Ledental Hervormde Kerk blijft dalen Paus roept Argentijnen op tot vergevingsgezindheid GEESTELITK LEVEN/OPINIE 4dóc6ou%cmf< kerk wereld OOK WEER MINDER KERKBEZOEK Hoofdsynagoge wil Oostenrijk niet bij opening joods museum Ceidac Hongersnood in Mozambique Giro 797 £eidóc6omcmt DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGMj Vaticaan veroordeelt aids-abortus VATICAANSTAD L'Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, heeft gisteren kritiek geleverd op een Italiaanse vrouw die haar ongeboren kind liet aborteren, omdat zij be smet was met het AIDS-virus. De 23-jarige ongehuwde vrouw had de abortus via een gerechtelijke procedure afgedwongen. In eerste instantie hadden de artsen geweigerd de vrucht te aborteren. Het Vaticaan vindt dat de gemeentelijke autoritei ten en de bevolking van de woonplaats van de vrouw zich te gen de abortus hadden moeten verzetten. De vrouw had beslo ten tot abortus omdat zij niet wilde dat haar kind een zekere en tragische dood als aids-patiënt tegemoet zou gaan. Ds. H. Huting weer naar ANC LEIDSCHENDAM Ds. H. Huting, praeses van de hervorm de synode en drs. G. Boer van het Hervormd Werelddiakonaat zullen deelnemen aan de conferentie van de Wereldraad van Kerken begin mei in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Kerke lijke vertegenwoordigers uit de hele wereld zullen daar de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC ontmoeten. Huting gaat namens de Raad van Kerken in Nederland, terwijl Boer als lid van het Wereldraadprogramma ter bestrijding van het racisme (PCR) de vergadering bijwoont. Eind 1985 spraken kerkelijke vertegenwoordigers, onder wie Huting, zich uit op een PCR-conferentie in Harare (Zimbabwe) voor kerkelijke steun aan de economische sancties tegen de Zuidafrikaanse apartheid. Al zou niemand de noodzaak daartoe onderkennen, een verplichting die iemand op zich neemt wordt er niet minder LEIDSCHENDAM De Nederlandse Hervormde 40.000 minder dan het jaar er voor. Bijna 30.000 mensen lie ten zich uitschrijven. In 1984 Kerk heeft op bijna alle zegden ruim 25.000 mensen terreinen verlies geboekt hun lidmaatschap van de her in 1985. Het totale aantal vormde kerk op. Het KASKI hervormden daalde, er verwacht dat de daling van het aantal hervormden zich de komende jaren voortzet. i de werden minder kinderen gedoopt en er gingen Maar lie{st 26 procent minder mensen naar de hprvnrmrfpn hliikt vpi kerk. Ook de inkomsten liepen terug. Een en an der blijkt uit het rapport "jet gedoopt van het katholieke on- derzoeksinstituut KASKI. Volgens het KASKI i hervormden blijkt verder al leen in het bevolkingsregister tot de kerk te behoren: ze zijn n komen ook bijna nooit in de kerk. Wel betalen ze hun jaarlijkse fi nanciële bijdrage. Sinds 1981 is het aantal van deze kerkle den met ruim twee procent gestegen. Ruim 40 procent eind 1985 naar schatting Van de kerkleden is gedoopt 2.635.000 hervormden, ruim en 32 procent heeft belijdenis gedaan. De provincies Gro ningen, Drenthe en Zuid-Hol land kennen het kleinste aan tal belijdende leden. Een forse daling onderging ook het aantal kinderdopen, concludeert het KASKI. Er werden ruim 15.000 kinderen gedoopt, dat is 8,5 procent van het totaal aantal levendgebo renen in Nederland. Het aan tal catechisanten daalde even eens. Ook deden minder her vormden belijdenis. Ook met de hervormde kerk gang is het niet best gesteld, zo blijkt uit het onderzoek. Slechts gemiddeld dertien procent van de hervormden bezoekt 's zondags de och tenddiensten. Bijna vijf pro cent gaat zondagmiddag of zondagavond naar de kerk. Het jaar daarvoor lagen die percentages nog op bijna 14 en ruim vijf. Ook de kerk gang op de grote christelijke feestdagen is met twee pro cent teruggelopen. Op financieel terrein boekte de hervormde kerk eveneens verlies. De inkomsten van de hervormde gemeenten daal den in 1984 door de vermin dering van het aantal her vormden en de lagere bijdra