Pianiste Arielle Vernède geeft recital in Kapelzaal Westland Beurs uit s-Gravcnzande WE WILLEN U EVEN LATEN ZIEN WAT U ACHTER DE MEESTE 5* DEUREN NIET VINDl EfiidócSotruwl Weinig alternatieven voor medicijnen in psychiatriee Garage van De Kieviet naar centrum Wassenaar Schuldencrisis geraakt in nieuwe gevaarlijke fase AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF AUTOBEDRIJF DE RIJN B.V. Stevige gasHempcr Vinylbek leding In twee delen neerklapbare achterbankleunin^ Uitnecmbare hoedenplank Compartiment met gereedschap De pianiste Arielle Vemède treedt morgenavond op in de internatio nale pianistenserie K. en O. Zij speelt Mozart, Brahms, de door haar geliefde Phantasiestcuke van Schumann, en verder Images (pre mier livre) van Debussy, en van Prokovieff de Sonate nr. 4 in c kl.t. Een rijk gevarieerd programma van deze uitstekende pianiste. Het concert vindt plaats in de Kapel zaal om 20.15 uur. Kunstenaarschap is niet los te denken van le venshouding 'of beter nog van levenskunst. Meer dan anderen heeft Arielle Vernède moeten vechten voordat ze werd wat ze nu is, een uitste kend pianiste. Want Arielle Vernède is slechtziende. „Beslist niet gehandicapt", weert ze af, „alleen slechtzien de. En zelfs dit is geen probleem voor mij, want ik kom overal waar ik zijn wil". „Toen ik werd toegelaten tot het Koninklijk Conservatori um in Den Haag, waar ik ook mijn solistendiploma heb ge haald, kreeg ik te horen dat ze voor mij geen uitzonde ringsprocedures konden ma ken en dat ze aan mij dezelf de hoge en harde eisen zou den stellen als aan ieder an der. Ik had wel een bril met dikke glazen maar daar had ik niet altijd gemak van. Ik studeerde volgens een specia le methodiek: de Leimer- Giesekingmethode, die in het kort gezegd gericht is op gehoor- en geheugentrai ning. Je moet het notenbeeld, voordat je aan de piano gaat studeren, geheel in je opne men, dus ook harmonisch. En uit dat geheugen studeer je. Elke week een sonatedeel of een ander groot stuk. Het was ontzettend zwaar, maar op het laatst ging het beter, en ik ben blij dat ik me zo veelzijdig heb kunnen ont wikkelen. Ik begeleidde veel, ook in de operaklas, en na tuurlijk alles uit mijn hoofd. Het voordeel hiervan is dat je je door die grote concentratie, veel meer verdiept. Daarna ben ik naar Frankrijk ge gaan, naar Parijs, waar ik aanvankelijk een „course d'interprétation" volgde bij Claude Helffner. Dit was zo'n geweldige ervaring dat ik bij hem verder ben gaan stude ren. Er ging een nieuwe we reld voor mij open waardoor ik een veelzijdig repertoire heb kunnen opbouwen". Arielle Vernède heeft een fe nomenaal geheugen ontwik keld, maar ook het feit dat ze een groot pianistisch talent is, heeft haar op het grote podi um gebracht. Naast vele reci tals, treedt ze op in het ko mende seizoen met het Resi dentie Orkest. Tweemaal speelt ze de Symphonie Con certante op. 60 van Szyma- nowski. Waarom viel haar keuze op die toch niet zo be kende Poolse componist? „Het klinkt gek, maar voor mij is hij een vriend gewor den. Ik heb mij zo in zijn werk verdiept en voor mij is hij een wonderbaarlijk groot componist. Er zijn reminis centies met Chopin, maar het vreemde is dat ik zelf heel weinig Chopin speel. Maar Szymanowski heeft toch een heel eigen klank kleur. Verder speel ik graag Mozart, Schumann, Brahms en Bach, en ook die heb ik bij Helffner gedaan. Vooral de Fantasiestücke en de Etudes Symphoniques van Schu mann zijn voor mij favoriete stukken. Maar daarnaast Beethoven op zijn tijd, en vooral Debussy, die ik in Frankrijk uitvoerig heb be handeld met Helffner, en niet te vergeten Prokowjef, Messiaen en Boulez. Je ziet, een