-Nederlands, Suri naams- en Antilliaans-Neder- lands, Turks en Marokkaans. Volgens Dors worden Turkse en Marokkaanse kinderen in intellectueel opzicht door alle andere etnische categorieën afgewezen. Surinaamse en An tilliaanse kinderen trekken vooral met kindren van hun eigen groep op. Blanke kinde ren gaan wel vriendschapsre laties aan met kinderen uit an dere etnische groepen, maar dat gebeurt dan eerder op grond van hun intellectuele- dan hun sociale vaardigheden Deze tendens lijkt volgens Dors in strijd met de huidige praktijk van het zogenoemde interculturele onderwijs. De projecten die de meeste scho len op dit gebied organiseren zijn volgens Dors niet veel meer dan feestvieren, exotisch eten en rondlopen in kleder dracht. De promovendus beveelt daar om onder andere aan dat in het onderwiis vriendschapsre laties tussen kinderen van ver schillende groepen weliswaar voorzichtig, maar „meer di rect" worden gestimuleerd. In plaats van de nu gehanteerde projectmatige aanpak zou meer samenhangende leerstof op het gebied van inter-etni- sche relaties moeten worden aangeboden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE NNENLAND CeidóeSotwcmt DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 31 Werkloosheid onder 700.000 DEN HAAG De werkloos heid is de afgelopen maand ge zakt tot onder de 700.000. Vol gens de jongste cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid lieten zich in de maand maart 44.100 mensen als werkloos bij de ar beidsbureaus inschrijven. Ruim 60.000 mensen verlieten het werklozenbestand. Daar mee daalde de werkloosheid tot 692.000. De daling deed zich zowel onder mannen als vrouwen voor. Het aantal openstaande vacatures bij de arbeidsbureaus steeg van 24.400 naar 26.300. Treinreizigers per bus na ontsporing UTRECHT Het treinverkeer tussen Amersfoort en Apel doorn is vanochtend gestremd geweest door een gedeeltelijk ont spoorde goederentrein. Reizigers op het traject werden tijdelijk met bussen vervoerd. Bij de ontsporing kwamen drie van de 21 wagons naast de rails terecht. Om een kraan te kun nen aanvoeren moest een deel van de boven leiding worden wegge haald. Stelselwijziging sociale zekerheid afgerond met IOAZ DEN HAAG De Tweede Kamer is giste ren vrijwel unaniem akkoord gegaan met het wetsvoorstel van minister De Graaf van sociale zaken voor een inkomensvoorzie ning voor oudere en gedeeltelijk arbeidson geschikte ex-zelfstandigen (IOAZ). Daarmee is de stelselwijziging sociale zekerheid defi nitief afgerond. De IOAZ komt in grote lij nen overeen met de IOAW, de bijstands voorziening voor oudere en arbeidsonge schikte werknemers in loondienst. De uitke ring op bijstandsniveau wordt verstrekt aan zelfstandigen die noodgedwongen hun be drijf beëindigen. Eventueel eigen vermogen als spaargeld en een eigen huis hoeft, in te genstelling tot de Algemene Bijstandswet, hierbij niet te worden aangesproken. De leeftijdsgrens ligt bij werkloosheid op 55 jaar. Voor de zelfstandigen die arbeidsonge schikt worden geldt geen leeftijdslimiet. Verzetsstrijdster Trix Terwindt overleden OEGSTGEEST De verzetsstrijd ster Trix Terwindt is afgelopen dinsdag op 76-jarige leeftijd aan een hartinfarct overleden. Trix Terwindt, voor de oorlog stewar dess bij de KLM, trok in 1940 naar Londen en was daar werkzaam bij de Britse geheime dienst. Zij werd in 1943 als parachutiste gedropt bo ven Nederland. Daarbij viel zij ter stond in handen van de Duitse be zetter, die door het Englandspiel op de hoogte was van de dropping. Trix Terwindt overleefde, zij het li chamelijk verzwakt, het concentra tiekamp Mauthausen. Na de oorlog zette zij zich in voor de belangen van de slachtoffers van de Duitse bezetting. DEN HAAG Wie het beknopte en uiterst lees bare rapport doorneemt dat