Wetten moeten uitgaan van publieke moraal'' Argentijnse kerk kritisch op regering-Alfonsin fieidóeSowoM beroepingen kerk wereld PAUS TOT ARGENTIJNEN: Dilemma voor paus brieven Fn lil lezers GEESTELITK LEVEN/OPINIE fieidaeSouocwi DINSDAG 7 APRIL 1987 PAGINAL Somberheid over toekomst remonstranten UTRECHT Er is weinig kans op dat de Remonstrantse Broe derschap wordt opgenomen in Samen op Weg, het proces van eenwording van gereformeerden en hervormden. Die sombere verwachting sprak voormalig legerpredikant drs. J.W. Schnei der uit op een bijeenkomst van „Waakt en Weegt", een groep behoudende Remonstranten. Vooral de Gereformeerde Bond, op de rechterflank van de Hervormde Kerk, zal zich verzetten tegen deelname van de vrijzinnigen, aldus ds. Schneider. Een verkenning van de toekomst van de Remonstrantse Broeder schap was evenmin aanleiding tot optimistische geluiden. Het ledentaai daalt zo sterk dat er over tien jaar waarschijnlijk nog maar vijfduizend remonstranten zijn. Steeds meer conflicten predikanten gemeenten 'DEN HAAG Er is een toenemend aantal con flicten tussen predikan ten en gemeenten. Het <gaat daarbij niet alleen om puur kerkrechtelijke kwesties, maar ook om onderliggende proble men zoals teleurstellin gen bij zowel predikant als gemeente. "'Dit meldt ds. N.H. Kuipéri, -secretaris van de Bond van "^Nederlandse Predikanten in het jaarverslag van de Bond. ':Èr zijn 1800 voornamelijk ?tiervormde predikanten aan gesloten bij de organisatie. 'iHet bestuur maakt zich voor al zorgen over de negatieve visie van een aantal predi- n kanten op hun werk. Kuipéri -ikan zich niet aan de indruk -<onttrekken dat de veerkracht -;en tolerantie van predikan ten en gemeenten in conflict situaties sterk afnemen en ridat ze als gevolg daarvan - .sneller dan voorheen als par tijen tegenover elkaar komen -cte staan. -fDoor een gebrekkige kennis van het kerkrecht bij predi- v kanten en kerkeraden wor- :,den er vaak slechte afspra ken gemaakt die later aanlei ding geven tot problemen, al- dus het jaarverslag. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dordrecht, W, Arke- raats te Giessendam-Nederhardinx- veld. Beroepen te Beverwijk (toe zegging). D.Visser te Eefde. Aange nomen: naar Dokkum (parttime), Mevrouw J.L. Falkenburg kandida te te Delft; naar De Meern, G.Ha- moen te 'S Gravenzande. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ommoord-Zevenkamp in samenwerking met hervormde wijkgemeente Ommord Rotterdam, drs.J.Korf te Maassluis die dit be roep heeft aangenomen. Aangeno men: naar Klundert Jac.Griffioen .te Herwijnen; naar Nijverdal, "drs.S.Poelman te Damwoude. Gereformeerde Kerken vrijge- - Beroepen te Grootegast, H.Pathuis ;te Mildam-Nijega-Opeinde. Bossche dekens solidair met geweigerde deken Tops DEN BOSCH De overgebleven dekens van het bisdom Den Bosch hebben zich gisteren solidair verklaard met hun woord voerder, deken H.C.A.M. Tops, die vorige week door bisschop J.G. ter Schure niet als deken van Asten werd herbenoemd. „Wij herkennen ons als dekens in persoon en opvattingen van onze collega Tops. Indien hij voor bisschop Ter Schure onaan vaardbaar is, dan vragen wij ons af of en hoe wij nog als deken kunnen functioneren," aldus een gisteren uitgegeven persver klaring na afloop van een spoedvergadering van de dekens. De dekens willen ten spoedigste een gesprek met de bisschop over deze zaak „omdat de integriteit van deken Tops en van alle dekens in het geding is". Iedere overwonnen verzoeking maakt de mens mooier BUENOS AIRES Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Argentijnse politici opgeroepen de „legitieme rechten van de samenleving" te res pecteren. De wetten