ge per hervormde. De inkom sten kwamen binnen via de kerkelijke bijdragen en via collecten, giften en andere bij dragen voor .de hervormde gemeenten. Voor het eerst sinds enkele jaren is de ge middelde bijdrage per her vormde afgenomen, conclu deert het KASKI op basis van de gegevens uit de gemeen ten. Verschil De commissie geldwerving van de Nederlandse Her vormde Kerk distantieert zich van de constatering van het KASKI dat de inkomsten van de Hervormde Kerk zijn ge daald. „Het KASKI-rapport is onverantwoord samenge steld," vindt ds. W.H. den Ou den, secretaris van de com missie. Volgens hem stijgen de inkomsten licht. „Het instituut heeft gegevens gebruikt van 112 gemeenten", aldus Den Ouden. „Wij base ren onze gevens op een veel meer gemeenten, namelijk de 527 die aan de actie Kerkba lans deelnemen". Dat is onge veer veertig procent van het totaal aantal gemeenten. Volgens de woordvoerster Anja de Zeeuw van de Her vormde Kerk gaat het om twee verschillende dingen. „Het KASKI heeft op basis van een steekproef geconclu deerd dat de kerk minder geld binnen krijgt. De com missie geldwerving heeft het alleen over de gemeenten die meedoen aan de Kerkbalans. Daarvan kan de opbrengst best stijgen, terwijl kan blij ken dat de totale inkomsten van de kerk afnemen", aldus de woordvoerster. Mgr. Gijsen neemt uitnodiging Raad van Kerken aan AMERSFOORT Bisschop dr. J.B.M. Gijsen van Roer mond heeft de uitnodiging voor een gesprek met de Raad van Kerken in Neder land aanvaard. De Raad wil onder andere met de bis schop spreken over diens houding jegens de Raad. Sinds 1978 vindt de bisschop het „onverantwoord" via de interdiocesane rekening nog langer mee te betalen aan het werk van de Raad van Ker ken. Redenen hiervoor was onder andere het standpunt van de Raad inzake homofi lie. De bisschop zette echter zijn handtekening onder de recente brief van de Neder landse bisschoppen over de oecumene. Daarin wordt op zekere positieve wijze gespro ken over de Raad. De Raad heeft nu aan mgr. Gijsen gevraagd, of zijn handtekening betekent dat „u een positieve waardering hebt voor de Raad van Ker ken als instrument voor oe cumenische ontmoeting en samenwerking". Ook wil de Raad van Kerken spreken over het plan voor „herevangelisatie" van Lim burg en over de noodzaak die hij ziet in het prediken van de „katholieke Jezus". In de Raad is men zodanig ge schrokken van de plannen dat, aldus de hervormde sy nodevoorzitter Huting, de Raad „de bisschop hierover aan zijn habijt wil trekken". Zwitserse kerken tegen strenger asielbeleid LUZERN Kerkelijke hulpverleningsorganisaties in Zwitserland hebben de stren gere asielwetten veroordeeld waarvoor 66,5 procent van de Zwitsers zich eerder deze week in een referendum heeft uitgesproken. De ker ken verwachten van de auto riteiten dat ze de nieuwe be palingen zo gebruiken dat „de mens altijd in het mid delpunt staat". De verklaring is uitgegeven door de oecumenische werk groep voor een menselijk vluchtelingenbeleid. Daarin hebben onder meer verte genwoordigers van de Bond van Protestantse Kerken en de Rooms-Katholieke Bis schoppenconferentie zitting. Door de nieuwe bepalingen wordt het voor vluchtelingen aanzienlijk moeilijker Zwit serland binnen te komen. Zo mogen asielzoekers voortaan slechts via vierentwintig daartoe aangewezen grens overgangen het land in. De regering heeft nu bovendien de mogelijkheid het asiel recht te beperken als het aantal aanvragen in „buiten gewone mate" toeneemt. De verscherpte asielwetten werden vorig jaar juni door het parlement aangenomen. Met het in werking treden werd gewacht op de uitslag van het referendum, een ini tiatief van enkele linkse par tijen, vakbonden en kerken. Zij zijn fel gekant zijn tegen de nieuwe bepalingen. Vol gens hen loopt Zwitserland het gevaar zijn reputatie als wijkplaats voor vluchtelin gen te verliezen. VIEDMA Paus Johan nes Paulus II heeft de Argentijnen gisteren op geroepen