Komst C&A Lisse doorbreekt taboe BIJZONDERHEDEN Bollenstreek is veel mooier dan je denkt" bestuurskracht kleine gemeenten niet kleiner Bewoners fel gekant tegen aanleg riolering IN^i IDEN OMGEVING QeidócOowuwt DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 17 episje gered van precdrinkingsdood W(» psyiJSTGEEST Door snel optreden van de sycftveüjke badmeester is een ongeveer 6-jarig moeje uit Oegstgeest gered van de verdrin- co'stdood in zwembad Poelmeer in Oegst- erdL Het meisje, dat niet kan zwemmen, ver vatte zich ter gelegenheid van een verjaar- iatrfartijtje met een aantal andere meisjes in iuër|>ndiepe bad. Vermoedelijk is zij onder de jeiding met het diepe bad doorgegleden of sen. De badmeester merkte op dat daar ie- op de bodem lag. Zij haalde het meisje let water en paste mond-op-mond beade- toe. Het meisje was snel weer bij bewust- -■ Uit haar reacties bleek dat zij niet lang op odem had gelegen. Zij werd ter observatie 'ebracht naar het Academisch Ziekenhuis Autokrakers en helers gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Een 23- jarige Alphenaar is vorige week bij de grens met België gepakt omdat hij zes in Alphen gestolen auto-radio's in zijn bezit had. Tijdens verhoor door de Al- phense politie heeft hij ook de namen van twee andere autokrakers en helers van auto-radio's doorgegeven. Deze zijn daarop door de politie aangehouden. Het betreft een 29-jarige Alphenaar die bekend heeft in de afgelopen twee maanden ruim vijftig auto-inbraken te hebben gepleegd in de Stromen- de Oude Ambachten- en de Rooie Vrou- wenbuurg met een buit van zo'n vijftig duizend gulden. Ook een 23-jarige he ler uit Alphen is opgepakt. Glasbergen opvolger directeur Van Kampen VALKENBURG De directeur van de Chris telijke basisschool De Burcht, de heer W.R. van Kampen, gaat aan het einde van dit leer^ jaar gebruik maken van de VUT-regeling. Hij wordt opgevolgd door de heer W.R.P Glasber gen uit Katwijk. Het bestuur van de school heeft besloten de heer Van Kampen, die vele jaren zijn beste krachten aan de school heeft gegeven, een afscheidsreceptie aan te bieden op 26 juni. Zijn opvolger, de heer Glasbergen, werkt momenteel als onderwijskracht en groepsleider op de Marnixschool in Katwijk. De nieuwe directeur is belijdend lidmaat van de Nederlands Hervorde kerk, is gehuwd en heeft twee kinderen. De heer Glasbergen zal zich zo mogelijk in Valkenburg vestigen. WK Paal- zitten start op 22 juli NOORDWIJ- KERHOUT Het Wereldkam- 'aalzitten wordt dit jaar van woensdag 22 tot en met zondag 26 juli gehouden. Plaats van han deling is ook deze keer het Oosterduinse meer in Noord- wijkerhout. ïbtenaar ïaaht ton it op emeente- ve EIDSCHENDAM Het r' PvdA- der Meule college vragen winst van gemeente- abtenaar maakt bij de xkoop van een onlangs 'zijn bezit gekomen ge- •entewoning. Het raads- l meent dat de spelregels aanzien van de ver- jop van gemeentewonin- i moeten worden gewij- 1 om dit te voorkomen. It raadslid meent dat de Ikoop van de ambtenaar hr speculatie riekt en aagt of het voortaan niet rstandig zou zijn een keiaar in te schakelen. Ithouder mevrouw J. J. N ie velt-V olmuller left geantwoord dat de [rkoop paste in het be- 1 van afstoting van ge- tentewoningen. De wo- hg is door een makelaar 160.000 gulden geta- ferd waarbij rekening ïrd gehouden met het it dat de woning ver- ^ird was. Volgens haar i bekeken moeten wor- i of voor dergelijke ge ilen regels moeten wor- gesteld. Het was bij frkoop niet bekend dat lambtenaar de gemeente verlaten. Burgemees- f W.F. de Vreeze zei