£cicUe (Bowtwnt Veerboot komt overeind Bon: Brood Vooruitzichten voor economie somberder Remmen en stuur geblokkeerd bij autodiefstal "Dat verdient'n cadeau, Albert." "Leuk vooronze klanten, Artland." Zesde ontruiming kraakpand Singel Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. QDirecteur-hoofdredacteur JJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Dinsdag 7 april 1987 78e jaargang no. 23775 Af en toe zon en vooral in de middag en avond kans op een bui. Minimumtemperatuur rond 7 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 14 graden. Matige zuidwestenwind. Zon op: 7.00; onder: 20.25. Scheveningen hoog water: 12.04; laag water: 5.55 en 18.32 Zaterdag 25 april bij deze krant kettingbotsing: egen gewonden EUWARDEN De dichte ist heeft vanmorgen tot een rkeerschaos geleid op rijks- eg A 31 tussen Marssum en eeuwarden. Ongeveer 60 au raakten daar betrokken bij r> kettingbotsing. Negen pnsen liepen daardoor lichte rwondingen op, aldus de ge- eentepolitie Leeuwarden. De ateriële schade is aanzienlijk. rijbaan richting Leeuwar- n was omstreeks 11 uur nog lor alle verkeer gesloten. De litie had op dat moment de nden vol aan het wegslepen de wrakken. Rookverbod België in openbare gebouwen BRUSSEL In België is het vanaf sep tember verboden te roken in alle openbare ruimten, zoals zieken- en bejaardenhuizen, scholen en universiteiten, musea, sporthal len, stationshallen en theaters. Op overtre ding van het verbod komt een boete te staan, die kan oplopen tot duizend gulden. In België rookt een op de drie mensen. Directeur-generaal Mahler van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) heeft gis teren het startsein gegeven voor een cam pagne tegen het roken, door een glazen as bak stuk te gooien. In het WHO-gebouw in Genève is roken nu streng verboden, met uitzondering van één zaal op de achtste verdieping. Eerst zien, dan betalen ALKMAAR AZ laat zondag de toeschouwers op bepaalde gedeelten van zijn stadion gra tis toe bij de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles. De Alk- maarse club wil pas na de wedstrijd met zijn bezoekers afrekenen. Deze moeten dan f 2,50 of 5 betalen voor elk doelpunt dat AZ die middag heeft gemaakt. Deze stunt is één van de idee ën die het bestuur van AZ ten uitvoer wil brengen om de pu blieke belangstelling te stimu leren. Twee panda's naar Nederland BEIJING China stuurt half mei een paar reuzen- panda's naar Nederland. De panda's dienen als onder steuning voor geldinzame lingsacties voor de inrichting van een reservaat in de Chi nese provincie Sichuan. Het ligt in de bedoeling dat wilde en tamme panda's in het re servaat samen worden ge bracht, in de hoop dat zij zich zullen voortplanten. In het wild leven nog ongeveer dui zend reuzenpanda's, die wor den bedreigd door ziekten en milieubederf. Financiën wil meer belasting bestelauto's DEN HAAG Ambtenaren van het mi nisterie van verkeer en waterstaat zijn niet bereid in te stemmen met plannen van het ministerie van financiën om de bijzondere verbruiksbelasting op kleine bestelauto's uit te breiden. Momenteel vallen bestelau to's zonder zijruiten buiten de verbruiksbe lasting. Daarom zijn deze wagens erg in trek voor privé gebruik. Inclusief btw scheelt dit de koper 5400 gulden. Jaarijks loopt financiën zo tientallen miljoenen gul dens mis. Volgens Verkeer en Waterstaat tasten de plannen van Financiën de ver keersveiligheid aan. Financiën probeert al twee jaar een einde te maken aan het be- lastinglek. (Van onze speciale verslaggevers Arjen van der Sar en Stevo Akkerman) Het rechtop zetten van de gekapseisde veerboot Herald of Free Enterprise heeft de hele dag geduurd ZEEBRUGGE Het rechtop zetten van de gekapseisde veerboot Herald of Free Enter prise is vandaag vlot verlopen. Met bokken en trekpontons is het schip, dat tijdens de ramp meer dan 100 gra den slagzij had ge maakt, niet helemaal rechtgezet omdat de bergers willen voorko men dat het omslaat naar de andere kant. Omdat er zich aan boord vaten met giftige stoffen be vinden moeten toxicologen als eersten aan boord gaan om het schip op eventueel lekkend gif te inspecteren. Daarna pas mogen helicop ters duikers op de hoge veerboot afzetten die van daag en morgen de naar schatting 134 lichamen