Computerkraak moet strafbaar Bon: Duikers bergen 63 lichamen Kunst VOORSTEL AAN REGERING: iaces Zandvoort verhuizen laar nieuw circuit Moerdijk ELEKTRICITEIT NA JAREN WEER DUURDER Vakbonden breken overleg Fasson af „Nieuw Elan" helpt aan nieuw werk 7BL £eidóe(2owiant 6owa/nt Woensdag 8 april 1987 78e jaargang no. 23776 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk enkele buien. Minimum temperatuur omstreeks 5 gra den. Middagtemperatuur rond 11 graden. Matige wind, uit zuidelijke richtingen, zon op: 6.58; onder: 20.26. Scheveningen hoog water 1.03 en 13.14; laag water 6.57 en 21.00 uur. BZEEDH met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage tien procent r-subsidies blijft in strijkstok hangen (Van onze verslaggever Paul Koopman) ÏAATSBURG De fraude en manipulatie met opese gelden heeft verontrustende vormen aan- omen. Ook de Italiaanse maffia is inmiddels ak- iin het wegsluizen van Europese subsidies. In to- blijft tussen de tien en twintig procent van de ©pese begrotingsgelden aan een of andere crimi- strijkstok hangen. In geld uitgedrukt gaat het .ettelijke miljarden guldens. Dit schrijft de Euro- parlementaire begrotingscommissie in een giste- gepubliceerd frauderapport. Tijdens het debat het Europese Parlement in Straatsburg heeft de omissie-Begrotingscontrole aangedrongen op »rpere sancties om de hand over hand toenemen- fraude de kop in te drukken. VOETBAL OP TV Real Zaragoza-Ajax DUITSLAND 1 EN BRT 2 (20.10 uur). Bayern München- Real Madrid. Op de Duitse zender wordt vanaf 20.30 uur ge schakeld met Dun dee United-Borussia Mönchengladbach. VEEL AMBTENAREN VRU BEGIN MEI DEN HAAG Konin ginnedag en Bevrijdings dag vallen dit jaar zo gunstig dat de meeste ambtenaren met een of twee atv-dagen een weekje vakantie opne men. Op een aantal mi nisteries, waaronder dat van Binnenlandse Zaken, wordt van 30 april tot en met 5 mei niet gewerkt. In deze periode zullen ook een groot aantal ge meentelijke ambtenaren een weekje uitblazen, zo dat in veel gemeenten de diensten gedurende zes dagen voor het publiek gesloten zullen blijven. André van der Louw toch niet naar Senaat ROTTERDAM André van der Louw, oud-minister van CRM en oud-burgemeester van Rotterdam, is door de gewestelijke vergadering van Rotterdam op een niet-verkiesbare tweede plaats gezet van de PvdA- kandidatenlijst voor de Eerste Ka mer. De PvdA-afdelingen van het gewest Rotterdam gaven gisteravond de voorkeur aan het zittende Eerste Kamerlid Ria Mastik-Sonneveldt. Ze haalde 82 stemmen, tegen 81 voor Van der Louw. Nadat het gewestelijk bestuur Van der Louw had voorge dragen voor een plaats in de Eerste Kamer werd algemeen aangenomen dat hij tevens fractievoorzitter zou worden. Smit-Kroes: „Files dwingen tot aanleg nieuwe wegen in Randstad' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een deel van de oplossing van het filepro bleem in de Randstad ligt in de aanleg van nieuwe wegen. Mi nister Smit-Kroes van verkeer wil nog in de zomer komen met de eerste fase van een mo biliteitsplan voor de Randstad. Eind van dit jaar moeten de de finitieve plannen klaar liggen. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer zei de minister dat de bereikbaarheid van de Randstad een economische noodzaak is. Zij wees op de belangen van het goederen- en zakenverkeer en op de wens van be drijven die zich in ons land willen vestigen dat de Randstad steeds be reikbaar is. De huidige situatie, vooral die in de Rijnmond en rond Schiphol, noemde zij „een molen steen" om haar nek. Het bestaande wegennet kan ook be ter benut worden door middel van een systeem van verkeersbeheer- sing. Daarnaast zal het openbaar vervoer verbeterd moeten worden. Smit-Kroes