'Ajax overeind in voetbalkarikatuur Sp aanse pers woest Ceidae Commit Vijf jaar cel Engelse fan AC Milan uit bekertoernooi ïlfvertrouwen Bordeaux misplaatst Betere papieren IFK dan Borussia öm'ORT DONDERDAG 9 APRIL 1987 PAGINA 11 -i pporters Eagles y nuleren busreis ndigl Oost i' .MAAR De supporters- niging van Go Ahead Eagles t een busreis voor haar le- naar het voor de Deventer ivisieclub belangrijke degra- (pduel tegen AZ komend ra seinde in Alkmaar moeten erdaiUleren' gemeentepolitie liet ^Alkmaar liet gisteren telefo- weten dat niet kon worden taan voor de veiligheid van ra Eagles-fans. Gebrek aan -aflcracht, omdat AZ - Eagles duel met verhoogd risico is, en het de Alkmaarder Her- jad onmogelijk om de auto- i onder politie-escorte naar idion te loodsen. w tadi LEEDS De 21-jarige Engelse voet balsupporter Michael Varey is giste ren in Leeds tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. De jury achtte bewezen, dat Varey zich tijdens de wedstrijd Bradford City - Leeds United in de tweede divisie ernstig heeft misdragen. Varey kreeg drie-vijfde van de straf omdat hij een friteskraam in brand heeft gestoken. De overig twee jaar werden hem opgelegd, omdat hij tij dens rellen één van de felste vech tersbazen was geweest. Gratie voor Portugese voetballers LISSABON De Portugese voet balbond heeft de strafmaatregelen tegen de internationals opgeschort. De bond had direct na de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Mexico acht geselec teerden voor het leven geschorst. De overige veertien leden van de selec tie verklaarden zich daarop solidair met de gestraften en weigerden voortaan uit te komen in het natio nale elftal. In Lissabon kwam giste ren een einde aan het tien maanden durende, bittere conflict. PARMA Ac Milan heeft zich gisteren uit het Itali aanse bekertoernooi laten spelen door de tweede divi sieclub Parma. Nadat de steenrijke Milanese club de thuiswedstrijd in het San Sirostadion met 1-0 had verlo ren bleek men in de return in Parma niet bij machte alsnog kwalificatie voor de kwartfinales af te dwingen. De wedstrijd eindigde in 0-0. Het was het eerste optre den van de nieuwe hoofdtrainer Fabio Capello als op volger van de weggepromoveerde Liedholm. Nog drie eerste divisieclubs sneuvelden tegen teams uit de twee de divisie. Dat overkwam AS Roma (2-2 en 1-1 tegen Bologna), AC Torino (0-1 en 0-0 tegen Cagliari) en Ve rona (tweemaal 0-0 en verlies van strafschoppen tegen Cremonense). De andere clubs bij de laatste acht zijn: Juventus, Napoli, Internazionale en Atalanta. Lankhaar bij selectie ZEIST Joop Lankhaar van FC Den Haag is door bondscoach Rinus Michels opgenomen in de selectie voor de interlandwedstrijd tussen het olympisch elf tal en de nationale ploeg van Tsjecho-Slowakije, volgende week woensdag in Leeuwarden. Voor de selectie zijn geen spelers van Ajax en Feye- noord opgeroepen. De Amsterdamse bekerwinnaar achtte het in actie komen van zijn spelers in de week tussen de Europa Cupduels tegen Real Zarago- za niet wenselijk. Feyenoord speelt die avond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Beerschot van wege het vijftig-jarig bestaan van het Feyenoord- stadion. De selectie van zestien man bestaat uit de volgende spelers: Snelders en Rutten (FC Twente), Boessen (Fortuna S), De Wolf, Verkuyl, Van Dijk en Roossien (FC Groningen), Boerebach (Go Ahead Eagles), Vanenburg en Koolhof (PSV), Lengkeek en De Goeij (Sparta), Lammers en Verhagen (VVV), Keur (Haarlem) en Lankhaar (Den Haag). Ihnny Bosman kopt Ajax naar een voorsprong van 2-1, waarmee de Amsterdammers zich