uitgebreid repertoire tot aan het hedendaagse toe". Arielle Vernède heeft vele keren de erkenning gekre gen die haar toekomt. Zo kreeg zij vele prijzen, zoals in 1983 de Zilveren vrienden krans van het Concertge bouw, in 1984 de Prijs op het Arnold Schönberg Concours en in 1985 de Interpretatie- prijs 20e eeuwse muziek op net Robert Casadesus Con cours in Cleveland (USA). Volgend seizoen maakt Arielle Vernède een tournee naar Amerika. BEP RIJNDERS Arielle Vernède: „Ik ben slechtziende, maar dat is geen handicap". LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA ZWOLLE De Amster damse psychiater G.F. Koerselman is niet erg optimistisch over de mogelijkheid alternatieve behandelvormen te ont wikkelen voor psychiatri sche patiënten die geen medicamenten willen of mogen gebruiken. Hij zei dit vandaag op een symposium van het Sophia Ziekenhuis in Zwolle over het gebruik van psychofarmaca tijdens de zwangerschap. In de strijd tussen de verschillende stromingen in de psychiatrie neemt de biologische psychia trie volgens hem op het ogen blik weer de sterkste positie in. Wie over overheidsgelden wil beschikken kan tegen woordig maar het beste met een voorstel voor een biolo- gisch-psychiatrisch onderzoek komen, zei hij. Of als dat niet lukt aankloppen bij het bedrijfsleven. Veel nieuws naast de al lang bestaande middelen neuroleptica, benzo diazepines, antidepressiva en lithium heeft de biologische psychiatrie volgens Koersel man echter niet opgeleverd. H. Sauër, psychiater in het Leyenberg Ziekenhuis in Den Haag, kwam aan de hand van een literatuurstudie tot de con clusie dat echte vitale depres sies die een behandeling met anti-depressiva nodig maken, bij zwangeren erg zeldzaam zijn. De internationale litera tuur geeft volgens hem geen antwoord op de vraag of zwangerschap misschien be schermt tegen vitale deprer of dat iemand die ernstig]" pressief is niet zwanger wti Hetzelfde geldt voor psyijS ses. Bij een ernstige psyelw loopt niet alleen de moaf maar ook het kind risico'ss niet mis zijn. Daarom verdfc in zo'n geval opname vanlcti zwangere in een psychiatrpa ziekenhuis volgens Sauërpn voorkeur. 's-GRAVENZANDE De Westland Beurs vertrekt definitief uit veiling West- land-Zuid te 's-Graven- zande naar de hallen van veiling Westland-Noord in Poeldijk. Pressiebrieven van de SGP, de Gerefor meerde Gemeente en de vereniging tot bevorde ring van de zondagsrust en een handtekeninge- naktie onder 170 tuinders, die tegen een openstelling van de beurs op zondag zijn, hebben voorzitter Arend Mondt van het or ganisatiecomité doen be sluiten naar Noord uit te wijken. Met Zuid waren er intussen contracten opgesteld. Onder de toenemende druk hebben de directeur en de voorzitter van de veiling volgens Mondt ech ter aan de Westland Beurs ge vraagd hen te ontslaan van hun verplichtingen. „Als we dat wilden hadden we toch kunnen doorzetten, maar dan zouden we volgend jaar weer voor dezelfde problemen staan. Bovendien hebben we nu al ruim tachtig deelnemers ingeschreven op basis van een beursdag op zondag. We kun nen eigenlijk niet meer terug. Daarom hebben we de knoop maar meteen doorgehakt en besloten naar Noord te ver trekken. Het is jammer, maar 's-Gravenzande is ons daarmee definitief kwijt. Ik dacht dat de tijden waren veranderd en dat het in 1987 allemaal wat anders zou liggen". Burgemeester mr. J.H. Ekkers: „De beslissing om nu al te ver trekken en dit niet nog een jaar uit te stellen, vind ik zeer verstandig, maar voor 's-Gra venzande vind ik het erg ver velend en jammer dat de beurs vertrekt. Als gemeente verlie zen we daarmee een gelegen heid om wat bekendheid uit te stralen. De