degenen die in het verleden hen hebben gekwetst, te vergeven. Hij verwees niet naar het militaire bewind dat van 1976 tot 1983 Argentinië regeerde en waarbij dui zenden mensen „verdwe- Grote groepen Argentijnen hebben zich de afgelopen maanden gekeerd tegen de „punto final"-wet die een einde wil maken aan de ver volging van militairen we gens schending van de men senrechten ten tijde van de militaire dictatuur. De wet had de stilzwijgende steun van de meeste Argentijnse bisschoppen, die op slechts enkele uitzonderingen na nooit hebben geprotesteerd tegen de martelingen en ver dwijningen tijdens het mili taire bewind. De paus noem de „punto final" niet en hield de Argentijnen voor dat het gemis aan menselijke waar digheid verraderlijker is dan armoede of onderdrukking en dat niets deze waardigheid kan wegnemen. In zijn welkomstwoord tot de paus liet bisschop Miguel Hessayne van Viedma zich duidelijker uit over het mili taire regime dan een der Ar gentijnse bisschoppen tot nu toe tijdens het pausbezoek heeft gedaan. In de jaren van militaire dictatuur was „trouw aan het evangelie een waagstuk dat ertoe heeft ge leid dat gelovigen hun leven moesten geven: priesters, le ken, nonnen en zelfs een bis schop, onze broeder, bisschop Enrique Angelelli", aldus mgr. Hessayne. Angelelli, A f, In de kathedraal van Cordoba ontmoette de paus gisteren zieken en geestelijk gehandicapten. bisschop van La Rioja, kwam in 1976 onder geheimzinnige keersongeluk om het leven, toen hij een mis wilde opdra gen voor twee van zijn pries ters die waren ontvoerd en vermoord. Vertegenwoordigers van Ar gentijnse mensenrechtenor ganisaties hebben boos gerea geerd omdat de paus in zijn programma geen tijd heeft ingeruimd voor gesprekken met hen. Wel sprak hij met vertegenwoordigers van geïmmigreerde Polen. De aartsbisschop van Buenos Aires, kardinaal Juan Carlos Aramburu herinnerde eerder deze week in zijn welkoms twoord tot de paus op geen enkele wijze aan het bezoek Documentaire over pausreis Chili De KRO-televisie zendt morgenavond op Ned. 2 tussen 21.30 en 22.10 een documentaire uit van André Truyman over de reis van de paus naar Chili. In de documentaire zijn onder meer vraaggesprekken verwerkt met bisschop Carlos Camus en met Carmen Gloria Quintana. Daarnaast zijn er beelden te zien van de land-bezetting in Santiago en de geweldadige be ëindiging daarvan door de politie. van 1982 en aan de val van het militaire bewind, dat de zegen van de paus kreeg. Hij dankte de paus slechts voor diens bemiddeling bij het conflict inzake de eilandjes in het Beagle-kanaal. De paus laakte gisteren te genover tienduizenden men sen in de stad Cordoba op nieuw de plannen voor een wet op de echtscheiding. Hij noemde echtscheiding een „verlaging van de publieke moraal" en bepleitte dat elk gezin „een oase van vrolijk heid is temidden van de zor gen van alledag" en „rust en harmonische ontwikkeling" biedt. AMSTERDAM Het bestuur van de Neder- lands-Israelietische Hoofdsynagoge te Am sterdam is fel gekant te gen de uitnodiging aan bondskanselier Franz Vranitsky van Oostenrijk om de opening van het Joods Historisch Museum op 3 mei 1987 bij te wo nen. Het bestuur van de joodse ge meente te Amsterdam uit zijn protest in opdracht van een unaniem genomen besluit van de kerkeraad. Het noemt in zijn brief aan het bestuur van het museum het „onac ceptabel" dat de bondskanse lier van Oostenrijk bij de opening aanwezig zou zijn en vraagt daarom „deze uitnodi ging terstond in te trekken". In een commentaar zegt het Nieuw Israelietisch Week blad (NIW) dat de aanwezig heid van bondskanselier Vra nitsky de consequentie is van het accepteren van een cheque van 400.000 gulden, afkomstig van het Oosten rijkse bedrijfsleven en de Oostenrijkse overheid. „Is een cheque van 400.000 gul den van de Oostenrijkse overheid en bedrijfsleven aan het Amsterdams Joods Historisch Museum een af doende Wiedergutmachung?" zo