een jv%ite positie verwierven. ZARAGOZA Voor het eerst in veertien jaar heeft Ajax weer een Eu ropa-Cupfinale onder handbereik. De Amster damse ploeg hield giste ren het hoofd het best bo ven water op het blank staande veld van Zarago- De bal moest hoog gespeeld worden en Ajax begreep de waarde van die taktiek het best. Liefst drie kopballen, één van Witschge en twee van Bosman, hielpen de na tionale bekerhouder aan de voor onmogelijk geachte zege van 3-2 in Spanje. De finale in Athene, op 13 mei, is met de return in Amsterdam bijna een formaliteit geworden. In Zaragoza werd echter ook verlies geleden. Johnny Bos man liet zich na zijn persoon lijke triomf van twee treffers provoceren door de Spanjaard Guerri. Beide spelers sloegen naar elkaar voor het oog van arbiter Petrovic. Het tweetal kreeg vier minuten voor tijd de rode kaart, waardoor Bos man zeker twee en waar schijnlijk drie cupduels aan de kant zal moeten blijven. Het geel voor Danny Blind, die er eerder in het Europese beker- winnaarstoernooi één prent kreeg tegen Olympiakos, had in vergelijking met de straf voor Bosman een veel lichter karakter. De rechtervleugel- verdediger wordt door de tuchtcommissie van de UEFA automatisch voor één duel uit gesloten. De wedstrijd in het Romareda- eert ]axiRAGOZA Johan \uijff, de technisch di- cteur van Ajax, waande h elftal nog niet in de lale van de strijd om de \ropa Cup voor beker winnaars. Na de glij- en, hetw Spaanse kant, schop- htarty in La Romareda, a'J% Cruijff wel tevreden. laar we zijn pas op de helft. l> staan voor, maar het is loos te betogen dat we al in eindstrijd staan. Zaragoza in Amsterdam met z'n al- voor het doel gaan liggen trachten te counteren. Dat iist veel aandacht. Boven in wordt mijn spelersgroep \eds dunner. Spelbos en nu Or schorsingen Blind en isman zijn niet inzetbaar". hij ff was net als zijn spelers trrast door de terreinom- Zondigheden. Ajax beëindig- »1 eide warming-up vroegtijdig, - in het onweer boven Zara- iza losbrak. Bij de terugkeer f/iet veld, voor de wedstrijd, eek de grasmat bijna blank staan. „Daar hadden we men niets van gemerkt. We 'len de zwempakken wel mogen trekken. Ik heb soort omstandigheden zelf keer meegemaakt, met bij Besiktas en met Fey- )rd bij Barcelona. Je moet '\akelen. Mijn jonge ploeg heelt daar nog moeilijk heden mee. Wij zijn vooral een voetballend elftal. Na een stroef begin is het goed ge gaan. Bosman was 85 minuten lang zeer goed, maar verloor één keer zijn kop. Het is ge beurd, daar moet hij ook doorheen. Dat zal hem niet meer gebeuren in het interna tionale voetbal. Ze flikken je nu eenmaal bij dit soort wed strijden. Dat heeft Bosman vanavond geleerd". Incident John Bosman zat nog vol van het incident met Guerri, met wie hij op weg naar de kleed kamer nog bijna slaags raakte. „Die Guerri was kwaad op me. Hij schold mijn huid vol en toen ik daartegen protes teerde, wou hij mij te lijf. Er waren wel vijf politie-agenten nodig hem in bedwang te houden.Guerri was vooral opgewonden geraakt omdat hij als bewaker van Bosman twee keer in de lucht geklopt was. „Hij liep in die tweede helft de hele tijd op me te loe ren. Steeds plukken en zo. De scheidsrechter trad daar niet tegen op, omdat ik al een paar keer wat kritiek had gehad. Guerri hing vlak voor tijd weer aan me, ik schudde me los en heb niet kunnen zien of ik hem raakte. Guerri sloeg me vervolgens onmiddellijk in het gezicht. Ik ging meteen liggen, want ik dacht „dat is rood voor die goser". Ik kreeg het echter ook. Balen. Dat kost me de finale. Dat is nog het vervelendst van alles. Jo