Museum voor Volkenkunde is jong en springlevend STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd 3eidócSouxcmt uderen hebben invloed >p alternatief Zijloever Technologische manifestatie in Leidse Groenoordhallen Bouw complex Schuttersveste wordt hervat Economisch wel en wee DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 13 ejaarde vrouw eekt rib JSCHENDAM Een 79-ja- vrouw uit Leiden is gister- lag gewond geraakt bij een ng op de rijksweg 4 bij Leid- ndam. Het ongeluk gebeurde ns een file. Een links rijden- uto wilde naar rechts en een le rechterrijstrook rijdende wilde naar links. Zij kwa- met elkaar in botsing en len op twee stilstaande au- De bejaarde vrouw was een tende van een stilstaande Zij is met een ribfractuur 1 nomen in ziekenhuis Anto- ïove in Leidschendam. MINISTER BRINKMAN BIJ OPENING JUBILEUM-TENTOONSTELLING: Ambtenarenbonden hoopvol over akkoord bij EBR LEIDEN Vertegenwoordigers van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en de ambtenarenbonden zijn gisterochtend in een gesprek over bete re arbeidsvoorwaarden nader tot elkaar ge komen. Maandagmiddag vergadert het vol tallige college van beheer over het nu op ta fel liggende compromis. „Het gesprek is in een gemoedelijke sfeer verlopen en we zijn hoopvol gestemd", aldus B. van Egmond van de AbvaKabo. Over de inhoud van het gesprek willen beide partijen geen medede lingen doen. Indien de vertegenwoordigers van de bonden geen resultaat zouden boe ken zou het personeel tot acties overgaan. Afgelopen dinsdag werd het werk al de- mónstratief voor een uur neergelegd. Rijnland op televisie LEIDEN Het Leids Cabaret Festival, de nieuwe zomermode en het kopen van een wo ning. Dat zijn de on derwerpen die worden behandeld in het tele visie-programma dat Omroep Rijnland za terdag 11 april om 18.30 uur uitzendt. Omroep Rijnland is via de kabel te ont vangen op het kanaal van BRT 2. De uitzen ding wordt zondag 12 april herhaald om 19.00 uur. Provinciale VVV op fietsvakantiebeurs DELFT Op initiatief van en in samenwer king met de Provinciale VVV Zuid-Holland zullen de VVV's uit Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden gezamenlijk aanwezig zijn op de Fietsvakantiebeurs. Deze beurs wordt op 11 en 12 april gehouden in de Koopmansbeurs aan het Beursplein in Amsterdam. De VVV's zullen hun regio extra onder de aandacht brengen en allerlei produkten aanbieden die in relatie staan met fietsen en fietsvakanties, zoals fietsarrangementen, kaarten, routes en gidsen. Op de beurs zijn ruim honderd stand houders aanwezig. De beurs is beide dagen open van 10.00 tot 18.00 uur. Toegangskaarten kosten voor een volwassenen 4 gulden 50 en voor kinderen tot twaalf jaar 2 gulden 25. Auto in het water LEIDEN Een oververmoeide 34-jarige Amstelvener belandde gisteravond om tien voor tien met zijn auto in de sloot. De man reed over de rijksweg A4 in de richting van Amsterdam. Hij viel tijdens het rijden even in slaap want plotseling merkte hij dat hij heel dicht achter een voor hem rijdende auto zat. Daar schrok hij zo van dat hij zijn auto direct naar links stuurde en tegen de vangrail botste. Hij schoot ver volgens over de weg heen en dook in de sloot, vlak voor de af slag naar Zoeterwoude. De Am stelvener kwam met de schrik vrij. Zijn wagen was zwaar be schadigd. LEIDEN Koningin Beatrix heeft gistermid dag de tentoonstelling „De Jaargetijden van de Mens" geopend in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, dat dit jaar het 150-jarig bestaan viert. De tentoonstelling is vandaag opengegaan voor het publiek