„Met huisarrest verlaag je mensen tot dieren" Experimenteel banenplan voor jongeren succes onveilig Geen vertrouwen in burgemeester Van Thijn binnenland/buitenland" Topman Holec ziet niets meer in windenergie Cc-icbeGou-wmt DINSDAG 7 APRIL 1987 PAGINA 5 enzine juurder t)TTERDAM e literprijzen voor iper en normale jnzine gaan vanaf .lorgen met twee »nt omhoog. De leest voorkomende rijzen aan de zelf- inkpomp worden in: super 163 cent j normaal 158 cent pr liter. De prijs- ftrhoging is het ge- èlg van de ontwik- lïing van de inter- itionale produkt- leringen in com- iatie met de dol- koers. „Achterlijkheids- bijdrage" afgeschaft DEN HAAG Om werk uit te sparen heeft het ministerie van VROM een aan tal oude subsidieregelingen met een loop tijd van 75 jaar vroegtijdig afgeschaft. Het restant van 39 miljoen aan financiële ver plichtingen zal ineens worden uitgekeerd aan woningbouwverenigingen en gemeen ten. Het gaat daarbij om 240 woningcom plexen van vóór de tweede wereldoorlog. Een van de afgekochte regelingen betreft de „Achterlijkheidsbijdage voor minder bedeelden", die het voor geestelijk minder begaafden mogelijk maakte om betaalbaar te kunnen wonen. Eveneens beëindigd zijn de Materiaalprijzenbijdrage, de Crisis bijdrage, de Oorlogsschadebijdrage en de Waterschadebijdrage. Buit inbraken is gevlogen GRONINGEN Met de aanhouding van twee inbrekers en twee helers uit Oude- en Nieuwe Pekela is welis waar een serie van 36 inbraken opgelost, maar naar de buit kunnen zo wel de politie als de rechtmatige eigenaars fluiten. De circa 100 zangvogels, waaruit de buit bestond, zijn name lijk gevlogen. Een van de helers heeft de vo gels laten vliegen omdat hij ze vermoedelijk niet aan de man kon bren gen. Hoessein Koning Hoes sein van Jorda nië heeft giste ren met premier Lubbers en mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken besprekingen gevoerd op het Catshuis in Den Haag. De Jor daanse koning sprak met hen over zijn plan nen voor een nieuwe vredes conferentie be treffende het Midden-Oosten. Tienduizend aanmeldingen voor proef haargroeimiddel ROTTERDAM Zon acht- tot tiendui zend kalende mannen uit het hele land hebben zich de afgelopen drie weken aan gemeld bij het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam om mee te doen aan een proef met een haargroeimiddel. Het ziekenhuis moest de meesten teleurstellen: slechts tweehonderd geselecteerde man nen gaan vanaf volgende week hun kruin een jaar lang behandelen met een smeer sel. De eerste zes maanden weten zowel arts als proefkonijn niet of het echte mid del of een fopmiddel (placebo) wordt ge bruikt. Elke maand wordt de kruin in het ziekenhuis aan een nader onderzoek on derworpen. Na zes maanden tellen arts en assistent de haren en maken fotos. Vanaf dat moment gebruikt elk proefkonijn het echte geneesmiddel. Nederlanders eten weer meer brood UTRECHT Het gaat weer goed met de bakkerijen. Nederlanders eten meer brood dan in de jaren zestig, toen er weliswaar meer bakkerijen waren maar minder brood over de toonbank ging. Dat zei staatssecreta ris Evenhuis (economische zaken)' gisteren tijdens de opening van de in ternationale tentoonstelling voor bakkerijtechniek in Utrecht, de Ne- bato Tech 87. In Nederland zijn nu 3.600 bakkersbedrijven (één op 3.850 inwoners). In de jaren zestig lagen die cijfers anders: er waren toen ruim 10.000 bakkerijen (eén op 1.150 inwo ners). Het aantal bakkerijen blijft momenteel gelijk terwijl het aantal industriële bakkerijen is afgenomen. IAARLEM De hygiëne n veiligheid in 40 pro- pnt van de Noordhol- indse zwembaden laat jrnstig) te wensen over. )at concludeert ir. G. van Iraanen, hoofd van het ureau van Provinciale Waterstaat dat aan de and van de in 1984 in (erking getreden Wet lygiëne en Veiligheid iwemgelegenheden IVHVZ) de zwembaden ontroleert. Het ministerie an VROM vermoedt dat e situatie in de andere rovincies niet veel beter ZO-let jaarverslag van het bureau leidt dat 42 van de 105 zwembaden, ie het water in hun bassins laten controleren, 5orig jaar