herhaalde dat zij een hoge-snelheidsspoorbaan in ons land noodzakelijk vindt. Toeristen gehinderd door staking Spanje (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Het toerisme naar Spanje zal vrijdag en volgende week ernstige last ondervinden van de stakin gen die de Spaanse vakbonden hebben uitgeroepen bij de treinen en het lucht verkeer. De luchtvaartmaatschappijen Aviaco en Iberia hebben voor hun sta kend grondpersoneel een programma van verplichte minimumdiensten opge steld, maar het is niet zeker dat deze door de vakbonden worden gerespec teerd. Ook bij het staatsspoorbedrijf Renfe zijn acties gepland. De stakingen zijn door de vakbonden georganiseerd om hun eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. DEN HAAG Het kraken van computers moet strafbaar worden, als het systeem althans is beveiligd. Verder H moeten de potentiële I slachtoffers worden verplicht aan het justi tieel onderzoek mee te werken. Justitie moet uiteindelijk de moge lijkheid krijgen te zoe ken in de computerbe standen van gedupeerde bedrijven en instellin gen en deze kopiëren. Dit vindt de Commissie Computercriminaliteit, die in opdracht van minister Korthals Altes van justitie de leemtes in de wetgeving op dat terrein heeft onder zocht. Het rapport met in totaal 29 voorstellen werd vandaag door voorzitter mr. H. Franken aan minister Korthals Altes aangeboden. Het onbevoegd afluisteren van gegevensoverdracht in brede zin moet volgens de commissie worden verbo den. Ook dient het opzette lijk en wederrechtelijk wis sen, wijzigen, onbruikbaar en ontoegankelijk maken van gegevens in geautoma tiseerde systemen strafbaar te worden. Bestrijding van computer criminaliteit is vooral een kwestie van preventieve maatregelen. Juist daar schort het in ernstige mate aan. Van 163 onderzochte bedrijven en instellingen kreeg geen enkele het pre dikaat „goed" voor zijn be veiligingsmaatregelen. Ver uit de meeste systemen ble ken onvoldoende beveiligd. Bedrijven blijken volgens het rapport computerkraak niet vaak aan te geven, om dat ze bang zijn dan hun goede naam te verliezen. In andere gevallen, waarbij werknemers zich schuldig maakten aan computermis- bruik, volgden interne dis ciplinaire straffen, ontsla gen (met een schadevergoe ding) of, zoals daadwerke lijk is voorgekomen, een gouden handdruk of een prima getuigschrift. Dmngin ezoekt ilversiteit iningin Beatrix heeft gis- •morgen een werk be ek gebracht aan de idse universiteit. Doel n haar komst was het in- Universitair samenwer- igsverband Biotechnolo- Delft-Leiden (BDL). koningin arriveerde nd half tien bij de Gor- kjs Laboratoria aan de assenaarseweg in Lei- in. Zij werd ontvangen lor burgemeester C. ïekoop, minister Deet- an en bestuursleden van i twee betrokken univer- eiten. Voorzitter prof.ir. Luyben van de BDL be- leidde de koningin op ar wandeling door de la- •atoria, waar zij zich K>r de laboranten liet in- rmeren over de verschil- ide activiteiten. (Foto: >ek Zuyderduin). AND VOORT De kans! groot dat er per 1 janua- 3 geen auto- en mo- rraces meer worden ge- >uden op het circuit van andvoort. Op het indus- ieterrein Moerdijk staat n nieuw circuit gepland., irk Buwalda, perschef m Zandvoort, zei van- :htend: „Ik denk dat het aorgaat. De plannen voor et nieuwe circuit in oord-Brabant staan de inovatie van Zandvoort atuurlijk in de weg. Voor de auto- en motorsport is het nieuwe circuit volgens mij een goede zaak. Het management van Zand voort zal natuurlijk ge sprekspartner zijn voor het nieuwe circuit, want wij hebben een schat aan ervaring". Het circuit van Zandvoort be staat juist dit jaar veertig jaar. De ministeries van vrom, landbouw en visserij, wvc en