Mysterieuze zelfdodingen Inder defensiedeskundigen „Overleden" nichten vorstin in inrichting Alleen de doden hebben het recht te vergeven" 'raude in Egypte bij rreedzame verkiezingen Rode miljardair werd rijk van communisten ËUTSE JUSTITIE ZIET „GEEN VERBAND": ISRAËLISCHE PRESIDENT HERZOG IN BERGEN-BELSEN: GENLAND fiiidócgotrtanl DINSDAG 7 APRIL 1987 PAGINA 7 Iramaribo: acht doden i kant van Brunswijk JtAMARIBO Het Surinaamse le- heeft het afgelopen weekeinde „bij e gevechten" in het westen van Su- ne acht leden van de groep-Bruns- gedood. Dat heeft het officiële Suri- q?(Jmse persbureau SNA gemeld. Van 110Afhankelijke zijde kon dit bericht niet 138 4o:den bevestigd. Een militaire zegs- 134 oo|i heeft verklaard dat rebellen bij het ^pciet-stadje Moengo een patrouille 714Qi het Nationale Leger hebben over- 85 90jen en dat daarbij één militair is ge- 05 7o|d. De opstandelingen zouden het ka- van een pantserwagen hebben buit- iszoolaakt. Als dit inderdaad het geval is, 54.50;hikt het jungle commando voor het g|J|t over een zwaar wapen. Turkije stuurt opnieuw schip CANAKKALE Turkije heeft een twee-r de onderzoeksschip naar de Turkse terri toriale wateren in de Egeïsche Zee ge stuurd om naar olie te zoeken. Het pers bureau Anatolia meldde dat het schip, de Bilim, vier dagen weg zal blijven. Het schip is eigendom van de Technische Uni versiteit van Ankara. Tien dagen geleden werd het onderzoeksschip Sismik-1 de Egeïsche Zee in gestuurd. Dat leidde tot een bijna-oorlog met Griekenland, dat het grootste deel van die zee opeist als zijn territoriale wateren. Turkije heeft beloofd binnen de eigen territoriale wateren te zullen blijven, zolang Griekenland niet buiten de Griekse zes-mijlszone naar olie zoekt. Kemp derde kandidaat voor Republikeinen WASHINGTON Jack Kemp, de conservatieve afgevaardigde uit Buf falo (staat New York) en vroegere „football"-ster, heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 1988. Kemp is de derde Republikein die zich in de wedloop om de Republi keinse nominatie heeft geworpen! De 51-jarige afgevaardigde, die al acht tien jaar in het Congres zit, staat be kend als een vertegenwoordiger van de uiterst conservatieve vleugel van de Republikeinse partij en ziet zich zelf als de enige geschikte beheerder van de conservatieve erfenis van Ro nald Reagan. Advocaat draag moeder in beroep TRENTON De advocaat van de Amerikaanse draagmoeder Mary Beth Whitehead is bij het hoogge rechtshof van New Jersey in be roep gegaan tegen het vonnis, dat zijn cliënte afstand moet doen van haar dochter. Mary Beth White head had met het echtpaar Stern een contract gesloten om zich te gen betaling van 10.000 dollar kunstmatig te laten insemineren met het sperma van William Stern en het kind voor het echt paar ter wereld te brengen. Na de geboorte weigerde Whitehead het kind af te staan. Vorige week be sliste een rechter dat zij het con tract moet nakomen. '8 20 15 so; 13 50 597.ooVan onze correspondent 341 00' Roger Simons) 84.00J DEN Dwars door (geheimzinnige wereld het Britse defensie- Herzoek loopt het J èmde spoor van zeven o Serieuze „zelfdodin- r' van prominente spe- o listen. Politici hebben J iddels om een onder- 0k gevraagd, maar de o ise autoriteiten zeggen, J er geen verband is, s ien de zeven zelfmoor- {vankelijk maakte de Brit- iedia gewag van drie zon- inge zelfmoorden, ge ld door computerspecialis ten van researchafdelingen van het departement van de fensie en van het bedrijf Mar coni, dat tot over de oren ge moeid is in defensiewerk. De jongemannen die zichzelf van het leven hadden beroofd, wa