renger newinci in Scheveningse gevangenis Waterpolo Ambtenarenbonden woedend )ver uitblijven extra geld Spaanse pers bewondert A jax Ir. Geertsema wenst Goerees aids toe Aids-veilig' reparaat voor emofilie- patiënten Gorbatsjov „geheel hersteld" in Praag Veerboot Herald mogelijk opnieuw in de vaart Joa -J april 1987 78e jaargang no. 23776 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. ÏSCHOKT ECHTPAAR VRAAGT STELLINGNAME REGERING Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f110. Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en een minimum temperatuur van ongeveer 6 graden. Overdag perioden met zon en mogelijk een enkele bui. Middagtemperatuur om streeks 13 graden. Matige zuid westen wind, kracht 4. Zon op: 6.56; onder: 20.28. Scheveningen hoog water 1.59 en 14.04; laag water: 8.51 en 22.05 uur. Zaterdag 25 april bij deze krant .SSENAAR Mr. W.J. irtsema, Eerste-Ka- >lid voor de VVD en tbezorger voor de incipatie van homo- suelen, heeft in een ef het evangeliste- htpaar Lucas en Jenny eree de ziekte aids toe- venst als „bewijs van ongelijk dat aids uit- ïtend een ziekte van noseksuelen is". Het echtpaar heeft daarvan geschokt kennis genomen en vraagt regering en par lement om stellingname, aldus mevrouw Goeree, die vanmorgen de brief in de publiciteit bracht. Mr. Geertsema schreef de brief naar aanleiding van een nieuwe aflevering van het evangelisatieblad „Evan". Daarin schrijven de Goerees onder de titel „Sodom is Ne derland" dat aids een „gevolg is van homoseksualiteit". In zijn op privé-postpapier ge schreven brief zegt mr. Geert sema: „Ik hoop dat u met aids besmet zult worden, opdat u aan den lijve zult ondervinden de wijsheid niet in pacht te hebben, zoals u ook op andere terreinen ten onrechte pleegt te denken". Desgevraagd zegt mr. Geertse ma dat hij met zijn wens dat de Goerees de dodelijke ziekte aids krijgen „gebruik maakt van dezelfde vrijheid van me ningsuiting als de vrijheid die zij steeds gebruiken om schan delijke dingen te zeggen". Hij vindt zijn wens gerecht vaardigd omdat de Goerees, als ze inderdaad aids krijgen, zelf het bewijs geleverd krij gen dat zij ongelijk hebben met hun uitspraken over ho moseksuelen. „Overigens", al dus mr. Geertsema, „hoe vaak is het in mijn leven niet voor gekomen dat mensen mij „de colere" toewensten?" Mr. Geertsema Apotheker moet ton inleveren DEN HAAG Apothekers zullen per 1 juli ongeveer een ton per jaar aan inkomen achter uit gaan. Dat is het gevolg van een nieuw ver goedingensysteem, waarvoor staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) gisteren voorstellen naar de Kamer heeft gestuurd. De apotheker sorganisatie KNMP noemt de plannen onaan vaardbaar en meent dat Dees zich op verkeer de cijfers baseert. De staatssecretaris wil het abonnementshonorarium dat apothekers krij gen voor ziekenfondsverzekerden afschaffen, alsmede een aantal toeslagen. Dees wil de apo thekers voortaan uitsluitend per recept vergoe den. Zij zullen dan voortaan alleen de werke lijke kosten van de verstrekte medicijnen krij- fen, dus minus eventuele kortingen van fa- riek of groothandel, plus een vaste vergoe ding per recept voor praktijkkosten. Die ver goeding wordt gelijk voor ziekenfonds- en par ticulier verzekerden. Spaanse politie bezet kazernes uit angst voor aids (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Meer dan vijfhonderd poli- tie-agenten in de Spaanse steden Barcelona en Pamplona hebben zich demonstratief in gesloten in hun kazernes om betere bescher ming te eisen tegen aids-besmetting. De agen ten menen dat zij grote risico's lopen bij het arresteren van drugsverslaafden, die vaak met het aidsvirus zijn besmet. In een speciaal rondschrijven raadt de politievakbond USP aan om lichamelijk contact te vermijden bij