het „driemanschap" van deskundigen heeft geschreven over de situa tie in de Scheveningse gevangenis, toen daar vorig jaar augustus vier gedetineerden wisten te ontsnappen, valt van de ene verbazing in de an dere. Uit de gegevens, die het drietal uit een onderzoek van de rijks recherche heeft geput, kan geen andere conclu sie worden getrokken dan dat het er een grote janboel' was. Voor het functioneren van de Scheveningse gevange nisdirectie zijn de con clusies zo mogelijk nog ernstiger. Ook het departement gaat trouwens niet vrijbuit. Het in spectie-apparaat voor het ge vangeniswezen bestaat mo menteel uit één ambtenaar, die belast is met de controle op de gevangenissen. Daar door is van een feitelijke, systematische inspectie geen sprake. Bij regelmatige en ge degen inspectie van de Sche veningse gevangenis zou de' „opeenstapeling van onregel matigheden" ongetwijfeld eerder aan het licht zijn ge komen. Het departement van Justitie heeft in augustus vorig jaar van de rijkspolitie uit Den Bosch informatie ontvangen over een mogelijk op handen zijnde vluchtpoging van één der gedetineerden. Dat heeft niet geleid tot een tijdelijke overplaatsing van de betref fende persoon naar een ande re gevangenis. Was dat wel gebeurd, dan had een inspec tie in de cel de vluchtplan- nen aan het licht kunnen brengen. „Overplaatsing voor een periode van twee maan den zou ruim voldoende zijn geweest om een ontvluch tingsplan te frustreren",al dus het rapport. Conclusie: de f||eel officieren hopen p baan in bedrijf sij SN HAAG Een groot aantal officieren van de Ne- tlandse krijgsmacht dat lid is van de Nederlandse icieren Vereniging (NOV) oriënteert zich uit onvre- ornmet het eigen werk op een functie in het bedrijfs- n Jen. Dit blijkt uit een enquête van de NOV waarvan .^uitkomsten gisteren zijn bekendgemaakt. Ruim 40 °"icent van de 2315 geënquêteerden ziet grote tot zeer 'U^kte kansen een passende baan buiten de krijgsmacht ?n (yinden. Ongeveer een kwart solliciteert af en toe tot ïlijfir vaak op een vacature bij het bedrijfsleven en bijna <he) tiende heeft serieuze plannen voor een functie in 'in fsector- Voor een vierde van de ondervraagden is de febaan niet volgens verwachting verlopen. De bu- Tlicratie, het plaatsingsbeleid, de wedde, de lage ndjjrdering door anderen en het personeelsbeleid zijn s iir de officieren de belangrijkste redenen uit te kij ft naar een andere baan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën wil dat de tegenvaller op de begroting van volkshuisvesting als gevolg van een onvoorziene stijging van de bouw kosten, wordt gecompenseerd door een vermindering 1 van de bouw van het aantal woningwetwoningen met 5.000. Daarnaast stelt hij voor het aantal nieuwbouwwoningen met 2.500 te verlagen en de huurverhoging voor 1989 op te trekken van twee naar drie procent. In totaal moeten deze bezuinigingen tot 1990 735 miljoen opleveren. De ministerraad zal zich morgen over dit voorstel buigen. Algemeen wordt verwacht dat het voorstel van Ruding binnen het kabinet op veel verzet zal stui ten. Bewindslieden (en fractie) van de WD houden vast aan hun eis dat volgend jaar de belasting en/of sociale premies verlaagd worden. De waarschuwing van minister Ruding dat het kabinet de uiterste terughoudendheid moet betrachten bij het opstellen van de begroting voor 1988, ziet men in liberale kring als het „traditionele openingsbod" van Ruding. Deze week stuurde Ruding zijn zogeheten „kaderbrief" aan de andere leden van het kabinet, waarmee het startsein werd gege ven voor de jaarlijks begrotingsonderhandelingen. De minister wijst met name op twee dingen. Ten eerste zijn de economische vooruitzichten voor 1988 tamelijk somber. Ruding houdt er re kening mee dat de groei volgend jaar geen twee