die nen „rekening te houden met de publieke mo raal", aldus de paus tij dens een ontvangst in het presidentiële paleis enkele uren na zijn aan komst in Buenos Aires. Tot president Raül Al- fonsin en de voltallige regering van Argentinië zei hij: „De politiek moet de mensen en de ge meenschap dienen en zonder voorbehoud hun rechten en legitieme wensen steunen. De poli tiek moet prioriteit ge ven aan ethische waar den, die beschermd die nen te worden." De regering-Alfonsin heeft voorgesteld in de grondwet de scheiding van kerk en staat vast te leggen. Verder is bij het parlement een wets voorstel tot legalisering van echtscheiding ingediend. Het „volledige herstel van de democratie" in Argentinië is volgens de paus een bijzon der gelukkige omstandigheid. De Argentijnen moeten zich daarom altijd realiseren dat ze zijn geroepen om op ver antwoorde manier aan het politiek proces deel te ne men. Aan het eind van zijn zes daags bezoek aan Chili gis termiddag zei de paus tot ge neraal Pinochet, die hem uit geleide deed, dat de dialoog de enige oplossing voor de conflicten van het land is. Daarbij moet gestreefd worden naar „solidariteit, ge rechtigheid, verzoening en vergeving". Pinochet zei toen: „Moge God uw stappen zegenen". De paus sprak de hoop uit dat de Chilenen zich het pausbezoek zullen herin neren als „een oproep tot hoop, een uitnodiging om de blik omhoog te richten en een aansporing tot vrede en broederlijk samenleven". Die ochtend had de paus het opgenomen voor de gevange nen in Chili. De omstandig heden in de gevangenissen moeten zodanig zijn dat het recht en de waardigheid van de gevangenen geen geweld wordt aangedaan, zei hij in de gevangenis van de Noord- chileense stad Antofagasta. Naar aanleiding van het hoge bezoek onderbraken de gede tineerden daar hun honger staking voor betere omstan digheden. In Antofagasta zit ten ook tien jongeren vast, die worden verdacht van be trokkenheid bij de aanslag op generaal Pinochet. Gedetineerden hadden in de gevangenis van Santiago de paus via een hongerstaking gewezen op de geheime fol- tercentra, de bijzondere rechtbanken en de slechte omstandigheden in de gevan genissen in Chili. Enkele we ken voor het pausbezoek hebben Chileense mensen rechtenorganisaties boven dien de verplaatsing van po litieke gevangenen van de gevangenis in Antofagasta naar andere delen van het land aan de kaak gesteld. Ze verweten de regering Pino chet te willen voorkomen dat de paus politieke gevangenen ontmoet. Politici van de Chileense op positie hebben gisteren ge zegd dat door het bezoek van paus Johannes Paulus II de kerk in Chili beter kan bij dragen aan een vreedzaam herstel van de democratie. „De kerk kan nu met krach tiger stem gerechtigheid, werkgelegenheid en respect voor de mensenrechten ei sen," zei Patricio Hales, lei der van de verboden commu nistische partij. Kerkelijke leiders bewaren het stilzwij gen over de mogelijke gevol gen van het bezoek van de paus. Gematigde en marxisti sche politici hopen dat de re gering gehoor zal geven aan de pauselijke oproep tot vreedzame verandering. Eerste openbare bijeenkomst „Ouders en Vrienden' UTRECHT Voor het eerst heeft de „Vere niging Ouders en Vrienden van Homofiele Broeders en Zusters in de Christelijke Gere formeerde en Nederlands Gereformeerde Kerken" een openbare bijeenkomst gehad. De vereniging telt ruim dertig leden en heeft en kele tientallen sympathisanten. De kerken waarbinnen de vereniging functioneert, wij zen de homoseksuele levenswijze af. Kortgele den heeft de Christelijke Gereformeerde Sy node euitgesproken dat „homoseksuele hande lingen uitdrukkelijk in strijd zijn met de wil van de heilige