han Cruijff heeft het me voorgehouden. De volgende keer zal ik mij beter inhou den. Dit is een hard leerpro ces. Mijn marktwaarde geste gen? Misschien". Wonden Wat verderop in de kleedka mer likten andere Ajacieden de wonden na het keiharde weerwerk van Zaragoza. Van 't Schip had een rode neus en een losse tand na de klap van A bad, achter de rug van de scheidsrechter. Van Basten had een dik pak ijs op zijn rech terenkel gebonden. „Die Guerri gaf me een schop en ik knikte door die enkel heen. Cruijff wilde me meteen wis selen, maar zo erg was het niet. Ondertussen ben ik wel gewend geraakt aan de pijn". Van Basten zal zich overigens morgen voor alle zekerheid in een met een speciale scanner uitgerust Eindhovens zieken huis laten onderzoeken aan de pijnlijke enkel. Vorig jaar december werd hij geopereerd aan zijn linkerenkel. Al enke le maanden heeft Van Basten echter ook last van de andere Frank Rijkaard en een aanvaller van Real Zaragoza zijn in een geweldig hoog opspattend water gordijn de bal bijna kwijt. Op sommige plaatsen van het veld smoorde de bal voortdurend in een centimeters dikke laag water. stadion had weinig tot niets met voetbal te maken. Door een stortbui een half uur voor het beginsignaal van scheids rechter Petrovic was het veld in Zaragoza onbespeelbaar. Plassen overheersten het gras en de voetballers van beide elftallen hadden grote moeite met de aanpassing van hun techniek. De bal bleef telkens steken in het water en kon slechts door de lucht worden gespeeld. De Joegoslavische leidsman, de man die eind 1985 een oefenduel van het Nederlands elftal in Genua te gen Italië-B afgelastte wegens de slechte terreinomstandighe den, durfde die beslissing nu niet aan en dacht ook geen moment aan staken, toen het duel tot een karikatuur van de voetbalsport was geworden. Frank Rijkaard bij Ajax was de man, die de meeste moeite had met de krankzinnige om standigheden. De als laatste man opgestelde international wilde de bal blijven drijven, wat de leren knikker dan ook letterlijk deed. Rijkaard bracht zijn verdediging, waarin de kleine beweeglijke Winter een troot deel van de dekking in et midden verzorgde, voort durend in de problemen. Zara goza kon daar in de eerste helft al snel van profiteren. Menzo had binnen twee minu ten geel te pakken toen hij de doorgebroken Guerri buiten het strafschopgebied onderuit gleed. Nog voor het eerste kwartier om was werd Ajax met zijn onwennigheid aan het veld geconfronteerd. Ruben Sosa gaf Silooy een zetje, ook Rijkaard ging onderuit en de Uruguyaan wist de bal langs Menzo te kappen en te tikken: 1-0. Scheidsrechter Petrovic demonstreerde toen voor de eerste keer zijn beperkte zicht op bepaalde situaties, een pro bleem waarmee hij het gehele lastig te leiden duel bleef kam pen. Geluk Ajax had het geluk dat het binnen drie minuten na de openingstreffer de gelijkmaker op het scorebord had. Van 't Schip, weer op zijn vertrouw de stek op rechts in plaats van junior Bergkamp, bracht de bal schérp voor en Witschge, met Mühren de beste techniek demonstrerend, kopte de bal via de grond achter de grabbe lende reus Cedrun: 1-1. Dat doelpunt gaf Ajax ver- „Hier regent 't vrijwel nooit" ZARAGOZA Trainer Luis Costa van Real Zara goza vond, dat zijn ploeg het verrassende verlies had geleden door de Am sterdamse overmacht in de lucht. „Wij konden niet op tegen de kopkracht van Bosman. Bovendien zijn wij in Spanje niet gewend aan zulke velden. Het re gent hier bijna nooit". enkel, waar hij gisteren nog een harde trap tegen kreeg. Robbie Witschge, de uitblin kende linkerspits