en duurt tot en met 27 sep tember. ,De Jaargetijden van de Mens" brengt in beeld de wij ze waarop belangrijke ge beurtenissen (geboorte, inwij ding, huwelijk en dood) wor den herdacht en gevierd in verschillende culturen. Mi nister Brinkman zei tijdens de openingsplechtigheid dat het rijksmuseum weliswaar een „respectabele leeftijd" beeft, maar „in zijn daden is het museum jong en springle vend en staat het midden in de maatschappij van hier en nu". De koningin onthulde in de aula van het museum aan de Steenstraat een borstbeeld dr. Philipp Franz von Siebold, de oprichter van het museum. Het beeld is ge schonken door de Vereniging ran Vrienden van het Rijks museum voor Volkenkunde en gemaakt door de beeld- ouwer Gerard van der Lee- len. Prof. dr. W. van Gulik iverhandigde koningin Bea* 'trix het eerste exemplaar van het boek „Topstukken van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde". In dit jubileum- rek staan kleurenfoto's af beeld van 128 voorwerpen Van het museum. Een geamuseerde koningin Beatrix onthult het borstbeeld van dr. P. von Siebold, oprichter van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De vorstin maakt een wandeling over de expositie. In zijn openingswoord bena drukte Vaij Gulik het belang van communicatie tussen cul turen. „Juist de onderlinge verbondenheid van het mensdom moet steeds in ge dachten worden gehouden", zo zei de directeur. Hij stelde dat het museum moet funge ren als „ontmoetingsplaats, een centrum van activiteiten, gericht op het leggen en ver sterken van contacten tussen ons land en de wereld buiten Europa". Minister E. Brinkman van cultuur wees op het Verband tussen de activiteiten in het volkenkundig veld en de ac tiviteiten van het overheids beleid. Als voorbeelden hier van noemde hij de ontwikke lingssamenwerking, het min derhedenbeleid, het weten schappelijk onderwijsbeleid, de culturele aspecten van economische samenwerking met de niet-westerse wereld en de internationale (culture le) betrekkingen. De eerste fase van de ver bouwing van het museum is nu achter de rug. In het na jaar begint de tweede fase. Minister Brinkman vond het „prachtig dat de viering van het 150-jarig bestaan gepaard gaat met het vooruitzicht op een verbeterde accommoda tie". „Daardoor zullen de presentatiemogelijkheden groter worden, hetgeen de aantrekkelijkheid van het museum zeker zal verhogen. Het moge duidelijk zijn: het Rijksmuseum voor Volken kunde is geen ver van de realiteit staand curiositeiten kabinet", aldus de minister. >EN „Dit is een ihtige gelegenheid om Iped uit te oefenen op ekomstige voorzie- voor ouderen in Lei- j-Noord". Dat zei R. eppenk van het RIW-In- uut voor Volkshuis ves- gsonderzoek gistermor- tegen ruim vijftig ou- Lljen in buurthuis De ■pi aan de Driftstraat, "'ar werd informatie ge nten over het onderzoek ir de wensen en ideeën t ouderen in de wijk T)ben over een alterna te verzorgingshuis in Zij- iver. J onderzoek wordt in op dracht van de gemeente en de provincie uitgevoerd en be staat uit twee delen: een per soonlijke enquête en groepsin terviews. Het eerste deel wordt verricht door de afde ling Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting van de Dienst Sociaal Wetenschappe lijk Onderzoek van de Leidse Universiteit. De onderzoekers interviewen vooral die men sen die eraan denken naar een verzorgingshuis te verhuizen, maar dat bijvoorbeeld nog niet hebben gedaan omdat er niet zo'n voorziening in hun wijk De groepsinterviews worden gehouden door de RIW. Vier groepen van acht tot tien ou deren komen drie maal