dat huurder na enkele panden ontslag uit ge- jentedienst heeft geno- ;n en Leidschendam at verlaten. Bij taxatie ordt ook rekening ge- iuden met het al dan et in gebruik zijn van de )ning. Indien bewoond |t volgens de burgemees- r de prijs op driekwart n de werkelijke prijs, rti dan gaat het al aardig (die richting", aldus De ïeze. De vraagprijs voor woning bedraagt 6.000 gulden. viesgoed ontvreemd ttMOND Bij een in- ik in het gebouw van de Jub in de Veerpolder in imond is in de nacht van dag op woensdag servies- I ontvreemd. De daders ianen binnen door de ach- fiaur met bruut geweld te breken. Het schadebe- is nog onbekend. LISSE „Met de komst van C&A naar Lisse is een taboe doorbroken". Dit zei burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse gister ochtend nadat hij het nieuwe distributiecentrum van C&A Nederland had geopend. Het centrum staat op het Lisser be drijfsterrein Meer en Duin. Van der Kroft doel de op het „taboe" dat zou rusten op de vestiging van bedrijven in de Bollen streek die te maken heb ben met Schiphol. „De provincie Zuid-Holland moet zijn standpunt her zien", aldus de burge meester. Zuid-Holland vindt dat bedrij ven die zich in de Bollenstreek vestigen iets te maken moeten hebben met de activiteiten in deze regio. Vandaar dat de provincie moeilijk deed over de verkoop van een gedeelte van het Lisser bedrijfsterrein aan C&A en slechts met tegen zin akkoord ging met deze transactie. Burgemeester Van der I£roft zei gisteren zeer blij te zijn met C&A. Zijn blijd schap werd onder meer ver oorzaakt door het gegeven dat C&A de grootste werkgever van Lisse is. Bij het bedrijf werken 320 personen, waar van 170 part-time. Volgens de burgemeester zijn nieuwe ba nen van groot belang, zeker nu een onderzoek heeft aange toond dat de toekomst van de momenteel gezonde werkgele genheid in de Bollenstreek ernstig kan worden verstoord. Tot 1990 komen er 6100 nieu we arbeidskrachten bij, terwijl het aantal vacatures slechts met 1500 groeit. Het bedrijfsterrein Meer en Duin is nu bijna vol. Van der Kroft zei gisteren dat de komst van C&A andere bedrijven heeft gestimuleerd zich ook in Lisse te vestigen. Hij meldde verder dat Lisse het kruispunt Meer en Duin/Heerweg volle dig veilig zal maken. Van der Kroft overhandigde een cheque (die hij van C&A had gekregen) aan de heer De Munck, voorzitter van de stichting bibliotheek Lisse. Deze vertelde dat het geld zal worden gebruikt voor de in richting van een leeshoek en de aanschaf van een medische encyclopedie. Reorganisatie Met de opening van het cen trum is de reorganisatie van de distributie van C&A een feit. De acht regionale distri butiecentra zijn in vier jaar tijd teruggebracht tot twee: in Katwijk en Lisse. Het centrum in Katwijk is vorig jaar in ge bruik genomen. Er is gekozen voor twee centra omdat één te riskant is. Wanneer dat bij voorbeeld zou afbranden, dan zou de hele distributie van kleding naar de 78 winkels van C&A in Nederland stil ko men te liggen. De twee centra staan tamelijk dicht bij elkaar omdat veel contact nodig is en de afstand daarom geen be zwaar mag zijn. De vestiging in Lisse is met een vloeroppervlakte van 7000 vierkante meter iets groter dan die in Katwijk. Dat komt onder meer omdat het hele vrachtwagenpark (30 grote wagens en 95 wisselcontainers) is ondergebracht in Lisse. Met de bouw van het distributie centrum in het bollendorp is in februari 1986 begonnen, op 19 januari is het gaan draaien. In de centra in Katwijk en Lisse wordt de door de fabri kanten geleverde kleding ver