water van onvol doende kwaliteit hadden. Hoe- 'el er een groot aantal ver schillende tekortkomingen ierd gesignaleerd, was een Teel) te hoog gehalte aan l weet en urine het meest voor tkomende euvel van het water i de overdekte en openlucht iusaden .bij 'an de 25 zwembaden die 'ierden gecontroleerd aan de and van de WHVZ-voor- ïhriften, bleken er 23 niet in wettelijke vereisten van rgiëne en veiligheid te vol- pen. Ook hier was volgens Jan Draanen sprake van een reed scala aan meer en min- pr ernstige tekortkomingen. il& in woordvoerder gistermid- j. Men vermoedt wel dat de jtuatie in de andere provin- |es niet veel beter is. De 'oordvoerder van het minis- brie wees er nog wel op dat jet onderzoek in Noord-Hol- pnd erg streng is uitgevoerd Taardoor de resultaten zo jecht lijken. Volgens het mi- (isterie is er echter geen mo- nent gevaar geweest voor de volksgezondheid. u Koningin Beatrix opent in het Rijksmuseum voor Volkenkun- de in Leiden de jubilieumten- f toonstelling ..De jaargetijden van de mens". Gebruiken in andere delen van de wereld worden vergeleken met gebrui ken in Nederland. De tentoon stelling is te bezichtigen van 9 april tot en met 27 september. DEN HAAG Een vrij heidsstraf ondergaan in de eigen vertrouwde om geving. TV kijken tot desnoods diep in de nacht. De borrel plus nootjes op tafel als vrien den op bezoek komen. En geen tunnel hoeven graven om met een vrouw in contact te ko men. Minister Korthals Altes van justitie ziet dat wel zitten. Stond Zweden model voor het jeugdwerkloosheidsplan van minister De Koning van (toen nog) Sociale Zaken, zijn collega van Justitie speelt leentjebuur bij de Verenigde Staten. Daar wordt sinds 1985 geëxperimenteerd met huis arrest als straf voor lichte criminelen. Criminoloog dr. T.J.B. Buiting van het Wil lem Pompe Instituut in Utrecht is het niet met hem eens: „Als het in Nederland wordt ingevoerd, dan ga ik emigreren. Dat werpt dit land terug in de barbarij. Je verlaagt mensen tot het ni veau van dieren. Voor hon den heb je van die halsban den. Als een hond aanvalt, geven die het beest een on aangename prikkel. Zo'n polsband is vergelijkbaar: mensonwaardig. Het is min der zichtbaar dan een loden kogel, maar net zo erg. Loden bal Zoals Lucky Luke en zijn zelfgedraaide sigaret onaf scheidelijk zijn, zo zijn de broertjes Dalton onlosmake lijk verbonden met een ijze ren ketting, aan de ene kant eindigend aan een enkel, aan de andere kant aan een loden bal. In vroeger tijden waren die ballen een blok aan het been voor gevangenen, die van zins waren uit te breken. Ze werden afgeschaft uit hu manitaire overwegingen. In het deel van Noord-Ame- rika, waar de gebroeders Dalton rondliepen vóór het de Verenigde Staten werd genoemd, is nu een vinding gedaan, die beschouwd kan worden als de opvolger van de loden bal. Het is een met technische snufjes gevulde polsband, die in verbinding staat met een centrale. Een crimineel, die zijn vrij heidsstraf thuis mag uizitten, krijgt zo'n armband om. Zo lang hij zich binnenshuis of in de tuin bevindt (al naar gelang de afstelling van de band), gebeurt er niets. Over schrijdt hij de lijn en verlaat hij zijn onzichtbare gevange nis, dan wordt de centrale gealarmeerd. De delinquent wordt vervolgens door de po litie in de kraag gevat en kan een zwaardere straf tegemoet zien, waarschijnlijk in een echte cel. Zoals gemeld is minister Korthals Altes wel gechar meerd van dit idee. Justitie klaagt al tijden over een nij pend cellentekort, waardoor, zo meldt het ministerie om de haveklap, criminelen hun gerechte straf ontlopen. Iede re kleine crimineel die zijn straf achter de jalouzieën uit zit, maakt evenwel een plaatsje achter de tralies vrij voor een zware jongen, denkt de bewindsman. Dienstverlening Maar niet iedereen denkt er dus zo over. De Zutphense rechter mr. B.E.P. Myjer, die op het gebied van alternatie ve dienstverlening een naam heeft hoog te houden, ziet er niets in. Veel eerder zou er volgens hem gedacht moeten worden aan een uitbreiding van de mogelijkheden