bij el kaar. Van hun opmerkingen, wensen, adviezen en ideeën wordt een verslag gemaakt, en dat wordt naar de gemeente, de provincie en naar de Werk groep Alternatief Zijloever ge stuurd. Deze werkgroep komt voor de zomer met een plan voor een voorziening met 60 bedden. Dat zal dan geen tra ditioneel verzorgingstehuis worden maar een combinatie van een verzorgings- en ver pleeghuis met gezins- en wijk verpleging. Dat betekent dat ouderen thuis kunnen blijven wonen en toch de hulp kun nen krijgen die ze nodig heb ben. De gemeente Leiden pro beert al een jaar of tien een verzorgingshuis Zijloever tot stand te brengen. Probleem hierbij vormen de financiën. LEIDEN Opheffing van „N K.B. Offset Leiden B.V.", expl. van offset- drukkerij, Hogewoerd 72. Soort bedrijf gewijzigd van „P.A.S. Electronics B.V., Pelikaanstraat 25, thans: Klh is consumenten electro nics deeln. in, beh. en besturen en fi- nanc. van andere ondern. Zaakadres gewijzigd van „J.F.C. Verkoijen Beheer B.V.", beheermij., Strobloem 28, thans Leusden. Aan Haarlemmerstraat 142 is ge vestigd: „Sweaters en Shirts Ned. BV", klh. in dames- en herenkle ding. Opheffing van Centrale Verawr- mingsbedr. „De Fuijk B.V.", Sma ragdlaan 5. Aan Eiberoord 8 is gevestigd: „An ton Staats B.V.", deeln. in beheren en bestuderen van andere venn. en rechtspersonen. Opheffing van „C.A.S. Comp. Acount Services B.V.", adv. en be- midd. in automat, enz., Beschuitsteeg 10. Handelsnaam gewijzigd van „Info- theek Groep B.V.'Holding mij. Overrijn 5 in „Infotheek Groep N.V.". 2e Handelsnaam vervallen, te we ten: „Amex Fashion", im- en exp.- Grooth. in dames-, heren- en kinder- conf., Rooseveltstr. 80. Aan Boerhavelaan 34 is gevestigd: „W.C.M. de Bruin Praktijk B.V.", uit oef. van keel-, neus- en oorartsen praktijk. Handelsnaam gewijzigd van „Bors- boom Data Systemsadv.bur. voor admin. automatisering Wollegras 10 in: „BDS Comouterhouse". is gevestigd n Parame- „Manpower jr Schrijfavond Leidse werkgroep van mnesty International houdt schrijfavond- en ochtend. anavond kunnen in het o 'esterkwartier aan de Ten atestraat 10a brieven wor den geschreven vanaf 20.00 uur. Morgen kan tussen 10.00 uur en 12.00 uur worden ge schreven voor gewetensbe zwaarden in de Openbare Bi bliotheek in de Meren wijk. ningsgroep voor ouders van verslaafden: Aanvang 20.00 uur. Borssele Videolezing In Ex'85, centrum voor hulp en bewustwording, wordt vrijdag een videolezing van Vimala Thakar gehouden. Vimala Thakar houdt zich bezig met mystiek. Aanvang 20.00 uur in de Koppenhink- steeg 15, Leiden. Op 12 en 14 april is er Kundalini-medita- tie. De toegang kost vijf gul den. Aanvang respectievelijk 16.00 uur en 17.30 uur. Op 13 april is er een ondersteu- De kerngroep Leiden van de Vereniging Milieudefensie houdt vanavond een infor matieve bijeenkomst over de acties die op 24, 25 en 26 april iemand van de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie spreken over de gevolgen van de ramp in Tsjernobyl. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Hot Club Tusci Het kwintet Hot Club Tusci speelt op morgenavond in Brassserie Le Bambou, He renstraat 1, Leiden. Aanvang 21.30 uur. Toegang is gratis. Naaicursus Mevrouw Weghorst geeft elke maandag- en dinsdag middag naailes in het buurt en clubhuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Lex Bink of Sjuul van Rij van Aan Sperwerhorst 17 is gevestigd: „Vonk Exploitatiemij. B.V., beheren van ondern. en het verkr. en ver vreemden van vermogenswaarden. Aan Drontermeerlaan 19 is geves tigd: „Olleer B.V., pensioenvennoot- Aan