van Ajax, wreef over de binnenkant van zijn linkerknie. Ook hij was geraakt bij de pogingen van Zaragoza om het Ajax-ge weld te keren. „Dit was sen satie", glunderde de 20-jarige aanvaller. „Dribbelen was hier niet mogelijk. De bal bleef telkens hangen. We hadden geen extra lange nop pen onder de schoenen. Spi kes hadden hier nog niet ge holpen. Gewoon voetballen was hier niet mogelijk. Dus toen hebben we het maar door de lucht gedaan. Dit was mijn derde kopdoelpunt van het seizoen. Tegen Feyenoord en VVV lukte het ook al". Arnold Mühren toonde Ajax de manier, waarop de terrein - omstandigheden in Spanje het best overwonnen konden worden. „Je moet die bal door de lucht laten gaan. Witschge en ik speelden in de eerste helft nog aan de beste kant van het speelveld, maar het was natuurlijk helemaal niks. Die rode kaarten waren zwak van die arbiter. Een beetje scheidsrechter laat zulke jon gens twee minuten voor tijd staan. We missen nu weer twee man. Dat wordt nog krap op deze manier". trouwen, waardoor Rijkaard langzamerhand zijn rust her vond in de door de afwezig heid van de geblesseerde Spel bos danig geteisterde achter hoede. Mühren gaf de manier aan waarop gespeeld diende te worden. Hij liftte de bal voort durend, waarna Zaragoza ach ter de Ajax-feiten moest aan rennen. In die fase toonden de Spanjaarden hun gevreesde hardheid. Cortes Garcia schop te tot twee keer toe keihard raak; eerst Wouters, daarna Van 't Schip maar Petrovic weigerde te straffen. Van Bas ten kreeg vijf minuten voor rust de bal vrij voor Cedrun. H'j mikte naast, maar werd 1 wel hard neergehaald door de |||§gSË^ Spaanse doelman. Petrovic re- - «flfe ageerde andermaal niet. liliiPIfV-. Het gaf Real Zaragoza de vrij- jMBjP?- heid in de tweede helft nog meer internationale trucjes toe ^iÊ$ÊÈÊÊÊËi te passen. De Spaanse beker- winnaar kon dat overigens pas Mi doen bij 1-3, een stand die al in «fnaBF - de 55e minuut bereikt was. ISiP^m v - Eerst kopte Bosman in de 48e minuut een hoekschop van 1 Oij ei.-- i in (1-2), en zeven minuten la ter was het weer raak via het hoofd van de gevaarlijke Am- J 'x j stelvener. Van Basten was de 'flP* man, die de bal na een fon- J|f«éÊmHhS»! teinfeest in het strafschopge- iff? I' bied voorgaf. Bosman kopte steenhard raak: 1-3. ÜüPki# SnÉlll Zaragoza, dat toen pas de beste Wk i».I i lM 4 aanvaller van de laatste we- ferm* Jl ken, Roberto, in het veld bracht, hield de aandacht ver- volgens bij andere zaken. Meji- as sloeg Van 't Schip, toen de scheidsrechter even de andere lp fc kant uitkeek en de grensrech- w. w> W?'- ter ook weinig attent bleek. ■~&f- Petrovic had nog wel de moed een paar duikelpartijen van Spanjaarden in het strafschop gebied van Ajax weg te wui- ven, maar ging in de 71e mi- nuut toch mee met de wensen Lp- buurt kwam en van elf meter J i" le. Juan Carlos, Garcia Cortes (Ro- berto); Guerri. Mejias. Senor, Abad; Ruben Sosa, Pineda. Stanley Menzo, die al meteen in het begin van het duel een gele Ajax: Menzo; Blind, Winter. Rijk- kaart kreeg, is blij met het behaalde resultaat van 3-2, dat Ajax aard- Silooy; Wouters, Bosman^Muh- al zo goed als zeker in de finale van Athene heeft gebracht. )EAUX Ajax mag zich een gunstige pief op een finaleplaats in het Europa ernooi voor bekerwinnaars hebben ver- de uitgangspositie voor Lokomotiv Leip- niet minder florissant. De Oostduitsers den in Bordeaux voor een surprise door het Me treffen tegen de Franse bekerhouder Gi- ins met 1-0 te winnen. Het doelpunt kwam i 64ste minuut van de voet van middenvel - Bredow die de Franse doelman Dropsy tlloos liet. 