moeten bergen die zich nog aan boord bevinden. Marineschepen zullen de geborgen lichamen over brengen naar het identifica tie-centrum op de marine basis in Zeebrugge. Vervol gens worden de stoffelijke resten overgebracht naar het mortuarium in het St. Janziekenhuis van Brugge. Met een totale inzet van ruim honderd man begon nen de Nederlandse ber- gingsmaatschappij Smit Tak en twee Belgische bedrijven vanmorgen om negen uur (hoog water in Zeebrugge) met het straktrekken van de in totaal 4250 kilometer lange kabels die de veerboot uiteindelijk overeind zou den trekken. Het echte trekwerk begon later dan gepland, doordat het zicht zo vroeg in de morgen niet goed genoeg bleek om van af de wal de vereiste metin gen van de positie van het schip te verrichten. Smit Tak moet het vaartuig volgens contract drijvend opleveren aan de Belgische autoriteiten in Zeebrugge. Het drijvend maken kan een zeer langdurige klus worden, aldus woorvoerder Walenkamp. Hij is echter niet bang dat het schip door de voortdurende krachten die er op uitgeoefend wor den in tweeën zal breken. „De huid is sterk genoeg. De opbouw van het schip is niet direct die van een oceaanstomer, maar heeft het al jaren uitgehouden. Dus zo slap is deze schuit ook weer niet". Tussen en kele schepen in de buurt van de Herald of Free En terprise zijn neten gespan nen die eventueel wegdrij vende gifvaten moeten op vangen. Pag. 3: Zeebrugge wil ge troffen families niet ver geten Vraagtekens dijven rond bezoek van rorbatsjov jian Praag RAAG Er bestaat nog feeds grote onduidelijkheid Ver het bezoek van de Russi- che partijleider Gorbatsjov Tsjechoslowakije. Zondag erd bekend dat het bezoek, at gisteren had moeten begin- en, op het laatste moment as uitgesteld omdat Gorbats- v verkouden zou zijn. Vol- ens Radio Moskou zou het be- ïek verschoven zijn naar la- :r deze week of volgende reek. Maar deze berichten ijn niet bevestigd. Volgens lidere geruchten zou het be- >ek zijn uitgesteld omdat orbatsjov een ontmoeting zou rillen hebben met de voorma- e Tsjechische leider exandr Dubcek. ag. 8: Dubcek hoopt al ne- entien jaar op eerherstel. Lkzo- prijs voor Ir. P. Hooykaas RNHEM De Akzo-prijs Oor wetenschappelijk onder- oek s voor 1987 toegekend in dr. P.J.J. Hooykaas, uni- ïrsitair hoofddocent aan de jksuniversiteit in Leiden. Hij «vangt de onderscheiding Oor zijn onderzoek op het ge- ied van van moleculaire ge- etica, in het bijzonder de ge- etische manipulatie van plan- in. De prijs (25.000 gulden) is oor Akzo ingesteld om waar- te laten blijken voor luitengewoon goed weten- chappelijk onderzoek. Seen krant ontvangen Bel lissen 18.00 en 19.00 uur, za- brdags tussen 14.00 en 15.00 lur, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde nabezorgd. NIEUW-VENNEP Een Nederlandse uitvinder, die voor alsnog onbekend wil blijven, heeft een apparaat ontwikkeld, waarmee verreweg de meeste autodiefstallen kunnen wor den voorkomen. Dit onder de motorkap in te bouwen appa raat blokkeert remmen en stuur, zodra een dief de pedalen van de auto indrukt. De partner van de uitvinder, J. Wes- dorp uit Nieuw-Vennep, heeft een en ander gisteren be kendgemaakt. Het nu nog mechanische, maar straks elektronische appa raat is volgens Wesdorp zo uit te'breiden, dat bij diefstal alle lampen gaan branden, de benzinetoevoer stopt, de claxon loeit en de portieren worden gesloten. Het apparaat, waarop octrooi is aangevraagd, verkeert nog wel in de ontwikke lingsfase. Een autofabrikant in Nederland, de Rijksdienst voor het Wegverkeer en het technisch bureau schadepre ventie hebben echter al uiterst positief op de vinding gerea geerd. Wesdorp en de uitvinder hebben inmiddels een be drijfje opgericht en zoeken geldschieters. De voorontwikke ling van het apparaat, dat ook prima in vrachtwagens kan worden ingebouwd, kost namelijk nog circa een half miljoen gulden en dat geld hebben beide partners niet. Wesdorp: „Het produkt moet nog duidelijk vercommercialiseerd wor den". Hij schat de consumentenprijs van het apparaat straks op ongeveer 450 gulden. JADVERTENTIE Artland heeft speciaal voor de klanten van de 100-jarige Albert Heijn zijn Landrauch- schinken extra voordelig gemaakt: 100 gram Artland Landrauchschinken van f2.49 voor f 1.89. Dat wordt