schrijft het NIW. Het blad vindt dat de protes ten tegen de uitnodiging aan Vranitsky te laat komen. Ze hadden er al moeien zijn toen de Oostenrijkse ambas sadeur begin januari de cheque overhandigde. Vrouw krijgt kind op weg naar pausmis TUCUMAN Een Ar- gentijnse vrouw heeft gisteren op weg naar een mis met de paus in Tucu- man het leven geschon ken aan een forse zoon van ongeveer zeven en een halve pond. Uit blijd schap over de goede ge zondheid gaf de 27-jarige Isolina Valdez het kind de naam Juan Pablo Se- gundo Johannes Paulus 2). Het kind werd gebo ren in de berm van een autoweg. Andere gelovi gen, die eveneens op weg naar de mis in Tucuman waren, assisteerden bij de geboorte. In het Joods Historisch Museum wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting. Op drie mei is de opening door het konink lijk paar. BISSCHOP ERNST: Kerk is mij lief ondanks haar kwalen ROOSENDAAL Ter gele genheid van het feit dat bis schop Ernst van Breda giste ren zijn zeventigste verjaar dag vierde heeft hij zich gis teren in een brief gewend tot de gelovigen in het bisdom Breda. De brief is een persoonlijke uiteenzetting van de bisschop over wat hem als gelovig christen ter harte gaat. Hij noteert onder meer dat hij het in het sterk veranderde vanwege de centrale plaats die God in zijn leven in neemt, vanwege zijn liefde voor de Kerk „ondanks haar kwalen" en omdat hij zich zelf gebleven is. Hij schrijft over de diepgaande menings verschillen binnen de kerk ten aanzien van de pastoraal en de gegroeide afstand tus sen leiding en gelovigen. „Ik blijf mij aan de kerk wijden omdat ik overtuigd ben dat een binding omdat ik over tuigd ben dat een binding met de kerk nodig is, willen kinderen en jonge mensen in geloof opgroeien", aldus de Bredase bisschop. Op een bijeenkomst in Roos endaal kreeg mgr. Ernst als voorzitter van Pax Christi een bundel beschouwingen aangeboden onder de titel „Om de ander". Ze gaan voor het merendeel over de ethiek en spiritualiteit van de vrede. Aan het boek is meegewerkt door onder anderen Pax Christi-secretaris J.J. ter Laak en de secretaris van de Amerikaanse bisschoppen conferentie J. Bryan Hehir. In een welkomstwoord zei dr. L. ter Steeg, oud-be stuurslid van Pax Christi, dat de combinatie van bisschop en voorzitter van Pax Christi aan iemand, die daar zoals mgr. Ernst op uit is, een gele genheid bij uitstek biedt voor het leren aan en van de we reld. De wijze waarop in Pax Christi de bisschop-voorzitter deelneemt en bijdraagt aan meningsvorming en stand puntbepalingen, is allerminst uit de tijd of achterhaald. Zij is hoogst actueel en ook van betekenis voor andere terrei nen waarop in de kerkge meenschap beleid wordt ont wikkeld en standpunten worden ingenomen. De brief van mgr. Ernst is te bestellen bij het bisdom Bre da, Veemarktstraat 48. Tel. 076 - 223.444. Kosten 1,50. Pleeggezin vraagt zekerhei^ JAARLIJKS worden ongeveer zesduizend kinderen onin gebracht in pleeggezinnen. Doorgaans gaat het om een ti|Cl lijk verblijf, omdat de eigen ouders door omstandighej^ niet in staat zijn voor de kinderen te zorgen. Het verblijf kort duren bijvoorbeeld om rust te brengen in een yi flictsituatie maar ook jarenlang. In veel gevallen blijftr contact bestaan tussen het pleegkind en zijn biologische) ders en kan het kind op den duur terug naar het gezin r herkomst. In een enkel geval ontstaat een conflictsitu^ tussen de pleegouders en de eigen ouders van het kind.tu laatste tijd zijn enkele van deze conflicten, waarbij is imr grepen, in de publiciteit gekomen. ft BlJ een uithuisplaatsing is er de keuze tussen een pleet, zin en een tehuis. In de gevallen waarin een kind naderr observeerd moet worden of waarin het de relatie met pi» ouders niet aankan, wordt voor een tehuis gekozen. Maart ver valt de keuze op een pleeggezin waarin een kind zicïi( een natuurlijke wijze verder kan ontwikkelen. De pleeg}, ten van een pleeggezin zijn trouwens een