Langegracht 63 is een filiaal gevestigd: „Van der Staaij Versmark ten B.V.", klh. in aard., groenten en „Beheermij. G. J. den Heeten B.V.", Hoge Rijndijk 260, is zaakadres gewij zigd, thans Noordwijk. Aan Schipholweg 100 „Manpower Kantoor- i disch B.V." (uitz bur.) Industrie B.V." (uitz.bur. trieel pers.). zigd N.V.", Bevi gracht Beleggingen B.V.", beh. legging van vermogen enz. Zaakadres gewijzigd van „Starhold N.V.", beleggingsakt., Groenwier 6, thans Den Haag. Aan Donkersteeg 16 is gevestigd: „Parfumerie Douglas", detailh. in kosmetika, enz. Aan Coornhertstr. 7 is gevestigd: „F. K. Rijsbergen Holding B.V.", Be heermij. Opheffing nevenvestiging van Handelmij. „Hein Karman B.V", klh. vrijetijdskleding, Donkersteeg 16. Aan Zwanenzijde 19 „Rijmbro B.V.", automatiseren adm. en het begeleiden. Aan B. Nooijstraat 66 is gevestigd: „Visiegroep B.V.", bedrijfsk. advise ring. Aan Kaiserstraat 36 is gevestigd: „J. Bouman B.V.", fysiotherapiepraktijk. Aan Adm. Banckertweg 16 is ge vestigd: „Modeluxe Linnen Servies B.V.'verhuur van linnen. Aan Da Costastraat 18 is een filiaal gevestigd van „Surf Jet Holland", de tailhandel en grooth. in waterspor- Aan Mozartstraat is gevestigd: „W. L. v.d. Linden Pensioen B.V.", het verstrekken van pensioenen. Aan Rooseveltstraat 38 is gevestigd: „Boonekamp Holding B.V.", beheren en beleggen v. vermogens van on- Aan Zeemanlaan 22 is gevestigd: „Zirkzee Beheer B.V., beheermij., 2e handelsnaam: „Projektnr. W. J. Zirk zee" is vervallen. Wijziging bedrijf van „Autobedrijf van der Velde B.V.", Kennedylaan 118 in autobedrijf expl. van een ben zinestation en verhuur van auto's. Zaakadres gewijzigd van: „Swavast Onroerend goed B.V.", Brigantijnwal 7, thans Noordwijk. Aan Zoeterwoudseweg 21f is geves tigd: C.A.S. Handelsonderneming B.V.", in- en exp. van en rep. v. ge scheurde motorblokken etc. en het construeren van gespec app Klein Duimpje in het nieuw LEIDEN Josje Lesterhuis van de directie welzijn van de gemeente Leiden heropende gistermiddag de gerenoveerde accommodatie van peuter speelzaal Klein Duimpje in de Merenwijk. Zij verving wet houder H. van Dongen, die door ziekte was verhinderd. De ruimte op de begane grond van de Condorhorst-flat is verfraaid en geschilderd op kosten van de gemeente Lei den en de Woningbouwvereni ging Leiden. Klein Duimpje is in mei vorig jaar begonnen met de opvang voor kinderen van twee tot vier jaar. Zij kun nen daar terecht van 8.00 tot 13.00 uur. Ook kunnen peuters drie uur per ochtend worden opgevangen. Bouw op Camera- terrein van start LEIDEN Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor 37 huurwo ningen met winkelruimte op het voormalige terrein van de Camera-bioscoop aan de Hoge woerd. De woningen zijn be stemd voor studenten en wer kende jongeren. Op het terrein op de hoek van het Levendaal en de Sint Jorissteeg verrijzen ook 61 woningen voor oude ren. De woningen worden in de tweede helft van 1988 opge leverd. Stroomstoring LEIDEN/REGIO In Bos koop en Benthuizen en omge ving is vannacht gedurende 55 minuten de stroom uitgeval len. Er deden zich als gevolg van de stroomonderbreking geen calamiteiten voor. Het Energie Bedrijf Rijnland en de gemeentelijke energiebedrij ven hadden de oorzaak van ochtend nog niet kunnen ach terhalen. De storing trad in tussen half twee en twee uur en duurde 55 minuten MINISTER DEETMAN ZET TOEKOMST EN ZICHZELF TE KIJK LEIDÊN Op initiatief van minister Deetman (Onderwijs) wordt in het najaar een nationale manifestatie Toekomst Te Groenoordhallen plaats heeft, is vooral bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 15 tot 22 jaar, die voor de keuze staan met welk vakkenpakket en in welk beroep zij verder willen. Maar ook ouders en decanen zullen er volgens de organisatoren veel nut tigs kunnen opsteken. Minister Deetman wil met de manifestatie bereiken, dat scholie ren, ouders en decanen een duidelijker beeld krijgen van de technologische vernieuwingen en de gevolgen daarvan voor de beroepskeuze. In nauwe samenwerking met het bedrijfsleven zullen op deze manifestatie alle belangrijke technologische ont wikkelingen en toepassingen worden gedemonstreerd. Aan de vijfhonderd grootste bedrijven in Nederland is samen met een informatiepakket een videoband gestuurd. Daarop richt minister Deetman zich persoonlijk tot de bedrijven met het ver zoek de geplande manifestatie financiëel en materiëel mogelijk te maken. Bedrijven en instellingen moeten namelijk zorgen voor de apparatuur en de kennisinbreng. Als de bedrijven bereid gevonden worden met enkele tonnen over de brug te komen, zal aan scholen, scholieren of klassen bijna gratis vervoer per bus worden aangeboden van en naar Leiden. Volgens de organisatoren zullen de kosten niet meer dan gemiddeld f 2,50 per leerling hoeven te bedragen. LEIDEN De bouw van het complex Schuttersveld wordt hervat. Projectont wikkelaar Nederlandse Bouw en Architectuur (NBA) B.V. uit Utrecht heeft met de Bataafse Aannemersmaatschappij B.V. uit Zeist overeen stemming bereikt over de prijs. Ook het Sociaal Fonds Bouwnijverheid draagt bij in de kosten. Enkele weken geleden werd de bouw stilgelegd van het kantoor Schuttersveste op de hoek van de Schipholweg en het Schuttersveld. Oorzaak hiervan was het faillissement van de Kinkelder Groep B.V. uit Arnhem. De aannemer van Schuttersveste, Joosten-Hugen B.V. uit Babberich, maakt deel uit van de Kinkeldergroep en ging dus ook failliet. De NBA onderhandelde daarna met de BAM over de overname van de bouw. Die onderhandelin gen verliepen moeizaam, om dat beide partijen het niet eens konden worden over de prijs. Vorige week dachten betrok kenen dat het nog wel weken kon duren voordat er overeen stemming zou zijn bereikt. Het is de" bedoeling dat Schut tersveste in het najaar wordt opgeleverd. Het Leidse hoofd kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank en Euro Moda B.V. Export verhuizen dan, veel later dan gepland, van de Rijpsburgersingei naar het nieuwe kantoor aan het Schuttersveld. Volgens wethouder J. Fase van economische aangelegen heden tonen verschillende be drijven belangstelling voor huisvesting op het Schutters veld. „Er is zeker geen sprake van stagnatie", zei ze gister avond tijdens een commissie vergadering. Binnenkort gaat volgens Fase de eerste paal voor het Educa Center de grond in. Botsing van bromfietsen LEIDEN Twee bromfietsers botsten gistermiddag om kwart over drie op elkaar op het fietspad langs de Willem de Zwijger- laan. Een 16-jarig meisje uit Noordwijk reed op haar brommer richting IJsselmeerlaan. Ze haalde twee fietsers in. Op datzelfde moment kwam van de andere kant een 20-jarige bromfietser uit Nieuwe Wetering. De twee bromfietsen kwamen tegen elkaar aan en de bestuurders vielen op de grond. De jongen uit Nieuwe Wetering werd voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De brommers waren flink beschadigd. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. No Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I ~"1, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). "1 I t CcidócSouocuit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13