zameld en vervolgens op be stelling getransporteerd naar de winkels in heel Nederland. De distributie is volledig geau tomatiseerd. De kleding hangt aan rails en wordt door de computer naar de juiste vrachtwagen gedirigeerd. In de container zit ook rails, zo dat de kledingstukken gemak kelijk kunnen „overstappen" in de vrachtwagen. Aangeko men bij een winkel wordt de kleding opnieuw overgezet op rails. Alle C&A-winkels zijn voorzien van een dergelijk transportsysteem. De opening van het nieuwe distributiecen trum van C&A werd opgeluis terd met het afsteken van vuurwerk, dat zó zwaar van kaliber was dat heel Lisse is geschrok ken. Burge meester Van der Kroft stak de lont in het spreekwoor delijke kruit vat. Het gezelschap dat gisteren door Lelden en de Bollenstreek toerde. 9? „We worden vandaag met onze neus op het feit gedrukt dat deze regio zoveel moois te bieden heeft". Campingeige naar A. van Moorsel uit War mond is duidelijk enthousiast over de gisteren door de ge zamenlijke VVV's en NZH georganiseerde rondrit door Leiden en de Bollenstreek. Campinghoudster C. Ver geer, ook uit Warmond, be nadrukt meer het belang van informatie over de regio. „Ondanks dat wij veel vaste gasten op de camping heb ben, willen die graag infor matie over activiteiten in de streek hebben. Het is dan nuttig iets nieuws te weten General-manager van De Nachtegaal uit Lisse, J. Huf- fermann, is van plan met de vergaarde informatie het routeboek van het hotel bij te werken en zijn receptionistes te instrueren. Die konden zelf niet mee omdat er te veel werk was. Twee NZH-bussen, met ach ter het stuur P. Masurel en M. de Vries, vertrokken gis termorgen om negen uur vanaf het Flora-terrein in Rijnsburg. Eigenaren en per soneelsleden van pensions, hotels, campings, jachthavens en VVV-vertegenwoordigers werden na een inkopersont- bijt in de veiling Flora te hebben genuttigd, langs be zienswaardigheden van Lei den en de Bollenstreek gere den. Directe aanleiding om deze rondrit te organiseren was de geboorte van de Bol- lenstreekattractiekaart. Voor elf gulden kan iedereen van 1 april tot 1 oktober een spe ciaal NZH-kaartje kopen waarmee een dag onbeperkt door de Bollenstreek kan worden getoerd. Daarbij krijgt men een boekje met reductiebonnen waarmee on der andere Keukenhof, di verse musea, een rondvaart of Linneaushof tegen een lage toegangsprijs kunnen worden bezocht. De Bollenstreekattractiekaart is te koop bij de VVV's en NZH-kantoren. Folders over de kaart zijn inmiddels ook bij hotels, pensions en cam pings te krijgen. Om de men sen, die in het dagelijks leven voortdurend met toeristen te maken te hebben, te wijzen op de vele bezienswaardighe den van de streek werd ruim een week geleden besloten een speciale rondrit te orga niseren. Ondanks de korte voorbereidingstijd slaagden de gezamenlijke VVV's en de NZH erin een voor velen nuttige en gezellige dag te or ganiseren. Via Leiden ging de rondrit door Warmond en Sassen- heim naar Lisse waar koffie werd gedronken bij tuincen trum Jaap Kooy. Na dwars door Lisse te zijn gereden reed men langs de Ringvaart naar Hillegom waar tot veler teleurstelling alleen de bui tenwijken werden bezocht Via Ben nebroek en Heemste de werd naar De Zilk gere den. De bossen van het Am sterdamse waterleidingsge- bied vormden hier de belang rijkste attractie. Ook de nog schaars in bloei staande bol lenvelden zorgden iedere keer weer voor bewonderen de kreten. Een korte rondrit door Noordwijkerhout ging vooraf aan het wat uitgebrei dere bezoek aan Noordwijk. De Noordwijkse