de arrestatie van drugsverslaafden en perso nen met bloedende wonden. De agenten zou den bij het fouilleren handschoenen moeten dragen en bij thuiskomst de dienstkleding ex tra moeten wassen op een temperatuur van tenminste 65 graden. cht supporters C Den Haag jaar geweerd N HAAG Elf jongemannen die zich op 1 maart hebben dragen bij de wedstrijd tussen FC Den Haag en Ajax mogen jaar lang niet meer naar de wedstrijden van hun favoriete b. De supporters, acht FC Den Haag-fans en drie Ajax-aan- igers van 18 tot 27 jaar, moeten zich telkens een half uur na aanvang van de wedstrijd melden op het hoofdkantoor van politie. heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen in zijn uit- ïak tegen de elf bepaald. Vijf supporters kregen voorts een angenisstraf opgelegd van zeven maanden (waarvan vijf rwaardelijk), twee kregen vijf maanden (waarvan vier voor- ardelijk) en vier verdachten drie maanden geheel voorwaar- ijk. In drie van de laatste vier gevallen moet er 150 uur nstverlening worden verricht en een boete van 500 gulden rden betaald. Officier van justitie mr. J. de Waardt eiste twee ken geleden celstraffen tot acht maanden. IN HAAG De bloedbank het Rode Kruis voor de io Den Haag maakt sinds t een preparaat voor lijders de bloederziekte hemofilie dat besmetting met het Is-virus uitsluit. Op een iposium dat morgen in Den ig plaatsheeft, zal de inter- dr. J.A. Van der Does, di- teur van de Haagse bloed- ïk, directeuren en hoofda- isten van de 21 andere re- nale bloedbanken op de hoogte stellen van het produk- tieproces. Hemofiliepatiënten hebben een tekort aan stollingsfactor VIII en moeten dit uit donor- bloed afkomstige eiwit regel matig inspuiten. Tot voor kort gebeurde dat met een zoge noemd „nat" preparaat, maar in 1982 bleek dat daarmee ook het Aids-virus kan worden overgebracht. Voor zover be kend is 17 a 20 procent van de hemofiliepatiënten met het Aids-virus besmet. ZWARE KRITIEK OP SLECHTE BEVEILIGING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staats secretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft in een brief aan de Twee de Kamer een reeks maatregelen aangekon digd om de beveiliging van gevangenissen te verbeteren. Zij volgt daarmee ten dele de aanbevelingen van het rapport, dat een drietal deskundigen heeft op gesteld over de situatie in de Scheveningse ge vangenis ten tijde van de ontsnapping van vier gedetineerden op 22 au gustus vorig jaar. Het driemanschap, onder leiding van de Leidse hoog leraar prof.mr. C. Fasseur, toont aan dat de beveiliging in de Scheveningse gevan genis ten tijde van de ont vluchting bijzonder slecht was. Men baseert deze con clusie op bevindingen van de rijksrecherche. Mevrouw Korte-Van Hemel kondigt nu de volgende maatregelen aan, die met name voor de Scheveningse gevangenis een strenger regeme bete kenen. Er zal een centraal mel- dingspunt komen voor tips over mogelijke ontsnap pingspogingen. De inspectie gevangenis wezen wordt versterkt. Met name in Scheveningen zal regelmatig worden gecon troleerd. Aanleg van een directe alarmlijn tussen gevange nissen en hoofdbureaus van politie. Daardoor kan de op sporing bij ontvluchtingspo gingen beter worden ge coördineerd. Versterking van de ge vangenisdirecties. Van de gedetineerden zal een foto-bestand worden aangelegd, zodat de opspo ring na ontsnappingen kan worden verbeterd. De pri vacy van de gedetineerde moet wijken voor de belan gen van de samenleving. In de Scheveningse ge vangenis zijn inmiddels al strengere richtlijnen van kracht geworden voor het ontvangen van bezoek, voor het telefoneren door gedeti neerden en voor allerlei ac tiviteiten voor en door ge detineerden. Pag. 3: „Iedereen lijkt er zijn eigen gang te kunnen gaan" Eén op elf baby's buitenechtelijk UTRECHT De Stichting