ren alle drie afstammelingen van immigranten uit India of Pakistan. Vimal Dajibhai (24), een com putertechnicus van Marconi, werkte aan simulators voor oorlogsvoering met torpedo's. Afgelopen augustus viel hij op onverklaarbare wijze in Bris tol (ver van huis en ver van het Marconi-bedrijf) van de zeer hoge Clifton-hangbrug. Asjad Sjarif (26) werkte ook voor Marconi aan simulators. Afgelopen oktober had hij kennelijk een eind touw vast gemaakt aan een boom en het andere uiteinde in een lus om zijn hals geknoopt. Zo was hij in zijn wagen gaan zitten en had hij gas gegeven. Ajtar Singh-Gida (26) werkte op de universiteit van Lough borough voor rekening van defensie aan research inzake oorlogsvoering met onder zeeërs. Hij was bevriend ge weest met Dajibhai. Singh-Gi da verdween afgelopen januari in de omgeving van een wa terreservoir in het Engelse graafschap Derbyshire. Van hem is nog geen spoor gevon den. De overige vier wetenschap pers waren Britten. Richard Pugh, die computer-hardware ontwierp, werd afgelopen ja nuari dood aangetroffen in zijn woning in Essex. Over de oorzaak van zijn overlijden is niets bekend. David Sands (36), werkte voor een dochter maatschappij van Marconi aan Britse onderdelen van het Amerikaanse SDI- of Star Wars-project. Vorige week maakte hij in Hampshire een einde aan zijn leven door met zijn auto, vol jerrycans benzi ne, tegen een gebouw te rij den. De auto explodeerde. Wetenschapper numero zes was de metallurg Peter Pea- pell (46), docent aan het mili taire wetenschappelijke colle ge van Shrivenham bij Swin don. Gisteren werd bekend dat hij 22 februari door zijn vrouw Maureen dood aangetroffen onder hun wagen, waarvan de motor nog draaide, in de gara ge, waarvan de deur gesloten was. Bij de zes recente zelfdo dingen wordt professor Bow- den als zevende slachtoffer ge rekend: Keith Bowden, die computerwetenschappen do ceerde, maakte in maart 1982 een einde aan zijn leven door met zijn wagen dwars door een afrastering te rijden en in een negen meter diep ravijn te storten op een spoorweglijn. Zolang de ware toedracht niet bekend is, laat justitie gerecht alle vragen omtrent het over lijden van metallurg Peter Pe- apell in het midden. John Cartwright, zegsman van de alliantie van liberalen en soci aal-democraten, die een link zoekt tussen al deze zelfmoor den en verdwijningen, dringt aan op een nieuw gerechtelijk onderzoek. Voorlopig houden de Britse autoriteiten nog voet bij stuk dat enig verband on denkbaar is. Zij noemen alles „louter toeval". Prof.dr. Klaus Töpfer Töpfer nieuwe minister in kabinet-Kohl BONN Professor dr. Klaus Töpfer (CDU) wordt in Bonn de nieuwe minister van mi lieuzaken, natuurbescherming en reactorveiligheid in het ka- binet-Kohl. Hij volgt dr. Wal ter Wallmann op, die minister- -president van de deelstaat Hessen wordt. Töpfer (49) is nu minister van muilieuzaken en gezondheid in de deelstaat Rijnland-Palts. In 1985 was hij het mikpunt van kritiek, tij dens het glycolwijnschandaal. Als minister was hij voor de controle van de wijn verant woordelijk. Maar zijn ambte naren hadden hem niet op de hoogte gesteld, in de veronder stelling dat de verantwoorde lijkheid bij de minister van wijnbouw thuis hoorde. LONDEN Twee vol le nichten van de Britse koningin Elizabeth blij ken nog tientallen jaren na hun gemelde dood in een psychiatrische in richting te hebben ge leefd. De 66-jarige Ne- rissa Bowes-Lyon is pas vorig jaar overleden hoewel haar dood al vanaf 1963 in een over zicht van de Britse aris tocratie staat. Haar eveneens doodge waande 60-jarige zuster Katherine