tot dienstverlening. Zo zijn om- langs enkele mensen wegens mishandeling veroordeeld tot vrijwilligerswerk bij het COC en hebben vandalen te lefooncellen en bankjes moe ten repareren. „Vrijheidstraf, in een cel of thuis, is een ui terste", aldus mr. Myjer. Hij verwijt de minister dat die alleen uit economische motieven positief staat tegen over de Amerikaanse uitvin ding. „De minister hoopt op die manier het cellenkort te rug te dringen en daardoor te kunnen bezuinigen op de nieuwbouw", zegt de rechter. „En ik druk me daarmee mild uit, maar het is van rechters bekend dat ze niet onmiddellijk hard oordelen, behalve wanneer ze een von nis uitspreken". Tegenover besparingen staan overigens „Huisarrest werpt Nederland terug in de barbarij". ook uitgaven voor eten en drinken, aangezien de over heid een zorgplicht heeft voor elke gedetineerde, zelfs als die in zijn eigen huis zit. Onderzoek Criminoloog Van Swaanin- gen van de VU in Amster dam heeft de werking en uit werking van de Amerikaan se polsbanden op de voet ge volgd. Hij wijst erop dat het eigenlijk nog te vroeg is een definitief standpunt in te ne men, omdat het experiment in de VS nog jong is en er in Nederland nog geen enkel onderzoek naar is verricht. Hij schaart zich achter mr. Myjer en dr. Buiting. „Als er dan al een reden is om het in te voeren, dan ook alleen omdat gevangenisstraf nog slechter is". Van Swaaningen plaatst ook vraagtekens bij het door woordvoerders van Justitie met zekere regelmaat verkondigde tekort aan cel len. „Er staan continu cellen leeg. Tot voor kort was één van de torens van de Bijl merbajes maar half gevuld. Let maar eens op: als een kraakpand wordt ontruimt, is er wel genoeg ruimte om alle krakers te bergen". JAN SMITS Kamer stemt in met studie stuw Nieuwe Waterweg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer stemt in met een studie naar de bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Dit bleek gisteren tijdens een bespreking van dit plan in de Kamer. Minis ter Smit-Kroes van ver keer en waterstaat kon digde de studie afgelopen vrijdag aan. Volgens de minister zou een versterking van rivierdijken bij Dordrecht, Sliedrecht en Rotterdam honderden, miljoe nen meer gaan kosten dan ge dacht. Mede om die reden is op het ministerie een uit de vijftiger jaren daterend plan voor de bouw van een storm- stuw in de Waterweg weer naar boven gehaald, aldus de minister. Dat plan zal wel aan gepast moeten worden aan de huidige situatie. Vandaar dat besloten is tot een studie door Rijkswaterstaat en drie wijze mannen, de heren Schreuders, Glerum (beide betrokken bij studies over de Oosterschelde- werken) en Bokhoven. De stu die moet in oktober of novem ber klaar zijn. Smit-Kroes zei dat de stuw per se geen tweede Oosterschelde- dam zal worden. Het project zal ook niet in de vorm van een planologische kernbeslis sing (PKB) ter inspraak aan de bevolking worden voorgelegd. Milieueffecten van het project zullen is een korte procedure getoetst moeten worden. Vol gens de minister kan het pro ject ver voor 1998 klaar zijn. Zij zei de bouwperiode te schatten op circa vijf jaar. De Graaf DEN HAAG Minister De Graaf van sociale za ken en werkgelegenheid is tevreden over de resul taten die tot nu toe zijn geboekt met het Jeugd Ontplooiingsbanen Plan (JOB-plan). Naar schat ting 30 procent van de langdurig werkloze jonge ren is door het plan be reikt. De evaluatie betreft de resul taten van de arbeidsbureaus in Veendam, Enschede en Schie dam waar in 1984 met het ex periment van start werd ge gaan. De Graaf concludeert aan de hand van een evaluatie van het JOB-experiment dat de arbeidsmarktpositie van de jongeren die langdurig werk loos waren en aan het experi ment deelnamen, daadwerk- lijk blijvend is versterkt. Het JOB-plan geeft langdurig werkloze jongeren onder de 25 jaar de gelegenheid om op een tijdelijke arbeidsplaats werk ervaring op te doen. Werkge vers die jongeren in het kader van het JOB-plan een baan aanbieden krijgen eenderde van het voor de betrokkene geldende