beurs trok toch jaarlijks vele mensen naar 's- Gravenzande. We verliezen nu een belangrijke mogelijkheid om aan de weg te timmeren". Volgens Arend Mondt is er in Noord veel meer ruimte be schikbaar. „We kunnen er nu zonder enig probleem 10.000 vierkante meter huren met een uitbreidingsmogelijkheid (afhankelijk van het aantal deelnemers) tot 22.000 vier kante meter. In Zuid hadden we 6000 meter, met daarnaast ms. \Wi een uitbreiding in een tent van 4000 meter. Nu we in Poeldijk komen, zijn we van plan ook een acquisitie onder het Haags bedrijfsleven te houden voor deelname. We zitten dan immers nog maar een kilometer van Den Haag af. Vandaag hebben we bespreking met Westli Noord over de technische tails". De beurs wordt gele: den van 2 tot en met 8 novf* ber. WASSENAAR Garage Mat- thijssen zal over enkele maan den de deuren aan de Meyen- dellseweg in park De Kieviet in Wassenaar sluiten. De ge meente heeft besloten de gara ge te verplaatsen naar het in dustrieterrein aan de Hof- campweg. Wanneer het bedrijf van Tacx BV vandaar is ver huisd naar het industrieterrein Maaldrift, trekt Matthijssen in het pand van Tacx. Met de verhuizing van de ga rage van Matthijssen verhuist ook een uniek stukje Wasse- naarse autorallysport. De eige naar van de garage heeft na melijk in vroegere jaren regel matig deelgenomen aan aller lei grote autorallys en races op Zandvoort. Een indrukwek kende collectie opgepoetste be kers, medailles en foto's herin neren nog aan deze historie. Een wand van de garage is compleet bedekt met nummer platen van auto's die de eige naar ooit heeft bezeten maar gesneuveld zijn op de diverse parcoursen. Wat er met het straks lege pand aan de Mey- endellseweg gaat gebeuren, is nog niet bekend. Dierenverblijf bij Rijksstraatweg WASSENAAR Aan de Rijksstraatweg, nabij de wind hondenracebaan, mag een die renverblijf gebouwd worden. De nieuw te bouwen verblij ven zijn nodig omdat er steeds meer behuizing nodig is voor aangereden of op andere wijze gewonde dieren. De commissie had geen bezwaar tegen de bouwplannen. DERDE WERELD LUIDT DE NOODKLOK WASHINGTON De ontwikkelingslanden hebben gisteren tij dens de voorjaarsvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank de noodklok geluid over hun schuldproblemen. Zij vinden de huidige situatie zeer kritiek en verlangen daarom dat er zo spoedig mogelijk een ministerscomité van ontwikke lingslanden en industrielanden in het leven wordt geroepen dat zich moet bezinnen op maatregelen. Dit blijkt uit een verklaring die gisteren is uitgegeven na afloop van een bijeenkomst van de Groep van 24 (G-24), het samenwerkingsverband van de ont wikkelingslanden voor internationale financiële kwesties. Gevaarlijk In de verklaring van de G-24 wordt gezegd dat de schuldencrisis in een nieuwe, gevaarlijke fase is geraakt. Steeds meer ontwik kelingslanden kunnen hun verplichtingen niet meer nakomen of moeten hun economische groei opofferen aan de schuldbeta lingen. Dat geeft volgens de verklaring aan dat de bestaande strategie geen uitzicht biedt op een duurzame oplossing. Daar mee wordt gedoeld op de ontoereikende resultaten van het an derhalf jaar geleden gelanceerde schuldenplan van de Ameri kaanse minister van Financiën, James Baker. De ontwikkelingslanden uiten een ernstige bezorgdheid over de ontwikkeling van de wereldeconomie in het afgelopen jaar. De economische groei in de industrielanden is teleurstellend ge weest en de handelspositie van de Derde Wereld ernstig ver slechterd. De ontwikkelingslanden hebben te maken met lage trondstoffenprijzen, hoge reële rentetarieven, instabiele wissel-, oersen en toenemend protectionisme, aldus