VVV-direc- teur W. Rovers bleek in staat zijn „eigen" dorp met verve te verkopen. Na een lunch in Grand Hotel Huis ter Duin werd via Katwijk, door W. Rovers aangeprezen als fami liebadplaats in tegenstelling tot het meer mondaine Noordwijk, naar de veiling Flora teruggereden. „Uit pr-overwegingen was dit een hele nuttige dag", stelt VVV-directeur Rovers aan het einde van de tocht „Ik verwacht geen direct re sultaat, maar het is goed te laten zien dat deze regio veel te bieden heeft. Op deze ma nier wordt men wat nauwer bij de eigen streek betrok ken". De Warmondse VVV- directeur J. de Winter is do lenthousiast. „Zelfs ik heb nog iets opgestoken op deze dag", meldt hij opgetogen. „Zodra ik iets vertelde dat niet helemaal correct was, werd ik door de mensen in de bus verbeterd. Je kennis over de regio wordt op deze manier bijgeschaafd. Ik ver wacht dus zeker resultaat van deze dag, ook al zal dat niet direct meetbaar zijn". Ook de VVV-directeur van Lisse, A. Schipper, is tevre den over de rondrit. Zij heeft wel enige kritische kantteke ningen. „De voorbereidings tijd was erg kort. Een week uitstellen was onmogelijk omdat het al bijna Pasen is. Niemand uit de toeristische sector heeft straks nog tijd om een dag weg te gaan. Daardoor was de busrit niet uitgetest en kwamen we in tijdnood. Bij een volgende promotietocht die er, als het aan mij ligt, zeker komt, zou ik meer aandacht willen be steden aan de musea". •EN/DEN HAAG .ecretaris mevrouw De iff-Nauta houdt bij ge- itelijke herindeling defi- erff niet meer vast aan op ting van gemeenten met Pider dan 6000 inwoners. In r reactie op het gisteren Khenen rapport „De be- jirskracht van kleine ge- •Ofaten" ontkende zij dat op heffing van gemeenten uitslui tend verband zou houden met het inwonertal. Dit rapport bevat de resultaten van een onder leiding van dr. W. Derksen in opdracht van Binnenlandse Zaken bij 30 kleinere gemeenten verricht onderzoek van de universitei ten in Leiden en Amsterdam. De voornaamste conclusie is dat de bestuurskracht van een kleine gemeente met minder dan 6000 inwoners zeker niet onder hoeft te doen voor die van grotere plaatsen. Mevrouw De Graaff-Nauta be strijdt in haar overigens waar derende reactie de stelling van de onderzoekers dat „de staats secretaris er vanuit zou gaan dat alle kleine gemeenten (met minder dan 6000 tot 8000 in woners) moeten worden opge heven, omdat ze onvoldoende bestuurskrachtig zijn". Ze con cludeert dat de onderzoeksre sultaten sporen met de thans gehanteerde beleidslijnen van het kabinet. „Groter", aldus dr. W. Derk sen bij de presentatie van het rapport, „is bij gemeenten niet zonder meer beter". Het onderzoek wees ook uit dat de bestuurlijke problemen in een plaats minder groot en gecompliceerd zijn, naarmate de gemeente kleiner is. „Toch wordt dat in de discussie over de bestuurskracht van kleine gemeenten nogal eens verge ten. Ook het wensenpatroon van de bevolking in de kleine re plaatsen is het algemeen minder gevariëerd dan in gro tere gemeenten", aldus de on derzoekers. Echte bestuurskracht zo blijkt uit het rapport kan niet wor den afgemeten aan de grootte van de gemeenten maar houdt veel meer verband met de ca paciteiten van de bestuurders. ruilvereniging Alkemade >udt vrijdagavond haar \aandelijkse ruil- en con ic ta vond van postzegels en un ten en dergelijke in irpshuis De Alkeburcht in >elofarendsveen. Op deze "ond is er tevens jaarverga ring van de vereniging. 