Huwelijk/Relaties - Ouderschap - Zwangerschap (HOZ) heeft gisteren in Utrecht de verwachting uitgesproken dat het aantal buitenechtelijke geboorten in Neder land dit jaar negen procent zal bedragen. Voor de grote steden ligt dat percentage zelfs op twintig. De lichte groei in het aantal huwelijken en geboorten, die de grafieken sinds een paar jaar laten zien, wijst niet op een morele herwaardering van huwelijk en gezin. Na het begin van de jaren negentig zullen door de be volkingsontwikkeling opnieuw minder mensen trouwen en kin deren krijgen, zo zei ir. H. Cruysen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op de Utrechtse bijeenkomst. Pag. 5: Aantal jongeren voorlopig gelijk frisch ingrijpen heeft in Beiroet gedeeltelijk een einde gemaakt aan het maanden durende beleg de Palestijnse wijken. Daarmee is een einde gekomen aan een periode van hongersnood en voldoende medische verzorging voor de duizenden bewoners. Volgens de Amal-militie, die de ippen belegerde, zullen „alle humanitaire diensten" worden toegestaan. Deze kinderen in Chatll- 1ie de sporen van de strijd dragen, keken nog wat wantrouwig naar de journalisten die het ip gisteren bezochten. inde aan beleg PRAAG Sovjet-partij leider Gorbatsjov is van morgen voor een bezoek van vier dagen aangeko men in Praag. Daarmee kwam een einde aan de geruchten, als zou het be zoek aan Tsjechoslowakije zijn afgezegd als gevolg van meningsverschillen tussen Moskou en Praag. Volgens officiële Sovjet woordvoerders is de vertra ging Gorbatsjov zou eerst afgelopen maandag arrive ren het gevolg van een ver koudheid van de Sovjet-leider. Maar hij is nu „geheel her steld". Behalve Roemenië heeft Gorbatsjov, sinds hij twee jaar geleden in het Kremlin aan de macht kwam, alle Oosteuropese landen be zocht. Verwacht wordt dat de 56-jari- ge partijleider tijdens zijn be sprekingen met de leiders van Tsjechoslowakije, een van de meest conservatieve landen van Oost-Europa, zal hameren op de noodzaak van hervor mingen. In Moskou zei een functionaris echter dat Gor batsjov niet van plan is de lei ders in Praag te vertellen hoe zijn hun land moeten regeren. Pag.7: Geen plannen voor ge sprek met Dubcek. EN HAAG De vier ntrales van overheids- srsoneel zijn woedend op inister De Koning van finenlandse zaken. In informeel overleg ieft de bewindsman de >nden laten weten dat onder druk van het ibinet, zijn aanbod van >5 miljoen voor de ar- idsvoorwaarden 1987 en 88 zal intrekken. Vol- een woordvoerder in de christelijke organi satie van overheidsperso neel, de CFO, mag De Ko ning van het kabinet in zijn aanbod niet verder gaan dan 270 miljoen voor 1987. Een dergelijk bod werd eerder door minister Van Dijk gedaan. In het laatste arbeidsvoor waardenoverleg enkele weken geleden lieten de bonden ove rigens de minister al weten de 795 miljoen onvoldoende te vinden. De bonden vroegen 900 miljoen voor dit jaar, waardoor een patstelling ont stond. Daarop stelde De Ko ning de zaak aan de orde in de ministerraad waar hij vervol gens werd teruggefloten. Het kabinet wil zich niet vastleg gen voor meerdere jaren om dat de toekomstige ontwikke lingen te onzeker zijn. CFO-voorzitter De Jong zei in een reactie „ontsteld" te zijn over de wijze waarop overleg wordt gevoerd met de centra les van overheidspersoneel. „Zelfs de sterkste minister in het kabinet wordt al terugge floten. Door zich uit te spre ken tegen een meerjarig con tract en de weigering meer geld uit te trekken legt het ka binet een tijdbom onder het komende Voorjaarsoverleg in de Stichting van de Arbeid. Het uitblijven van een cen traal akkoord met werkgevers en vakbeweging zal het kabi net op zijn geweten hebben", aldus De Jong. Verwacht wordt dat de centrales de han delwijze van het kabinet zul len voorleggen aan