economische zaken hebben zich positief opgesteld achter de plannen van het nieuwe circuit. Burgemeester H.M. Machielsen van Zandvoort was nogal verrast door de plannen. Zandvoort presen teerde vorig jaar november een nieuw circuitplan dat vijf en dertig miljoen gulden zou gaan kosten. Overheid en bedrijfsleven zouden dat be drag moeten opbrengen. Architect/ontwikkelaar van Zandvoort, Ed Wassenberg uit Heemstede, heeft ook een cir cuitconstructie voor Moerdijk gemaakt. Een volwaardig cir cuit zou daar tien miljoen goedkoper zijn dan een nieuw circuit op Zandvoort. laxichauffeurs gaan rievenbussen legen lAARLEM - De brievenbus- in in de regio Haarlem wor- sn voortaan op zondagavond ileegd door taxichauffeurs, it is volgens de PTT goedko- er dan het inzetten van eigen ersoneel. Afspraak is wel dat dere chauffeur die slordig te erk gaat kan worden ver- angen. Het taxibedrijf waar- de chauffeurs zijn aangeslo- n. heeft al zijn „postbodes" in verklaring laten onderte- snen waarin de chauffeurs eh verplichten tot geheim- Hiding en zorgvuldigheid. ARNHEM De elektriciteitsprijs gaat omhoog. Door de recente stijging van de aardgasprijs voor grootverbruikers met 20 pro cent wordt stroom voor kleinverbruikers 0,7 cent per kilowatt-' uur (kWu) duurder. Voor nachtstroom geldt een stijging van 0,5 cent per kWu, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven gisteren. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de prijs omhoog gaat. Sinds medio 1985 is de stroomprijs voor kleinverbruikers door lagere brand stofprijzen met ruim 7,5 cent per kWu gedaald. De woordvoer der zei dat het doorvoeren van de stroomprijsstijging, die op 1 april is ingegaan, per elektriciteitsbedrijf kan verschillen. Dat hangt volgens hem mede af van de datum van de eindafreke ning. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De bergingsoperatie werd gistermiddag een half uur stilgelegd om reddingswerkers, uitgerust met maskers en gifvrije handschoenen, in de gelegenheid te stellen het lichaam van een man te bergen. Maar zij kregen het lichaam, dat beklemd zat achter een raam, niet los. „Het is niet prettig, maar de operatie moet doorgaan", beslisten de bergers. Foto:MILAN KONVALINKA (Van onze correspondent Frans Boogaard) ZEEBRUGGE Duikers van de Belgische en Britse marine hebben sinds gis teravond al 63 lichamen geborgen uit het inwendi ge van de gisteren over eind gezette Herald of Free Enterprise. „Maar er liggen er nog veel meer in het schip", aldus Paul Go- ris, de coördinator van een Belgische bergingsfir ma. Hierdoor lijkt de (hoogste) schatting dat het totale dodenaantal van de ramp met de Britse veer boot bijna tweehonderd bedraagt uit te komen. Het was nooit nimmer precies bekend hoeveel slachtoffers nog in het schip lagen. De schattin gen liepen uiteen van 74 tot 134. Eerder waren al 61 doden geborgen. Volgens de commandant van de Zeebrugse marinebasis zijn alle gemakkelijk bereikbare li chamen nu geborgen. Maar de ravage in het schip is zo groot, dat het nog dagen kan duren voordat alle hoeken van het schip zijn doorzocht. In de keukens en restauratieruimte van de Herald is de chaos on beschrijflijk. Mensen liggen bedolven onder koelkasten en meubilair, en op de hele bak boordzijde heeft zich een dik ke laag modder afgezet. Twaalf Belgische en zeven Britse duikers daalden van morgen opnieuw af in het schip, nu met hamers, beitels en waterslangen. Vanmiddag, toen het water op z'n laagst was, hadden ze de beste werk omstandigheden, want afgelo pen nacht werkte ook de duis ternis hen nogal tegen. De identificatieteams verwachten dat van het merendeel van de vermisten de identiteit zal kunnen worden vastgesteld, maar