'eze vergadering begint om icht uur. De zaal is open danaf zeven uur. idcst Musica Muziekvereniging Adest Mu- ïca uit Sassenheim treedt 'ijdagavond op in de gere de meerde kerk aan de Julia- ]aan 6 in Sassenheim. anvang acht uur. Op het Programma staan werken 'an H. James, H. Walters en T. Huggens. Entree gratis. Jeugddisco Het Gemeenschapscentrum de Poel in Lisse organiseert op vrijdagavond een disco voor de jeugd tot 15 jaar in 't Poelhuys. Discjockey Leo draait van zeven tot negen uur. De maandelijke thema- swingavond wordt vrijdag in OJC Magnifiosi aan de Ruis- hornlaan 21 gehouden. Het thema is „disco". Op de swingavond komen de ver schillende stijlen zoals funk, rappen, scratchen, high ener gy en Italian aan de orde. De swingavond begint om negen uur en de toegang is gratis. Orgelconcert In de Nieuwe Kerk in Kat wijk aan Zee wordt vrijdag avond het Jan Zwart Her denkingsconcert gehouden. Met dit concert wil het orgel comité van de Nieuwe Kerk het vijftigste sterfjaar van deze organist-componist her denken. Jaap van Rijn (hoofd-organist Katwijkse Nieuwe Kerk) en Jan Win gerden (organist te Hardinx- veld-Giessendam) spelen werken van Zwart en van componisten waarvoor Zwart een grote voorliefde had. De uitvoering begint om kwart over acht, entree zes gulden voor volwassenen, CJP/ 65+ vier gulden vijftig en kinde ren tot 12 jaar drie gulden. Bazar De jaarlijkse bazar van de Ter Aarse verenigingen Al- tior, Meisjesgilde en Welver- ro begint vrijdag om acht uur met een bingo-avond waar diverse prijzen te winnen zijn. Zaterdag is er vanaf half drie een speciaal kinderpro gramma met onder meer een goochelaar. Tot zes uur zijn daarna de stands open. Zon dag is de bazar vanaf twaalf uur open. Om negen uur 's avonds wordt de trekking van de grote loterij uitge voerd. Alle festiviteiten heb ben plaats in de Altior-kanti- ne in Langeraar. IJsclub Zoeterwoude De IJsclub Zoeterwoude sluit morgenavond het sei zoen definitief af met een bij eenkomst in Don Bosco. Be halve eeen terugblik op een succesvol en opnieuw druk schaatsjaar wordt tevens de winnaar bekend gemaakt van de Willem Turk-bo kaal". Het jeugdlid dat zich het beste heeft onderschei den en niet alleen op grond van goede uitslagen maar ook hoe hij/zij zich ge draagt ten opzichte van lei ders en andere clubleden komt in bezit van de bokaal. De jeugd wordt om 19.00 uur verwacht in Don Bosco, ter wijl de senioren om 21.00 uur welkom zijn. Voor hen wordt o.a. een videofilm vertoond van de dit jaar verreden ma rathon op de Noord Aa. Te vens wordt al weer vooruit geblikt op het komende sei zoen. Behalve de leden zijn ook alle deelnemers aan de diverse wedstrijden van har te welkom. Scouting Zoeterwoude Onder het motto „Geen ge sjouw, scouting doet het voor jou" probeert Scouting Zoe terwoude zaterdag 11 april de kas te versterken door tuinaarde te verkopen. De tuinaarde wordt in zakken van 45 liter bij iedereen thuis bezorgd. Eén zak kost zeven gulden vijftig, 3 zakken ze ventien gulden vijftig, 5 zak ken zevenentwintig gulden vijftig en 10 zakken vijftig gulden. Toneel Hoewel de „Utopia" noodgedwongen de toneelvoorstellingen voor 4 en 11 april moest af lasten, wordt er komense zaterdaga vond in Zoeterwoude toch een toneelstuk opgevoerd. Op uitnodiging van de evene mentencommissie van het muziekcentrum komt name lijk toneelvereniging „St. Pancratius" uit Roelofarends- veen op bezoek en die speelt „Dwazen", een komische fa bel van Neil Simon. Aanvang 20.00 uur. Fruit De Scojesa-groep gaat zater dag weer langs de deuren in Sassenheim om fruit te ver zamelen, dat op Palmzondag bij zieken en bejaarden wordt gebracht. Mocht