God". De Vereniging van Ou ders en Vrienden onthoudt zich van een standpunt op dit terrein. Ze legt zich toe op het bieden van pastorale hulp aan homofiele kerkleden, hun familie of relaties. Behalve de vereniging is er binnen de kring van beide ge noemde kerken een werkgroep Homofilie. Deze richt zich vooral op erkenning door de synode. DR. W. BOELENS: DEN HAAG „Hoe versluierd ook, de paus heeft tijdens zijn bezoek aan Chili de aantasting van de mensenrechten onder het regime van dictator-president Pino chet veroordeeld. Tege lijkertijd heeft de paus ook het geweld van de oppositie dat een einde wil maken aan het ge weld van overheidswege veroordeeld", aldus dr. Wim L. Boelens in een eerste, nog summiere re actie op de gebeurtenis sen tijdens het bezoek van paus Johannes Pau lus II aan Chili. Dr. Boelens, als staffunctio naris voor de oecumene ver bonden aan het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Groningen, ziet nog geen verandering in de hou ding van de paus ten opzichte van de bevrijdingstheologie. Wél vindt hij dat Johannes Paulus II duidelijk zijn soli dariteit met de slachtoffers van het Chileense bewind heeft betoond en de katholie ke humanitaire organisatie „Vicaria de la Solidaridad" een hart onder de riem heeft gestoken. Dat van een ommezwaai in de houding van de paus niet kan worden gesproken blijkt volgens Boelens uit de afwij zing van de „volkskerk", die zelfstandig naast het episco paat een eigen verantwoor delijkheid en politieke stel- lingname wenst en uit zijn verwijzing naar Nicaragua, waar priesters ondanks het uitdrukkelijke verbod van het Vaticaan nog politiek ac tief zijn. „Ik denk dat de paus door al les wat er tijdens zijn bezoek aan Chili gebeurd is verward is als alleman. Hij zal tijd no dig hebben om het allemaal te verwerken. Daarom is be langrijker wat hij, een maal weer thuis in het Vaticaan, zal zeggen over zijn in Chili opgedane ervaring", aldus Boelens. Hij concludeert uit alle berichten over het optre den van Johannes Paulus II in Chili dat de paus blijft uit gaan van een clericale kerk. „Het dilemma, waarvoor de paus zich met de kerk gesteld ziet is gelegen in het feit dat hij meent niet te mogen op roepen tot gewelddadige ver drijving en omverwerping van regiems die de ongelijk heid in welvaart en posities in stand willen houden", al dus Boelens. Vergelding „Pinochet is een zeer wraak zuchtig heerschap. Je kunt er op rekenen dat hij kwaad is over de uiterst negatieve ma nier waarop zijn bewind de afgelopen week in het we reldnieuws is gekomen", zegt een andere deskundige Jan van Zijerveld, stafmedewer ker van het Centraal Missie Commissariaat in Oegstgeest over de effecten van het pausbezoek. „Het was im mers zijn bedoeling het be zoek van de paus uit te bui ten, er goede sier mee te ma ken in het buitenland". Of de vrees van de Chilenen voor een nieuwe golf van on derdrukking bewaarheid wordt, kan Van Zijerveld niet zeggen. Maar hij deelt hun bezorgdheid wel „Bij le ger en politie heerst een ware geweldcultuur. Ze kun nen straffeloos optreden". En er is eigenlijk niets dat de Chileense machthebbers zou kunnen weerhouden, want aan de woorden van de paus hebben Pinochet en de zijnen geen boodschap. Als belangrijkste resultaat van het bezoek van de paus aan Chili ziet Van Zijerveld de steun die de Chileense bis schoppen hebben ontvangen voor hun streven naar ver zoening en democratie. „In al zijn preken en toespraken heeft de paus voortdurend gewezen op de sociale leer van de kerk. Hij veroordeel de schendingen van de men senrechten, benadrukte het recht op arbeid, het recht op democratie en de noodzaak van een dialoog. Tegelijker tijd