de arbitra ge-commissie Albeda. Johnny Bosman loopt gelukkig weg nadat hij de tweede treffer voor Ajax heeft gescoord. Later zou de Ajacied van het klets natte veld worden gestuurd. (Van onze correspondent Paul van der Voort) ZARAGOZA „Op het Nederlandse bankje zat een levende legende: Johan Cruijff. Op het veld stonden elf voetballers die de lessen van hun grootmeester perfect hadden geleerd. En op het scorebord na afloop stond de logica: een stand van 2-3 voor het perfecte team uit Amsterdam". De tekst is de inleiding waarmee het Barcelonese dagblad El Periodiso haar verslag begint van de halve finalestrijd Zarago- za-Ajax voor de Europa Cup 2. Over de geest van de boodschap kan geen twijfel bestaan. De superioriteit van Ajax, dat op het kletsnatte veld het best uit de voeten kon, was zo groot dat de Spaanse pers in zijn totaliteit geen andere mogelijkheid had dan toegeven dat de beste ploeg won. „De halve-finale lijkt te zijn beslist", zo schrijft El Periodiso. „Om de finale te bereiken in Athene moet de beschermvrouwe van Zaragoza - de Virgen Pilar - een waarachtig wonder doen". Ook de rest van de Spaanse pers stak haar bewondering voor het herboren Ajax niet onder stoelen of banken: „Ajax won te recht en met groot gemak", schrijft de gezaghebbende Madri- leense ochtendkrant El Pais. „Ajax toonde zich ijzersterk in de verdediging, solide en efficient op het middenveld en moor dend in de spits". De wedstrijden in de halve finales van de diverse Europa-Cup toernooien leverden een waar rode-kaartenfestival op. In de acht wedstrijden werd liefst een vijftal rode prenten getoond. Ajacied John Bosman was één van de slachtoffers. Pag 11: Ajax blijft overeind in voetbalkarikatuur. ZEEBRUGGE Direc teur Peter Ford van Townsend Thoresen heeft gisteren gezegd dat de Britse rederij nog geen be slissing heeft genomen over de toekomst van de bij Zeebrugge gestrande Herald of Free Enterprise. Wel gaf hij toe dat niets is uitgesloten. Ook het op nieuw inzetten van het schip als veerboot in het Kanaal niet. Het aantal doden dat sinds het rechtop zetten van de boot is geborgen bedraagt nu al 104. De eerste dagen na de ramp werden ook al 61 lichamen ge borgen, zodat het voorlopige officiële dodencijfer 165 be draagt. Maar duikers hebben nog meer stoffelijke overschot ten waargenomen en op ver borgen plaatsen liggen naar schatting ook nog eens tien tot twintig doden. Waterschout Jose Vandenbus- sche, hoofd van de waterpoli- tie in Zeebrugge, heeft rederij Townsend ervan beschuldigd dat deze het aantal passagiers dat op haar schepen reist be wust te laag opgeeft om zo een deel van de havenbelasting te kunnen ontduiken. De water schout zegt in het Vlaamse dagblad De Morgen dat de ka pitein en twee bemanningsle den van de Herald of Free En terprise justitieel vervolgd zouden moeten worden op verdenking van dood door schuld. Pag. 7: Ruzie rond berging lichamen (ADVERTENTIE) Geldig t/m 13 april 1987 3-versnellingen 28x 1% x 1% inkl. standaard/ slot/verlichting schothorst velgen met ingebouwde ziireflektie 5 jaar garantie op Van welke voetbalclub je ook supporter bent, als er een Nederlandse club is die in het buitenland furo re maakt dan zit je te juichen in je luie stoel. Zo ook gisteravond voor de buis, toen Ajax - welis waar in een soort waterpolowedstrijd - wist te win nen van Zaragoza. Natuurlijk grijp je dan meteen naar je krant om nog eens haarfijn te iezen hoe het komt, dat Ajax die 2-3-stand wist te bewerk stelligen. Kwam het door het overvloedige regenwa ter, waar wij hier meer raad mee weten dan de Spanjaarden, of door de betere voetbaltechniek? In Amsterdam kunnen we meer te weten komen bij het vervolg. En daar is de Leidse Courant weer van de partij. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1