de verklaring. Vastgesteld wordt dat de ontwikkelingslanden meer aan schuld betalingen moeten afdragen dan er aan nieuwe leningen bin nenkomt. Niet alleen de commerciële banken laten het afweten, maar ook internationale instellingen als de wereldbank en ande re ontwikkelingsbanken doen onvoldoende. De schuldensituatie kan alleen verbeteren als er van deze instellingen meer finan ciële middelen op gunstige voorwaarden komen. Ook de ontwik kelingshulp van overheden moet groter worden, aldus de ver klaring. De ontwikkelingslanden doen mef de verklaring een nieuwe po ging de schuldproblemen bespreekbaar te maken op internatio naal politiek niveau. De rijke landen hebben steeds vastgehou den aan het standpunt dat het gaat om zuiver financieel-econo- mische kwesties die in de geëigende organen moeten worden be- 3>roken. Het voorstel voor een gemene commissie zullen zij aarom naar alle waarschijnlijkheid afwijzen. Mazda 323 Hatchback v.a. f 17.995,-. Sedan v.a. f 21.745-, Estate v.a. f 22.295,-. Leverbaar met 1.1., 1.3 of 1.5 I benzinemotor, 1.61 injcctiemotor (alleen 3-deurs Hatchback) of 1.71 dieselmotor. Alle prijzen incl. BTW. Prijswijzigingen voorbehouden. Importeur: Auto Palace - De Binckhocst B.V., Den Haag. Telefoon: 070-489400. Off. Mazda-dealer - Weversbaan 27 Leiderdorp - Telefoon 071-899349 KOPERWEG 2 - ALPHEN A/D RIJN - TELEFOON 01720-35401 Om u te bewijzen dat de Mazda 323 Hatchback de meest doordachte en degelijke auto is in z'n klasse, hebben we de achterdeur wagenwijd voor u opengezet. Want we willen u nu eens niet vermoeien met motor techniek, met ingewikkelde zaken zoals de TIL wielophanging en de hocus-pocus op het gebied van brandstofbesparing. We nemen u gewoon even mee naar binnen. Achter de 5e deur, die op z'n twee stevige gasdempers soepel en safe omhoog veert, gaat een hele wereld voor u open. Een wereld van pure kwaliteit en praktisch perfectionisme. Dat blijkt bijvoorbrêld uit de vinylbekleding van de achterdeur en de zijstijlen. Die moeten immers tegen een stootje kunnen. En omdat de nachten in ons land soms langer zijn dan de dagen, zit er standaard binnenverlichting in het deurpaneel. E)e uitneembare hoedenplank schar niert mee omhoog en kan zelfs vanaf de achterbank worden geopend. Aan weerszijden is ruimte voor het onzichtbaar monteren van luidsprekers. De achterlichtlampjes kunt u gemakkelijk hereiken via de luikjes in het achterpaneel. Achter de eveneens met vinyl beklede zijpanelen zit het boord- gereedschap rammelvrij opgeborgen in een apart compartiment. Het vilttapijt op de bodem voorkomt het hinderlijk heen en weer schuiven van losse spullen. Krik en reservewiel vindt u keurig weggewerkt onder het t Met daarnaast bovendien een extra opbergruimte voor poetsdoeken reserve-lak, etcetera. De achterbankleuning is in twee delen neerklap! zodat u de bagageruimte ook gedeeltelijk kunt vergroten terwijl er t een derde zitplaats overblijft. U merkt: aan alles is gedacht. En 'dit is nog maar het achter de 5e deur! Een uitrusting die overigens gelijk is aan de versie. Over de Mazda 323 is nog veel meer te vertellen. Er zijn diverse model-varianten, luxe-uitvoeringen en (ook diesel en injectie), vanaf f 17.995,-. Deze geven u niet alleen het bewezen rijplezier van een maar ook de spreekwoorde lijke betrouwbaarheid, de lage onderhoudskosten en de hoge inruilwaarde. Enfin, dat kan de Mazda dealer u beter vertel len. Want ook hij houdt de deur graag voor u open. MAZDA 323 HATCHBACK. BEWEZEN RIJPLEZI Valkenburgseweg 56A, Katwijk, tel. 01718-72346 Officieel dealer voor Katwijk e.o. 323 HATCHBACK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16