veroordeelde hij het ge weld en de klassenstrijd. Ik had eigenlijk ook niets an ders verwacht. Ik zie het be zoek vooral als een verster king van de positie van de rooms-katholieke hiërar chie". DEN HAAG De rela tie tussen de rooms-ka tholieke kerk in Argenti nië, waar paus Johannes Paulus II gisteren is aan gekomen en de democra tische regering van presi dent Raul Alfonsin is zonder meer koel te noe men zoals ook bleek uit de protesten in het afge lopen weekeinde tegen het bezoek. Dat komt niet alleen doordat de overgrote meerderheid van de bisschoppen de terreur onder het militai re bewind (1976-1983) hebben geaccepteerd, maar ook omdat zij ern stige kritiek hebben op het voorstel van de rege ring-Alfonsin tot ene in grijpende wijziging van de grondwet, waarbij de scheiding tussen kerk en staat zal worden inge voerd. Tevens is bij het parlement een wetsvoorstel in behande ling tot legalisering van echt scheiding. De bisschoppen hebben gedreigd de parle mentsleden die zich voor dat wetsvoorstel uitspreken, te zullen excommuniceren. De paus bezocht Argentinië ook in juni 1982, toen het conflict met Engeland woed de over de Falkland Eilan den. De paus slaagde er toen tot zijn eigen teleurstelling niet in beide partijen dichter bij elkaar te brengen. Inte gendeel, tijdens het bezoek van de paus aan Argentinië nam het conflict in hevigheid toe. De overgrote meerderheid van de Argentijnen (87 pro cent) is rooms-katholiek. Voorts is twee procent van de bevolking lid van een protestantse kerk en even eens twee procent joods. De vrijheid van godsdienst is in de grondwet vastgelegd. Aan het^inde van de vorige eeuw kéfïïle Argentinië een periode waarin de opeenvol gende regeringen een niet- religieus en zelfs anti-cleri- caal beleid voerden. In deze eeuw verzwakte het anti-cle- ricalisme van de overheid en kon de kerk een deel van de verloren invloed herwinnen. Dictator Juan Peron, die van 1943 tot 1955 aan de macht was, trachtte aanvankelijk de kerk voor zich te winnen door het staatsonderwijs weer katholiek te maken. Later ontstonden er wrijvin gen, waarna Peron zijn gun sten jegens de kerk weer in trok en door paus Pius XII werd geëxcommuniceerd. Na de val van Peron werden alle kerkvijandige maatregelen ongedaan gemaakt. In 1976 kwamen de militai ren de macht en daarmee be- Paus Johannes Paulus II gisteren bij zijn aankomst in Chili waar hij welkom werd geheten door president Raul Alfonsin en zijn vrouw Lorenza Barraneche. gon een tijdvak van staatster reur. Veruit de meeste bis schoppen steunden de mili tairen en lieten geen woord van protest horen tegen de verdwijningen en martelin gen van tegenstanders van het bewind. Slechts vier van de ruim tachtig bisschoppen spraken zich in het openbaar uit tegen de zeer omvangrij ke schendingen van de men senrechten. Een van hen, bis schop Enrique Angelelli van La Rioja, kwam in 1976 on der mysterieuze omstandig heden bij een verkeersonge luk om het leven, toen hij een mis wilde opdragen voor twee van zijn priesters die waren ontvoerd en ver moord. Ook priesters en mannelijke zowel als vrou welijke religieuzen werden het slachtoffer van de repres- Andere priesters en sommige bisschoppen, vooral degenen die met de zielzorg onder mi litairen en politiemensen wa ren belast, hebben met het bewind gecollaboreerd, zoals organisaties voor de mensen rechten naderhand hebben aangetoond. De „beruchtste" is de vroegere aalmoezenier van de politie in de provincie Buenos Aires, mgr. Antonio Jose Plaza, die onlangs nog de moord op twee linkse priesters rechtvaardigde. De regering-Alfonsin heeft zich bij de Argentijnse hië rarchie vooral onbemind ge maakt door het