leeft en ver blijft sinds 1941 in een in richting in Redhill. Hun vader John was een broer van koningin-moeder Eli zabeth. Zij zou tot vijf jaar geleden in de veronder stelling hebben verkeerd, dat haar nichten waren overleden. De familie Bowes-Lyons heeft inmiddels ontkend dat zij de zaak had willen doodzwijgen. De familie geeft de schuld van het „misverstand" aan het boek Burke's Peerage dat Katherine en Nerissa sinds 1963 als overleden vermeld. Volgens een fa milielid had de moeder van de zusters, de echtge note van John Bowes- Lyon indertijd nagelaten de papieren voor het boek .juist of compleet" in te vullen. Uitgever Brooks-Baker van Burke's Peerage ver trouwt daarop: „En zelfs als wij bewijzen voor het tegendeel hadden, zouden wij de informatie plaatsen .die de koninklijke familie ons verstrekt. Het is niet normaal te twijfelen aan het woord van leden van de koninklijke familie." Volgens de Britse pers is Katherine geestelijk zwaar gehandicapt. Haar zuster Nerissa bracht ook het grootste deel van haar le ven in de inrichting door. Zij is overigens niet in het familiegraf bijgezet, maar elders begraven. Op haar graf staat een tien centi meter hoog plastic plaatje met de simpele vermel ding „Bowes-Lyon". Ont kend wordt dat het om een armengraf gaat. 124.00 Van onze correspondent 115.201 Ad Bloemendaal) ongüRO De parlements- 177 oo.kiezingen in Egypte 25 üi gisteravond geëindigd 38.201 tegenstrijdige berich- IJ-JJ. over onregelmatighe- 126.00 in de stemlokalen, heeft de de regering be- ong (Uldigd van stembus- pde en van provocatie. woordvoerders van Alliantie, het politieke 'bond waarvan de Moslim ederschap deel uitmaakt, H één dode en minstens ^pig gewonden gevallen bij tegen de- ««istranten op het Egypti- platteland. De Egypti- 31 e staatsradio heeft dit te- 16 gesproken. 1, regeringsdagblad „Al 47 iram" heeft eerder be- ojten bevestigd, dat vijf- 3.iderd „extremisten", een duiding voor leden van Moslim Broederschap, III dag zijn opgepakt en ge- gen gezet. Niettemin kon om 17.00 uur, i de stembussen werden 4 loten, worden vastgesteld de verkiezingen in het ^bmeen even vreedzaam H| verlopen als de verkie- Volgens voorzichtige schat tingen van functionarissen op de stembureaus was de opkomst iets groter dan in 1984, tijdens de vorige parle mentsverkiezingen. Toen werd van overheidswege be kend gemaakt dat 42 procent van de 14 miljoen ingeschre ven kiezers was opgekomen. Onofficiële, maar^ waar schijnlijk betrouwbaarder schattingen hielden het in 1984 op ongeveer 25 procent. Volgens een goed geïnfor meerde Egyptische bron wordt ook dit jaar met de stembusuitslagen geknoeid, zij het op minder grote schaal dan drie jaar geleden. De nieuwe kieswet, die nu voor het eerst is toegepast, bepaalt dan onmiddellijk na de sluiting van de stembu reaus met het tellen van de stemmen moet worden be gonnen. Tot nu toe was het gebruike lijk dat de stembussen naar verzamelpunten werden ge bracht, meestal politiebu reaus of onderafdelingen van het ministerie van buiten landse zaken, waarna pas de volgende dag een begin werd gemaakt met het tellen. Vol gens de oppositie gaf dat re geringsfunctionarissen een volle nacht de gelegenheid de bussen met extra stem men voor de aan de macht zijnde Nationaal-Democrati- sche Partij te vullen. De Egyptenaar kon gisteren zijn stem uitbrengen op één van de vijf partijlijsten, maar daarnaast kreeg hij een lijst in handen geduwd met de namen van onafhankelijke kandidaten. Van de 448 par lementszetels waren volgens de nieuwe wet 48 onafhan kelijke politici. Het aantal van zulke kandidaten