doch slechts één procent zal bedragen. Ten tweede zullen zich dit jaar op een aantal terreinen tegenval lers voordoen. Behalve Volkshuisvesting geven de ministeries van onderwijs en van WVC veel meer uit, onder meer aan sala rissen, dan was begroot. Alles bij elkaar vreest Ruding een „gat" van 1,75 miljard. Volgens het regeerakkoord moeten ministers die hun begroting overschrijden dit zelf compenseren door het jaar daarop extra te bezuinigen. Ruding lijkt echter geneigd tot enige soepelheid. Hij kan ermee leven als het financieringste kort als gevolg van een tegenvallende groei en een stijging van de uitgaven volgend jaar niet op 7 maar op 7,5 procent uitkomt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Reeds bestaande pensioenen en uitke ringen aan oorlogsslachtoffers mogen niet worden aan getast. Dit zegt mr. P. van Dijke, voorzitter van een naar hem genoemde commissie, die de regering advi seert over de vereenvoudiging en coördinatie van de wetten voor oorlogsgetroffenen. Van Dijke reageert hiermee op een bericht in het dagblad Het Parool dat het „einde van de oorlogsuitkeringen in zicht" is. De voorzitter ontkent echter niet dat zijn commissie ingrijpende maatregelen zal adviseren aan minister Brinkman (WVC). Vol gens Het Parool komen die erop neer dat in 1995 de diverse uit keringswetten moeten worden „gesloten". Daardoor zouden er na die tijd geen nieuwe aanvragen meer in behandeling geno men kunnen worden. Bovendien wordt dan aan kinderen van oorlogsslachtoffers en aan iedereen boven de 65 jaar nu al aan spraak op een uitkering geweigerd. Vooruitlopend daarop zou nu reeds moeten worden afgestapt van de plicht voor de over heid om aan te tonen dat een bepaald lichamelijk of geestelijk letsel niet in de oorlog is ontstaan. Begin juni wordt het eindrap port aan minister Brinkman aangeboden. STAATSSECRETARIS: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Eén aan beveling uit het rapport over de gevangenissen legt Korte-Van Hemel naast zich neer. Het laten rouleren van vaste teams bewaarders tussen ver schillende gevangenis sen, om al te kameraad schappelijke omgang met lang verblijvende gedeti neerden tegen te gaan, heeft volgens haar grote bezwaren. De staatssecretaris voelt meer voor de gedachte zeer vlucht gevaarlijke gedetineerden te laten rouleren over extra be veiligde gevangenisafdelin gen in Nederland. Ook is het volgens haar mogelijk een re gelmatige uitwisseling van personeelsleden tussen de teams te laten plaatsvinden. De uitvoering van deze zoge heten „carrouselgedachte'' zal echter nog geruime tijd op zich laten wachten, zegt de staatssecretaris. Pas als bij de voorziene nieuwbouw van gevangenissen voldoende be veiligde afdelingen voorhan den zijn, in het begin van de jaren negentig, kan dit plan worden gerealiseerd. Het rapport komt echter tot een andere conclusie: het personeel wist zich bij het straffer optreden tegen gede tineerden niet door de lei ding van de inrichting ge steund: „De verklaringen van personeelsleden wekken bij ons de indruk dat de di rectie in conflictsituaties niet achter hen staat". Telefoontjes Wat de voorschriften betreft werd fors de hand gelicht met de regels voor telefone ren en bezoek. „Het heeft ons bevreemd dat de mogelijk heid heeft bestaan en wel licht nog bestaat, om onge hinderd en ongecontroleerd internationale telefoonge sprekken te voeren op kosten van het Rijk". Het aanbren gen van een kostenteller en een apparaatje dat internatio naal bellen onmogelijk maakt is toch wel het minste, meent het rapport Wat de richtlij nen voor bezoek betreft: veel te veel mensen konden be slissen een eenmaal gewei gerd bezoek alsnog toe te staan. Het rapport eindigt met een tiental aanbevelingen, die in middels deels door staatsse