voorstel tot legalisering van echtschei ding, dat binnekort waar schijnlijk door de senaat zal worden goedgekeurd. Naar verwachting zal de paus zich tegen de legalisering van echtscheiding keren, al me nen sommige waarnemers dat hij zijn kritiek zodanig zal formuleren dat het con flict tussen kerk en staat niet op de spits wordt gedreven. De Argentijnse bisschoppen besloten in september vorig jaar weliswaar dat de afge vaardigden die voor legalise ring van echtscheiding had den gestemd voortaan van de sacramenten moesten wor den uitgesloten, maar tot nu toe hebben slechts drie bis schoppen hun priesters op dracht gegeven aan dit be sluit ook daadwerkelijk uit voering te geven. Duizenden Argentijnen heb ben zich de afgelopen maan den gekeerd tegen de „Punto final '-wet (punt erachter), die een einde maakte aan de verdere berechting van mili tairen wegens schending van de mensenrechten. Ook som mige leiders van kerken ga ven blijk van hun afkeuring, maar de meeste bisschoppen hebben niets van zich laten Omstreden draagmoederschapE Nu de uitspraak van de Amerikaanse rechter in de zaji „Baby M." zal worden aangevochten bij het hooggerechtshjj van de Amerikaanse staat New Jersey, zal het juridisfc steekspel om het kind van een Amerikaanse draagmoedj nog wel even voortduren. Het ziet er echter niet naar uit <j de uitspraak in hoger beroep zal afwijken van die van de g wone rechter. Die wees het kind toe aan een echtpaar tienduizend dollar voor het draagmoederschap betaalde. rechter bepaalde tevens, dat draagmoedercontracten rechè geldig zijn in de VS, waar draagmoederschap op commercial basis al geruime tijd een aanvaard verschijnsel is. Via col tracten leven er nu al meer dan vijfhonderd draagmoeder» by's in de VS. Inmiddels is „Baby m." ai een jaar oud en al even duurt het onwaardig getouwtrek om het bezit van het kil Mary Whitehead bracht de baby ter wereld, nadat ze contract had afgesloten met het echtpaar William en Elii beth Stern om als draagmoeder te fungeren. De heer Sten via kunstmatige insiminatie de biologische vader, biologische moeder heeft de tienduizend dollar die ze had dongen echter niet aangenomen, omdat ze bij nader inzii geen afstand wilde doen toen ze het kind eenmaal had gt baard. De heer Stern eiste het op, omdat afspraak nu eet maal afspraak is. Hij kreeg in eerste instantie gelijk van 4 rechter. „Baby M." door de moeder Melissa en door de der Sara genoemd wordt nu door de Sterns groot gr bracht. De Whiteheads mogen haar niet zien in afwachtic van de uitspraak in hoger beroep. De consequenties van de gerechtelijke uitspraak zulltj groot zijn. Een contract over een draagmoederschap is voqj lopig onaantastbaar in de VS en daarmee is de deur geopea voor bemiddelingsbureaus, die voor veel geld draagmoedfll aanbieden. In Europa is men weliswaar veel terughoudéi der, maar alleen Engeland kent een uitdrukkelijk wettelffi verbod op commercieel draagmoederschap. De Westduitfc regering heeft naar aanleiding van het Amerikaanse proef inmiddels aangekondigd eenzelfde verbod in de wet op t nemen. In ons land zal een draagmoeder-contract zo goed als zekj? door de rechter nietig worden verklaard, omdat het uitgt legd kan worden als strijdig met de grondwet, met name mp artikel 11, waarin de onaantastbaarheid van het menselijk chaam wordt gegarandeerd. Inmiddels is via een schattig van het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt bekend gewordef dat in ons land jaarlijks ongeveer vijftig kinderen via draat moederschap worden geboren. Dat roept de vraag op of niet een wettelijke regeling moet komen. t VEEL belangrijker dan de juridische kant van dit vraagstif zijn uiteraard