was overweldigend. In sommige districten was er een keuze uit bijna honderd namen. Elke naam was voorzien van een symbool, om ook de on geletterde kiezers een kans te geven. Zo waren er kandi daten met een kameel als handelsmerk, een theekopje, een pijp, een papegaai, een tennisracket, een glas mine raalwater of een stoel. Naar verluidt kregen ambte naren die zich kandidaat stelden een maand verkie zingsverlof, en zakenlieden die zich deze maand in de politiek stortten, mochten de kosten van hun campagne aftrekken van de belastin gen. Dat heeft de animo aan zienlijk vergroot. Het zal waarschijnlijk tot morgen avond duren voor de einduit slag van de parlementsver kiezingen bekend is. Hulp voor 1 Chatilla Vijf vrachtwa gens beladen met voedsel, dekens en kle ding ploegen zich door de puinhopen in het Palestijnse vluchtelingen kamp Chatilla. De hulpgoede- f|! ren zijn een schenking van Koeweit, dat gisteren een zelfde trans port naar het kamp Bourj al Barajneh fi nancierde. De kampen waar in duizenden uitgehongerde Palestijnen wonen, wor den sinds vijf maanden door de sji'itische Amal bele gerd. PARIJS De Franse zaken man en communist Jean-Bap- tiste Doumeng, bijgenaamd „de rode miljardair", is giste ren in zijn woonplaats Noë na bij Toulouse overleden. De 67- jarige Doumeng deed vooral zaken met het Oostblok en kreeg grote bekendheid door de verkoop van EG-boterover- schotten aan de Sovjet-Unie. Hij genoot in Frankrijk grote bekendheid als kleurrijk boer, ondernemer en financier. Hij ondersteunde niet alleen de communistische partij, maar ook sportieve en culturele eve nementen; zo werd Tati's film „Playtime" door Doumeng ge financierd. De rode miljardair bouwde zijn imperium op de coöperaties van kleine boeren ■in het zuidwesten van Frank rijk, waarvoor hij exclusieve contracten sloot met commu nistische en Derde Wereld- -landen. Een deel van de Eu ropese landbouwoverschotten wist Doumeng via zijn holding Interagra aan de man te bren gen. Daarmee werd hij een van de grootste vlees- en graanhandelaren ter wereld. Beroemd was Doumeng in Frankrijk vanwege zijn cyni sche humor „Rusland zo zei hij eens „is uitgevonden door God om de andere landen een lesje te leren". elgische 4i in werkers '91 J aags USSEL Bij de Belgi- e steenkoolmijnen in provincie Limburg zich gisteren ge iten voorgedaan tus- stakende mijnwerkers werkwillige collega's, en de verwachting in es er geen sprake van 1 massale werkhervat- ojg. In de mijnen wordt 0 acht weken gestaakt te- nji de plannen om drie ïi de vijf mijnen in Bel- H ch Limburg te sluiten. afgelopen week is een spe- ?l al werkwilligencomité op- icht dat de steun heeft van christelijke vakbond ACV. poging om de stakingspi- ten te breken is echter eiar gedeeltelijk gelukt. De 4 king in Limburg wordt niet end door de officiële vak- 3 iden. Er werken in de Lim- )(rgse mijnen ongeveer 17.000 1 nsen. Ruim achtduizend 1 rvan zouden hun baan ijtraken als de sluitings- nnen doorgaan. De Israëlische president Chaim Herzog onthulde in Bergen-Belsen een gedenksteen, gehouwen uit de rotsen van Jeruzalem, waarop in het Duits, het Engels en het Hebreeuws de psalmtekst staat: „Mijn smart staat voortdurend voor mij", plus de datum van gisteren en de naam van president Chaim Herzog. (Van onze correspondent Rink Drost) BERGEN-BELSEN „Geen vergiffenis heb ik meegebracht en ook geen vergeten. Alleen de doden hebben het recht te ver geven en de levenden is niet toegestaan te verge ten. Want je zult eraan denken en mijn ziel zegt het mij: jullie hebben ons bij je dood het gebod tot leven nagelaten, de