cretaris Korte-Van Hemel in (voorgenomen) maatregelen zijn omgezet. In de slotop merking van de notitie wordt het volgende gesteld: „Wij hebben ons onthouden van beschouwingen over mogelij ke disciplinaire maatregelen, waartoe het onderzoek van de rijksrecherche kan lei den". Maar, zo kan uit de daarop volgende zin worden ver staan, de situatie in Scheve- ningen is zó ernstig dat in elk geval de huidige directie moet worden vervangen. „Wel menen wij dat er in elk geval aanleiding bestaat in de personele samenstelling van de leiding van de gevangenis te 's Gravenhage wijziging te brengen...." FRANS WEERTS ~&ntal jongeren g»orlopig gelijk I (Vervolg van de voorpagina) HECHT Door het kleine wortegolfje dat zich sinds mJ3 ontrolt zal het voorlopig it zo'n vaart lopen met de itgroening" van de Neder- lse samenleving: het aantal [ereren tot 15 jaar blijft tot euwwisseling ongeveer ge- aldus ir. Cruysen van het De oorzaak van de lichte van het aantal ge- n na een dieptepunt 170.000 geboorten in 1983 dat aantal tot 1993 stijgen ongeveer 200.000 is iral te vinden in het „in- leffect" van uitgestelde ge iten. Mensen beginnen te- iwoordig later met kinde krijgen. Nog geen tien jaar den was meer dan de helft 25-jarige vrouwen al moe- nu is dat nog slechts een e. Dezelfde trend is te bij het trouwen. Qualcast elektrische grasmaaier. Met optimaal maairesultaat Compleet met verticuteeri bladveegset en grote grasvangbak. 2 Jaar garantie. Snijbteedte 35 cm 4té.-349.' 30 cm vroomIMpreesiviann De Scheveningse gevangenis i te brengen. beslissing om de betrokken gedetineerde niet over te plaatsen, is onjuist geweest. Grenzen Het onderzoek van de rijks recherche heeft volgens het driemanschap aangetoond dat in Scheveningen de gren zen van tolerantie ten op zichte van gedetineerden uit het oog zijn verloren. „De co- forse maatregelen ördinatie van de inrichting is gebrekkig, afspraken worden niet nagekomen, voorschrif ten worden niet nageleefd. Iedereen lijkt er zijn eigen gang te kunnen gaan". Ten tijde van de ontvluch ting was de situatie in de Scheveningse gevangenis volkomen uit de hand gelo pen. De leiding van de direc tie schoot te kort en ook de afdelingshoofden lapten de zijn om de beveiliging op peil verantwoordelijkheden deels aan hun laars. Tussen bewa kend personeel en directie bestond een grote kloof. Vol gens de lezing van de directie zou bij de bewaarders het ge voel geleefd hebben, dat de gedetineerden elke gelegen heid aangrepen om beklag te doen. Daardoor trad het per soneel volgens de directie bij voorbaat soepel op om con flicten uit de weg te gaan. £ejveede Kamer: p'idere aanpak ziel [euw paspoort ■efy liet (Van onze 'parlementaire redactie) HAAG Staatsse- ris Van der Linden itenlandse Zaken) •t betrekking tot de in- ;ring van een nieuw t rt mede door toe- Sn van de regeringspar- "slf- CDA en VVD een tje lager zingen. Dat k gisteravond tijdens le ii debat over deze zaak. Van der Linden toe positie van de Bar- korpschef Swart, die is in het bestrijden het vervalsen en die om ie reden is aangezocht de is jduktie te begeleiden, op- rekiw onder de loep te nemen. Ij/Kamer wil in verband met -^bescherming van de priva- '®\ie politie op afstand hou- erS en vermenging van belan- i voorkomen. orts hebben CDA, PvdA, x J> en GPV ruime steun be- jd aan een motie van de Wiebenga, de plfenten niet te degraderen tot duiorgeef-luik", zoals Van der jtiiden aanvankelijk voor )e,!n had. Hier wordt mogelijk ïdaag al over gestemd. der zal de prijs, die de bur- betalen moet (ongeveer erjentig gulden), gemiddeld waarschijnlijk lager dan de bedoeling JS5. De Kamer wil een lagere js voor het paspoort voor z^eren (f 27,50) en voor kin- en tot vijf jaar 13,75). (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3