de maatschappelijke, ethische en pedagogiscf aspecten. Met name de vraag of „wensouders" met het krf gen van een draagmoederkind hun verlangens niet te ze| laten prevaleren boven het belang van het kind, zou indriP gender aan de orde moeten worden gesteld. De nood vf kinderloze echtparen kan zeer groot zijn, maar het gevaf dreigt dat een draagmoederkind te gemakkelijk als een oji lossing wordt gezien. Hoe problematisch adoptie ook kl zijn, het is een oplossing die in veel gevallen het belang v| het kind voorop stelt. Af en toe zon. DE BILT (KNMI) Nog steeds ligt een oude depressie kern boven de Britse Eilan den. Dit systeem houdt boven west-Europa een zuidwestelij ke stroming in stand. Deze stroming is vooral in de hoge re niveau's goed ontwikkeld. In deze stroming trekken sto ringen mee. Een dergelijke storing passeert vanavond ons land. De wind draait daarbij van zuid naar zuidwest. Een volgende storing wordt woens dagmiddag of -avond met plaatselijk buien verwacht. Na een nacht met een minimum temperatuur van zo'n graad of 7 loopt het kwik woensdag middag tot rond 14 graden op. Af en toe schijnt dan de zon. De zuidwesten wind waait overdag matig, dat wil zeggen met kracht 4. Donderdag en vrijdag wordt ongeveer het zelfde weertype verwacht, tij dens het weekeinde is het en kele graden kouder. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-ScandinaviëOpklarin gen en nagenoeg droog. Mid- dagtemperatuur 5 tot 10 gra den. Denemarken: Veel bewolking, maar bijna overal droog. Mid- dagtemperatuur rond 10 gra den. Britse Eilanden: In het alge meen veel bewolking en plaat selijk een bui. Middagtempera- tuur van 9 graden in het noor den tot 13 in het zuiden. Noord-Frankrijk en Benelux-. Af en toe zon en nu en dan een bui. Middagtemperatuur rond 13 graden. Midden- en zuid-Frankrij Dinsdag half tot zwaar h wolkt en af en toe regen een bui. Woensdag periodi met zon en grotendeels droc Middagtemperatuur 15 tot graden. Alpengebied: Veranderlijl bewolking en vooral in middaguren plaatselijk et bui. Temperatuur in de d alt 15 tot 19 graden. Nulgrade grens op ongeveer 2500 met< Italië en Joegoslavische km Veranderlijke bewolking bijna overal droog. Midda temperatuur 17 tot 22 gradei Duitsland: Af en toe zon en r en dan een bui. Middagtemp ratuur omstreeks 15 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Reg Amsterdam l.bew. 15 4 Frankfort l.bew 17 3 I Genève zw.bew. 14 4 Helsinki hagelbui 5 1 1 Innsbruck zw bew. - 1 Klagenfurt onbew. - -1 Kopenhagen mist 14 0 Cyprus Istanbul Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Band met de kerk (2) Begin zestiger jaren werd de katechismus afgeschaft. Ik kan me geen collega-onderwijzer herinneren die daar rouwig om was. Je vroeg je alleen wel af, welk kennisniveau men voor de gemiddelde volwassen katholiek beoogde en hoe men daar in de loop van de school jaren naartoe dacht te werken. Het Hoger Katechetisch Insti tuut gaf een boekje uit („Grondlijnen") dat duidelijk zou maken hoe katechese moest worden gegeven. Dit ge schrift leek helaas eerder het geesteskind van een bloedelo ze mummie. Methodes voor katechese gingen verschijnen in de vorm van losse afleve ringen, „om de zaak in ont wikkeling te houden". Die ontwikkeling kwam echter vooral neer op steeds minder inhoud. Het woord „God" ver dween uit het woordenboek, van bijbelonderricht bleef niet veel meer over dan af en toe een klein fragmentje in een fletse parafrase. Deze tendens werd nog versterkt waar lan delijke methodes werden ver vangen door de „projecten" van de districtskatecheet. De lessen werden als godsdiensti ge vorming vrijwel onherken baar, een placebo. u weet wel: een