gebie dende wijs tot voortbe staan, om te verzekeren dat de jood nooit meer een weerloos slachtoffer zal zijn". Aldus gistermiddag de Israëli sche president Chaim Herzog in het voormalige concentra tiekamp Bergen-Belsen, nadat hij een gedenksteen had ont huld ter nagedachtenis aan de ongeveer 50.000 joden die in het kamp zijn omgekomen. Direct na zijn aankomst op de luchthaven Keulen-Bonn, gis terochtend, waar hij werd be groet door de Duitse president Richard von Weizsacker, wa ren Herzog en zijn vrouw Aura per helikopter doorge vlogen naar Bergen-Belsen. In hun gezelschap was het Duitse presidentenpaar. In Bergen- -Belsen voegden zich minister- -president Ernst Albrecht van Nedersaksen en tien overle venden van het kamp bij het gezelschap. Die laatsten had den Herzog leren kennen in april 1945, toen hij als majoor in het Britse leger het kamp was binnengetrokken. Nooit normaal Bij het nieuwe joodse gedenk teken en bij de obelisk, het ge denkteken voor alle slachtof fers van Bergen-Belsen, legde Herzog kransen. Ze hadden de vorm van de davidsster en de kleuren van de Israëlische vlag: blauw-wit. Bij het joodse monument legden ook de overlevenden een krans. De Israëlische president verze kerde zei onder meer: „Het verdriet over jullie dood zullen wij eeuwig in onze herinne ring en in ons hart bewaren. Niet om een nieuwe vijand schap te kweken, niet omwille van een onvruchtbare haat, maar om kracht en standvas tigheid te gewinnen". In zijn tafelrede bij het offi- ciëele diner zei Herzog gister avond dat de betrekkingen tussen het Israëlische en het Westduitse volk „nooit nor maal zullen zijn", ook al zijn diplomatieke en economische banden tussen beide landen mogelijk. „De jonge Duitsers zijn niet verantwoordelijk voor wat er veertig jaar gele den gebeurde, maar zij delen de morele verantwoordelijk heid voor de historische gevol gen en op deze basis zullen wij samen de toekomst tegemoet moeten gaan", zei hij. De Duitse televisie heeft giste ren veel aandacht aan het be zoek van Herzog aan Bergen- -Belsen geschonken. Op het eerste net werd het hele be zoek live uitgezonden. Tussen de bedrijven door toonde de ARD aangrijpende beelden van de gruwelen die de Brit ten bij hun aankomst in het kamp hadden aangetroffen en de duizenden uitgemergelde lijken die naar hun massagra ven moesten worden gebracht. Gesprekken Vandaag droeg het staatsbe zoek van Herzog het gebruike lijke karakter van gesprekken met politici. Herzog ontmoette onder anderen bondskanselier Helmut Kohl, de FDP-secreta- ris Helmut Hausmann en de minister van ontwikkelingssa menwerking Hans Klein (CSU). Klein heeft zich vorige week de gramschap van veel Israëliërs, inclusief Herzog. op de hals gehaald, met een plei dooi voor Duitse wapenleve ranties aan Saoedi-Arabië. „Wanneer de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Israël zo normaal zijn, moet het kunnen dat Duitsland wa pens levert aan een gematigd land in het Midden-Oosten- -conflict als Saoedi-Arabië", had Klein gezegd. De Bondsre gering heeft zich maandag met klem van die uitspraak gedis tantieerd. „Duitsland kan geen wapens leveren aan vijanden van Israël". Overmorgen bezoekt Herzog West-Berlijn, waar hij een krans legt bij een gedenksteen in Plötzensee. op de plaats waar tegenstanders van het Hitler-regime werden geëxe cuteerd. Onder hen waren ook de plegers van de aanslag op Hitier, op 20 juni 1944. Met dit bezoek wil Herzog duidelijk maken, dat hij het Duitse ver zet tegen de nazi's en het Der de Rijk niet wil negeren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7