'jjpe Fransen was het zelfvertrouwen groot, (gedachten aan het dubbele verlies tegen de g'fduitsers in 1983 (2-3 en 0-4) in de tweede ie van het UEFA-toernooi, waren nog meer Hng voor de gastheren. Het offensief van de Oreren leverde ook een aantal mogelijkhe- wop. Maar ook de mooiste kansen waren gis pin aan Bordeaux niet besteed. in de tweede helft speelde het spel zich voornamelijk af in de buurt van het Oostduitse doel. In de 47ste minuut leek Touré eindelijk succes te hebben. Op een pass van Fargeon had Müller geen kans. Tot ontzetting van de elf Fransen op het veld en de ruim 37.000 op de tribunes keurde Brummeier de treffer af. De blik van de Fransen was nu geheel naar vo ren gericht. Bredow strafte dat zelfvertrouwen op hardhandige wijze af. Het was het eerste doelpunt dat Bordeaux dit seizoen in de strijd om ae Europa Cup moest incasseren. Hoe duur die primeur zal zijn, moet over twee weken blijken. Bordeaux: Dropsy; Rohr, Spechts, Battiston, Zoran Vujo- vic; Girard, Tigana, Ferreri, Touré; Fargeon (Vercruysse), Zlatko Vujovic. Lok Leipzig: Muller; Kreer, Lindner, Baum, Zötsche; Bre dow, Scholz, Liebers, Edmond; Leitzke (Altmann), Rich- MÜNCHEN/MADRID „Het is zwart, het heeft iast van waanvoorstellin gen en loopt rond met een fluit in zijn mond. Ra ra, wat is dat?". Wie de Spaanse sportpers van he denmorgen las, had met dit raadseltje geen enkel probleem. Furieus, ver ontwaardigd en vooral eensgezind slingeren de vetgedrukte verslagen van de wedstrijd Bayern- Real Madrid (4-1) de lezer het antwoord naar zijn hoofd. Het is uiteraard de Schotse scheidsrechter Valentine, de man die praktisch in zijn eentje verantwoordelijk wordt gesteld voor de afgang van Beenhakkers „ko ninklijke" team. De bloemlezing van de Barce- lonese krant La Vanguard i - bepaald geen fan van Real Madrid - is een voorbeeld van de gemoedsstemming van de Spaanse voetbalfans. „Valenti ne zag overtredingen die niet bestonden. En floot buitenspel wanneer het niet zo was. En tot overmaat van ramp, floot hij in de 28e minuut een pe nalty die alleen in zijn ver beelding bestond. In de 39e minuut stuurde hij Juanito uit het veld, maar vergat tegelij kertijd de rode kaart te trek ken voor Matthaus die een gruwelijke aanslag op Shendo had gepleegd. Maar hiermee had Valentine nog niet ge noeg. Want in de 27e minuut van de tweede helft trok hij de tweede gele kaart tegen Mino. En dat voor een overtreding die deze bestraffing echt niet had verdiend". Trainer Leo Beenhakker in de pers: „We zullen proberen om in het Bernabeu-stadion de zaak recht te trekken. Maar ik wil allereerst mijn spelers feli citeren voor de geweldige tweede helft die ze hebben ge speeld. Het zal moeilijk wor den, maar we hebben in Ma drid wel vaker een grote ach terstand goed gemaakt. De hoop is nog niet voorbij". Klein verschil FC Porto heeft de eerste wed strijd tegen Dynamo Kiev voor ruim 80.000 toeschouwers thuis met klein verschil ge wonnen: 2-1. Bij de rust was nog niet gescoord. Scheids rechter Jan Keizer, die goed leidde, stuurde acht minuten na rust de Rus Andrej Bal uit het veld. Deze speler had na een kwartier al een gele kaart gekregen. Europa Cup in het kort DEN HAAG De karak- teristieken van de wed strijden in de halve finales van de diverse Europa Cup voetbaltoernooien zijn: Europa Cup I Bayem München Real Ma drid 4-1 (3-1): 11. Augenthaler 1-0, 30. Matthaus (strafschop) 2- 0, 37. Wohlfahrt 3-0, 44. Butra- gueno 3-1, 52. Matthaus (straf schop) 4-1. Scheidsrechter: Ro bert Valentine (Schotland). Toe schouwers: 75.000. Rode kaarten: Juanito en Mino (beiden Real), gele kaarten: Gallego. (Real), Matthaus (Bayem). FC Porto (Por) - Dynamo Kiev (Sov) 2-1 ((H)): 48 Futre 1-0, 57. Andre (strafschop) 2-0. 