neptabletje om een patiënt die niets mankeert tevreden te stellen. Ik denk dat menige volksstam zijn jeugd in de vorm van levenswijze verha len meer bagage meegeeft. Die katecheten verdiepten zich overigens wel ijverig in de di dactiek, de theorie van het on derwijzen, en „steeds minder" werd didactisch steeds overda diger verpakt. Het gaf in de klas veel gedoe om niets. Re cent onderzoek onder twee honderd onderwijzers in het bisdom Rotterdam wees uit dat ruim 40% van hen nauwelijks of niet kerkelijk is, de confes sionele school geen noodzaak vindt en de katechese niet ge bruikt om het rk geloof over te brengen. Zij vinden 43% van de katecheten aan hun zijde, die bekenden: „Wij zien het niet als onze taak het christe lijk geloof over te dragen of de kinderen te leren bidden". Dat klinkt alsof de bakker weigert voor brood te zorgen of dat de dokter op het spreekuur zegt dat je gezondheid hem niets aangaat. Niets ten nadele van degenen die wel hun best ble ven doen, maar de taakopvat ting blijkt bij velen verwaterd of /erdampt. Intussen ver wachten deze funktionarissen wel dat er maandelijks salaris wordt uitbetaald. Bijzonder onderwijs kan een groot goed zijn. Maar bisschop Gijsen heeft geen ongelijk als hij wenst dat de betrokkenen zich weer, vooral in deze tijd vol riskante ontwikkelingen, be wust worden van hun verant woordelijkheid t.o.v. de kerk en de jeugd die zij hun toever trouwt. W. Andriessen, DEN HAAG. Johannes Passie In de rubriek Platen, hande lend over de Johannes Passie van J.S. Bach, stuitte ik weer eens op een hardnekkig mis verstand. Zoals zo vaak wordt er bij de muziek van Bach een direct verband gelegd met het geloof. Alsof, zo suggereert met name ook de laatste zin van het artikel, alleen dan deze superieure muziek een mens zou kunnen raken. Dat is wel erg gemakkelijk. Alles wat waarlijk groot is, stijgt ver uit boven zaken als geloof, po litiek, afkomst en dergelijke. Zeker de Passies ontroeren door hun schoonheid en per fecte harmonie en niet omdat ze zo'n overduidelijke christe lijke achtergrond hebben. Dat is hooguit een bijkomend as pect. Toch is juist dat laatste helaas reden voor velen, zoals je bij voorbeeld ook bij de EO ziet, zich Bach toe te eigenen. Dat zou ik bijna een misdaad tegen zijn muziek durven noe men. J. van der Heijden, DEN HAAG. Wereldraad (2) De verwarring over de maag delijkheid van Maria, zoals die opnieuw tot uiting kwam in een ingezonden brief, vloeit voort uit de vertaling waarbij vergeten wordt dat de oosterse betekenis, die wordt gehecht aan de woorden „broeders en zusters", veel breder is dan in het Westen. Broeders en zus ters betekent zoveel als familie en de onderlinge band in de familie is als tussen zusters en broeders. Eigenlijk zijn de woorden in onze en de ooster se betekenis niet met elkaar te vergelijken. Hier is de gevoels waarde nuchter en zakelijk, de oosterse betekenis is breed en intiem. Hoewel, in charismati sche bewegingen neemt tegen woordig tussen de leden o derling het gebruik van woorden broeders en zuste toe, ook als men geen famil van elkaar is. In kloosters no men de paters elkander o< broeder, en de nonnen elkai zuster. Wat trouwens te dei ken van het woord wapö broeder? De Kerk heeft noo gedwaald, 2000 jaar lang w zij niet achterlijk of bedrieg lijk, maar wij zijn licht gelovi en snel bereid andere menii gen aan te hangen over Chri tus dan die de Kerk leert. H. Rutges, DEN HAA( Geen krant ontvangen Bel tuss 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tuss 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.07 122248 en uw krant wordt nog deze de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2