minimum(jeugd)loon terug in de vorm van subsidie. Uit het onderzoek is gebleken dat naar schatting 30 procent van de doelgroep door het JOB-plan is bereikt. De totale deld bijna een half jaar dragen. Het percentage plaat singen korter dan een maand blijft met 25 procent echter nog vrij hoog. Het aantal vrou wen dat via JOB werd ge plaatst is gering, volgens de onderzoekers ligt de oorzaak in het feit dat nogal wat plaat singen werden gerealiseerd in de industrie. Ongeveer de helft van het aantal jongeren dat deelnam aan JOB heeft in middels een vaste baan gevon den. Momenteel werkt ongeveer de helft van de arbeidsbureaus mee aan JOB. Onlangs besloot De Graaf dat het JOB-plan voor het hele land zal gaan gelden. Melanie Frey uit West-Duitsland demonstreert even hoe zij ge heel op eigen gelegenheid een telefoongesprekje voert met haar vriend in New York. Ze gebruikt hiervoor een kleine nieuwe com municatie satelliet die momenteel te bewonderen is op de Han nover Messe. AMSTERDAM „Ik zie niets meer terechtkomen van de plannen om in Ne derland enkele duizenden windmolens neer te zet ten. Er is ruimte voor ze ker drieduizend molens maar er zijn praktisch geen klanten voor. Onder deze omstandigheden ver wacht ik niet dat er grote series windmolens in ons land zullen verrijzen", al dus directeur drs. J.C. Smit van Holec (elektro techniek) gisteren bij de presentatie van het jaar verslag. In de herfst zal Holec begin nen met de oplevering van de zestig molens in het Friese Sexbierum. De order verte genwoordigde een waarde van ƒ30 miljoen. Volgens Smit worden windmolens misschien pas weer interessant als de olieprijs tot boven zestig dollar per vat stijgt. Holec verwacht dit jaar de op gaande lijn van de laatste drie jaar te kunnen doortrekken. Bij een nagenoeg gelijkblijven de omzet (circa f 550 miljoen) zal de winst vooral ook kwali tatief verbeteren. Dit betekent een bedrijfsresultaat tussen f 23 miljoen en f 33 miljoen te gen vorig jaar f 16,5 miljoen. Deze voorspelling deed direc-: tievoorzitter drs. J.C. Smit gis teren bij de presentatie van het jaarverslag. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (c) Standaard UltoaverlJ/Wavery Productions Wijn Een mede werkster van de veiling Christie's in Amsterdam toont een paar flessen wijn die vandaag zijn geveild. In totaal wissel den er zo'n 700 kavels wijn van eige naar. Ver wacht werd dat de fles rechts, een Champagne uit 1815, 400 gulden zou op brengen en de andere fles, een Double Magnum uit 1934, 1500 gulden. KRAKERS: (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Het pand Singel 114, dat van ochtend door politie werd ontruimd, is een aantal keren van eigenaar veran derd en diverse keren ge kraakt en ontruimd. De kraak waar het dit keer om ging, dateert uit april 1985. Het openbaar minis terie besloot aanvankelijk geen maatregelen te ne men, omdat in de daaraan voorafgaande periode geen sprake was van van „gebruik" door de eige naar in de betekenis die het wetboek van straf recht daaraan hecht. De eigenaar diende vervolgens een klacht in bij het gerechts hof in de hoofdstad. Dat kwam tot een andere conclusie dan het openbaar ministerie. Het hof besliste op 1 juli 1986 dat de krakers lokaalvredebreuk hadden gepleegd en dat daar om het pand moest worden ontruimd. Singel 114 is de laatste tijd be woond door gemiddeld acht mensen, vertelde één van de krakers. Hij noemde de ontrui ming belachelijk. „Wij begrij pen niet dat politie, gemeente en openbaar ministerie zich hiervoor lenen. Niemand wil de ontruiming, behalve het ge rechtshof en-weigenaar Pan- day". De krakers hebben ook deze keer geen enkel vertrou wen in de garanties van de ei genaar aan burgemeester Van Thijn. Ze zeggen het pand steeds weer bewoonbaar te hebben gemaakt als het na een ontruiming van binnen was gesloopt. „Alles wat wij erin aanbrachten, zoals tussenmu ren en dergelijke, werd steeds weggehaald en vervolgens stond het pand weer maanden lang leeg", aldus de krakers.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5