73. Jakovenko 2-1. Scheidsrech ter: Jan Keizer (Ned). Toeschou wers: 80.000 Rode kaart: Bal (Dynamo), gele kaart: Tsjanov (Dynamo). Europa Cup II Real Zaragoza (Spa) - Ajax (Ned) 2-3 (1-1): 14. Sosa 1-0, 17. Witschge 1-1, 49. Bosman 1-2. 56. Bosman 1-3, 69. Senor 2-3 (straf schop). Scheidsrechter. Petrovic (Joe). Toeschouwers: 32.000. Gele kaarten: Menzo en Blind (Ajax). Rode kaarten: Guerri (Real Zaragoza) en Bosman (Ajax). Bordeaux (Fra) - Lokomotiv Leipzig (OD1) 0-1 ((H)): 64 Bredow 0-1. Scheidsrechter: Brummeier (Oos). Toeschou wers: 37.082. Gele kaarten: Tou ré (Bordeaux), Zötsche en Scholz (Leipzig). UEFA Cup IFK Göteborg (Zwe) - FC Ti- rol (Oos) 4-1 (2-1): 29 Hysen 1 0, 34. Andersson 2-0, 45. Pacult 2-1. 56. Nilsson 3-1. 58 Kalinic (eigen doel) 4-1. Scheidsrechter: Quiniou (Fra). Toeschouwers: 48.510. Dundee United (Ier) - Borus- sia Mönchengladbach (WD1) 0-0. Scheidsrechter: Van Lan- genhove (Bel). Toeschouwers: 17.000. Gele kaart; Drehsen (Bo- DUNDEE/GOTHEN BURG IFK Göteborg heeft een grotere kans dan Borussia Mönchen gladbach de finale te ha len in het voetbaltoernooi om de UEFA Cup. De Zweden wonnen in eigen huis met 4-1 van FC Tirol, de Westduitsers speelden in Ierland 0-0 tegen Dun dee United. Trainer Jupp Heynckes van Borussia had een typische op stelling bedacht voor de moei lijke uitwedstrijd tegen Dun dee, dat zich voor de halve fi nales had geplaatst door in de Catalaanse hoofdstad te win nen van Barcelona. Inspelend op het twee-spitsensysteem had Heynckes „slechts" drie man in de verdediging gezet. Voor dit trio waren vijf mid denvelders geposteerd. Die moesten het Ierse spel in een zo vroeg mogelijk stadium ont regelen. In de voorhoede ston den Criens en Lienen klaar de bal op te vangen. Omdat Dun dee toch met drie man in de voorhoede speelde, werd Frontzeck alsnog terugge haald. Heynckes' vrees voor een he vig offensief van Dundee, der de in de Ierse competitie, bleek niet geheel ongegrond. Maar op de doordrenkte gras mat van het niet eens uitver kochte Tannadice-stadion (17.000 toeschouwers) door stond Borussia, dat onder meer Feyenoord uitschakelde, de Ierse stormen. Sterker nog, de Westduitsers slaagden er met relatief vloeiende combinaties in gevaarlijk te worden. In de tweede helft werd de druk op de Westduitse doel man Kamps ongekend groot, maar de Borussen hielden stand. Over twee weken kan Borus sia zich voor de vierde keer plaatsen voor een Europa Cup finale. De ploeg moet dat te gen de sterke Ieren wel doen zonder de langdurig gebles seerde Rahn en dë geschorste Drehsen, die in Dundee weer een gele kaart kreeg. Gerust hart IFK Göteborg kan door de zege van 4-1 over twee weken met een gerust hart naar Inns bruck reizen. FC Tirol, met de voormalige Westduitse inter national Hansi Müller in een onopvallende rol, kwam nau welijks in de wedstrijd. Voor bijna vijftigduizend toeschou wers leidde Göteborg na ruim een half uur met 2-0. Glenn Hysen, de oud-PSV'er, opende in de 29e minuut de score. Vijf minuten later werd het 2-0 door Andersson. Enkele secon den voor rust maakte Pacult uit één van de weinige Oos tenrijkse tegen-aanvallen 2-1. Na de pauze zette Göteborg het offensief voort. Dat had na elf minuten een treffer van Nilsson tot gevolg. De ellende waarin Tirol zich bevond, be reikte twee minuten later het dieptepunt in de persoon van Kalinic, die zijn eigen doelman passeerde.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11