smullen, Artland. Uit de bedienings-afdeling: Landrauchschinken, 1 QQ ws LOv 100 gram Aanbieding is geldig t/m zaterdag 11 april ai AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft vanochtend het kraak pand Singel 114 ontruimd. In totaal 750 politiemen sen waren direct of indi rect bij deze actie betrok ken. De politie wilde een zo vreedzaam mogelijke ontruiming, inmiddels al de zesde in de geschiede nis van het pand. Het werd eerder drie keer (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS door twee keer door de politie ontruimd. Bijna tien jaar geleden werd Singel 114 voor het eerst gekraakt. De krakers droegen gasmas kers, zodat zij geen last hadden van het naar binnen geschoten traangas. Ze bekogelen de po litie met veel verf, eieren, een enkele brand- en rookbom vanuit het zwaar gebarrica deerde gebouw, waar de ME slechts moeizaam kon binnen dringen. Medestanders van de krakers hadden bij het pand een deel van de straat opge broken en werden daarna door de ME verdreven en op een afstand gehouden, 's Ochtends in alle vroegte waren twee mensen aangehou den die kraaiepoten en verf bij zich hadden. Het tweetal wei gert tot nu toe hun naam te noemen, maar de politie ver moedt dat het om krakers gaat die voorbereidingen troffen voor de ontruiming. Een klei ne nachtelijke actie was er verder bij de woning van een plaatsvervangend raadsheer van het Amsterdamse ge rechtshof. Onbekenden gooi den daar een vloeistof tegen een raam. De ontruiming van Singel 114 is het (indirecte) ge volg van een beslissing van het hof. Pag. 5: Krakers hebben geen enkel vertrouwen in Van Th ijn Ontsnapping uit Bankenbosch V EENHUIZEN Uit de rijkswerkinrichting Banken bosch in Veenhuizen zijn (n het weekeinde twee mannen ontsnapt Eén van de twee kon zaterdag in zijn woonplaats worden aangehouden. Valpartij Een motorrijder van de politie en een politieman te paard die deel uitmaakten van de pauselijke cortege naar de kathedraal van Buenos Aires struikelden gisteren over elkaar. Niemand raakte door de valpartij gelukkig ernstig gewond, zodat de stoet naar de kathedraal gewoon doorgang kon vinden. Pagina 2: Argentijnse kerk kritisch op regering-Alfonsin. DEN HAAG De econo mische vooruitzichten voor 1988 zijn somber. De economische groei, de winstgevendheid van be drijven, de koopkracht en de werkgelegenheid zou den zich wel eens minder gunstig kunnen ontwik kelen dan in de drie afge lopen jaren. Topambtenaren van diverse ministeries verenigd in de Centraal Economische Com missie (CEC) zeggen dit in een advies aan het kabinet. Vol gens de ambtenaren zou de economische groei wel eens tot één procent beperkt kunnen blijven. Verwacht werd een groei met twee procent. De ambtenaren schrijven hun verwachting vooral toe aan de slechtere concurrentiepositie van de bedrijven door de har de gulden en de dalende dol larkoers. Daardoor wordt de uitvoer negatief beïnvloed, hetgeen zich onder meer uit in achterblijvende investeringen. Als gevolg daarvan ontstaan er ook minder banen in 1988. Volgens de CEC is er in 1988 geen ruimte voor lastenver lichting. De dalende economi sche groei kost de rijksover heid alleen al 2,5 miljard gul den. Bovendien zijn er nog forse tegenvallers te verwach ten. De gezamenlijke ministe ries zullen dit jaar naar ver wachting 1,75 miljard gulden meer uitgeven dan was afge sproken (waarvan 750 miljoen gulden voor hogere bouwkos ten). Er wordt weer meer brood gegeten in Nederland. En al weten we, dat we niet van brood alleen kun nen leven, het gaat toch de goede kant op voor de broodbakkers. Op elke 3.850 inwoners van ons land is er een bakker en dat zijn er heel wat min der dan in de jaren zestig, toen er zelfs één op de 1.150 was. Hoe die cijfers precies bij kranten lig gen zouden we uit ons hoofd niet weten, maar dat er indertijd meer bedrijven brood zagen in het uit geven van kranten dan nu staat als een paal boven water. De beste bakkers bakken nu nog steeds hun broden. En zo is het ook met de kranten. Maar dan wel met die bladen, die er niet voor voelen zoete broodjes te bakken. De Leidse Courant: meer dan nieuws alleen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaatkan een versoek om een proefabonnement nor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1