fractie van die l een tehuis. I In het pleeggezin ontstaat doorgaans een relatie tuf! pleegkind en tijdelijke ouders die niet zo vrijblijvend is al een tehuis. Als een kind bij de eigen ouders niet de wart heeft gekregen waaraan het behoefte had en het onderv? die wel in het pleeggezin, dan zal het op den duur moer worden het kind terug te plaatsen, als de eigen ouderfl kans willen krijgen zich te rehabiliteren. Als toch beslf wordt tot terugplaatsing, blijkt dat de pleegouders in veelr vallen rechteloos zijn. Naar hun mening wordt dan niet!1 vraagd, begeleidende instanties houden te weinig rekeif met de in het pleeggezin levende emoties en bereiden overgang vaak niet naar behoren voor. Ook na het ver)r blijft het pleeggezin vaak met een kater zitten, die niet <jg enige opvang wordt verwerkt. Het pleeggezin staat al te \ri in de kou. k Dit geldt in niet mindere mate het pleegkind. Het is (t ongewoon dat het zich schuldig voelt aan een slechte rel£ met de eigen ouders. Er ontstaat dan een vorm van solidj) teit die wedijvert met de genegenheid voor het pleeggtf Die moeilijke situatie wordt verergerd als eigen ouder^ pleegouders om de gunst van het kind gaan strijden. HET wordt hoog tijd dat binnen de pleegzorg een aantajj ken verbetert. De Nederlandse Vereniging voor Pleeggeg nen beijvert zich voor een betere rechtspositie van het pl(g gezin, de hoeksteen van de pleegzorg. Bij een langduh plaatsing zou een inbreuk op de bestaande gezinssiti even ernstig moeten worden genomen als een ingrijpei het oorspronkelijke gezin. Pleegouders zouden inspraak ten krijgen in de beslissingen omtrent het pleegkind eni recht van beroep tegen uitspraken van de kinderrechter}, moeten, kortom, als partij worden erkend. Aan de bege* ding zouden bovendien kwaliteitseisen moeten worden" steld. De toenemende behoefte aan pleeggezinnen en dusr zorg voor jonge kinderen maakt dit eens te meer noodzi lijk. I Perioden met zon. DE BILT (KNMI) In de ko mende nacht trekt een depres sie van zuid-Frankrijk via het Alpengebied naar het oosten. De bijbehorende bewolking dringt dan waarschijnlijk juist tot over ons land door. Moge lijk valt daarbij een bui. De wind is dan zwak. Plaatselijk kunnen in de nanacht mist banken onstaan bij een mini mum van rond 6 graden. Vrij dag overdag nadert vanuit het westen een zwakke rug van hogedruk waarmee opklarin gen samenhangen. Vooral 's middags worden dan perio den met zon verwacht; de langdurigste in het westen van het land. Vooral in het bin nenland kan echter nog een enkele bui onstaan. Bij een matige zuidwesten wind loopt de temperatuur tot rond 13 graden op. Vlak bij zee wordt het in verband met het koude zeewater niet warmer dan een graad of 10. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur 3 tot 9 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 13 in het zuidoosten. Benelux. noordwest-Frankrijk, noordwest-Duitsland. Half tot zwaar bewolkt, en vooral zaterdag buien. Middagtemperatuur rond 11 graden. Midden- en zuid-Frankrijk. Wisse lend bewolkt en vrijdag aan de Ri- vièra regen. Zaterdag meer zon. Mid dagtemperatuur rond 15 graden. AlpengebiedAf en toe zon, zuidzijde nog hier en daar i Middagtemperatuur aan de i de rond 14, aan de zuidkant t graden. Spanje, Portugal: w den en oosten nog veel bewolkiii kans op regenbuien. Zaterdag oï flinke perioden met zon. Middag! peratuur van 14 graden in het nq westen tot 21 in het zuidoosten. Italië, Joegoslavische kust Verart lijke bewolking en buien. Midi temperatuur tussen 16 en 22 graj WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam zwbew. 13 8 De Bilt regen 14 8 Dublin Frankfort Genève Helsinki Klagenfurt i Kopenhagen Lissabon Malta Moskou München w.bew. 20 13 w.bew. 20 11 (ADVERTENTIE) Nederlandse Kerkelijke organisaties werken samen. U ook? o.v.v. actie Mozambique Stichting Mensen in Nood Stichting Oecumenische Hulp

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2