men sluit niet uit dat de stromingen ook een aantal li chamen heeft meegenomen. Nieuwe theorie De ramp met de Herald of Free Enterprise kan voor een deel zijn veroorzaakt door een zeer bijzondere, kortstondige zeestroming. Een tijdelijke wa terverplaatsing die wordt ver oorzaakt door de zogeheten Coriolis-component van de kracht die de getijstroom ver oorzaakt, zou het schip hebben doen kantelen. Dat is de nog niet eerder gehoorde verkla ring van wetenschappers van de Universiteit van Leuven. Pag. 5: Identificatie slachtof fers van dubbel belang lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Brandje bij HCG LEIDEN Een brandende luchtfilter bij de vestiging van HCG aan de Herenstraat heeft gisterochtend rond negen uur voor de nodige rookontwikke ling gezorgd. De brandweer kon het brandje spoedig do ven. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Oorzaak en schadebedrag zijn nog onbekend. (ADVERTENTIE) ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON HAZERSWOUDE De CAO-onderhandelingen tussen Fasson in Hazerswoude en de vakbonden zijn afgebroken. De industrie bond FNV en de industrie- en voedingsbond FNV kunnen zich niet verenigen n\et het „loon naar werken"-systeem dat het Amerikaanse bedrijf wil invoeren. De vakbonden hebben aan gedrongen op veranderingen in het zogenaamde „functie-classi- ficatie-systeem". Dat betekent dat iedere werknemer het salaris krijgt dat bij zijn functie hoort. Momenteel is dat niet meer het geval. De directie van Fasson is daartoe bereid, maar wil daar ook een beoordelingssysteem aan verbinden. De bonden hebben het overleg afgebroken om overleg met de leden te voeren. DEN HAAG - De werkloos heid is niet te hoog omdat de economische groei te laag is, maar de groei is te laag omdat de werkloosheid te hoog is. Dit zei premier Lubbers gisteren in Den Haag bij de uitreiking van een diploma van het pro ject „Nieuw Elan" aan 150 aca- demici. Deze langdurig werk lozen hebben via een aanvul lende managementopleiding nu nagenoeg allemaal een baan in het bedrijfsleven ge kregen. Volgens Lubbers is het ge vaarlijk een te scherpe schei ding te maken tussen de socia le kant van de werkloosheid en de economische. Bij veel van wat we over de werkloos heid zeggen doen we dat met de invalshoek dat de sociale kant ervan zo belangrijk is. Je kunt de werkloosheid echter ook vertalen in een econo misch potentieel, aldus de pre mier. Hij wil af van het onder scheid werkenden en niet- werkenden dat in Nederland vaak wordt gemaakt. Werken den en mensen die zich laten scholen zijn beide actief bezig, stelde hij vast. Volgens de premier kunnen tal van scholingsprojecten zo als Nieuw Elan de huidige stagnatie in de werkloosheids bestrijding doorbreken. Nieuw Elan is ii) 1984 gestart en heeft sindsdien 380 cursisten opge leid. Negentig procent van hen heeft een baan gevonden. Na de 74 miljoen gulden voor de zonnebloemen van Van Gogh lijkt het niet zo bijzonder als je leest, dat een doek uit 1949 van Eugene Brands voor „slechts" 92.000 gulden van de hand ging. Nog minder - zo lijkt het - betaalde men voor een doek van Gerrit Benner, namelijk §8.650 gulden. Maar het veilinghuis Sotheby's in Amsterdamk noemt dit toch maar wereldrecords, omdat de richt prijzen tussen de twintig- en dertigduizend gulden lagen. U leest hierover vandaag in uw krant. En hoewel het altijd weer een hele kunst is om zo'n krant elke dag weer in elkaar te zetten, gebeurt dat altijd nog voor slechts 1,10 gulden per exemplaar. En daar komt nog bij, dat wie abonnee op de Leid- se Courant wordt - na een gratis proef van veer tien dagen - zelfs nog iets minder betaalt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1