er voor half één niemand aan de deur zijn geweest, dan kan men z'n bij drage bezorgen in 't Velthuys aan de Parklaan. Rommelmarkt De R.K. Basisschool De Scha kel houdt zaterdag een grote rommelmarkt in het school gebouw aan de Rembrandt van Rijnsingel in Oude We tering. De markt is geopend van tien tot vier uur. Afge dankte spullen kunnen wor den aangeboden aan J. Bos man, Lucas van Leydenlaan 10 in Roelofarendsveen, tele foon 01713-3926. Pluk Tea ter Froe Froe speelt za terdagmiddag in het Lido aan de Prins Bernhardstraat in Noordwijk het stuk „Pluk van de Petteflet". De voorstelling is bestemd voor kinderen van 4 tot 8 jaar oud en is geïnspireerd op het ge lijknamige boek van Annie M.G. Schmidt. Ter voorberei ding zijn in de Noordwijkse bibliotheek extra Pluk-boe- ken te leen. De voorstelling begint om twee uur, toe gangskaarten kosten vijf gul den per stuk, SKAN-begun- stigers moeten drie gulden vijftig betalen. Lissers leggen bloemmozaïeken LISSE De jaarlijkse VVV-bloemmozaïek wedstrijden in Lisse worden in het weekeinde van 2 mei gehouden. Wie hieraan wil meedoen, moet ervoor zorgen dat hij of zij zijn inschrijfformu lier voor 19 april bij de VVV inlevert. Wie geen inschrijfformu lier heeft ontvangen, kan er een ophalen bij de VVV. Men kan zich inschrijven voor één van de zeven categorieën: het fijnste ken, het grofsteken, het strooien, het ruimtelijke werken of in reliëf en wandtoeven of guirlandes. En tenslotte is er de catego rie jeugd tot 12 jaar, waarin meestentijds ook de scholen terug te vinden zijn. In Lisse gebeurt het overigens meer en meer dat een hele buurt of wijk aan één mozaïek werkt. •SASSENHEIM De plannen van de gemeente Sassenheim om in het gedeelte van de Rijksstraatweg tot aan de aansluiting op de A44 een riolering aan te leggen ondervinden felle tegenstand van de zijde van de bewoners en de in dit gebied gevestigde be drijven. Zij vinden de plannen veel te duur. Dit bleek tijdens de gisteravond gehouden raadscommissievergadering voor fianciële aangelegenheden. De hele commissie ging vooralsnog niet ak koord met de plannen van B en W. Er wordt gezocht naar alter natieven. De bedrijven in het „Agrarische hulp en nevenbedrijventerrein" ten oosten van de Rijksstraatweg en ook de woonhuizen ten westen van deze doorgangsweg lozen hun afvalwater op septic- tanks. In de toekomst zal het Hoogheemraadschap van Rijnland aan uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe bedrij ven geen medewerking verlenen wanneer geen nieuw riole ringssysteem wordt aangelegd. De kosten van de aanleg van de riolering worden geraamd op 939.435 gulden en komen voor 75 procent voor rekening van de gemeente Sassenheim. Een baatbelasting, opgebracht door be langhebbenden moet voor de gmeente uitkomst bieden. Dat het merendeel van de bewoners van de Rijksstraatweg niet over tuigd is van de noodzaak van de aanleg van de nieuwe riolering bleek uit de woorden bewoner J. van der Voort: „Het is te gek, ik moet 16.000 gulden baatbelasting per iaar betalen als dit door gaat. Of een afkoopsom ineens van 160.000 gulden. Ik kan maar beter mijn huis meteen aan de gmeente geven". De bewoners vinden dat er moet worden gezocht naar een alternatief „voor het .peperdure en luxe transportrioleringssysteem". W. van Biezen (CDA): „Er moet een voorlichtingsavond en de bewoners moet een acceptabel kostenplaatje wor presenteerd. Ook de mogelijkheid een persleiding aan moet terdege worden onderzocht". De overige partij' deze mening.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17